Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Η κρεμα? ναι ηρθε, πηγαμε και την παραλαβαμε. Του δωσαμε και το ονομα του αντρα σου για να ξερει να του του δωσει το υπολοιπο. Τι λαθος συνεννοηση εγινε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρηκα τον αντρα μου να κοιμαται, τα παιδια μονα νηστικα, να δερνονται και τον μικρο χεσμενο. Αν θελετε μπειμπι σιτερ να σας τον συστησω!

 

Ευχαριστούμε για την προταση αλλά πιστεύω οτί όλες έχουμε εναν τέτοιο δίπλα μας :lol::lol::lol::lol:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την προταση αλλά πιστεύω οτί όλες έχουμε εναν τέτοιο δίπλα μας :lol::lol::lol::lol:

 

Αληθεια? Νομιζα οτι μονο εγω εχω τετοιο κελεπουρι!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μη σε νοιάζει καθόλου για μένα. Την επόμενη φορά.

Εγώ είμαι μόνη με τον μικρό και βρήκα ευκαιρία να τον ταράξω στους ζωμούς κλπ. Ο άντρας μου είναι πολύ προβληματισμένος, με τη "συμβουλευτική του ίντερνετ" και ομολογώ ότι δεν τον αδικώ καθόλου. Εγώ έχω δει και επάνω μου και στο παιδί την ευεργετική επίδραση της διατροφής οπότε είμαι θετική, μακροπρόθεσμα όμως στ΄αλήθεια δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι όλα καλά. Γιαυτό και δεν είμαι τόσο απόλυτη και γιαυτό διστάζω.

 

Επειδή όμως πρόκειται για πρωτόκολλο που αν δεν εφαρμοστεί δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα, δεν ξέρω αν αξίζει η προσπάθεια μισή με μεγάλες παρασπονδίες (άσε το παιδί να φάει μακαρόνια, έ και ένα γλυκάκι δεν πειράζει μία στο τόσο). Θα ένιωθα αλλιώς αν υπήρχε πρακτίσιονερ να με καθοδηγήσει ή τουλάχιστον να φαίνεται ότι έχει εκείνος την ευθύνη (και γιατί και πάλι δική μου θα είναι αφού θα τον έχω επιλέξει, αλλά αλλιώς φαίνεται στους άλλους). Πρόσφατα μου είπαν "Μη στεναχωριέσαι για τις αλλεργίες θα περάσουν αυτά" και απάντησα "Τώρα που ξέρω τι πρέπει να κάνω στεναχωριέμαι μόνο που διστάζω και δεν έχω πυγμή να πολεμήσω άλλο". Γιατί αν είναι άλλος με το παιδί, καταλαβαίνετε ότι το σαμποτάζ πάει σύννεφο (α, δεν ήθελε το ζωμό, α ήθελε τυράκι, α λίγο ψωμάκι μωρέ σιγά).

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο μικρός είναι πάλι συγκαμμένος μετά την κραιπάλη των τελευταίων ημερών και σε αυτό ποντάρω για να καταλάβει ότι πρέπει να προσέχει τον εαυτό του.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρικι αν δεν εισαι πανω απο το παιδι συνεχεια δεν γινεται. Σημερα ειναι η πρωτη μερα σε 24 μερες που τον αφησα μονο για 2 μισι ωρες, μου φανηκε περιεργο που κατεβηκα κεντρο. Ευτυχως με τον αντρα μου εχουμε μια συννεοηση και εχει ψιλοπειστει αν και τα θεωρει ακομα τρομερη υπερβολη και δεν θα κανει επιτηδες καποια παρασπονδια. Τα κατα λαθος φοβαμαι μαζι του......Ολοι οι υπολοιποι ειναι επικινδυνοι και εν δυναμει σαμποτερ και γι αυτο δεν τον αφηνω στιγμη μαζι τους. Μολις γυρισω την πλατη μου η μανα μου θα του βαλει κατι κακο στο στομα. Γι αυτο εκανα την καρδια μου πετρα και οσο διαρκει η ιντρο θα μαι μαζι του. Ουτε δουλεια ουτε μαθηματα θα κανω τωρα......μεγαλη θυσια για μενα (και τα οικονομικα μας) αλλα δεν γινεται αλλιως. Και μετα στη φουλ γκαπς νομιζω οτι και παλι δεν θα τον αφηνω στους γονεις μου. Οσο κι αν ορκιζεται η μανα μου ξερει καλα οτι θα κανει την μαλα#@ια της μολις βρει ευκαιρια.

