Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκεφαλικη αιμοραγια 4ου βαθμου


Recommended Posts


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

καλησπερα

τι κανετε?το μωρο?

πηγατε στο γεροντα?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις πριν λιγο γυρισαμε απο το νοσοκομειο,ο μπεμπης πηγε 930 γρ. προχθες παρασκευη καναμε ενα χειρουργειο με ολικη ναρκωση που μας φοβησε πολυ γιατι μας ειπαν οι αναισθησιολογοι οτι ειναι πολυ επικινδυνο λογω της καταστασης του μινιατουρη μας, για να βαλουν φλεβοκαθετηρα και να μην σπανε συνεχεια οι φλεβιτσες του διοτι εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας και ο μπεμπης παιρνει πολλα φαρμακα!βγηκε και ο υπερηχος η αιμορραγια σταματησε δεν παρατηρησαν διαταση κοιλιων και φαινεται ετσι μας ειπαν φαινεται οτι η αιμορραγια αρχισε να απορροφαται!τωρα περιμενουμε να δουμε τι θα μας αφησει αυτη η αιμορραγια!τωρα για αυτο μας λενε πολλα. οι πιο πολλοι απο τους γιατρους δεν μας δινουν πολλα περιθωρια χαρας μας λενε οτι κατι θα αφησει γιατι εχει παει παντου στο κεφαλακι του!αλλοι οτι εχουν δει και παιδια θαυματα που τα πηγαν καλα!το κακο σε μας επισης ειναι οτι ο μπεμπης μια μερα εκανε σπασμους και αυτο λενε οτι ειναι κακο!βεβαια απο κεινη την ημερα δεν εχει ξανακανει αλλα παιρνει φαρμακο για να το αντιμετωπισει. το αναπνευστικο του τωρα παει καλυτερα ειναι ακομα διασωληνωμενος βεβαια αλλα κατα 75 τις εκατο αναπνεει μονος του και η βοηθεια που του δινουνε ειναι 25 τις και εκει που πηγα να παρω μια χαρα μας λεει μια γιατρος οτι αυτο δεν λεει κατι γιατι η αιμορραγια μπορει να εχει πειραξει και το αναπνευστικο του και να μην μπορει να αναπνευσει μονος του, εγω παντως ακομα πιστευω οτι το μωρο μου θα παλεψει και οτι η παναγιτσα θα κατσει πανω απο το κεφαλακι του και θα παρει την αιμορραγια και με το μαγικο της χερι δεν θα του αφησει τιποτα!σε αυτο ελπιζουμε!μεχρι να φυγει η αιμορραγια μονο υποθεσεις κανουν!και μεις ακουμε καθε μερα κανουμε κουραγιο και περιμενουμε το θαυμα μας. τιποτα αλλο!! να φανταστειτε καθε φορα που περνανε οι γιατροι να μας δουν τρεμουμε τι καινουριο θα ακουσουμε!αυτα τα νεα μας συγνωμη αν ειπα πολλα!σας ευχαριστω πολυ για ολες τις ευχες σας και το κουραγιο που μας δινετε!!σημερα πηγαμε και στο μοναστηρι στη θηβα και προσευχηθηκαμε για το μωρο μας.

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου το μωρακι σου να βγει νικητης απο ολο αυτο και η Παναγια να σας προσεχει ολους.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!! Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ ΣΑΣ!!!!!! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο μας εχει συγκινησει ολους η ιστορια σας!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα-ένα τα βήματα κοριτσάκι μου. Το ότι σταμάτησε η αιμοραγία είναι πολύ μεγάλο βήμα γιατί έχετε ένα σημείο αναφοράς να ξεκινήσετε. Σου εύχομαι την επόμενη φορά που θα μας μιλήσεις το μικρούλη σου να αναπνέει μόνο του χωρίς βοήθεια και η αιμοραγία να έχει σχεδόν φύγει. Ο Θεός να τον προσέχει.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι ολα να πανε καλα. αλλα και κατι να αφησει η περιπετεια αυτη.... ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις τα παιδια μου ακομα και αν δεν ηταν απολυτως υγιη. εχω μια γειτονισσα και ενοριτισα του αντρα μου που το κοριτσακι της αρρωστησε ενδομητριως απο ιλαρα. γεννηθηκε με βαρια νοητικη στερηση, ολικη τυφλωση και κωφωση και τετραπληγια. λοιπον η Παναγιωτα (η μητερα της μικρης) μου ελεγε το καλοκαιρι σε ανυποπτο χρονο: "η Ιωαννα ειναι το παν για μενα. μπορει να μην ειναι αυτο που οι αλλοι ονομαζουν φυσιολογικο παιδι αλλα εγω βλεπω ενα σπανιο πλασμα που ανταποκρινεται στην αγαπη που της δινουμε και μας τη γυριζει πισω διπλασια"

