Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ


Recommended Posts

Διαβάζω το forum που και πού χωρίς να έχω γράψει ποτέ. Είχα καιρό να το δώ και έμεινα έκπληκτη όταν είδα 2 σχόλια για τη Τσιβιτανίδου που είναι άριστη και σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος. Για αυτό και μόνο το λόγο έκανα εγγραφή στο forum για να απαντήσω στο σχόλιο της Summer mom. Το ένιωσα υποχρέωση στη γιατρό. Το δικό μου παιδί είχε πριν απο τρία χρόνια μολυσματική τέρμινθο. Ταλαιπωρηθήκαμε αφάνταστα. Το πήγαινα σε γνωστό δερματολόγο, καθε φορά του καυτηρίαζε 2-3 σπυράκια, πλήρωνα κανονικά επίσκεψη και ξαναπηγαίναμε για αλλη καυτηρίαση, στο τέλος το παιδί έκλαιγε με το που έβλεπε την πόρτα του ιατρείου, έμενε κάθε φορά και σημάδι στο δερματάκι του. Μετά πήγα στο νοσοκομείο Συγγρός και μου έδωσαν ένα φάρμακο που εκαιγε τα σπυράκια, το παιδί το έτσουζε και πάλι έμειναν σημάδια. Στο τέλος το άφησα και πέρυσι πήγα στην κ. Τσιβιτανίδου. Μου εξήγησε τι είναι η μολυσματική τέρμινθος, και μου ζωγράφισε πως είναι το δέρμα, ότι τα σπυράκια είναι πολύ ψηλά στο δέρμα και όταν τα βγάζει με τσιμπιδάκι δεν ακουμπά νεύρο και το παιδί δεν πονά καθόλου. Το δικό μου παιδί κάθησε και δεν έκλαψε καθόλου. Τα αφαίρεσε όλα, μέσα σε δύο λεπτά, και από τότε δεν έχουμε πρόβλημα. Μακάρι να είχα πάει απο την αρχή. Δηλαδή είχα πάει χωρίς ραντεβού στην αρχή και επειδή είχε κόσμο έφυγα!!!

Βάσει της δικής μου εμπειρίας, πρότεινα και σε άλλες άλλες μαμάδες την κυρία Τσιβιτανίδου και έμειναν όλες ευχαριστημενες, και γιαυτό το λόγο επιπλέον, θεώρησα ότι πρέπει να το αναφέρω εδώ. Αχ τά πα και ηρέμησα!! Summer mom, φαντάζομαι το παιδί σου δεν έκλαιγε απαραίτητα απο πόνο. Μήπως η γιατρός τα έβγαλε γρήγορα- γρήγορα, όπως λέτε, για να τελειώσει και η ταλαιπωρία του παιδιού? Μήπως αυτό δείχνει πόσο ευαίσθητη είναι και όχι το αντίθετο? Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ. Εννοείται δεν γράφω για να αμφισβητήσω το γεγονός που περιγράφεις, συμφωνώ με αυτό που λες ότι μπορεί να είναι η καλύτερη επιστήμονας, παράλληλα απο τη δική μου εμπειρία πιστεύω ότι είναι ευαίσθητος άνθρωπος και ίσως αυτό που περιγράφεις γλύτωσε το παιδί σου απο πολύ περισσότερες ταλαιπωρίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γνωρίζει κανείς κάποιον παιδίατρο ή δερματολόγο που να έχει γνώσεις για νεογνά;;;

 

Ο γίος μου, 8 μηνών, παρουσιάζει κάποιους ερεθισμούς στην επιδερμίδα πού όλο επανέρχονται.

 

Μήπως φταίει το κρεβατάκι του. Οι δερματίτιδες μπορούν να επανέρχονται;

 

Δεν έχω βρει κάποια απάντηση.

