Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???


Recommended Posts

μου ήρθε με mail

 

Το έλαβα και εγώ αλλά και πάλι πολύ ελλειπές είναι, τουλάχιστον αναφέρει περισσότερα εφημερεύοντα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα!

 

να σας ρωτησω κατι...

 

κοιταξα στο http://www.homeopathy.gr ποιους γιατρους εχει για πατρα. Ολα ωραια και καλα. Ειχε και τους 7. Στα φαρμακεια ομως εχει μονο 3, ενω στην πραγματικοτητα ειναι ΠΟΛΥ περισσοτερα. Γιατι? Μηπως παιζει τιποτα με τις πιστοποιησεις τους?

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

 

να σας ρωτησω κατι...

 

κοιταξα στο http://www.homeopathy.gr ποιους γιατρους εχει για πατρα. Ολα ωραια και καλα. Ειχε και τους 7. Στα φαρμακεια ομως εχει μονο 3, ενω στην πραγματικοτητα ειναι ΠΟΛΥ περισσοτερα. Γιατι? Μηπως παιζει τιποτα με τις πιστοποιησεις τους?

 

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά ψάχνοντας να βρω εφημερεύον ομοιοπαθητικό φαρμακείο, κατέληξα στα εξής.

 

Το σαιτ της ομοιοπαθητικής δεν ενημερώνεται, ή δεν φροντίζει να ενημερώνεται, με κάποιο ρυθμό για τα ομοιοπαθητικά φαρμακεία. Έχω στείλει και σχετικό μειλ αλλά δεν έλαβα απάντηση. Ίσως αν λάβουν περισσότερα παράπονα, κάτι να αλλάξει. Έκανα πρώτη φορά ομοιο το 1990 και στον Πειραιά υπήρχαν 2 ή 3 φαρμακεία που έφτιαχναν ομοιο φάρμακα. Ήταν λίγο ιστορία, έπρεπε να τους πάω την συνταγή, να την αφήσω και να ξαναπάω μετά από κάποιες ημέρες για να πάρω τα φάρμακα. Δεν είναι έτσι τώρα πλέον.

 

Η φαρμακοποιός της γειτονιάς μου, που τώρα ξεκίνησε να φτιάχνει όμοιο (η κόρη της δηλ., νέα κοπέλα, γιατί η μαμά αντιμετωπίζει με μπόλικο σκεπτικισμό το όλο θέμα) όταν την ρώτησα σχετικά, μου είπε ότι έχει να κάνει και με τις εφημερίες των φαρμακείων (δεν εφημερεύουν όλα τα φαρμακεία) και εν πάσει περιπτώσει, κατάλαβα ότι δεν υπάρχει κάποιος οργανωμένος φορέας ή ιστιοσελίδα, ο οποίοε να έχει το ενδιαφέρον ή την υποχρέωση ή την δικαιοδοσία, να ανανεώνει την λίστα των ομοιο φαρμακείων. Όπως καταλαβαίνετε, μόνο για τα κλασσικά φάρμακα υπάρχει ενδιαφέρον/αμεσότητα ενημέρωσης.

 

Τώρα για πιστοποίηση δεν ξέρω να σου πώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάποια φαρμακεία δεν τα φτιάχνουν οι ίδιοι, αλλά τα παραγγέλνουν. Σίγουρα πάντως, όλοι, είτε έτσι είτε αλλιώς, παίρνουν τα βάμματα από τον ΚΟΡΡΕ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

...

 

Τώρα για πιστοποίηση δεν ξέρω να σου πώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάποια φαρμακεία δεν τα φτιάχνουν οι ίδιοι, αλλά τα παραγγέλνουν. Σίγουρα πάντως, όλοι, είτε έτσι είτε αλλιώς, παίρνουν τα βάμματα από τον ΚΟΡΡΕ.

