Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΚΕΤΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΜΕΣΩ ΞΕΝΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ


astarti

Recommended Posts

Πάντως κορίτσια εγώ πιστεύω πως αρκετά οικονομική λύση αλλά και πολύ ωραία είναι να νοικιάσεις μια ωραιότατη βίλλα με ιδιωτική πισίνα και να είσαι άρχοντας...Αν έχεις παρέα βγαίνει πολύ οικονομικά, έχω βρει και από 250 ευρώ το ζευγάρι, με 2 κρεβατοκάμαρες, 2 μπάνια, ιδιωτική πισίνα κτλ...

Από την άλλη θα μου πεις, ότι πρέπει να μαγειρεύεις ή να μαζεύεις εσύ το σπίτι αλλά υπάρχουν βίλλες που έχουν υπηρεσία καθαριότητας...Εμείς αν βρίσκαμε παρέα θα το σκεφτόμασταν άνετα μιας και με το μωρό νομίζω πως θα ταν καλύτερη λύση από ένα δωμάτιο ξενοδοχείου...

 

 

το ειχα δει καποια στιγμη ειναι πολυ καλη ιδεα!για ποσες μερες αυτη η τιμη;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είμαι και 100% σίγουρη, αλλά νομίζω ότι αυτά τα πακέτα από γραφεία του εξωτερικού, που λέτε, περιλαμβάνουν ΚΑΙ αεροπορικά εισητήρια υποχρεωτικά.

Για παράδειγμα, έριξα μία γρήγορη ματιά στο lastminute.com και είδα ότι "οι τιμές αναφέρονται κατ' άτομο, με αναχώρηση από Χ και άφιξη σε Ψ αεροδρόμιο, αλέ ρετούρ.

Υποθέτω λοιπόν ότι αν πάτε να κλείσετε μεμονομένα το δωμάτιο, ΔΕΝ θα σας αφήσει να γίνει η κράτηση.

Αν κάποια κοπέλα τα καταφέρει, ας μας το αναφέρει.

Είναι πραγματικά πολύ καλές οι τιμές και μακάρι να μπορούσαμε να επωφεληθούμε

 

Όχι αυτό που λες δεν ισχύει και θα σου το εξηγήσω...Αν δεις κάθε πρακτορείο έχει πάνω από εκεί που επιλέγεις ημερομηνίες να επιλέξεις αν θες οργανωμένο πακέτο (πχ εισιτήρια + αεροπλάνο) ή μόνο ξενοδοχείο...Εγώ πατάω την επιλογή μόνο ξενοδοχείο και μου βγάζει τις αντίστοιχες τιμές που αφορούν μόνο την διαμονή...Κατάλαβες???Αν έχεις κάποια άλλη απορία πες μας..Οκ???

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

το ειχα δει καποια στιγμη ειναι πολυ καλη ιδεα!για ποσες μερες αυτη η τιμη;;

 

Για μια βδομάδα ξεκινούσαν από 500 ευρώ περίπου και έφταναν βέβαια και πολυ ψηλά...Αλλά και οι πιο φθηνές ήταν πολύ ωραίες..

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μια βδομάδα ξεκινούσαν από 500 ευρώ περίπου και έφταναν βέβαια και πολυ ψηλά...Αλλά και οι πιο φθηνές ήταν πολύ ωραίες..

 

στειλε τιποτα απο αυτα που ειδες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό που λες δεν ισχύει και θα σου το εξηγήσω...Αν δεις κάθε πρακτορείο έχει πάνω από εκεί που επιλέγεις ημερομηνίες να επιλέξεις αν θες οργανωμένο πακέτο (πχ εισιτήρια + αεροπλάνο) ή μόνο ξενοδοχείο...Εγώ πατάω την επιλογή μόνο ξενοδοχείο και μου βγάζει τις αντίστοιχες τιμές που αφορούν μόνο την διαμονή...Κατάλαβες???Αν έχεις κάποια άλλη απορία πες μας..Οκ???

 

 

εχεις απολυτο δικιο,εχω κλεισει παρα πολλες φορες απο αυτα τα σαιτ και φυσικα μονο ξενοδοχειο.

