Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

laser αποτρίχωση???


Recommended Posts

Βρε κοριτσάκια μου, βοηθήστε με να πάρω μια απόφαση..... Στις 07/07 μάλλον θα έχω ωορηξία.... Έχω κανονίσει όμως συνεδρίες αποτρίχωσης με laser για τις 02 & 07 του μήνα (δηλαδή πάνω σην ωορηξία!!). Ξέρω πως κατά την εγκυμοσύνη δεν προτείνεται αυτή η μέθοδος αποτρίχωσης γιατί δεν είναι σίγουρο αν είναι ασφαλής για το μωρό. Τώρα όμως μιλάμε για αποτρίχωση το μεσημέρι και το μοιραίο να συμβεί το βράδυ :oops: (εκτός απροόπτου!!). Αν χάσω το ραντεβού θα πρέπει να περιμένω να αδιαθετήσω ξανά (γιατί θα έχω το φόβο μήπως είμαι έγκυος...) :? .

 

Τι θα κάνατε? Μήπως είναι λάθος να περιστρέφονται όλες οι αποφάσεις μας γύρω από αυτό? Σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να συνεχίσουμε τη ζωή μας φυσιολογικά και όταν με το καλό προκύψει εγκυμοσύνη, τότε να αρχίσουμε να προσέχουμε.... Γιατί ώρες ώρες φέρομαι σαν έγκυος, χωρίς να είμαι φυσικά! :lol:

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κοριτσάκια μου, βοηθήστε με να πάρω μια απόφαση..... Στις 07/07 μάλλον θα έχω ωορηξία.... Έχω κανονίσει όμως συνεδρίες αποτρίχωσης με laser για τις 02 & 07 του μήνα (δηλαδή πάνω σην ωορηξία!!). Ξέρω πως κατά την εγκυμοσύνη δεν προτείνεται αυτή η μέθοδος αποτρίχωσης γιατί δεν είναι σίγουρο αν είναι ασφαλής για το μωρό. Τώρα όμως μιλάμε για αποτρίχωση το μεσημέρι και το μοιραίο να συμβεί το βράδυ :oops: (εκτός απροόπτου!!). Αν χάσω το ραντεβού θα πρέπει να περιμένω να αδιαθετήσω ξανά (γιατί θα έχω το φόβο μήπως είμαι έγκυος...) :? .

 

Τι θα κάνατε? Μήπως είναι λάθος να περιστρέφονται όλες οι αποφάσεις μας γύρω από αυτό? Σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να συνεχίσουμε τη ζωή μας φυσιολογικά και όταν με το καλό προκύψει εγκυμοσύνη, τότε να αρχίσουμε να προσέχουμε.... Γιατί ώρες ώρες φέρομαι σαν έγκυος, χωρίς να είμαι φυσικά! :lol:

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι λίγο πιο σύνθετο από ότι περιγράφεις. Ακόμα και αν ο γιατρός σου, που είναι ο μόνος ειδικός, σου επιτρέψει να κάνεις τη συγκεκριμένη συνεδρία, τι θα κάνεις με τις υπόλοιπες αν μείνεις έγκυος? Είναι δεδομένο ότι το laser απαγορεύεται καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και να περιμένεις ότι δεν θα ξαναπιάσεις την κατάσταση από το σημείο που την άφησες, αλλά από πολύ χειρότερο δεδομένων των ορμονών. Πρέπει λοιπόν να είσαι αποφασισμένη για το διάλειμμα, γιατί ο καιρός θα είναι πολύς...Κι αν πρόκειται για το μπικίνι, πάει στο καλό δεν πειράζει, αν όμως προκειται για κάποιο εμφανές σημείο, πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις για να μη σε ρίξει ψυχολογικά το θέμα, και είναι κρίμα να χαλιέσαι ενώ θα είσαι εγκυούλα

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου naina... Το ξέρω πως σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα χρειαστεί να απέχω πάνω από χρόνο (ούτε κατά τη διάρκεια του θηλασμού θα ήθελα να το ρισκάρω...) αλλά αυτό δε με απασχολεί καθόλου (και σίγουρα δεν είναι ικανό να με ρίξει ψυχολογικά!). Απλά σκέφτομαι πως είναι ήδη πληρωμένες οι συνεδρίες και θα είναι κρίμα να τις αναβάλλω από τώρα που δεν είμαι ακόμη έγκυος! Όσο για τον γιατρό, δυστυχώς σε αυτή τη φάση είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού (ο παλιός ήταν λίγο ό,τι να'ναι!!!!) και δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω!!!

