Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ


tzina

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! :D

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΄ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ΄ Η ΤΟ ΄ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ΄ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ:

1) ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ; ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ;

2) ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΖΗΓΟΙ;

3) ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ Κ ΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ; ΔΗΛ

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ Σ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ;

(ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΥΩ... :roll: )

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 11 months later...

Το οικογενειακό επίδομα το παίρνει ο ένας από τους 2 συζύγους, ή η μητέρα, σε περίπτωση άγαμης μητέρας, εφόσον δεν το δίνει ο εργοδότης. Για να το πάρεις θα πρέπει να έχεις 50 τουλάχιστον εργάσιμες την προηγούμενη χρονιά.

Για δικαιολογητικά και όρους δες στην παρακάτω σελίδα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βοήθησα.

 

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

Link to comment
Share on other sites

Το οικογενειακό επίδομα το παίρνει ο ένας από τους 2 συζύγους, ή η μητέρα, σε περίπτωση άγαμης μητέρας, εφόσον δεν το δίνει ο εργοδότης. Για να το πάρεις θα πρέπει να έχεις 50 τουλάχιστον εργάσιμες την προηγούμενη χρονιά.

Για δικαιολογητικά και όρους δες στην παρακάτω σελίδα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βοήθησα.

 

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

 

 

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Αυτό που δεν κατάλαβα είναι,χρειάζεται και το παιδί να ασφαλιστε'ί στο ικα για να πάρει ο άντρας μου το επίδομα,ή δεν είναι υποχρεωτικό;είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ και θα ήθελα η μικρή να ασφαλιστεί εκέι,γι αυτο ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Kira συγγνώμη, αλλά έχω πήξιμο στη δουλειά, τρέξιμο στο σπίτι, και δεν πολυπρολαβαίνω να απαντήσω. Λοιπόν, για να πάρεις το οικογενειακό επίδομα εσύ ή ο σύζυγός σου, πρέπει το παιδί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Αν το ασφαλίσεις στο ΤΕΒΕ δεν έχεις δικαίωμα οικογενειακού επιδόματος. Κι εγώ γι'αυτό το λόγο τα ασφάλισα στο ΙΚΑ. Ελπίζω να βοήθησα. Α, και η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών λήγει 31/12/2009.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, προθεσμία μέχρι 31/1/2010.

Και κάτι άλλο, επειδή βλέπω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό, θα πάρεις για φέτος την αναλογία του επιδόματος για όσο είναι το μωρό σου. Δηλαδή δε θα πάρεις όλο το ποσό αλλά 8,22 ευρώ για κάθε μήνα της ζωής του. Από την επόμενη χρονιά θα πάρεις όλο το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Kira συγγνώμη, αλλά έχω πήξιμο στη δουλειά, τρέξιμο στο σπίτι, και δεν πολυπρολαβαίνω να απαντήσω. Λοιπόν, για να πάρεις το οικογενειακό επίδομα εσύ ή ο σύζυγός σου, πρέπει το παιδί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Αν το ασφαλίσεις στο ΤΕΒΕ δεν έχεις δικαίωμα οικογενειακού επιδόματος. Κι εγώ γι'αυτό το λόγο τα ασφάλισα στο ΙΚΑ. Ελπίζω να βοήθησα. Α, και η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών λήγει 31/12/2009.

 

 

Αχ,νεραιδομαμά σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο σου..:)