 

Αν δουλευεις και λειπεις απο το σπιτι θα καταφερεις να τηρησεις το προγραμμα μονο αν δεσμευτουν οι αλλοι. Πραγμα δυσκολο. Η θα το κανεις καλοκαιρι που δεν θα δουλευεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιρικι αν δεν εισαι πανω απο το παιδι συνεχεια δεν γινεται. Σημερα ειναι η πρωτη μερα σε 24 μερες που τον αφησα μονο για 2 μισι ωρες, μου φανηκε περιεργο που κατεβηκα κεντρο. Ευτυχως με τον αντρα μου εχουμε μια συννεοηση και εχει ψιλοπειστει αν και τα θεωρει ακομα τρομερη υπερβολη και δεν θα κανει επιτηδες καποια παρασπονδια. Τα κατα λαθος φοβαμαι μαζι του......Ολοι οι υπολοιποι ειναι επικινδυνοι και εν δυναμει σαμποτερ και γι αυτο δεν τον αφηνω στιγμη μαζι τους. Μολις γυρισω την πλατη μου η μανα μου θα του βαλει κατι κακο στο στομα. Γι αυτο εκανα την καρδια μου πετρα και οσο διαρκει η ιντρο θα μαι μαζι του. Ουτε δουλεια ουτε μαθηματα θα κανω τωρα......μεγαλη θυσια για μενα (και τα οικονομικα μας) αλλα δεν γινεται αλλιως. Και μετα στη φουλ γκαπς νομιζω οτι και παλι δεν θα τον αφηνω στους γονεις μου. Οσο κι αν ορκιζεται η μανα μου ξερει καλα οτι θα κανει την μαλα#@ια της μολις βρει ευκαιρια.

 

Αν δουλευεις και λειπεις απο το σπιτι θα καταφερεις να τηρησεις το προγραμμα μονο αν δεσμευτουν οι αλλοι. Πραγμα δυσκολο. Η θα το κανεις καλοκαιρι που δεν θα δουλευεις.

 

Βρε παιδιά εμένα τουλάχιστον η μητέρα μου που κρατάει την μικρή τις λιγες ώρες που δουλεύω σέβεται παρα πολύ την γνωμη μου και την πορεία που έχω διαλέξει για το παιδί. Στην αρχή είχε πολλούς ενδιασμούς αλλά επειδή ξέρει πόσο προσεκτικος ανθρωπος είμαι και προπαντως καθόλου ενθουσιώδης και μετρημένος( για να πάρω μια απόφαση ακόμη και για ψώνια πρέπει να μου βγει από τη μύτη :-)) με εμπιστεύτηκε παρα το νεαρό της ηλικίας μου. Σε αυτό πραγματικά την παραδέχομαι και είμαι πολύ ευγνώμων! Μπορώ να της αφήσω το παιδί εντελώς ξέγνοιαστη!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω ότι προχωρήσατε τόσο πολύ! :P Διάβαζα ποση ώρα!

 

Μιρίκι πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού κολλάς. Στην υλοποίηση λόγω δυσκολιών (μαγειρεματα, σαμποτέρ, επίμονη άρνηση κλπ) ή στο ότι φοβάστε την διατροφή?

