Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να βάλω σιδεράκια;;;;;


katerina@!!

Να βάλω σιδεράκια;;;;;  

1.033

  1. 1. Να βάλω σιδεράκια;;;;;

    • Ναι, ποτέ δεν είναι αργά για ένα τέλειο χαμόγελο.
    • Όχι, που να ταλαιπωρείσαι τώρα για 2,5 χρόνια.
    • Ούτε ναι ούτε όχι, πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη και μετά αποφάσισε.


Recommended Posts

Εδώ και μια εβδομάδα με απασχολεί το θέμα σιδεράκια, τα δόντια μου δεν ήταν ποτέ ολόισια αλλά δεν με ενοχλούσε έτσι και αλλιώς. :roll::roll: Τώρα με το ζήτημα φρονιμίτες που με απασχολεί επισκέφτηκα έναν ορθοδοντικό και μου είπε πως πρέπει να βάλω σιδεράκια . . . :shock::shock::shock: το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ τώρα στα 23 μου για τα επόμενα 2,5 χρόνια . . .αλλά και πάλι πολύ θα ήθελα ένα αψεγάδιαστο χαμόγελο!!!! :?:?:?:wink:

Ψάχνοντας στο διαδύκτιο για εναλλακτικές ορθοδοντικές μεθόδους βρήκα τη μέθοδο invisalign, έχετε ακούσει τίποτα;;;; :?::?: ( http://www.invisalign.com/generalapp/gb/en/index.html )μήπως γνωρίζετε κάποιον ορθοδοντικό που να την εφαρμόζει;;; :?::?::?:

Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε;;;; :?::?::?:

Οποίοι-ες έχετε εμπειρίες με σιδεράκια, παρακαλώ να τις παραθέσετε… :D:D

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τις απαντήσεις σας !!!!! :D:D

440661fd1i5ezs05.gif

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεκίνησα να φοράω σιδεράκια στην πέμπτη δημοτικού, αυτό το μασελάκι που μπαινοβγαίνει. Δεν μου άρεσε καθόλου η αίσθηση του, οι συμμαθητές μου στο σχολείο με κορόιδεψαν στην αρχή που το έβαλα και δεν το έβαζα μετά καθόλου στο σχολείο και γενικότερα με ενοχλούσε πολύ και στο φαγητό και παντού. Δεν το ήθελα και έτσι δεν είχε αποτέλεσμα. Ξαναέβαλα σιδεράκια στην εφηβεία μου, περίπου για 2 χρόνια, αυτά τα σταθερά που είναι ένα πάνω σε κάθε δόντι. Ηταν πια μόδα, δεν υπήρχε παιδί που δεν φορούσε και έτσι με επεισαν οι γονείς μου να ξαναβάλω. Δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλούσαν στην καθημερινότητά μου, απλά με ενοχλούσαν στο αισθητικό κομμάτι ... βέβαια στην εφηβεία όλα σε ενοχλούν :lol::lol::lol: .

Τώρα βέβαια είμαι υπερήφανη και ευγνωμονώ τους γονείς μου για το χαμόγελο colgate!!!

Aν θα ξαναέβαζα σε αυτή την ηλικία που είμαι τώρα;;; Νόμίζω πως όχι ... εκτός βέβαια αν είχα πολύ σημαντικό ορθοδοντικό πρόβλημα... πάντως η μέθοδος αυτή με τα σιδεράκια που δεν φαίνονται και μπαινοβγαίνουν εύκολα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ... για ψάξτο ίσως να εφαρμόζεται και στην Ελλάδα!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τους τυχερούς ανθρώπους που η μόνη μου σχέση με τον οδοντίατρο είναι ένας τυπικός καθαρισμός....Όμως με τίποτα δεν θα άφηνα τα δόντια μου να μου χαλάνε την διάθεση ακόμα και αν έπρεπε για κάποιο διάστημα να είμαι με σιδεράκια!!!

 

Λοιπόν για να σε ενθαρρύνω να σου πω ότι έχω συνάδελφο που έβαλε σιδεράκια στα 45 παρακαλώ πολύ!!!Αποτέλεσμα;Σήμερα μετά από 3 χρόνια έχει ένα υπέροχο χαμόγελο και κανείς πια δεν θυμάται τα σιδεράκια της παρά μόνο το χαμόγελό της!!!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που είδα στην ιστοσελίδα, φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα μέθοδος. Μακάρι να υπάρχει και στην Ελλάδα, γιατί από τα κλασσικά σιδεράκια, έχω πικρή εμπειρία...

