Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε γίνεται η σύλληψη;


anemona_

Recommended Posts

Εγώ και στις δύο μου εγκυμοσύνες είχα κάνει τεστ 2-3 μέρες πριν την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου με κύκλο 28 ημερών και έδειχναν αρνητικά! μόνο όταν περνούσε η μέρα έδειχναν και πάλι όχι πολύ καθαρά. και έκανα αυτό που δείχνει 7 μέρες μετά την πιθανή σύλληψη (λέμε τώρα) ;) Ξέρω πως είναι δύσκολό αλλά καλύτερα να κάνετε υπομονή γιατί πάλι και με αρνητικό αποτέλεσμα είσαστε στην αναμονή. Αν έχετε καθυστέρηση οκ αλλά πιο νωρίς απλά πετάτε τα λεφτά σας όπως έκανα και εγώ :D

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ και στις δύο μου εγκυμοσύνες είχα κάνει τεστ 2-3 μέρες πριν την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου με κύκλο 28 ημερών και έδειχναν αρνητικά! μόνο όταν περνούσε η μέρα έδειχναν και πάλι όχι πολύ καθαρά. και έκανα αυτό που δείχνει 7 μέρες μετά την πιθανή σύλληψη (λέμε τώρα) ;) Ξέρω πως είναι δύσκολό αλλά καλύτερα να κάνετε υπομονή γιατί πάλι και με αρνητικό αποτέλεσμα είσαστε στην αναμονή. Αν έχετε καθυστέρηση οκ αλλά πιο νωρίς απλά πετάτε τα λεφτά σας όπως έκανα και εγώ :D

Εχεις δικιο κοπελα μου πως καλο να κανουμε το τεστ αφου εχουμε καθυστερηση!!!!!!Εγω αυτο εκανα!!!!Τελευταια περιοδος 8/12 και ακομα περιμενω. Με καθυστερηση εκανα 3 τεστ αλλα αρνητικα!!! Να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

:P Γεια σου και σε σένα...το δικό μου story εν συντομία...Ετών 32-κλεισμένα- με κύκλο 28 ημερών, και επαφές αυτό το μήνα την 8,9,12,13,14,16,17 ημέρα του κύκλου..Την 15 είχαμε μαλώσει-lol....Περιμένω την Πέμπτη να αδιαθετήσω....

 

καλησπερα σε ολες

εχω την εξης απορια. διαβαζω τα μηνυματα σας που ερχεστε σε επαφη πολλες φορες κατα τις γονιμες και θελω να σας ρωτησω αν εγω κανω κατι λαθος. εγω πηγα στις 09/01 στον γιατρο που ηταν η ογδοη μερα του κυκλου μου και αφου ειχα παρει χαπια κλομιφανη για ωορηξια και μου ειπε να ερθουμε σε επαφη στις 12/01 και στις 13/01 συμφωνα με τον υπερηχο καθοτι τοτε θα σπαγανε τα 3 αυγουλακια μου. μια απο τις δυο μερες μαλωσαμε οποτε καναμε μονο 1 φορα και μετα ελειπε οποτε τζιφος. δεν ελπιζω τιποτα διοτι λογικα εγκυος μενει καποια γυναικα μονο στις γονιμες σωστα? αλλα και παλι εμας μας ειπε μονο 2 μερες να προσπαθησουμε 11η και 12η μερα του κυκλου μετα δε θα ειχε νοημα. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες

εχω την εξης απορια. διαβαζω τα μηνυματα σας που ερχεστε σε επαφη πολλες φορες κατα τις γονιμες και θελω να σας ρωτησω αν εγω κανω κατι λαθος. εγω πηγα στις 09/01 στον γιατρο που ηταν η ογδοη μερα του κυκλου μου και αφου ειχα παρει χαπια κλομιφανη για ωορηξια και μου ειπε να ερθουμε σε επαφη στις 12/01 και στις 13/01 συμφωνα με τον υπερηχο καθοτι τοτε θα σπαγανε τα 3 αυγουλακια μου. μια απο τις δυο μερες μαλωσαμε οποτε καναμε μονο 1 φορα και μετα ελειπε οποτε τζιφος. δεν ελπιζω τιποτα διοτι λογικα εγκυος μενει καποια γυναικα μονο στις γονιμες σωστα? αλλα και παλι εμας μας ειπε μονο 2 μερες να προσπαθησουμε 11η και 12η μερα του κυκλου μετα δε θα ειχε νοημα. τι λετε?

