Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos, γιατροσόφι για το βήχα βρέφους!


Recommended Posts

Είμαστε 7 μηνών και κάτι και κολλήσαμε ίωση.

Έχουμε συνάχι, που τώρα έγινε βήχας με φλέγματα

(τα ακούμε φυσικά, δεν τα βλέπουμε).

Το θέμα είναι ότι με το βήχα, πονάμε και κλαίμε σπαραχτικά.

 

Το μόνο γιατρικό μας μέχρι στιγμής είναι ολονύκτιος θηλασμός και ζεστά μπάνια ...

 

Και όλα αυτά στο τριήμερο!!!

:-(SOS:cry:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρίξε μια ματιά στις σελίδες αυτές, η δεύτερη είναι στα αγγλικά και δίνει συμβουλές, πολλή υγρασία χρειάζεται, το ξέρω κι από τον δικό μου που έχει άσθμα, και ψυχραιμία, γιατί όταν είναι μικράκια και τα βλέπουμε άρρωστα, αρρωσταίνουμε κι εμείς από τη στενοχώρια. Θυμάμαι την αίσθηση πολύ καλά!

Κράτα γερά!

 

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-325-0-0-0.aspx

http://www.natural-homeremedies.org/blog/home-remedy-to-treat-cough-in-babies/

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 7 μηνών και κάτι και κολλήσαμε ίωση.

Έχουμε συνάχι, που τώρα έγινε βήχας με φλέγματα

(τα ακούμε φυσικά, δεν τα βλέπουμε).

Το θέμα είναι ότι με το βήχα, πονάμε και κλαίμε σπαραχτικά.

 

Το μόνο γιατρικό μας μέχρι στιγμής είναι ολονύκτιος θηλασμός και ζεστά μπάνια ...

 

Και όλα αυτά στο τριήμερο!!!

:-(SOS:cry:

 

Περαστικά σας και γρήγορα! Βάλε μερικά βιβλία κάτω από την κούνια από την πάνω πλευρά, για να δημιουργηθεί κλίση και να μην πνίγεται από τα φλέματα!Το είχαμε κάνει σε παρόμοια φάση. Πολύ ορό, otrisalin, και χτυπηματάκια στην πλάτη ακριβώς μετά τον ορό γιατί βοηθάει να ξεκολλήσουν τα φλέματα ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων! Το καλύτερο δε για τα φλέματα...εμετός...εμένα αναγούλιασε, έκανε εμετό και γιατρεύτηκε!Ο παιδίατρος τί είπε;;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον είχαν ακροαστεί δύο διαφορετικοί παιδίατροι την Πέμπτη και την Παρασκευή στο

Παίδων, και μας είπαν ότι δεν άκουγαν τίποτα βρογχικό ακόμα... Συνέστησαν πολύ ορό.

 

[Τότε είχαμε μόνο μυξούλα και καταβεβλημένο οργανισμό από τον πυρετό και το οίδημα στο μηρό (παρενέργεια του pentavac που είχαμε κάνει τη Δευτέρα).]

 

Είχαν πει ότι σε περιπτώσεις βήχα δίνουν αερολίν....

 

Σαββάτο έγινε βήχας και Κυριακή βράσιμο.

Το παιδί, και τώρα που γράφω κοιμάται πάνω μου.

 

Μέχρι την Τρίτη, που μάλλον θα το ξαναπάμε στο γιατρό, πρέπει να το παλέψουμε χωρίς φάρμακα!!!

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To μωράκι σου είναι πάρα πολύ μικρό για να το έχεις να βασανίζεται έτσι...

Γιατί δεν μιλάς στο τηλέφωνο με το γιατρό σας, ίσως να μπορέσει να το δει και ενδιάμεσα. Ή μπορείτε να το πάτε σε ένα εφημερεύον νοσοκομείο, να το δει και κάποιος άλλος γιατρός μέχρι να μπορέσετε να το πάτε στον δικό σας.

Πρόσεξε, γιατί ο τόσο έντονος βήχας και το "βράσιμο" που λες, δεν είναι κάτι που περνιέται έτσι απλά. Ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία.

Περαστικά σας!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Τον είχαν ακροαστεί δύο διαφορετικοί παιδίατροι την Πέμπτη και την Παρασκευή στο

Παίδων, και μας είπαν ότι δεν άκουγαν τίποτα βρογχικό ακόμα... Συνέστησαν πολύ ορό.

 

[Τότε είχαμε μόνο μυξούλα και καταβεβλημένο οργανισμό από τον πυρετό και το οίδημα στο μηρό (παρενέργεια του pentavac που είχαμε κάνει τη Δευτέρα).]

 

Είχαν πει ότι σε περιπτώσεις βήχα δίνουν αερολίν....

 

Σαββάτο έγινε βήχας και Κυριακή βράσιμο.

Το παιδί, και τώρα που γράφω κοιμάται πάνω μου.

 

Μέχρι την Τρίτη, που μάλλον θα το ξαναπάμε στο γιατρό, πρέπει να το παλέψουμε χωρίς φάρμακα!!!

