Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Η αυξημένη ομοκυστεΐνη σχετίζεται με τη θρομβοφιλία, δηλαδή την τάση για πρόκληση θρόμβωσης, που με τη σειρά της μπορεί να προκαλέσει αποβολές. Σε περιπτώσεις επιβεβαιωμένης θρομβοφιλίας δίνεται αγωγή με ηπαρίνη για να βοηθηθεί η κύηση.

 

Εφόσον το εργαστήριο όμως σε σας δίνει τέτοια όρια φυσιολογικών τιμών το αποτέλεσμά σας είναι προφανώς εντός των ορίων. Πολλά εργαστήρια για γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας δίνουν ως όρια 4,5-8 μmol/l εξού και η χθεσινή μου παρατήρηση. Εντούτοις, εφόσον έχετε τιμές αναφοράς από το εργαστήριο που έκανε την εξέταση θα πρέπει να βασιστούμε σε αυτές, οπότε προφανώς τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε με την ομοκυστεΐνη.

 

 

ΓΙΑΤΡΕ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΣΠΙΡΙΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΥΚΤΗΚΕΣ ΕΝΕΣΗΣ INOHEP MIA THN HMEΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΩΟΛΗΨΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Ο ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΕΒΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΥΜΕΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;;

 

 

ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΛΥΘΕΝΤΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ: 16

 

TEXNΙΚΗ ΣΥΜΑΝΣΕΩΣ: RHG

 

ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ: 46,XY

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: ANAΛΥΘΗΚΑΝ 16 ΜΕΤΑΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΙΣΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΘΕΙΣΕΣ ΜΕΤΑΦΑΣΕΙΣ ΜΕΤΡΗΘΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΩΝ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΔΟΚΙΜΗ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΑΡΡΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΕΙΣ ΔΟΜΙΚΕΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ.

 

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ Η ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΖΕΥΓΟΥΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΨΑΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΙΑΤΡΕ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΣΠΙΡΙΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΥΚΤΗΚΕΣ ΕΝΕΣΗΣ INOHEP MIA THN HMEΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΩΟΛΗΨΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Ο ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΕΒΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΥΜΕΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;;

 

 

ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΛΥΘΕΝΤΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ: 16

 

TEXNΙΚΗ ΣΥΜΑΝΣΕΩΣ: RHG

 

ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ: 46,XY

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: ANAΛΥΘΗΚΑΝ 16 ΜΕΤΑΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΙΣΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΘΕΙΣΕΣ ΜΕΤΑΦΑΣΕΙΣ ΜΕΤΡΗΘΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΩΝ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΔΟΚΙΜΗ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΑΡΡΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΕΙΣ ΔΟΜΙΚΕΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ.

 

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ Η ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΖΕΥΓΟΥΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΨΑΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

 

 

Ειλικρινά δεν έχω κάτι χειροπιαστό να σας συμβουλέψω. Το θέμα των αποβολών είναι σύνθετο και υπάρχουν πολλές πτυχές που δεν είναι μέχρι στιγμής κατανοητές. Υποθέτοντας ότι έχετε κάνει τη συνήθη διερεύνηση αποβολών νομίζω ότι το επόμενο βήμα είναι να μιλήσετε με το γιατρό σας και να αποφασίσετε αν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ψάξετε ή αν ήσασταν απλά εξαιρετικά ατυχή. Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεστε τη γνώμη των γιατρών που γνωρίζουν το ιστορικό σας και τις λεπτομέρειες αυτής και των προηγούμενων κυήσεων.

 

Πάντως από πλευράς αντιπηκτικής αγωγής ήσασταν όντως καλυμμένη και ο καρυότυπος δεν έδειξε τίποτα που να μπορεί να μας κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το σύνηθες σε τέτοιες ουρολοιμώξεις είναι να δίνεται αγωγή μόνο στην πάσχουσα και όχι στο σύντροφό της αν αυτός δεν έχει συμπτώματα. Ο,τι δηλαδή έγινε στη περίπτωσή σας.

 

Δε θα έλεγα ότι το θέμα πρέπει να σας απασχολεί, εκτός αν υπάρχει ιστορικό υπογονιμότητας ή έχει και ο σύζυγος συμπτώματα ουρολοίμωξης. Σε τέτοια περίπτωση μπορεί να κάνει και ο ίδιος μια γενική και καλλιέργεια ούρων για να δείτε αν χρειάζεται να πάρει αγωγή.