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου naina... Το ξέρω πως σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα χρειαστεί να απέχω πάνω από χρόνο (ούτε κατά τη διάρκεια του θηλασμού θα ήθελα να το ρισκάρω...) αλλά αυτό δε με απασχολεί καθόλου (και σίγουρα δεν είναι ικανό να με ρίξει ψυχολογικά!). Απλά σκέφτομαι πως είναι ήδη πληρωμένες οι συνεδρίες και θα είναι κρίμα να τις αναβάλλω από τώρα που δεν είμαι ακόμη έγκυος! Όσο για τον γιατρό, δυστυχώς σε αυτή τη φάση είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού (ο παλιός ήταν λίγο ό,τι να'ναι!!!!) και δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω!!!

 

Πάντως εγώ που είχα ρωτήσει το γιατρό μου, τι να κάνω αν κρυώσω κοντά στην ωορρηξία, μου συνέστησε κατά την ωορρηξία να φέρομαι σαν να είμαι έγκυος, δηλαδή όχι φάρμακα κλπ. Στη θέση σου την συνεδρία της ημέρας της ωορρηξίας δεν θα την έκανα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο... Αλλά επειδή ενός κακού μύρια έπονται, δυστυχώς αυτό το μήνα δεν θα επιδιώξω να γίνει κάτι... Βλέπεις είμαι από χθες με πονόδοντο και το απόγευμα θα πάω οδοντίατρο για τη διάγνωση! Επειδή προβλέπω να με πλακώνει στις αντιβιώσεις (δεν ξέρω μήπως χρειαστεί και ακτινογραφία) μάλλον ο μήνας θα περάσει έτσι...

 

Αν όμως πάνε όλα καλά και δεν με ταλαιπωρήσει το δόντι, σίγουρα θα ακυρώσω το ραντεβού (και θα το προγραμματίσω αμέσως μετά την επόμενη περίοδο - αν έρθει, που να μη σώσει!!!) :lol:

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

αυτό ότι δεν επιτρέπεται η αποτρίχωση με laser κατά την εγκυμοσύνη που το έχετε διαβάσει γιατί εγώ έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μου δίνετε η ευκαιρία να μοιραστώ κάτι που το σκέφτομαι χωρίς όμως να μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Η πρώτη εγκυμοσύνη που είχα είχε άσχημη κατάληξη γιατί το έμβρυο είχε σύνδρομο down. Μέσα σε όλες τις σκέψεις που έκανα στο γιατί συνέβη αυτό, ήταν και το γεγονός ότι είχα κάνει αποτρίχωση με laser ενώ ήμουν έγκυος (στον 1ο μήνα όταν δεν το είχα επιβεβαιώσει ακόμη).

Μπορεί και να μην έχει καμμία σχέση αλλά εγώ ακόμα το σκέφτομαι.

Αν και πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να σε επηρεάσει, σου προτείνω να μην κάνεις κάτι για το οποίο θα έχεις αργότερα αμφιβολίες και άσχημες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

debra είπε:
Κορίτσια καλησπέρα,

 

αυτό ότι δεν επιτρέπεται η αποτρίχωση με laser κατά την εγκυμοσύνη που το έχετε διαβάσει γιατί εγώ έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

 

 

Ποιες είναι οι μέθοδοι αποτρίχωσης που μπορώ να ακολουθήσω καθώς το καλοκαίρι πλησιάζει και θέλω να απαλλαγώ από τις αντιαισθητικές τρίχες;

 

Ποδαράκια, μασχάλες, μπικίνι και ίσως μερικές ακόμα ευαίσθητες περιοχές πρέπει να γίνουν λείες και απαλές πριν τις εκθέσουμε σε κοινή θέα. Έχουμε λοιπόν διάφορες κατηγορίες αποτρίχωσης:

• Την προσωρινή (ξύρισμα ή αποτριχωτική κρέμα) όπου αφαιρείται μόνο το στέλεχος της τρίχας.