 

Δεν νομίζω όλοι http://www.perganda.gr/Listitems.asp?idCategory=45

 

... θυμήθηκα τον Αστερίξ τώρα :lol:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

... θυμήθηκα τον Αστερίξ τώρα :lol:

 

Τι εννοείς με τον Αστερίξ ? Η χαζή ξανθιά - εγώ, με επιφύλαξη κάθε νομίμου δικαιώματός μου !!! (χα χα χα) - έχει να κοιμηθεί δύο ημέρες και θα δουλεύει πάλι βράδυ, μέχρι και την Κυριακή, επομένως συγχωρείστε μου τυχόν οξεία βλακίτιδα...........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά ψάχνοντας να βρω εφημερεύον ομοιοπαθητικό φαρμακείο, κατέληξα στα εξής.

 

Το σαιτ της ομοιοπαθητικής δεν ενημερώνεται, ή δεν φροντίζει να ενημερώνεται, με κάποιο ρυθμό για τα ομοιοπαθητικά φαρμακεία. Έχω στείλει και σχετικό μειλ αλλά δεν έλαβα απάντηση. Ίσως αν λάβουν περισσότερα παράπονα, κάτι να αλλάξει. Έκανα πρώτη φορά ομοιο το 1990 και στον Πειραιά υπήρχαν 2 ή 3 φαρμακεία που έφτιαχναν ομοιο φάρμακα. Ήταν λίγο ιστορία, έπρεπε να τους πάω την συνταγή, να την αφήσω και να ξαναπάω μετά από κάποιες ημέρες για να πάρω τα φάρμακα. Δεν είναι έτσι τώρα πλέον.

 

Η φαρμακοποιός της γειτονιάς μου, που τώρα ξεκίνησε να φτιάχνει όμοιο (η κόρη της δηλ., νέα κοπέλα, γιατί η μαμά αντιμετωπίζει με μπόλικο σκεπτικισμό το όλο θέμα) όταν την ρώτησα σχετικά, μου είπε ότι έχει να κάνει και με τις εφημερίες των φαρμακείων (δεν εφημερεύουν όλα τα φαρμακεία) και εν πάσει περιπτώσει, κατάλαβα ότι δεν υπάρχει κάποιος οργανωμένος φορέας ή ιστιοσελίδα, ο οποίοε να έχει το ενδιαφέρον ή την υποχρέωση ή την δικαιοδοσία, να ανανεώνει την λίστα των ομοιο φαρμακείων. Όπως καταλαβαίνετε, μόνο για τα κλασσικά φάρμακα υπάρχει ενδιαφέρον/αμεσότητα ενημέρωσης.

 

Τώρα για πιστοποίηση δεν ξέρω να σου πώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάποια φαρμακεία δεν τα φτιάχνουν οι ίδιοι, αλλά τα παραγγέλνουν. Σίγουρα πάντως, όλοι, είτε έτσι είτε αλλιώς, παίρνουν τα βάμματα από τον ΚΟΡΡΕ.

 

Chatzico, επειδη δε καταλαβα καλα....το site εχει μονο τα εφημερευοντα? Ή ολα? Γιατι στην πραγματικοτητα υπολογιζω οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100 φαρμακεια με ομοιο, ενω στο site υπαρχουν μονο 3....

 

 

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τις δυσκολιες που μπορει να εχουν στην ενημερωση της σελιδας, πρεπει να λαβετε υποψιν σας κ οτι καποια φαρμακεια απλα διαθετουν ομοιοπαθητικα κατοπιν παραγγελιας, δεν τα φτιαχνουν οι ιδιοι εκει. οποτε μαλλον , επειδη ειναι αρκετα τετοια, δεν μπορουν να μπουν στη λιστα των ομοιοπαθητικων... :roll:

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τις δυσκολιες που μπορει να εχουν στην ενημερωση της σελιδας, πρεπει να λαβετε υποψιν σας κ οτι καποια φαρμακεια απλα διαθετουν ομοιοπαθητικα κατοπιν παραγγελιας, δεν τα φτιαχνουν οι ιδιοι εκει. οποτε μαλλον , επειδη ειναι αρκετα τετοια, δεν μπορουν να μπουν στη λιστα των ομοιοπαθητικων... :roll:

φαρμακεία που δεν έχουν άδεια για ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν μπορούν να τα πουλάνε ή να τα παραγγέλνουν ,τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικός μου φαρμακαποιος που δεν έχει ομοιοπαθητικά φάρμακα.

