Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΜΗΜΑ ΑΠΟΒΟΛΩΝ ΝΟΣ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ κ απαραίτητες εξετάσεις


Guest andro2

Recommended Posts

δηλαδη,εγω τωρα που θελω να μαθω αν ειμαι καλα στην υγεια μου μπορω να κανω εξετασεις οπου θελω? και ποιος θα μου τις γραψει ?

Ρωταω,γιατι εχω κατι στο μυαλο μου=λεω να παω να κανω ολες ,μα ολες τις εξετασεις που υπαρχουν,και για ολες τις περιπτωσεις,και επειδη εχω βιβλιαριο δημοσιου,κανονικα δεν θα επρεπε να πληρωνω τιποτα.τι εχω να χασω,στο κατω-κατω ?

 

Εχω ακουσει,ομως οτι καποιες εξετασεις ειναι πολυ ακριβες(δεν ξερω,ποιες ?)και θα λεω να παω καπου να τις γραψω και να τις κανω και μετα να τις δειξω στον ιατρο μου.Λες να θυμωσει ?αυτος λεει οτι δεν χρειαζετα να κανω τιποτα,ακομα.

 

Για την ωρα περιμενουμε μονο τα αποτελεσματα καρυοτυπου που τα εδωσε λεει ,αυτος ,σε μικροβιολογικο,και θα μου στοιχιζουν 150 ε.

Δεν θα επρεπε να το καλυψει το δημοσιο αυτο?

 

παντος,αν μαθεις τι ,πως ,και που ? γραψε εδω στο θεμα που ανοιξες ,για να ξερουμε.

 

ποσο αξιοπιστες ειναι οι εξετασεις που γινονται σε δημοσια εργαστηρια ? ειναι ?

 

Eπειδη εχω μια καποια εικονα οσον αφορα την υγεια και απο ιδιωτικα αλλα και απο δημοσια...Θα σε συμβουλευα και θα σε παροτρυνα να απευθυνεσααι σε δημοσια,αν θελεις αξιοπιστια και αν εχεις υπομονη...

Δεν μπορεις να φανταστεις τι τερτιπια σκαρφιζονται οι των Ιδιωτικων εργαστηριων-κλινικων κτλ,για να περνουν οσα περισσοτερα χρηματα απ τους πελατες...Και μην με παρεξηγεισετε για τον χαρακτηρισμο γιατι ως πελατες μας βλεπουν και μας αντιμετωπιζουν...

Για παραδειγμα...Τα περισσοτερα ιδιωτικα εργαατηρια,οταν κανουν μια αιμοληψια,δεν κανουν την αναλυση εντος του εργαστηριου,αλλα αφηνουν το δειγμα αιματος πολλες ωρες εκτεθειμμενο,αλλοιωνεται,το μεταφερουν σε καποιο κεντρικο εργαστηριο και τα αποτελεσματα ειναι ψευδη...

Και αυτο το συνηθιζει γνωστη αλυσιδα διαγνωστικου κεντρου...

Και η πηγη ειναι 100% εγκυρη....