οσο για το αλλο που ειπες ναι,αν καταλαληξεις σε καποιο ξενοδοχειο καλο ειναι να το ψαξεις σε ολα αυτα τα σαιτ που θα το βρεις καλυτερη τιμη.

εσενα ας πουμε στο εβγαλε πιο ακριβο στο αλφα εμενα αυτο που μου αρεσε πιο ακριβο στο τομας:mrgreen:θελει ψαξιμο αλλα αξιζει!!!!!

και απο lastminute εχω κλεισει ουτε εκει ειχα προβλημα,πληρωνα παντα με πιστωτικη.

επισης αυτο που μου αρεσει σε αυτα τα σαιτ ειναι οτι κλεινεις το συγκεκριμενο δωματιο,σου λεει θελεις θεα θαλασσα?τοσο θεα βουνο?τοσο.και πας στο ξενοδοχειο και περνεις το δωματιο που εκλεισες,οχι οπως εδω που σου λενε ναι ναι θεα θαλασσα θα εχεται και πας και βλεπεις τα νταμαρια.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν εχετε βρει ποιο ξενοδοχειο θελετε μπορειτε να μπειτε στο http://www.hotelscombined.com και σας βγαζει συγκριση των τιμων απ'ολα τα μεγαλα tour operators του εξωτερικου.

Οποτε διαλεγετε το γραφειο που θελετε και τα κλεινετε απο εκει με τη πιο συμφερουσα τιμη.

Link to comment
Share on other sites

στειλε τιποτα απο αυτα που ειδες!

 

Είχα βρει ένα site με μεγάλη ποικιλλία σε βίλλες και καλές προσφορές αλλά δεν το αποθήκευσα η χαζή κι έχω φάει το κόσμο να το ψάχνω...Θα το βρω όμως, που θα μου πάει????

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

koritsia emis propersi pigame 2 ewdomades egipto , klisame ta ksenodohija meso

http://www.sunshine.co.uk/ , ptisi mehri to kairo wrikame poli ikonomika me olimpiaki ... lipon katsame 10 meres stin EL GOUNA se ksenodihijo 3 asteron all incusive , 4 meres sto KAIRO se ksenodohijo 4 asteron mono me proino . sinolo ta isitiria me olimpiaki , ksenodohija , kai ta lefta pu halasame eki ....mas pigie to malli 1400 e .pandos aksize itane poli orea.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

εχει ασχοληθεί κανείς με αυτό το θέμα τεέυταία; το ψάχνω αλλά η αλήθεια είναι οτι δε βλέπω μεγάλες διαφορές. Αν ξέρει κανείς κατι παραπάνω ας χτυπήσει το καμπανάκι πλσ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει και το booking.com και διασκεδάζω με τα σχόλια του. Αν ένα ξενοδοχείο έχει πάνω από 30 θετικά σχόλια δεν μπορεί όλα να είναι μούφα. Πάντως για υψηλή σεζόν δεν έχω βρει και εγώ μεγάλες διαφορές, για χαμηλή σεζόν ναι. Επίσης οι ξένοι παίρνουν και μία ασφάλεια για τις διακοπές τους δηλ. ένα μικρό ποσό που τους καλύπτει σε περίπτωση που π.χ. χρεωκοπήσει η εταιρεία, ακυρώσουν, κλπ. Αυτό θεωρείται στάνταρντ εκτός αν κλείσεις τελευταία στιγμή.

 

Πάντως φθηνό και all inclusive ή half board δεν θα το εμπιστευόμουν και είναι πολύ δεσμευτικό. Ένα καλό πρωϊνό αρκεί νομίζω και μετά να έχεις ελευθερία και επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ είχα ανοίξει πέρσι το θέμα θα σας πω την δικιά μου εμπειρία....Πέρσι κλείσαμε τελικά μέσω του thomascook.de για Χαλκιδική 14/8-21/8 με all inclusive στο Άθως Παλλάς με 640 ευρώ όταν το ξενοδοχείο για τις ίδιες ημερομηνίες μας ζητούσε 240 ευρώ την βραδιά, ήταν και 15αύγουστος βλέπετε....:twisted::twisted::twisted: Εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, το φαγητό ήταν αρκετά καλό, οι εγκαταστάσεις πολύ ωραίες και το δωμάτιο ευρύχωρο με απίστευτη θέα σε θάλασσα και πισίνα...