Δεν ξέρω ακριβώς τι πρόβλημα έχεις και σε τι έκταση, αλλά θα σου πω το δικό μου για να καταλάβεις:Τα δόντια μου ήταν πάντοτε ολόισια, ήταν όμως και προτεταμένα. Επίσης, είχα έντονο προγναθισμό κυρίως στην επάνω γνάθο. Για να καταλάβεις στην ακτινογραφία που έκανα, έμοιαζα με άλογο...ο γιατρός επέμενε ότι πρέπει να βάλω οπωσδήποτε σιδεράκια, γιατί όταν θα μεγάλωνα θα φαινόταν πολύ πιο άσχημα.

Έβαλα σιδεράκια στη β' γυμνασίου, τα έβγαλα στην α' λυκείου (τριάμιση χρόνια). Μετά για ένα χρόνο έπρεπε να φοράω μασελάκι, αλλά πλέον είχα σιχαθεί τόσο πολύ την όλη φάση, που μετά τον πρώτο μήνα σταμάτησα να το φοράω την ημέρα-δε μπορούσα με τίποτα να μιλάω σαν στιβδή και να αισθάνομαι ότι πρέπει να μαζεύω συνέχεια τα σάλια μου, μπλιάξ- και στο εξάμηνο το παράτησα τελείως. Γενικά, συνήθως τα φοράς περισσότερο καιρό από όσο αρχικά προβλέπει ο ορθοδοντικός.

Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο, γιατί ναι μεν αντιμετωπίστηκε ο προγναθισμός, όμως είχα ήδη αφαιρέσει 4 υγιείς προγόμφιους-2 πάνω, 2 κάτω-, "για να δημιουργηθεί χώρος" :!: , με αποτέλεσμα σήμερα στην πάνω γνάθο τα μπροστινά δόντια μου να είναι αραιά. Το θέμα δυστυχώς δεν λύθηκε όταν επιτέλους πήραν τη θεσούλα τους οι φρονιμήτες (ευτυχώς υγιείς). Η κάτω γνάθος είναι αψεγάδιαστη, αλλά δε μπορώ να χαμογελάω μόνο μετα κάτω δόντια, έτσι δεν είναι; :lol:

Όταν έβγαλα τα σιδεράκια, είχα τρομερό πρόβλημα ουλίτιδας, λόγω κακής υγιεινής :oops: (η αρχιτεμπέλα έφηβη), για το οποίο χρειάστηκε να κάνω ολόκληρη θεραπεία (κόψιμο των ούλων, δε λέω τίποτα άλλο). Σήμερα, εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τα ούλα μου, φυσικά καμία σχέση με αυτό που αναφέρω παραπάνω, αλλά ο τωρινός οδοντίατρός μου ισχυρίζεται ότι σε μεγάλο βαθμό φταίει η βίαια μετατόπιση που υπέστησαν με τα σιδεράκια. Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, τι να σου πω...

Συνοψίζοντας, να βάλεις σιδεράκια:

1. Αν το αψεγάδιαστο χαμόγελο βαρύνει περισσότερο στη ζυγαριά σου έναντι του πόνου που θα υποστείς (ειδικά στην αρχή, η ενόχληση είναι αρκετά μεγάλη).

2. Αν είσαι εξαιρετικά σχολαστική με το πλύσιμο των δοντιών σου.

3. Αν εμπιστεύεσαι τον ορθοδοντικό σου και τηρείς ευλαβικά αυτά που σου λέει.

4. Αν σου περισσεύει το όχι και ευκαταφρόνητο ποσό που απαιτείται.

Διαφορετικά...κράτα τα χρήματά σου και πήγαινε ένα ωραίο ταξιδάκι με την οικογενειά σου!

 

Υ.Γ. Πάντως, νομίζω ότι σε ότι αφορά την ηλικία είναι καλύτερα τώρα παρά όταν είσαι πιο μικρή. Τα σιδεράκια στην εφηβία είναι δύσκολος συνδυασμός, εκτός αν είσαι τελείως χύμα και ακομπλεξάριστος έφηβος-πράγμα που εγώ δεν ήμουν!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εχω ωραία δόντια και μου αρεσουν πολύ!