Τώρα για την λίστα των φαρμακείων από το site δεν είναι σίγουρα ενημερωμένη γιατί στην περιοχή μου έχει τουλάχιστον 2 (πολύ κοντά μου)και το ένα είναι πολλά χρόνια.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

λογικο, απλα σκεφτομαι μηπως δεν συμπεριλαμβανονται οσα δεν εχουν το εργαστηριο μεσα.

μιας κ το εφερε η κουβεντα, εχετε σκεφτει ποτε για τη διαφορα ποιοτητας των ομοιοπαθητικων; αν δλδ το ταδε φαρμακειο ειναι πιο εμπιστο απο ενα αλλο, μιας κ μιλαμε για παραγωγη φαρμακων και ανα φαρμακειο;

Link to comment
Share on other sites

 

ACONITUM 1M, 200CH

APIS MELIFICA 200CH

ARNICA MONTANA 1M

ARSENICUM ALBUM 200CH

BELLADONNA 1M, 200CH

BRYONIA 200CH

DROSERA 200CH

FERRUM PHOSPH. 200CH

HEPAR SULPHUR 200CH

IPECACUANA 200CH

KALI BICHROMICUM 30CH

LYCOPODIUM 30CH

MERCURY 200CH

PULSATILLA 200CH

SPONGIA 200CH

SULFUR 30CH

CHAMOMILA 30CH

COCCUS CACTUS 200CH

 

Επιτελους τη βρηκα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιας κ το εφερε η κουβεντα, εχετε σκεφτει ποτε για τη διαφορα ποιοτητας των ομοιοπαθητικων; αν δλδ το ταδε φαρμακειο ειναι πιο εμπιστο απο ενα αλλο, μιας κ μιλαμε για παραγωγη φαρμακων και ανα φαρμακειο;

 

Βεβαιως το εχω σκεφτει, και γι αυτο τα προτιμω να τα παιρνω απο δυο συγκεκριμενα φαρμακεια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μιας κ το εφερε η κουβεντα, εχετε σκεφτει ποτε για τη διαφορα ποιοτητας των ομοιοπαθητικων; αν δλδ το ταδε φαρμακειο ειναι πιο εμπιστο απο ενα αλλο, μιας κ μιλαμε για παραγωγη φαρμακων και ανα φαρμακειο;

 

Nαι, πιστεύω έχει σημασία η προέλευση του ομοιοπαθητικού σκευάσματος.

Αλλά όταν χρειάζομαι επειγόντως χαπάκια για το γιο για παράδειγμα που έχει σαράντα πυρετό Σάββατο βράδυ θα πάρω από το πρώτο φαρμακείο που θα βρω.

Συνήθως αρχίζω και παίρνω τηλέφωνο όλα τα συμβατικά εφημερεύοντα φαρμακεία στα Β. Προάστεια και τους ρωτάω αν έχουνε ομοιοπαθητικά.

Πολλά απ' αυτά έχουνε και έτσι σπάνια πάω πιο μακρυά από το Μαρούσι ή την Πεύκη, με εξαίρεση την τελευταία φορά που πήγε μέχρι τη Ν. Ερυθραία ο άντρας μου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Chatzico, επειδη δε καταλαβα καλα....το site εχει μονο τα εφημερευοντα? Ή ολα? Γιατι στην πραγματικοτητα υπολογιζω οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100 φαρμακεια με ομοιο, ενω στο site υπαρχουν μονο 3....

 

Υποτίθεται ΟΛΑ και απ' ότι έχω καταλάβει, υπολογίζουν τα εφημερεύοντα που αναφέρουν βάσει της δικής τους λίστας. Συμφωνώ, τα ομοιο είναι περισσότερα απ' όσα αναφέρονται εκεί.

 

εκτός από τις δυσκολιες που μπορει να εχουν στην ενημερωση της σελιδας, πρεπει να λαβετε υποψιν σας κ οτι καποια φαρμακεια απλα διαθετουν ομοιοπαθητικα κατοπιν παραγγελιας, δεν τα φτιαχνουν οι ιδιοι εκει. οποτε μαλλον , επειδη ειναι αρκετα τετοια, δεν μπορουν να μπουν στη λιστα των ομοιοπαθητικων... :roll:

 

λογικο, απλα σκεφτομαι μηπως δεν συμπεριλαμβανονται οσα δεν εχουν το εργαστηριο μεσα.