• Την αποτρίχωση μεγάλης χρονικής διάρκειας που γίνεται με ψυχρά ή θερμά κεριά και χαλάουα και στην οποία αφαιρείται η τρίχα από τη ρίζα.

• Τη μόνιμη αποτρίχωση, όπως η ηλεκτρόλυση (ριζική αποτρίχωση με βελόνα), η οποία είναι κατάλληλη για μικρές περιοχές και σε ξανθές ή λευκές τρίχες.

• Τη βιολογική αποτρίχωση μεγάλης χρονικής διάρκειας που εξασθενεί προοδευτικά την τρίχα.

• Το λέιζερ που, αν και είναι μόνιμη λύση χωρίς κάποια ενόχληση, δεν σταματάει τη δημιουργία θυλακίτιδας και χρειάζονται αρκετές επισκέψεις αν η τρίχα είναι χοντρή μαύρη ή ξανθή. Το λέιζερ καθώς και η φωτοαποτρίχωση απαγορεύονται σε εγκύους, ασθενείς που πάσχουν από καρκίνο και όσες έχουν ορισμένες δερματικές παθήσεις ή φωτοαλλεργία και φωτοευαισθησία. Απαγορεύεται επίσης να κάνετε λέιζερ σε περιοχές κοντά στο θυρεοειδή και κοντά στα μάτια, σε ηλιοκαμένο δέρμα, πάνω σε σπίλους και χωρίς να φοράτε τα ειδικά γυαλιά.

 

 

Επιμέλεια: Αναστασία Περγαντά, αισθητικός-κοσμετολόγος, υπεύθυνη τμήματος αισθητικής «Αίσθησης»

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

στα links που παρέθεσα ουσιαστικά απαντούν τρεις διαφορετικοί γιατροί μαιευτήρες για το θέμα της αποτρίχωσης με κατηγορηματικό τρόπο. Με ενδιαφέρει αν έχετε διαβάσει κάτι ανάλογο από κάποιον άλλο γιατρό γυναικολόγο που να λέει ότι απαγορεύεται ή κάποια δημοσιεύση σε κάποιο έγκυρο ιατρικό περιοδικό, γιατί πραγματικά τα λόγια μιας αισθητικού δεν νομίζω ότι είναι και τόσο αξιόπιστα :roll:

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

στα links που παρέθεσα ουσιαστικά απαντούν τρεις διαφορετικοί γιατροί μαιευτήρες για το θέμα της αποτρίχωσης με κατηγορηματικό τρόπο. Με ενδιαφέρει αν έχετε διαβάσει κάτι ανάλογο από κάποιον άλλο γιατρό γυναικολόγο που να λέει ότι απαγορεύεται ή κάποια δημοσιεύση σε κάποιο έγκυρο ιατρικό περιοδικό, γιατί πραγματικά τα λόγια μιας αισθητικού δεν νομίζω ότι είναι και τόσο αξιόπιστα :roll:

 

Την πληροφορία αυτή μου την έδωσαν από το κέντρο που κάνω τις αποτριχώσεις... Μου είπαν συγκεκριμένα πως δεν έχει αποδειχτεί ότι βλάπτει αλλά δεν υπάρχουν και αρκετές μελέτες που να αποδεικνύουν ότι δεν βλάπτει!!! Είναι "γκρίζα ζώνη" το κατά πόσο είναι ασφαλές και για το λόγο αυτό το συγκεκριμένο ινστιτούτο δεν αναλαμβάνει εγκύους (προφανώς θέλουν να προφυλαχτούν και από περιπτώσεις όπως της magoulitsas :( - και τυχόν μηνύσεις που ίσως ακολουθήσουν!).

Πάντως δεν κατάφερα τελικά να κάνω τη θεραπεία μου, λόγω αντιβίωσης που μου χορήγησε η οδοντίατρος μου για το δόντι μου! Δεν μπορείς να κάνεις laser και ταυτόχρονα να παίρνεις αντιβίωση - δημιουρεί φωτοευαισθησία... Είμαι σκέτο σαράβαλο... Μόλις ξεμπερδεύω με κάτι με πιάνει κάτι άλλο...

 

ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ???

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα το βάζουν στην άκρη...

 

Kαι εμένα!