Απλά επειδή πληρώνω στο τεβε αρκετά μεγάλο ποσό,το γράψαμε στο τεβε για να κάνουμε τουλάχιστον τα εμβόλια εκει του πρώτου χρόνου και να γλιτώσουμε κάποια χρήματα.Οπότε φέτος δεν μας συμφέρει απο ότι καταλαβαίνω να το γράφαμε ικα για 8 ευρώ.Αν όμως του χρόνου που πολύ πιθανών να αναγκαστούμε να το μεταφέρουμε στο ικα (λόγω του οτι το μαγαζί το βλέπω να κλέινει δυστυχώς) ,θα πάρουμε επίδομα,κι αν ναι,τί ποσό; και το περιθώριο εγραφής είναι μέχρι τις 31/12 2010 απο την ημέρα που γεννήθηκε το μωρόή όποτε θέλουμε το γράφουμε;Και μια άλλη ερώτηση:Ο άντρας μου που είναι ως εποχικος υπάλληλος το χειμώνα πάιρνει ταμέιο ανεργείας.Τώρα που θα κάνει τα χαρτιά του θα πρέπει να δηλώσει και το παιδί και θα πάρει και για αυτό κάτι παραπάνω,ή απο τη στιγμή που το παιδί είναι ασφαλισμένο στο ταμείο μου,δεν δικαιouται τίποτα;στο χαρτί που μας έδωσαν για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να γραφτεί στον οαεδ,γράφει οτι χρειάζεται ένα πιστοποιητικό γέννησης και το βιβλιάριο ασθενείας του παιδιού σε φωτοτυπία..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα μέχρι 31/1/10 είναι η προθεσμία για να πάρεις επίδομα για όσους μήνες είναι ασφαλισμένο το παιδί στο ΙΚΑ το 2009, 8,20 για κάθε μήνα. Αν το ασφαλίσεις το 2010, θα δικαιούσαι το επίδομα του 2010, για το οποίο θα κάνεις χαρτιά το Μάϊο ή τον Ιούνιο του 2010 και θα πάρεις 98 ευρώ περίπου. Για το αν είναι εποχικός υπάλληλος νομίζω ότι δεν έχει σημασία, αρκεί να έχει 50 εργάσιμες ένσημα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτα απ'όλα μέχρι 31/1/10 είναι η προθεσμία για να πάρεις επίδομα για όσους μήνες είναι ασφαλισμένο το παιδί στο ΙΚΑ το 2009, 8,20 για κάθε μήνα. Αν το ασφαλίσεις το 2010, θα δικαιούσαι το επίδομα του 2010, για το οποίο θα κάνεις χαρτιά το Μάϊο ή τον Ιούνιο του 2010 και θα πάρεις 98 ευρώ περίπου. Για το αν είναι εποχικός υπάλληλος νομίζω ότι δεν έχει σημασία, αρκεί να έχει 50 εργάσιμες ένσημα. Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Βοήθησες μια χαρά,σε ευχαριστώ πολύ!:) Μόνο για το θέμα του ΟΑΕΔ μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα σωστα.Έπίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ ξέρω πως πάιρνει και τί ένσημα χρειάζεται κτλ.Εκέινο που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούται κάτι παραπάνω επειδή έχει παιδι,άσχετα αν το έχει ασφαλίσει στο ικα ή σε 'αλλο ταμείο ή αν πρέπει να είναι ασφαλισμένο στο ικα και το παιδί και μόνο εκεί για να πάρει αυτό το παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ναι είναι άλλο το επίδομα γάμου και άλλο το επίδομα παιδιού. Μπορείς να δεις αν το δικαιούσαι αν ρίξεις μια ματιά στην συλλογική σύμβαση εργασίας σου, αν δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ. Βέβαια είναι πολύ λιγότερα τα χρήματα που σου δίνει ο ΟΑΕΔ αλλά γιατί να τα χάνεις.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα μηπως γνωριζει καμια να μου πει εαν δικαιουμε επιδομα παιδιου απο ΟΑΕΔ?ο μικρος Νικολας ειναι 6.5 μηνων αλλα δεν τον εχω ασφαλισει στο ΙΚΑ που ειμαι εγω αλλα στου αντρα μου που ειναι στρατιωτικος.:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βοήθησες μια χαρά,σε ευχαριστώ πολύ!:) Μόνο για το θέμα του ΟΑΕΔ μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα σωστα.Έπίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ ξέρω πως πάιρνει και τί ένσημα χρειάζεται κτλ.Εκέινο που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούται κάτι παραπάνω επειδή έχει παιδι,άσχετα αν το έχει ασφαλίσει στο ικα ή σε 'αλλο ταμείο ή αν πρέπει να είναι ασφαλισμένο στο ικα και το παιδί και μόνο εκεί για να πάρει αυτό το παραπάνω..

 

χμ... αφου δε σου απαντησε κανεις να σου πω τι ξερω εγω....

μια φιλη μου εχει 2 παιδια κι επειδη εκεινη δουλευει εποχιακα παιρνει επιδομα ανεργιας. παιρνει λοιπον πολυ αυξημενο επιδομα ανεργιας λογω οτι εχει στο δικο της ονομα τα παιδια!!!!!! προφανως παιζει ρολο οχι μονο να ειναι στο ικα τα παιδια αλλα και το βιβλιαριο εκεινου που θα παρει το επιδομα ανεργιας (ειναι δηλαδη προστατευομενα μελη εκεινου)

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

χμ... αφου δε σου απαντησε κανεις να σου πω τι ξερω εγω....

