Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα διακοπών για οικογένεια με μωρό.


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια....

λοιπον..οπως ολοι ετοιμαζομαστε για διακοπες......και φοβαμαι μηπως ξεχασω να παρω κατι για τα μωρα μου!!!......

γι αυτο σκεφτηκα να φτιαξουμε παρεα μια λιστα με τα απαραιτητα.

σημειωτεον , θα παμε σε ξενοδοχειο, οπου μας παρεχουν παρκοκρεβατα......

βοηθηστε με........

 

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα...... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νυχοκόπτης, σαμπουάν, ενυδατική κρέμα,

 

Αχρείαστο να είναι αντιπυρετικό, θερμόμετρο, κρέμα για τσιμπήματα

 

Πάνες, μωρομάντηλα, καπέλο, παπούτσια για την θάλασσα, παιχνίδια

 

Εγώ συνήθως παίρνω μαζί μου σεντόνι και πετσέτες του παιδιού και η λίστα συνεχίζετε ……..

 

Καλά να περάσετε .....

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

elena73 γεια σου!

Σου βάζω τη λίστα διακοπών που είχα κάνει όταν το παιδάκι μου ήταν 13 μηνών:

 

Καρότσι

Σεντoνάκια

Πετσέτες

Μαξιλάρι

Κουβερτούλα

Ομπρέλα

Κουλούρα

Παιχνίδια-Βιβλιαράκια

Μπάλα/Κουβαδάκια

Τρόμπα

Ψάθες

Κουνουπιέρες

Μηχανάκι-ταμπλέτες

Cer’ otto

Κεριά σιτρονέλλας

Αντηλιακό

Οινόπνευμα

Βαμβάκι

Ψαλιδάκι

Arnica stick

Θερμόμετρο

Αφρόλουτρο

σφουγγάρι

Dettoll σαπούνι

Stick για τα έντομα

Κορε σπρέι για κουνούπια

Depon

Πάνες

Κρέμα συγκάματος

Σαλιάρες

Πιπίλες

Μωρομάντηλα

Μπιμπερό/ποτηράκια

Γάλα

Multi

Πιάτο πλαστικό/μπωλ/κουτάλι

Πιπίλες

Νερό

 

Για το δρόμο την τσάντα της με:

1-2 παιχνιδάκια

1-2 πιπίλες

Μωρομάντηλα

Ποτηράκι με νερό

Μπισκοτάκια

1-2 Πάνες

Κουταλάκι

1 σαλιάρα

1 extra μπλουζάκι

1 γεύμα/frutta purra

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό για μένα που πρέπει να έχουμε στις διακοπές είναι το φαρμακείο μας.

 

Φτιάχνοντας βαλίτσες: Βάλτε σε ένα νεσεσέρ το βιβλιάριο υγείς και οπαιαδήποτε άλλα χαρτιά που μπορεί να σας φανούν χρήσιμα ( συνταγές από φάρμακα, χρήσιμα τηλέφωνα κτλ )

Αν παίρνετε φάρμακα, φυλάξτε τα στη συσκευασία τους και μην ανακατεύετε τα χάπια. Υπάρχει κίνδυνος αλληλεπίδρασης των χημικών ουσιών λόγω ζέστης.

 

Το κινητό φαρμακείο:

Οξυζενέ ( Χρησιμοποιείται για τον καθαρισμό των πληγών )

Οινόπνευμα

Αντισηπτική σκόνη ( θα βοηθήσει την πληγή να επουλωθεί πιο σύντομα )

Βαμβάκι ( Μόνο με υγρό αντισηπτικό, στεγνό πάνω στην πληγή κολλάει )

Αποστειρωμένες γάζες και επίδεσμος

Αιμοστατικός επίδεσμος ή χαρτομάντηλα

Τσιρότα ( Φροντίστε να έχετε αρκετά, σε διάφορα μεγέθη, κατά προτίμηση αδιάβροχα και υποαλλεργικά )

Ελαστικός επίδεσμος ( χρήσιμος για στραμπούλιγμα )

