Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυγειο...τη συμβουλη σας!!


Jean

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!! Επιστρεψαμε χθες το απογευμα απο τις διακοπες μας και η εκπληξη που μας περιμενε δεν περιγραφεται!! Ανεβαινουμε λοιπον τις σκαλες εγω με το παιδι αγκαλια και ο αντρας μου απο πισω φορτωμενος αποσκευες οπου πλησιαζοντας την πορτα με παιρνει μια απιστευτη μποχα! (πως μυριζουν τα ζωα οταν ψοφουν ενα πραμα.. ε, αυτο!!) Ανοιγω την πορτα και μου ερχεται να ξερασω. Φωναζω στον αντρα μου να παρει το παιδι και μπαινω μεσα σκεπαζοντας το στομα μου και τη μυτη. Παω ν' αναψω φως τιποτα. Ανεβαζω την αφαλεια απο τον πινακα και με οδηγει η μποχα... Καταλαβατε φανταζομαι. κατα τη διαρκεια της απουσιας μας επεσε ο γενικος με αποτελεσμα οτι υπηρχε στην καταψυξη να εχει φτασει σε προχωρημενη σηψη. (κοτοπουλα, καλαμαρια, γαριδες και δεν συμμαζευεται) Ειχα τη φαεινη ιδεα μιας και η καταψυξη ηταν γεματη να αφησω το ψυγειο σε λειτουργια. Το αδιεαζω ετοιμη να λιποθυμησω απ' την μποχα και με το στομαχι να εχει γινει χαλια. Τα πεταω κι αρχιζω τις χλωρινες. Το ετριψα μεσα εξω 3 φορες, επλυνα στο μπαλκονι ολα τα εξαρτηματα, στεγνωσε κι η μποχα μποχα. Δεν γινοταν δυστυχως να το αφησουμε εκτος λειτουργιας αφου ετσι δεν θα ειχαμε καν νερο. Εχουμε απελπιστει, δεν ξεμυριζει με τιποτα. Σημερα το ξαναετριψα μεσα εξω...ΤΙΠΟΤΑ. Καθε φορα που ανοιγω το ψυγειο μου ερχεται να πεθανω. Αναγκαστικα πηγαμε σουπερμαρκετ γιατι το σπιτι ηταν αδειο, αλλα εφτασα στο σημειο να σιχαινομαι να φαω. Με τοση χλωρινη φυσικα τα μικροβια εχουν πεθανει αλλα και μονο που μυριζω αυτη την μποχα ουτε νερο δεν θελω να πινω. Τι θα κανουμε; Ετσι θα μεινει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΠΩ,ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!

ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ :(

ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΞΥΔΙ Η TOPINE(ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ) ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ??? :roll:

Ή ΑΝ ΤΟ ΕΒΓΑΖΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΣ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ???? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μπλιαχ , μπλιαχ ξέρω καλά για τι γράφεις. Το είχα περάσει ακριβώς το ίδιο

πριν απο 2 χρόνια. Η μυρωδιά άργησε να φύγει.(10 μέρες περίπου) Το είχα βγάλει στον κήπο και κάθε μέρα το περνουσα με ξύδι. Ευτυχώς που είχα κρατήσει ένα μικρό ψυγείο απο την εργένικη ζωή μου και ψιλοβολευόμασταν.

Καλή δύναμη και ψυχραιμία :)

Link to comment
Share on other sites

ξιιιιδιιιιιιι κοπελια το μονο αποτελεσματικο στην μποχα που περιγραφεις...

Περνα το καθε μερα με ξυδι που ειπαν και οι αλλες κοπελες και θα φτιαξει!

Υπομονη!!!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα τολμήσω να προτείνω και τον ελληνικό καφέ.

Αφού είναι αδύνατον να βγάλεις το ψυγείο από την πρίζα, διότι όπως πολύ σωστά λες, μετά δεν θα έχετε ούτε νερό να πιείτε, δοκίμασε να βάλεις σε ένα μικρό πιατάκι 2-3 κουταλιές του γλυκού ελληνικό καφέ και άφησέ το στο ψυγείο, ενώ αυτό λειτουργεί. Ο ελληνικός καφές τραβάει όλες τις μυρωδιές, ακόμα κ την μπόχα. Αν χρειαστεί βάλε κ περισσότερες κουταλιές καφέ. Πιστεύω ότι σε 2 μέρες το πολύ θα έχει φύγει η μπόχα.

 

Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον ελληνικό καφέ που όντως κάνει δουλειά, υπάρχουν στα super market κ κάτι πλαστικά κουτάκια που είναι για αυτή τη δουλειά. Να μαζεύουν δηλαδή τις διάφορες μυρωδιές από το ψυγείο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Θυμόμουν οτι κατι ειχε βαλει η μαμα μου και ξεβρωμισε αλλα δεν θυμομουν τι...

Αλλα επειδη εισαι η συμπεθερα μου και δεν μπορω να σε αφησω ετσι την πηρα τηλεφωνο..

Εβαλε λεει μεσα ενα καρβουνο (μαυρο καρβουνο).. Σε 2-3 μερες η μυρωδια εφυγε εντελως.. (παθαμε το ιδιο στο εξοχικο φετος)

Η συναδελφος εδω στο γραφειο λεει να βαλεις ενα κουτακι σοδα ανοιχτο μεσα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω ακουσει να κοψεις ενα λεμονι και να βαλεις αλατι επανω στις λεμονοκουπες τραβαει λεει τις μυρωδιες δοκιμασε το και αυτο δεν χανεις τιποτα :?

υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς το παρον δοκιμασα τον καφε. Ανανεωνα ολη μερα κουταλιες σ΄ενα πιατακι. Τζιφος δυστυχως...

