Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αστιγματισμος


Recommended Posts

Πηγαμε χθες για το χαρτι του νηπιου (ευτυχως δεν εχουμε αλλα γιατι......)

και του διεγνωσε αστιγματισμο.:shock::shock::shock:

 

Παλιοτερα ειχε κανει βυθοσκοπηση γιατι πονουσε το ενα του ματι και ειχε βγει καθαρη. Τον εξετασε οφθαλμιατρος στο προνηπιο και εκεινος τα βρηκε ολα οκ. Τι στο καλο.

Εγραψε 0,75 + 1,8 . Τι ειναι αυτο?

 

Του εδωσε προτυπωμενα εντυπο μαρκας γυαλιων και ειπε να τα φοραει στην τηλεοραση και στο διαβασμα. Μπας και ειναι......(τα προτυπωμενα παντα με αγχωνουν)

Οτι πληροφοριες εχετε για γυαλια και αστιγματισμο ευπροσδεκτες γιατι εχω λαλησει.

Πλαστικο φακο ή κρυσταλο?

Σκελετο που να ζησει 1 χρονο εστω?

Φευγει αυτο ή θα ειναι μια ζωη με γυαλια ? (γυαλια και τραυλισμος καταλαβαινετε τι εχει να γινει στο νηπιο :cry::cry:). Του το χω δωσει να το παρει χαλαρα (σαν γυαλια ηλιου αλλα ειναι ευαισθητος και με την κριτικη και τρεμω μην μου παει και τον τραυλισμο πισω αυτο - το να σχολιασει καποιο παιδι). Μια και ειναι φαν του Χαρυ ποτερ του λεω οτι και εκεινος φορουσε (τις αποκριες τρεχαμε να βρουμε ψευτικα για στολη χαριποτερ και τωρα θα τα εχουμε για του χρονου :lol:)

 

 

Τα φωτα σας

Πως καταλαβαινεις οτι εχει αστιγματισμο? Φευγει ή ειναι κατι μονιμο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ elenik μου πόσο σε νιώθω!!και μένα το αδύνατό μου σημείο είναι"μην κοροιδέψουν τα παιδιά μου"..αυτό είναι το μόνιμο άγχος μου..και νομίζω ότι πολλές φορές τα παιδιά μου το καταλαβαίνουν και αγχώνονται και τα ίδια..

τέλος πάντων ο γιος μου φοράει γυαλιά από τα 7 του χρόνια, έχει μυωπία και ελάχιστο αστιγματισμό..στην αρχή τα φορούσε μόνο στην τηλεόραση και μόνο όταν κοίταζε στον πίνακα..αργότερα καθώς η μυωπία αυξήθηκε τα φορούσε και στο σχολείο περισσότερο, τώρα πια τα φοράει όλη μέρα..σε πληροφορώ ότι ποτέ κανένα παιδί δεν τον κορόιδεψε για τα γυαλιά, το πολύ να πούνε "να αυτός με τα γυαλιά.." ε και τι έγινε;όχι είμαι χαλαρή με το ζήτημα κι αυτός είναι άνετος και πολύ κοινωνικός και αγαπητός..

άρα σκέψου ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..δε φταις ούτε εσύ ούτε το παιδί σου γι' αυτό, τι να κάνεις τώρα να πεθάνεις, μπορείς κάτι να αλλάξεις;όχι..άρα αποδέξου το..επιπλέον το παιδί θα βάζει τα γυαλιά στο σπίτι περισσότερο αρχικά, οπότε κανένα πρόβλημα..κι αυτό με τον Χαρρυ Πότερ πολύ καλό...εμένα χάρηκε πολύ όταν ο κουλ και μάγκας του σχολείου Θανάσης στους "ευτυχισμένους μαζί" φόρεσε γυαλιά!!για το αν φεύγει δεν γνωρίζω αλλά δε νομίζω μην βασανίζεσε άδικα..κάνε ό,τι σου είπε ο γιατρός σου

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει περάσει η εποχή που φωνάζανε "γυαλάκια" όποιον φρούσε γυαλιά και τον κορόιδευαν. Υπάρχουν πολύ όμορφοι σκελετοί και οι φακοί δεν έιναι πια τα "πατομπούκαλα" που ήταν κάποτε.