Και γω ημουν κατα του Δημοσιου,αλλα οταν μπηκα στα ενδοτερα,αλλαξα αποψη!!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω βιώσει και εγώ 2παλίδρομες κυήσεις και άλλαξα γυναικολόγο και τώρα με βλέπει κάποιος στο Αλεξάνδρα, αυτός με έστειλε στον κ. Δρακάκη. Είναι πολύ καλός, έκλεισα εύκολα ραντεβού, ασχολήθηκε πάρα πολύ να πάρει σωστά ιστορικό, απάντησε σε όσες απορίες είχα χωρίς να βαριέται κτλ, μου έδωσε αρκετές εξετάσεις τις οποίες έχω αρχίσει να κάνω, αλλά δεν ήταν καθόλου τσάμπα η επίσκεψη, 90€ έδωσα. Σε αυτόν θα ξαναπάω γιατί ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι ο καλύτερος για αυτές τις καταστάσεις απλά σας το λέω για να είστε προετοιμασμένες, γιατί εγώ νόμιζα ότι πάω σε γιατρό του νοσοκομείου και δε θα πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που άλλη μία γυναίκα πέρασε αυτή την εμπειρία, να σου πω να μην στενοχωριέσαι μάλλον δεν έχει νόημα. Ο καιρός θα το γιατρέψει και αυτό. Τώρα όσον αφορά τη γιατρό, μακάρι και ο δικός μου να με είχε στείλει για εξετάσεις από την 1η φορά, θα είχαμε μειώσει τις πιθανότητες να το ξαναζήσω. Να φανταστείς ο δικός μου δεν ήθελε να με στείλει ούτε μετά τη 2η φορά γιατί λέει κάνουν εξετάσεις μετά την 3η φορά. Μετά την 3η φορά δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο, πόσα να αντέξω η γυναίκα! Οπότε άλλαξα γιατρό και τώρα ψάχνομαι. ΙΚΑ έχω κι εγώ και η αλήθεια είναι πως δεν σου καλύπτει τα πάντα αλλά για να είσαι σίγουρη πήγαινε σε γιατρό του ΙΚΑ και ρώτα. Αν και με νευριάζει το ταμείο μας κάποιες φορές καταφεύγουμε σε ιδιωτικά για καλύτερα και πιο γρήγορα αλλά μπορούμε να βρούμε άκρη και στα δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη Πέμπτη βίωσα και εγώ την αυτόματη αποβολή 6η εβδομάδα).

Πραγματικά τραυματική εμπειρία! Περάσαμε μια δύσκολη ψυχολογικά εβδομάδα μαζί με τον άνδρα μου. Πρέπει όμως να συνεχίσουμε. Εδώ λοιπόν χρειάζομαι σας παρακαλώ την βοήθειά σας.

Την ημέρα λοιπόν που έγινε η αποβολή η γιατρός μας συνέστησε να κάνουμε και έναν καθαρισμό της μήτρας (υπήρχαν λίγα υπολείμματα από τον αμνιακό σάκο). Μετά τον καθαρισμό η γιατρός αρκετά καθησυχαστική μας είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι ένα φαινόμενο συχνό και δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να κάνουμε άσχημες σκέψεις και πολυδάπανες εξετάσεις. Σήμερα όμως αφού με εξέτασε, μια εβδομάδα μετά το συμβάν κατευθείαν μας έγραψε κάποιες εξετάσεις. Σας τις περιγράφω παρακάτω :

 

-Καμπύλη σακχάρου (σακχάρου x 4)

-Fz3

-Fz4

-TSH

-Αντι IgG TOXO "IgM"

-Αντι IgG CMV "IgM"

-Αντι IgG Ερυθράς "IgM"

 

Όπως καταλαβαίνετε προβληματίστηκα αρκετά με την συμπεριφορά της. Από την μια να μου λέει ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις και πως είναι σίγουρη ότι δεν περιμένει να δει κάτι ανησυχητικό σε αυτές αν τις κάνω και από την άλλη να μου γράφει τις εξετάσεις κατευθείαν μετά την επίσκεψη.Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω γιατρό.

Μου είπε επίσης ότι οι εξετάσεις είναι πολύ ακριβές. Οπότε θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο.

Μένω λοιπόν Θεσσαλονίκη, είμαι 38 χρονών, προ έτους έκανα αφαίρεση ευ μεγέθους οινομοιώματος, και από τον περασμένο Ιούνιο ξεκινήσαμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Η οποία μας ήρθε τον Οκτώβριο.

Ταμείο ασφάλισης έχω ΙΚΑ. Μπορείτε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε τι πρέπει να κάνω για να πραγματοποιήσω αυτές τις εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο? Η γιατρός που πήγα δεν έχει σύμβαση με το ΙΚΑ. Γνωρίζω ότι θα πρέπει να κλείσω τηλεφωνικό ραντεβού μέσω του 1535. Από ΄κει και πέρα όμως τι κάνω?:confused:

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Με εκτίμηση

Τριανταφυλλιά.

