Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε γίνεται η σύλληψη;


anemona_

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα να ρωτησω κατι οταν λεμε καθυστερημενη συληψη τι ενοουμε.Γιατι το ρωταω.Ειμαι εγκυος τελευταια περιοδος 23/11/08 αλλα στα 2 υπερηχογραφηματα ενω υπαρχει εξελιξη δηλ.στο πρωτο ειδαμε σακο χωρισ κυημα στο δευτερο μεγαλυτερο σακο με κυημα μεσα αυτο εγινε στις 12/01/09 δεν ακουσαμε ακομη καρδουλα.Ο γιατρος λεει πωε η αισιοδοξη προοπτικη ειναι η συληψη να εγινε λιγο αργοτερα η απαισιοδοξη δεν την λεω:)))!Εμεις σε επαφη ηρθαμε την 14,15,16 μερα του κυκλου με κυκλο 28 ημερων.Υπαρχει πιθανοτητα να εγινε αργοτερα η συλληψη αφου επαφες ειχαμε ακριβως τις γονιμες μερες ( αυτες φανταζομαι δηλ.με κυκλο 28 ημερων την 14,15,16 μερα ).Aν μπορει καποια να μου πει.Φιλια και ευχαριστω

με λενε στελλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα και καλωσηρθες ανεμωνη..!!!

απ΄οσο ξερω αν εσεις ειχατε επαφη 16η μερα μπορει η γονιμοποιηση να εγινε μεχρι και 3 μερες μετα(περιπου τοσο ζει το σπερματοζωαριο) και η εμφυτευση 1 εβδομαδα μετα(το ταξιδακι του γονιμοποιημενου ωαριου ως τη μητρα).

Ελπιζω να βοηθησα...μην αγχωνεσε...ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!!! :D

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα να ρωτησω κατι οταν λεμε καθυστερημενη συληψη τι ενοουμε.Γιατι το ρωταω.Ειμαι εγκυος τελευταια περιοδος 23/11/08 αλλα στα 2 υπερηχογραφηματα ενω υπαρχει εξελιξη δηλ.στο πρωτο ειδαμε σακο χωρισ κυημα στο δευτερο μεγαλυτερο σακο με κυημα μεσα αυτο εγινε στις 12/01/09 δεν ακουσαμε ακομη καρδουλα.Ο γιατρος λεει πωε η αισιοδοξη προοπτικη ειναι η συληψη να εγινε λιγο αργοτερα η απαισιοδοξη δεν την λεω:)))!Εμεις σε επαφη ηρθαμε την 14,15,16 μερα του κυκλου με κυκλο 28 ημερων.Υπαρχει πιθανοτητα να εγινε αργοτερα η συλληψη αφου επαφες ειχαμε ακριβως τις γονιμες μερες ( αυτες φανταζομαι δηλ.με κυκλο 28 ημερων την 14,15,16 μερα ).Aν μπορει καποια να μου πει.Φιλια και ευχαριστω

 

Εγώ, εγώ!!! Η ιδανική είμαι για να σου απαντήσω μιας και η δική μου σύλληψη ήταν καθυστερημένη... και να φανταστείς στα ραντεβού μου είμαι Εγγλέζα! :lol:

 

Καταρχάς να σε ρωτήσω δύο πράγματα.

1) Ο κύκλος σου είναι σταθερός πάντα; Δεν έχει παρεκκλίνει ούτε μία φορά; Ποτέ σου δεν είχες καθυστέρηση; (χωρίς εγκυμοσύνη βέβαια)

2) Μετά από τις γόνιμες ημέρες που είχες επαφή με τον άντρα σου το έκοψες το σπορ; Δεν ξανακάνατε καμία φορά μέχρι που ανακάλυψες ότι ήσουν έγκυος; Αν και στα δύο αυτά ερωτήματα απαντάς "όχι" δλδ ότι ο κύκλος σου ποτέ δεν έχει παρεκκλίνει και δεν είχες άλλες επαφές πέρα από τις γόνιμες ημέρες τότε δύσκολο να έγινε καθυστερημένη σύλληψη.

