Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαπι της επομενης μερας????


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...λεγομαι Κατερινα και ειμαι 20 χρονων..!!τελειωσε μεσα μου και το προφυλακτικο ειχε σπασει...εγω αν και πολυ μικρη δεν θα ειχα προβλημα να γινω μανουλα αν και αρκετα μικρη κατα τη γνωμη μου. Αντιθετως ο φιλος μου που αν και αρκετα μεγαλυτερος ουτε να του περασει η ιδεα απο το μυαλο...παρ'οτι ειμαστε 2 χρονια μαζι και γνωριζομαστε πολλα περισσοτερα...!!με το που συνειδητοποιησε τι εγινε τρεξαμε αμεσως στο φαρμακειο για να παρουμε το χαπι της επομενης μερας..Εγω ομως φοβαμαι παρα πολυ για τις παιρετερω παρενεργειες..υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργηθει προβλημα και να μην μπορεσω να ξαναμεινω εγκυος ή καποιο αλλο προβλημα...αν καποιος ξερει ας με βοηθησει....ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συγγνωμη για καποια συντακτικα λαθη και καποιες παραλειψεις ειναι απο το αγχος...το ατυχημα μας συνεβει σημερα στις 6 το απογευμα το χαπι δεν το εχω παρει ακομα καθομαι και το κοιταω:roll:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατερινα μου.γιατι δεν πηγαινεις πρωτα σε ενα γυναικολογο?νομιζω οτι ειναι ο καταλληλοτερος για να σε συμβουλεψει.το χαπι απο οσο γνωριζω πρεπει να χρησιμοποιηθει σε 24 ωρες απο την επαφη.οποτε μπορεις να πας αυριο σε ενα γιατρο και να ενημερωθεις πιο σωστα.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το πάρεις άμεσα...με μια φορά πάντως δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα, φαντάζομαι πως αρκετές γυναίκες το πήραν και αργότερα έγιναν μανούλες, μια απο αυτές κι εγώ....γενικά καλό είναι να απογεύγουμε τέτοια χημικά....ήσουν λίγο άτυχη αν και είχες πάρει τις προφυλάξεις σου, μην αγχώνεσαι πάντως

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πουφφφφφ..!!!αγχοθηκα παραπανω τωρα..χιχι..!!!να το παρω η να περιμενω να παω αυριο στο γιατρο...οτι τελικα εγινες μανουλα ειναι πολυ ενθαρρυντικο..!!αλλα πριν γινω εδω μελος να γραψω το προβλημα μου εψαξα στο google και μια κοπελα εγραφε οτι μεχρι και εγκεφαλικο μπορει να παθεις βεβαια εχω ακουσει και εγω οτι το εχουν παρει πολλες γυναικες και δεν εχουν παθει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε χάπι έχει τις παρενέργειές του και καλό είναι να τα παίρνουμε με συνταγή γιατρού (ο οποίος θα γνωρίζει και το ιστορικό μας)...αν δεν θες να το πάρεις σήμερα, ενημέρωσε τον γιατρό νωρίς αύριο το πρωί και αναλόγως πράξε.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε χάπι έχει τις παρενέργειές του και καλό είναι να τα παίρνουμε με συνταγή γιατρού (ο οποίος θα γνωρίζει και το ιστορικό μας)...αν δεν θες να το πάρεις σήμερα, ενημέρωσε τον γιατρό νωρίς αύριο το πρωί και αναλόγως πράξε.

 

θα συμφωνησω κατερινακι.αυριο πρωι πρωι γυναικολογο.αν μπορεσεις ενημερωσε μας οτι ολα ειναι οκ.ολα θα πανε καλα .πολλες αγκαλιες

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θυμαμαι καλα πρεπει να το παρεις μεσα στις πρωτες 72 ωρες και ειναι 2 χαπια με διαφορα 6 ωρες το ενα απο το αλλο κ εγω το χω παρει κ δεν επαθα κατι αλλα εχω κανει και γενικα χαζομαρες( πχ επαιρνα χαπακια να μου καθυστερησει η περιοδος να παω διακοπες) οποτε δεν ειμαι δειγμα νορμαλ. αλλωστε πρεπει παντα να διαβαζειςτις οδηγιες μεσα στο χαρτακι. αυτο ομως που με προβληματιζει ειναι πως υποτιθεται πως δινονται με συνταγη γιατρου. .σας τα δωσαν ετσι?:?::?::?::?::?:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Exω κανει κι εγω χρηση του χαπιου 2 φορες στο παρελθον...Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα να πω την αληθεια.Μονο που θα παρατηρησεις λιγο αιμα για 3-4 μερες μετα το χαπι νομιζω.