Γελάω άφοβα και είμαι ευγνώμων στους γονεις μου που μου τα βάλανε.

Τα φόρεσα 6 χρόνια και επειδή όλα διογκώνονται στο σχολείο, ένιωθα άσχημα και μερικα παιδιά μου τη λέγανε. Τώρα νιώθω υπέροχα και είμαι σίγουρη οτι στην ηλικία σου θα το περάσεις πιο ανώδυνα.

Να τα βάλεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 31 και απο τα εφηβικα μου χρονια ελεγα οτι ηθελα να βαλω σιδερακια επειδη η μαμα μου και ο μπαμπας μου το χαν παραμελησει εντελως το ζητημα..για χ, ψ λογους το αφηνα (κυριως οικονομικους)..ηθελα ομως και θελωνα το κανω για λογους υγειας, υγιεινης και μετα εμφανισης..

το θεμα λοιπον ειναι οτι καποια στιγμη επεσα και ραγισα το ενα δοντι το οποιο προεξεχει και το οποιο με τα χρονια αρχιζει να αποχρωματιζεται, να ποναει και κατα καιρους λογω οτι μεγαλωνω η οδοντοστοιχια μετακινειται προς τα μπρος αρα μου χει μεγαλωσει το προβλημα κατα πολυ..

κοινως πλεον ντρεπομαι να χαμογελω και να φωτογραφιζομαι με ανοικτο το στομα.

 

αρα..αν θελεις οντως να το κανεις σου προτεινω ανεπιφυλακτα να το κανεις τωρα που εισαι ακομη μικρη..

πολυ αργοτερα θα διαπιστωσεις οτι το χρονικο διαστημα των 1,2,3 ετων αναλογα την περιπτωση που εκανες να τα ανεκτεις επανω σου και να θυσιασεις την εικονα σου αξιζε τον κοπο για το υπολοιπο της ζωης σου..

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Μολις έβαλα σιδεράκια και είμαι 27,5 και μαμα μιας τέλειας μπουμπους 2 και κάτι ετών !!!!!

Είχα τον ίδιο προβληματισμό με εσένα λιγο καιρό πριν.

 

Τα 23 που είσαι εσύ νομίζω ότι εισαι πολύ μικρή ακόμα!!!!!!!

Τώρα που τα φοράω εκλεισα εναν μήνα και μου αρέσουν πολύ πολύ !!!!!!! Δεν ξερω γιατί μαλλον γιατι νοιωθω οτι κανω κατι για τον εαυτό μου κατι το οποίο το ήθελα αλλα δεν το είχα κυνηγήσει για διάφορους λόγους .

Το πρόβλημα μου ήταν μικρό σε 8 μήνες θα είναι ολα τέλεια και μεχρι το χρόνο θα τα εχω βγάλει αλλα του λεω του γιατρού ότι μου αρέσουν και τα θέλω να τα κρατήσω και άλλο !!!!!!

 

πάντως τώρα που τα έβαλα και παρατηρώ και άλλους που φοράνε και ανταλλάσσουμε και απόψεις τελικά δεν είναι κατι το τόσο σπουδαίο να τα φοράς αντίθετα με το χαμόγελο που θα είναι τέλειο αργότερα.

και τυχόν άλλα προβλήματα με την οδοντοστοιχία που θα σε ταλαιπωρούν.

 

 

Υπάρχουν και κάτι σιδεράκια που ειναι πάρα παρα πολυ διακριτικά τα είδα να τα φοράνε και πραγματικά σχεδόν δεν φαίνονται ρώτα τον γιατρό σου για αυτά.

Τα σιδεράκια που αναφέρομαι είναι μονο μια γραμμή λευκή κατα μήκος των δοντιών.

Αόρατα σχεδόν !!!!

 

 

Εγώ έβαλα τα κλασικά κολλητά ινοξ σιδεράκια και πραγματικά τα απολαμβάνω !!!!!

και από όταν τα φόρεσα φαίνομαι τουλάχιστον 10 χρόνια μικρότερη.(χαχαχα).

