Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

Καλα ειναι...4 ευρω παιρνει η ρωσοπόντια που προσεχει τα παιδια της φιλης μου και δεν ξερει και ελληνικά με ο,τι αυτο μπορει να συνεπαγεται...

 

6 ευρω συνηθως χρεωνουν οι ελληνιδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Franklin

ΥΠΗΚΟΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ΤΟΣΑ ΖΗΤΑΩ ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ.

ΠΑΝΤΩΣ Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΗΝ <ΡΩΣΟΠΟΝΤΙΑ> -ΟΠΩΣ ΛΕΣ- ΓΙΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

ΚΑΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΛΙΓΑ ΛΕΜΕ ΞΕΝΗ-ΟΣ ΕΙΝΑΙ.

ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ,ΛΕΜΕ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΟΡΟΙΔΟ.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΝΤΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΕΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

ΕΓΩ ΠΧ. ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΕΧΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΕΠΑΙΡΝΑ 4 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΕΝΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 11 ΜΗΝΩΝ ΖΗΤΟΥΣΑ 6,5 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ.

ΕΤΣΙ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΜΕΝΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΣΑ ΖΗΤΑΩ.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ? ΛΙΓΑ? ΚΑΛΑ?

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΑΜΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ.

 

 

ΑΝΑΜΕΝΩ... :P

Και εγώ που βρήκα βρεφοκόμο που θα κρατά από Μάρτιο το μικρό γιο μου 6 ευρώ την ώρα συμφώνησα. Πιστεύω ότι είναι λογική τιμή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στις καλοκαιρινές διακοπές που θα χρειαστεί να κρατήσει και το μεγάλο μου γιο (θα είναι 4,5 ετών) αλλάζει η τιμή; Από τη δική σας εμπειρία τι ισχύει;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας κρατάει τη μικρή (15 μηνών σήμερα) 2 απογεύματα την εβδομάδα για 3 ώρες μία τελειόφοιτη φοιτήτρια βρεφονηπιοκόμος και μας παίρνει 6 ευρώ την ώρα. Στην περίπτωση μόνο που θέλουμε παραπάνω ώρες και χρειαστεί να φύγει αργότερα από τις 9.30 το βράδυ, έχουμε συνεννοηθεί να την επιστρέφουμε εμείς στο σπίτι της που δεν είναι και τόσο μακριά (αυτό σημαίνει ότι εναλλακτικά μπορούμε να της πληρώσουμε ένα ραδιοταξί). Μου φαίνεται φυσιολογικό ως ποσό αυτό που ζήτησε και συμφωνήσαμε.

Zunix, από όσο έχω ακούσει από γνωστούς, οι babysitter ζητάνε συνήθως παραπάνω ποσό αν πρόκειται για 2 και όχι για 1 παιδάκι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι τελειοφοιτη νηπιαγωγός και εδώ και 2,5 χρόνια εργάζομαι ως baby sitter.. Απ' ότι ξέρω από γνωστές μου όλες παίρνουν γύρω στα 5 ευρώ την ώρα.. Εννοείται πως αν κάποια μητέρα επιθυμει να κρατήσουμε το παιδάκι της βράδυ η σαββατοκύριακο η τίμη πολύ πιθανον να αυξηθεί αλλά όχι πολύ... Και εγώ 5 ευρώ την ώρα παίρνω αλλά για όλες τις ηλικίες δεν αυξάνω την τιμή ανάλογα με την ηλικία..Θα ήθελα να δώσω και μια συμβουλη είναι καλύτερα να εμπιστεύεστε τα παιδιά σας σε κοπέλες που έχουν σπουδάσει κάτι παρόμοιο καθώς γνωρίζουν πως να χειρίζονται κάθε καατάσταση... Ενδιαφέρομαι και για δουλεία αν επιθυμεί κάποια μητέρα αλλά για παιδιά 2 χρονών και πάνω τα απογεύματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Franklin

ΥΠΗΚΟΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ΤΟΣΑ ΖΗΤΑΩ ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ.

 

ΚΑΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΛΙΓΑ ΛΕΜΕ ΞΕΝΗ-ΟΣ ΕΙΝΑΙ.

ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ,ΛΕΜΕ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΟΡΟΙΔΟ.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?

 

Αμα σου πω οτι δεν καταλαβα καθολου ομως τι θελεις να πεις? :roll: Τι μου κακοφανηκε? Εγω απλα ειπα οτι για ελληνιδα νταντα 6 ευρω ειναι λογικη τιμη...αυτο μονο!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω μαλλον θα γυρισω δουλεια τον σεπτεμβρη που η κορη θα ειναι 15 μηνων.το προβληματακι μας ειναι οτι οι δουλειες μας δεν εχουν σταθερο ωραριο.

μπορει να τυχει να δουλεψουμε 10 ωρες,την αλλη 8,την αλλη 14...

