Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η πίεση σου είναι μια χαρά. Πάνω από 140 θεωρείται αυξημένη

 

Aυτος που λες...δεν ισχυει..

Εξαρταται ποσο ειναι η πιεση της κανονικα...αν ειχε πιεση 9 με 6 τοτε το 12 θεωρειτε επικινδυνο...(ειναι σαν καποια που εχει 12 να εχει τωρα 15...)

Γι αυτο και ρωταμε ποσο ειχε πριν...αν πριν ηταν 11 και τωρα 12..δεν θεωρειτε και διαφορα ..σαφως ομως πρεπει να την ελεγχει (μπορει απ το αγχος η για καποιο λογο να ειχε ανεβει εκεινη την στιγμη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη αλλά όποιο βιβλίο και αν διαβάσεις λέει ότι υπέρταση θεωρείται όταν η αρτηριακή πίεση είναι μεγαλύτερη από 140/90. Το επαγγελμά μου ανήκει στον ιατρικό κλάδο και είμαι αρκετά καλά ενημερωμένη

Link to comment
Share on other sites

Ε χμ...επιμενω..αν ανηκεις κι ολας στο ιατρικο κλαδο θα επρεπε να ξερεις τι θεωρειτε και τι οχι..

Ειπαμε αν μια κοπελα εχει πιεση (πριν την εγκ και κξατα την διαρκεια) πχ 9 η μεγαλη τοτε το 12 γι αυτην θεωρειτε υπερταση....

Αν δεν το ξερεις..τοτε ψαξ το καλυτερα

Και καμια φορα εχουμε δει πολλους ν ανηκουν σε καποιο κλαδο...αλλα να μην ειναι ενημερωμενοι...οποτε αυτο που λες...δεν μου λεει τιποτα...

Και πες σου σε παρακαλω...θες να μου πεις..οτι αν εγω ειμαι κανονικα υποτασικη...και εχω 8 -9 την μεγαλη....αν φτασω το 12-13 δεν θεωρειτε επικινδυνο??

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεις πια ειναι η πιεση κανονικα...οπου σαφως ειναι το 12 με 7 περιπου..οποτε τοτε θεωρειτε υπερταση το 14 και πανω..

 

 

Αυτο μου θυμιζει το μπουσουλα οτι ολες οι γυναικες εχουν την 14 μερα ωορρηξια...χωρις να υπολογιζουν το κυκλο τις καθε μιας ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sia-sia, πριν την εγκυμοσύνη ήμουν υποτασική δλδ η πίεσή μου κυμαινόταν από 9 έως 11 το πολύ η μεγάλη και 6 έως 8 η μικρή. Από το 2ο τρίμηνο και μετά η πίεσή μου "τσίμπουσε" όλο και πιο πάνω σταδιακά. Όταν πήγαινα για υπέρηχο η γυναικολόγος μου με μετρούσε και είχα 13 - 13,5 και κάποιες φορές 14. Μου είχε πει να ΄μετράω την πίεση μου δύο φορές την ημέρα και αν ανέβαινε πάνω από 15 αμέσως πήγαινα μαιευτήριο. Δυστυχώς εμένα μου εξελίχθηκε σε προεκλαμψία με αποτέλεσμα πρόωρο τοκετό.

Σου λέω την δική μου εμπειρία όχι για να σε τρομάξω αλλά για να δεις ότι το 12 δεν εμπνέει ανησυχία, όμως είναι κάτι που πρέπει να συζητήσεις με τον γιατρό σου και εκείνος θα σου δώσει οδηγίες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και η δικη μου γνωμη ειναι οτι οταν η μεγαλη ειναι 12 δεν υπαρχει καποιος κινδυνος. Ακομη κι αν καποιος ειναι υποτασικος. Αν η κανονικη σου πιεση ηταν 9 η μεγαλη και τωρα ξαφνικα 12, απλα θα πρεπει να την ελεγχεις πιο συχνα γιατι ειναι πολυ πιθανο να ανεβει κι αλλο.

 

Την πιεση να την μετρας το πρωι και οχι μετα απο φαγητο, μετα απο περπατημα και γενικα μετα απο καποια κοπωση, γιατι μπορει να ειναι ανεβασμενη και να σε ανησυχισει χωρις λογο. Επισης καλο θα ηταν να σου μετραει την πιεση καποιος ειδικος, (γιατρος, φαρμακοποιος) για να ειναι πιο εγκυρο το αποτελεσμα!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 27Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΥ ΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ DOPLER ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΑΛΛΑ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ.ΜΟΥ ΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΓΙΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΑΝΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΠΙΕΣΗ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ??ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....!!!!!:-P:-P:-P

