Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΟΩΘΗΚΗ


Recommended Posts

Εμεινα εγκυος στη 1η μου κόρη με κυστη ωοθήκης 5εκ περιπου Κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης την παρακολοθουσαμε και είχε μειωθεί στα 3εκ . γεννώντας την ξέχασα εντελώς .

Τωρα που διανύω την 2η εγκυμοσύνη ξανά τα ίδια... Πάλι είχε μεγαλώσει και πάλι εχει μειωθεί στην πορεία . Γεννωντας και το 2ο παιδί με το καλό θα πάω να κάνω αφαιρεση απλά για να δουμε τι ακριβως κύστη είναι. Θα γινει δηλ βιοψία αν και αν ʽηταν κάτι ανησυχητικό θα φαινοταν και υπερηχογραφικά

Η εγκυμοσυνη ειναι όντως η καλύτερη θεραπεία για τις κύστες και αν και εφόσον ο γιατρος σας δεν ανησυχει γιατί να το κάνετε εσείς ??;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

koristia geia sas tha hthela na sas kano mia erothsh yparxei kopela poy htan eggyos kai eixe kai kusth?phga gia ton proto yperhxo moy 1-9 kai anakalypsame oti exo mia kysth 6 cm kai h giatros thelei na me ksana dei tora sths 15-9.

eipe na prosexo poly ksekoyrash katholoy baros na mhn ertho se epafh katholoy gia na mhn skash h kusth,kai to mono sigouro tha exo ponous kai merikes fore anypoforoys...

θεε μου μακάρι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπέρα!

Και εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου, ο γιατρός μου βρήκε οτι είχα κύστες, όχι απλά κύστη, και στις δύο ωοθήκες μου. Μου είπε οτι δεν είναι κάτι το σοβαρό και μου συνέστησε απλά να τρώω ασπράδια αβγών γιατί βοηθάνε στην ελάττωση της κύστης. Εγώ δε μπορώ να πώ οτι τον πολυάκουσα γιατί σιχαίνομαι τα αβγά, γι'αυτό και έτρωγα πολύ σπάνια!

Συνέχισε όλη η εγκυμοσύνη μου κουβαλώντας τις κύστες, χωρίς να με ενοχλούν ιδαίτερα.

Γέννησα και όταν πήγα στις 40 μέρες να με δεί υπερηχογραφικά είχα καθαρίσει με το τοκετό!

Οπότε μην πανικοβάλεσαι! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

minni tha hthela na se rotiso kati..poso megales htan oi kystes soy? ego eimai sthn arxi ths egkimosinis kai exo mia kisth 6 ekatosta kai moy leei o giatris na thn xeiroyrgisoyme..paei kala/ ginontai ayta? eno eimai sthn erxi ths egkimosinhs?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα !!Εψαχνα κατι σχετικο με την κυστη στις ωοθηκες και ειδα το Forum.Το δικο μου θεμα ειναι οτι και εγω ανακαλυψα προσφατα οτι εχω κυστη στην δεξια ωοθηκη 36χιλ. καλοηθης ευτυχως !!Επισης οταν μου εκανε κολπικο υπεριχο ειδε και ενα σακουλακι και μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι κυηση την αλλη μερα εκανα β χοριακη και βγηκε αρνητικη !!τα χαπια που μου εδωσε για θεραπεια απ οτι διαβασα και καταλαβα ηταν βιταμινες για εγκυους επειδη ειμαι ασχετη με αυτα τα θεματα θα ηθελα να σας ρωτησω εαν ξεπερνιεται με την θεραπεια η θελει επεμβαση !!ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα !!Εψαχνα κατι σχετικο με την κυστη στις ωοθηκες και ειδα το Forum.Το δικο μου θεμα ειναι οτι και εγω ανακαλυψα προσφατα οτι εχω κυστη στην δεξια ωοθηκη 36χιλ. καλοηθης ευτυχως !!Επισης οταν μου εκανε κολπικο υπεριχο ειδε και ενα σακουλακι και μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι κυηση την αλλη μερα εκανα β χοριακη και βγηκε αρνητικη !!τα χαπια που μου εδωσε για θεραπεια απ οτι διαβασα και καταλαβα ηταν βιταμινες για εγκυους επειδη ειμαι ασχετη με αυτα τα θεματα θα ηθελα να σας ρωτησω εαν ξεπερνιεται με την θεραπεια η θελει επεμβαση !!ευχαριστω εκ των προτερων

 

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι κυστες φεύγουν μετα απο μια η δυο περιόδους. Αυτα τα χάπια που λες, ποια ειναι; Στα έδωσε για να φύγει η κυστη; Μπερδεύτηκα λιγο. Συνήθως δίνουν αντισυλληπτικά. Οτι πει ο γιατρός σου βέβαια! Και αυτο το σακουλακι, αφου δεν ειναι κυηση, τι σου είπε οτι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλήμερα.. Ψάχνοντας απελπισμένα για κάποιες απαντήσεις είδα το Forum.Το δικό μου πρόβλημα ειναι σχετικό με το δικό σας με τη μόνη εξαίρεση ότι ειμαι έγκυος στην 5η-6η εβδομάδα και εχω μια κυστη που οσο παει και μεγαλώνει! Την ειχα απο πριν στα 3,5cm και τωρα μεσα στην κύηση εχει γίνει 6,5cm .. Πήγα στο γιατρό και μου τα μάσαγε,μαλλον πρέπει να βγει.. Και φοβαμαι για το έμβρυο πολυ.Μου εδωσε κάποια χαπια να μη ποναω απο τη κυστη.. Σας εχει τυχει κατι παρόμοιο? Διάβασα εδω και το μεγαλύτερο ποσοστό λεει οτι χανετε,σε μενα μεγαλώνει..υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να μαζεύετε??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε κύστη στην εγκυμοσύνη? Έχω κάνει αφαίρεση κύστης αλλά ξανα-εμφανίστηκε .. και ο γιατρός μ είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνω έγκυος (5εκ η κύστη) αλλά εγώ φοβάμαι!! πείτε μου σας παρακαλώ τις εμπειρίες σας... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας! Εγω είμαι σχεδόν στην 8η εβδομάδα σε λίγες μέρες! Στο πρώτο υπέρηχο ο γιατρός μαζι με την εγκυμοσύνη μου βρηκε κ μια κύστη 8,2 εκατοστά, στην αρχη φυσικα και ανησύχησα, δε μου ειπε κατι ανησυχητικό απλα μόνο οτι παρουσιάζεται στις εγκυμοσύνες κ για λιγο καιρο να μην εχω σεξουαλική επαφή με τον άνδρα μου μη τυχών σπάσει.  Αλλα δν ηξερα οτι αποχωρεί μετα την εγκυμοσύνη οπως λετε οι περισσότερες λόγο εμπειριών φυσικα, αυριο εχω ραντεβού μαζι του κ θα τον ρωτήσω!  Εσεις τι γνωμη εχετε? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...