Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παιρνω τα χαπακι για το ασβεστιο...


Recommended Posts

Ωστοσο κοριτσια μου ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ με τους εμετους . Φοβαμαι οτι εφοσον δεν σταματησαν τωρα στον 4ο οτι ανηκω στην κατηγορια των γυναικων που μπορει να φτασουν μεχρι τον 9ο με εμετους :-(:sad::-(:sad::-( τι θα κανω θεε μου

θα κανουμε παρεα Σωτηρια μου, και εγω το ιδιο πιστευω, πως μαλλον θα παει πολυ μακρια η βαλιτσα με τους εμετους.

δεν προλαβαινω να σηκωθω απο το κρεβατι και τσουπ...νατος!

ασε, το εχω παρει αποφαση πια, να κανω υπομονη και να το συνηθισω..

 

Εγώ δε παίρνω ασβέστιο γιατί δεν έχω έλλειψη.. Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω.. Δεν είναι τυφλοσούρτης.. Γι'αυτό κάνουμε τις εξετάσεις κάθε μήνα.. Αλλιώς θα παίρναμε ο,τι υπάρχει.

ΟΚ, αν μου το πει ο γιατρός θα το συζητήσω αλλά πραγματικά δε βρίσκω λόγο να πάρω.

και εγω δεν παιρνω, οπως επισης και σιδηρο δεν μου εχει δωσει ακομα γιατι δεν ειναι απαραιτητο λεει απο τωρα.

Συμφωνω πως αν οι εξετασεις ειναι οκ, γιατι να φορτωνομαστε με φαρμακα?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι ε....? το εχω ξανακουσει και απο αλλη κοπελα...:rolleyes:

Και σίδηρο αν μπορούσα δεν θα έπαιρνα αλλά ήταν χαμηλός από την αρχή..

Ημουν στο κατώτατο όριο πριν μείνω έγκυος(στον προγεννητικό που είχα κάνει) και έπεσε στα μισά από την αρχή της εγκυμοσύνης!

Εκεί δεν το συζητώ, πρέπει να πάρω..

Και τώρα μου έπεσε κι άλλο οπότε μάλλον θα αναγκαστώ να διπλασιάσω τη δόση..

Αν όμως ήταν καλός δεν θα έπαιρνα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα κανω εξετασεις ασβεστιου γιατι ουτε τωρα αλλα ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη μπορεσα να το πιω. Μου εφερνε τοσο ανακατεμα που σερνομουν στο πατωμα. Μου εφταναν ολα τα υπολοιπα.

 

Ο γιατρος παντως μου ειπε πως το μωρακι δεν παθαινει κατι. Απορροφαει απο τον οργανισμο μας. Το προβλημα θα ειναι δικό μας δοντια, κοκαλα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα κανω εξετασεις ασβεστιου γιατι ουτε τωρα αλλα ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη μπορεσα να το πιω. Μου εφερνε τοσο ανακατεμα που σερνομουν στο πατωμα. Μου εφταναν ολα τα υπολοιπα.

 

Ο γιατρος παντως μου ειπε πως το μωρακι δεν παθαινει κατι. Απορροφαει απο τον οργανισμο μας. Το προβλημα θα ειναι δικό μας δοντια, κοκαλα κλπ.

 

Αυτο ειναι το προβλημα και ηδη αρχισε να με ποναει η μεση μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπομονη κοριτσι και με το καλο το μωρακι σου.

εμενα η γιατρος μου, μου απαγορευσε το ασβεστιο γιατι λεει προκαλει συσπασεις και να παιρνω απο τη διατροφη οποτε νομιζω οτι εισαι μια χαρα.

καλα, calcioral με τιποτα και εγω, επαιρνα τα mega calcium με λιγο νερο, και ας ελεγε 200ml και τα εκανα 4 γουλιες και την καρδια μου πετρα αν και αυτα με πειραζαν στο στομαχι μου.

να τρως γιαουρτακι και να πινεις γαλα και ολα καλα. αλλωστε υπαρχουν πολλες τροφες πλουσιες σε ασβεστιο, μην τρελαινομαστε με τα χαπια

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας... τελικα πηρα το Mega Calcium αυτο που το ριχνουμε στο νερο.... το ψιλοσυνηθιζω δεν μου πεφτει βαρυ σε σχεση με τα μασωμενα χαπακια αυτο το πινω με μεγαλυτερη ευχαριστηση (που λεει ο λογος :|) . Ωστοσο κοριτσια μου ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ με τους εμετους . Φοβαμαι οτι εφοσον δεν σταματησαν τωρα στον 4ο οτι ανηκω στην κατηγορια των γυναικων που μπορει να φτασουν μεχρι τον 9ο με εμετους :-(:sad::-(:sad::-( τι θα κανω θεε μου

 