τι ειναι καλυτερο? η κυρια που θα την κραταει,να πληρωνετε με τον μηνα ή με την ωρα?τι με συμφερει?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ωχ, κορίτσια..

 

Μάλλον δε με συμφέρει να γυρίσω στη δουλειά αφού γεννήσω τα διδυμάκια μας. Δύο μωράκια 10-11 μηνών και ο Βασιλάκης που θα είναι σχεδόν 3 χρονών.. Θα μας βγεί ο κούκος αηδόνι. Και γυρνάω και καλοκαίρι στη δουλειά.

 

Τσ.. πρέπει να γυρίσω στη δουλειά όμως, αλλιώς θα πεινάσουμε!

 

Υπάρχει λέτε περίπτωση να βρώ με περίπου 600 ευρώ και για τα τρία?? Μπαα, εε?

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία γενική ερώτηση? Γιατί πληρώνετε με την ώρα? Με το μήνα δεν πάει συνήθως? Δηλαδή, αν μία μέρα δεν τη χρειάζεστε τη νταντά Πχ. πάτε μία εκδρομή, δεν θα την πληρώσετε?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία γενική ερώτηση? Γιατί πληρώνετε με την ώρα? Με το μήνα δεν πάει συνήθως? Δηλαδή, αν μία μέρα δεν τη χρειάζεστε τη νταντά Πχ. πάτε μία εκδρομή, δεν θα την πληρώσετε?

 

Γεια σου Maya...Επειδή δουλεύω και εγω 2,5 χρόνια ως babysitter θέλω να σου πω εξαρτάται από τη νταντά πως θα πληρώνεται...Κορίτσια τα οποία ακόμα σπουδάζουν και θέλουν κάποιο χαρτζιλίκι πληρώνονται με την ώρα και όπως λες αν η μητέρα δεν μας χρειαζεται μια μέρα δεν μας πληρώνει...Αν όμως η νταντα είναι κάποια κυρία που έχει το babysitting ως κύρια δουλειά φυσικά θα πληρωθεί το μήνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ήξερα. Εγώ ζητούσα οκτάωρο και πλήρωνα με το μήνα. Όταν μία μέρα δεν έρχεται με δική της ευθύνη (αρρώστια), μας την κάνει ένα σάββατο. Αν δεν την χρειάζομαι εγώ (πχ. διακοπές), την πληρώνω κανονικά. Με την ώρα μου έβγαινε πολύ ακριβά! Περίπου 100 ευρώ το μήνα. Γι αυτό ρωτησα. Όσες πληρώνουν 6 ευρώ την ώρα, δεν μιλάνε για οκτάωρο ή δίνουν περίπου 1000 ευρώ το μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Maya, με την ώρα πληρώνεις όταν θέλεις τη babysitter να έρχεται κάποιες μέρες και ώρες και όχι απαραίτητα τακτικά. Προφανώς αν πληρώσεις με την ώρα μία κυρία που έρχεται 5 μέρες την εβδομάδα για 8 ώρες θα χρειαστεί να δίνεις όλο το μισθό σου προφανώς, οπότε τότε το κανονίζεις όπως το έχεις κάνει και εσύ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που διαβασα, τελικα μαλλον ευχαριστημενη πρπει να ειμαι.

Και εγω στην αρχη δεν ευρισκα τιποτα. Μου συστησανε μια πολωνεζα και την ημερα που την περιμενα δεν εμφανιστηκε καν. Με πηρε μετα απο 10 μερες να μου πει οτι ηταν αρρωστη!!! Και με καλες συστασεις.

 

Τελως παντων τυχαια βρηκα μια πολυ καλη γειτονισσα, 50 ετων με μεγαλα παιδια, που ειχε ξαναφυλαξει και παιδακια. Ξεκινησαμε με 800 για τα διδυμα, χωρις δωρα, ενσημα. Αν τυχαινε να τη χρειαστω παραπανω, παντα της εδινα 50-100 αναλογα εξτρα. Τελικα εκατσε και ενα μικροεγγεφαλικο στον πατερα μου (....παρενθεση.....αγαμη μανουλα ειμαι) και τη χρειαζομαι πλεον περισσοτερο. Οποτε το εκανα 1000. Πιστευω οτι ειναι καλα.

 

 

Μια απορια που εχω, στις διακοπες μας, τους δινετε ολες τις μερες αδεια?

 

Γιατι για μενα καθε αδεια ειναι ενα δραμα, τωρα τα χριστουγεννα εκατσα 20 μερες κλεισμενη στο σπιτι! Και το καλοκαιρι επειδη ειχε φυγει για 2 βδομαδες, αδεια καταλαβα την 3η βδομαδα που ηρθε μαζι μου να μεινει στο εξοχικο.