Γιατί τα πρώτα τα καταλαβαίνω πραγματικά και αν δεν έχεις άνθρωπο όπως πχ την μαμά της Κατερίνας είναι αδύνατον να γίνει γκαπς στο παιδί. Αλλά η έλλειψη πρακτίτιονερ δεν είναι ανασταλτικός παραγκοντας. Μαθαίνεις τόσο καλά το παιδί σου και τις αντιδράσεις του που σε συνδιασμό και με το δικό σου διάβασμα, είμαι σίγουρη ότι θα τα πάτε πολύ καλά!

Πρέπει να πάρεις την μεγάλη απόφαση!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου που είχε περάσει μία περίοδο διάρροιας και σπυθουρακια γύρω από το στόμα, πλέον έχει συνέλθει με 2 τρόπους. Συστηματικά ζωμοί και γιαούρτι και κεφίρ. Μάλιστα πλέον έφτασε σήμερα στο άλλο άκρο να μην ενεργηθεί καθόλου! Οπότε τώρα πρέπει να κάνω focus στην αποτοξίνωση.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fairy 's mom να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου. Αυτό που με δυσκολεύει είναι ο συνδυασμός των δύο. Από την μια είναι πολύ κουραστικό όλο αυτό το μαγείρεμα κλπ, γιατί όπως ξέρεις δεν έχω ποτέ καμία βοήθεια ως προς αυτό και ταυτόχρονα τα επιχειρήματα που έχω υπέρ της διατροφής δεν πείθουν κανέναν ώστε αφενός να βοηθήσει, αφετέρου να μη σαμποτάρει.

 

Θυμηθείτε την αντίδραση της ΜΑΡΙΑΛ π.χ. και σκεφτείτε ότι κανένας μα κανένας στον περίγυρό μου δεν διαφωνεί μαζί της. Το επιχείρημα πάντα είναι αν δε μου το πει γιατρός δεν το κάνω. Κι εκεί ό,τι κι αν πω εγώ για παρατήρηση κλπ δε φτάνει. Οπότε κάπου το βρίσκω ανώφελο να ξεπατώνομαι για γίνεται μισή δουλειά. Ν α δινω μάχες επί μαχών με το μικρό για να τον πείσω και τελικά να μην ολοκληρώνουμε ποτέ την προσπάθειά μας. Εφόσον αυτά που έχω να πω εγώ μπορώ διαισθητικά ουσιαστικά να τα υποστηρίξω μιας και η ιδιότητά μου ως νηπιαγωγός δεν είναι και πολύ πειστική για τα λεγόμενά μου... Μπερδεμένα τα γράφω.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως αν κ ειμαι πολυ πισω σε σχεση με σας,ενω καποτε ημουν τυπος που λατρευε μακαρονια κ ρυζι κ δεν ετρβγα κρεας,τωρα πια τρωω πραγματα που μου κανει εντυπωση ειλικρινα.Αλλα στο βιβλιο εξηγει πολυ ωραια πως αλλαζει η γευση σου κ τρως πραγματα που δεν σου αρεσαν προ γκαπς.το ειδα λοιπον στην πραξη καθως εκτος απο τα κρεατα που καταναλωνω μανιωδως,πιανω τον εαυτο μου να σκεφτεται ολο λαχανικα,φασολακια,φρικασε ,τροφες που απο παιδι δεν εβαζα στο στομα μου.:wink:

Εχθες ημουν προετοιμασμενη οτι ο μικρος θα μεινει νηστικος με το γκαπς μεσημεριανο του κ με εστειλε αδιαβαστη γιατι πρωτη φορα στα χρονικα καθαρισε ενα πιατο πεντανοστιμο κοκκινιστο κοτοπουλο με καροτα κ πιπεριες διαφορες (αλεσμενα τα λαχανικα) κ εφαγε κ σαλατα μαρουλακι:D