πιστευε δυνατα και αγαπα δυνατα. το χρειαζεται ο μικρουλης σου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρύσσα μου κοπέλα μου, πόσο πολύ θέλω να σου πω να κάνεις κουράγιο και να προσεύχεσε καλή ΜΟΥ.

Όλα θα πάνε καλά... Η ΠΑΝΑΓΙΑ θα την πάρει την αιμοραγία και θα βγει νικητής ο μικρούλης!!!

Το πιστευω καλή μου.Θα γίνει το θαυμα που περιμένεις

Πόσο σε καταλαβαίνω δεν λέγετε.

Κι εμεις 1000 γρ, κάναμε 3 εγχειρήσεις με ολική!! Και όταν ερχόταν η ώρα να υπογράψουμε πριν την επέμβαση....

Πόσο σε νιώθω!!! Κάνε υπομονή και 'εχε πίστη!!!

Σε φιλώ γλυκα

Link to comment
Share on other sites

Μια μεγάλη αγκαλια και απο μενα κοπέλα μου και με όλη μου την καρδιά ευχομαι να βγει νικητής ο μικρούλης σου απο αυτην την μαχη.Οπως ειπαν και οι άλλες κοπέλες προσευχήσου βαθειά με ολο σου το είναι.Γίνονται πραγματι Θαύματα και ενα απο αυτα ήταν και μεσα στην δική μας οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

προσευχηθηκα πολυ για τον μικρο μας αγωνιστη να εχεις πιστη στον θεο....ο θεος με εσωσε.....και πιστευω στα θαυματα....να εχεις πιστη και να εισαι αισιοδοξη...ευχομαι να πανε ολα καλα να μας ενημερωνεις

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα εκανες και πηγατε κοπελα μου,οτι καλυτερο για το αγγελουδι σου,ο Αγιος Λουκας θα δεις ποσο θα σε βοηθησει που σιγουρα το εχει ηδη κανει με τοσα βηματα που κανατε.Και ολοι οσους επικαλεισαι στην προσευχη σου.Πιστευε βαθια και το θαυμα θα γινει,καθε μερα και μικρα.Θα βγει νικητης ο μικρος.Αν θες στειλε πρ.μηνυμα

