Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνο για μανούλες με μωρά 11 μηνών!!!


katerina@!!

Recommended Posts

Τι τρώνε τα 11 μηνών μωράκια σας εκτός από το γάλα; Η Αγγελίνα μου είναι έντεκα μηνών και μέχρι τώρα τρώει όλα τα φρούτα εκτός από τα εσπεριδοειδή ( μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι αλλεργιογόνα και να της δώσω μετά το χρόνο ) ,κρεατόσουπα με μοσχάρι κολοκύθι πατάτα καρότο και αλλά πράσινα λαχανικά . Από τις έτοιμες κρέμες του εμπορίου της δίνω ρυζάλευρο-βανίλια ,φαρίν λακτέ, άνθος αραβοσίτου και μπισκοτόκρεμα .Τα γιαουρτάκια τα λατρεύει !! Πριν λίγες μέρες ξεκίνησα να της δίνω αυγό το οποίο δε συμπάθησε ιδιαίτερα . . . Τι άλλο μπορώ να της δώσω να δοκιμάσει , ποιες είναι κατάλληλες τροφές για την ηλικία της; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας . Να έχετε υγειά και καλές γιορτές!!! :D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τώρα δηλαδή εμείς που είμαστε 16 μηνών δεν μπορούμε να απαντήσουμε :(

 

τρώει μόνο μοσχάρι δεν τρώει κοτόπουλο,ζυμαρικά,ψάρι, όσπρια :!::!::!:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείτε να απαντήσετε ΣΑΜ , απλά θεώρησα ότι μαμάδες με μωρά άλλης ηλικίας είτε θα έχουν ξεχάσει είτε θα βαρεθούν να απαντήσουν ,γι’αυτό το συγκεκριμενοποίησα!!! :wink:

Κοτόπουλο και ζυμαρικά τρώει απλά ξέχασα να το προσθέσω . . . όσο για τα όσπρια και το ψάρι μετά τους έντεκα μήνες μου είπε ο γιατρός .

Τυράκι είτε σε κρεμά είτε σκληρό τύπου ένταμ να της δώσω; :?:?:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ του έδινα τυρί φέτα σε πολύ μικρή ποσότητα από 9 μηνών του έτριβα λίγο μέσα στα φασολάκια ή στον αρακά (ο παιδίατρος είχε αντίθετη άποψη)κίτρινο τυρί του έδωσα γύρω στους 14 μήνες........

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της δίνω από όλα πλέον με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού πάντα, δηλαδή τρώει από όλα τα φαγητά χωρίς μπαχαρικά και αλάτι βέβαια, έχει φάει μέχρι και ρεβύθια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου απ' όσα έχει δοκιμάσει τουλάχιστον τρώει ελάχιστα. Δεν πολυσυμπαθεί τα κρεατικά, τα λαχανικά παίζεται. Τραχανά ανάλογα με τις ορέξεις του, γιαούρτι παλιότερα το έτρωγε πιο πολύ.

Ουσιαστικά αυτά που τρώει τώρα είναι φρούτα και του αρέσει πολύ το ψωμοτύρι :shock::roll::roll: Ψωμάκι με ανθότυρο.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο Χαρης 11 μηνων ετρωγε τα παντα... πιτσες, σουβλακια, γαριδακια σοκολατες κλπ... και φυσικα τα δικα του αναλατα φαγητα. Τα αποτελεσματα τις ερευνας θα σας τα πω μακροπροθεσμα, σε καμια 15αρια χρονια.. :oops:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μας είπε ότι από 11 μηνών μπορεί να τρώει τα πάντα (εφόσον δεν είναι αλλεργικός σε τίποτα όπως αυγό, ψάρι κλπ) και μετά το χρόνο μας είπε να να του δίνουμε από τα δικά μας φαγητά χωρίς αλάτι. Υποθέτω ότι το κίτρινο τυρί έχει αλάτι. Εγώ θα πρότεινα ανθότυρο. Επίσης, μπορείς να του δώσεις ταχίνι με ψωμάκι, τραχανά, χυλοπίτες. Προχθές του έδωσα φακές για πρώτη φορά και τις έφαγε!!

Μας είπε ακόμα να αποφεύγουμε να του δίνουμε γλυκά και σοκολάτες πράγμα που το τηρώ. Δεν χρειάζεται από τώρα να συνηθίζει στα γλυκά, έχει όλο το χρόνο μπροστά του να τα δοκιμάσει, όταν θα έχει συναίσθηση και θα καταλαβαίνει.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ηδη εκτος απο αυτα που αναφερεις τρωμε φετα ξαλμυρισμενη ή ανθοτυρο,αυγο,ψαρι,χυλοπιτες,τραχανα,πληγουρι,μανταρινι,ανανα και απο λαχανικα τα παντα μεχρι μπροκολο και πρασο(οχι παντζαρι μου ειπε :?: ).Δεν εχω δωσει ως τωρα οσπρια και πορτοκαλι μονο.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ του δίνω τραχανά ως κύριο γεύμα

δεν κατάλαβα τι εννοείς με το αλμυρό ή το γλυκό τραχανά :D:D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

katerina@!!,

ο πιο κατάλληλος που μπορεί να σου απαντήσει είναι τελικά ο παιδίατρός σου.

