Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικες συνταγές


mariantinos

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ας κάνω λοιπόν την αρχή.

Προσωπικά συνδυάζω τα φαγητά. Για παραδειγμα την μια μέρα θα φτιάξω κοτόπουλο ή μοσχάρι κοκκινιστό με ρυζι ή πουρέ και την επόμενη με ό,τι έχει απομείνει από την σάλτσα θα φτιάξω μακαρόνια που παίρνουν μια τέλεια γεύση από το κρέας.

Για μένα οικονομικές συνταγές είναι όσες περιέχουν όσπρια, ζυμαρικά και λαχανικά όπως σπανακόρυζο, μακαρόνια με σάλτσα τόνου, παστίτσιο, ζυμαρόπιτα, πίτσα σπιτική, μυδοπίλαφο, ρεβύθια, φασόλια χάνδρες, καρμπονάρα.

Ειναι όλα φαγητά που όπως λέμε φτουράνε δηλαδή χορταίνουν την οικογένεια γρήγορα και οικονομικά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες έκανα μακαρόνια βίδες.την πρώτη μέρα τα φάγαμε μ κόκκινη σάλτσα.την επόμενη τα έκανα σαλάτα.EBAΛA απομίμηση κάβουροψυχα,ντομάτα,λίγο λaδi κ μαγιόνεζα κ ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό απ τα μακαρόνια της ΠPOHΓ μέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θυμάμαι η μαμά μου όταν περίσσευε 1/2-1 μερίδα φασολάδα έκανε το εξής: την έριχνε στο ταψί μαζί με το ζουμί της έκοβε 1 κρεμμύδι σε ροδέλες ,2 πατάτες στο μέγεθος που κάνουμε τις πατάτες φούρνου,1 πιπεριά, έριχνε ρύζι να καλύψει τα 3/4 της επιφάνειας του ταψιού , λάδι αλάτι και πιπέρι και το έβαζε στο φούρνο για περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα και έκανε ένα νέο φαγητό το οποίο προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο έτσι από οποιοδήποτε όσπριο. Όταν πια έγινα μανούλα και ξεκινήσαμε τις παιδικές τροφές ο παιδίατρος μου είπε ότι το άμυλο (ρύζι, πατάτα) μαζί με τα όσπρια είναι ο καλύτερος συνδιασμός που μπορείς να κάνεις....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την κυριακή ψήσαμε μπιφτέκια με πατάτούλες τηγανιτές και σαλάτα. Περισσεψαν λίγα και επειδή δεν μας αρέσουν κρύα και για να αλλάξει γεύση για το μικρό την άλλη μέρα ετοίμασα μία σάλτσα ντομάτας με κρεμμυδάκι, πιπεριές και βασιλικό, τα έριξα μέσα να ζεσταθούν κι αυτά και το συνόδεψα με ρυζι μπασμάτι. Ηταν τέλειο και ο μικρός το μοσχόφαγε κ φτούρισε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ωραίο θέμα!!! Αντε να κανουμε και μενού εβδομάδας..

Οικονομικές συνταγες είναι σίγουρα οι φακές, το σπανακόρυζο, μακαρόνια (με οποιαδήποτε σαλτσα), κοτόπουλο με σαλάτα, παστίτσιο λαχανικών, σπανακόπιτα (προσοχή στο τυρί!), ομελέτα (σουπερ εξτρα με οοτι έχει το ψυγείο), αυγά μάτια με πατάτες.

Link to comment
Share on other sites

το θυμαμαι αυτο το θεμα... ας γραψω κι εγω το αγαπημενο της κορης μου ... φαγητο που κοστιζει περιπου 5 ευρω "κριθαρακι με κιμα" κανω τον κιμα οπως συνηθως και μολις εινα ετοιμος βαζω λιγο νερακι παραπανω να παρει μια βραση και ριχνω κριθαρακι ειναι νοστημοτατο βγαζει πολλες μεριδες κι ειναι πολυ χορταστικο!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ένα οικονομικό θα το έλεγα γλυκάκι είναι "φρυγανιές τις απλώνουμε σε ένα μικρό πυρέξ, τις σοροπάρουμε καλά και από πάνω ρίχνουμε κανέλα, το βάζουμε στο ψυγείο να παγώσει και έπειτα τρώμε" άμα έχεις μια λιγούρα κάτι είναι και αυτό.