 

Και εμένα κάτι τέτοιο μου είπε ο γιατρός...πως αν προσπαθώ μέρες μη γόνιμες είναι σαν να μην προσπαθώ καθόλου. Μου είπε πως από την 13 έως και την 17 μέρα του κύκλου να κάνω καθημερινά sex...Εγώ δυστυχώς έχασα την 15 μέρα του κύκλου...

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κάτι τέτοιο μου είπε ο γιατρός...πως αν προσπαθώ μέρες μη γόνιμες είναι σαν να μην προσπαθώ καθόλου. Μου είπε πως από την 13 έως και την 17 μέρα του κύκλου να κάνω καθημερινά sex...Εγώ δυστυχώς έχασα την 15 μέρα του κύκλου...

 

εσενα παλι καλα. εμενα που μου εδωσε μονο 2 μερες. ειναι λογικο αυτο? και μερες που βρισκονται στην αρχη δηλαδη 11η και 12η?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσενα παλι καλα. εμενα που μου εδωσε μονο 2 μερες. ειναι λογικο αυτο? και μερες που βρισκονται στην αρχη δηλαδη 11η και 12η?

 

Από τον υπέρηχο κατάλαβε μάλλον πως η ωορηξία σου ήταν εκείνες τις μέρες. Από τον δικό μου υπέρηχο, κατάλαβε πως έπρεπε να ξεκινήσω την 13 μέρα του κύκλου...Στην κάθε μια τα πράγματα είναι διαφορετικά...Πάντως μου διαβεβαίωσε πως πρέπει να εστιάζω στις γόνιμες, η στάση δεν παίζει ρόλο-τον ρώτησα σχετικά, γιατί εμείς προτιμάμε woman on top-και φοβόμουν πως φταίει αυτό που δεν μένω έγκυος. Επίσης μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάθομαι ξαπλωμένη. Σαν παράδειγμα μου έφερε τις τσιγγάνες...που σταματάνε το datsun όπου και όπως να ναι και μένουν έγκυες...Μου τόνισε πως θέλει συχνές επαφές, μόνο αυτό....Ελπίζω να σε βοήθησα...;)

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Από τον υπέρηχο κατάλαβε μάλλον πως η ωορηξία σου ήταν εκείνες τις μέρες. Από τον δικό μου υπέρηχο, κατάλαβε πως έπρεπε να ξεκινήσω την 13 μέρα του κύκλου...Στην κάθε μια τα πράγματα είναι διαφορετικά...Πάντως μου διαβεβαίωσε πως πρέπει να εστιάζω στις γόνιμες, η στάση δεν παίζει ρόλο-τον ρώτησα σχετικά, γιατί εμείς προτιμάμε woman on top-και φοβόμουν πως φταίει αυτό που δεν μένω έγκυος. Επίσης μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάθομαι ξαπλωμένη. Σαν παράδειγμα μου έφερε τις τσιγγάνες...που σταματάνε το datsun όπου και όπως να ναι και μένουν έγκυες...Μου τόνισε πως θέλει συχνές επαφές, μόνο αυτό....Ελπίζω να σε βοήθησα...;)

 

 

εγω πιστευω οτι θελει καλη διαθεση και καθολου αγχος, δυσκολο αυτο αλλα ετσι ειναι, αντε να δουμε. περιμενω να αδιαθετησω στις 29 γεναρη. θα δειξει. καλη επιτυχια και σε σενα. ειχε πλακα παντως στον υπερηχο γιατι βλεποντας τα αυγουλακια σκεφτομουν οτι θα χει πλακα να κανω διδυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι θελει καλη διαθεση και καθολου αγχος, δυσκολο αυτο αλλα ετσι ειναι, αντε να δουμε. περιμενω να αδιαθετησω στις 29 γεναρη. θα δειξει. καλη επιτυχια και σε σενα. ειχε πλακα παντως στον υπερηχο γιατι βλεποντας τα αυγουλακια σκεφτομουν οτι θα χει πλακα να κανω διδυμα!!!