μια φιλη μου εχει 2 παιδια κι επειδη εκεινη δουλευει εποχιακα παιρνει επιδομα ανεργιας. παιρνει λοιπον πολυ αυξημενο επιδομα ανεργιας λογω οτι εχει στο δικο της ονομα τα παιδια!!!!!! προφανως παιζει ρολο οχι μονο να ειναι στο ικα τα παιδια αλλα και το βιβλιαριο εκεινου που θα παρει το επιδομα ανεργιας (ειναι δηλαδη προστατευομενα μελη εκεινου)

 

Τελικά πήγαμε στον ΟΑΕΔ κια έκανε τα χαρτιά του ο άνδρας μου.Τους είπαμε οτι το παιδί είναι στο βιβλιάριο μου στο ΤΕΒΕ δηλαδή,και είπαν οτι είναι προστατευόμενο μέλος του άνδρα μου,ασχέτος σε ποιο βιβλιάριο είναι γραμμένο το παιδί κι αυτό γιατί είμαι παντρεμένη .Αν όχι θα άλλαζε το πράγμα.Μια άλλη υπάλληλος εκεί διαφωνούσε,και έλεγε το ακριβώς αντίθετο,(όπως γίνεται στις υηρεσίες σχεδόν πάντα,κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι πάιζει ποτέ)τελικά,καναμε τα χαρτιά και..είδωμεν!! Τον Δεκέμβρη θα δούμε τί ποσο θα πάρουμε..:roll:

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ(ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΑΜΕΙΟΥ, ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝΕΡΓΟΙ, ΕΦΟΣΟΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΑΠΟΚΟΜΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ 2008(ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟΤΕ) 50 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ 2008 'Η 50 ΗΜΕΡΕΣ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ 2008 Ή 50 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ 'Η ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ ΤΟ 2008. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ,ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΥ 2009,ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΘΝ.ΤΡΑΠΕΖΑΣ(ΙΒΑΝ),ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Κ ΑΦΜ Κ ΤΩΝ 2 ΣΥΖΥΓΩΝ.ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ. Η ΛΗΞΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 31/01/2010.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοριτσια καλημερα μηπως γνωριζει καμια να μου πει εαν δικαιουμε επιδομα παιδιου απο ΟΑΕΔ?ο μικρος Νικολας ειναι 6.5 μηνων αλλα δεν τον εχω ασφαλισει στο ΙΚΑ που ειμαι εγω αλλα στου αντρα μου που ειναι στρατιωτικος.:?:

 

Το δικαιουσε το επιδομα .Σημερα πηγα στον ΟΑΕΔ και εγω την εχω την μικρη μου ασφαλισμενη στον αντρα μου που ειναι στρατιωτικος και μου ειπαν οτι μπορω να το παρω.

 

evita83 βλεπω εισαι πολυ ενημερωμενη.Να σε ρωτησω κατι ποσα χρηματα ειναι;Η κορη μου γεννηθηκε 14/10/09 ποσα 8α παρω;

Link to comment
Share on other sites

Το δικαιουσε το επιδομα .Σημερα πηγα στον ΟΑΕΔ και εγω την εχω την μικρη μου ασφαλισμενη στον αντρα μου που ειναι στρατιωτικος και μου ειπαν οτι μπορω να το παρω.

 

evita83 βλεπω εισαι πολυ ενημερωμενη.Να σε ρωτησω κατι ποσα χρηματα ειναι;Η κορη μου γεννηθηκε 14/10/09 ποσα 8α παρω;

 

 

 

εγω το πήρα μεσα στο 2009, το ποσό ειναι 98 ολόκληρα ευρώ!!!τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκα και πολύ γιατι διαφορετικά ουτε που θα πήγαινα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να ρωτήσω και γω κάτι. Γέννησα τον γιο μου το Φεβρουάριο. Μέχρι και το Νοέμβριο ήμουν στην δουλειά και μετά έφυγα. Τώρα είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας. Πρέπει να πάρω βεβαίωση εργοδότη αφού δεν δουλεύω ή δεν χρειάζεται αφού τώρα πια είμαι άνεργη?

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...