Πολυ χαρηκα.:wink:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι ακουγεσαι μπερδεμενη μιρικι. Καταλαβαινω ολα αυτα που λες γιατι τα αντιμετωπισα και εξακολουθω να αντιμετωπιζω κι εγω. Ακομα και τα σοβαρα προβληματα που ειχαμε δεν ηταν αρκετα για τους αλλους ωστε να μπουμε σε τετοια διατροφη. Αλλα δεν ηταν δικα τους προβληματα κιολας για να χολοσκανε. Εδω δεν νοιαζονται για τη δικη τους υγεια θα σκανε για τη δικη μας? Μου πηρε μισο χρονο ετσι να παρω την αποφαση να ξεκινησω το προγραμμα κι αυτο γιατι ειδα οτι πηγαινα απο το κακο στο χειροτερο, ξεκινησε καποιο αυτοανοσο σε μενα και ο μικρος μεγαλωνε, χειροτερευε συνεχεια στο φαγητο χαρη στη μαμα μου που οταν τον κρατουσε του μαγειρευε ΜΟΝΟ μακαρονια και ηξερα οτι σε λιγο θα εχανα το τρενο και θα μου ηταν παρα πολυ δυσκολο πλεον να του επιβαλλω τη διατροφη.

 

Κοροιδευα κι εγω τον εαυτο μου για αρκετο καιρο και θα καταφερνα να ξεπερασω τα προβληματα μας με αλλους τροπους. Αλλα δεν!!! Ετσι το πηρα αποφαση και ξεκινησαμε. Παρα την ταλαιπωρια μας την πρωτη βδομαδα ιντρο τωρα δεν το θεωρω κατι φοβερο.....αλλα ξεπατωνομαι στο μαγειρεμα, ειναι γεγονος!

 

Απο την αλλη ολοι για καποιο σαδιστικο λογο χαιρονται να με βλεπουν να ξυπναω απο νωρις και να μαγειρευω ολη μερα (ειμαι γνωστη τεμπελα!) και αυτο τους κανει λιγοτερο εχθρικους απεναντι μας. Καταλαβαινουν προφανως οτι για να χω παρατησει τα παντα και να ασχολουμαι με κατι που σαφως δεν μου προκαλει τρελλη χαρα ουτε το απολαμβανω θα υπαρχει σοβαρος λογος.

 

Επειδη ομως εσυ δουλευεις και δεν μπορεις να αφησεις τη δουλεια στην ακρη οπως εγω θα σου ελεγα αν αποφασισεις να περασεις μια εστω συντομη ιντρο το παιδι να το κανεις μετα απο καλη ετοιμασια σε φαση διακοπων σου. Τουλαχιστον τις πρωτες φασεις. Αυτο δεν ειναι δυσκολο να το πετυχεις, απλα να παρεις μια γενναια αποφαση και να πεις "ας ειναι χριστουγεννα/πασχα/καλοκαιρι και ολοι γλεντανε. Εμεις θα κανουμε τη θεραπεια μας και θα γινουμε καλα" . Μετα νομιζω αφου τριφτεις πολυ με την οικογενεια και τους πεις ¨δειτε ποσο υποφερουμε και ταλαιπωρουμαστε και σας παρακαλω σεβαστειτε το και ακολουθειστε καποιους κανονες για οσο χρειαστει να μη παει ο κοπος μας χαμενος"

 

 

Δεν μπορει μια δυο θα συγκινηθουν λιγο. Κι επισης μπορεις να πεις οτι ακολουθειτε συμβουλες γιατρου. Εγω ετσι λεω σε μερικους στοκους που ρωτανε.

 

 

Αυτα! Εσυ ξερεις τι εχει το παιδι σου και θα αποφασισεις....μπορει να σου παρει καιρο οπως εμενα αλλα να ξερεις οσο μεγαλωνει τοσο πιο δυσκολα θα ειναι να του εφαρμοσεις το προγραμμα. Μονο μη το μετανοιωσεις αργοτερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.com/b/?node=1090752&ref_=pe_99990_26485020

 

τι λετε? ειναι επισφαλες να ψωνισουμε απο αμερικη?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.com/b/?node=1090752&ref_=pe_99990_26485020

 

τι λετε? ειναι επισφαλες να ψωνισουμε απο αμερικη?