690739pesbqr6dqw.gif
Link to comment
Share on other sites

γενικα ειμαστε φαγανοι κ προσπαθω να μαγειρευω τοσο,ωστε να μην περισευει...

εγω θα πω μια ιδεα αμα μεινουν φακες γιατι τα οσπρια παντα δεν τα υπολογιζω σωστα....σουρωνω τις φακες ....σε ενα τηγανι με λαδι βαζω πιπεριες χρωματιστες ψιλοκομμενες,κολοκυθακια και οτι αλλο λαχανικο θελετε.....μολις μαλακωσουν ριχνω τις φακες στο τηγανι ανακατευω και ριχνω κ ρυζι μπασματι βρασμενο..του παει κ πιπερακι κ φρεσκος μαιντανος...ειναι μια ωραια λυση ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΤΑΝ μενειι φασολαδα τι κανετε???

 

όταν ήμουνα μικρή και η μάνα μου μας έκανε φασολάδα η χαρά μας ήτανε μεγάλη!όχι επειδή θα τρώγαμε φασολάδα αλλά επειδή την επόμενη μέρα θα τρώγαμε φασουλόρυζο!:P:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

μια και μιλατε για συνταγες για πειτε μου, εχω 3 κονσερβες φασολια αυτα τα κοκκινα(σαν αυτα που βαζουν σε μεξικανικα φαγητα) και δεν ξερω τι να τα κανω. Εχετε καμμια συνταγη να μου προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σοτάρεις χωριάτικο λουκάνικο, αν θέλεις προσθέτεις και πράσο ψιλοκομμένο ή/και πιπεριές κόκκινες ή πράσινες, ρίχνεις τα φασόλια, σβήνεις με κόκκινο κρασί και αφήνεις να εξατμιστεί, Να μείνει με το λαδάκι του.

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ ωραια ιδεα ειναι....αγορασε πιτες τορτιγιες...βρασε καλαμποκι....ψιλοκοψε ελιες....ετοιμασε μια σος...πλυνε μαρουλια...σουρωσε τις κονσερβες....και ξεκιναμε....στην μια πλευρα της τορτιγιας βαζεις την σος,μαρουλι(χωρις την καρδια).ελιες καλαμποκι κ φασολια επισης προσθετεις κ λιγο ζαμπον η' μπεικον....το τυλιγεις ρολο μεζι με αλουμινοχαρτο κ το βαζεις στο ψυγειο για μια ωρα....το κοβεις οπως ειναι ρολο σε μπουκιτσες...

ειναι ωραια ιδεα κ για παρτυ-μπουφε

Link to comment
Share on other sites

όταν ήμουνα μικρή και η μάνα μου μας έκανε φασολάδα η χαρά μας ήτανε μεγάλη!όχι επειδή θα τρώγαμε φασολάδα αλλά επειδή την επόμενη μέρα θα τρώγαμε φασουλόρυζο!:P:p:p:p:p:p

 

αχ αυτες οι μαμαδες..οτι κ να κανουν παντα ηταν τελεια!!!!!!

τι εκανε δηλαδη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ αυτες οι μαμαδες..οτι κ να κανουν παντα ηταν τελεια!!!!!!

τι εκανε δηλαδη???

 

έβραζε ρύζι στη φασολάδα την επόμενη μέρα και έπινε όλο το ζουμάκι το ρυζάκι και γινόταν ένα φασουλορυζάκι μούρλια!!!!!!!!:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Ωραίες οι ιδέες σας!

 

Η μαμά μου κάνει το εξής. Ό,τι περισσέματα έχει (πχ μπριαμ, όσπρια, μπιφτέκια μέχρι και μακαρόνια) τα περνάει στο μούλτι και τα προσθέτει στη γέμιση όταν κάνει γεμιστά.

 

Επίσης εγώ αν έχουν περισσέψει μακαρόνια,την επόμενη μέρα τα κάνω μακαρονάδα φούρνου με κόκκινη σάλτσα, ζαμπόν,πιπεριές κλπ.

 

Από χθες μου έχει περισσέψει αρακάς λαδερός. Για πείτε καμιά ιδέα τι να τον κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...