Καλημέρα Σωτηρία. Κάνε λίγο υπομονή εγώ στο 5ο σταμάτησα τους εμμετούς. Λοιπόν αυτούς τους πρώτους μήνες και εγώ δεν έπαιρνα καθόλου φάρμακα αφού με αναγούλιαζαν και τα έβγαζα. Και έπρεπε να παίρνω (εκτός από filicine) 2 σίδηρο αφού ήμουν κάτω από τα όρια καθώς και 2 ασβέστιο (το calcioral με τίποτα, υπήρχαν φορές που το κατέβαζα αμάσητο σα χάπι, το MEGA CALCIUM λίγο καλύτερα) αφού δεν πίνω καθόλου γάλα ούτε γιαούρτι ούτε τυρί. Άλλα φάρμακα ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πάρω. Ευτυχώς τα μωράκια δεν επηρρεάζονται. ¨οτι είναι να το πάρουν θα το πάρουν. Δυστυχώς όμως με την έλλειψη σιδήρου έπεσε ο αιματοκρίτης και η φερριτίνη πολύ χαμήλα ενώ με την έλλειψη ασβεστίου πάθαινα συχνά κράμπες στα πόδια κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης ειδικά από τον 6ο μήνα και μετά και τα δόντια μου σε συνδυασμό με τους εμμετούς (που τα επηρρεάζουν) ήταν σε χάλια κατάσταση με αποτέλεσμα μετά και τη 2η γέννα να πληρώσω άλλα 1000 ΕΥΡΩ σε οδοντίατρο. :mad::-x:-x

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΡΙΖΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ...!!!! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ????

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ, ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΕΔΩΣΑ ΤΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ μου με το καλό!

 

Και εγώ αντιμετώπισα μεγάλο πρόβλημα με εμετούς (7-8 φορές την ημέρα :shock:) και όπως καταλαβαίνεις δεν δεχόμουν απολύτως τίποτα!! έπινα νερό και το έβγαζα... τι να σου πώ εγώ τα έπαιρνα με το ζόρι και ήταν και ολόκληρο παλούκι ρε παιδί μου αυτό το χάπι του ασβεστίου. Καλά για να έπαιρνα αυτό που το μασάς δεν το συζητάω... πες στον γιατρό σου να σου αλλάξει ασβέστιο και εμείς αυτό κάναμε. Καλά άσε με τον σίδηρο που έπρεπε να παίρνω πρ-μεσ. βρ. γιατί είχα πολύ χαμηλό, και με το φυλικό εκεί να δείς...κάνε προσπάθεια με το ζόρι δεν γίνεται αλλιώς. Εμένα οι εμετοί μειώθηκαν 6 μηνών! εκεί έκανα 1 φορά την εβδομάδα περίπου αλλά όλη μέρα είχα τάση...ακόμα και την ώρα που με έραβαν μετά την καισαρική έκανα! :shock: έ όχι! μου λέει ο γιατρός μου δεν γίνεται! :shock::lol:

 

Πάντως τα κίτρινα τυριά έχουν πολύ ασβέστιο όπως προαναφέρθηκε. 1 φέτα κίτρινο τυρί αντιστοιχεί με 1 ποτήρι γάλα να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! Οπως είπα παραπάνω έδωσα αίμα και την παρασκευή που πήρα τα αποτελέσματα είδα πως είναι πολύ καλά παρότι δεν πήρα ασβεστιο ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά ούτε και τώρα που κλείνω τον 6ο μήνα. Και ρωτάω... γιατί δίνουν οι γιατροί σε όλες μας χωρίς πρώτα να γίνονται εξετάσεις για να διαπιστωθεί εαν έχουμε έλλειψη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! Οπως είπα παραπάνω έδωσα αίμα και την παρασκευή που πήρα τα αποτελέσματα είδα πως είναι πολύ καλά παρότι δεν πήρα ασβεστιο ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά ούτε και τώρα που κλείνω τον 6ο μήνα. Και ρωτάω... γιατί δίνουν οι γιατροί σε όλες μας χωρίς πρώτα να γίνονται εξετάσεις για να διαπιστωθεί εαν έχουμε έλλειψη?

 

για να ενισχυουν τις φαρμακευτικες. και αν πεις θελω αυτο το χαπι γιατι το αλλο με ενοχλει θα τσινισουν...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν επαιρνα καθολου ασβεστιο, δε μου το εδωσε ο γιατρος μου και μαλιστα οταν τον ρωτησα γιατι μου εξηγξσε οτι τωρα συγχρωνη αποψη να μη δινουνε. μονο οι γυναικες που παιρνουν κορτιζονη η εχουν καποια αλλα προβληματα το δινουν. παντως γεννησα μια μπεμπα τελεια και εφγω ειμαι καλα.