Η γνωμη μου θα ηταν να το παρεις αμεσα.Εφοσον ο συντροφος σου για καποιους λογους δεν θελει ακομη παιδι,αυτο κατι σημαινει.Καλο θα ειναι ενα παιδι να προγραμματιζεται και να ερχεται με τη συμφωνη γνωμη και των δυο.Αλλιως θα δημιουργηθουν προβληματα στη σχεση σας αλλα και στο παιδι αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θυμαμαι καλα πρεπει να το παρεις μεσα στις πρωτες 72 ωρες και ειναι 2 χαπια με διαφορα 6 ωρες το ενα απο το αλλο κ εγω το χω παρει κ δεν επαθα κατι αλλα εχω κανει και γενικα χαζομαρες( πχ επαιρνα χαπακια να μου καθυστερησει η περιοδος να παω διακοπες) οποτε δεν ειμαι δειγμα νορμαλ. αλλωστε πρεπει παντα να διαβαζειςτις οδηγιες μεσα στο χαρτακι. αυτο ομως που με προβληματιζει ειναι πως υποτιθεται πως δινονται με συνταγη γιατρου. .σας τα δωσαν ετσι?:?::?::?::?::?:

__________________

μας το εδωσαν ετσι και απο πισω το γραφει κι ολας οτι θελει συνταγη γιατρου..!!!βεβαια να σου πω καλυτερα που μου το εδωσαν γιατι αν μου ελεγαν συνταγη γιατρου και μπουρου μπουρου μεχρι να παω στο γιατρο να παρω τη συνταγη κλπ θα ειχα πεθανει απο το αγχος μου..οποτε καλυτερα τωρα το εχω εδω και οταν μου ερθει το πινω...διαβασα τις οδηγιες και τις παρενεργειεσ και ολα δεν ελεγε κατι σημαντικο παρα μονο ως παρενεργια τη ναυτια...αυτο που λες ομως το διαβασα στο internet ενω τις οδηγιες δεν το εχει..!!! τελοσπαντων γιατρο αυριο το πρωι...

και εσυ με τα χαπια σταματα τις βλακειες...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Exω κανει κι εγω χρηση του χαπιου 2 φορες στο παρελθον...Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα να πω την αληθεια.Μονο που θα παρατηρησεις λιγο αιμα για 3-4 μερες μετα το χαπι νομιζω.

Η γνωμη μου θα ηταν να το παρεις αμεσα.Εφοσον ο συντροφος σου για καποιους λογους δεν θελει ακομη παιδι,αυτο κατι σημαινει.Καλο θα ειναι ενα παιδι να προγραμματιζεται και να ερχεται με τη συμφωνη γνωμη και των δυο.Αλλιως θα δημιουργηθουν προβληματα στη σχεση σας αλλα και στο παιδι αργοτερα

 

 

 

 

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο αν το ηθελε ουτε που θα το συζηταγα τωρα..!!!αλλα αφου δεν το θελει δεν μπορω να τον φερω στη δυσκολη θεση αφου προσεχαμε κι ολας γιατι αν δεν προσεχαμε και το εκανε επιτηδες οχι χαπι δεν θα επερνα αλλα και σε 9 μηνες θα τον εκανα πατερα :P... βεβαια νταξει δεν ξερω ακομα καν αν εχει γινει η γονιμοποιηση αν ηξερα σιγουρα οτι ημουν εγκυος θα το κραταγα και ας το μεγαλωνα μονη μου...ειμαι κατα της εκτρωσης

Link to comment
Share on other sites

Και απο εδω και στο εξής 2πλο προφυλακτικό:cool:....να λέμε και κανένα αστειάκι να σε ξεαγχώσουμε

και διπλο και τριπλο μην σου πω να προσεχεις και απο πανω να εχεις και προβληματα....οντως ας το ριξουμε στη πλακα γιατι δεν με βλεπω καλα μεχρι αυριο

Link to comment
Share on other sites

καλως πηρες το χαπι της επομενης μερας δεν γνωριζω πολλες παρενεργειες μονο 2 που ειχα εγω μπορει να εχεις μετα απο μια 2 μερες λιγο αιματακι που δεν ειναι τιποτα και μπορει να μην σου κανει τιποτα το χαπι και ηυ εγκυμοσυνη να συνεχιστει κανονικα

 

καλο θα ειναι να μην παρεις δευτερο χαπι και φυσικα δεν παιενεις δευτερο κουτακι για καθε περιπτωση

 

(το λεω γιατι στην ηλικια σου αυτηξ ακριβως την πατατα ειχα κανει και τελικα αναγκαστηκα να κανω εκτρωση μετα απο λιγο μιας και η περιοδος αφαντη

 