line_m123_beg_micky_time_1248408000_text_d4ef20f0e1e9e4df20eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν υποτασικη παντα αλλα επειδη ανεβηκε λιγακι στο 3 τριμηνο σε συνδυασμο με τα κιλα που πηρα και το λευκωμα που παρουσιασα στα ουρα,ο γιατρος μου εδωσε χαπακια για την πιεση..στην αρχη δεν ηθελα με τιποτα να τα παρω κι απλα τα ειχα στην τσαντα μου..αλλα επειδη ρωτησα ειδικο καρδιολογο και με καθυσηχασε παιρνω κανονικοτατα ενα την ημερα..μην ανησυχεις..δεν ειναι τιποτα..απλα πρεπει να την παρακολουθεις..αν πχ φτασει 14 εμενα μου ειχε πει να τον παρω αμεσως τηλ..μετα μου εδωσε τα χαπια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ 14 - 9. ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕ ΙΣΑ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΦΟΡΕΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ; ΟΧΙ. ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ. ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ. ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΥΚΩΜΑ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ, ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟ 14. ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΟΤΑΝΑ ΕΙΧΑ ΜΑΡΑΘΟΣΠΟΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗ ΓΑΛΑΚΤΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ. ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΝΑ ΑΦΕΨΗΜΑ, ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ 13 ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΤΑ ΜΙΣΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΠΑΣΧΟΥΣΑ!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kornilia,

 

γιατί κοιτάς τη μεγάλη, τη μικρή κοιτάς. Το 9 είναι οριακό. Εγώ είχα 12,5μεγ-9μικ και έκοψα το αλάτι και σε μία εβδομάδα έπεσε στο 8,5μικ. Η κουνιάδα μου έκοψε το αλάτι και έπεσε στο 7.5. Η μεγάλη μπορεί να πάει και στο 18 αν αγχωθείς. Δεν έχει σχέση. Εγώ έκανα εξέταση λεύκωμα στα ούρα κάθε 2-3 μέρες στο τέλος. Μόνο αυτό ανησυχούσε το γιατρό μου. Δεν έκανα καμία άλλη εξέταση στο δεύτερο παιδί. Ούτε down, ούτε σακχάρου, ούτε τίποτα. Μόνο το λεύκωμα έψαχνε. Στο πρώτο είχα πρηστεί, μου επέβαλλε ξεκούραση σε ημικλινήμ στάση, ούτε ξαπλωμένη ούτε καθιστή και σε μία εβδομάδα ξεπρήστηκα.

 

Άντε κοντά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 27Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΥ ΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ DOPLER ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΑΛΛΑ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ.ΜΟΥ ΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΓΙΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΑΝΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΠΙΕΣΗ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ??ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....!!!!!:-P:-P:-P

Καλημέρα..Έχω ένα παιδάκι 6,5 ετών.Α πό την αρχή της εγυμοσύνης η πίεση μου ήταν γύρω στο 13, κάτι που έκανε τον γιατρό μου να είναι σε επιφυλακή. Γύρω στον 6ο άρχισε να ανηφορίζει προς το 14, οπότε και ο γιατρός μου αποφάσισε να μου δώσει φαρμακευτική αγωγή..Στην πορεία κάναμε συνεχώς doppler για να διαπιστώσουμε τη ροή του αίματος προς τον πλακούντα..Δεν ήταν ιδιαίτερα ικανοποιητική,το μωρό μου μεγάλωνε καλά όμως δεν έπαιρνε αρκετό αίμα για να βάλει το κανονικό του βάρος ..όμως τα πράγματα ήταν υπό έλεγχο αν και ξέραμε ότι μάλλον θα γεννήσω νωρίτερα.Και λίγο πριν συμπληρώσω τις 36 εβδομάδες από μια τυχαία μέτρηση η πίεση ήταν στο 14-10 (με 3 αντιυπερτασικά χάπια). Το αποτέλεσμα? Μπήκα στο μαιευτήριο, μου έκαναν κορτιζόνη για 2 ημέρες για να δυναμώσουν οι πνεύμονες του μωρού και γέννησα με καισαρική ένα υγιέστατο αγοράκι 2,5 κιλών..το οποίο όχι μόνο έφτασε αλλά ξεπέρασε το ανώτατο βάρος και ύψος ..Μέχρι τις 29-1-10 ήμουν ξανά έγκυος όμως αναγκάστηκα να διακόψω λόγω ιατρικού θέματος στην 17η εβδομάδα. Ξεκίνησα και αυτήν την εγκυμοσύνη με πίεση (αφού ήταν κάτι που εμένα δεν περιορίστηκε μόνο στην περίοδο της εγκυμοσύνης - κληρονομιά από τον μπαμπά μου) απλά άλλαξα τα φάρμακα που έπαιρνα πριν,με φάρμακα κατάλληλα για την εγκυμοσύνη και η πίεση μου ήταν μια χαρά και χαμηλότερη από πριν. Εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να αποφεύγεις το αλάτι (γιατί η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν το έκανα όπως έπρεπε) και να είσαι ήρεμη (ούτε ήρεμη ήμουν)..ο γιατρός σου ήδη σου κάνει doppler οπότε παρακολουθεί την ανάπτυξη του μωρού σου με τον καλύτερο τρόπο..Όλα θα πάνε καλά..με το καλό να έρθει το μωρό σου.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

 

Εσεις ειστε ολες τυχερες εγω που εχω πιεση 18 μεγαλη κι 8,35 μικρη τι να πω?

απο την αρχη της εγκυμοσυνης ολο αυτο.

Ουτε να αγχονομαι δεν κανει να τσαντιζομαι κι εννοειτε ουτε αλλατια.......

Πινω χαπια καθε μερα

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...