 

Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει το μηνυμά μου.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Εμενα ενα απο τα αγορακια μου ειχε παρουσιασει σοβαρης μορφης ατοπικη δερματιτιδα και η παιδιατρος μου κατοπιν συννενοησης με τον συζυγο της που ειναι και ο ιδιος δερματολογος (αλλα δεν ειδικευεται στα παιδια) μου ειχε συστησει την Κα Μανθουλα Βαλαρη .Ειναι η υπευθυνη του τμηματος παιδικης δερματολογιας στο Παιδων Αγ.Σοφια και ειναι εκπληκτικη στο ειδος της.Για ραντεβου ομως πρεπει κανεις να επικοινωνησει απευθειας με το νοσοκομειο τηλ.210-7467009-10 ή1535.Δεν γνωριζω αν εξεταζει και τα απογευματα με χρεωση...ειχα παει σε πρωινο ραντεβου τον μικρο 6 μηνων,τον εξετασε,καναμε διαφορες εξετασεις αιματολογικες, τον φωτογραφησε ,μας εδωσε θεραπεια και ζητησε να το ξαναδει το παιδι μετα απο 2 μηνες. Και οντως ακολουθωντας τις οδηγιες της λυσαμε το προβλημα που ειχε το μωρο μας με το δερματακι του. Την συστηνω γιατι οτι μας ειπε ηταν τεκμηριωμενο και σταματησαμε να ψαχνομαστε στα τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα κοριτσια! επειδη εχουμε ενα δερματολογικο θεματακι κ επισκευθηκαμε την Τσιβιτανιδου αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη απο τη συμπεριφορα της, μηπως μπορειτε να μου πειτε ποσο παιρνει ο Αλεξοπουλος στο ιατρειο του η σε απογευματινο ραντεβου στο νοσκομειο?

επισης πρωι μηπως γνωριζει καμια κοπελα ποιες μερες ειναι στο Αγ Σοφια?

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

εμενα τη μικρη μου παρακολουθει για ατοπικη δερματιτιδα η κυρια Τσουκατου (παιδιατρος-παιδοδερματολογος) στο νοσοκομειο παιδων Αγλαια κυριακου. Εμπειρη , ηρεμη και πολυ φιλικη:P

Την συστηνω χωρις ενδοιασμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα ,

 

Για όσες μανούλες ψάχνουν δερματολόγο για τα μικρά τους έχω να συστήσω (ανεπιφύλακτα όμως) τον καθηγητή Νικ. Σταυριανέα στον Πειραιά.

Αντιγράφω τα στοιχεία από την κάρτα του:

Δ/ντής Β΄Κλινικής Δερματικών Νόσων ΓΠΝ "ΑΤΤΙΚΟΝ"

Πρόεδρος Ελληνικής Εταρείας Μελανώματος

Πρόεδρος Ελληνικού Κολλεγίου Δερματολογίας

Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Παιδιατρικής-Δερματολογίας

 

Ιατρείο: Ευρυπίδου 64 -είναι ένα μικρό στενό πίσω από το Notos-

Δημοτικό Θέατρο Πειραιώς

Τηλ.: 210 4178.371, 210 4112.643

 

Δέχεται: με ραντεβ

 

Εγώ που χρειάστηκε να πάω εκτάκτως τον μεγάλο μας γιο μου έκλεισε αμέσως ραντεβού και λόγω του νεαρού της ηλικίας, ΔΕΝ περιμέναμε καθόλου. Τελικά, ήταν ατοπική δερματίτιδα. Την αντιμετώπισε έγκαιρα+αποτελεσματικά.

Είναι πολύ φιλικός με τα παιδιά. Δίνει αποδείξεις -χωρίς να σε ρωτάει εάν την θέλεις (!)-.

 

Όποια μανούλα χρειαστεί περισσότερες πληροφορίες μέσω πμ

 

επισκευτηκαμε και εμεις τον κυριο Σταυριανεα!καλος και φιλικος με τα παιδια,απλα ειναι παρα πολυ ακριβος!!75 ευρω για 5 λεπτα επισκεψη??ειναι παρα πολλα νομιζω για την εποχη μας!

xvt3p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το θέμα κλειδώνεται προς το παρόν.

Παρακαλούμε εξαιτίας του ότι στο θέμα έχουν σημειωθεί παραβάσεις κανονισμού του φόρουμ, τα μέλη να επιδείξουν υπομονή μέχρι την επόμενη εργάσιμη όπου θα τοποθετηθεί σχετική ανακοίνωση και θα δοθούν οι σχετικές ειδοποιήσεις κανονισμού του φόρουμ στα μέλη, με κυρώσεις όπου αυτό είναι αναγκαίο.