 

Καλησπέρα σας,

Σχετικά με το μικρόβιο ecoli που μου εμφανίστηκε όταν έκανα γενική ούρων, την προηγούμενη εβδομάδα έκανα Test Pap αλλά βγήκα καθαρή δεν έβγαλε ότι είχα το μικρόβιο ecoli, πως γίνετε αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σχετικά με το μικρόβιο ecoli που μου εμφανίστηκε όταν έκανα γενική ούρων, την προηγούμενη εβδομάδα έκανα Test Pap αλλά βγήκα καθαρή δεν έβγαλε ότι είχα το μικρόβιο ecoli, πως γίνετε αυτό;;

 

Το τεστ Παπ ανιχνεύει ανωμαλίες στα κύτταρα του τραχήλου της μήτρας, προσπαθώντας να προλάβει την ανάπτυξη καρκίνου.

 

Δε δείχνει τίποτα σχετικά με τα ούρα και τις ουρολοιμώξεις που αφορούν στο ουροποιητικό σύστημα, όχι το γεννητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά την τελευταία μου παλίνδρομη όπως σας έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα τον Δεκέμβριο του 2012, μου ζήτησαν να κάνω κάποιες εξετάσεις.

Αυτές είναι:

εξετάσεις για ιούς, καλλιέργεια κολπικού υγρού , καμπύλη σακχάρου και υστεροσαλπιγγογραφια.

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για κάποιες από αυτές που έχω κάνει και οι τιμές είναι ανεβασμένες?

Με έχει πιάσει ανυπομονησία και φόβος.

Σας τις στελνω με e- mail.

Ευχαριστώ.

 

 

Καλησπέρα,

 

Τελικά τις έλαβα τις εξετάσεις που μου στείλατε.

 

Όπως συχνά γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις δε φαίνεται να εντοπίζεται κάποια λοίμωξη ή άλλη αιτία για την παλινδρόμηση. Οι λίγες τιμές που είναι ανεβασμένες δείχνουν απλά ανοσία σε κάποιες λοιμώξεις, όχι τρέχουσα λοίμωξη.

 

Εάν και οι άλλες εξετάσεις που έχετε κάνει είναι όλες φυσιολογικές φοβάμαι ότι η κατάληξη της εγκυμοσύνης σας θα πρέπει να καταταχθεί στα τυχαία γεγονότα. Αυτό είναι μεν καλό γιατί σημαίνει ότι είναι λίγο πιθανό να ξανασυμβεί, είναι όμως και κακό γιατί δεν παίρνετε μια ξεκάθαρη απάντηση για τα αίτια. Να ξέρετε όμως ότι σε λίγες γυναίκες βρίσκεται ξεκάθαρη αιτιολογία μετά από παλινδρομηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τελικά τις έλαβα τις εξετάσεις που μου στείλατε.

 

Όπως συχνά γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις δε φαίνεται να εντοπίζεται κάποια λοίμωξη ή άλλη αιτία για την παλινδρόμηση. Οι λίγες τιμές που είναι ανεβασμένες δείχνουν απλά ανοσία σε κάποιες λοιμώξεις, όχι τρέχουσα λοίμωξη.

 

Εάν και οι άλλες εξετάσεις που έχετε κάνει είναι όλες φυσιολογικές φοβάμαι ότι η κατάληξη της εγκυμοσύνης σας θα πρέπει να καταταχθεί στα τυχαία γεγονότα. Αυτό είναι μεν καλό γιατί σημαίνει ότι είναι λίγο πιθανό να ξανασυμβεί, είναι όμως και κακό γιατί δεν παίρνετε μια ξεκάθαρη απάντηση για τα αίτια. Να ξέρετε όμως ότι σε λίγες γυναίκες βρίσκεται ξεκάθαρη αιτιολογία μετά από παλινδρομηση.

 

Καλημέρα γιατρε, ευχαριστω που μου απαντήσατε. Εγω φοβηθηκα πολυ με τα αντισωματα στον ιο του Επσταιν Μπαρρ μήπως έχω τίποτα εγω ,όχι μόνο για την παλινδρομη,τι είναι αυτος ο ιός?

Δεν τελειωσα με ολες τις εξετασεις, εχω ακόμα να κάνω την υστεροσαλπιγγογραφια και μια καμπύλη σακχάρου και βέβαια περιμένω τα αποτελέσματα απο την βιοψια του κυηματος και του πλακουντα.

Επισης πιστεύετε ότι θα πρεπει να κάνω υστεροσκοπηση κατευθείαν αντί για υστεροσαλπιγγογραφια?

Συγνώμη πάλι για τις πολλές ερωτήσεις.