Κρέμα για τα ηλιακά εγκαύματα

Τσίχλες για τη ναυτία

Αντιπυρετικά και παυσίπονα

Αντισταμινικά σκευάσματα ( Είναι κατάλληλα σε περίπτωση αλλεργίας από διάφορες αιτίες πχ τσίμημα από έντομα, ανακουφίζουν τη φαγούρα )

Εντομωαπωθητικό σώματος ( σε μορφή τσιρότου ή σπρέι )

Αντιδιαρροϊκά ( βοηθούν σε περίπτωση διάρροιας ή δηλητηρίασης )

 

Τα εργαλεία : Ψαλιδάκι,Τσιμπιδάκι φρυδιών ( για να απομακρύνετε αγκάθια από αχινούς ή φυτά ) Θερμόμετρο, φακός.

 

Για ειδικές περιπτώσεις

Αμμώδεις παραλίες: Αν φυσήξει ένα αεράκι και σας έρθει στα μάτια η μισή παραλία καλό είναι να έχετε δάκρυα σε κολλύριο.

Αλλεργία: Αν έχετε αλλεργία μπορεί ανά πάσα στιγμή να πάθετε αλλεργικό σοκ. Επιβάλλεται να έχετε μαζί σας μία ένεση αδρεναλίνης που γίνεται υποδόρια ή ενδομυϊκά. Σε περίπτωση που εμφανίσετε δυσκολία στην αναπνοή, ανεβασμένους σφυγμούς, έξαψη, φαγούρα, κόκκινα εξανθήματα, πρήξιμο χειλιών και γλώσσας και εμετό θα πρέπει να κάνετε χρήση της ένεσης.

 

Σε περίπτωση που το μωράκι σας είναι ακόμα μικρούλι μην ξεχάσετε τα δικά του εργαλεία πχ για να καθαρίσετε τη μυτούλα του, φυσιολογικούς ορούς, μελάνι για τυχόν σύγκαμα κτλ.

 

Καλές Διακοπές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλη βδομαδα,

μιας και ειναι και η τελευταια της δουλειας και αρχιζεςι η αδεια σκεφτηκα να ξεκινησω την λιστα για τα απαραιτητα των διακοπων για πρωτη φεορα μαζι με την μικρη. Και λεω δεν κανω μια εδω μιας και μπορεια κατι να ξεχασω ή κατι να μην μου φανει χρησιμο αλλα να ειναι και ετσι να μην μου διαφυγει κατι με την βοηθεια σας. Φανταζομαι οτι πολλων η αδεια αρχιζει απο 1/8 αλλα και οσοι εχουν παει μπορουν να μας πουν τι δεν πηραν και το χρειαστηκαν.

Σκεφτηκα

-Αντικουνουπικα (πριν και μετα το τσιμπημα)

-Ντεπον σιροπι

Αυτα. Μιλαμε για πολυ σκεψη...Βοηθειστε...Δωστε και σωστε!!

Link to comment
Share on other sites

Όλο το φαρμακείο του μωρού απαραίτητα

Στρώμα για το παρκοκρέβατο (εάν κοιμηθεί σε παρκοκρέβατο)

Το αντικείμενο με το οποίο κοιμάται (ρούχο, παιχνίδι)

Τα αγαπημένα της παιχνίδια

Κουνουπιέρα για το καρότσι

Πικε κουβερτούλα + μπουφανάκι

Αντιηλιακό

Κουβαδάκι για την παραλία

Καπέλο

Θερμός φαγητού και νερού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον πρεπει να παρω ολο το σπιτι και αντε εγω να το παρω!!Ο αντρας μου που θα το βαλει για να τα μεταφεροθμε ολα αυτα...Μιας και θιχτηκε το στρωμα για το παρκο εσεις τι βαζετε για να ειναι πιο μαλακο και να μεταφερεται ευκολα??Εκτος απο κουβερτα ???