 

Θα σου πω τι συνέβη σε μένα για να καταλάβεις τι είναι η καθυστερημένη σύλληψη. Είχα ΤΕΡ στις 26/10. Σύμφωνα με αυτή την ημερομηνία έπρεπε να έχω ωορρηξία στις 9/11 περίπου. Εκείνες τις μέρες είχαμε επαφές και φυσικά δεν το κόψαμε μετά το σπορ. Περίμενα λοιπόν περίοδο 24/11 η οποία δεν ήρθε αλλά και το τεστ δεν έδειξε εγκυμοσύνη. Ακόμα και με 8 μέρες καθυστέρηση η γραμμή στο τεστ ήταν πολύ αχνή! Και όταν πήγα στη γιατρό μετά από μερικές εβδομάδες για να δούμε το σπόρο μου είπε ότι η σύλληψη πρέπει να έγινε καθυστερημένα γιατί το μωρό ήταν πιο μικρό. Σύμφωνα με την τελευταία περίοδο 26/10 ήμουν 7 εβδομάδων και 5 ημερών έγκυος, ενώ σύμφωνα με το μέγεθος του μωρού ήμουν 6 εβδομάδων και 2 ημερών.

 

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου λοιπόν η ωορρηξία αντί να γίνει στις 9 του Νοέμβρη έγινε περίπου στις 19!! Δέκα μέρες μετά. Οπότε και η σύλληψη έγινε περίπου 10 μέρες μετά. Άρα και το μωρό είναι μικρότερο από αυτό που θα ήταν αν είχε συλληφθεί στις 9 του μήνα. (λογικό).

 

Αυτό λοιπόν μπορεί να συνέβη και σε σένα και γιαυτό το λόγο να μην είδατε μωρό στο σάκο στην αρχή. Κι εμένα μου είπε η γιατρός ότι στο τσακ προλάβαμε την πρώτη φορά να ακούσουμε καρδιά. Αν είχα πάει 1-2 μέρες νωρίτερα δεν θα την άκουγα. Κι εγώ η κυρία είχα λυσσάξει γιατί ήμουν όπως νόμιζα κοντά 8 βδομάδων και θα άκουγα πολύ νωρίτερα το μωρό και η γιατρός ήταν χαζή που άργησε τόσο πολύ να μου κλείσει ραντεβού! Κατί τέτοιο μπορεί να συμβαίνει και με εσένα και στο επόμενο ραντεβού να ακούσεις την καρδούλα του μωρού σου! Να είσαι θετική! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου κοριτσάκι να έπαθες ότι έπαθα κι εγώ!!!! :D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας.Περιοδο εχω σταθερη επαφη μετα απο τοτε ειχαμε μονο μια φορα 5 μερες πριν να ρθει κανονικα περιοδο αλλα παρολα αυτα ειμαι αισιοδοξη η΄ετσι θελω να λεω.Ας δω το ποτηρι μισογεματο!! ουτος η αλλως οτι ειναι να γινει θα γινει φιλακια και καλη και οτι καλυτερο σας ευχομαι

με λενε στελλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλημερα...ειμαι συχνη ...πελατισσα εδω μεσα εχω γραψει σε διαφορα φορουμ ...

ειαμι σημερα στισ 24 μερα του κυκλου ...(δλδ σε 4 μερεσ περιμενω περιοδο ) ..αν κανω τεστ λετε να δειξει ?αν ειμια η οχι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα...ειμαι συχνη ...πελατισσα εδω μεσα εχω γραψει σε διαφορα φορουμ ...

ειαμι σημερα στισ 24 μερα του κυκλου ...(δλδ σε 4 μερεσ περιμενω περιοδο ) ..αν κανω τεστ λετε να δειξει ?αν ειμια η οχι ?

Προφανώς ναι, ειδικά το self-clear.Εχω διαβάσει ότι πολλές κοπέλες έχουν κάνει και έχουν δει αποτέλεσμα ,αλλά αφού θές μονο 4 μέρες γιατί δεν περιμένεις λιγάκι?

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ναι, ειδικά το self-clear.Εχω διαβάσει ότι πολλές κοπέλες έχουν κάνει και έχουν δει αποτέλεσμα ,αλλά αφού θές μονο 4 μέρες γιατί δεν περιμένεις λιγάκι?

 

να περιμενω αλλα καθομαι σ αναμενα καρβουνα ...!! ισως επειδη αυτο το μηνα ..του δωσαμε και καταλαβε ...(φουλ στισ γονιμεσ) και λεω μηπως χαρω ...!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ στην ίδια φάση είμαι, απλά το σταματήσα αυτό με τα τέστ γιατί απογοητευόμουν διπλά και κάποιες φορές είχα αμφιβολιες για το αποτελεσμα.Το άγχος συνεχιζόταν μέχρι να έρθει η περίοδος.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,εκανα χθες το clear blue!και το εκανα τελειως λαθος!!!το εκανα βιαστηκα και δεν εδειχνε τιποτα για μιση ωρα επειτα το ξαναεκανα(μαλλον δεν ειχε βραχει η επιφανεια του σωστα)και βγηκε αρνητικο!!!ειμαι στην 25 του κυκλου!!!!να ελπιζω?????:?:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,εκανα χθες το clear blue!και το εκανα τελειως λαθος!!!το εκανα βιαστηκα και δεν εδειχνε τιποτα για μιση ωρα επειτα το ξαναεκανα(μαλλον δεν ειχε βραχει η επιφανεια του σωστα)και βγηκε αρνητικο!!!ειμαι στην 25 του κυκλου!!!!να ελπιζω?????:?:

 

ναι ...ετσι ειχα βγαλει και γω ..τα ματια σε ενα τεστ απ την βιασυνη μου το ειχα ξεχαρβαλωσει ..βεβαια μου ηρθε περιοδοσ μετα ...δεν ημουν ..

τωρα ελπιζω σ αυτο το μηνα μηπωσ και ...την πεμπτη περιμενω ...

εχω ενα τεστ λεω να το χαλασω ..αλαλ και να το κανω ...παλι θα εχω αγωνια ..μηπωσ νωρισ κλπ...

ο,τι εινια να γινει ..θα γινει ..δεν μπορω αυτην την αγωνια πια ..

:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ath_gal1,και εγω την την τεταρτη περιμενω!!!!!!να ελπιζω?ή αφου εδειξε αρνητικο αυτο ειναι!!!!!!η χοριακη θα δειξει την 26 μερα του κυκλου?

 

νομιζω ειναι πολυ νωρισ ακομα ...αντε εγω το πηρα αποφαση ..θα περιμενω μεχρι πεμπτη και ο,τι γινει ...σκεφτομαι οτι εκανα ηδη το τεστ κ εδειξε αρνητικο ...οποτε παλι στην αναμονη ...

Link to comment
Share on other sites

μαζι βαδιζουμε εμεισ ..αντε να δουμε!!!

 

Άντε να δούμε..Πέμπτη θα ξέρουμε, αν και έτσι μου ρχεται αυριο να αγοράσω τεστ

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσακια!να εχουμε μια τελεια χρονια ελπιζω,υγεια κ μακαρι μανουλες κ μπαμπακουλιδες.............

 

εγω με εξωσωματικη βεβαια αλλα ειμαι 26η μερα τριτη για χοριακη.αντε να δουμε!!!!!!!!!αγχος δεν ειχα ολες τις μερες (στην δικη μας περιπτωση εχεις πιο πολυ αγχος γιατι ξερεις τι εχεις κανει)αλλα απο χθες δεν μπορω να κοιμηθω απο το αγχος!!!!!!!ελπιζουμεεεεεεεε;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια!να εχουμε μια τελεια χρονια ελπιζω,υγεια κ μακαρι μανουλες κ μπαμπακουλιδες.............

 

εγω με εξωσωματικη βεβαια αλλα ειμαι 26η μερα τριτη για χοριακη.αντε να δουμε!!!!!!!!!αγχος δεν ειχα ολες τις μερες (στην δικη μας περιπτωση εχεις πιο πολυ αγχος γιατι ξερεις τι εχεις κανει)αλλα απο χθες δεν μπορω να κοιμηθω απο το αγχος!!!!!!!ελπιζουμεεεεεεεε;)

 

;););););););)

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα....το προβλημα μου το εχω γραψει και σε αλλο θεμα αλλά μιας και δεν αντεχω ουτε τηλεοραση να δω το γραφω και εδω να βρω παρηγορια!!!!!Αδιαθετησα στις 8/12 τελευταια φορα με ροη βεβαια τωρα που το σκεφτομαι οχι πολυ για τα δικα μου δεδομενα. Σημερα 15/1 δεν εχω αδιαθετησει ακομα. Η περιοδος μου δεν θεωρειται απολυτα σταθερη, αλλα τελευταια κυμαινεται απο 29-31 μερες. Εκανα μεσα στη βδομαδα, το τελευταιο χθες, 3 τεστ και βγηκαν αρνητικα. Τι να συμβαινει???Γιατι δεν ερχεται???Λετε να εδειξαν λαθος κ τα 3 και να ειμαι εγκυος??? Οπως και να εχει αυριο παω για χοριακη κ μετα γυναικολογο....τα νευρα μου τσαταλια!!!!Δεν αντεχω!!!!Μα δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα περιοδου...μα κανενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοριτσι απο θεσσαλονικη!!!σε εχω διαβασει καποιες φορες,εσυ τι γινεσε?