 

 

Λυπάμαι πολύ που σου συνέβη κάτι τέτοιο. Το έζησα κι εγώ τον Οκτώβριο, παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα κι έκανα απόξεση τον Νοέμβριο. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το -Fz3 -Fz4, αλλά όλα τα υπόλοιπα (εκτός καμπύλης ζαχάρου) συμπεριλαμβ'ανονται στον προγεννητικό έλεγχο. Εγώ τον είχα κάνει μόλις παντρεύτηκα, γιατί ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες άμεσα. Είναι εξετάσεις για τοξόπλασμα, ερυθρά και τον μεγαλοκυτταροϊό. Καμπύλη ζαχάρου οι περισσότεροι δεν κάνουν, αλλά αν το ζάχαρό σου δεν είναι ρυθμισμενο, μπορεί να προκαλεί αποβολές.

 

Οι παλίνδρομες κυησεις πάντως είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο, με ποσοστό 20%. Συνήθως δνε μας στέλνουν τα ψάξουμε κάτι παραπάνω, εκτός κι αν έχουμε καθ' έξιν αποβολές (από 3 και πάνω). Ο προγεννητικος έλεγχος συμπεριλαβάνει και άλλες εξετάσεις εκτός από αυτές που σου εβαλε να κάνεις.

 

 

Για τις εξετάσεις, γιατί δεν μπορείς να τις κάνεις μέσω ΙΚΑ, δεν κατάλαβα; Εφόσον έχεις ΙΚΑ, να σου τις γράψει γιατρός συμβεβλημένος και να πας να τις κάνεις στα ιατρεία του ΙΚΑ. Μέσω του 1535 δεν θα βρεις άκρη, εκτός αν ήσουν ήδη έγκυος κι έκλεινες προγραμματισμένο ραντεβού, οπότε θα έκανες όλες τις εξετάσεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη Πέμπτη βίωσα και εγώ την αυτόματη αποβολή 6η εβδομάδα).

Πραγματικά τραυματική εμπειρία! Περάσαμε μια δύσκολη ψυχολογικά εβδομάδα μαζί με τον άνδρα μου. Πρέπει όμως να συνεχίσουμε. Εδώ λοιπόν χρειάζομαι σας παρακαλώ την βοήθειά σας.

Την ημέρα λοιπόν που έγινε η αποβολή η γιατρός μας συνέστησε να κάνουμε και έναν καθαρισμό της μήτρας (υπήρχαν λίγα υπολείμματα από τον αμνιακό σάκο). Μετά τον καθαρισμό η γιατρός αρκετά καθησυχαστική μας είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι ένα φαινόμενο συχνό και δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να κάνουμε άσχημες σκέψεις και πολυδάπανες εξετάσεις. Σήμερα όμως αφού με εξέτασε, μια εβδομάδα μετά το συμβάν κατευθείαν μας έγραψε κάποιες εξετάσεις. Σας τις περιγράφω παρακάτω :

 

-Καμπύλη σακχάρου (σακχάρου x 4)

-Fz3

-Fz4

-TSH

-Αντι IgG TOXO "IgM"

-Αντι IgG CMV "IgM"

-Αντι IgG Ερυθράς "IgM"

 

Όπως καταλαβαίνετε προβληματίστηκα αρκετά με την συμπεριφορά της. Από την μια να μου λέει ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις και πως είναι σίγουρη ότι δεν περιμένει να δει κάτι ανησυχητικό σε αυτές αν τις κάνω και από την άλλη να μου γράφει τις εξετάσεις κατευθείαν μετά την επίσκεψη.Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω γιατρό.

Μου είπε επίσης ότι οι εξετάσεις είναι πολύ ακριβές. Οπότε θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο.