μιας κ το εφερε η κουβεντα, εχετε σκεφτει ποτε για τη διαφορα ποιοτητας των ομοιοπαθητικων; αν δλδ το ταδε φαρμακειο ειναι πιο εμπιστο απο ενα αλλο, μιας κ μιλαμε για παραγωγη φαρμακων και ανα φαρμακειο;

 

Εννοείται ότι όσοι δεν έχουν παρασκευαστήριο, τα παραγγέλνουν έτοιμα, οπότε σε ποια λίστα να μπουν. Για την ποιότητα, δεν ξέρω, η φαρμακοποιός της γειτονιάς μου ανακαίνισε το φθινόπωρο το μαγαζί της και έχει φτιάξει σούπερ παρασκευαστήριο. Ισχύει προφανώς ο γενικός κανόνας, ο καλός επαγγελματίας προσέχει το μαγαζί του.

 

φαρμακεία που δεν έχουν άδεια για ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν μπορούν να τα πουλάνε ή να τα παραγγέλνουν ,τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικός μου φαρμακαποιος που δεν έχει ομοιοπαθητικά φάρμακα.

Τώρα για την λίστα των φαρμακείων από το site δεν είναι σίγουρα ενημερωμένη γιατί στην περιοχή μου έχει τουλάχιστον 2 (πολύ κοντά μου)και το ένα είναι πολλά χρόνια.

 

Δεν ξέρω, υποθέτω ότι θα υπάρχει και κάποια ειδική άδεια για ομοιο φάρμακα, θα ρωτήσω να μάθω. Η λίστα πάντως δεν περιλαμβάνει και πολύ κεντρικά φαρμακεία, τα οποία έχουν παρασκευαστήριο δικό τους. Θα ρωτήσω τις προδιαγραφές.

 

Nαι, πιστεύω έχει σημασία η προέλευση του ομοιοπαθητικού σκευάσματος.

Αλλά όταν χρειάζομαι επειγόντως χαπάκια για το γιο για παράδειγμα που έχει σαράντα πυρετό Σάββατο βράδυ θα πάρω από το πρώτο φαρμακείο που θα βρω.

Συνήθως αρχίζω και παίρνω τηλέφωνο όλα τα συμβατικά εφημερεύοντα φαρμακεία στα Β. Προάστεια και τους ρωτάω αν έχουνε ομοιοπαθητικά.

Πολλά απ' αυτά έχουνε και έτσι σπάνια πάω πιο μακρυά από το Μαρούσι ή την Πεύκη, με εξαίρεση την τελευταία φορά που πήγε μέχρι τη Ν. Ερυθραία ο άντρας μου.

 

Έτσι και εγώ, πιάνω τα τηλέφωνα αλλά.... Μου έχει τύχει να είμαι στην Παιανία και να ψάχνω ομοιο φαρμακείο κοντά μου (με τηλέφωνο όπως αναφέρεις) και αυτό να είναι στα Πατήσια, ή στο Ψυχικό ή στο Μαρούσι ή .............. Άλλη φορά ήμουν στον Πειραιά, τον μήνα με τις απεργίες, παίρνω τηλέφωνα, μου λένε σε ένα στην Νίκαια, ότι έχουν ομοιο και το συγκεκριμένο φάρμακο που ήθελα, λέω ΟΚ, πάω και μου λέει δεν το έχω (βαριόταν να το φτιάξει προφανώς, λόγω απεργίας γινόταν πάρτυ από τον κόσμο) και ξαναφεύγω για τον Πειραιά, ξαναπαίρνω τηλ. όσα δεν απαντούσαν λόγω κίνησης πρίν και βρίσκω σε πολύ κεντρικό φαρμακείο στον Πειραιά. Αν υπήρχε η ενημερωμένη λίστα, ίσως πήγαινα στο κεντρικό φαρμακείο, και γλύτωνα κάποιους δρόμους, με το παιδί άρρωστο στο σπίτι και την μητέρα μου μέσα στο άγχος.