καλη μου σε καταλαβαινω ξερω τι παιρνας κ εμενα το πουλι μου πριν 2 εβδομαδες ηταν ετσι η παιδιατρος μου συστησε σιροπι αποχρεμπτικο το οποιο σιροπι την εκανε να κανει σανεμετο κ να βγαζει ολα τα φλεματα κ ηταν πολλα πιστεψε με κ για το συναχι πηρα αυτο το φυσουνακι δεν ξερω πως το λενε που ρουφας κ βγαινουν ολα απτη μυτη του μωρου κ ειναι πολυ καλο σωθηκα ...για τα φλεματα μου ειπε η παιδιατρος απτο συναχι ξεκινανε η συμβουλη μου ρωτα τον παιδιατρο σου για να σου γραψει ενα σιροπι κ φυσιολογικο ορο πολυ με το φυσουνακι να τραβας το συναχακι να καθαρισει κ να ηρεμησει το μωρακι σου μην ανησυχεις θα περασει περαστικα σας ευχομαι συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μarron το μωράκι είναι πολύ αρκετά μικρό οπότε και εγώ σου λέω οπωσδήποτε γιατρός...

οι συμβουλές που μπορώ να σου δόσω είναι πάρα πολύ ορό και με το πουάρ απομακρύνεις τις μυξούλες και επίσης θα βοηθήσει πολύ αν σε μια κατσαρόλα βράζεις φύλλα ευκάλυπτου και αναπνέει το μωρό από τους υδρατμούς...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα καιπεραστηκα

δεν ξερω την σχέση σου με ην ομοιπαθητική αλλα παρε και το κιτ Α βοηθειών του Κορρε σε αυτες τις ηληκίες θα διαλέξεις το κιτ των 30 ch ...

εχει μέσα ενα χαρτί με όλα τα συμπτώματα και το φάρμακο που ΄δινουμε ...!

αν θες περισσοτερη βοηθεια στειλε πμ !

επίσης αυτο με τον ευακάλυπτο ειναι καλο που γραφει η Dalia

και σαφώς οροί ... ΠΟΛΛΟΙΙΙΙΙΙΙ ΟΡΟΙ!!!!

τελος εγω ....

( μη γελας επιανε)

σε ξεραμένες μυτούλες ή σε συναχακι ή σε πληγές εβαζα λίγο απο το γαλα μου στη μυτη του παιδιου ή στην πληγή για το οίδημα στο μοιρό μπορείς να δοκιμάσεις λαδι καλέντουλας (της weleda) ή βαλσαμέλαιο ...ή resque creme (ειδικά η resque κανει θαύματα)

εγω επίσης σε παρόμοιες καταστασεις ανα τακτα χρονικα για 2λεπτακια μόνο εβγαζα το παιδι στο μπαλκόνι (πολύ καλα ντυμενο σαφώς) για να παίρνει καθαρό αερα...!

(αεριζε και καλα το δωματιο στο οποίο είστε !

μεσα απ την καρδία μου περαστηκα .....

Link to comment
Share on other sites

επισης πολυ καλο θα του κανει να καθαρισεις κ να κοψεις στα τεσσερα ενα ξερο κρεμμυδι και να το βαλεις σε ενα πιατακι διπλα στην κουνια του.

το κρεμμυδι εχει πολλες αντιμικροβιακες ιδιοτητες κ λειτουργει κατα καποιο τροπο σα σφουγγαρι σε ενα μολυσμενο περιβαλλον απο ιους;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

30ch ..

το ίδιο ....

(εγω εχω παρει τα μπιλακια ΟΧΙ ΤΙς ΚΑΨΟΥΛΕς) διαλλείω 5 μπιλακια απο το σκευασμα σε αποστρωμενο νερο σε ενα κουτάλι (για ηληκίες κατω των 5 μηνων ...για μετα κανονικό νερο ) και το δίνεις στο παιδι !

 

αυτο δίνεται για Α αναγκες ... αλλα παντα ΜΑ ΠΑΝΤΑ καλο ειναι μια επικοινωνία με την/ τον παιδιατρο που παρακολουθεί το παιδι !

(αυτο αυτόματα σημαίνει οτι ΞΕΡΕΙ απο ομοιπαθητική ή / και ειναι ομοιπαθητικός)

 

(50ε κανει ήτε των 30 ήτε των 200 ήτε 1 μ)

Link to comment
Share on other sites

Καλή Σαρακοστή, να είστε όλες καλά

και τα παιδάκια σας να είναι σιδερένια;)!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, για το κουράγιο και τις συμβουλές σας.

 

Δυστυχώς,ο ορός και το ortisalin δεν μας έσωσαν.

Τα μπάνια και οι εισπνοές δεν μας μαλάκωσαν εντελώς το βράσιμο.

Σήμερα πρωί πρωί το ακροάστηκε η παιδίατρος,

και διέγνωσε βρογχιολίτιδα στην αρχή της.

 

Είχατε δίκαιο. Ο οργανισμός του παιδιού ήταν πολύ ταλαιπωρημένος από τον πυρετό και το οίδημα λόγω του εμβολίου, και η ίωση που κολλήσαμε, πιθανότατα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού όπου κάναμε το εμβόλιο, μας θέρισε κανονικότατα.

 

Να με συγχωρέσετε αλλά με έχει πάρει το παράπονο,

γιατί το πάλεψα μια εβδομάδα τώρα, άυπνη σχεδόν.

Νιώθω χάλια, επειδή το ΙΚΑ δεν μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέγω το χώρο που θα γίνονται τα εμβόλια του μωρού, έχοντας προαγοράσει τα εμβόλια στα Κέντρα Μάνας και Παιδιού... έχω πάει σε δύο απ'αυτά στις Τζιτζιφιές και στο Νέο

Κόσμο και δεν είμαι ευχαριστημένη ούτε από το περιβάλλον, ούτε από την παρακολούθηση.

 

Και να φανταστεί κανείς ότι το Κέντρο Μάνας είναι ο επίσημος φορέας παρακολούθησης (γενικότερα βάρος, ύψος, μέτρηση περιμέτρου της κεφαλής) και εμβολιασμού των βρεφών.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...