Ο γιος μου φόρεσε φέτος, στο νηπιαγωγείο, και δεν παραπονέθηκε ποτέ. Μόνο ένα παιδάκι, τον έλεγε χοντρελα, αλλά μαλλον χρειαζότανε γυαλια και εκείνο (με 22 κιλά βάρος και 1,23 μέτρα ύψος, δεν είναι και ορισμός του χοντρού!!!)

Οι γονείς καμια φορά ανησυχούμε περισσότερο από τα παιδιά, όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

elenik, το σοκ που περνάς φέτος το πέρασα εγώ περισυ, πάλι για το χαρτί του νηπιαγωγείου. Δε το πίστευα, πήγα για ένα τυπικό χαρτί και μου βγάλαν αστιγματιγμό. Πήγα για επιβεβαίωση και σε δευτερο γιατρό. Τα ίδια!

Λοιπόν άκου, ο αστιγματισμός είναι τυχαίο γεγονός, μπορεί να προήλθε και από χτύπημα κοντά στο μάτι (γερό όμως).

Τι γίνεται τώρα. Να περάσει δεν υπάρχει περίπτωση αλλά αυτό που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να μείνει σταθερός.

Πως γινεται αυτό; Φορώντας τα γυαλάκια του. Το οπτικό νευρο αναπτύσσεται μέχρι τα 8 περίπου χρόνια του παιδιού. Όταν το ένα ματάκι δε βλέπει καλά ο εγκέφαλος το απορρίπτει σταδιακά, βλέπει μόνο με το άλλο το σωστό, και έτσι σταδιακά το μάτι χειροτερευει (αφού δεν ασχολέιται ο εγκέφαλος μαζί του). Με τα γυαλιά καταφέρνουμε να βλέπει και αυτό το ματάκι καλά άρα ο εγκέφαλος το υπολογίζει ξανά και το μάτι δε χειροτερευει (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις). Αν μέχρι το τέλος της ανάπτυξης του οπτικού νευρου το παιδί φορά τα γυαλιά μετά μπορεί να τα πετάξει αν το επιλέξει. Υπάρχει πολύς κόσμος με αστιγματισμό που δε φορά τα γυαλιά του γιατί βλέπει άνετα και χωρίς αυτά.

Αστιγματισμός 1,8 που έχει ο δικός σου είναι πολύ μικρός (το ίδιο και το 2,5 του δικού μου). Εγώ σκέφτομαι να του τα φοράω μέχρι τα 12 περίπου και μετά να τα πετάξω που θα αρχίζει να "γκομενίζει"!

Να τον παρακολουθείς μια φορα το 6μηνο. Στόχος είναι να βλεπει 10/10 με γυαλιά. Αν δε το καταφέρει αυτό το επόμενο βήμα θα είναι να του κλείνεις το καλό ματάκι για 3ώρες την ημέρα, έτσι ωστε να γυμναστεί πιο εντατικά το κακό. Εμέις στο 6μηνο βλεπαμε 10/10. Στους 11μήνες που τον ξαναπήγαμε πιο λίγο και του κλείνουμε το ματάκι τώρα.

 

Σκελετός που αντέχει είναι από τιτάνιο και είναι και πολύ ελαστικός. Εγώ τέτοιο του έχω τώρα, πριν του είχα άλλο δε κράτησε καθόλου. Φακούς θα πάρεις άθραυστους που αναγκαστικά είναι πλαστικοί αλλά καλής ποιότητας σαν κρύσταλλα φαίνονται.

 

Γνώμη μου πάντως είναι να του τα φοράς όλη τη μέρα για καλύτερο αποτέλεσμα.( Τα παραπάνω που σου έγραψα τα έμαθα από τους γιατρούς δε τα έβγαλα από την κοιλιά μου.)