και ευχαριστω για την ανταπόκριση σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρε, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Έχω ήδη ένα αγοράκι 3 ετών και προσπαθούμε με το σύζυγό μου για 2ο παιδάκι εδώ και ένα χρόνο περίπου συστηματικά. Σημειώνω ότι το 1ο μας παιδί συνελήφθη σχετικά εύκολα (στον τρίτο μήνα προσπαθειών). Επίσης, πρέπει να σας αναφέρω ότι έχω χειρουργηθεί δύο φορές λαπαροσκοπικά για κύστες ενδομητρίωσης (την πρώτη φορά στην αριστερή ωοθήκη και τη δεύτερη μετά από 3 χρόνια στη δεξιά). Μιλώντας με το γιατρό που με παρακολουθεί για πιθανά αίτια υπογονιμότητας, αφού έχει αποκλειστεί το θέμα κακού σπέρματος μετά από σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο σύζυγος, μου είπε ότι υπερηχογραφικά δεν "βλέπει" κάτι παθολογικό (κάποια κύστη υποθέτω), ενδεχομένως όμως να έχω πάλι προβλήματα με την ενδομητρίωση. Ρωτώ λοιπόν, είναι πιθανό η πάθηση αυτή να έχει επανεμφανιστεί σε άλλο σημείο πλην των ωοθηκών ώστε να μη γίνεται αντιληπτή παρά μόνο χειρουργικά? Έχω ανησυχήσει δεδομένου ότι δεν συνέστησε εξετάσεις (π.χ. ορμονολογικές) και το μόνο που υποψιάζεται προς το παρόν είναι αυτό.

 

Επιπλέον, ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον μπορεί η υπογονιμότητα αυτή να οφείλεται σε αυτό που ονομάζεται ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης. Ο γιατρός μου το απέκλεισε, δεν συμφωνεί με αυτή τη θεωρία, από την άλλη έχω σταθερό κύκλο 26-28 ημερών. Ωστόσο κάποιες φορές η ωορρηξία μου είναι κάπως καθυστερημένη (π.χ. τη 18η μέρα σε 26 ημερών κύκλο) που σημαίνει (απ' ότι καταλαβαίνω) ότι η ωχρινική φάση σε κάποιους κύκλους είναι μικρότερη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρε, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Έχω ήδη ένα αγοράκι 3 ετών και προσπαθούμε με το σύζυγό μου για 2ο παιδάκι εδώ και ένα χρόνο περίπου συστηματικά. Σημειώνω ότι το 1ο μας παιδί συνελήφθη σχετικά εύκολα (στον τρίτο μήνα προσπαθειών). Επίσης, πρέπει να σας αναφέρω ότι έχω χειρουργηθεί δύο φορές λαπαροσκοπικά για κύστες ενδομητρίωσης (την πρώτη φορά στην αριστερή ωοθήκη και τη δεύτερη μετά από 3 χρόνια στη δεξιά). Μιλώντας με το γιατρό που με παρακολουθεί για πιθανά αίτια υπογονιμότητας, αφού έχει αποκλειστεί το θέμα κακού σπέρματος μετά από σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο σύζυγος, μου είπε ότι υπερηχογραφικά δεν "βλέπει" κάτι παθολογικό (κάποια κύστη υποθέτω), ενδεχομένως όμως να έχω πάλι προβλήματα με την ενδομητρίωση. Ρωτώ λοιπόν, είναι πιθανό η πάθηση αυτή να έχει επανεμφανιστεί σε άλλο σημείο πλην των ωοθηκών ώστε να μη γίνεται αντιληπτή παρά μόνο χειρουργικά? Έχω ανησυχήσει δεδομένου ότι δεν συνέστησε εξετάσεις (π.χ. ορμονολογικές) και το μόνο που υποψιάζεται προς το παρόν είναι αυτό.

 

Επιπλέον, ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον μπορεί η υπογονιμότητα αυτή να οφείλεται σε αυτό που ονομάζεται ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης. Ο γιατρός μου το απέκλεισε, δεν συμφωνεί με αυτή τη θεωρία, από την άλλη έχω σταθερό κύκλο 26-28 ημερών. Ωστόσο κάποιες φορές η ωορρηξία μου είναι κάπως καθυστερημένη (π.χ. τη 18η μέρα σε 26 ημερών κύκλο) που σημαίνει (απ' ότι καταλαβαίνω) ότι η ωχρινική φάση σε κάποιους κύκλους είναι μικρότερη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καλησπέρα,

 

Η ενδομητρίωση είναι δυστυχώς μια πάθηση που δε δίνει πάντοτε συμπτώματα ή ακόμα και ευρήματα στο υπερηχογράφημα. Για την ακρίβεια μόνο μια μειοψηφία των περιπτώσεων εκδηλώνεται με κύστεις (ενδομητριώματα) στις ωοθήκες. Συνήθως η πάθηση προκαλεί πολλαπλές μικρές εστίες διάχυτα στην πύελο που μέσω της χρόνιας φλεγμονής που δημιουργούν μπορούν να επηρεάσουν δυσμενώς τη γονιμότητα.

