Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Εμεις Τρικλινο στο ΓΑΙΑ -με χρεωση τετρακλινου ομως - (που ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ , ολοκαινουρια και πεντακαθαρα τα παντα) δωσαμε με τις εξετασεις νεογνου και για καισαρικη με επισκληριδιο , 2.150 ευρω

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης αν αυτο βοηθαει καποιους το ΓΑΙΑ δεχετε και γραμματια -κατα περισταση- για να πληρωθει εως ενα μηνα μετα τον τοκετο για το 50% του υπολοιπου ποσου , εφοσον η οικογενεια λαβει τα χρηματα απο τον ασφαλιστικο της φορεα ....

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα στο διαβαλκανικο για πληρωμη με πιστωτικη και μαλιστα με ορισμενες τραπεζες μπορουν να σου κανουν και ατοκες δοσεις

φανταζομαι να ισχυει και σε αλλες κλινικες αυτο

εγω σκεφτομαι να το κανω και να πληρωσω την πιστωτικη οταν θα μου ερθει το επιδομα τοκετου

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα στο διαβαλκανικο για πληρωμη με πιστωτικη και μαλιστα με ορισμενες τραπεζες μπορουν να σου κανουν και ατοκες δοσεις

φανταζομαι να ισχυει και σε αλλες κλινικες αυτο

εγω σκεφτομαι να το κανω και να πληρωσω την πιστωτικη οταν θα μου ερθει το επιδομα τοκετου

 

η πιστωτικη εννοειται , νομιζω παντου ...

 

εμεις στο ΓΑΙΑ με πιστωτικη πληρωσαμε ....

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalimera sas i8ela mono na sas rwtisw ... kai egw logw oikonomikwn se dimosio 8a gennisw(attiko)kai o gunaikologos mou zitise 1200 kai anais8isiologos alla 200!!!auto paranomo den einai???giati afou einai dimosio exei kopsei tarifa opws kai alloi gunaikologoi opws plirofori8ika!!kai an den exeis ti kaneis?pas me opoion efimerevei??to nosokomeio ΓΑΙΑ που αναφερατε blacktan pws stoixise 2150 mazi me gunaikologo h' mono to nosokomeio??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia kalimera sas i8ela mono na sas rwtisw ... kai egw logw oikonomikwn se dimosio 8a gennisw(attiko)kai o gunaikologos mou zitise 1200 kai anais8isiologos alla 200!!!auto paranomo den einai???giati afou einai dimosio exei kopsei tarifa opws kai alloi gunaikologoi opws plirofori8ika!!kai an den exeis ti kaneis?pas me opoion efimerevei??to nosokomeio ΓΑΙΑ που αναφερατε blacktan pws stoixise 2150 mazi me gunaikologo h' mono to nosokomeio??

 

αν θες να σε παρακολουθει αυτος και να σε ξεγεννησει τον πληρωνεις καλως η κακως αλλιως πας σε οποιον τυχει να εφημερευει

τα ποσα των ιδ. μαιευτηριων ειναι χωρις γυναικολογο και αναισθησιολογο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalimera sas i8ela mono na sas rwtisw ... kai egw logw oikonomikwn se dimosio 8a gennisw(attiko)kai o gunaikologos mou zitise 1200 kai anais8isiologos alla 200!!!auto paranomo den einai???giati afou einai dimosio exei kopsei tarifa opws kai alloi gunaikologoi opws plirofori8ika!!kai an den exeis ti kaneis?pas me opoion efimerevei??to nosokomeio ΓΑΙΑ που αναφερατε blacktan pws stoixise 2150 mazi me gunaikologo h' mono to nosokomeio??

 

2150 κοστισε μονο το νοσοκομειο και ολα οσα ειχαν να κανουν με αυτο ..

Ο γυναικολογος ειναι αλλη ταριφα ..

σε εμενα για καισαρικη μου πηρε 1800 ευρω ....

