Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΛΛΑΕΙ Η ΟΣΤΡΑΚΙΑ???


Recommended Posts

καλησπερα!στον παιδικο σταθμο που παει η κορη μου εχει πεσει κρουσμα οστρακιας κ μαλιστα καποια παιδια κολλησαν 2-3-4 φορες?καλα αφου ειναι παιδικη ασθενεια δεν επρεπε να την περνανε μια φορα???της φιλεναδας μου το περασε περισι 5 φορες!πολυ ελαφρυα βεβαια χωρις πυρετο χωρις τιποτα μονο με κατι σημαδια στη γλωσσα.μιλησα με τη δασκαλα κ μου ειπε οτι την οσκτρακια μπορεις να την περασεις πολλες φορες κ πως η κορη της την εχει περασει 7 φορες μεσα σε ενα χρονο κ δεν ειχε κανει κ το εμβολιο σε σημειο που να ειχε σπασμους απο τον πυρετο!ευτυχως η κορη μου περισι που ειχαν κρουσμα για 6 μηνες δεν κολλησε!ισως γιατι εχει κανει το εμβολιο.αλλα φετος παλι αρχισε.οκ δε με πειραζει κ να κολλησει γιατι θα το περασει ελαφρια αλλα μου φανηκε παραξενο που μπορεις να κολλησεις πολλες φορες?το εχετε ξανακουσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δημητρουλα μου οντως μπορει να συμβει εαν το παιδι την εχει περασει ελαφρα, αλλα δε βγαζει σπυρακια στη γλωσσα οπως περιεγραψες. γεμιζει το σωμα μικροσκοπικα σπυρακια αχρωμα και κανει πυρετο...στην αναρρωση ξεφλουδιζει το δερμα...εγω την ειχα περασει πολυ βαρια ενω ο αδερφος μου πολυ ελαφρα...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

σπυρακια εννοω στη γλωσσα κατι ασπρα στιγματα.ολο της λεω να ανοιγει το στομα της κορης μου.αφου σημερα μου ειπε ''αμαν πια κουραστικα ολη την ωρα να κανω αααααααααα'':P

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου ειπε πως της ποναει ο λαιμος.ειδα τη γλωσσα της κ δεν ειναι ακριβως ασπρη αλλα η επιφανεια ολης της γλωσσας ειναι λιιιγο ασπρη επισης πανω εχει μερικες κοκκινες κιλιδες!!!!λετε να κολλησε????Αααχ κ ειναι κλειστος ο γιατρος μας σημερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παιδική αρρώστια. Μικρόβιο του τύπου του στρεπτόκοκκου είναι. και εμείς με οστρακιά έιμαστε. Η μεγάλη δηλαδή. Το σύπτωμα έιναι πονόλαιμος έντονος, ιδιαίτερο πυρετό δεν μου έκανε. Μεχρι 38.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...
Καλησπέρα μήπως γνωρίζεται εάν η οστρακιά μεταδίδεται όταν το παιδί είναι άρρωστο η κατά την ανάρωση?

 

Σίγουρα μπορεί να τη μεταδώσει όταν το παιδί είναι άρρωστο. Αν παίρνει αντιβίωση, μετά το 2ο ή 3ο 24ωρο (δεν θυμάμαι ακριβώς) δεν υπάρχει πια κίνδυνος μετάδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...