 

Δεν μπορείς, είναι άλλη η τάση του ρεύματος, 110V νομίζω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εχθες ημουν προετοιμασμενη οτι ο μικρος θα μεινει νηστικος με το γκαπς μεσημεριανο του κ με εστειλε αδιαβαστη γιατι πρωτη φορα στα χρονικα καθαρισε ενα πιατο πεντανοστιμο κοκκινιστο κοτοπουλο με καροτα κ πιπεριες διαφορες (αλεσμενα τα λαχανικα) κ εφαγε κ σαλατα μαρουλακι:D

Πολυ χαρηκα.:wink:

 

Μπράβο του!

Είδες που στα λεγα; Νηστικά δεν μένουνε, μια-δυο-τρεις και μετά θα φάνε!

 

Μιρίκι μου εγώ γενικά διαφωνώ με το σκεπτικό σου, στην GAPS δεν είναι όλα ή τίποτα.

Ό,τι μπορείς να κάνεις μέσα στις δυνατότητες χρόνου και χρημάτων που διαθέτεις όφελος θα είναι και για σένα και για το παιδί.

Κάνε τους ζωμούς σου, τα τουρσάκια και τα κεφίρ σου, βοηθάνε πάρα πολύ έστω και αν δεν ακολουθείς τη διατροφή 100%.

Μαγείρευε εσύ σωστά και άσε τον να τρώει και κάτι απαγορευμένο στη μαμά σου εφόσον δεν μπορείς να την ελέγξεις.

Μόνο μην τα παρατήσεις, κρίμα θα είναι.

 

Φαντάζομαι πόσο απίστευτα δύσκολο θα είναι για μια μαμά που εργάζεται να κάνει την GAPS σωστά, γιατί όλα πρέπει να γίνουνε εκ του μηδενός.

Εγώ αυτό τον καιρό έχω τη μαμά μου και φροντίζει για το μεσημεριανό μας (αλλά όχι για πολύ, φεύγει σε 2 βδομάδες :-( και ευτυχώς όμως έχει πίασει το νόημα και μαγειρεύει σωστά με βούτυρο, λάδι καρύδας, ζωμούς κτλ), και πάλι όλη τη μέρα στην κουζίνα την τρώω φτιάχνοντας τουρσιά, κεφίρ νερού και γάλακτος, κομπούχα, τώρα sour cream και γιαούρτι, ζωμούς, κρακεράκια ακόμη και κανένα μαφινάκι για να έχω σε ώρες λιγούρας για να μην ξεφύγω!

Δουλειές του σπιτιού πολύ βασικές... δεν υπάρχει χρόνος.

 

Αλλά νιώθω τόσο καλά, έχω τόση πολλή ενέργεια από τότε που άρχισα την GAPS που τώρα δεν κάνω πίσω, είναι απίστευτο πόσο βελτιώθηκε η υγεία μου στον ένα χρόνο περίπου που κάνω την GAPS.

Kαι όταν με το καλό αποθηλάσει η μικρή θα κάνω και την Ίντρο, θέλω να αποτοξινώσω όλο τον υδράργυρο που μαζεύτηκε μέσα μου από τα μαύρα σφραγίσματα που είχα τόσα χρόνια :-(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει καμμια να μου δωσει cheesecloth αποψε? Eχω πηξει να στραγγιζω με φιλτρα καφε!

 

Εκανα ghee και ακομα στραγγιζω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει καπου η Καμπελ οτι αυτο που μενει απο την παρασκευη του ghee δλδ ο αφρος με λιγο λαδι μπορεις να το κρατησεις και να χρησιμοποιηθει ως βουτυρο? Λεω να το κρατησω να μαγειρευω για τον αντρα μου με αυτο. Τι λετε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Nα κι ενα ευχαριστο από εμάς! :D

 

Επινα κεφιρ νερού και η μικρή νόμιζε πως ήταν χυμός μήλου ετοιμος biona ;)

Mε ρωτάει λοιπον χυμος είναι? Εεε λέω σχεδον :P Θες να δοκιμασεις? Ναι! μου λεει ;) Της βάζω σε ένα πολύ πολύ μικρό ποτηρακι που τρελαίνεται και το κατεβάζει :shock: και ζητάει κι άλλο :shock: Και με το ζόρι δεν της έβαλα και τρίτο μην μου πάθει τίποτε :lol::lol::lol: Εσκουζε και ήθελε κι αλλο!