O κάθε γιατρός έχει τη δική του μέθοδο και το δικό του πρόγραμμα διατροφής.

Έχω ακούσει κατα καιρούς, όλων των ειδών τις απόψεις. Άλλοι δίνουν το αυγό νωρίς, άλλοι αργά. Άλλοι δίνουν στέρεα τροφή απ'τον 4ο, άλλοι απ'τον 6ο. Πιό είναι τελικά το σωστότερο?

Aς πούμε εμένα ο δικός μου μας έχει δώσει από τον 10ο το αυγό και το ψάρι.

Aπό το αυγό μόνο τον κρόκο και το ασπράδι μετά τον 1ο χρόνο.

Στην κρεατόσουπα και την κοτόσουπα βάζω μέσα ένω σωρό λαχανικά και λίγα ζυμαρικά (είτε πεπονάκι, είτε φιδέ). Mας έχει απαγορεύσει τη μελιτζάνα (όλα τα υπόλοιπα λαχανικά εποχής επιτρέπονται,.... αν και εδώ που τα λέμε η μελιτζάνα είναι εκτός εποχής...). Στην ψαρόσουπα βάζω μόνο πατάτα, κρεμμύδι, καρότο και σέλινο γιατί το ψάρι από μόνο του έχει πολύ δυνατή γεύση.

 

Στη φρουτόκρεμα βάζω μέσα μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκάλι, μανταρίνι (όλα τα εποχιακά δηλαδή) και το μόνο που μας απαγόρευσε είναι το ακτινίδιο. Kαμιά φορά βάζω μέσα στα φρούτα κανά μπισκότο (μιράντα) ή λίγη κρέμα βανίλια και μόνο αν η φρουτόκρεμα έχει γίνει πολύ νερουλή.

Eπίσης μας έχει απαγορεύσει και όλα τα όσπρια.

 

O γιός μου είναι γενικά πολύ λιχούδης και μόλις μας δει να τρώμε κάνει...."μιαμ-μιαμ!!" και έρχεται με ανοιχτό το στόμα. Πώς να μη του δώσω έστω και λίγο να δοκιμάσει?

Παρόλα αυτά ο γιατρός μου είπε να μην αρχίσω να του δίνω από τώρα απ'το φαγητό μας γιατί θα του καλοαρέσει και μετά δε θα τρώει τα δικά του ανάλατα. Kαι όχι επειδή του κάνει κακό. Kαλό είναι φυσικά να αποφεύγεται το αλάτι.

 

Eπειδή το παιδί έχει ακόμα ανάγκη από όλες τις βιταμίνες και τις πρωτεϊνες, δεν θέλω να του κόψω από κανένα μεσημεριανό γεύμα το κρέας, δίνοντάς του μόνο λαχανικά ή μόνο ζυμαρικό.

Tο έχω ακούσει από άλλες μαμάδες που το κάνουν, έστω και για λίγη αλλαγή.

 

Όλα αυτά τελικά είναι προσωπική σου απόφαση, σε συνδιασμό με την καθογήση του γιατρού σου.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χazomama έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Συζητώντας προχθές με τον παιδίατρο μου είπε ότι κάθε γιατρός έχει ασπαστεί διάφορα πρωτόκολλα διατροφής πχ. από τον τέταρτο μήνα βάζουν τα μωράκια σε στερεά τροφή οι παιδίατροι που συμφωνούν με το αγγλικό πρωτόκολλο διατροφής . Ο δικός μας ο γιατρός μας έβαλε από τον 5ο μήνα άρα συμπεραίνω ότι ακολουθεί άλλο πρωτόκολλο . :?

Πιο πολύ άνοιξα αυτό το θέμα για να δω τι τρώνε τα αλλά συνομήλικα μωράκια και να έχω μια ιδέα. Είναι καλό να ακούς και να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού αλλά πάντα να βάζεις και προσωπικό ενδιαφέρον. Στο κάτω κάτω πρόκειται για τα μωρά μας, συνεπώς πρέπει να προσέχουμε διπλά. :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι καλό να ακούς και να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού αλλά πάντα να βάζεις και προσωπικό ενδιαφέρον. Στο κάτω κάτω πρόκειται για τα μωρά μας, συνεπώς πρέπει να προσέχουμε διπλά. :wink:

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και γενικά καλό είναι να βλέπουμε και λίγο τί γίνεται γύρω μας γιατί καμιά φορά οι γιατροί γίνονται και λίγο υπερβολικοί.