Μένω λοιπόν Θεσσαλονίκη, είμαι 38 χρονών, προ έτους έκανα αφαίρεση ευ μεγέθους οινομοιώματος, και από τον περασμένο Ιούνιο ξεκινήσαμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Η οποία μας ήρθε τον Οκτώβριο.

Ταμείο ασφάλισης έχω ΙΚΑ. Μπορείτε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε τι πρέπει να κάνω για να πραγματοποιήσω αυτές τις εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο? Η γιατρός που πήγα δεν έχει σύμβαση με το ΙΚΑ. Γνωρίζω ότι θα πρέπει να κλείσω τηλεφωνικό ραντεβού μέσω του 1535. Από ΄κει και πέρα όμως τι κάνω?:confused:

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Με εκτίμηση

Τριανταφυλλιά.

 

Γεια σου Τριανταφυλλιά,

 

Λοιπόν κοριτσάκι μου θα σου πω τα εξής και ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω. Εγώ είχα μια απόβολη στην 8η εβδομάδα. Και μένα οι γιατροί μου έλεγαν ότι ήταν τυχαίο και δεν σημαίνει τίποτα. Παρ' όλα αυτά επειδή εγώ είχα και κάποια αλλά συμπτώματα αποφάσισα να το ψάξω μονη μου. Μετά από 2 χρόνια ψαξίματος μου διεγνωσαν κάποιο αυτοάνοσο νόσημα στο οποίο οφειλόταν και η αποβολή που είχα. Αύτο σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθήσω μια συγκεκριμένη διαδικασία για να κάνω παιδάκι και να φτάσω στο στόχο μου να γίνω μανούλα.

Πάντως να ξέρεις ότι οι εξετάσεις είναι αρκετές, για γυναίκες με καθ' έξιν αποβολές, και είναι συγκεκριμένες. Εμένα ο γιατρός μου, που είναι γυναικολόγος-ανοσολόγος, μου έχει δώσει όλο το κατάλογο με τις εξετάσεις που πρέπει να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις. Άμα θέλεις σου τις στέλνω.

Όσον αφορά τις εξετάσεις που σε έβαλε να κάνεις για να μην πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου, σου προτείνω το εξής (εγώ τουλάχιστον αυτό κανω και φαντάσου ότι κάνω παρα πολλές εξετάσεις κάθε 2 μήνες). Πάρε σε κάποιο δήμοσιο νοσοκομειο και ρώτα αν κάνουν αυτές τις εξετάσεις. Αν ναι κλείσε ραντεβού στο 1535. Πηγαίνεις κανονικά τις πληρώνεις και την επόμενη μέρα πας στα διοικητικά του ΙΚΑ της περιοχής σου και τα παίρνεις πίσω με κάποιες κρατήσεις.

Σου επαναλαμβάνω ότι εγώ είμαι ιδιάζουσα περίπτωση και μην πανικοβάλλεσαι. Αλλά επίσης πιστεύω ότι η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε απογοήτευσα. Τουλάχιστον αυτός είναι ο σκοπός μου.

Χαμογέλα:-D:grin:. Η ζωή είναι ωραία.

 

ΥΓ Είμαστε και συνονόματες!

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Θέλω να κανω καποιες εξετασεις στο Αλεξανδρας. Συγκεκριμενα ΝΚ και Θρομβοφιλίας. Πρέπει να τις έχω παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ και μετά με την απόδειξη και να τα καταθεσω στο ΙΚΑ για να παρω χρήματα πίσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα σε παρακαλω θελω να τις κανω εγω αυτες τις εξετάσεις καθως εχω κανει δυο αποβολές.το πακετο θρομβοφιλιας το εχω ειδη κανει σε ενα ιδιωτικο νοσοκομ.σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κοριτσια,