 

Με δεδομένο το ιστορικό σας θα έλεγα ότι η διαγνωστική λαπαροσκόπηση ακούγεται ένα λογικό επόμενο βήμα. Η ενδομητρίωση είναι μια διαρκώς εξελισσόμενη κατάσταση οπότε καλό θα ήταν ώστε να διαπιστωθεί κατά πόσο υπάρχουν νέες εστίες και αυτές να καυτηριαστούν.

 

Δε θα το θεωρούσα κι εγώ πιθανό να υπάρχει ορμονικό ζήτημα λόγω του σταθερού κύκλου σας. Γυναίκες με σταθερό κύκλο φυσιολογικής διάρκειας κατά κανόνα έχουν και σταθερή ωορρηξία, που είναι και το σημαντικό σε τέτοιες περιπτώσεις. Η ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης είναι μια θεωρία που στην πράξη δεν έχει αποδειχτεί οπότε νομίζω ότι λίγο νόημα θα είχε να εστιάζατε την προσοχή σας εκεί.

 

Και για μένα λοιπόν η διαγνωστική λαπαροσκόπηση με παράλληλο έλεγχο της διαβατότητας των σαλπίγγων θα ήταν το ενδεδειγμένο επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρε, ευχαριστω που μου απαντήσατε. Εγω φοβηθηκα πολυ με τα αντισωματα στον ιο του Επσταιν Μπαρρ μήπως έχω τίποτα εγω ,όχι μόνο για την παλινδρομη,τι είναι αυτος ο ιός?

Δεν τελειωσα με ολες τις εξετασεις, εχω ακόμα να κάνω την υστεροσαλπιγγογραφια και μια καμπύλη σακχάρου και βέβαια περιμένω τα αποτελέσματα απο την βιοψια του κυηματος και του πλακουντα.

Επισης πιστεύετε ότι θα πρεπει να κάνω υστεροσκοπηση κατευθείαν αντί για υστεροσαλπιγγογραφια?

Συγνώμη πάλι για τις πολλές ερωτήσεις.

και ευχαριστω για την ανταπόκριση σας.

 

Καλησπέρα,

 

Ο ιός Epstein-Barr είναι αυτός που προκαλεί τη λοιμώδη μονοπυρήνωση, γνωστή και ως "ασθένεια του φιλιού". Πολλοί από μας την περνάμε σε κάποια φάση της ζωής μας και έχουμε στη συνέχεια ανοσία, όπως δείχνουν και οι εξετάσεις στην περίπτωσή σας. Ο συγκεκριμένος ιός δεν έχει συνδεθεί με αποβολές ή άλλες επιπλοκές στην εγκυμοσύνη και δεν αποτελεί μέρος του συνηθισμένου ελέγχου αποβολών.

 

Σχετικά με την υστεροσκόπηση και τη σαλπιγγογραφία προσωπικά θα σας συμβούλευα να κάνετε την πρώτη, αν τελικά αποφασίσετε να κάνετε μια από τις δυο. Η υστεροσκόπηση δίνει περισσότερες πληροφορίες για το εσωτερικό της μήτρας που είναι και η περιοχή ενδιαφέροντος σε τέτοιες περιπτώσεις. Η υστεροσαλπιγγογραφία είναι ωφέλιμη κυρίως για έλεγχο των σαλπίγγων παρέχοντας περιορισμένες πληροφορίες για τη μήτρα. Σημειωτέον πάντος ότι η τελευταία αποτελεί ευκολότερη εξέταση και λιγότερο επεμβατική, ενώ έχει και μικρότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Θα προχωρήσουμε αυτό το μήνα, ίσως και τον επόμενο (εύχομαι να μη χρειαστεί) σε παρακολούθηση ωορρηξίας στο ιατρείο και εάν τα αποτελέσματα δεν είναι τα επιθυμητά, θα προχωρήσουμε ίσως σε επέμβαση. Ίδωμεν....Και πάλι σας ευχαριστώ.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο ιός Epstein-Barr είναι αυτός που προκαλεί τη λοιμώδη μονοπυρήνωση, γνωστή και ως "ασθένεια του φιλιού". Πολλοί από μας την περνάμε σε κάποια φάση της ζωής μας και έχουμε στη συνέχεια ανοσία, όπως δείχνουν και οι εξετάσεις στην περίπτωσή σας. Ο συγκεκριμένος ιός δεν έχει συνδεθεί με αποβολές ή άλλες επιπλοκές στην εγκυμοσύνη και δεν αποτελεί μέρος του συνηθισμένου ελέγχου αποβολών.