 

Εlena9, για ψυχολογικούς και μόνο λόγους θα μετέφερα το ραντεβού... Είναι και η πρώτη σου συνεδρία από ότι καταλαβαίνω - και ίσως να σε αγχώσει κάπως περισσότερο το ότι θα έχεις περίοδο!

 

Ίσως όμως να λέω και βλακείες!!! :D

Κάνε όπως νιώθεις! - εσύ ξέρεις καλύτερα!

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα.Εγω ειμαι εγκυος στον τριτο μηνα κυησης,και εχω αποριες σχετικα με το θεμα της αποτριχωσης με λειζερ.Πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση σε δερματολογο στο πιγουνι,αλλα οταν εμεινα εγκυος φοβηθηκα και δεν ξερω τι να κανω.Ρωτησα τον γυναικολογο μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι καλο θα ηταν να μην κανω μονο στην περιοχη του μπικινι με λειζερ για τον λογο οτι δημιουργει θερμοτητα οχι κατι αλλο,στο προσωπο μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.Επισης και ο δερματολογος μου ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνο για το μωρο.Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας οσες κοπελες εχετε κανει αποτριχωση με λειζερ στην εγκυμοσυνη.Σας ευχαριστω προκαταβολικα........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Εγω ειμαι εγκυος στον 4ο μηνα. Πριν την εγκυμοσυνη εκανα κανονικα αποτριχωσεις laser (ποδια, μασχαλες, μπικινι ολο) με εκπληκτικα αποτελεσματα. Η δερματολογος που πηγαινα τοτε μου ειπε οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης επιτρεπεται μονο κατα το 1ο τριμηνο, διοτι μετα αυτο που κανει ειναι οτι το φως που εκπεμπει τρομαζει το εμβρυο :confused: Την ιδια απορια ειχε κ ο γυναικολογος μου οταν του το ειπα κ ο οποιος ανετα μου επετρεψε να κανω laser σε οποιαδηποτε περιοχη και καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Συμφωνα με το γιατρο μου ειναι ασφαλες.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εκανα λειζερ,στο προσωπο, σε ολη την εγκυμοσυνη εως κ 2 εβδομαδες πριν γεννησω.

ειχα παρει το οκ απο τον γοατρο μου κ το κεντρο λειζερ που το εμπιστευομαι πολυ επισης.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω κι εγώ αποτρίχωση με laser. Ο γιατρός μου το επιτρέπει παντού, γιατί είναι επιφανειακό. Όμως ο δερματολόγος μου δεν θέλει να κάνουμε στο μπικίνι γιατί λέει ότι μπορεί το φως να ενοχλήσει το έμβρυο. Δεν θα πάθει ζημιά, αλλά μπορεί να το αναστατώσει.

 

Δεν έχω κάνει laser από τότε που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και είμαι περίεργη να δω αν θα πονέσω όταν θα ξανακάνω. Από εδώ και πέρα μόνο πρόσωπο και μασχάλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα ο γιατρός μου το επέτρεψε ( κάνω στο πρόσωπο ) , αλλά μόλις το είπα στο ινστιτούτο που κάνω τις αποτριχώσεις μου ζήτησαν χαρτί υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από το γιατρό, απλά για να είναι εκείνοι εξασφαλισμένοι αν σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά να έχω εγώ την ευθύνη. Όχι ότι είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Εχετε αναρωτηθει γιατι φοραμε γυαλια και εμεις που το εφαρμαζουμε αλλα και εσεις που το δεχεσθε;δεν εχει αποδειχθει επισημα οτι το laser βλαπτει κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα επειδη η ανακλαση του φωτος μπορει να πρπκαλεσει τυφλωση στο εμβρυο προληπτικα απαγορευεται ειδικα στο μπικινι και στην κοιλια.Αλλωστε οι τριχες μπορουν να περιμενουν το μωρακι σας ομως οχι.Και μπορει οι γιατροι να σου λενε ναι κανε αφοβα δεν ξερω ομως ποσοι θα υπεγραφαν ενα χαρτι.Στους 10 γιατρους που ζητησα χαρτι ενα ηρθε μονο.Τα συμπερασματα δικα σας.Ευχομαι με ενα πονο στις ετοιμογεννες αλλα και καλη επιτυχια σε ολες εμας που μεγαλωνουμε παιδια ειτε μικρα ειτε μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...