Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

Πάντως μετά από τόσες σελίδες που έχουν γραφτεί εδώ, θα ήταν καταπληκτικό αν κάποιος τα μάζευε όλα και τα δημοσίευε ανά κατηγορίες:

- τα κλισέ

- τα πρωτότυπα

- τα επικίνδυνα

 

Προσωπικά και βιβλίο να τυπωνόταν, θα το αγόραζα....:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κουμπάρα μου, παιδαγωγός, έχει αρχίσει τα γνωστά "να το κόψετε, θα προκαλέσετε πρόβλημα στην ψυχοσύνθεση του παιδιού" και τις γνωστές π@π@ριές. Το πρόβλημα είναι ότι το λέει με ψαρωτικό ύφος ειδήμονα επειδή είναι "η ειδικότητά της", και επιπλέον, επειδή δεν τολμά να τα πει σε μένα, τα λέει στον άντρα μου!!!!!!!!! Τηλεφωνικά μάλιστα.

 

θα γίνει πανικός

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μου, παιδαγωγός, έχει αρχίσει τα γνωστά "να το κόψετε, θα προκαλέσετε πρόβλημα στην ψυχοσύνθεση του παιδιού" και τις γνωστές π@π@ριές. Το πρόβλημα είναι ότι το λέει με ψαρωτικό ύφος ειδήμονα επειδή είναι "η ειδικότητά της", και επιπλέον, επειδή δεν τολμά να τα πει σε μένα, τα λέει στον άντρα μου!!!!!!!!! Τηλεφωνικά μάλιστα.

 

θα γίνει πανικός

Αν κατάλαβα καλά, "η ειδικότητά της" είναι να λέει π@π@ριές, οπότε γιατί σου κακοφαίνεται;....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά και απορία για τον τρόπο σκέψης κάποιων ανθρώπων συγχρόνως, ανακάλυψα τη λύση στο πρόβλημα μου!!!

Αφού σχεδόν όλοι όταν άκουγαν οτι συνεχίζω να θηλάζω, αντιδρούσαν με ατάκες του τύπου:

"μετά τους 6 μήνες δεν του προσφέρει τίποτα του παιδιού το μητρικο", "θα γίνει μαμόθρεφτο", και λοιπά "χαριτωμένα" που σχεδόν όλες έχετε ακούσει....και αφού φυσικά προσπαθούσα να τους εξηγήσω οτι το μητρικό είναι για τα παιδάκια το καλύτερο και μπλα μπλα μπλα...και φυσικά με κοιτούσαν σαν ούφο, πλέον σώθηκα και κανείς δε μου λέει κουβέντα!!!

Ο διάλογος πλέον είναι ο εξής:

-θηλάζεις ακόμα?????????

-ναι....

-άντε να το κόβεις σιγά σιγά όμως ε???

-Τώρα με την οικονομική κρίση δεν υπάρχουν λεφτά για ξένο γάλα....

-(κατά περίεργο τρόπο) ....σιωπή....

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

καλο!γελασα....αχ θεε μου ολες τισ ιδιες ατακεσ ακουμε....κοριτσια κρατατε γεραααα ενωμενες θα νικησουμε!!!!(που λεει κ ο Ψινακης):D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κουμπάρα μου, παιδαγωγός, έχει αρχίσει τα γνωστά "να το κόψετε, θα προκαλέσετε πρόβλημα στην ψυχοσύνθεση του παιδιού" και τις γνωστές π@π@ριές. Το πρόβλημα είναι ότι το λέει με ψαρωτικό ύφος ειδήμονα επειδή είναι "η ειδικότητά της", και επιπλέον, επειδή δεν τολμά να τα πει σε μένα, τα λέει στον άντρα μου!!!!!!!!! Τηλεφωνικά μάλιστα.