 

Σχετικά με την υστεροσκόπηση και τη σαλπιγγογραφία προσωπικά θα σας συμβούλευα να κάνετε την πρώτη, αν τελικά αποφασίσετε να κάνετε μια από τις δυο. Η υστεροσκόπηση δίνει περισσότερες πληροφορίες για το εσωτερικό της μήτρας που είναι και η περιοχή ενδιαφέροντος σε τέτοιες περιπτώσεις. Η υστεροσαλπιγγογραφία είναι ωφέλιμη κυρίως για έλεγχο των σαλπίγγων παρέχοντας περιορισμένες πληροφορίες για τη μήτρα. Σημειωτέον πάντος ότι η τελευταία αποτελεί ευκολότερη εξέταση και λιγότερο επεμβατική, ενώ έχει και μικρότερο κόστος.

 

 

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!:idea:

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε, καλησπερα θα ηθελα να σας εκφρασω εναν προβληματισμο μου κ παρακαλω για την συμβουλη σας: τον Απριλιο του 2010 μετα απο μια αποξεση λογω αποβολης τον Φεβρουαριο/2010(1ος τοκετος 10/2008), κ μετα απο απουσια περιοδου 2 μηνων ο γιατρος μου με ενημερωσε οτι υπαρχει μια συμφηση στον τραχηλο(γι'αυτο κ η απουσια περιοδου) κ ετσι πρεπει να παρω ναρκωση να κανει διανοιξη του τραχηλου κ να τοποθετησει κ ενα σπιραλ,κ λογω της συμφησης αλλα το ηθελα κ εγω για αντισυλληπτικους λογους. Προχωρησαμε λοιπον στην διαδικασια κ τωρα που πρεπει να αφαιρεσουμε το σπιραλ μου ειπε οτι πρεπει παλι να κανουμε ενα

"μινι" χειρουργειο με ναρκωση. Αναμενω την απαντηση σας. Ευχαριστω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατρε, καλησπερα θα ηθελα να σας εκφρασω εναν προβληματισμο μου κ παρακαλω για την συμβουλη σας: τον Απριλιο του 2010 μετα απο μια αποξεση λογω αποβολης τον Φεβρουαριο/2010(1ος τοκετος 10/2008), κ μετα απο απουσια περιοδου 2 μηνων ο γιατρος μου με ενημερωσε οτι υπαρχει μια συμφηση στον τραχηλο(γι'αυτο κ η απουσια περιοδου) κ ετσι πρεπει να παρω ναρκωση να κανει διανοιξη του τραχηλου κ να τοποθετησει κ ενα σπιραλ,κ λογω της συμφησης αλλα το ηθελα κ εγω για αντισυλληπτικους λογους. Προχωρησαμε λοιπον στην διαδικασια κ τωρα που πρεπει να αφαιρεσουμε το σπιραλ μου ειπε οτι πρεπει παλι να κανουμε ενα

"μινι" χειρουργειο με ναρκωση. Αναμενω την απαντηση σας. Ευχαριστω.

 

 

Καλησπέρα,

 

Καταρχήν η παρουσία σύμφυσης στον τράχηλο μετά από απόξεση είναι αρκετά σπάνια και συνήθως παραπέμπει είτε σε κακή τεχνική κατά την απόξεση είτε σε μετεγχειρητική λοίμωξη. Πέραν αυτού η αντιμετώπιση μου ακούγεται σωστή και λογικά πρέπει να έχει λύσει πλέον το πρόβλημα.

 

Δεν είμαι βέβαιος γιατί χρειάζεται η αναισθησία στην περίπτωσή σας. Εάν το σπιράλ βρίσκεται ακόμα τοποθετημένο σωστά και δεν έχει μετακινηθεί βαθύτερα στη μήτρα όπως κάποιες φορές συμβαίνει θα θεωρούσα ότι μπορεί να αφαιρεθεί στο ιατρείο χωρίς δυσκολία. Εάν έχει μετακινηθεί τότε μπορεί να χρειάζεται διαστολή ο τράχηλος για να συλληφθεί, πράγμα που πράγματι απαιτεί αναισθησία.