 

Υ.Γ. Εχετε μήπως ακούσει που λένε "το δέντρο που κοροϊδευεις στη πότρα σου φυτρώνει";

Αυτό έπαθα εγώ. Από μικρή είχα μια αντιπάθεια (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) στα παιδιά και στους ανθρώπους που φορούσαν γυαλιά. Πως τα φερε η μοίρα και ο άντρας μου φοράει γυαλιά (μυωπίας) και ο γιος μου τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Εχετε μήπως ακούσει που λένε "το δέντρο που κοροϊδευεις στη πότρα σου φυτρώνει";

Αυτό έπαθα εγώ. Από μικρή είχα μια αντιπάθεια (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) στα παιδιά και στους ανθρώπους που φορούσαν γυαλιά. Πως τα φερε η μοίρα και ο άντρας μου φοράει γυαλιά (μυωπίας) και ο γιος μου τώρα!

 

Eγω παλι μικρη ειχα κολημα να βαλω γυαλια και πηγα στον οφθαλμιατρο και εκανα αρλουμπες μπας και (φορουσε μια καλη μου φιλη και ηθελα και εγω τρομαρα μου. Με πηραν γραμμη και με εστειλαν σπιτι :lol::lol::oops:

 

Χτυπημα ειχε κανει πολυ καλο στο κουτελο πριν 2-3 μηνες. Ετρεχε πατιναροντας και εφυγε με το πατακι του χωλ στην γωνια του τοιχου (φτασαμε παιδων γιατι ζαλιζοταν) . :?:?:?

 

Καλα χαρηκα πολυ με το οτι θα τα πεταξει πιθανοτατα οταν μεγαλωσει λιγο :-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin: (α ρε αρωστη μανα με τους γιους :lol::lol::lol:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα είχε κάνει ένα γερό χτύπημα στο κούτελο πάλι 2-3 μήνες πριν την εξέταση. Ημασταν στην βεράντα και έτσι όπως έτρεχε πάτησε ένα πλαστικό κομματάκι από παζλ και σκάει με φόρα πάνω στο μπετόν 2-3 μέτρα μετά. Ο ήχος ήταν τόσο δυνατός που νόμιζα ότι γκρεμίστηκε το μπαλκόνι, το καρούμπαλο δε το συζητώ! Άχ μωρέ τα πιτσιρίκια μας, ας είναι γερά γενικώς κι ας φοράνε γυαλια!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα διαγνωσθει με αστιγματισμο στα 6,αρχικα μου εβαζαν ενα κολλυριο που με εκανε να μην βλεπω καθαρα για ωρεσ μετα μου εκλειναν το ματι γιατι τεμπελιαζε το αλλο,μου εβαλαν κ γυαλια,σπανια τα φορεσα,δεν εφυγε ποτε ο αστιγματισμος , απλα απο υπερμετρικος αστιγματισμος εγινε μυωπικος λογω του οτι μεγαλωνοντας αλλαζει το ματι μου ειπε ο ο φθαλμιατρος,παντως δεν με κοροιδευε κανενας στο σχολειο..

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου εχει υπερμετρωπια. φορεσε γιαλια στα 8 του χρονια. ποτε δεν το κοροιδεψαν στο σχολειο. μολις τον εβλεπαν με γυαλια συγγενεις και φιλοι χωρις να τους εχουμε πει απο πριν τιποτα του ελεγαν οτι τον εκαναν πολυ ωραιο.Το θεμα ειναι οτι δεν θελει πια να τα φοραει γιατι τα εχει βαρεθει.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα μας.

 

Πηγαμε χθες να διαλεξει γυαλια.

Βρηκαμε ενα σκελετο κοκκινο (η λατρεια του) που τον τεντωνεις τον γυρνας και δεν παθαινει τιποτα. Ο Βασιλης ενθουσιαστηκε τοσο που εσκασε που δεν θα τα βαλει στο σχολειο σημερα. Πεταξα κι εγω το "καλε σαν τον Χαρυ Ποτερ εισαι?" σιγονταρησε και η κοπελα και ενθουσιαστηκε.