Αυριο θα δοκιμασω τη σοδα και το λεμονι. Το ξυδι ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα δυστυχως εχω αλλεργια...

 

Ρε παιδια, για ονομα του θεου, δεν υποφερεται. Ο αντρας μου λεει να το πεταξουμε, ειναι στο τσακ να παει να κλεισει αλλο αλλα ρε γμτ δεν ειναι ουτε 5 χρονων ψυγειο... 1200 ευρω στα σκουπιδια; Θα εξαντλησω τις συμβουλες και βλεπουμε. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Συμπεθερα αν δεν το πλυνεις με ξυδι δεν προκειτε να κανεις δουλεια... βαλε τον συμπεθερο να κανει τη βρωμοδουλεια...

παντως την αλλαγη τη βλεπω να ερχεται.. (θυμηθηκα αυτο με τη χλωρινη.. ξερεις εσυ.. :lol: )

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η σοδα με την ζεστη εξατμιζετε....στο ψυγειο θα κανει δουλεια?????

 

Όχι σόδα που πίνουμε, μαγειρική σόδα αν και δεν νομίζω να κάνει δουλειά σε τόσο εντονο πρόβλημα.

Ρε συ Jean, φοβάμαι ότι αν δεν το βγάλετε κάπου έξω με τις πόρτες ανοιχτές και καθημερινό καθάρισμα για μερικές μέρες δεν πρόκειται να γίνει δουλειά. Άσε που αν έχετε μονίμως τη μπόχα μέσα στη μύτη σας, ακόμα και να φύγει πραγματικά μετά από μέρες, κινδυνεύετε να σας μυρίζει για πολύ καιρό ακόμα (όταν βάψαμε το σπίτι επειδή ήμουν εκεί όλη την ώρα μου μύριζε μετά για 2 βδομάδες ενώ σε κανέναν άλλο δεν μύριζε). Όσο για τα βασικά είδη που θέλουν ψυγείο, από το να πετάξετε 1200€, πάρτε ένα φορητό των 100€ να κάνετε όπως όπως τη δουλειά σας μέχρι να φύγει η μυρωδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα με το ψυγειο?εφυγε η μυρωδια?

κατι αναλογο επαθα και εγω και η μποχα δεν εφευγε με τιποτα. Αφου λοιπον ειχα βγαλει την πορτα του ψυγειου και την ειχα πλυνει στην μπανιερα με χλωρινη , καταλαβα ότι η μυρωδια ερχεται απο το λαστιχο της πορτας. Και συγκεκριμενα απο το σημειο που θηκιαζει το λαστιχο στην πορτα, χαμηλα. Οτι ειχε τρεξει ειχε μπει εκει. Δεν ριχνεις μια ματια και εκει?

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα με το ψυγειο?εφυγε η μυρωδια?

 

Θα σου πω οταν αποφασισει ο αντρας μου να το τριψει με ξυδι (εγω εχω αλλεργια). κατα τα αλλα συνεχιζω να εχω ενα πιατακι με καφε μεσα, εκοψε καπως η μυρωδια. Χθες που του το ξαναειπα μου απαντησε: "Ελα μωρε, θα φυγει σιγα σιγα, ηδη ειναι ανεπαισθητη" και για με ξεκανει τελειως μου λεει: "Εχει αρχισει να μου αρεσει κιολας" :evil::evil: Του πεταξα ενα λεμονι αλλα δεν το πετυχα :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: τι σου είναι αυτοί οι άντρες!!!

 

Ο δικός μου χάλασε το καπάκι της τουαλέτας κι αντί να το κάνει γυρίζει και

μου λέει καλύτερα έτσι θα γλυτώσω κι από την γκρίνια ότι δεν ανεβοκατεβάζω το καπάκι :lol::lol::lol:

 

Συγνώμη Jean που καταχράστηκα το τόπικ το ξέρω ότι είναι άσχετο αλλά δεν άντεξα......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταχραστηκες καθολου το τοπικ. Αν αρχισω να λεω δεν θα σταματησω. Εχει προβλημα το καζανακι εδω κι ενα μηνα (κολλαει) και του λεω θα φωναξω υδραυλικο. Τι λες καλε μου λεει; Δεν ειναι κατι αυτο, διορθωνεται στο πι και φι!! (πως αγαπη μου; Μονο του; ) Τον αφηνω σκοπιμα και δεν λεω τιποτα (ξεκολλαω τη φουσκα με το χερι απο μεσα) και περιμενω να δω τι εχει σκοπο να κανει.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: τι σου είναι αυτοί οι άντρες!!!

 

Ο δικός μου χάλασε το καπάκι της τουαλέτας κι αντί να το κάνει γυρίζει και

μου λέει καλύτερα έτσι θα γλυτώσω κι από την γκρίνια ότι δεν ανεβοκατεβάζω το καπάκι :lol::lol::lol:

 

Συγνώμη Jean που καταχράστηκα το τόπικ το ξέρω ότι είναι άσχετο αλλά δεν άντεξα......

 

Κακιαααααααααααααααααααααααααααάάάά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έκανε τέτοιο πράμα ο Μηνάς!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω οταν αποφασισει ο αντρας μου να το τριψει με ξυδι (εγω εχω αλλεργια).

Εχει προβλημα το καζανακι εδω κι ενα μηνα (κολλαει) και του λεω θα φωναξω υδραυλικο. Τι λες καλε μου λεει; Δεν ειναι κατι αυτο, διορθωνεται στο πι και φι!! (πως αγαπη μου; Μονο του; )

 

κάπως έτσι και εγω, απο το να περιμένω, τα κανω μόνη μου. Να ερθω να σου το ξυδιασω? Σου φτιαχνω και το καζανακι αν θες... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...