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να σας εξηγήσει ο γιατρός σας τους λόγους πίσω από τη σύστασή του ή να πάρετε μια δεύτερη γνώμη από κάποιο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε!εχω συνδρομο πολυκυστικων οωθηκων και οι 2 μου ωοθηκες γεματες.Ωοριξια δεν εχω παρατηρησει ποτε να κανω και ανησυχω..Προσπαθω 4 μηνες για παιδακι.Ειμαι αδυνατη,εχω εντονη τριχοφυια,τις περισσοτερες μερες του κυκλου με ποναει και ενας μου μαστος μου και πολλες φορες αντι για περιοδο μου ρχονται καφε υγρα.Κυκλο εχω 30-40 μερες με πολυ μικρη ροη.Προσπαθησα να βρω την ωοριξια μου με τα τεστ του εμποριου και ενδεικτικα απο την 3η μερα εως την 10η του κυκλου μου βγαιναν σχεδον θετικα χωρις να υπαρχει ωοριξια στην πραγματικοτητα!!ανεβασμενη lh?αυτο σημαινει οτι δεν παραγονται ωαρια? απο ολα αυτα τα συμπτωματα εχω ελπιδες?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σασ ειμαι 20 χρονων στισ 15 δεκεμβριου εκανα αποξεση , επαιρνα τα cyclacur για να μου ερθει η περιοδοσ ομωσ εγω στην αρχη νομιζα οτι ειναι αντισυλληπτικα και καναμε χωρισ προφυλαξη ερωτα με το αγορι μ . Στισ 16.01 μπου ηρθε για 4 μερεσ κανονικα και την 5 μερα ειχα ελαχιστα ροζ υγρα.Τωρα εχει τελειωσει και νοιωθω οπωσ οταν ειμουν εγκυοσ ... πρισμενο στηθοσ χωρισ πονο με ευαισθησια στισ θηλεσ πονοσ χαμηλα στην κοιλια κουραση κτλ τα οποια συνεχιζουν μεχρι σημερα . 1 μερα πριν αδιαθετησω εκανα τεστ και βγηκε αρνητικο .Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνησ ???

σασ παρακαλω απαντηστε μου....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε!

Βρισκομαι σε ενα διλημμα και χρειαζομαι τη συμβουλη σας. Αποφασισαμε με το συζυγο να αρχισουμε προσπαθειες συλληψης. Εν τω μεταξυ παρουσιαστηκε προβλημα στο δοντι μου. Παρακολουθουμε την κατασταση με τον οδοντιατρο για να δουμε πως θα εξελιχθει. Ισως χρειαστει ακτινογραφια,απονευρωση και θηκη. Τωρα βρισκομαι στις γονιμες μερες. Απο τη μια θελω πολυ να προσπαθησουμε για παιδι και απο την αλλη φοβαμαι μηπως ολες αυτες οι εξετασεις -συν της τοπικης αναισθησιας που θα χρειαστει για την απονευρωση- προκαλεσουν καποιο προβλημα στο μωρο. Να περιμενω καλυτερα να τελειωσω τη θεραπεια του δοντιου και μετα να προσπαθησουμε ή αν δεν υπαρχει καμια επιδραση στο μωρο να συνεχισουμε τις προσπαθειες; Εχω αγχωθει πολυ γιατρε, γιατι απο τη μια θελω πολυ μια νεα εγκυμοσυνη αλλα απο την αλλη δεν θελω να κανω κατι που θα επηρεασει το μωρο (επειδη στην προηγουμενη υπηρχε προβλημα με το μωρο).

Θα περιμενω τη συμβουλη σας :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε!εχω συνδρομο πολυκυστικων οωθηκων και οι 2 μου ωοθηκες γεματες.Ωοριξια δεν εχω παρατηρησει ποτε να κανω και ανησυχω..Προσπαθω 4 μηνες για παιδακι.Ειμαι αδυνατη,εχω εντονη τριχοφυια,τις περισσοτερες μερες του κυκλου με ποναει και ενας μου μαστος μου και πολλες φορες αντι για περιοδο μου ρχονται καφε υγρα.Κυκλο εχω 30-40 μερες με πολυ μικρη ροη.Προσπαθησα να βρω την ωοριξια μου με τα τεστ του εμποριου και ενδεικτικα απο την 3η μερα εως την 10η του κυκλου μου βγαιναν σχεδον θετικα χωρις να υπαρχει ωοριξια στην πραγματικοτητα!!ανεβασμενη lh?αυτο σημαινει οτι δεν παραγονται ωαρια? απο ολα αυτα τα συμπτωματα εχω ελπιδες?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Αυτό που περιγράφετε είναι λίγο-πολύ τυπική συμπεριφορά πολυκυστικών ωοθηκών. Το πιθανότερο είναι ότι στην πραγματικότητα έχετε πολύ σπάνια ωορρηξία ανεξαρτήτως του τι λένε τα τεστ. Τα τεστ ωορρηξίας βασίζονται πράγματι σε μέτρηση της ορμόνης LH που στις πολυκυστικές είναι έτσι κι αλλιώς αυξημένη, συνεπώς δεν είναι αξιόπιστα στην περίπτωσή σας.