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα ειμαι στην 25 εβδομαδα ρωτησα σε γιατρο του ιασω και μου ειπε σε 3κλινο 2100 με καισαρικη κ επισκληρηδιο γυρω στα 2 με φυσιολογικο η αμοιβη που μου ζητησε ειναι 1450 το ιασω εχει αλλαξει τις τιμες κανονικα θα γενναγα σε δημοσιο αλλα ο γιατρος μου στο δημοσιο θα φυγει οποτε ψαχνομαι μηπως ξερει καμια τιμες στο ΗΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στην Βιοκλινικη με το 2days και πληρωσα 630ε για το 2κλινο,100ε παιδιατρος,150ε αναισθησιολογος και 1000ε ο γιατρος μου.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη ειδικα απο το γιατρο μου που ηταν ολη την ωρα μαζι μου

SHjup3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι στην 25 εβδομαδα ρωτησα σε γιατρο του ιασω και μου ειπε σε 3κλινο 2100 με καισαρικη κ επισκληρηδιο γυρω στα 2 με φυσιολογικο η αμοιβη που μου ζητησε ειναι 1450 το ιασω εχει αλλαξει τις τιμες κανονικα θα γενναγα σε δημοσιο αλλα ο γιατρος μου στο δημοσιο θα φυγει οποτε ψαχνομαι μηπως ξερει καμια τιμες στο ΗΡΑ?

 

οι τιμες αυτες στο ιασω ειναι χωρις φπα, να ξερεις, και εγω ετσι σκεφτομουν αλλα με φπα ειναι πολυ παραπανω

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεισς θα παμε στο αττικο και ως τωρα εχουμε δωσει γυρω στα 600 ευρω σε εχετασεις και το φιναλε ειναι οτι μασ ειπε ο γιατροσ οτι θελειι 1500 ευρω στιν γεννα χωρισ τα χριματα που θα παρει η μαια και ο αναισθισιολογος. κανονικο φακελακι χωρισ να ρωτησει αν τα εχουμε τα χρηματα και αν εχουμε την οικονομικη δινατοτητα να του τα δωσουμε, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ!!! ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΑ!!

Link to comment
Share on other sites

εμεισς θα παμε στο αττικο και ως τωρα εχουμε δωσει γυρω στα 600 ευρω σε εχετασεις και το φιναλε ειναι οτι μασ ειπε ο γιατροσ οτι θελειι 1500 ευρω στιν γεννα χωρισ τα χριματα που θα παρει η μαια και ο αναισθισιολογος. κανονικο φακελακι χωρισ να ρωτησει αν τα εχουμε τα χρηματα και αν εχουμε την οικονομικη δινατοτητα να του τα δωσουμε, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ!!! ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΑ!!

Μπράβο βρε κορίτσι για την καταγγελία!καλή δύναμη σου εύχομαι! έλεος δηλαδή!!!! στο νοσοκομείο σου ζήτησαν όλα αυτά? και μετά λέμε ότι οι ιδιωτικές κλινικές εκμεταλλεύονται? δηλαδή, σα να γεννάς ιδιωτικά είναι μαζί με νοσήλεια και όλα τα υπόλοιπα. ΑΙΣΧΟΣ και ντροπή σ' αυτούς τους γιατρούς που μόνο γιατροί δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έμείς θα πάμε στο Μητέρα, αλλά έχω πάθει σοκ με τις τιμές των μονόκλινων... Είναι δυνατόν ρε παιδιά; Με αυτά τα χρήματα μένεις 10 μέρες σε σουίτα του Ριτζ στο Παρίσι κ αμα λάχει κάνεις κ τα εισιτήρια σε γιατρό + μαία να σε ξεγεννήσουν εκεί και να τους κάνεις κ το τραπέζι μετά :shock:

 