 

Περιμενει πως και πως να τα φορεσει σχολειο. Του αρεσαν τοσο που μου ζητησε να τα φοραει ολη μερα.:D:D:D:D:D

 

Βαλαμε και κατι εξτρα στον φακο που κανουν κατι διαφορα (μειωνουν την αντανακλαση , σκουραινουν το φακο ) τα οποια εγιναν κατοπιν συμβουλων τις κοπελας και θα δουμε αν εγκρινει ο οφθαλμιατρος οταν τα παρουμε.

 

Σκελετο μας ειπε οχι απο τιτανιο γιατι σπαει μεν δυσκολα αλλα αν σπασει τελειωσε :?. Επειδη ειχα διαβασει εδω για τιτανιο πηγα για τετοια αλλα οταν ο Βασιλης ειδε οτι του τιτανιου εχουν περιορισμο ευλυγησιας.......πηρε αγκαλια τα αλλα και ελεγε "Αυτααααα":lol::lol: οποτε η γνωμη μου περισευε.:lol:

 

Μακαρι οταν τα φορεσει σχολειο να μην εχουμε παρατραγουδα. Το τρεμω αυτο. Ενα περιεργο σχολιο να κανει καποιος....... δεν ξερω πως θα αντιδρασει.

 

Παντως προς το παρων ανυπομονει να τα παραλαβουμε ωστε να τα φορεσει και να τα δειξει σε ολους :D:D:D:D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι κυριες και κυριοι ενα ακομα σιριαλ συνεχιζεται.....

 

Επειδη μου βαλαν ψιλους στην δουλεια και επειδη και εμενα δεν μου κολαγε πολυ το προτυπωμενο εντυπο και η συσταση του καταστηματος οπτικων απο κατω ειπα να παρω μια 2η γνωμη :rolleyes:

 

Πηγαινω σε εναν αλλο λοιπον οφθαλμιατρο και δεν του λεω τιποτα. Του λεω απλα θελω ενα χαρτι για το νηπιο. Τον βαζει κατω λοιπον τον μικρο και τον ξετιναζει. Μου εξηγει οτι τα πολυυυυ μικρα γραμματα (2 τελευταια) δεν τα δειχνουν σε παιδια και σταματαει εκει. Του κανει και ενα με σαλιγγαρια και γενικα ασχολειτε παρα πολυ ωρα (σε αντιθεση με τον αλλο που σε 5' ειχαμε συνταγη γυαλιων) και μου λεει "αετος ο μικρος":shock::shock::shock:

 

Τον κοιταω .... του λεω

"ξερετε παλιοτερα μας ειχαν πει οτι εχει καποιο αστιγματισμο.... και μιας και ηρθαμε πως παει?"

"το παιδι αυτο δεν εχει αστιγματισμο" :shock::shock::shock:

Καγκελο εγω.

 

Διχασμενη.... λεω να ακυρωσω τα γυαλια, να μην τα ακυρωσω ? Ποιος απο τους 2 να εχει δικιο? Να παω σε 3ον μηπως ...

Παιρνω τον συζυγο του λεω το και το. Ε μου λεει ποιος σου γεμισε το ματι? Σαφως ο 2ος λεω αλλα μηπως να ειναι επειδη ειπε αυτα που ηθελα να ακουσω? Καθομαι σκεπτικη και τελικα παιρνω την αποφαση και παω να ακυρωσω τα γυαλια.

Και μου λεει η κοπελα το εξης καλο....." Η αληθεια ειναι οτι με 0,75 + 1 δεν δινουν συνηθως γυαλια και πολλοι το περνανε στο ντουκου". Λεω "καλα 1,75 δεν γραφει?" Μου λεει "Οχι 1":shock::shock::shock: (κι εγω για γυαλια λεω να παω τελικα). Ειχα παει εντωμεταξυ στο απο κατω συστημενο καταστημα οπτικων απο τον επιστημονα.