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είχε το παρκοκρέβατο ένα στρωματάκι σαν μαξιλάρι κάπως που δίπλωνε στα δύο. Όχι δηλαδή σαν στρώμα κρεβατιού κανονικό, και απο κάτω έβαζα μία κουβέρτα του ξενοδοχείου επειδή ήταν αρκετά λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσακια να ρωτησω κατι? αναφερετε ενα σωρο φαρμακευτικα που αν τυχει κατι για το οποιο προοριζονται δεν υπαρχει περιπτωση να το αντιμετωπισω μονη μου! :oops: θα το παω κατευθειαν σε γιατρο! εγκαυματα, αιμοστατικα, στραμπουληγματα, αντησιπτηκα....καταρχην μπορουμε αυτα να τα χρησιμοποιησουμε αφοβα για μωρακια κατω του ετους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρωσω εδω, εχθες πηγαμε στην γιατρο και ρωτησαμε τις γενικες συμβουλες για τις διακοπες...

Για τα φαρμακευτικα και ειπε να εχουμε μαζι μας εκτος απο το ντεπον, φενιστιλ σιροπι και ζιρτεκ(αχρειαστα ναναι). Για τις δοσολογιες ειναι συμφωνα με τα κιλα του παιδιου οποτε δεν εχει νοημα να αναφερθω. Τελος μια ακομη χρησιμη συμβουλη ηταν να μην ερχεται σε απευθειας επαφη το σωματακι της με αμμο και ειδικα τα κοριτσακια για ευνοητους λογους :cool: . ΚΑι παρολο που το θεωρησα αυτονπητα πολλες μαμαδες τα εχουνν γυμνουλικα και απορω γιατι.Ασχετο αλλα να μην σχολιασω??

Επισης σκεφτηκα και τον θερμαντηρα μιας και δεν πιανει χωρο και μπορεις να ζεσταιενεις και το φαγητο(ειναι της nuk και χωραει τα μακροστενα βαζακια).

Link to comment
Share on other sites

elena73 γεια σου!

Σου βάζω τη λίστα διακοπών που είχα κάνει όταν το παιδάκι μου ήταν 13 μηνών:

 

Καρότσι

Σεντoνάκια

Πετσέτες

Μαξιλάρι

Κουβερτούλα

Ομπρέλα

Κουλούρα

Παιχνίδια-Βιβλιαράκια

Μπάλα/Κουβαδάκια

Τρόμπα

Ψάθες

Κουνουπιέρες

Μηχανάκι-ταμπλέτες

Cer’ otto

Κεριά σιτρονέλλας

Αντηλιακό

Οινόπνευμα

Βαμβάκι

Ψαλιδάκι

Arnica stick

Θερμόμετρο

Αφρόλουτρο

σφουγγάρι

Dettoll σαπούνι

Stick για τα έντομα

Κορε σπρέι για κουνούπια

Depon

Πάνες

Κρέμα συγκάματος

Σαλιάρες

Πιπίλες

Μωρομάντηλα

Μπιμπερό/ποτηράκια

Γάλα

Multi

Πιάτο πλαστικό/μπωλ/κουτάλι

Πιπίλες

Νερό

 

Για το δρόμο την τσάντα της με:

1-2 παιχνιδάκια

1-2 πιπίλες

Μωρομάντηλα

Ποτηράκι με νερό

Μπισκοτάκια

1-2 Πάνες

Κουταλάκι

1 σαλιάρα

1 extra μπλουζάκι

1 γεύμα/frutta purra

Γεια σου Αντιγόνη,

όταν λες ένα γεύμα fruta pura τι εννοείς; Εχω κι εγώ ένα αγοράκι 13 μηνών και την άλλη εβδομάδα φεύγουμε για διακοπές και με προβληματίζει το φαγητό του.Τρώει ακόμα αλεσμένα,τι θα του δίνω όταν τρώμε έξω το μεσημέρι σε ταβέρνα ,το φαί του αλεσμένο; θα πρέπει να έχω ψυγειάκι γιατί πως θα διατηρείτε τόσες ώρες στον ήλιο;

Περιμένω την απάντησή σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

Γεια σου Αντιγόνη,

όταν λες ένα γεύμα fruta pura τι εννοείς; Εχω κι εγώ ένα αγοράκι 13 μηνών και την άλλη εβδομάδα φεύγουμε για διακοπές και με προβληματίζει το φαγητό του.Τρώει ακόμα αλεσμένα,τι θα του δίνω όταν τρώμε έξω το μεσημέρι σε ταβέρνα ,το φαί του αλεσμένο; θα πρέπει να έχω ψυγειάκι γιατί πως θα διατηρείτε τόσες ώρες στον ήλιο;

Περιμένω την απάντησή σου!!!!