 

θα γίνει πανικός

 

αλλη μια μανα που δεν θηλασε....με τυψεις.......ειναι απλο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

η ειδικότητά της είναι νηπιαγωγός γκρρρ

 

Βρε παιδάκι μου και εγώ νηπιαγωγός είμαι αλλά στο πανεπιστήμιο που σπούδασα εγώ δεν είχαμε μάθημα για το θηλασμό!!!Αυτή που σπούδασε και έμαθε όλα αυτά τα έγκυρα;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδάκι μου και εγώ νηπιαγωγός είμαι αλλά στο πανεπιστήμιο που σπούδασα εγώ δεν είχαμε μάθημα για το θηλασμό!!!Αυτή που σπούδασε και έμαθε όλα αυτά τα έγκυρα;

από την εμπειρία της τα έχει μάθει:rolleyes:

καλό, ε; όταν δεν έχουμε πηγές και βιβλιογραφία έχουμε εμπειρία:mrgreen:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

από την εμπειρία της τα έχει μάθει:rolleyes:

καλό, ε; όταν δεν έχουμε πηγές και βιβλιογραφία έχουμε εμπειρία:mrgreen:

 

Ποιά εμπειρία?? Πόσα παιδάκια έχει στο σταθμό που θηλάζουν???

Link to comment
Share on other sites

"Εμπειρία" είχε μια θεία του άντρα μου, που δούλευε στο νηπιαγωγείο και της πήγαιναν τα παιδάκια της γειτονιάς να θηλάζουν, γιατί είχε πολύ γάλα! Βέβαια, κανένας δεν κατάλαβε ότι είχε τόσο πολύ γάλα, γιατί θήλαζε τόσα παιδιά! Και τα δικά της τα αποθήλασε στους 10 μήνες -γιατί το είπε ο γιατρός- ίσως είχε βαρεθεί και της γειτονιάς :lol:

Απλά και μόνο επειδή έχεις θηλάσει μήνες ή χρόνια, δεν σημαίνει ότι έχεις απαραίτητα τη λογική ή τις βασικές γνώσεις, για να δίνεις καλές συμβουλές σε μαμάδες - σκεφτείτε μερικά κουφά που ακούμε από μεγάλες γιαγιάδες, που δεν ήταν και τόσο αποκομμένες από το θέμα του θηλασμού ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Εμπειρία" είχε μια θεία του άντρα μου, που δούλευε στο νηπιαγωγείο και της πήγαιναν τα παιδάκια της γειτονιάς να θηλάζουν, γιατί είχε πολύ γάλα! Βέβαια, κανένας δεν κατάλαβε ότι είχε τόσο πολύ γάλα, γιατί θήλαζε τόσα παιδιά! Και τα δικά της τα αποθήλασε στους 10 μήνες -γιατί το είπε ο γιατρός- ίσως είχε βαρεθεί και της γειτονιάς :lol:

Απλά και μόνο επειδή έχεις θηλάσει μήνες ή χρόνια, δεν σημαίνει ότι έχεις απαραίτητα τη λογική ή τις βασικές γνώσεις, για να δίνεις καλές συμβουλές σε μαμάδες - σκεφτείτε μερικά κουφά που ακούμε από μεγάλες γιαγιάδες, που δεν ήταν και τόσο αποκομμένες από το θέμα του θηλασμού ...

 

Βλέπουν τηλεόραση amaretto μου και μπερδεύονται .............ξέρεις πόσο καιρό μου πείρε να εξηγήσω στην γιαγιά μου ότι οι ηθοποιοί δεν σκοτώνονται πραγματικά :mrgreen::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εμπειρία?? Πόσα παιδάκια έχει στο σταθμό που θηλάζουν???

προφανώς και στην πραγματικότητα δεν έχει καμία εμπειρία με παιδιά που θηλάζουν. Είμαι σίγουρη ότι δεν έχει δει ποτέ παιδί που θήλασε πέραν του χρόνου. Αυτή εννοείται ότι δεν θήλασε καθόλου. Αλλά είναι ΤΟΣΟ πεπεισμένη ότι είναι λάθος να θηλάζει ένα παιδί πέραν του έτους που δεν μπορεί να το δεχτεί.

 

Σημειωτέον, το ένα της παιδί ειχε πιπίλα μέχρι τα 4 και το άλλο πάει δημοτικό και πιπιλάει τον αντίχειρα για να κοιμηθεί. Αυτά τα θεωρεί φυσιολογικά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και στην πραγματικότητα δεν έχει καμία εμπειρία με παιδιά που θηλάζουν. Είμαι σίγουρη ότι δεν έχει δει ποτέ παιδί που θήλασε πέραν του χρόνου. Αυτή εννοείται ότι δεν θήλασε καθόλου. Αλλά είναι ΤΟΣΟ πεπεισμένη ότι είναι λάθος να θηλάζει ένα παιδί πέραν του έτους που δεν μπορεί να το δεχτεί.