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

ti κανει το μωρο?πως ειστε?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις πριν λιγο γυρισαμε απο το νοσοκομειο,ο μπεμπης πηγε 930 γρ. προχθες παρασκευη καναμε ενα χειρουργειο με ολικη ναρκωση που μας φοβησε πολυ γιατι μας ειπαν οι αναισθησιολογοι οτι ειναι πολυ επικινδυνο λογω της καταστασης του μινιατουρη μας, για να βαλουν φλεβοκαθετηρα και να μην σπανε συνεχεια οι φλεβιτσες του διοτι εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας και ο μπεμπης παιρνει πολλα φαρμακα!βγηκε και ο υπερηχος η αιμορραγια σταματησε δεν παρατηρησαν διαταση κοιλιων και φαινεται ετσι μας ειπαν φαινεται οτι η αιμορραγια αρχισε να απορροφαται!τωρα περιμενουμε να δουμε τι θα μας αφησει αυτη η αιμορραγια!τωρα για αυτο μας λενε πολλα. οι πιο πολλοι απο τους γιατρους δεν μας δινουν πολλα περιθωρια χαρας μας λενε οτι κατι θα αφησει γιατι εχει παει παντου στο κεφαλακι του!αλλοι οτι εχουν δει και παιδια θαυματα που τα πηγαν καλα!το κακο σε μας επισης ειναι οτι ο μπεμπης μια μερα εκανε σπασμους και αυτο λενε οτι ειναι κακο!βεβαια απο κεινη την ημερα δεν εχει ξανακανει αλλα παιρνει φαρμακο για να το αντιμετωπισει. το αναπνευστικο του τωρα παει καλυτερα ειναι ακομα διασωληνωμενος βεβαια αλλα κατα 75 τις εκατο αναπνεει μονος του και η βοηθεια που του δινουνε ειναι 25 τις και εκει που πηγα να παρω μια χαρα μας λεει μια γιατρος οτι αυτο δεν λεει κατι γιατι η αιμορραγια μπορει να εχει πειραξει και το αναπνευστικο του και να μην μπορει να αναπνευσει μονος του, εγω παντως ακομα πιστευω οτι το μωρο μου θα παλεψει και οτι η παναγιτσα θα κατσει πανω απο το κεφαλακι του και θα παρει την αιμορραγια και με το μαγικο της χερι δεν θα του αφησει τιποτα!σε αυτο ελπιζουμε!μεχρι να φυγει η αιμορραγια μονο υποθεσεις κανουν!και μεις ακουμε καθε μερα κανουμε κουραγιο και περιμενουμε το θαυμα μας. τιποτα αλλο!! να φανταστειτε καθε φορα που περνανε οι γιατροι να μας δουν τρεμουμε τι καινουριο θα ακουσουμε!αυτα τα νεα μας συγνωμη αν ειπα πολλα!σας ευχαριστω πολυ για ολες τις ευχες σας και το κουραγιο που μας δινετε!!σημερα πηγαμε και στο μοναστηρι στη θηβα και προσευχηθηκαμε για το μωρο μας.

Η ελπίδα πεθαίνη τελευταία μα η πίστη ΠΟΤΕ.Ότι και να γίνει δε θα το βάλεις κάτω.Εγώ είμαι μητέρα τρειών παιδίων , ένα κορίτσι και δύο αγόρια.Και τα τρεία τα γέννησα πρόωρα και τα τρεία με σοβαρά αναπνευστήκα προβλήματα.Βγήκαν όμως και οι τρείς νικητές μετά από πολλές προσπάθειες . θα προσευχηθώ για εσένα γλυκιά μου και να δεις που θα πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη εβδομαδα σε ολες της μανουλες.

καποιες απο εσας μπορει να ξερετε την ιστορια μου .θελω να απαντησω στην χρυσα.χρυσα μου πραγματικα σου ευχομαι οτι καλυτερο για το μωρακι σου.

Το καλοκαιρι του 2008 γεννησα και εγω στην 26 εβδομαδα τα αγορακια μου.το ενα ηταν 980 γραμμαρια και το δευτερο 880.το πρωτο το μωρακι εζησε 4 μερεσ.επαθε εγκεφαλικη αιμορραγια 4 βαθμου.οι γιατροι μου ειπαν οτι καλυτερα που εφηγε γιατι θα ηταν διανοητικα καθυστεριμενο.

το δευτερο το μωρακι εζησε 2 μηνες ειχε φτασει 1500 γρ,αλλα στο τελος δεν τα καταφερε κουραστηκαν οι πνευμονες του και επαθε μεγαλη απνοια και το εχασα και αυτο .

θελω να σου πω να εισαι για ολα προετοιμασμενη μου τα ελεγαν και μενα τοτε αλλα δεν ακουγα κανεναν .το μονο που ηθελα ηταν να ζησουν και να τα παρω αγκαλια.δεν ημουν τυχερη .

τωρα μετα απο 3 χρονια εχω εναν γιο 2 χρονων ειναι ολη μου η ζωη.η παιδιατρος που τον παρακολουθει ειναι μια νεογνολογος απο το ελενα η οποια τοτε παρακολουθουσε τα αγορακια μου.μαλιστα το ενα εφυγε στα χερια της.οταν λοπον μιλαμε για αυτο το θεμα μου λεει καλυτερα που εφυγαν...εγω ακομα και τωρα δεν το δεχομαι αυτο .

ειναι πολυ σκληρο να το δεκτεις οταν εισαι μανα.....

συγνωμη αν σε απογοητευσα με την δικη μου ιστορια .οτι καλυτερο για το μωρακι μου .

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα ευχομαι το καλύτερο για το μωρακι σου!!

Να εισαι αισιοδοξη και να παιρνεις πολλή πολλή δυναμη απο τον μικρουλη σου!!