Aς πούμε, εμένα μου λέει ότι το παιδί σ'αυτή την ηλικία πρέπει να τρώει περίπου 250γρ φαγητό. Eμένα όμως δεν χορταίνει πριν τα 300γρ, τί να κάνω; Nα αφήσω το παιδί νηστικό επειδή ο γιατρός θεωρεί ότι τα 300γρ είναι πολλά για το στομάχι του;

Όπως επίσης πιο παλιά μου έλεγε ότι 6 μεζούρες γάλα για 6 μηνών μωρό είναι υπεραρκετές για το στομάχι του και να μη του δίνω παραπάνω επειδή είχε μια ελαφριά παλινδρόμηση. Έλα όμως που έκλαιγε το μωρό όταν του έπαιρνα το μπουκάλι; Mε τις 8 μεζούρες χόρταινε και ησύχαζε. Mπορεί όντως να χειροτέρευα την παλινδρόμηση, αλλά το παιδί πεινούσε. Δε θα το άφηνα νηστικό για να μην βγάλει γουλίτσες.

Aυτό ήταν καθαρά προσωπική μου απόφαση.

Tελικά το παιδί ξεπέρασε την παλινδρόμηση μόλις άρχισε την στέρεη τροφή, όπως ακριβώς περιμέναμε.

 

Tέτοιες αποφάσεις θα χρειαστεί να πάρουμε πολλές φορές, πιστεύω.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μίλησα σήμερα με τον παιδίατρο μας και μου είπε ότι τώρα που γίναμε 11 μπορούμε να φάμε όσπρια και ψάρι.

Αλλά επειδή βιαζόταν μου είπε ότι όλα τα ψαριά κάνουν και να βάλω όποιο θέλω απλά όσο μεγαλύτερο τόσο λιγότερα κοκάλα…

Εσείς τι βάζετε στην ψαρόσουπα; Ποιο ψάρι; Και από λαχανικά; καροτάκι πατατούλα σέλινο και κολοκύθι;

Πόση ώρα βράζετε το ψάρι; Μίση ώρα είναι αρκετή; :?:?:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπακαλιάρο και γλώσσα για αρχή..............

κολοκύθι δεν βάζω γιατί είναι εκτός εποχής όλα τ΄άλλα και μερικές φορές βάζω και λίγο ρύζι το βράσιμο δεν το έχω χρονομετρήσει

Καλή Αρχή :D:D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Μπακαλιάρο και γλώσσα για αρχή..............

κολοκύθι δεν βάζω γιατί είναι εκτός εποχής όλα τ΄άλλα και μερικές φορές βάζω και λίγο ρύζι το βράσιμο δεν το έχω χρονομετρήσει

Καλή Αρχή :D:D

Ευχαριστώ πολύ !!!

Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να περάσετε υπέροχες γιορτές!! :D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπακαλιαρο βαζω.Απο λαχανικα πατατα,καροτο,σελινο και εβαλα και λιγο πρασο μια φορα.Το ρυζακι καλη ιδεα! :wink: Ο μπακαλιαρος βραζει κατευθειαν 5-10 λεπτακια μονο και ξεκοκκαλιζετα πανευκολα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο παιδιατρος μου πε αυγο μελι και ψαρι μετα τον χρονο να του δωσω :?: τωρα πινουμε γαλα φρουτοκρεμα με φρεσκα φρουτα,κρεατοσουπα κοτοσουπα και χορτοσουπα,μπισκοτοκρεμα η φαριν λακτε η γιαουρτι η βανιλινι,μπανανινι της nestle,και το βραδυ παλι γαλα.καποιες φορες του δινω να γλειψει και απο το δικο μας φαγακι για να παρει γευση :)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

και εμείς μπακαλιαράκια του δίνουμε αν και μπορείς και οποιοδήποτε ψάρι γίνεται βραστό π.χ. σκορπίνες.... το βράζω κανά τεταρτάκι σε νερό (μαλακώνει γρήγορα), σουρώνω το ζουμάκι και μέσα σε αυτό βράζω καρότα, κολοκύθι, σέλινο, πατάτα, ντομάτα μέχρι να μαλακώσουν...

καλή όρεξη!

:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις συμβουλές σας !!!! :D:D

Χθες φάγαμε για πρώτη φορά γίγαντες και μας άρεσαν πολύ!!! :D:D

Με το αυγό δεν τα πάμε καθόλου καλά τρώμε μόνο μια κουταλιά και αυτή με το ζόρι…. :(

Καμία ιδέα ;;;Μόνο βραστό επιτρέπετε να το δίνουμε έτσι; Πειράζει που δεν το πολυτρώει; :?

Καλά Χριστούγεννα και να χαίρεστε τις οικογένειες σας !!! :D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...