 

Σημειωτέον, το ένα της παιδί ειχε πιπίλα μέχρι τα 4 και το άλλο πάει δημοτικό και πιπιλάει τον αντίχειρα για να κοιμηθεί. Αυτά τα θεωρεί φυσιολογικά

 

 

πες της να διαβάσει τις θεωρίες περί στέρησης (μητρικού στήθους) και εξαρτήσεων .....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προφανώς και στην πραγματικότητα δεν έχει καμία εμπειρία με παιδιά που θηλάζουν. Είμαι σίγουρη ότι δεν έχει δει ποτέ παιδί που θήλασε πέραν του χρόνου. Αυτή εννοείται ότι δεν θήλασε καθόλου. Αλλά είναι ΤΟΣΟ πεπεισμένη ότι είναι λάθος να θηλάζει ένα παιδί πέραν του έτους που δεν μπορεί να το δεχτεί.

 

Σημειωτέον, το ένα της παιδί ειχε πιπίλα μέχρι τα 4 και το άλλο πάει δημοτικό και πιπιλάει τον αντίχειρα για να κοιμηθεί. Αυτά τα θεωρεί φυσιολογικά

 

 

επίσης να της πεις ότι σε αφορά να το λεει σε σένα όχι στον άντρα σου ............μου φαίνεται οτι η συγκεκριμένη κίνηση έχει μια μεγάλη δόση ανταγωνισμού (δεν εννοώ κάτι πονηρό), συνήθως όταν μου την μπαίνουν μαμάδες για το οτιδήποτε ειδικά μπροστά σε άλλους είναι γιατί προσπαθούν να υποβιβάσουν εμένα για να ανέβουν εκείνες ...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αισιόδοξο άτομο, ε; :mrgreen:

(δεν πρόκειται ...)

δεν πρόκειται, πράγματι

επίσης να της πεις ότι σε αφορά να το λεει σε σένα όχι στον άντρα σου ............μου φαίνεται οτι η συγκεκριμένη κίνηση έχει μια μεγάλη δόση ανταγωνισμού (δεν εννοώ κάτι πονηρό), συνήθως όταν μου την μπαίνουν μαμάδες για το οτιδήποτε ειδικά μπροστά σε άλλους είναι γιατί προσπαθούν να υποβιβάσουν εμένα για να ανέβουν εκείνες ...

α, μα γιατί το λες αυτό;:rolleyes:

έτσι είναι όντως, κι εγώ ξαφικά έχω αρχίσει να αισθάνομαι έναν ανταγωνισμό.

Αλλά ενώ όλους τους βάζω στη θέση τους, εδώ κολλάω γμτ γιατί ο άντρας μου τους έχει μεγάλη αδυναμία και θέλω να είμαι ευγενική τρομάρα μου.

 

θα είμαι ευγενική αλλά σαφής:twisted:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να έχω πρόβλημα με την πεθερά μου εγώ. Με πιέζει να δώσω στο παιδί ξένω γάλα μήπως χρειαστεί το παιδί να ταϊστεί με μπιμπρό και δεν μπορεί να το πιάσει. Της εξηγώ ότι όταν δουλεύω το δίνουμε μπουκάλι με δικό μου γάλα, αλλά τίποτα. Δεν χαμπαριάζει. Σήμερα άκουσα άλλη μια παρότρυνση για ξένο γάλα. Με ρωτάει "το μωρό είναι παχουλό?" και απαντάω την αλήθεια (κακώς γιατί όταν λέω ψέματα καρφώνομαι εύκολα, και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα) " Σε έναν μήνα πήρε μισό κιλό, περνούσε το 85% των κοριτσιών στο βάρος αλλά τώρα επειδή ψήλωσε περισσότερο παρά πάχυνε, είναι στο 50%". Και μου είπε πάλι να δώσω ξένο. Δηλαδή ένα μωρό είναι υγειές όταν είναι μπόγος? Φυσικά αντέδρασα όπως και τις άλλες φορές. Αλλά τι άλλο θα ακούσω τώρα που θα κατεβούμε στην Κρήτη για 15 μέρες στο σπίτι τους?