Επίσης φέτος το Πάσχα κλείσαμε 4 μέρες στη Κέρκυρα, στο Nissaki Beach, με πλήρης διατροφή με 250 ευρώ από το alpharooms.com...Επίσης πολύ ωραίο ξενοδοχείο και τέλειο φαγητό!!!!

Γενικά υπάρχουν τρελλές διαφορές αν κλείσεις από έξω τις διακοπές αλλά διαπίστωσα το εξής, με μια ματιά που έριξα φέτος για Αύγουστο δεν βρήκα κάποια πολύ καλή προσφορά και αυτό γιατί πιστεύω πως είναι ακόμα νωρίς και δεν έχουν το άγχος μη τους μείνουν κενά τα δωμάτια ενώ όσο πιο αργά τόσο πιο πολύ ρίχνουν τις τιμές προκειμένου να έχουν πελάτες...Εμείς πέρσι αργά κλείσαμε και πετύχαμε καλή προσφορά...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα:D

Ασταρτι νασαι καλα που ανοιξες αυτο το θεμα!!Ειναι πολυ δυσκολοι οι καιροι μας εχουμε κοψει τα παντα εκτος το φαγητο ομως διακοπες εχουμε αναγκη να παμε για πολλους λογους.Το ψαχνω ακομη δεν εκλεισα και χαιρομαι που ειπε η Ασταρτη οτι οσο πιο αργα ισως βρουμε καλυτερες προσφορες γιατι το αντιθετο φοβομουνα!!!Πιστευα οσο πιο νωρις καλυτερα προσφορα θα βρω....Το σιγουρο ειναι οτι θελω all inclusive για 2 ατομα,μεσα με τελη Σεπτεμβρη, μαλλον 7-10 μερες.Τωρα κοιταω Κρητη,Ροδο,Χαλκιδικη,Κω δεν εχουμε τοσο προβλημα οσο ναναι ομορφο μερος και να εχει καλο φαγητο!Αν καμια σας εχει καποιο να προτεινει....:wink:

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως οι τιμές που δίνουν τώρα δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλότερες. Το κακό ομως ξερετε ποιό είναι; επειδή εμείς έχουμε και την ουρίτσα μας μαζί (πάντα) που θα είναι 2 χρονων και ενός μήνα τα ξένα πρακτορεία όπως το thomascook την τιμή την δίνουν επι 3!! δλδ αν εχει το άτομο 300 για όλες τις ημέρες εμείς θα πληρώσουμε 900. Ενώ εδώ σε βάζουν σε δωμάτιο που έχει καναπέ-κρεβάτι και δε σου το χρεώνουν τα περισσότερα ξενόδοχεια. Τα παιδιά τα χρεώνουν πάνω απο 4 ή 6 ετών. Δε ξέρω, σκέφτηκα να κλείσω superior δίκλινο που έχει καναπέ και να βάλω στη κράτηση 2 άτομα αλλά απο την άλλη λέω αντε και πάω εκεί με το μικρό και μου λένε για 2 και όχι για τρείς, τί κάνω;;;;; χάνω και τη προκαταβολή (δε ξέρω και πως γίνεται η διαδικασία).Αν έχει κλείσει κάποια με παιδί και λειτουργεί διαφορετικά ας μου πεί μήπως και δε καταλαβαίνω εγώ σωστά!

Όσο για porto carras και sani απλησίαστες οι τιμές!!! Τέλεια σαν ξενοδοχεία (αν είναι του τύπου σου τα τεράαααααααααστια ξενοδοχεία και η χλίδα), τέλειο φαγητό και απο ποικιλία θα πάθετε ζημιά (είναι σεφ δικός μας άνθρωπος μέσα). Άλλά ρε παιδιά η χαλκιδική έχει γίνει ακριβότερη απο τις κυκλάδες, ΈΛΕΟΣ πια!