 

Αχ πολύ πολύ χάρηκα! Της άρεσε αυτό με την παπάγια! Είναι όντως πολύ ωραιο και το είχα αφήσει και πάνω από 3 μέρες για να είμαι σίγουρη για την ζάχαρη!

 

Χτες μου έκλεψε και μια καψουλα προβιοτικών δικιά μου και έτσι έφαγε 2! Δεν φάνηκε καμμιά διαφορά όμως :?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρικι μου συμφωνω απόλυτα με την Rosie!

 

Ακόμα και ενδιασμούς να έχεις για την μεγάλη κατανάλωση κρέατος, βουτυρου κλπ μπορείς από αυτά που έμαθες να κάνεις μια πολύ σωστή και ισορροπημένη διατροφή! Δεν θα έχεις τα άμεσα αποτελέσματα που είχαμε εμεις αλλα σκέψου πως μακροπρόθεσμα θα έχεις πολύ μεγάλο όφελος.

 

Επίσης μπορείς να κάνεις πιο έξυπνες επιλογές όπως ρύζι-πατάτες σε σχέση με μακαρόνια πχ ή δημητριακά χωρίς γλουτένη και μουλιασμένα οσπρια κλπ.

 

Θέλω να πω πως μπορέις να κάνεις μια ισορροπημένη διατροφή βασισμενη στην gaps αλλά δεν θα είναι "θεραπευτική" ας πούμε..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια μακάρι να είναι έτσι. Σκέψου δουλειά (τέσσερεις ώρες είμαι εκεί βάλε και κανένα δύωρο τη μέρα η προετοιμασία σας φαίνονται λίγο αλλά είναι χρόνος), διδακτορικό κάργα αργοπορημένο και το σπίτι (που αν κάνω λιγότερα πράγματα θα μας το κλείσει πια το υγειονομικό)....

 

Αλλά το βασικό μόνο ο mesastoura μπορεί να το καταλάβει. Όταν ο ένας γονιός είναι αντίθετος ο άλλος δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι οι παπουδογιαγιάδοθείες. Και σκεφτείτε ότι ήδη "κάνω του κεφαλιού μου" με το μακροχρόνιο θηλασμό και με τις ήπιες προσεγγίσεις στον ύπνο. Που τελικά αποδίδουν αλλά έχω παίξει πολλή ξινίλα για να γίνει αυτό και όπως και να το κάνουμε έχει επιπτώσεις.

 

Προς το παρόν επιστρέφουμε κι οι δυο σε φουλ και ίσως τα Χριστούγεννα ένα γρήγορο πέρασμα την ίντρο για το μικρό. Θα δοκιμάσω και τα μακαρόνια ζέας αν δεν μπορώ να τα αποφύγω καθόλου (τις πατάτες δεν τις έτρωγε ποτέ ούτως ή άλλως). Στο μεταξύ έχω γίνει σαν το σαράκι και τριβελίζω το μυαλό του καλού μου "Κοίτα την κοιλίτσα του πάλι πρήστηκε. Κοίτα που πάλι γέμισε σπυράκια και τον φαγουρίζουν. Κοίτα που πάλι συγκάηκε. Κοίτα που κλαίει πολύ εύκολα." Ευτυχώς η παιδίατρος (Ρόζι έχω ακόμη την παλιά μου, τη Σ) όταν τη ρώτησα για την πρησμένη κοιλιά με ρώτησε αν συνεχίζουμε τη διατροφή που κάναμε και μου είπε ότι καλό θα ήταν να την ξαναρχίσουμε. Και το άκουσε.

