Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Θα πάρω λάδι καρύδας από τον Μέρκολα, τον Μάιο που θα έχει δωρεάν μεταφορικά.

 

Αφού το ανοίξεις που το διατηρείς ? Μένει εκτός ψυγείου ή θέλει ψυγείο ?

 

Επίσης το αλεύρι καρύδας, το έχει πάρει κάποια ? Ήταν καλό ? Τι έχετε φτιάξει ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rosie σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!:D Ωραίο φαίνεται το έτοιμο στερεό άρωμα αλλά δεν το βρίσκω στην ιστοσελίδα τους ούτε στο i herb (εκτός από το Rose Attar που παρέθεσες).

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω λάδι καρύδας από τον Μέρκολα, τον Μάιο που θα έχει δωρεάν μεταφορικά.

 

Αφού το ανοίξεις που το διατηρείς ? Μένει εκτός ψυγείου ή θέλει ψυγείο ?

 

Επίσης το αλεύρι καρύδας, το έχει πάρει κάποια ? Ήταν καλό ? Τι έχετε φτιάξει ?

 

Δεν πήρα αυτό, πήρα από το iherb το coconut secret. Είναι γευστικό, αλλά θέλει πολύ προσοχή στις ποσότητες γιατί απορροφά με τρέλλα τα υγρά και γίνεται στούμπος. Δυστυχώς λόγω πολλών ινών πείραξε τον μικρό μου, οπότε θα το ξαναδοκιμάσω αργότερα. Έχω δύο κουτάκια άθικτα στο ψυγείο μου αν θέλεις να δοκιμάσεις και περάσεις καμιά βόλτα από ν. προάστεια ευχαρίστως να σου δώσω κάποιο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάρω λάδι καρύδας από τον Μέρκολα, τον Μάιο που θα έχει δωρεάν μεταφορικά.

 

Αφού το ανοίξεις που το διατηρείς ? Μένει εκτός ψυγείου ή θέλει ψυγείο ?

 

Μαράκι, εκτός ψυγείου

σε θερμοκρασία δηλαδή δωματίου.

 

Τον χειμώνα πήζει σαν βούτυρο

και το καλοκαίρι γίνεται σαν λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Για το badger ήθελα να σας ρωτήσω κι εγώ, της έβαζα πέρυσι της μικρής, αλλά και πάλι σε κάποιες φάσεις (παρόλο που πηγαίναμε νωρίς θάλασσα) την έβλεπα ότι κοκκίνιζε και τελικά δεν ξέρω αν προστατεύει πραγματικά. Μου είχε πει μια φίλη εδώ ότι γενικά τα αμερικάνικα αντιηλιακά δεν έχουν πολύ ισχυρά φίλτρα, το μεταφέρω με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, και προβληματίζομαι για το τι να πάρω φέτος...

 

Εντωμεταξύ η δικιά μου μαυρίζει πολύ εύκολα, φανταστείτε οι παλάμες της στο πάνω μέρος είναι ήδη μαυρισμένες από τον ήλιο που τη βλέπει το χειμώνα. Προχτές που είχαμε 30 βαθμούς και πήγαμε παιδική με κοντομάνικα, έκανε αμέσως σημάδι. Μαύρισμα όμως, όχι κοκκίνισμα. Οι παιδίατροι εδώ λένε ότι πρέπει ήδη από τώρα να αρχίσουμε αντιηλιακό, αλλά εγώ θέλω να τη δει λίγο ο ήλιος, μου φαίνεται πολύ νωρίς. Μπορώ να την αφήσω λίγο ακόμα, μιας και μαυρίζει και πιο εύκολα, δεν έχει δλδ τόσο ευαίσθητο δέρμα που να θέλει έξτρα προστασία;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Για το badger ήθελα να σας ρωτήσω κι εγώ, της έβαζα πέρυσι της μικρής, αλλά και πάλι σε κάποιες φάσεις (παρόλο που πηγαίναμε νωρίς θάλασσα) την έβλεπα ότι κοκκίνιζε και τελικά δεν ξέρω αν προστατεύει πραγματικά. Μου είχε πει μια φίλη εδώ ότι γενικά τα αμερικάνικα αντιηλιακά δεν έχουν πολύ ισχυρά φίλτρα, το μεταφέρω με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, και προβληματίζομαι για το τι να πάρω φέτος...

 

Εντωμεταξύ η δικιά μου μαυρίζει πολύ εύκολα, φανταστείτε οι παλάμες της στο πάνω μέρος είναι ήδη μαυρισμένες από τον ήλιο που τη βλέπει το χειμώνα. Προχτές που είχαμε 30 βαθμούς και πήγαμε παιδική με κοντομάνικα, έκανε αμέσως σημάδι. Μαύρισμα όμως, όχι κοκκίνισμα. Οι παιδίατροι εδώ λένε ότι πρέπει ήδη από τώρα να αρχίσουμε αντιηλιακό, αλλά εγώ θέλω να τη δει λίγο ο ήλιος, μου φαίνεται πολύ νωρίς. Μπορώ να την αφήσω λίγο ακόμα, μιας και μαυρίζει και πιο εύκολα, δεν έχει δλδ τόσο ευαίσθητο δέρμα που να θέλει έξτρα προστασία;

 

Οταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο ειχε πει οτι οι επίσημες ιατρικές οδηγίες λενε οτι αντιηλιακο πρέπει να φοράνε ακόμα και οι Αφρικανοι μια βροχερη μέρα.