Ο καλύτερος προορισμός είναι η Κρήτη, που θα βρείς δωμάτιο σε ότι τιμή θέλεις και γενικά οι τιμές είναι πολύ καλές -και απο φαγητό κανείς δε μένει παραπονεμένος-. Πήγαμε 800 φορές όμως φτάνει. Αυτά!! πολλά είπα παλι....

Link to comment
Share on other sites

Μυρτουλα σε ευχαριστω θα το ψαξω για να δω και τιμες αλλα οπως ειπε και η Ασταρτη ισως αν τα κλεισουμε πιο αργα βρουμε φθηνοτερα.Ζωακι θα σου ελεγα να παρεις κατευθειαν το πρακτορειο στο εξωτερικο και να ρωτησεις η να στειλεις ενα mail εγω ετσι εχω κανει με Αμερικη για να ψωνισω κατι πραγματα και μου απαντησαν αμεσως!!Οσον για την Κρητη μηπως εχεις να μου προτεινεις καποιο ξενοδοχειο με alla inclusive καθαρο και με καλο φαγητο??

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Μυρτουλα σε ευχαριστω θα το ψαξω για να δω και τιμες αλλα οπως ειπε και η Ασταρτη ισως αν τα κλεισουμε πιο αργα βρουμε φθηνοτερα.Ζωακι θα σου ελεγα να παρεις κατευθειαν το πρακτορειο στο εξωτερικο και να ρωτησεις η να στειλεις ενα mail εγω ετσι εχω κανει με Αμερικη για να ψωνισω κατι πραγματα και μου απαντησαν αμεσως!!Οσον για την Κρητη μηπως εχεις να μου προτεινεις καποιο ξενοδοχειο με alla inclusive καθαρο και με καλο φαγητο??

 

Δυστυχώς αλλά απο αυτή την εμπειρία δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις. Όπου μα όπου και αν έχω πάει δεν έχω μείνει ικανοποιημένη απο ξενοδοχέιο. Συγκεκριμένα στη Κρήτη έχω μια φίλη κ έτσι τις περισσότερες φορές βόλεψε και έμεινα εκεί. Κάποιες άλλες είχα μείνει μέσα στο Ρέθυμνο αλλά δεν θα σου πώ καν για το χάλι τους το μαύρο. Δυστυχώς απο ότι έχω καταλάβει πρέπει να πέσει πολύ βαλάντιο για να πετύχεις ξενοδοχείο και πάλι να είσαι και λίγο τυχερός. Στη Τήνο πέρσυ πλήρωσα 150 τη βραδιά σε καλό δωμάτιο που ήταν όντως καθαρό ΑΛΛΑ απο εξυπηρέτηση και συμπεριφορά χάλια!

Τώρα όσο αναφορά το All inclusive. Μη νομίζεις πως δε το πληρώνεις στο σύνολο της τιμής. Το πληρώνεις και μάλιστα παραπάνω απο ότι αξίζει. Αυτο νομίζω πως είναι για όσους θέλουν να πάνε σε ενα πολυτελές ξενοδοχείο και να μην βγούν έξω απο αυτό. Εμείς οι Έλληνες ρε παιδί μου θέλουμε και το κατι παραπάνω. Θέλουμε τη ταβερνούλα μας, το ψαράκι μας στη παραλία, τη γκρίνια (αυτόπου το πας, ακριβά φτηνά....). Εγώ δλδ με αυτό το τρόπο έχω ξοδέψει περισσότερα χρήματα. Καλό είναι ενα ωραίο πρωινό και μετά να έχεις τις επιλογές σου.

Επειδή τη ψάχνω και εγώ πολύ και δε ξέρω πάλι που θα καταλήξω, λέω φέτος να πάω σε ένα απλό στούντιο ή αν βολέψει διαμέρισμα ωστε να κυκλοφορεί άνετα κ ο μικρός. Να έχει έξω αυλή να τρέχει (όλο το χρόνο μεσα στο διαμέρισμα είμαστε). Και το πολύ πολύ παίρνω καθαριστικά και του περνάω ενα καθάρισμα τη πρώτη μέρα να είμαι ικανοποιημένη. Γιατί όλα είναι υπερεκτιμημένα στα ελληνικά ξενοδοχεία.