 

Ό,τι βγει, όμως στο τέλος γιατί είναι πραγματικά πολύ ψυχοφθόρο. Τα οφέλη τα ξέρω καλά γιατί τα βίωσα η ίδια. Και το κυριότερο βίωσα τις επιπτώσεις του να τα παρατήσεις πριν τη σωστή στιγμή. Ευχαριστώ για την υποστήριξη.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρικι μια χαρα σε καταλαβαινω, ακριβως τα ιδια εχω βιωσει και συνεχιζω να βιωνω κι εγω. Απο αποψη αντιδρασης περιβαλλοντος δλδ....στα παντα! Και μενα ο αντρας μου δεν καταλαβαινει και πολλα πραγματα και λειτουργω οπως εσυ, υπερτονιζω τα αρνητικα οταν συμβαινουν και τα θετικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα, για να κανεις σωστα τη διατροφη θέλει χρόνο (και χρημα αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση). Αμα δουλευεις ειναι σχεδον αδυνατο να ετοιμασεις ο,τι χρειάζεται. Αν δουλευεις και ταυτόχρονα σου κρατάει τα παιδια κάποιος που δεν τηρεί τη διατροφή ε τοτε είναι ακομα πιο δύσκολα τα πράματα. Και αμα υπάρχουν και σαμποτερ μεσα στην οικογένεια, ε με αυτο δε μπορω να φανταστω πως μπορει καποιος να την πετυχει!

Εμενα δε μου φτανουν οι ώρες πραγματικά. Μου λείπουν τουλάχιστο 2 ώρες τη μέρα, γιατι θελω να ειμαι και λιγο χαλαρη με τα παιδια, γιατι θέλω να κανω πραματα για μενα, γιατι οπως ειπε η μιρικι θα μας φερουν το υγειονομικο, και αυτο χωρις να υπολογισω να μαγειρεύω τουρσια, κεφιρ και ο,τι χρειάζεται. Απλως προσπαθω, ο,τι κανω να ειναι γκαπς legal και να αποφευγουμε τα απογορευμενα που ουτως ή αλλως δεν προσφερουν τιποτα. Οταν βρισκω μιση ωριτσα (τις τελευταιες ωρες της ημερας βεβαια) δοκιμαζω κατι καινουριο και προσπαθω να τους το πασαρω. Απο το να το αφησω τελειως ξεφραγο αμπελι -που παλια τρωγανε καθε μερα μακαρονια- κατι ειναι και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δε δουλευω και ξεπατωνομαι ολη μερα με το μαγειρεμα αλλα και το κυνηγημα να παρουν ζωμους, προβιοτικα κλπ. Οχι να δουλευα κιολας!!! Τι αγχος κι αυτο.......επισης εχουμε τα καθημερινα μπανια, εγω και τα παιδια.

 

Αλλα κανω το εξης. Αναθετω στους σαμποτερ να μας φτιαχνουν αυτο που μπορουν, οπως το κεφιρ γαλακτος και τα τουρσια. Ειναι ειδικοι σε αυτα και ειναι τεραστια βοηθεια για μενα. Επισης παρακαλω τη μαμα μου οταν μπορει να στελνει κανα φαι για τον αντρα μου ωστε να ξελασκαρω λιγο εγω - δεν το κανει συχνα αλλα εστω και μια φορα την εμβομαδα κατι ειναι. Φορτωνω στο μπαμπα μου το καθαρισμα των καρυδιων. Οτι μπορω δλδ να δωσω αλλου το κανω. Δεν θα αντεχα να εχω κι ολα αυτα στο κεφαλι μου!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

τσουπ,να'μαι κι εγω!!!

μιρικι εγω σας παρακολουθω απο την αρχη,και συναντησα μεγαλες δυσκολιες στο να ξεκινησω.δεν εχω προσβαση πχ καθολου σε βιολογικα κρεατα....ουτε σε τυροκομεια,ουτε σε μεγαλα σουπερ μαρκετ.