αυτο το θεμα ειχαμε συζητησει με αλλα κοριτσια στο < γυναικολογοι θεσσαλονικης > η <γιατροι θεσσαλονικης> δεν θυμαμαο ακριβως. και δεν ημουν μονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! Οπως είπα παραπάνω έδωσα αίμα και την παρασκευή που πήρα τα αποτελέσματα είδα πως είναι πολύ καλά παρότι δεν πήρα ασβεστιο ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά ούτε και τώρα που κλείνω τον 6ο μήνα. Και ρωτάω... γιατί δίνουν οι γιατροί σε όλες μας χωρίς πρώτα να γίνονται εξετάσεις για να διαπιστωθεί εαν έχουμε έλλειψη?

 

Ασβέστιο μας δίνουν στην εγκυμοσύνη όχι μόνο για τον εαυτό μας αλλα και για τα μωράκια μας επειδή όσο είναι στην κοιλιά παίρνουν απο εμας τα πάντα :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα αναπτυσσονται τα παιδια και οτι χρειαζεται να παιρνουν τα παιρνουν. απο την εμπειρια μου και αλλων κοριτσιων αυτο δειχνει.

ισα ισα αν τα παιρνεις και νωρις μπορει να παθει το μωρακι οστεοσκληρυνση

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα περιεργο πραγμα ενω δεν πριν δεν επαιρνα ασβεστιο και ουτε επινα γαλα το ασβεστιο μου ειναι 9,6 με αριστα το 10!

 

 

na se rotiso otidipote omos allo galaktokomiko omos pernis?

 

ime 9 evdomades kai 3 imeres egkios kai den pino edo kai 15 hronia katholou gala alla oute kai galaktokomika.... lete na eho problima stin egkimosini i metepita? den xero ti na kano... den paei kato otidipote ehei sxesi me gala :(

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα αναπτυσσονται τα παιδια και οτι χρειαζεται να παιρνουν τα παιρνουν. απο την εμπειρια μου και αλλων κοριτσιων αυτο δειχνει.

ισα ισα αν τα παιρνεις και νωρις μπορει να παθει το μωρακι οστεοσκληρυνση

 

ναι τα μωρακια ο,τι ειναι να παρουν το παιρνουν απο εμας.το συμπληρωμα ειναι για εμας ,εαν μας λειψει.

 

σωτηρια υπομονη και καλη θεληση:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω καω πολλους εμετους και στην πρωτη εγκυμοσυνη ξερναγα μεχρι που γεννησα- και για λιγο καιρο μετα τη γεννα,

και τωρα στς 13 εβδομαδες κανω συνεχεια εμετους. δεν μπορω να πιω υτε καν το σιδηρο -που εχω πολυ χαμηλο, το μαγνησιο ουτε να το μυρισω, χαπακια δε μπορω να πιω γενικα και το χειροτερο δε μπορω να πιω νερο , μονο χυμο.

ετσω κι ενα ποτηρι γαλα κατι ειναι, απ το τιποτα, εγω ουτε αυτο δε μπορω :(

Link to comment
Share on other sites

για να ενισχυουν τις φαρμακευτικες. και αν πεις θελω αυτο το χαπι γιατι το αλλο με ενοχλει θα τσινισουν...

 

ναι τι ειναι αυτο παλι?

εγ πχ σιδηρο παιρνω πατα το ferrum hausmann τις αμπουλες, αυτο το παιρνω απο μικρη οποτε χρειαζομαι σιδηρο. ειχα παει στην αρχη της εγκυμοσυνης σε εναν γυναικολγο, ειδε τις εξετασεις και πηγε να μου γραψει ενα αλλο. του λεω λοιπον οτι παιρνω το συγκεκριμενο γιατι τ αλλα(και συγκεκριμενα τα χαπια) δε μπορω να τα πιω. και γυρναει και μου λεει "εγω αυο δινω να πας αλλου να σου δωσουν αυτο".

να μην αναφερω περιπτωσεις που μου εδωσαν φαρμακα πουεχουν καταργηθει ή δεν ειχανκαμια σχεση μ αυτο που ειχα..........

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Σ

Πάντως τα κίτρινα τυριά έχουν πολύ ασβέστιο όπως προαναφέρθηκε. 1 φέτα κίτρινο τυρί αντιστοιχεί με 1 ποτήρι γάλα να ξέρεις.

 

 

Σοβαρα; Αν ειναι έτσι να τρώω 4 την ημέρα και δεν θα χρειάζεται να παίρνω ασβέστιο...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

τι κανεις Σωτηρια μου;

χαθηκαμε, πως πας? και εγω ειχα θεμα με το ασβεστιο, επαιρνα αναβραζον και με χαλουσε πολυ στο στομαχι.

τωρα παιρνω μασωμενο το body-calcin και ειναι πολυ καλυτερα.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι κανεις Σωτηρια μου;

χαθηκαμε, πως πας? και εγω ειχα θεμα με το ασβεστιο, επαιρνα αναβραζον και με χαλουσε πολυ στο στομαχι.

τωρα παιρνω μασωμενο το body-calcin και ειναι πολυ καλυτερα.

 

Γλυκο μου μαράκι μολις σου εγραφα πμ! Καλυτερα ειμαι εσυ πως τα πας??????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...