αν ειχα παρει μονο ενα δεν θα συνετρεχελογος αλλα φυσικα πηρα περισοτερα για να ελαχιστοποιησω λεει τις πιθανοτητες να μην πιασει το χαπι

 

με τον συντροφο μου ειμαστε μαζι και εχουμε τωρα ενα μικρο αγγελουδι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν βαζεις διπλο προφυλακτικο αυξανει τις πιθανοτητες να σπασει με την τριβη

τουλαχιστον αυτο μου ειχε πει καποτε ο αντρας μου:shock::?:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν βαζεις διπλο προφυλακτικο αυξανει τις πιθανοτητες να σπασει με την τριβη

τουλαχιστον αυτο μου ειχε πει καποτε ο αντρας μου:shock::?:

καλα μην φανταστεις για πλακα το ειπα...αλλα με μπερδεψες λιγο τελικα πηρες και 2 χαπια και εμεινες και εγκυος???

Link to comment
Share on other sites

εσπασε το προφυλακτικο την επομενη μερα πηρα μαζεμενα τα δυο χαπια αλλα επειδη καλου κακου σκεφτηκα να παρω ακομα ενα κουτακι

τελικα μετα απο 3 μερες πηρα αλλα 2 μαζεμενα (απο βλακεια) ετσι λεει για να μην υπαρξει καμοια πιθανοτητα εμφυτευσης

μετα απο 3 βδομαδες που δεν μου ειχε ερθει περιοδος πηγα για μια εξεταση στον γυναικολογο τα χαπια ειχαν αποτυχια και πηγα για αποξεση την ιδια μερα

(αυτο που μου ειχε πει ο γιατρος ηταν οτι αν ειχα παρει ενα το πολυ 2 χαπια θα την προχωρουσαμε την εγκυμοσυνη και απλα θα καναμε εξτρα εξετασεις για να βεβαιωθουμε οτι ολα πανε καλα αλλα πηρα δυστηχως περισοτερα και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο)

και επειδη το εμβρυο ηταν πολυ μικρο πηγα μετα απο 5 μερες για αλλη μια ( ηταν πολυ μικρο και η αποξεση ειχε αποτυχει:shock:)

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πες μας σε ποια μέρα του κύκλου σου είσαι, πόσες μέρες κύκλο έχεις, αν έχεις σταθερό κύκλο...

 

Π.χ. αν έχεις κύκλο 28 μέρες και τώρα είσαι στην 26η, ε, μην το πάρεις!Αν όμως είσαι 12η, να το πάρεις και να μη σκεφτείς τις παρενέργειες...

 

Αυτό πιστεύω εγώ, οπότε αν θες, πες μας τον κύκλο σου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

εσπασε το προφυλακτικο την επομενη μερα πηρα μαζεμενα τα δυο χαπια αλλα επειδη καλου κακου σκεφτηκα να παρω ακομα ενα κουτακι

τελικα μετα απο 3 μερες πηρα αλλα 2 μαζεμενα (απο βλακεια) ετσι λεει για να μην υπαρξει καμοια πιθανοτητα εμφυτευσης

μετα απο 3 βδομαδες που δεν μου ειχε ερθει περιοδος πηγα για μια εξεταση στον γυναικολογο τα χαπια ειχαν αποτυχια και πηγα για αποξεση την ιδια μερα

(αυτο που μου ειχε πει ο γιατρος ηταν οτι αν ειχα παρει ενα το πολυ 2 χαπια θα την προχωρουσαμε την εγκυμοσυνη και απλα θα καναμε εξτρα εξετασεις για να βεβαιωθουμε οτι ολα πανε καλα αλλα πηρα δυστηχως περισοτερα και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο)

και επειδη το εμβρυο ηταν πολυ μικρο πηγα μετα απο 5 μερες για αλλη μια ( ηταν πολυ μικρο και η αποξεση ειχε αποτυχει:shock:)

 

τι εννοείς ότι η απόξεση είχε αποτύχει? δηλαδή ενώ είχες κάνει απόξεση το έμβρυο είχε μείνει μέσα σου? για εξήγησέ το λίγο γιατί μάλλον έχω φρικάρει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το χάπι της επόμενης μέρας, είναι ένα, το παίρνεις εφάπαξ. Παλιότερα ήταν δύο, στη μισή δόση που τα έπαιρνες με διαφορά κάποιων ώρων, δε θυμάμαι πόσων.

Και για την κοπέλα που είπε για τη συνταγή γιατρού, δε χρειαζεται πλέον, μετά από οδηγία του ΕΟΦ.

Πιθανότερες κ συχνότερες παρενέργειες είναι η διαταραχή του κύκλου για τους επόμενους 1-2 μήνες.

Ονομάζεται επείγουσα αντισύλληψη, αλλά δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...