 

Στα πρώτα - αντα μου θα εχω χαμόγελο σουπερ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλεις. Σκέψου το αποτέλεσμα που θα έχεις μετά! Εγώ φόρεσα σιδεράκια τύπου μασελάκι Γυμνάσιο -Λύκειο.Εκεί να δείς πόσο άσχημα αισθανόμουν. Στο τέλος τα εβγαλα μόνη μου.

 

Πάντως αν χρειαζόταν να τα βάλω ακόμα και τώρα στα 28 μου σίγουρα θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα σιδεράκια μου τα έβγαλα πέρσυ τον Ιούνιο όταν ήμουν 23 και μισό. Τώρα είμαι 25. Τα έβαλα στα 20, εντελώς ξαφνικά. Όλες μου οι φίλες είχαν ολόισια δόντια γιατί τα είχαν βάλει στο σχολείο, και στις φωτογραφίες χαμογελούσαν και δεν ντρεπόντουσαν όπως εγώ. Γι αυτό λοιπόν ένα καλό πρωί λέω ας τα βάλω για δυο χρόνια και μετά για μια ζωή θα έχω τα τέλεια δόντια και αυτό έκανα και ας ήμουν φοιτήτρια. Τώρα πια κανείς δεν θυμάται ότι έβαλα σιδεράκια και ας έχει περάσει ελάχιστος χρόνος από τότε που τα έβγαλα. Για μένα ήταν η πιο σοφή κίνηση. Άλλαξε το προσωπό μου, δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εβαλα σιδερακια στα 23 μου ως 25 ...ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ!!!!για ολους τους λογους που αναφερουν τα κοριτσια επανω...

μετα εκανα ρινοπλαστικη,,,,ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ....

και μολις γεννησω με το καλο θα κανω κοιλιογλυπτικη....αυτα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλε να τα βαλεις τα σιδερακια,μην εχεις την εντυπωση οτι θα το παρατηρησουν πολλοι , αν αυτο σε απασχολει.εξαλλου εισαι μικρουλα και γιατι οχι;;;για ομορφια θα το κανεις εξαλλου.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σιδερακια στα 23 μου ως 25 ...ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ!!!!για ολους τους λογους που αναφερουν τα κοριτσια επανω...

μετα εκανα ρινοπλαστικη,,,,ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ....

και μολις γεννησω με το καλο θα κανω κοιλιογλυπτικη....αυτα!!!!!!!!

 

eiσαι θαρραλεα και μπραβο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εδώ και μια εβδομάδα με απασχολεί το θέμα σιδεράκια, τα δόντια μου δεν ήταν ποτέ ολόισια αλλά δεν με ενοχλούσε έτσι και αλλιώς. :roll::roll: Τώρα με το ζήτημα φρονιμίτες που με απασχολεί επισκέφτηκα έναν ορθοδοντικό και μου είπε πως πρέπει να βάλω σιδεράκια . . . :shock::shock::shock: το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ τώρα στα 23 μου για τα επόμενα 2,5 χρόνια . . .αλλά και πάλι πολύ θα ήθελα ένα αψεγάδιαστο χαμόγελο!!!! :?:?:?:wink:

Ψάχνοντας στο διαδύκτιο για εναλλακτικές ορθοδοντικές μεθόδους βρήκα τη μέθοδο invisalign, έχετε ακούσει τίποτα;;;; :?::?: ( http://www.invisalign.com/generalapp/gb/en/index.html )μήπως γνωρίζετε κάποιον ορθοδοντικό που να την εφαρμόζει;;; :?::?::?:

Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε;;;; :?::?::?:

Οποίοι-ες έχετε εμπειρίες με σιδεράκια, παρακαλώ να τις παραθέσετε… :D:D

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τις απαντήσεις σας !!!!! :D:D

440661fd1i5ezs05.gif

 

 

 

κάντο χωρίς συζήτηση.....μετά ίσως να μην μπορείς, ένα όμορφο χαμόγελο παντα μας προδιαθέτει ευχάριστα

Link to comment
Share on other sites

Ναι,να βάλεις!!!Ποτέ δεν είναι αργά ;)