Τι τα έχουν περάσει τα χιλιάρικα; δραχμές;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εμεις δωσαμε τον Ιουνιο στο ΓΑΙΑ 2.100 για φυσιολογικό τοκετο σε 4κλινο(πολύ καλό και ανετο),και κατι εξτρα εξετασεις μωρού.Στον γιατρό μου εδωσα 1500(με απόδειξη!) και τίποτα εξτρα σε αναισθισιολόγο ή μαια καθως ηταν του μαιευηριου.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στο ΑΤΤΙΚΟ πριν από 2 χρόνια και τώρα που είμαι πάλι έγκυος εννοείται ότι εκεί θα γεννήσω γιατί έμεινα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη από τα πάντα. Πληρώσαμε 200 ευρώ για το δωμάτιο μαζί με τις εξέτασεις του μωρού και ότι άλλο παρείχε το νοσοκομείο, τπτ έξτρα (έμεινα 5 ημέρες γιατί το μωρό είχε ίκτερο), 200 ευρώ στον αναισθησιολόγο και την μαία (που ήταν 2-3 μαίες στη γέννα κατά διαστήματα και όχι 1) και αν θυμάμαι καλά 1800 ευρώ στον γιατρο μου (του οποίου η αμοιβή δεν εξαρτώταν από το δωμάτιο που έμεινα όπως γίνεται στα ιδιωτικά νοσοκομεία για κάποιο λόγο...) και μας την είπε από την πρώτη στιγμή που τον ρωτήσαμε (και χωρίς να δώσει διαφορετική τιμή σε περίπτωση που χρειαζόταν καισαρική). Από το ΙΚΑ πήραι γύρω στα 900 ευρω επίδομα για τον τοκετό που ουσιαστικά υπερκαλύπτει τα έξοδα του δημόσιου νοσοκομείου (όχι την αμοιβή του γιατρού). Είχα φυσιολογικό τοκετό οπότε δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού γεννάει μια γυναίκα στα δημόσια νοσοκομεία πληρώνει το γιατρό της, τον αναισθησιολόγο και τη μαία. Να γεννήσω σε ιδιωτικό να το δεχτώ. Από εμένα θα πληρωθούν εννοείται. Αλλά να επιλέξω δημόσιο και να πάρουν περισσότερα από ότι παίρνει ένας στην ιδιωτική κλινική δεν το καταλαβαίνω...Αλλά να υποθέσω ότι και εδώ το φακελάκι πάει σύννεφο...!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια να ρωτήσω κάτι εγω παίρνω επιδομα ανεργειας μεχρι τον Φεβρουάριο και ημουν ασφαλισμενη στο ΙΚΑ θα γεννήσω στο Μητέρα ξέρει καμια σας αν προκειται να παρω κατι απο το ΙΚΑ για τον τοκετο αφου δεν δουλευω? α.. και κατι ακομη πόσο παει ο φυσιολογικος τοκετος στο μητερα σε τρίκλινο ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο οικονομικό τρικλινο, φυσιολιγικος 2000? καισαρικη 2200?. Συμπεριλαμβάνει επισκληριδιο και κάποιες πρώτες εξετάσεις του μωρού. Δεν συμπεριλαμβάνει αμοιβή γιατρού και έξοδα λήψεις βλαστοκυτταρων(χρεωνουν γύρω στα 300? επιπλέον).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
κορίτσια να ρωτήσω κάτι εγω παίρνω επιδομα ανεργειας μεχρι τον Φεβρουάριο και ημουν ασφαλισμενη στο ΙΚΑ θα γεννήσω στο Μητέρα ξέρει καμια σας αν προκειται να παρω κατι απο το ΙΚΑ για τον τοκετο αφου δεν δουλευω? α.. και κατι ακομη πόσο παει ο φυσιολογικος τοκετος στο μητερα σε τρίκλινο ξέρετε?

εαν εχεις 200 ενσημα πριν την ΠΗΤ περνεις κ τα 3 επιδοματα τα πηρα κ εγω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο οικονομικό τρικλινο, φυσιολιγικος 2000 καισαρικη 2200. Συμπεριλαμβάνει επισκληριδιο και κάποιες πρώτες εξετάσεις του μωρού. Δεν συμπεριλαμβάνει αμοιβή γιατρού και έξοδα λήψεις βλαστοκυτταρων(χρεωνουν γύρω στα 300 επιπλέον).

mafalda είδα ότι γεννάς στο ΜΗΤΕΡΑ. Επειδή και εγώ μίλησα και με τον γιατρό μου και με το ΜΗΤΕΡΑ είναι ακριβώς οι τιμες που λες. Η λήψη βλαστοκυττάρων χρεώνεται από το νοσοκομείο όταν συνεργαστείς με την δική του εταιρεία. Εγώ που έχω άλλη αν θα χρεωθώ θα χρεωθώ από τον γιατρό μου. Αλλά δεν νομίζω... ελπίζω βέβαια και θα τον ρωτήσω... Παίρνει πολλά χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,

 

ειμαι καινουργια στο forum, αν και σας διαβαζω πολυ πριν μεινω εγκυος.