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια σημερα το πρωι πηγαμε στην παιδιατρο μασ να κανουμε την μηνιαια επισκεψη και πανω στη κουβεντα για τισ τροφες(που γενικα δεν τισ δινω αναφορα τι κανω γιατι μου την εχει σπασει που δεν με στηριζει στο θεμα του θηλασμου κα;ι με την πρωτη ευκαιρια μου λεει να δωσω ξενο γαλα...η οτι αν συνεχιζω να θηλαζω μετα τον 6 δεν περνει τιποτα το παιδι... οτι αν θηλαζω τωρα που μπενουν οι τροφεσ το μωρο δεν θα μαθει το νερο και θα δυσκολευτω πολυ... και διαφορες μ@λ@@@@ )ενω λοιπον εγω δεν δινω τριτο γευμα και γενικα τροφες σε ¨κουτι¨ αλλα χωρισ να το ξερει....μου λεει σημερα

- τωρα θα βαλεισ τη φαρινα...αντι ρυζαλευρου

-ναι ναι...τισ λεω...

-και πεταγετε ο αντρας μου και λεει οτι δε δινουμε ¨κουτια¨ τι αλλο εναλλακτικο εχουμε?

-καλα και τι δινετε τοσο καιρο

-θηλασμο απαντω και τις λεω και δεν εχω και σκοπο ν;α δωσω συντομα τριτο γευμα

-γιατι?

-για να μην μειωθει το γαλα

-καλα ποσο καιρο πια θα θηλαζεισ?

-το λιγοτερο 1 χρονο και βλεπουμε...

-δηλαδη μπορει κια να παει το παιδι 5 χρονων και να θηλαζεισ?(με υφος πολυ ειρωνικο και γελουσε)

-δεν ξερω θα δω

-ε μα αν συνεχισεισ ετσι θα χεισ μεγαλο προβλημα ειδικα μετα το χρονο δεν θα μπορεισ νατου το κοψεισ μα καλα γιατι τοσο πολυ..ασε που δεν θα περνει ολεσ τισ τροφες....

-εε καλητερα να δυσκολευτω να το κοψω παρα να μην θηλαζω εσεις θα πρεπε να το ξερετε αυτο ε και υστερα οιτροφεσ ειναι συμπληρωματικες το πρωτο χρονο θηλασμου οπωτε κανενα προβήμα για αργοτερα βλεπουμε...

και ετσι το βουλωσε η "γιατροσ'' κοριτσια...

μα ειναι δυνοτον!!καθε φορα που παω ολο ενα εμποδιο κατα του θηλασμου μου βρησκει...μα γιατι τοσο μενος?αναλογα το μηνα που βρησκωμε μου εμφανιζει και ενα φανταστικο προβλημα που θα επακολουθησει αφου κανω αυτο το τρομεροοοο λαθος και θηλαζωωωωω μα με εχει εκνευρισει τοσο πολυ και πισμωσει που πραγματικα την ευχαριστω γιατι καθε φορα με γεμιζει με πολυ πισμα δυναμη και θεληση να συνεχιζω το θηλασμο και να νοιωθω ακομα πιο περηφανη που το κανω!αιιιι σιχτηρ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρό να μπω σε αυτό το τόπικ γιατί δεν έχω τίποτα να γράψω. πλέον σε κανέναν δεν περνάει κάν από το μυαλό οτι ακόμα συνεχίζουμε.

 

Φαντάζομαι τί ακούς?

 

Πάντως μπράβο σου, σε θαυμάζω.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούω τίποτα γιατί εκτός από τον αντρα μου και τη μητέρα μου δεν συζητάω με κανέναν για το θέμα, ετσι όπως δεν ενημερώνω κανέναν τι τρώει καθε μέρα ο μικρός και πόσες μέρες κάνει τα κακά του. Κατά τα άλλα ο θηλασμός μετά τους 7-8 πρώτους μήνες δεν είναι καθόλου κουραστικός. Ετσι όπως μια μητέρα δεν κουράζεται ποτέ και δε βαριέται ποτέ να αγκαλιάζει τα παιδίά της, κάπως έτσι είναι και ο θηλασμός μετά τον πρώτο χρόνο.

Επιπλέον τώρα που μιλάει καθαρά ρίχνω μαζί του πολύ γέλιο. Περνούσαμε πριν λιγο καιρο δίπλα από ενα περίπτερο, ξαφνηκά σταματάει, κοιτάει κάτι πορνοπεριοδικά με δεσποινιδούλες με μεγάλα προσώντα, γουρλώνει τα μάτια του σαστισμένος και μου λέει...μαμά ζες γάλα, πολύ γάλα....αντε μετά να του εξηγήσεις οτι είναι μικρός ακόμα για να ξερογλίφεται

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...