 

Όπως πολύ συχνά συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις πιθανολογώ ότι θα χρειαστείτε κάποιου είδους βοήθεια για να συλλάβετε, συνήθως με τη μορφή ωορρηκτικών φαρμάκων. Επειδή όμως το θέμα είναι λίγο πιο σύνθετο από απλά τη λήψη κάποιου σκευάσματος θα σας συμβούλευα να μιλήσετε με το γιατρό σας για να μην προσπαθείτε και απογοητεύεστε άδικα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ ειμαι 20 χρονων στισ 15 δεκεμβριου εκανα αποξεση , επαιρνα τα cyclacur για να μου ερθει η περιοδοσ ομωσ εγω στην αρχη νομιζα οτι ειναι αντισυλληπτικα και καναμε χωρισ προφυλαξη ερωτα με το αγορι μ . Στισ 16.01 μπου ηρθε για 4 μερεσ κανονικα και την 5 μερα ειχα ελαχιστα ροζ υγρα.Τωρα εχει τελειωσει και νοιωθω οπωσ οταν ειμουν εγκυοσ ... πρισμενο στηθοσ χωρισ πονο με ευαισθησια στισ θηλεσ πονοσ χαμηλα στην κοιλια κουραση κτλ τα οποια συνεχιζουν μεχρι σημερα . 1 μερα πριν αδιαθετησω εκανα τεστ και βγηκε αρνητικο .Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνησ ???

σασ παρακαλω απαντηστε μου....

 

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα ότι το πιθανότερο είναι ότι δεν είστε έγκυος δεδομένου ότι είχατε κανονική περίοδο και αρνητικό τεστ εγκυμοσύνης. Επειδή όμως το τεστ έγινε λίγο νωρίς και υπάρχει μια μικρή πιθανότητα τυχόν κύηση να μην ανιχνεύθηκε θα σας συμβούλευα να το επαναλάβετε. Αν και τώρα είναι αρνητικό τότε μπορείτε οριστικά να ησυχάσετε. Ίσως τα συμπτώματά σας να οφείλονται και στα φάρμακα αν συνεχίζετε να τα παίρνετε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε!

Βρισκομαι σε ενα διλημμα και χρειαζομαι τη συμβουλη σας. Αποφασισαμε με το συζυγο να αρχισουμε προσπαθειες συλληψης. Εν τω μεταξυ παρουσιαστηκε προβλημα στο δοντι μου. Παρακολουθουμε την κατασταση με τον οδοντιατρο για να δουμε πως θα εξελιχθει. Ισως χρειαστει ακτινογραφια,απονευρωση και θηκη. Τωρα βρισκομαι στις γονιμες μερες. Απο τη μια θελω πολυ να προσπαθησουμε για παιδι και απο την αλλη φοβαμαι μηπως ολες αυτες οι εξετασεις -συν της τοπικης αναισθησιας που θα χρειαστει για την απονευρωση- προκαλεσουν καποιο προβλημα στο μωρο. Να περιμενω καλυτερα να τελειωσω τη θεραπεια του δοντιου και μετα να προσπαθησουμε ή αν δεν υπαρχει καμια επιδραση στο μωρο να συνεχισουμε τις προσπαθειες; Εχω αγχωθει πολυ γιατρε, γιατι απο τη μια θελω πολυ μια νεα εγκυμοσυνη αλλα απο την αλλη δεν θελω να κανω κατι που θα επηρεασει το μωρο (επειδη στην προηγουμενη υπηρχε προβλημα με το μωρο).