 

 

Οσο για το ερωτημα γιατι δε το πας σε παιδικο σταθμο, αφου εχεις και επιδομα, που ητανε για αλλη κοπελλα, ειναι λιγο σχετικο.

Αν δεν εχεις ανθρωπο να στο κρατησει, ο παιδικος ειναι δωρο αδωρο, γιατι ποιος θα το κραταει οταν ειναι αρρωστο. Παλι θελεις γυναικα. Και εγω που γυρναω το νωριτερο στις 6, οι δημοσιοι κλεινουν στις 4! Ευχαριστω πολυ αλλα δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος 7-3, ειμαι ΤΕΒΕ και 7 μηνες που εκατσα για τα παιδια μου, δεν ασχοληθηκε κανεις απο που θα τα βρω.

Τα παραπανω, δεν απευθυνονται σε καμια, τονο πονο μου λεω, γιατι αν ειχα μπροστα μου καποιους απο το ΤΕΒΕ θα τους ειχα πατησει ενα πολυ γερο βρισιδι.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Katerina2 σου έστειλα pm γιατί χρειάζομαι μια κοπέλα για λίγες ώρες κάποια πρωινά και αναρωτιέμαι μήπως η κοπέλα που έχεις ενδιαφέρεται.

Είναι τόσο δύσκολο να βρεις έναν σοβαρό άνθρωπο που να γνωρίζει από την φροντίδα τόσο μικρού μωρού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katerina2 σου έστειλα pm γιατί χρειάζομαι μια κοπέλα για λίγες ώρες κάποια πρωινά και αναρωτιέμαι μήπως η κοπέλα που έχεις ενδιαφέρεται.

Είναι τόσο δύσκολο να βρεις έναν σοβαρό άνθρωπο που να γνωρίζει από την φροντίδα τόσο μικρού μωρού!

mselini, δε μου ήρθε κανένα προσωπικό μήνυμα.

Θα ήθελα όμως να σου πω ότι η κοπέλα που έχουμε εμείς, τα πρωινά κάνει την πρακτική της σε παιδικό σταθμό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος πρέπει να έκανα με το pm.

Οπότε είναι απασχολημένη. Μήπως όμως γνωρίζει κάποια συμφοιτήτρια που να είναι διαθέσιμη;

Όπως έγραφα και στο pm εμείς χρειαζόμαστε μία κοπέλα για λίγες μόνο ώρες (10.30-12.30/13.00) για 3 φορές την εβδομάδα (Δευτ.Τετ και Παρ). Μένουμε στο κέντρο (Νεάπολη Εξαρχείων).

Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά δεν ξέρω που αλλού να ψάξω πια :roll:

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα Κατερίνα. Σου απάντησα μόλις εχθές.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την διάθεσή σου να βοηθήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα είχα ένα καλό νέο για μιά κυρία ελληνίδα 50 ετών. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Tί τιμές έχετε στην Αθήνα; Πω, πω!!!

 

Εγω στην επαρχια για τα δίδυμα της δίνω 500 το μήνα, περίπου

για 27 ώρες την εβδομάδα και έχει τις αργιες ενος σχολείου. Αν τη χρειαστω εξτρα, την πληρωνω με την ωρα, 5 ευρώ. Δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων κανονικα.

 

Πώς βγαίνετε οικονομικά με 800 ευρώ στην κοπέλλα; Δυσκολα μου φαίνεται, εγώ θα δυσκολευόμουν πολύ, ενω οι τιμές που σας είπα,

για εδω την επαρχία θεωρουνται καλές. Για το ενα παιδι, ακουσα οτι δινουν 330 ευρω, περιπου.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Tί τιμές έχετε στην Αθήνα; Πω, πω!!!

 

Εγω στην επαρχια για τα δίδυμα της δίνω 500 το μήνα, περίπου

για 27 ώρες την εβδομάδα και έχει τις αργιες ενος σχολείου. Αν τη χρειαστω εξτρα, την πληρωνω με την ωρα, 5 ευρώ. Δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων κανονικα.

 

Πώς βγαίνετε οικονομικά με 800 ευρώ στην κοπέλλα; Δυσκολα μου φαίνεται, εγώ θα δυσκολευόμουν πολύ, ενω οι τιμές που σας είπα,

για εδω την επαρχία θεωρουνται καλές. Για το ενα παιδι, ακουσα οτι δινουν 330 ευρω, περιπου.

 

Κοριτσομάνα, είστε προφανέστατα τυχερές εσείς στην επαρχία. Εμείς στην Αθήνα πρέπει να φάμε μερικές φορές όλο μας το μισθό για να έχουμε γυναίκα να μας κρατάει καθημερινά το μωράκι μας.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και δε μας φτανει το 8ωρο δουλειας, βαλε και 2 ωρες πηγαινε ελα λειπουμε 10 ωρες!

 

εγω την θελω 45 ωρες και εσυ 27! οποτε δε πολυδιαφερουμε τελικα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...