Τωρα λοιπον ειμαι στον 6ο μηνα και με παρακολουθει ο γκριμπιζης στη θεσσαλονικη. Ξερετε περιπου τι τιμες ζηταει; δεν τον εχω ρωτησει ακομα! γνωριζω πως συνεργαζεται και με το παπαγεωργιου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω θα γεννησω λογω γιατρου σε ιδιωτικη κλινικη.Εκει ξεγενναει !

Υπολογιζω ενα συνολο γυρω στα 3000 αλλα εχω αλλη απορια. Η υποχρεωτικη παραμονη μου ξερω οτι ειναι 3 ημερες! Αν ομως κατι δεν παει καλα κ χρειαστω παραπανω παρακολουθηση περα των τριων ημερων τι γινεται? Θα με στειλουν σε δημοσιο η θα πρεπει μετα να πληρωσω επιπλεον χρηματα?Ξερει καμια σας? Γιατι κοστιζει 500 η μερα... Καλα αν ηξερα ποσα εξοδα εχει ενα παιδι και μια γεννα θα ξεκινουσα αποταμιεσυση ενα χρονο πριν ! Γιατι και εγω ασφαλεια δημοσιου εχω και θα εισπραξω το αστρονομικο ποσο των 700 ευρω παρακαλω! Δηλαδη τιποτα...Ολα απο την τσεπη μας στην ουσια.Μεχρι στιγμης εχουμε δωσει σε γυναικολογο και μικροβιολογο 1000 περιπου και αλλα 3000(στην καλητερη περιπτωση) στην κλινικη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα γεννησω λογω γιατρου σε ιδιωτικη κλινικη.Εκει ξεγενναει !

Υπολογιζω ενα συνολο γυρω στα 3000 αλλα εχω αλλη απορια. Η υποχρεωτικη παραμονη μου ξερω οτι ειναι 3 ημερες! Αν ομως κατι δεν παει καλα κ χρειαστω παραπανω παρακολουθηση περα των τριων ημερων τι γινεται? Θα με στειλουν σε δημοσιο η θα πρεπει μετα να πληρωσω επιπλεον χρηματα?Ξερει καμια σας? Γιατι κοστιζει 500 η μερα... Καλα αν ηξερα ποσα εξοδα εχει ενα παιδι και μια γεννα θα ξεκινουσα αποταμιεσυση ενα χρονο πριν ! Γιατι και εγω ασφαλεια δημοσιου εχω και θα εισπραξω το αστρονομικο ποσο των 700 ευρω παρακαλω! Δηλαδη τιποτα...Ολα απο την τσεπη μας στην ουσια.Μεχρι στιγμης εχουμε δωσει σε γυναικολογο και μικροβιολογο 1000 περιπου και αλλα 3000(στην καλητερη περιπτωση) στην κλινικη.

Βασικά η ώρα η καλή σου ευχομαι μ ενα γερό μωράκι!

Συνήθως αν χτύπα ξύλο κατι δεν παει καλά (π.χ ίκτερος) σε κρατάνε στην κλινική με την ανάλογη χρέωση φυσικά!

Βέβαια τα λεφτα για θερμοκοιτίδες (αχρειαστα κ αγύρευτα να ειναι) τα επιστρέφουν τα ταμεία ΟΛΑ!

Από την άλλη επίσης έχεις την επιλογή να ζητήσεις να μεταφερθείς σε δημόσιο!

Ευχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Κατ' αρχην σου ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, χωρις προβληματα!

Εγω ξερω οτι το ΙΚΑ καλυπτει τα παντα, ενω το δημοσιο ενα μερος.

Ρωτα και τον γιατρο σου. Τα γνωριζουν ολα μια χαρα.

Εγω τον ρωταω τα παντα. Οτι μου' ρθει στο κεφαλι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...