 

:P Γεια σου και σε σένα...το δικό μου story εν συντομία...Ετών 32-κλεισμένα- με κύκλο 28 ημερών, και επαφές αυτό το μήνα την 8,9,12,13,14,16,17 ημέρα του κύκλου..Την 15 είχαμε μαλώσει-lol....Περιμένω την Πέμπτη να αδιαθετήσω....

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

:P Γεια σου και σε σένα...το δικό μου story εν συντομία...Ετών 32-κλεισμένα- με κύκλο 28 ημερών, και επαφές αυτό το μήνα την 8,9,12,13,14,16,17 ημέρα του κύκλου..Την 15 είχαμε μαλώσει-lol....Περιμένω την Πέμπτη να αδιαθετήσω....

 

 

ωραια ,,τα δυο μου κοριτσια μαζι ειναι ..elfi και ελπιζοντασ!!!

και με τισ δυο τα ειπα και νομιζω τα βρηκαμε οι δυο μασ ..αρα θα τα βρειτε και μεταξυ σας!! elfi ..εσι αυριο τρεχεισ για χοριακη οπωσ ειπαμε και εμεισ ελπιζοντασ ειπαμε βαδιζουμε μαζι !!!

Link to comment
Share on other sites

και νικολινα86 εσι τεταρτη ...εγω με ελπιζοντασ πεμπτη ..και η ελφι αυριο ...αντε και να δουμε -αντε και να δουμε!!!

Υ.Γ ευχομαι ολες μασ να ειμαστε ταυτοχρονα μετα θα συναντηθουμε ολεσ μαζι για καφε στον 6 μηνα και ειμαστε με κατι κοιλιεσ ολεσ μαζι ...!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια ,,τα δυο μου κοριτσια μαζι ειναι ..elfi και ελπιζοντασ!!!

και με τισ δυο τα ειπα και νομιζω τα βρηκαμε οι δυο μασ ..αρα θα τα βρειτε και μεταξυ σας!! elfi ..εσι αυριο τρεχεισ για χοριακη οπωσ ειπαμε και εμεισ ελπιζοντασ ειπαμε βαδιζουμε μαζι !!!

Ναι κοριτσουνι μου!!!!!!!Θα παω...αλλα τρεμω...μαλλον ειμαι βεβαιη οτι δεν ειμαι....εκει που καθομαι σοφιζομαι εγω...διαφορα!!!!!!:confused: Αλλά απο την αλλη εδω που καθομαι σκεφτομαι πως αν ειμαι τελικα...τι θα μαγειρεψω οταν κανω το τραπεζι σε γονεις για να τους το ανακοινωσω!!!!:mrgreen::roll:;) Μιλάμε κλινικη περιπτωση!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσουνι μου!!!!!!!Θα παω...αλλα τρεμω...μαλλον ειμαι βεβαιη οτι δεν ειμαι....εκει που καθομαι σοφιζομαι εγω...διαφορα!!!!!!:confused: Αλλά απο την αλλη εδω που καθομαι σκεφτομαι πως αν ειμαι τελικα...τι θα μαγειρεψω οταν κανω το τραπεζι σε γονεις για να τους το ανακοινωσω!!!!:mrgreen::roll:;) Μιλάμε κλινικη περιπτωση!!!!!!!!!

 

μωρε ασ εισαι και ασ τουσ...παραγγειλεισ σουβλακια!! ή φτιάξε ...φακές στη σουβλα !! χαχαχαχαχ..μετα θα εχεις καθε λογο ..να μην κανεισ τπτ...ασε που πιστευω οτι οι δικοι σου ανθρωποι δεν θα σε αφηνουν να κανεισ και πολλα πολλα ..

παντωσ εαν εισαι ...αρχισε απ τισ κουρτινεσ ..πεσ θελουν πλυσιμο αλλα εσυ δεν μπορεισ να ανεβεισ να τισ κατεβασεισ ...μετα θεσ να πλυνεισ τουσ τοιχουσ....και ολα αυτα τα ελαφρυα ..χααχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

και νικολινα86 εσι τεταρτη ...εγω με ελπιζοντασ πεμπτη ..και η ελφι αυριο ...αντε και να δουμε -αντε και να δουμε!!!

Υ.Γ ευχομαι ολες μασ να ειμαστε ταυτοχρονα μετα θα συναντηθουμε ολεσ μαζι για καφε στον 6 μηνα και ειμαστε με κατι κοιλιεσ ολεσ μαζι ...!!!

ναιιιιιιι!!!!!!!Μωρε αν είμαι εγω θα φερω για καφε κ την κοιλια του αντρα μου....μεχρι τοτε θα εχει γινει η δικηηηηηηηη τουυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!:D:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...