 

Τα fruta pura ειναι ετοιμα γευματακια φρουτων αν δεν κανω λαθος της nutricia.Mπορείς εναλλακτικα να τα χρησιμοποιησεις ή να περνεις μαζι σου μια μπανανα και να την λιωνεις με το πιρουνι.Αν τρωτε εξω το μεσημερι μπορεις να παραγγελνεις πατατες φουρνου που λιωνουν ή ρυζακι.Επίσης εγω ( ο θεοφιλος ηταν 9 μηνων τοτε που πηγαμε ναυπλιο ) μαγειρεψα κανα 2 φορες τα πολτοποιησα σε ενα ταπερακι και το εβαλα σε ενα μικρο ισοθερμικο τσαντακι με μια παγοκυστη

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eγώ του μαγείρευα καθημερινά! (είμαι κατά των έτοιμων συσκευασμένων γευμάτων...) όπως και η DALIA, τα πολτοποιούσα και τα έπερνα σε ένα ταπεράκι με παγοκύστες σε ισοθερμικό τσαντάκι! Λίγη ώρα πριν το γεύμα του, το άνοιγα και το ανακάτευα μέχρι που έπερνε θερμοκρασία δωματίου! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κλεισαμε εισητηρια εχτες για κρητη τον αυγουστο!θα μας φιλοξενησουν δεν θα νοικιασουμε κ εχω αρχισει απο τωρα την λιστα με τα πραγματα που θα χρειαστουμε....πειτε μου κι εσεις...τι να παρω?

Link to comment
Share on other sites

stella-alex, σου παραθέτω την λίστα που είχα κάνει όταν θα πηγαίναμε πρώτη φορά διακοπές με το μωρό. Βέβαια, εμείς θα πηγαίναμε σε διαμέρισμα και θα μαγειρεύαμε μόνοι μας, γι'αυτό εσύ προσάρμοσε την στις δικές σας ανάγκες.

 

Σημειωση: δεν την κοίταξα προσεκτικά πριν την ποστάρω. (το λέω γιατί ίσως σήμερα σαν πιο έμπειρη ίσως να άλλαζα κάτι) Πάλι όμως, πάρτην σαν βάση και κάνε τη δική σου λίστα.:wink:

 

ΛΙΣΤΑ ΜΠΕΜΠΗ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

 

(Ο γιός μου ήταν 9 μηνών και οι ανάγκες είναι προσαρμοσμένες σε κείνη την περίοδο)

 

1 Αλοιφή για σύγκαμα/έκζεμα

2 Αλοιφή για ούλα Mundisal

3 Betadine

4 Βαμβάκι

5 Γάζες και Φυσιολογικό ορό

6 Κρέμα Fissan ή Penaten

7 Αντηλιακό γαλάκτωμα Vichy 60

8 Μπατονέτες

9 Αφρόλουτρο

10 Σφουγγάρι

11 Ψαλιδάκι

12 Βούρτσα ή χτένα μαλλιών

13 Αντιπυρετικά (2 διαφορετικά και σύριγγα)

14 Βιβλιάριο υγείας

15 Θερμόμετρο

16 Εντομοαπωθητικό γαλάκτ. Crillen

17 Fenistil σιρόπι

18 Πάνες

19 Μωρομάντηλα

20 Βεντούζες μπανιέρας

21 ή καθισματάκι μπάνιου αν δεν στέκεται

22 2 μπουρνούζια

23 2 πετσετάκια προσώπου

24 1 πετσέτα αλλάγματος

25 Σελτεδάκι

26 Φωτάκι νυκτός

27 Ενδοεπικοινωνία

28 Σεντόνια

29 Βαμβακερή κουβέρτα

30 Σφουγγάρι πιάτων

31 Multi

32 Πιάτο-κουτάλι-μαχαίρι-κουτάλι σουπ

33 Κατσαρολάκι

34 Μπρίκι ή βραστήρα

35 Μπιμπερό νερού

36 Μπιμπερό για γάλα 2

37 Ποτήρι πλαστικό

38 Βουρτσάκια καθαρισμού μπιμπερό

39 Θερμός

40 Πιπίλες – αλυσίδα - θήκη

41 Καρότσι

42 Παρκοκρέβατο

43 Παιχνίδια

44 Μανταλάκια

45 Απορρυπαντικό ΠΡΟΔΕΡΜ

46 Μαλακτικό ΠΡΟΔΕΡΜ

47 Πισίνα

48 Ομπρέλα θαλάσσης (μια για εμάς & μία για το μωρό & την πισίνα του)