 

Η Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου ..................

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Nαι, πιστεύω έχει σημασία η προέλευση του ομοιοπαθητικού σκευάσματος.

Αλλά όταν χρειάζομαι επειγόντως χαπάκια για το γιο για παράδειγμα που έχει σαράντα πυρετό Σάββατο βράδυ θα πάρω από το πρώτο φαρμακείο που θα βρω.

Συνήθως αρχίζω και παίρνω τηλέφωνο όλα τα συμβατικά εφημερεύοντα φαρμακεία στα Β. Προάστεια και τους ρωτάω αν έχουνε ομοιοπαθητικά.

Πολλά απ' αυτά έχουνε

 

Mε κάλυψες εντελώς!

 

Η επιλογή του φαρμακείου γίνεται σε περιπτώσεις μη έκτακτης ανάγκης.

 

Ο 1ος ομοιοπ που είχα ήταν κολλημένος με το θέμα φαρμακείου! Κάθε φορά με ρώταγε το ίδιο, από πού τα παίρνω! Και όταν του έλεγα, ηρεμούσε. Ο τωρινός ποτε δεν μου έχει θέσει τέτοιο θέμα. Πάντως συνεχίζω και τρέχω μέχρι το Παγκράτι για τα φάρμακα μας.

 

Πρόβλημα με φαρμακείο αντιμετώπισα μόνο το καλοκαίρι στις διακοπές μας, που μάλιστα το χρειαζόμουν και συχνά! Για αρχή, απλά για να βρω τα ομοιοπ φαρμακεία της Κέρκυρας, αναγκάστηκα και πήρα τηλ τον ομοιοπ γιατρό του νησιού, για να μου πει πού βρίσκονται. Εννοείται ότι ήταν μετρημένα, αλλά πολύ συνεργάσιμοι (δεν είχαν όλη την ποσότητα που ήθελα και πήραν τηλ σε συνάδελφο για να ρωτήσουν αν έχει για να με εξυπηρετήσει). Δεν είχαν όμως εφημερίες (λογικό τόσα που είναι), ήταν πολύ μακρία από εκεί που μέναμε και φυσικά δεν είχαν τα πάντα και σε ποσότητα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου ..................

 

Ωραια το εθεσες!:lol: Εμεις ευτυχως, τη μοναδικη φορα που χρειαστηκαμε φαρμακο μεσα στο σκ, ειμασταν τυχεροι γιατι εφημερευε η φαρμακοποιος μας!;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Πρόβλημα με φαρμακείο αντιμετώπισα μόνο το καλοκαίρι στις διακοπές μας' date=' που μάλιστα το χρειαζόμουν και συχνά! [/quote']

 

Εκει ειναι το θεμα, να μην τυχει κατι στις διακοπες! Απλα κανεις το σταυρο σου...!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αυτό με τις διακοπές έχετε απόλυτο δίκιο ,όταν μας έτυχε ένα περιστατικό (ο άντρας μου δλδ)στην Σάμο μέσα στο σ/κ και μία μέρα πριν φύγουμε δεν βρίσκαμε φαρμακείο και ταξίδεψαμε με την μηχανή παρακαλώ από τον Πειραια μέχρι την θεσ/νικη έτσι.΄Οταν φτάσαμε τότε αρχισε και την αγωγή και επειδή άμα πάθεις μαθαίνεις τώρα έχω ένα ξεχωριστό τσαντάκι όπου κουβαλάω μαζί μου όλα τα φάρμακα και σε περίπτωση ανάγκης είμαι εφοδιασμένη.

Και μια πληροφορία για θεσ/νικη(νομίζω το έχω ξαναγράψει) το φαρμακείο που παρασκευάζει και προμηθεύει ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι στην Μπότσαρη και λέγεται Ραπτης-Κουλουμπρίδης αν πάρετε στο τηλ 2310-824632 έχουν πάντα τις εφημερείες των ομοιοπαθητικών φαρμακείων.