Θα περιμενω τη συμβουλη σας :confused:

 

 

Καλησπέρα,

 

Η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να αποφύγετε τις ακτινογραφίες οποιασδήποτε μορφής όσο προσπαθείτε να συλλάβετε. Δε θα με ανησυχούσε τόσο η χρήση τοπικής αναισθησίας γιατί τα ποσά που περνούν στην κυκλοφορία και τελικά μπορούν να επηρεάσουν τυχόν έμβρυο είναι πολύ μικρά. Αντίθετα, κάθε επιβάρυνση με ακτινοβολία μπορεί θεωρητικά να επηρεάσει το ωάριο ή την αρχόμενη εγκυμοσύνη - μικρή πιθανότητα ομολογουμένως, αλλά ειδικά αν υπάρχει ιστορικό, γιατί να το ρισκάρετε;

 

Κατά τ'άλλα θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό να έχετε καλή στοματική υγεία στην εγκυμοσύνη, οπότε ολοκληρώστε πρώτα την οδοντιατρική θεραπεία και μετά προσπαθήστε. Σαφώς μην την αναβάλετε για αργότερα γιατί συχνά η κατάσταση επιδεινώνεται κατά την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να αποφύγετε τις ακτινογραφίες οποιασδήποτε μορφής όσο προσπαθείτε να συλλάβετε. Δε θα με ανησυχούσε τόσο η χρήση τοπικής αναισθησίας γιατί τα ποσά που περνούν στην κυκλοφορία και τελικά μπορούν να επηρεάσουν τυχόν έμβρυο είναι πολύ μικρά. Αντίθετα, κάθε επιβάρυνση με ακτινοβολία μπορεί θεωρητικά να επηρεάσει το ωάριο ή την αρχόμενη εγκυμοσύνη - μικρή πιθανότητα ομολογουμένως, αλλά ειδικά αν υπάρχει ιστορικό, γιατί να το ρισκάρετε;

 

Κατά τ'άλλα θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό να έχετε καλή στοματική υγεία στην εγκυμοσύνη, οπότε ολοκληρώστε πρώτα την οδοντιατρική θεραπεία και μετά προσπαθήστε. Σαφώς μην την αναβάλετε για αργότερα γιατί συχνά η κατάσταση επιδεινώνεται κατά την εγκυμοσύνη.

Ευχαριστω γιατρε για την απαντηση σας! Με καθησυχασατε γιατι κι εγω προς τα εκει εκλινα. Αυτο που δεν καταλαβα για την ακτινογραφια ειναι: καλο ειναι να αποφευγεται η ακτινογραφια ακομα και λιγες μερες πριν τις γονιμες μερες; Αν με αλλα λογια χρειστει να κανω ακτινογραφια π.χ. την 8η μερα του κυκλου, να αφησουμε τις προσπαθειες για τον επομενο μηνα;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γιατρε για την απαντηση σας! Με καθησυχασατε γιατι κι εγω προς τα εκει εκλινα. Αυτο που δεν καταλαβα για την ακτινογραφια ειναι: καλο ειναι να αποφευγεται η ακτινογραφια ακομα και λιγες μερες πριν τις γονιμες μερες; Αν με αλλα λογια χρειστει να κανω ακτινογραφια π.χ. την 8η μερα του κυκλου, να αφησουμε τις προσπαθειες για τον επομενο μηνα;

 

Ναι θα έλεγα να αποφύγετε την προσπάθεια κατά τον κύκλο που γίνεται η ακτινογραφία, ανεξαρτήτως του πότε έγινε. Η παραγωγή του ωαρίου ξεκινά από τις πρώτες μέρες του κύκλου οπότε θεωρητικά μπορεί να επηρεαστεί από ακτινοβολία σε οποιαδήποτε στιγμή πριν ή μετά την ωορρηξία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έλεγα να αποφύγετε την προσπάθεια κατά τον κύκλο που γίνεται η ακτινογραφία, ανεξαρτήτως του πότε έγινε. Η παραγωγή του ωαρίου ξεκινά από τις πρώτες μέρες του κύκλου οπότε θεωρητικά μπορεί να επηρεαστεί από ακτινοβολία σε οποιαδήποτε στιγμή πριν ή μετά την ωορρηξία.

Να'στε καλα γιατρε για την ενημερωση και την αμεση απαντηση σας :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα γιατρε ειμαι τριαντα χρονων και προσπαθουμε με τον αντρα μου 2 χρονια για παιδι. πριν απο ενα χρονο ειχα μια βιοχημικη εγκυμοσυνη κ εκτοτε τπτ.ακομη ομως μια αποβολη ειχα κ πριν δεκα χρονια με διαφορετικο συντροφο τοτε.πιστευτε οτι ειναι ανησυχητικο κ εχω μεγαλες πιθανοτητες για ακομη μια αποβολη? τι εξετασεις συστηνετε να κανουμε? υπαρχουν καποια προληπτικα φαρμακα σε περιπτωση κυησης? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...