Εχεις ολη τη θετικη μας ενεργεια και θα προσευχηθουμε για εσας!!!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

οταν λοπον μιλαμε για αυτο το θεμα μου λεει καλυτερα που εφυγαν...εγω ακομα και τωρα δεν το δεχομαι αυτο .

ειναι πολυ σκληρο να το δεκτεις οταν εισαι μανα.....

 

Θεωρώ μεγάλη αναλγησία εκ μέρους των γιατρών να λένε τέτοια σε μια μητέρα, ό,τι γνώμη και να έχουν για το συμβάν. Η μητέρα μου είχε έναν ενδομήτριο θάνατο στον 9ο μήνα, και βρέθηκαν μερικοί να της πουν "δεν πειράζει, κορίτσι ήταν".

Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε, αργησα να σας ξαναπω νεα μας αλλα αυτες οι μερες ηταν πολυ ψυχοφθορες για μας.:-(ο μικρος μας ειναι σταθερος, ετσι λενε και 1000 ολοκληρα γραμμαρια!!τα δυσκολα για τη ζωη του μωρου μας περασαν,περασαν που λεει ο λογος τουλαχιστον τωρα ειμαστε σαν τα υπολοιπα πρωωρακια, φοβομαστε μεχρι την τελευταια μερα πριν φυγουμε απο εκει για λοιμωξεις.το αναπνευστικο μας ειναι σταθερο μονο επειδη ειμαστε πολυ καιρο διασωληνωμενοι κανουν συχνες αναρροφησης γιατι ανεβαινουν τα επιπεδα του διοξειδιου. τωρα τα δυσκολα...με την αιμορραγια ο μπεμπουλης μας την περασμενη εβδομαδα εκανε πολλους υπερηχους και 2 φορες παρακεντηση στο κεφαλακι του για να τραβηξουν εγκεφαλικο υγρο και να μην κανουν διαταση οι κοιλιες του εγκεφαλου του!δυστυχως ομως ειχαμε μια μικρη διαταση και για αυτο αποφασιστηκε το αστερακι μας να υποβληθει εχθες σε ενα ακομα χειρουργειο για να τοποθετησουν μια εξωτερικη βαλβιδα στο κεφαλακι του και να τραβανε το παραπανισιο εγκεφαλικο υγρο.εχθες το απογευμα που ξυπνησε ηταν ιδιαιτερα δραστηριο το παιδακι μου και μας κοιταγε ποση ωρα!ανακουφιστηκε το μωρακι μου γιατι εφευγε και το αιμα απο την αιμορραγια μαζι με το εγκεφαλικο υγρο και ετσι μειωνοταν και η ενδοκρανιακη πιεση.μιλησαμε και με τον παιδονευροχειρουργο ο οποιος και αυτος με τη σειρα του μας ειπε οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα ,μας μιλησε για εγκεφαλικη παραλυση και τι αφηνει αυτη.βεβαια ουτε και αυτος ειναι σιγουρος τι θα αφησει αυτο οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι κατα μας αλλα υπαρχουν και αρκετες υπερ!τωρα απλως μας ειπε υπομονη περιμενουμε ποτε θα σταματησουμε να βλεπουμε το αιμα και να δουμε μονο υγρο γιατι αυτο θα σημαινει οτι εχει απορροφηθει πληρως η αιμορραγια.τοτε θα κανουμε μια αξονικη στον εγκεφαλο για να δουμε αν και τι εχει καταστραφει στον εγκεφαλικο ιστο.βεβαια και τοτε παλι δεν θα ξερουμε τι να περιμενουμε γιατι και σε χαλια λεει ο γιατρος μαγνητικες εχουν δει παιδακια που δεν εχουν προβληματα και σε καλες αξονικες εχουν δει παιδια με προβληματα!ολα θα τα βλεπουμε με το καιρο οσο μεγαλωνει το παιδι!αρα λοιπον το μονο που πλεον κανουμε ειναι να ελπιζουμε, υπομονη και κουραγιο!!αυτα λοιπον τα νεα μας!!συγνωμη για το κατεβατο αλλα ηθελα να σας τα πω ολα!!σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον που δειχνετε!!να στε ολες καλα και πανω απο ολα υγιεις!φιλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...