Έκθεση εγραψα πάλι...καλό ψάξιμο σε όλους μας!!

Link to comment
Share on other sites

Ζωακι μου δεν εχεις αδικο απλα και το οικονομικο ειμαι αναγκασμενη να το μετραω πολυ δυστυχως....Αν κλεισω απο εξωτερικο νομιζω οτι για Τελη Σεπτεμβρη που θελω με 1000 ευρω πανω κατω μπορω να κλεισω για 2 ατομα σε ξενοδοχειο 4-5 αστερων με all inclusive νομιζω πολυ καλα ειναι...Αν κλεισω μονο πρωινο μου βγαινει κανα 500 και δεν θελουμε 500-600 περιπου ευρω (ισως και παραπανω) για να φαμε 7 μερες μεσημερι βραδυ???Εξαρταται βεβαια ποσο φτηνο ειναι το μερος αλλα μαλλον για Χαλκιδικη το βλεπω..θα το κοιταξω και ετσι για να δω τι θα βγαλει.Παντως ως τωρα τα ξενοδοχεια Χαλκιδικη μου βγαζουν μονο ημιδιατροφη οχι all iclusive.Γιατι?????Θα το ψαξω πιο πολυ να δω....

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Ζωακι μου δεν εχεις αδικο απλα και το οικονομικο ειμαι αναγκασμενη να το μετραω πολυ δυστυχως....Αν κλεισω απο εξωτερικο νομιζω οτι για Τελη Σεπτεμβρη που θελω με 1000 ευρω πανω κατω μπορω να κλεισω για 2 ατομα σε ξενοδοχειο 4-5 αστερων με all inclusive νομιζω πολυ καλα ειναι...Αν κλεισω μονο πρωινο μου βγαινει κανα 500 και δεν θελουμε 500-600 περιπου ευρω (ισως και παραπανω) για να φαμε 7 μερες μεσημερι βραδυ???Εξαρταται βεβαια ποσο φτηνο ειναι το μερος αλλα μαλλον για Χαλκιδικη το βλεπω..θα το κοιταξω και ετσι για να δω τι θα βγαλει.Παντως ως τωρα τα ξενοδοχεια Χαλκιδικη μου βγαζουν μονο ημιδιατροφη οχι all iclusive.Γιατι?????Θα το ψαξω πιο πολυ να δω....

 

Στο alpharooms.com βγάζει κάποια 4-5αστερα με all inclusive για κεινη τη περίοδο.Δεν ξέρω που κοιτάζεις αλλα αυτό μου έχουν πει πως είναι καλό site. Και στο thomascook.de. Πάντως κάτω απο 100 τη βραδιά σε καλό ξενοδοχείο μη περιμένεις να δώσεις ακόμα και τον Νοέμβριο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα!Να ρωτησω και γω κατι που δεν εχω κλεισει ποτε απο ξενο πρακτορειο..Στα ξενοδοχεια δεν σας εχουν δημιουργησει προβλημα;;Σας εχουν πει ποτε κατι.Αυτο ειναι που φοβμαι ,για να πω την αληθεια και δεν εχουμε κλεισει ποτε απο ξενο πρακτορειο.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω καθε χρονο κλεινω ξενοδοχειο από το http://www.travelrepublic.co.uk

 

φετος πήγα στο Kassandra Palace Κρυοπηγή με 88ευρω/μερα σε ξενοδοχειο 4 αστερων με ημιδιατροφή (2 ενηλικες και 2 παιδια), όταν το αντιστοιχο πακετο για κλεισιμο από Ελλαδα στοιχιζε 160 ευρω/μερα.Βεβαια το εκλεισα τον Ιανουαριο, αλλά και τοτε που ρωτησα στο ξενοδοχειο, η τιμη ήταν η ίδια.Αξιζει να σας πω πως απόρησε και ο υπάλληλος του ξενοδοχείου με την τιμη που το έκλεισα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...