Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3,5 xρονων ....με παθος για τους αριθμους


Recommended Posts

Γεια σας αγαπητοι φιλοι και φιλες .Μολις εκανα την εγγραφη και ως καινουργιο μελος θα ηθελα την προσοχη σας και την συμβουλη σας πανω στο εξης θεμα.Ο γιος μου ,αν και τωρα εκλεισε τα 4 ξερειαπο3,5 χρονων να μετραει μεχρι το 50.Στο δρομο διαβαζει ανετα τις πινακιδες αυτοκινητων και τα γραμματα μαζι.Μπορει να κανει συνδιασμους αριθμων διψηφιων πχ 57 αλλλα και 75 τριψηφιων 457 αλλα και 547,54,47...Μπορει να ξεχωρίσει ολα τα γραμματα(κεφαλαια) και να σου πει το καθε ονομα με τι γραμμα ξεκιναει.Ξερει να διαβαζει και ποστοστα πχ 75%.Τελευταία ανακαλυψα οτι μπορει να απομνημονευει ανετα αριθμους τηλεφωνων,περισσοτερα απο 3 διαφορετικα τηλεφωνα και κινητα και να τους ανακαλει οποτε του το ζητησω.Φέτος θα παει προνηπιο.Οι δασκάλες που τον ειδαν ειπαν οτι ειναι σε προχωρημενο επιπεδο.Εγω ομως ως γονιος δεν ξερω που ν'απευθυνθω.Πως μπορω να βοηθησω τον μικρο να εξελιχθει?Υπαρχει καποιο κεντρο προωρης προσχολικης αναπτυξης που μπορω να ζητησω περισσοτερες πληροφοριες?Θα ήθελα καποιος αρμοδιος να μου δωσει τα φωτα του.Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αγαπητο μελος,

 

εχεις ενα παιδακι φαινομενο για την ηλικια του ισως να ανηκει στα παιδια ιντικο.

 

Αλλα δεν εχω καταλαβει καλα την ερωτηση σου. Πως θελεις να εξελιχθει το παιδι σου? Πιστευεις οτι στα προνηπια που θα παει δεν θα το ωφελησουν στην αναπτυξη του και θα τον γυρισουν πισω μαθησιακα??

 

Εγω παλι δεν ξερω αλλα ειμαι τις αποψης οτι το παιδι φυσικα και εχει παραπανω δυνατοτητες απο τα αλλα παιδακια αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι ενα 4 χρονο παιδι που πρεπει να παιζει και οχι να το τρεχουμε σε κεντρα αναπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο παιδοψυχολόγο ή αναπτυξιακό ψυχολόγο για να αξιολογηθεί η εφυία του παιδιού σου και να λάβετε τις σχετικές οδηγίες.

Γιατί δεν τηλεφωνείς, σαν πρώτο βήμα, στο νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία? http://www.paidon-agiasofia.gr/index.cfm?Level1=10&Level2=1

και να μιλήσεις με το παιδοψυχιατρικό τμήμα.

Πες τους για την περίπτωση του παιδιού σου και θα σε κατευθυνούν.

Σου στέλνω πμ με το τηλ. μου, αν δεν βρεις άκρη από των Παίδων.

Να ξέρεις πως το παιδί σου μάλλον είναι ιδιαίτερο και, όπως έχεις διαπιστώσει κι εσύ, αποκλείνει από την φυσιολογική ανάπτυξη σε έναν ή περισσότερους τομείς, από το μέσο όρο (δηλ. εκεί που π.χ. ένα παιδί στην ηλικία των 13-20 μηνών αναμένεται να κατέχει περίπου 50 λέξεις το δικό σου μπορεί να κατείχε 100), ως εκ τούτου έχει ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Κάνεις πολύ καλά που ψάχνεις ειδικούς... γιατί θα του πω το πιο απλό: φαντάσου πόσο πολύ θα βαριέται στο νηπιαγωγείο όταν τα άλλα παιδάκια θα πασχίζουν να μάθουν να γράφουν το όνομα τους! Για να μην σου πω πόόόόσο πολύ θα βαριέται στο δημοτικό...

Να σου ζήσει ο μικρός!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο γιος σου είναι αυτό που λένε στα αγγλικά gifted. Χτύπα στο google "gifted children" αν διαβάζεις αγγλικά. Στα ελληνικά θα το βρεις αν χτυπήσεις "προικισμένα παιδιά".

Στα λινκς αυτά που θα βρεις ίσως αναγνωρίσεις τον γιο σου. Διάβασε πριν επικοινωνήσεις με κάποιον ειδικό για να είσαι πιο ενημερωμένη.

 

Για παράδειγμα δες αυτό (είναι στα ελληνικά):

http://archive.in.gr/reviews/placeholder.asp?lngReviewID=38464&lngChapterID=49812&lngItemID=62504 (μπορείς να επικοινωνήσεις και με τον εκπαιδευτικό που έχει επιμεληθεί το άρθρο. Έχει το mail του στην αρχή του άρθρου).

και αυτό

http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=284

 

Αλήθεια το έχεις συζητήσει με τον παιδίατρο? Αν όχι, κάντο και ζήτα του τη γνώση του.

 

Α!!! και κάτι άλλο στο άρθρο που σου παράθεσα από το Mommy η ψυχολόγος κι εγώ... καμμία σχέση! Απλή συνωνυμία!!!