Μετα απο 7 εξωσωματικες, απο τις οποίες πέτυχαν οι 4 αλλα κατέληξαν ή σε παλλινδρομη ή σε αποβολή, θα επίσκεφτω τον κ δρακακη απο το αλεξανδρα για να ψαχτω και σε αυτον τον αμφιλεγομενο τομεα τησ ανοσολογια. φαντάζομαι ότι θα με βάλει να κάνω εξετάσεις για ΝΚ, αντιπατρικα αντισώματα κλπ και θα ήθελα να ξερω αν πιστεύετε ότι αυτές οι θεραπείες ( πχ εμβολια με λεμφοκυταρα αίματος συζύγου) εχουν καταρχας επικινδυνότητα και κατα δεύτερον αν σας βοήθησαν μετα απο παλλινδρομες ή αποβολες να τα καταφέρετε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

Μετα απο 7 εξωσωματικες, απο τις οποίες πέτυχαν οι 4 αλλα κατέληξαν ή σε παλλινδρομη ή σε αποβολή, θα επίσκεφτω τον κ δρακακη απο το αλεξανδρα για να ψαχτω και σε αυτον τον αμφιλεγομενο τομεα τησ ανοσολογια. φαντάζομαι ότι θα με βάλει να κάνω εξετάσεις για ΝΚ, αντιπατρικα αντισώματα κλπ και θα ήθελα να ξερω αν πιστεύετε ότι αυτές οι θεραπείες ( πχ εμβολια με λεμφοκυταρα αίματος συζύγου) εχουν καταρχας επικινδυνότητα και κατα δεύτερον αν σας βοήθησαν μετα απο παλλινδρομες ή αποβολες να τα καταφέρετε...

 

είχα 2 παλλίνδρομες μετά το γιο μου. ο τότε γυναικολόγος μου με έβαλε από την 1η παλλίνδρομη να κάνω κάποιες εξετάσεις από τις οποίες συμπέρανε ότι έχω θρομβοφιλία. συνέστησε αντιπηκτική αγωγή στη 2η εγκυμοσύνη. μένω έγκυος και δεν ανεβαίνει πολύ καλά η χοριακή. τότε με στέλνει να κάνω εξέταση για αντιπατρικά στο ΙΑΣΩ αν και δεν τα πίστευε, όπως μου είπε. η εξέταση έδειξε ότι είχα πρόβλημα αλλά δεν πρόλαβα να κάνω κάτι γιατί το έμβρυο παλλινδρόμησε.

τότε πήγα κι εγώ στο Δρακάκη. με ξετίναξε στις εξετάσεις, μου είπε ότι δεν έχω θρομβοφιλία (συμφώνησε και αιματολόγος που πήγα) και βρήκε κι αυτός παθολογικά τα αντιπατρικά. είπα ότι θα έκανα μια τελευταία προσπάθεια για 2ο παιδί κι αν δεν πετύχαινε θα σταμάτούσα. έκανα τη θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.

δεν είχα καμμία παρενέργεια, είναι απλά εμβόλια. εξάλλου το αίμα του συζύγου ελέγχεται πρώτα.

εγώ το έκανα για να μην πω ότι δεν προσπάθησα και με αυτό τον τρόπο.

εξάλλου, εσύ μετά από τόσα φάρμακα που έχεις πάρει με τις εξωσωματικές, τί περισσότερο να φοβηθείς?

η θεραπεία για τα ΝΚ είναι διαφορετική και πιό δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω και παλι Σοφια για την βοηθεια σου..

Η αληθεια ειναι οτι ο γυναικολογος μου ειναι πολυ αντιθετος με την θεραπεια αυτη. Αλλα ασχετα απο αυτο, εγω εχω και το θεμα οτι ακομα κι αν την κανω, επειδη δεν μενω μονη μου εγκυος, παλι θα πρεπει να κανω εξωσωματικη. Κι αυτο εχει παλι μια διαδικασια... Γιαυτο ανησυχω λιγο...γιατι και με την εξωσωματικη μπορει να μην μεινω αμεσα. Καποιες φορες πετυχαινουν καποιες φορες οχι. Τελοσπαντων..

Παντως εκλεισα ραντεβου με τον Δρ. και θα δουμε τι θα μου πει.

Θρομβοφιλια κι εγω εχω και κανω ηπαρινη σε καθε προσπαθεια.