 

Μακάρι να κάνεις...Σου το εύχομαι:)

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,γεια σας!!!!!!ειμαι στην 25 μερα του κυκλου και αυριο στην 26,να παω για χοριακη????????????????????????????????

 

Γιατί δεν περιμένεις την 28-29?

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζοντας,λες δεν θα δειξει η χοριακη?????

 

Γιατί να τρυπηθείς νωρίτερα βρε κορίτσι μου? Εδώ λέμε να μην κάνουμε τεστ πριν την καθυστέρηση και αγχωνόμαστε, πόσο μάλλον χωριακή. Περίμενε να δεις, και αν έχεις καθυστέρηση πήγαινε για χωριακή...Και εγώ είμαι στην 25 μέρα του κύκλου μου και κρατιέμαι....Βέβαια μιλάω πάντα για το τι θα έκανα εγώ, εσύ ξέρεις καλύτερα

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζοντας,λες δεν θα δειξει η χοριακη?????

 

μπορει να μνη δειξει αν η εμφυτευση εγινε αργα..

να ρωτησω κατι αλλο εγω? τα χαπια που παιρνετε μερικεσ εδω μεσα για μεγαλυτερη ωορηξια ,σασ το λεει ο γιατροσ? η μπορω να τα παρω κι εγω ανευ συνταγησ? και τα filicine? κι αυτα χωρισ συνταγη? αυτα νομιζω πωσ ναι ..αλλα τα πρωτα που εινια για ωορρηξια πρεπει να εχει κανει εξετασεισ πριν? να στα πει ο γιατροσ? εχουν κινδυνουσ? και ποσο κοστιζουν? οποια ξερει ασ μου πει πλιζζζζζζζ...:(

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζοντάς,εχει απολυτο δικιο!!!!!ειναι η πρωτη φορα δικαιολογισε με!!!!αντε με το καλο να ειμαστε ολες μας!!!!!!!!θα ρωτησω τον γιατρο μου!!!απλα δεν κρατιεμαι!!!!!!σας ευχομαι οτι καλυτερο!!!!ειναι το πρωτο σου?????

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζοντάς,εχει απολυτο δικιο!!!!!ειναι η πρωτη φορα δικαιολογισε με!!!!αντε με το καλο να ειμαστε ολες μας!!!!!!!!θα ρωτησω τον γιατρο μου!!!απλα δεν κρατιεμαι!!!!!!σας ευχομαι οτι καλυτερο!!!!ειναι το πρωτο σου?????

 

Νικολίνα σε καταλαβαίνουμε όλες, όχι μόνο εγώ...Η μία βοηθάει την άλλη εδώ μέσα...Ναι, προσπαθούμε για το πρώτο....:)

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ATH-GAL1 ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ Κ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΑΓΗ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΧΑΠΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΦΥΤΙΚΟ(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ).ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ?ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Κ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ?ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ?????????:?::confused::shock:

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΛΙΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΒΓΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ(ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΧΙ) Κ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ''ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΝΩΡΙΣ?''ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 29Η.Κ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ 26Η , ΚΑΤΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ,ΣΟΥ ΦΤΕΝΕ ΟΛΑ............

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ!μα παρα πολυ ομως!!!!!!!!τα λεμε αυριο τοτε μπας και περασουν οι μερες μαζι σας!!!!!!!:-P:razz::-P:razz::-P:razz:

 

Ναι, ναι...είμαστε όλες μαζί στις ίδιες μέρες...

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

ATH-GAL1 ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ Κ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΑΓΗ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΧΑΠΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΦΥΤΙΚΟ(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ).ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ?ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Κ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ?ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ?????????:?::confused::shock:

 

Εχεισ δικιο σ αυτο που λεσ αλλα αν ειναι ..ακινδυνα γιατι οχι ..δεν ειμαι των χαπιων ...αλλα αν βοηθησει?? και στο λεω που ειμαι ανθρωποσ που την πατησσα περσυ το καλοκαιρι ...με τριγυριζε γρυπη και επειδη παντα με χτυπαει στισ αμυγδαλεσ (αμυγδαλιτιδεσ κλπ, σε φουλ μορφη),πηγα μονη μου φαρμακειο και πηρα αντιβιωση που ειχα ξαναπαρει μυρια φορεσ (αφου σου λεω οτι με ταλαιπωρουν οι αμυγδαλεσ κανα δυο φορεσ το χρονο)..