Εγώ πάλι και σε συνδυασμό με την σελίδα του φαρμακευτικού συλλόγου έτσι το ψάχνω όταν υπάρχει άμεση ανάγκη.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω πει που χρειάστηκα ομοιοπαθητικά για μένα τον περασμένο Αύγουστο ενώ ήμουνα στο εξοχικό μας στη Χαλκιδική;

Σκεφτομουνα να πω στον κουνιάδο μου να μου τα φέρει από Θεσσαλονίκη αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα στο φαρμακείο του χωριού.

Ήτανε πολύ εξυπηρετικοί, παράγγειλαν ό,τι ήθελα από μεγάλο ομοιοπαθητικό φαρμακείο στη Θεσσαλονίκη και μου τα έφεραν την άλλη μέρα το πρωί!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

άμα πάθεις μαθαίνεις τώρα έχω ένα ξεχωριστό τσαντάκι όπου κουβαλάω μαζί μου όλα τα φάρμακα και σε περίπτωση ανάγκης είμαι εφοδιασμένη.

Κι εγώ ήμουν εφοδιασμένη. Αλλά έλα που μας έδινε κάτι κουλά φάρμακα tuberculinum, caccus cacti κλπ και δεν είχα κανένα! Είναι να μην σου κάτσει η ατυχία!

 

Σαςείπα να ρωτήσω πρώτα στο φαρμακείο του χωριού.

Ήτανε πολύ εξυπηρετικοί, παράγγειλαν ό,τι ήθελα από μεγάλο ομοιοπαθητικό φαρμακείο στη Θεσσαλονίκη και μου τα έφεραν την άλλη μέρα το πρωί!

Ήσουν πολύ τυχερή!! Κι εγώ ρώτησα στα φαρμακεία του χωριού που μέναμε και στο διπλάνό χωριό (είμασταν νότια Κέρκυρα). Δεν θέλετε να σας πω αντίδραση από έναν, με κοίταξε με ένα ύφος τύπου, όχι βέβαια! Εδώ φάρμακα έχω μόνο! :lol: Τα θυμάμαι και γελάω τώρα... Ανά 3-4 μέρες πηγαίναμε μέχρι την πόλη (1 ώρα δρόμος μόνο το πήγαινε). Πλέον νομίζω ότι διαθέτω πιο πολλά φάρμακα και από φαρμακείο της επαρχίας!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ανά 3-4 μέρες πηγαίναμε μέχρι την πόλη (1 ώρα δρόμος μόνο το πήγαινε). Πλέον νομίζω ότι διαθέτω πιο πολλά φάρμακα και από φαρμακείο της επαρχίας!

 

Για πες για πες ποιο φαρμακείο στην πόλη έχει ομοιοπαθητικά??

Είναι ο αντρας μου από τη β. κερκυρα κ κάθε φορά που πάω κουβαλάω όλο το στοκ μαζί μου από ανασφάλεια.

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

αχ,ναι για πείτε γιατί για φέτος μάλλον Κέρκυρα θα πάμε διακοπές στο χωριό Δανίλια και με ενδιαφέρει πολύ μη μας τύχει τίποτα και τρέχουμε τελευταία στιγμή.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε ευτυχως πολυ καλα!!

Η μικρη ανερρωσε απο την ιωση και χρειαστηκε τελικα να πιει ponstan μονο 1 φορα.

Ο ομοιοπαθητικος γιατρος μας αλλαξε το φαρμακο γιατι το puls200 δεν μας επιανε και μας εδωσε bell 1M να παρει απο 1 καψουλακι 3 φορες σε ενα 24ωρο....

το παιδι κατεβασε πυρετο κι απο το 3 καψουλακι και μετα δεν ξανανεβασε και μετα μπηκαμε στην φαση της αναρρωσης χωρις πυρετους,με διαθεση και παλι...

Δεδομενου οτι πρωτη φορα ως μαμα βιωσα κατι τετοιο με το παιδι μου,εχω να πω οτι δεν πα να λενε ολοι????δεν πα να ναι placebo,δεν πα να πουνε οτι και καλα η ιωση εκανε τν κυκλο της....το παιδακι μου κι εγω γλυτωσαμε τα χειροτερα??μειωσαμε στο λιγοτερο τις παρενεργειες???