Εγώ στα 13 αρνήθηκα να βάλω σιδεράκια.Δεν είχα σοβαρά προβλήματα,ολόισια δοντάκια,εκτός απο μικρές λεπτομέριες.Δεν έβαλα.Ήμουν έφηβη και δεν ήθελα να με κοροιδευουν.Δεν έχω μετανιώσει που δεν τα έβαλα γιατί μ'αρέσει το χαμόγελο μου.Αν νιώθεις άβολα να τα βάλεις!Θα έχει θετική επίδραση στην ψυχολογία σου.Η ξαδέρφη μου έβαλε στα 35...;)

D3Dhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αχ βρε κορίτσια εσείς το σκέφτεστε αν θα βάλετε σιδεράκια στα 23 και 27-28. Εγώ λέω να βάλω το καλοκαίρι ενώ είμαι ήδη 41 ετών. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι δύο δοντάκια πεταχτά κι όχι τίποτα ιδιαίτερο. Η οδοντίατρός μου μου έλεγε ότι ο ορθοδοντικός που έφτιαξε το στόμα της κόρης μου ακολουθεί μια καινούργια μέθοδο η οποία είναι σύντομη και εύκολη. Αλλά δεν ρώτησα λεπτομέρειες. Φέτος όμως το πήρα απόφαση να τα φτιάξω.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα μου καλη. Ειμαι 30 χρονων τωρα. Στα 28 χρονια μου εβαλα σιδερακια. Το προβλημα μου δεν ηταν τεραστιο (απ'ότι ελεγαν οι αλλοι) για μενα ομως ηταν τεραστιο. Παλιοτερα στο γυμνασιο εκαναν οι δικοι μια προσπαθεια να φορεσω μασελακι αλλα δεν τα καταφεραν ετσι 7 μηνες πριν τον γαμο μου αποφασισα να τα βαλω αφου ο ορθοδοντικος μου ειπε οτι στους χρονους μας θα ημασταν οκ. Στα 28 μου λοιπον εβαλα σιδερακια στα δοντια μου. Ηταν λευκα και δεν φαινονταν. Ο χρονος περασε τοσο γρηγορα που εφτασε η στιγμη να τα βγαλω. Μεγαλη ικανοποιηση ! Ολοισια δοντακια ! γιουπι! Ποτε δεν ειναι αργα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου, όλους σας. Φαντάζομαι από τον καιρό της αρχικής δημοσίευσης θα έχεις βάλει σιδεράκια, οπότε δεν ξέρω αν σε βοηθήσουν αυτά που θα γράψω, αλλά όλο και κάποιος θα θέλει να διαβάσει επιπλέον απόψεις..

Έψαχνα για σπασμένα σιδεράκια :P και έτσι βρέθηκα εδώ...

Η ιστορία με τα δοντάκια μου ξεκινάει από πολύ παλιά, καθώς μικρός ακόμα είχα συχνές επισκέψεις στην οδοντίατρο. Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε (μαλλον τελος δημοτικου), αλλά είχα βάλει και εγώ τα κλασικά μασελάκια για ένα διάστημα. Για διάφορους λόγους όμως δεν συνέχισα την θεραπεία, και έτσι δεν είχα φυσικά κανένα αποτέλεσμα. Έγινα φοιτητής, και το ζήτημα με τα δοντάκια μου ήρθε ξανά στην επιφάνεια, με την εμφάνιση των φρονημήτων.. Δύσκολη απόφαση να βάλεις σιδεράκια γύρω στα 20, και όχι μόνο λόγο της ηλικίας, αλλά και του οικονομικού θέματος. Έκανα τις απαραίτητες επισκέψεις σε ορθοδοντικό, και ύστερα με οδηγίες του, αφαίρεσα 4 ολόκληρα δοντάκια (τα οποία ποτέ δεν θα ξεχάσω, και θα τα φυλάω για πάντα!! :P). Η γνάθος μου ήταν μικρή και τα δοντάκια μάλλον μεγάλα για να χωρέσουν. Σπρώχναν και απο πίσω οι φρονιμήτες, και το πρόβλημα γινόταν με την πάροδο του καιρού ακόμα μεγαλύτερο. Έτσι τα δοντάκια που ήταν ήδη στραβά από παλιά, τωρα γινόντουσαν ακόμα πιο στραβα! Όπως και να χει, πλέον κοντεύω 8 μήνες με σιδεράκια και φαινεται να πηγαίνουμε πολύ καλά, αν εξαιρέσουμε το πρώτο ξεκολλημένο σιδεράκι σήμερα :P..