Αλλα τελικα οπως καταλαβαμε δεν ειναι μονο αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω και παλι Σοφια για την βοηθεια σου..

Η αληθεια ειναι οτι ο γυναικολογος μου ειναι πολυ αντιθετος με την θεραπεια αυτη. Αλλα ασχετα απο αυτο, εγω εχω και το θεμα οτι ακομα κι αν την κανω, επειδη δεν μενω μονη μου εγκυος, παλι θα πρεπει να κανω εξωσωματικη. Κι αυτο εχει παλι μια διαδικασια... Γιαυτο ανησυχω λιγο...γιατι και με την εξωσωματικη μπορει να μην μεινω αμεσα. Καποιες φορες πετυχαινουν καποιες φορες οχι. Τελοσπαντων..

Παντως εκλεισα ραντεβου με τον Δρ. και θα δουμε τι θα μου πει.

Θρομβοφιλια κι εγω εχω και κανω ηπαρινη σε καθε προσπαθεια.

Αλλα τελικα οπως καταλαβαμε δεν ειναι μονο αυτο...

τα αντιπατρικά έχουν διάρκεια 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

τα αντιπατρικά έχουν διάρκεια 6 μήνες.

 

Ναι το ξερω! Θα πρεπει να κανω αμεσα εξωσωματικη.

Να σε ρωτησω, ειναι 3 εμβολιασμοι ετσι δεν ειναι? Θα πρεπει λογικα να κανω πρωτα για 3 μηνες τα εμβολια και μετα να κανω εξωσωματικη μαλλον ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω! Θα πρεπει να κανω αμεσα εξωσωματικη.

Να σε ρωτησω, ειναι 3 εμβολιασμοι ετσι δεν ειναι? Θα πρεπει λογικα να κανω πρωτα για 3 μηνες τα εμβολια και μετα να κανω εξωσωματικη μαλλον ε?

κάνεις στην αρχή μια δοκιμαστική μικρή δόση. σε μια βδομάδα κάνεις κανονική δόση κι ακολουθούν άλλες 2 (συνολικά 3 δόσεις) με απόσταση 1 μήνα μεταξύ τους. αφού τελειώσει η θεραπεία (15 μέρες μετά νομίζω) κάνεις μια εξέταση να δεις τα αποτελέσματα (αν ανέβηκαν τα αντιπατρικά) και μόλις μείνεις έγκυος κάνεις άλλη μια δόση.

δεν ξέρω αν ακολουθούν το ίδιο πρωτόκολλο στις εξωσωματικές.

μπορεί όμως να μην είναι το πρόβλημά σου τα αντιπατρικά, οπότε μην αγχώνεσαι από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

Γεια σε όλους!

 

Έχω μια απορία και θα ήθελα μια απάντηση άμεσα αν γίνετε...

Μετά την αποβολή σου δίνουν από το νοσοκομείο κανένα χαρτί ή μπορείς να ζητήσεις κανένα χαρτί που να λέει ότι υπήρξε αποβολή;;;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ,

 

Επειδή και εγώ σκαλιζω για απαντήσεις σχετικά με τις αυτόματες αποβολές , έπεσα πάνω στο θέμα σας για τον κο Δρ@κ@κη και θα με ενδιέφερε να το ψαξω λιγο.

 

Επειδή έχω κάνει 5 εξωσωματικές και γνωρίζω εξ' αρχής τα εμποδια και ασφαλως εχω κάνει άπειρες εξετάσεις. Όμως εκει που εχω μια ανησυχια ειναι οτι ο γιατρος μου δεν δεχεται τα ΝΚ και πηγα σε ανοσολογο και τα εκανα μονη μου , τα οποια βγηκαν παρα πολυ αυξημενα .. Κατα τον ανοσολογο χρειαζομαι θεραπεια , απο την αλλη ο γιατρος μου ουτε που ασχοληθηκε οταν του πηγα τις απαντησεις ..