Αυτο ειναι η ουσια!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε ευτυχως πολυ καλα!!

Η μικρη ανερρωσε απο την ιωση και χρειαστηκε τελικα να πιει ponstan μονο 1 φορα.

Ο ομοιοπαθητικος γιατρος μας αλλαξε το φαρμακο γιατι το puls200 δεν μας επιανε και μας εδωσε bell 1M να παρει απο 1 καψουλακι 3 φορες σε ενα 24ωρο....

το παιδι κατεβασε πυρετο κι απο το 3 καψουλακι και μετα δεν ξανανεβασε και μετα μπηκαμε στην φαση της αναρρωσης χωρις πυρετους,με διαθεση και παλι...

Δεδομενου οτι πρωτη φορα ως μαμα βιωσα κατι τετοιο με το παιδι μου,εχω να πω οτι δεν πα να λενε ολοι????δεν πα να ναι placebo,δεν πα να πουνε οτι και καλα η ιωση εκανε τν κυκλο της....το παιδακι μου κι εγω γλυτωσαμε τα χειροτερα??μειωσαμε στο λιγοτερο τις παρενεργειες???

Αυτο ειναι η ουσια!!!

 

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν ....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ponstan, όπως η περίπτωση της fairy's mom που δεν πέφτει ο πυρετός το δώσαμε, μετά απο συνεννόηση με την ομοιοπαθητικό - παιδίατρο. Depon δίνω 3,5 με 4 ενώ είναι 10 κιλά - γιατί να δώσω πιο πολύ αφού τον πιάνει σχεδόν παντα? Μέχρι τώρα μόνο μια μέρα τρελλάθηκα που δεν έπεφτε ο πυρετός και του δώσαμε και απο τα 2 αφού μιλήσαμε με την παιδίατρο. Τώρα που διάβασα και αυτά που γράφει η BOBOLINOS λέω να το πετάξω το παλιομπούκαλο, η γιατρός μας όμως τι θα έχει να μας πει για αυτό? χμμμ

 

BOBOLINOS σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ponstan ή ακόμα καλύτερα να με παραπέμψεις σε κάποιο link? Ευχαριστώ.

sorry για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά με τα πιτσιρίκια δε γίνεται δουλειά.:confused::confused::confused:

Για αυτό που με ρωτάς αν διαβάσεις τις ενδείξεις-αντενδείξεις μέσα στο μπουκάλι του ponstan τα αναφέρει όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω.Ρωτώντας βέβαια και τον παιδίατρο μου απάντησε ναι μεν έτσι είναι αλλά κάνει δουλειά για την στιγμή που το θέλω π.χ σε υψηλό πυρετό και επειδή δεν το παίρνει συνέχεια παρά μονο σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζει πως υπάρχει πρόβλημα. .Προσωπικά πάντως το αποφεύγω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο......:|:neutral::|

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε ευτυχως πολυ καλα!!

Η μικρη ανερρωσε απο την ιωση και χρειαστηκε τελικα να πιει ponstan μονο 1 φορα.

Ο ομοιοπαθητικος γιατρος μας αλλαξε το φαρμακο γιατι το puls200 δεν μας επιανε και μας εδωσε bell 1M να παρει απο 1 καψουλακι 3 φορες σε ενα 24ωρο....

το παιδι κατεβασε πυρετο κι απο το 3 καψουλακι και μετα δεν ξανανεβασε και μετα μπηκαμε στην φαση της αναρρωσης χωρις πυρετους,με διαθεση και παλι...

Δεδομενου οτι πρωτη φορα ως μαμα βιωσα κατι τετοιο με το παιδι μου,εχω να πω οτι δεν πα να λενε ολοι????δεν πα να ναι placebo,δεν πα να πουνε οτι και καλα η ιωση εκανε τν κυκλο της....το παιδακι μου κι εγω γλυτωσαμε τα χειροτερα??μειωσαμε στο λιγοτερο τις παρενεργειες???

Αυτο ειναι η ουσια!!![/QUOTE]

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και περαστικά.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...