 

Ο Βασιλης να εχει λυσαξει και να λεει θελω τα γυαλια (εμ το ειχα πασαρει και εγω καλα και τον ειχα ψησει) , εγω να λεω τα χρειαζεται αραγε? Ξαφνικα ο Βασιλης αρχισε να λεει οτι ποναει το ματι. Αληθεια ψεματα......

Ποναει το ματι στον αστιγματισμο?

 

Και λεω εγω τωρα.... Τι κανω ρε παιδιαααααα

Εχει συμπτωματα ο ατιμος ο αστιγματισμος μπας και βγαλω ακρη?:?:-?:-(

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω αλλα 3 οφθαλμιατροι για ενα χαρτι νηπιου πεφτουν βαριοι στην χωνεψη:?

 

Έχεις δίκιο αλλά είστε περίπτωση τι να πω; Τουλάχιστον ασφάλεια,ταμείο, στα καλύπτουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε καλά αποτελέσματα λοιπόν! Ελπίζω ο τρίτος να μη σου πει κάτι άλλο άσχετο και ψάχνεσαι πάλι, θα κλεισει στο τέλος η medisystem από τις πολλές χρεώσεις! (πλάκα). Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα 3 επισκεψεις για εναν οφθαλμιατρο θα φαμε:evil:

 

Προς το παρον εκλεισα ραντεβου στο Αττικο (στο Οφθαλμιατρειο δεν βρηκα). Θελω να εχουν ολα τα μεσα και να ειναι εμπειροι γιατροι οποτε καταληγω σε κλινικη. Η Αθηναϊκη (που εχω ακουσει τα καλυτερα) δεν εξεταζει παιδακια .

 

Δεν το πιστευω οτι πρεπει να βρω τον Γιακουμπ της οφθαλμιατρικης για να αποφανθει αν εχει ή οχι το παιδι μου εναν αστιγματισμο :evil:

Βρε μια επισκεψη σε γιατρο να μας περασει ανωδυνα και τι στον κοσμο πια.:-(

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια επισκεψη σε γιατρο να μας περασει ανωδυνα και τι στον κοσμο πια.:-(

 

Αυτό ξανα πες το. Αν μένεις Αθήνα εγώ είμαι ευχαριστημένη από τον παιδοοφθαλμίατρο του ΜΗΤΕΡΑ. Ο αστιγματισμός βρίσκεται και από ένα μηχάνημα που εξετάζουν το παιδί, μετά κάνουν και την εξέταση και το επιβεβαιώνουν, οπότε δε γίνονται λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξανα πες το. Αν μένεις Αθήνα εγώ είμαι ευχαριστημένη από τον παιδοοφθαλμίατρο του ΜΗΤΕΡΑ. Ο αστιγματισμός βρίσκεται και από ένα μηχάνημα που εξετάζουν το παιδί, μετά κάνουν και την εξέταση και το επιβεβαιώνουν, οπότε δε γίνονται λάθη.

 

πως λεγεται και ποσο χρεωνει?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια διαβασα για τα μικρα σας και θα ηθελα να σας ρωτησω;

εμενα ο μικρουλης ειναι 27 μηνων,πηγαμε σε μια οφθαλμιατρο σημερα το απογευμα και μου ειπε οτι εχει 3 και 2,5 φρικαρα ,ανυσηχησα και δε καταλαβαινα απο τη στεναχωρια μου.μου ειπε οτι μπορει να ειναι και εκ γενετης.:roll:

τεσπα εγω εκλεισα και αλλου ραντεβου για μια δευτερη γνωμη αλλα δε μπορω να καταλαβω πως γινετε να μην εχουμε παρει χαμπαρι τιποτα;

εκεινη μου ειπε να τον ξαναπαμε σε 6 μηνες και οτι στα 3 του θα πρεπει να βαλει γυαλια.:(

απο τη μια σκεφτηκα οτι αμα τον κοροιδεψουν στο παιχνιδι αλλα παιδακια θα λιωσω και απο την αλλη για να παρηγορηθω σκεφτομαι οτι αυτες οι μπλε ματαρες μεγαλωνοντας θα ειναι πολυ γοητευτικες με γυαλια.μαμακιες λεω στεναχωριεμαι:(

Link to comment
Share on other sites

Tα γυαλια του αστιγματισμου βγαινουν σε καποια ηληκια αν μπουν εγκαιρως.