 

Εχω ως τωρα 3 βιοχημικες οπου ολες σταματουσαν στην 6η βδομαδα .. και θα ηθελα να παρω μια γνωμη καποιου ειδικου σε αποβολες ..

 

Μπορει καποια να μου στείλει πμ με πληροφοριες του γιατρου ;

 

Ευχαριστω πολυ ... καλη επιτυχια σε ολες !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
είχα 2 παλλίνδρομες μετά το γιο μου. ο τότε γυναικολόγος μου με έβαλε από την 1η παλλίνδρομη να κάνω κάποιες εξετάσεις από τις οποίες συμπέρανε ότι έχω θρομβοφιλία. συνέστησε αντιπηκτική αγωγή στη 2η εγκυμοσύνη. μένω έγκυος και δεν ανεβαίνει πολύ καλά η χοριακή. τότε με στέλνει να κάνω εξέταση για αντιπατρικά στο ΙΑΣΩ αν και δεν τα πίστευε, όπως μου είπε. η εξέταση έδειξε ότι είχα πρόβλημα αλλά δεν πρόλαβα να κάνω κάτι γιατί το έμβρυο παλλινδρόμησε.

τότε πήγα κι εγώ στο Δρακάκη. με ξετίναξε στις εξετάσεις, μου είπε ότι δεν έχω θρομβοφιλία (συμφώνησε και αιματολόγος που πήγα) και βρήκε κι αυτός παθολογικά τα αντιπατρικά. είπα ότι θα έκανα μια τελευταία προσπάθεια για 2ο παιδί κι αν δεν πετύχαινε θα σταμάτούσα. έκανα τη θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.

δεν είχα καμμία παρενέργεια, είναι απλά εμβόλια. εξάλλου το αίμα του συζύγου ελέγχεται πρώτα.

εγώ το έκανα για να μην πω ότι δεν προσπάθησα και με αυτό τον τρόπο.

εξάλλου, εσύ μετά από τόσα φάρμακα που έχεις πάρει με τις εξωσωματικές, τί περισσότερο να φοβηθείς?

η θεραπεία για τα ΝΚ είναι διαφορετική και πιό δύσκολη.

 

Μήπως μπορείς να μου δώσεις το όνομα του αιματολόγου που πήγες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα :-)

Ευχομα μέσα από την καρδιά μ,σε όλες να αποκτήσουν γρήγορα

το μωράκι π επιθυμούν...

Σήμερα έκανα την δεύτερη παλλινδρομη κύηση....

Στο ιστορικό μ είχα μια παλλινδρομή κ μια βιοχημική..!!!

Δεν ξέρω πραγματικά, γιατί γράφω σε εσας...μπορεί να αισθάνομαι ότι είστε οι μονές π με καταλαβαίνετε...

Ή καρδιά μ πάει να σπάσει από τον πόνο κ φοβάμαι τόσο πολύ μήπως δεν μπορέσω να αποκτήσω ένα παιδάκι, π τόσο θέλω εγώ κ ο σύντροφος μ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε ολες και χρονια πολλα καλη Σαρακοστή!!'λοιπον επειδη πιο κατω διάβασα για τα αντιπατρικα και επειδη γνωρίζω εναν γιατρο στον οποίο αναφερθήκατε να σας πω απο εμπειρία οτι τα εχω κανει,(έδωσε ο σύζυγος αιμα και το κανουν ενέσιμο μετα απο επεξεργασία στην γυναικα) συγκεκριμένα στο Αλεξανδρας!Αυτα τα αμφιλεγόμενα εμβόλια στην Αμερική εχουν καταργηθεί απο το 2005 και αυτοί που τα κανουν (γιατρουληδες?