μου προτεινε η φαρμακοποιοσ ...augmentin kai amoxil μου φαινεται ..τησ λεω δωσε μου augmentin...πηγα σπιτι ...πηρα χαπι και καπακι με επιασε αλλεργια ..πηγα νοσοκομειο ,εκατσα 3 μερεσ και μετα παλι κορτιζονεσ για ποσο καιρο ...

θελω να καταληξω οτι παρ ολο που επαθα αυτο ,δεν φοβαμαι αν δεν εχει παρενεργειεσ ..(τελικα μου εκανε αλλεργια η πενικιλλινη και τελοσ δεν ξαναπαιρνω)...

οπωσ ασ πουμε και αντισυλλιπτικα δεν διακινδυνευω ουτε παλιασ ουτε νεασ γεννιασ να παρω αφου ειμαι καπνιστρια...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ!!

αν ομωσ δεν τιθεται θεμα αλλεργιων η καποιων σοβαρων παρενεργειων γιατι οχι ,,

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ εδώ στην αναμονή και σ'αναμμένα κάρβουνα. Στις 7/11 έκανα σπερματέγχυση (σε απόλυτα φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα) και αύριο είναι η 20η μέρα του κύκλου μου... - κάνω ωορρηξία νωρίς, 11η μέρα - Την 17η δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης (αυτές τις λωρίδες που ανιχνεύουν νωρίς εγκυμοσύνη από το εξωτερικό) και βγήκε οριακά θετικό αλλά είχαν περάσει μόλις 7 μέρες από την pregnyl που είχα κάνει για να σπάσει το ωοθυλάκιο, οπότε νομίζω ότι αυτήν ανίχνευσε ουσιαστικά το τεστ. Δίκιο δεν έχω; Αν ξανακάνω αύριο θα ανιχνεύεται ακόμα η pregnyl στο αίμα;

Τέλος πάντων, όπως καταλαβαίνετε τρώω τα νύχια μου κι εγώ μέχρι να περάσουν οι μέρες να δω τι έγινε.

Εντωμεταξύ εσείς έχετε κανένα σύμπτωμα; Εγώ κάποιους πονοκεφάλους και πόνο στη μέση, τίποτε άλλο... Αχ μακάρι να είμαι, τρία χρόνια προσπαθούμε δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ εδώ στην αναμονή και σ'αναμμένα κάρβουνα. Στις 7/11 έκανα σπερματέγχυση (σε απόλυτα φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα) και αύριο είναι η 20η μέρα του κύκλου μου... - κάνω ωορρηξία νωρίς, 11η μέρα - Την 17η δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης (αυτές τις λωρίδες που ανιχνεύουν νωρίς εγκυμοσύνη από το εξωτερικό) και βγήκε οριακά θετικό αλλά είχαν περάσει μόλις 7 μέρες από την pregnyl που είχα κάνει για να σπάσει το ωοθυλάκιο, οπότε νομίζω ότι αυτήν ανίχνευσε ουσιαστικά το τεστ. Δίκιο δεν έχω; Αν ξανακάνω αύριο θα ανιχνεύεται ακόμα η pregnyl στο αίμα;

Τέλος πάντων, όπως καταλαβαίνετε τρώω τα νύχια μου κι εγώ μέχρι να περάσουν οι μέρες να δω τι έγινε.

Εντωμεταξύ εσείς έχετε κανένα σύμπτωμα; Εγώ κάποιους πονοκεφάλους και πόνο στη μέση, τίποτε άλλο... Αχ μακάρι να είμαι, τρία χρόνια προσπαθούμε δυστυχώς..

 

Καλημέρα αγγελόσκονη...Εγώ από συμπτώματα, άλλο τίποτε....Αλλά δυστυχώς είναι συμπτώματα περιόδου...Το ξέρω καλά γιατί είναι τα ίδια χρόνιααααααααα. Ναι, πόνος στη μέση, και χαμηλά στην κοιλιά....Σπυράκι περιμένω τώρα....lol

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...