Εμεις πηραμε και 3η γνωμη και τελικα μας πανε ανα 6μηνο. Αφου λεω μηπως να τα βαλουμε να τελειωνει αυτο το αγχος?:roll: (μεσα μου υποβοσκει μηπως και τελικα εκανα γκαφα οταν τα ακυρωσα?:roll::roll:)

 

Μην σε παιρνει απο κατω. Καλυτερα εγκαιρως αν ειναι και χρειαζονται.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δε πρεπει να με παιρνει απο κατω,

ευτυχως που ο παιδιατρος ειχε λυσσαξει να του κανουμε γενικο ελεγχο μετα που θα εκλεινε τα δυο.

μου εδωσε απιστευτο θαρρος και πμ που ελαβα σπο μελος του forυm.

για αλλη μια φορα ευχαριστω ολες τις μανουλες του forum που ειναι και πολυ σουπερ:D;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβασα για τα μικρα σας και θα ηθελα να σας ρωτησω;

εμενα ο μικρουλης ειναι 27 μηνων,πηγαμε σε μια οφθαλμιατρο σημερα το απογευμα και μου ειπε οτι εχει 3 και 2,5 φρικαρα ,ανυσηχησα και δε καταλαβαινα απο τη στεναχωρια μου.μου ειπε οτι μπορει να ειναι και εκ γενετης.:roll:

τεσπα εγω εκλεισα και αλλου ραντεβου για μια δευτερη γνωμη αλλα δε μπορω να καταλαβω πως γινετε να μην εχουμε παρει χαμπαρι τιποτα;

εκεινη μου ειπε να τον ξαναπαμε σε 6 μηνες και οτι στα 3 του θα πρεπει να βαλει γυαλια.:(

απο τη μια σκεφτηκα οτι αμα τον κοροιδεψουν στο παιχνιδι αλλα παιδακια θα λιωσω και απο την αλλη για να παρηγορηθω σκεφτομαι οτι αυτες οι μπλε ματαρες μεγαλωνοντας θα ειναι πολυ γοητευτικες με γυαλια.μαμακιες λεω στεναχωριεμαι:(

 

Μην ξεχνάς ότι τα ωραία μπαίνουν στις βιτρίνες!

 

Και ο δικός μου έχει αστιγματισμός 0,75 και στα δύο μάτια από την γέννηση του μάλλον γιατί το ανακαλύψαμε 6 μηνών. Έκτοτε η παιδοοφθολμιατρος μας παρακολουθεί κάνε χρόνο. Μέχρι στιγμης δεν έχουν αλλάξει οι βαθμοί. Αλλά μου είπε να του φορέσω γυαλιά στην τηλεόραση για να καταλάβει ο εγκέφαλος τώρα που αναπτύσσεται το 10/10 όραση.

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ στεναχωρήθηκα που θα πρέπει να βάλει γυαλιά, επειδή και εγώ από μικρή φορούσα και ξέρω...... Τώρα βέβαια κάνοντας λέηζερ όλα καλά. Αλλά θεωρώ σωστό να δώσουμε την πλήρη όραση στα παιδιά. Ακόμα βέβαια γυαλιά δεν του έχω βάλει. Και εγώ έχω 0,75 αστιγματισμό και after λέηζερ. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι το βράδυ και θα ήθελα καλύτερη όραση. Μην απογοητεύομαστε όμως αφού μεγαλώντας μπορεί να διορθωθεί.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι τα ωραία μπαίνουν στις βιτρίνες!

 

σε ευχαριστω πολυ,η αδερφη μου μου ειπε και το αλλο :

οι ωραιοι αντρες ειναι πολυ γοητευτικοι με γυαλια;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...