49 Σωσίβιο

50 Κουβαδάκι

51 Ψάθα

52 Τσάντα αλλαξιέρα

53 Κουνουπιέρα παρκοκρέβατου

54 Τάπερ

55 Καπέλα (βόλτας και για μες τη θάλασσα)

56 Μαγιώ 2

57 Σαλιάρες

58 Βαμβακερό φορμάκι (για τον ύπνο αν έχει ψύχρα)

59 Πυτζάμες

60 Ζακετάκι

61 Μπουφάν

62 Τζήν ή άλλο μακρύ παντελόνι

63 Μπλουζάκια λευκά για τη θάλασσα

64 Κορμάκια με μανίκι

65 Κορμάκια αμάνικα

66 Καλτσάκια

67 Σορτσάκια

68 Μπλούζες

69 Πεδιλάκια καλά

70 Πεδιλάκια πλαστικά θαλάσσης

 

Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ, αλλά δεν μπορούσα να το μορφοποιήσω αλλιώς....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω και γω κάτι; Το μικρό μου τον Αύγουστο θα είναι 9 μηνών. Σχετικά με τη θάλασσα : πως μπαίνει μέσα; Μαγιό; Πάνα; Σωσσίβιο;

 

Τι αλλο είναι απαραίτητο;

 

oikat, καταρχήν βάζεις αντιηλιακό βρεφικό με υψηλό δείκτη 30 λεπτά πριν εκτεθεί το μπεμπάκι στον ήλιο. Κατά τη διαδρομή προς τη θάλασσα και απο τη θάλασσα στο σπίτι, ή όταν είστε στη θάλασσα το μωρό πρέπει οπωσδήποτε να φοράει καπέλο και μπλουζάκι κατά προτίμηση λευκό που αντανακλά το φως του ήλιου. Το αφήνουμε λοιπόν κάτω απο την ομπρέλα με την πάνα και τελευταία στιγμή πριν το βάλουμε στη θάλασσα, τη βγάζουμε και του φοράμε το μαγιώ του. Μπορείς να το κρατάς στην αρχή αγκαλίτσα για να μη φοβάται και όταν συνηθίσει το βάζεις στην κουλούρα (υπάρχουν ειδικές με καθισματάκι για αυτή την ηλικία). Και μεσα στη θάλασσα πάντα καπελάκι. Όταν το βγάλεις, θα του βγάλεις το μαγιώ, θα το σκουπίσεις καλά, θα του βάλεις πάνα και θα το ντύσεις. Πρέπει να του ξαναβάλεις αντιηλιακό και φυσικά το καπέλο του και τη μπλούζα του (και για την ηλιακή ακτινοβολία που περνάει ακόμα και απο την ομπρέλα αλλά και για να μη κρυώσει).

Επίσης, εμείς είχαμε πάρει και πεδιλάκια για την άμμο. Είχε ήδη περπατήσει και στην άμμο καιγόταν τα ποδαράκια του ή πονούσαν απο τα βότσαλα.Αυτά νομίζω είναι όλα...:D

edit

Εννοείται βέβαια ότι δεν πάμε πουθενά χωρίς τα μωρομάντηλα και το νερό του. (και αναλόγως την ώρα, κάποιο γεύμα)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

 

Εκτός από την κουλούρα είδα ότι υπάρχει και ένα σωσιβιο που μπαίνει στο μωρό - πλάτη και δένει μπροστά. Όταν θα το έχω αγκαλιά είναι καλό να του έχω αυτό το σωσίβιο ή τίποτα;

 

Πόση ώρα μέσα στη θάλασσα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...