Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ + ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, χρειάζομαι πάλι τα φώτα σας!!

Θηλάζω απολειστικά το μωρακι μου και προσπαθώ τον τελευταίο καιρό να αντλώ γάλα για να αφήσω μπουκάλι απο το δικο μου στην μητέρα μου να της δώσει, για να μπορέσω να λείψω λιγες ώρες .

Το πρόβλημα μου ειναι οτι επειδή η μικρή μου θηλάζει σχεδον συνέχεια ( 49 ημερών) σπανια έχω χρονο να αντλήσω.Αν βρω λιγο χρονο βγάζω 30 ml περιπου και απο τα 2 στηθη...αυτο βεβαια μετα απο συνεχομενους θηλασμους...

1) Έχω λετε προβλημα με την παραγωγή γάλατος?

2) Λετε το γάλα μου να φτάνει μονο για θηλασμο και να μην περισσεύει και για άντληση?

3) Αν αντλώ 3-4 φορες μεσα στην ημέρα απο λίγο και τα φυλάω στο ψυγείο και στο τέλος της ημέρας τα ενωνω σε ένα μπουκαλακι και μετα το βάζω στην κατάψυξη , είναι μια λύση?

Η΄μήπως δεν κάνει το γάλα που εχει μεινει 24 ώρες στο ψυγειο να μπαινει μετα στην καταψυξη?

4) Φιλες μου αλλα και η παιδιατρος μου ειπαν οτι αμα θελω μια φορά να βγω για λιγες ώρες, δεν πειράζει να δώσω ξένο-1 -2 φορες την εβδομαδα πχ......τί λετε γι αυτό??

 

Ευχαριστω πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου vasiap!

Πρώτα απ'όλα να ξέρεις ότι υπάρχουν γυναίκες που ενώ θηλάζουν μια χαρά, με το θήλαστρο δεν καταφέρνουν να βγάλουν γάλα...Άρα μην αγχώνεσαι για την παραγωγή σου, το πόσο γάλα έβγαλες δεν είναι ένδειξη...

Το καλύτερο είναι να βγάζεις γάλα τα ξημερώματα, από τη δική μου εμπειρία το λέω αυτό, γιατί τότε υπάρχει αρκετό αποθηκευμένο γάλα (υπό την προυπόθεση βέβαια ότι το μωρό κοιμάται κάπως τα βράδια! :) )

Η λύση να αντλείς 3-4 φορές και να τα ενώνεις είναι σωστή....απλώς φρόντισε να μην ανακατεύεις το φρεσκοαντλημένο γάλα με αυτό που έχεις στο ψυγείο...Να τα αφήνεις να φτάσουν στην ίδια θερμοκρασία και μετά να τα αναμειγνύεις. Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει αν μείνει το γάλα 24 ώρες στο ψυγείο και μετά μπει στην κατάψυξη...

 

Για το ξένο γάλα...κρίμα μου φαίνεται....συνέχισε πρώτα την προσπάθεια με τις αντλήσεις, θα τον βρεις τον τρόπο! Καλή συνέχεια!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

1ον Τι θήλαστρο χρησιμοποιείς, μήπως χρειάζεσαι επαγγελματικό; Και εγώ όταν θήλαζα τον μεγάλο μου δεν έβγαζα πολύ γάλα ενδιάμεσα για να το ταϊσει κάποιος άλλος. Δεν είχα όμως επαγγελματικό θήλαστρο. Δεν ξέρω βέβαια πόσο κοστίζει η ενοικίαση και αν θα μπορέσεις να βγάλεις επαρκή ποσότητα.

2ον Μήπως δεν κάνει να αναμειγνύεις γάλα που έχεις συλλέξει διαφορετικές ώρες; Ρώτα για καλό και για κακό την παιδίατρό σου.

3ον Όσον για το ξένο γάλα μη νομίζεις ότι το παιδί που έχει μάθει να θηλάζει θα το πάρει αμέσως. Εγώ για να δώσω ξένο γάλα στη δική μου είδα και έπαθα. Να έχεις επίσης το φόβο μη συνηθίσει το ξένο και μετά δε θέλει το δικό σου.

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικο θήλαστρο χρησιμοποιώ , το Symphony της Medela.

Μπορεί να μην έχω αρκετο γάλα..Γενικα τις τελευταιες μερες , μου φιανεται έχει μειωθει λίγο...Την προηγουμενη βδομαδα αν έφτανε η ωρα να θηλασω, έτρεχε το στηθος μου, και γενικα η μπεμπα κοιμοταν περισσοτερο μεσα στη μέρα....

Τώρα ζητημα ειναι αν κοιμηθει ενα 2ωρο το μεσημέρι και θελει να τρωει συνεχεια-άρα προφανως έχει αναγκη για περισσοτερο γαλα.Επειδη την βαζω συνεχεια στο στηθος, ελπιζω να μου αυξηθει....

Ευτυχως το βραδυ δεν εχει αλλαξει κατι ακομα.Κοιμαται 1.30-4.30 περιπου και μετα αφου φαει για καμια ωρα , πειναει πάλι στις 7.30 .

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θέλει να τρώει συχνότερα δεν σημαίνει ότι έχει μειωθεί το γάλα σου. Μπορεί να περνάει άλμα ανάπτυξης και να έχει αυξημένες ανάγκες. Συνέχισε να την βάζεις στο στήθος όποτε το ζητάει....Το βράδυ κοιμάται μια χαρά. Αν έχεις κουράγιο, αφού τη θηλάσεις στις 4.30, βγάλε γάλα από το στήθος απ'όπου θήλασε λιγότερο....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή θηλάζει συνέχεια η μικρή σου σίγουρα θα αυξηθεί το γάλα. Υπολόγισε ότι το μωράκι σου είναι ακόμα μικρό και θέλει κάποιο χρόνο μέχρι να τρώει πιο αραιά διαστήματα. Ασε που πολλές φορές μπορεί να το χρησιμοποιεί και για παρηγοριά αν έχει τίποτα πονάκια.