Εγω να πω την αλήθεια ξεχνάω να της βαλω! :oops:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο ειχε πει οτι οι επίσημες ιατρικές οδηγίες λενε οτι αντιηλιακο πρέπει να φοράνε ακόμα και οι Αφρικανοι μια βροχερη μέρα.

Εγω να πω την αλήθεια ξεχνάω να της βαλω! :oops:

 

Ναι αλλά έτσι δεν εμποδίζεται η σύνθεση της βιταμίνης D;

 

Mε προβληματίζει βέβαια ότι μου το είχε πει η παιδίατρος που είχα πέρυσι, που ήταν πολύ ενημερωμένη σε αυτά και με "φυσικές" τάσεις, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει τελικά (όπως και για πολλά άλλα :D)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιό χαρτί ψησίματος θεωρείτε καλύτερο: αυτό με επικάλυψη σιλικόνης ή αυτό με επικάλυψη κεριού από σόγια (με προβλημάτισε η σόγια ομολογώ);

 

Το δεύτερο δεν κάνει για ψήσιμο, μόνο για "κρύα" χρήση.

 

Και τα δικά μου παιδάκια μαυρίσανε μια και παίξανε αρκετά στην άμμο τελευταία. Δεν τους έβαλα αντηλιακό, γενικά πολύ δύσκολα τους βάζω αντηλιακό, μόνο τις πρώτες μέρες των διακοπών του Αυγούστου.

 

Λογικό μου φαίνεται ένα πιο φυσικό αντηλιακό να μην είναι τόσο αποτελεσματικό όσο τα συμβατικά, χρειάζεται συχνή επάλειψη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το αλεύρι καρύδας, το έχει πάρει κάποια ? Ήταν καλό ? Τι έχετε φτιάξει ?

 

Αν δεν κάνεις την GAPS don't bother! Δεν είναι και το πιο νόστιμο αλεύρι... ;)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο δεν κάνει για ψήσιμο, μόνο για "κρύα" χρήση.

 

:eek: Ούτε που το πρόσεξα!:oops: Σ' ευχαριστώ και πάλι :)

 

Και τα δικά μου παιδάκια μαυρίσανε μια και παίξανε αρκετά στην άμμο τελευταία. Δεν τους έβαλα αντηλιακό, γενικά πολύ δύσκολα τους βάζω αντηλιακό, μόνο τις πρώτες μέρες των διακοπών του Αυγούστου.

 

Πώς το καταφέρνεις αυτό; Πηγαίνετε στην παραλία για λίγο ή νωρίς το πρωί/αργά το απόγευμα πχ;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια:D

 

Άσχετο με τα αντηλιακά, δοκίμασα να φτιάξω άρωμα για μένα προσθέτοντας αιθέριο έλαιο βανίλιας σε αμυγδαλέλαιο (δεν το συνιστώ, είναι πολύ πιο έντονη η μυρωδιά του σε σχέση με της βανίλιας) αλλά και σε jojoba (αρκετά καλύτερο), όμως διαπίστωσα ότι δεν κρατούσε καθόλου:( Επιπλέον, είχα διαβάσει ότι τα αιθ. έλαια προκαλούν φωτοευαισθησία και γι' αυτό δεν πρέπει να βγαίνουμε στον ήλιο αμέσως μετά…οπότε τι κάνουμε; Έχει πειραματιστεί κανείς άλλος;

 

Επίσης, όσες χρησιμοποιείτε αιθέρια έλαια στο ξέβγαλμα των ρούχων, δεν τα φοβάστε για λεκέδες; Χρησιμοποιούσα κι εγώ παλιότερα και δεν είχα προσέξει κάτι, αλλά λέω να τα ξαναρχίσω και σκέφτηκα μη δω καμιά ''λαδιά'' σε καλό ρούχο!:shock::lol:

 

φωτοευαισθησία έχουν τα έλαια των εσπεριδοειδών και γι αυτό τα χρησιμοποιούμε μόνο νύχτα πχ στο πρόσωπο ή αλλιώς δεν πρέπει να μας δει ήλιος... όσον αφορά τα ρούχα, αν το αιθέριο έλαιο είναι καλό και όχι συνθετικό ότι χρώμα και να αφήσει στην αρχή θα εξαφανιστεί καθώς εξατμίζεται... εγώ βάζω συχνά σταγόνες στο μαξιλάρι ή και σε ύφασμα μέσα στο μπάνιο... δεν μου έχει αφήσει ποτέ λεκέ...