) τα κανουν για κερδοσκοπικούς λόγους!Λογικο!Ειναι 200 ευρω και πρεπει να επαναλαμβάνονται περίπου μετα απο 6 μήνες έως ενα χρονο!Πιστεψτε με πηγα σε άλλον γιατρο που εκανε διάλεξη πανω σε αυτο πριν δυο μήνες δεν κανουν τιποτα!Εγω ως παράδειγμα απέβαλα παρόλο που τα εκανα και αυτα και τις ενέσεις ηπαρινης και δεν ξέρουμε το λόγο που απεβαλα!Αυτα απο τη δίκη μου εμπειρια!Φιλια σε ολα τα κοριτσια!Τα καλυτερα σας ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ κακο στο εμβρυο δεν εχει αποδειχθεί οτι κανει αλλα ουτε και καλο!Στο αιμα της γυναίκας γινονται κάποιες αλλοιώσεις!Περιττο να γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, έκανα τα εμβόλια στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ και πλήρωνα 19 ευρώ το ένα. Οπότε δεν τίθεται θέμα κέρδους του γιατρού. Μου τα έγραφε στο βιβλιάριο και πλήρωνα τη συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, έκανα τα εμβόλια στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ και πλήρωνα 19 ευρώ το ένα. Οπότε δεν τίθεται θέμα κέρδους του γιατρού. Μου τα έγραφε στο βιβλιάριο και πλήρωνα τη συμμετοχή.

 

Καλησπερα!Τι να πω!Εμενα μου τα εκανε μια φορα και μου πηρε 200ευρω!Επαθα ενα σοκ η αληθεια ειναι και επειδη ειναι στο Αλεξανδρας και με έστελνε εκει για υπερήχους,δεν ειχε στο Ιατρειο του υπερηχο,δεν μου ανέφερε ποτε οτι τα αντιπατρικα γράφονται ουτε οι εξετασεις που μου κόστισαν 700 ευρω μου ειπε οτι τις κάλυπτε το ικα κατι που έμαθα εκ των υστερων!Και ενοιτε επίσκεψη 110 ευρω και αν σου κόβει απόδειξη των 40 ευρω έδινες 90 ντουκου!Ναι ναι για τον ίδιο γιατρο μιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Τι να πω!Εμενα μου τα εκανε μια φορα και μου πηρε 200ευρω!Επαθα ενα σοκ η αληθεια ειναι και επειδη ειναι στο Αλεξανδρας και με έστελνε εκει για υπερήχους,δεν ειχε στο Ιατρειο του υπερηχο,δεν μου ανέφερε ποτε οτι τα αντιπατρικα γράφονται ουτε οι εξετασεις που μου κόστισαν 700 ευρω μου ειπε οτι τις κάλυπτε το ικα κατι που έμαθα εκ των υστερων!Και ενοιτε επίσκεψη 110 ευρω και αν σου κόβει απόδειξη των 40 ευρω έδινες 90 ντουκου!Ναι ναι για τον ίδιο γιατρο μιλαμε!

 

αν και τώρα έχω μια κόρη 3ετών και δεν το μετανιώνω που πήγα σε αυτό το γιατρό γιατί βρήκε το πρόβλημα και δεν έκανα εμβόλια, θα συμφωνήσω πως ο συγκεκριμένος από ότι διαβάζω εδώ μέσα σε κάποιες γράφει εξετάσεις σε κάποιες λέει να πάνε σε συνεργαζόμενα ιατρεία που προφανώς παίρνει προμήθεια. Κάποιες τις βλέπει στο νοσοκομείο, κάποιες στο ιατρείο του με 90 και πάνω την επίσκεψη και χωρίς απόδειξη. Ζήτησα και μου είπε είναι άλλη τιμή. Και το άλλο σπαστικό είναι ότι δεν έχει αρχείο αλλά κάτι μπακαλόχαρτα (ίσως για να μην υπάρχουν ίχνη!) και κάθε φορά που πήγαινα ήθελε και μια ώρα να τα βρει. Και φυσικά δεν ήταν ποτέ σωστός στην ώρα του ραντεβού και ήμουνα σε δύσκολη κύηση μετά από 2παλίδρομες και όταν περίμενα με τις ώρες εκεί νευρίαζα γιατί ο γιατρός μου είχε πει στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...