 

Για όποιον σκέφτεται να βάλει σιδεράκια, έχω να του πω να σκεφτεί πάνω σε δύο άξονες:

1. Πως και πόσο επηρεάζουν τα στραβά δοντάκια τις λειτουργίες του στόματος. Ομιλία, μάσηση κτλ.

2. Πόσο σε επηρεάζουν στο αισθητικό κομματι. Δηλαδή αν δεν νιώθεις άνετα με τα δόντια σου, καλύτερα να βάλεις σιδεράκια.

 

Τον πρώτο καιρό που τα έβαλα, οταν σκεφτόμουν αν θα το ξανα έκανα, απαντούσα "με τίποτα!".. Ήταν και νωπές η μνήμες των εξαγωγών..

 

Τώρα όσο περνάει ο καιρός, και βλέπω τα αποτελέσματα, μάλλον έκανα καλά που τα έβαλα. ο καιρός περνάει αρκετά γρήγορα θα έλεγα. Η θεραπεία συνολικά έχει διάρκεια 2 χρόνια αν όλα πηγαίνουν καλά. Ο συνολικος χρονος διαφέρει ανάλογα των περιπτώσεων.

 

Συνοψίζοντας, αν μπορείς να τρως άνετα, δεν συναντάς προβλήματα στην ομιλία, και δεν σε ενοχλεί κάτι από αισθητικής απόψεως μην βάλεις ποτέ!

 

Παρεμπίπτοντος βλέπω πιο πολλούς κυρίους και κυρίες που κάνουν θεραπεία απ' ότι παιδάκια (στον ορθοδοντικό μου). Η ηλικία δεν πρέπει να απασχολεί κανέναν.

 

Αυτά απο μένα.. Καλό κουράγιο σε όποιον βάλει, δεν είναι κάτι τρομερό! Απλά θέλει υπομονή..

 

Να δω τι θα κάνω με το σπασμένο μου σιδεράκι τώρα.. :P

Link to comment
Share on other sites

Σκεύτομαι και εγω να βάλω. Ειμαι 20 και νομιζω οτι το εχω παραμελήσει. Μηπως ξερει κανενας καποιον καλο ορθοδοντικο στη Θεσσαλονικη? Δεν θελω να μου τυχει παλι κανενας βαρεμενος. Αν ξερει κανενας καποιον επιβεβαιωμενα καλο, ας μου στειλε προσωπικο μηνυμα. Θα ημουν υποχρεος! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κατερίνα, εγώ είχα πολύ στραβά δόντια και έβαλα σιδεράκια στα 31 μου! Έπεσα όμως σε μία καταπληκτική ορθοδοντικό η οποία μου ίσιωσε τα δόντια μέσα σε 8 μήνες... και σου υπενθυμίζω... ήταν πολύ στραβά! Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω πμ με τα στοιχεία της να της κάνεις μια επίσκεψη να σου πει τη γνώμη της. Στην πρώτη επίσκεψη δεν παίρνει λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λίγο πριν το Πάσχα έβγαλα τα σιδεράκια μου.

το αποτέλεσμα δικαίωσε με το παραπάνω τον μπαμπά μου (που με πίεζε)

και εγώ απλά χαμογελώ με το κάθε τι .

Και η ατακα του μπαμπα μελινακι μου αν ξανα-κουνηθουν εστω και λιγακι απο το φθινοπωρο ξαναβάζουμε .

χιχιχιχι

ειναι ωραία αν κανεις πράγματα για τον ευατό σου , και να χαμογελάς με αυτοπεποίθηση.

(αν και γω δεν ειχα μεγαλο θέμα ...και ολοι λεγανε γιατι τα εβαλα τα σιδεράκια)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

 

ΨΑΧΝΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΩ ΠΡΙΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω στα 18 εβαλα τα εσωτερικα με ενοχλουσαν βεβαια στη γλώσσα και μιλούσα λίγο περιεργα,έτσι νόμιζα τουλαχιστον τα κρατησα δυο χρονια και τωρα ειμαι παντα έτσι:D

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βάλε! Ένα όμορφο χαμόγελο προσθέτει πολλά στην εμφάνιση!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...