 

όσο για τα αρώματα αν θα έχω κάποια στιγμή καιρό θα το γράψω αλλά με το μικρό είναι δύσκολο προς το παρόν.. σε γενικές γραμμές υπάρχουν βαριά (ξυλώδη), μεσαία και ελαφριά (φρούτα, άνθη) αιθέρια... συνήθως σε ένα άρωμα προσπαθούμε να υπάρχουν και τα τρία ώστε να εξατμίζονται σταδιακά .... μην περιμένεις όμως τη διάρκεια που έχουν τα κλασσικά αρώματα που είναι τίγκα στη χημικούρα ;).

 

Χρόνια Πολλά σε όλες! ....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Thank you, dari! Εννοείται ότι δεν περιμένω το ''νέφος'' που αφήνει η συμβατική κολώνια:lol: Αλλά αυτό που δοκίμασα έφευγε σε ελάχιστα λεπτά :( Αναρωτιέμαι μήπως δε γίνεται γενικά μ' αυτό τον τρόπο να αποκτήσεις άρωμα, αν δηλαδή εξατμίζονται τόσο γρήγορα τα έλαια, τι να το κάνεις;:?

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις καρυδοπληροφορίες, θα πάρω λάδι καρύδας.

 

Ενημερώστε για τα 0 μεταφορικά του ΜΕΡΚΟΛΑ !!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μαρία. πήγες μήπως στην λαχαναγορά;

Είδες που μας βρήκε η Likando τον "Μενέλαο" ;;

 

Σήμερα πήγα επιτέλους !!!

 

Στον Μενέλαο, δεν είχα χρόνο για περισσότερο ψάξιμο.

 

Δεν είχε πολλά πράγματα αλλά εχει ενδιαφέρον.

 

Πατάτες, κρεμμύδια και παντζάρια Λέσβου, ντομάτες, αγγουράκια, και κάτι λίγα φρούτα, 30 ευρώ, δεν είναι κακή η τιμή για τις ποσότητες που πήρα.

 

Ρώτησα για φρούτα, μεγαλύτερη ποικιλία και μου είπε ότι φέρνει κάθε μέρα. Επίσης μου είπε ότι κακές μέρες είναι η Πέμπτη και η Κυριακή.

 

Θα ξαναπάω, αξίζει !!!!!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα αναζητηση στο θεμα για βασιλικο πολτο αλλα δεν μου εβγαλε κατι...μπορειτε να βοηθησετε? ειναι κατι που πρεπει να προσεξω? καλη τιμη πχ ειναι αυτη?

http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=203&flypage=flypage.tpl&product_id=4828&option=com_virtuemart&Itemid=501〈=el

εσεις ποιον αγοραζετε?

 

ευχαριστω

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα επιτέλους !!!

 

Στον Μενέλαο, δεν είχα χρόνο για περισσότερο ψάξιμο.

 

Δεν είχε πολλά πράγματα αλλά εχει ενδιαφέρον.

 

Πατάτες, κρεμμύδια και παντζάρια Λέσβου, ντομάτες, αγγουράκια, και κάτι λίγα φρούτα, 30 ευρώ, δεν είναι κακή η τιμή για τις ποσότητες που πήρα.

 

Ρώτησα για φρούτα, μεγαλύτερη ποικιλία και μου είπε ότι φέρνει κάθε μέρα. Επίσης μου είπε ότι κακές μέρες είναι η Πέμπτη και η Κυριακή.

 

Θα ξαναπάω, αξίζει !!!!!!!!!!!!

 

μπορείς να μου θυμήσεις περίπτερο?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο δεν κάνει για ψήσιμο, μόνο για "κρύα" χρήση.

 

.

 

γεια σας κορίτσια..

α τι ωραία.. εγώ το δεύτερο που λες δεν κάνει για ψήσιμο το έχω για ψήσιμο....

 

εγώ του πήρα πάλι badger

όντως ασπρίζει και μάλιστα πολύ

αλλά δουλειά κάνει..

επίσης του βάζω (μετά απο συμβουλές της rosie :-) ) μόνο όταν περάσει η ώρα

και είμαστε ακόμα στον ήλιο

Link to comment
Share on other sites

Πώς το καταφέρνεις αυτό; Πηγαίνετε στην παραλία για λίγο ή νωρίς το πρωί/αργά το απόγευμα πχ;

 

Με την κλασική μέθοδο: τις πρώτες μέρες των διακοπών πάμε για πολύ λίγο στη θάλασσα (μεσημεριάτικα συνήθως γιατί μας αρέσει) και τους βάζω και αντηλιακό.

Σιγά σιγά μειώνουμε την ποσότητα του αντηλιακού και αυξάνουμε τον χρόνο παραμονής μέχρι που έχουνε ένα ωραίο χέρι μαυρίσματος, οπότε και το καταργούμε, εκτός βέβαια αν είναι να κάτσουνε πολλές ώρες.

Αλλά ποτέ δεν τους βάζω το αντηλιακό με το που πάμε στη θάλασσα, περιμένω λίγη ώρα να τους πιάσει ο ήλιος λιγάκι για να πάρουνε βιταμίνη D.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια..

α τι ωραία.. εγώ το δεύτερο που λες δεν κάνει για ψήσιμο το έχω για ψήσιμο....

 

:lol:

 

Αφού δεν γράφει πάνω ότι κάνει για ψήσιμο!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...