 

Μέχρι τότε δεν θα πραγματοποιηθεί κάποια άλλη ενέργεια παρά μόνο επείγουσας μορφή απενεργοποίηση λογαριασμών οι οποίοι μετά απο αυτή την ανακοίνωση κλειδώματος, θα πραγματοποιήσουν ανάρτηση νέων θεμάτων.

 

Για τον παραπάνω λόγο μπορεί να παρατηρήσετε ότι κάποιοι λογαριασμοί μελών απενεργοποιηθούν ενώ άλλοι είναι ακόμα ενεργοί.

 

Μέσα στα Σαββατοκύριακα /αργίες οι συντονιστές έχουν εντολή να δρούν μόνο κατ'ανάγκη καθώς δεν είναι εφικτή η σύσκεψη ολόκληρης της ομάδας συντονιστών η οποία συνήθως απαιτείται σε θέματα τα οποία χειρίζονται ευαίσθητα δεδομένα ή θεματολογίες.

 

Εάν για οποιαδήποτε λόγο έχετε να κάνετε κάποια σύσταση στους συντονιστές μέχρι την δευτέρα/επόμενη εργάσιμη, παρακαλούμε κάντε αναφορά δημοσίευσης στις δημοσιεύσεις που πιστεύετε ότι πρέπει να ελεγχθούν, έτσι ώστε να γνωστοποιηθούν στην ομάδα διαχείρισης που θα τις ελέγξει ενδελεχώς εν καιρό.

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

το θέμα είναι πλέον ανοιχτό / έχει ξεκλειδωθεί.

μεταφερθήκενε δημοσιεύσεις σε μη ορατό αρχείο καθώς κρίθηκαν ότι παραβιάζουν τους κανόνες του forum της ΕΕΕΓ είτε αναφορικά με την διαφήμιση-δυσφήμιση είτε ως σχολιασμό συμπεριφοράς μελών/προσωπική αντιπαράθεση.

 

Παρακαλούμε ενημερωθείτε για την Διαφήμιση και δυσφήμιση στο φόρουμ - τι επιτρέπεται και τι όχι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24069

 

Σας υπενθυμίζουμε δημοσιεύσεις που σχολιάζουν / κρίνουν / χαρακτηρίζουν την συμπεριφορά/τα γραπτά/την προσωπικότητα άλλων μελών δεν επιτρέπονται: o σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ.

 

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση ή κάποιο προσωπικό μήνυμα που θεωρείτε περίεργο επιθετικό ή ενάντια στους κανόνες, κάντε αναφορά δημοσίευσης - δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Τι είναι οι κάρτες ειδοποίησης - Infractions ; : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεταφέρθηκαν διάφορες δημοσιεύσεις οι οποίες παραβαίνουν τους κανονισμούς του φόρουμ, σε κρυφό αρχείο.

Τα μέλη θα λάβουν τις αντίστοιχες ειδοποιήσεις/κυρώσεις, εντός των ημερών, και θα τοποθετηθεί ανακοίνωση σχετικά με τα θέματα δερματολογίας, την Δευτέρα.

 

edit admin 10/2016 το θέμα ανοίγεται,

 

προς όλους:

Ρίξτε μια ματιά σε αυτή την ενότητα για να ξέρετε που θα τοποθετούμε δημοσιεύσειες που προκύπτουν με κίνητρο την εξαπάτηση των αναγνωστών από ψεύτικα προφίλ.

Δείτε με ποιό τρόπο υπάρχει περίπτωση να προσποιηθεί κάποιος στο διαδίκτυο σχετικά με τις προθέσεις του.

Σε όλες τις δημοσιεύσεις που δημοσιεύονται στην ενότητα εκείνη υπάρχει ταύτιση των δημοσιεύσεων, δηλαδή πρόκειται περι διπλοεγγραφών που αποδεικνύονται τεχνικά.

 

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=255

 

παρακαλούμε τους αναγνώστες να κάνουν αναφορά δημοσίευσης όταν έχουν υποψίες για κακόβουλες δημοσιεύσεις όπως αυτές που υπάρχουν στις ενότητες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...