επισης επειδη ηδη δεν τρωγαμε ζαχαρη ουτε συσκευασμενα τροφιμα,δεν τρωγαμε εξω,πινουμε κεφιρ εδω και χρονια,απεχουμε απο τα συμβατικα αγελαδινα λογω αλλεργιων-και αργοτερα απο αποψη,θεωρουσαμε οτι τρωμε σωστα.στην ουσια δηλαδη,το ψωμι μας δυσκολεψε περισσοτερο απο τα αλλα.

τωρα οκ,χρονο για τουρσια δεν βρισκω παντα,αλλα το φαγητο μας το προσεχω,και ειδικα το τι θα φαει το παιδι,που ευτυχως ειναι συνεργασιμος και ακουει.μαγειρευω μονο γκαπς ληγκαλ-οσο μπορω,χωρις βιολογικα κρεατα...γκρρρ-και εχουμε προσαρμοστει οικογενειακως,νομιζω οτι σιγα σιγα μπαινουμε σε μια σειρα και εχουν σταματησει και οι γυρω γυρω να μιλανε και να προσφερουν στο παιδι-μονο ψωμι,γιατι ολα τα αλλα τους τα ειχα αποκλεισει απο τοτε που γεννηθηκε!τωρα φαντασου αποφασισε και ο αντρας μου να κοψει το ψωμι,μετα απο ενα αρθρο που διαβασαμε σχετικα με τον καρκινο...

ιντρο θα κανουμε κι εμεις σε λιγο καιρο,θελω να μαθουμε πρωτα να τρωμε σωστα ολοι,και να ξεκινησει να τρωει και η μικρη ωστε να μαγειρευω τα ιδια για ολους.λυπαμαι μονο που δεν εφαρμοσα νωριτερα ολα οσα εμαθα,ωστε να γλιτωσουμε κατι ατελειωτες κρισεις υστεριας του μικρου μου,ειδικα αμεσως μετα απο ξυπνημα....ελπιζω τωρα για το καλυτερο.

οποτε μιρικι μην επηρεαζεσαι,κανε εσυ αυτο που θεωρεις σωστο και θα πειστει και ο αντρας σου σιγα σιγα.βαλε την διατροφη στην καθημερινοτητα σας,μην αγοραζεις καν τα απαγορευμενα,να μην υπαρχουν στο σπιτι,και προσπαθησε οταν ειστε εξω ο μικρος να εχει φαει κατι λιγο πριν,ή παιρνε του μαζι κατι ληγκαλ.

και καλα κουραγια...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι είμασταν οι βασιλιάδες του τζανκ φουντ (και νομίζω ότι κατά βάθος παραμένουμε). Οπότε η αλλαγή ήταν τεράστια για μένα που ξαφνικά άρχισα να μαγειρεύω τα πάντα από το μηδέν, αλλά και να στερούμαι λιχουδιές που ναι μεν με πέθαιναν, αλλά τις γούσταρα πολύ.

 

Όλα αυτά που λες τα έκανα τους έξι μήνες που εφαρμόσαμε τη φουλ. Με γκρίνια όμως. Το λάθος μου ήταν που δέχτηκα στις διακοπές να διακόψουμε και τη διατροφή (πραγματικά όμως μου ήταν αδύνατο να μαγειρεύω και εκεί, δεν είχα και τα μέσα και κακά τα ψέμματα βολεύτηκα).

 

Δε θα το πιστέψετε σε τρεις ημέρες μέσα που τρώει λήγκαλ πράγματα η κοιλίτσα του έχει μείνει η μισή (το έκζεμα έχει φουντώσει βέβαια, αλλά δεν πειράζει θα φύγει και αυτό). Είδωμεν. Ελπίζω να βρούμε μια λύση, γιατί δεν έχω πολλές αντοχές για ψυχοφθόρες καταστάσεις....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...