Κουράγιο με το προγραμμά σας. Θέλει προσπάθεια και υπομονή και από τις δυο σας. Θα δεις και πόσο παίρνει σε γραμμάρια. Η μπέμπα μας για 3 μήνες που την θήλασα πήγε από 3 κιλά 5,5 και τώρα που είναι μικτός ο θηλασμός πήρε σε ένα μήνα 600 γρ. δηλαδή όσα και με τον θηλασμό.

Μπορεί πάντως να μη μπορείς να βγάλεις γάλα με το θήλαστρο αν μου λες ότι είναι επαγγελματικό. Σκέψου πάντως πριν της δώσεις ξένο.

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, χρειάζομαι πάλι τα φώτα σας!!

Θηλάζω απολειστικά το μωρακι μου και προσπαθώ τον τελευταίο καιρό να αντλώ γάλα για να αφήσω μπουκάλι απο το δικο μου στην μητέρα μου να της δώσει, για να μπορέσω να λείψω λιγες ώρες .

Το πρόβλημα μου ειναι οτι επειδή η μικρή μου θηλάζει σχεδον συνέχεια ( 49 ημερών) σπανια έχω χρονο να αντλήσω.Αν βρω λιγο χρονο βγάζω 30 ml περιπου και απο τα 2 στηθη...αυτο βεβαια μετα απο συνεχομενους θηλασμους...

1) Έχω λετε προβλημα με την παραγωγή γάλατος?

 

Για μια μαμά που δεν αντλεί συστηματικά, τα 30μλ είναι μια ικανοποιητική ποσότητα με μια άντληση μετά από θηλασμούς. Το θήλαστρο δεν σου δείχνει πόσο γάλα παράγεις, σου δείχνει μόνο πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις τη δεδομένη χρονική στιγμή με το συγκεκριμένο θήλαστρο. Πέρα από αυτό, χρειάζονται αρκετές συστηματικές αντλήσεις, για να δεις πώς ανταποκρίνεται το στήθος σου στο θήλαστρο.

 

Το μωρό πρέπει να βρέχει 5-6 πάνες στο 24ωρο, αυτό φτάνει για να δείξει αν έχεις ικανοποιητική παραγωγή. Μετά, σε επιβεβαιώνουν οι μηνιαίες ζυγίσεις για το αν το μωρό αξιοποιεί επαρκώς το γάλα που λαμβάνει.

 

2) Λετε το γάλα μου να φτάνει μονο για θηλασμο και να μην περισσεύει και για άντληση?

 

Γενικά, όσο πιο συστηματικά αντλείς, τόσο πιο εύκολο θα είναι αλλά να έχεις υπόψην ότι επειδή το στήθος δεν είναι φτιαγμένο για αντλήσεις αλλά για θηλασμό, μπορεί και να μην ανταποκριθεί πολύ ικανοποιητικά στις αντλήσεις. Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζεις ή αντλείς, αυτό δεν αλλάζει. Αυτό που αλλάζει είναι το πόσο εύκολα μπορείς να αντλήσεις το γάλα που μπορεί να παραχθεί.

 

3) Αν αντλώ 3-4 φορες μεσα στην ημέρα απο λίγο και τα φυλάω στο ψυγείο και στο τέλος της ημέρας τα ενωνω σε ένα μπουκαλακι και μετα το βάζω στην κατάψυξη , είναι μια λύση?

Η΄μήπως δεν κάνει το γάλα που εχει μεινει 24 ώρες στο ψυγειο να μπαινει μετα στην καταψυξη?

 

Όπως τα είπε η Μυρτώ. Για περισσότερες λεπτομέρειες για τη συντήρηση του γάλακτος δες και στο σχετικό υπόμνημα.

 

4) Φιλες μου αλλα και η παιδιατρος μου ειπαν οτι αμα θελω μια φορά να βγω για λιγες ώρες, δεν πειράζει να δώσω ξένο-1 -2 φορες την εβδομαδα πχ......τί λετε γι αυτό??

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι πειράζει και δεν πρέπει να δίνεται παρά μόνο σε απόλυτη ανάγκη, εξαιτίας αυτού του άρθρου:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=884396&postcount=2

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες !!

Χθες αντλησα 5.30 το πρωι ( καλυτερα ήταν-60 ml απο το 1 στηθος που δεν ειχα θηλασει)

Amaretto ευχαριστώ πολύ- το άρθρο το διαβασα στα γρηγορα ( λογω μπεμπας!).Ουσιαστικα λεει οτι μπορει να προσβληθει με μικροβια το γαστρεντερικο του συστημα?Ευχαριστω πολυ και για τις αναλυτικες απαντησεις.

Κάπου ειχα διαβασει εδω πως υπολογιζεις την ποσοτητα που πρεπει να αφησεις στο μωρο.Πάει με το βάρος του μωρού νομίζω?

Θυμοσαστε?Ειναι βάρος μωρου Χ 30 ml ?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου ειχα διαβασει εδω πως υπολογιζεις την ποσοτητα που πρεπει να αφησεις στο μωρο.Πάει με το βάρος του μωρού νομίζω?

Θυμοσαστε?Ειναι βάρος μωρου Χ 30 ml ?

 

Ένα γρήγορο λινκ:

http://www.kellymom.com/bf/pumping/milkcalc.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...