 

Καλή συνέχεια!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις διάβασα το μήνυμα σου είπα... τί τυχερό και συνάμα άτυχο παιδί...τυχερό για το δώρο που του έδωσε ο 8εός αλλά άτυχο γιατί γεννήθηκε στην Ελλάδα. Μην με παρεξηγήσεις, αυτό που θέλω να πω είναι ότι είμαστε πάρα πολύ πίσω σε κάτι τέτοια και το παιδί ελπίζω να μην χαραμιστεί ενώ εάν ήταν σε καμία άλλη χώρα μπορεί και να τελέιωνε πανεπιστήμιο στα 18.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας.Αυτο σκεφτηκαμε και μεις ως γονεις αγαπητο μελος.Δεν σε παρεξηγω.Ως εκπαιδευτικος (χωρις να εχω ασχοληθει σοβαρα) γνωριζω πολυ καλα το συστημα εκπαιδευσης στην Ελλαδα.Δεν θα επρεπε ομως να υπαρχει και καποιο κεντρο γιαυτα τα ιδιαιτερα "προικισμενα" παιδια ,που θα τα κατευθηναν αναλογα με τις ιδιαιτερες κλισεις τους?Πως υπαρχουν σχολεια ειδικης αγωγης για τα παιδια με περιορισμενες νοητικες ικανοτητες,να υπαρχει κατι αναλογο και για τα παιδια,που το νοητικο τους επιπεδο ξεπερνα την ηλικια τους.Ισως να πιστευουν πως αφου ειναι εξυπνα αυτα τα παιδια μπορουν ευκολα ν ανταπεξελθουν στις δυσκολιες της ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο παιδοψυχολόγο ή αναπτυξιακό ψυχολόγο για να αξιολογηθεί η εφυία του παιδιού σου και να λάβετε τις σχετικές οδηγίες.

Γιατί δεν τηλεφωνείς, σαν πρώτο βήμα, στο νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία? http://www.paidon-agiasofia.gr/index.cfm?Level1=10&Level2=1

και να μιλήσεις με το παιδοψυχιατρικό τμήμα.

Πες τους για την περίπτωση του παιδιού σου και θα σε κατευθυνούν.

Σου στέλνω πμ με το τηλ. μου, αν δεν βρεις άκρη από των Παίδων.

Να ξέρεις πως το παιδί σου μάλλον είναι ιδιαίτερο και, όπως έχεις διαπιστώσει κι εσύ, αποκλείνει από την φυσιολογική ανάπτυξη σε έναν ή περισσότερους τομείς, από το μέσο όρο (δηλ. εκεί που π.χ. ένα παιδί στην ηλικία των 13-20 μηνών αναμένεται να κατέχει περίπου 50 λέξεις το δικό σου μπορεί να κατείχε 100), ως εκ τούτου έχει ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Κάνεις πολύ καλά που ψάχνεις ειδικούς... γιατί θα του πω το πιο απλό: φαντάσου πόσο πολύ θα βαριέται στο νηπιαγωγείο όταν τα άλλα παιδάκια θα πασχίζουν να μάθουν να γράφουν το όνομα τους! Για να μην σου πω πόόόόσο πολύ θα βαριέται στο δημοτικό...

Να σου ζήσει ο μικρός!!!

Σας ευχαριστω για την βοηθεια και την αναλογη καθοδηγηση.Αυτο φοβαμαι και γω ,ποσο πολυ θα βαριεται ακολουθωντας το συμβατικο τροπο μαθησης του προνηπιου.Σημερα παρατηρησα το εξης στο νηπιαγωγειο που πηγα να κανω την εγγραφη.Υπηρχε το λεγομενο παιχνιδι σχολειο.Ενας πινακας και στο κατω μερος δεκαδες ανακατωμενα γραμματα με αριθμους,μαγνητακια για να σχηματισεις αριθμους και γραμματα-συλλαβες.Δυο παιδακια 5 ετων και 4 ετων ειχαν παρει το κουτι με τα γραμματα και τους αριθμους τ αδειασαν κατω στο πατωμα και τα πεταγε το ενα στο αλλο.Ο μικρος μου ομως,επαιρνε ενα ενα αριθμο και σχηματιζε διψηφιους κ τριψηφιους αριθμους,ζητωντας και απο μενα την επιβεβαιωση οτι ήταν σωστοι.Η διευθυντρια του νηπιαγωγειου φωναζε τις υπολοιπες δασκαλες για να δουν λεει ενα "φωστηρακι" οπως αποκαλεσε τον μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε μας. Εμείς κλείσαμε τα 4 τον Φλεβάρη κι από τότε ήδη ξέρει την προπαίδεια του 1, του 2, του 10 και του 100 χωρίς καθόλου να τον πιέσω ή να τον διδάξω. Ήρθε μια μέρα από τον παιδικό κι άρχισε να μου μετράει αντίστροφα από το 100 ως το 0 ανά δέκα. Δε θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο,βεβαίως το θαυμάζω,αλλά δεν το κάνω και θέμα .Λέτε να ψαχτούμε κι εμείς; Η αλήθεια είναι ότι 17 μηνών τραγουδούσε κανονικότατα Θάνο Πετρέλη και Πέγκυ Ζήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε μας. Εμείς κλείσαμε τα 4 τον Φλεβάρη κι από τότε ήδη ξέρει την προπαίδεια του 1, του 2, του 10 και του 100 χωρίς καθόλου να τον πιέσω ή να τον διδάξω. Ήρθε μια μέρα από τον παιδικό κι άρχισε να μου μετράει αντίστροφα από το 100 ως το 0 ανά δέκα. Δε θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο,βεβαίως το θαυμάζω,αλλά δεν το κάνω και θέμα .Λέτε να ψαχτούμε κι εμείς; Η αλήθεια είναι ότι 17 μηνών τραγουδούσε κανονικότατα Θάνο Πετρέλη και Πέγκυ Ζήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δάβασα το άρθρο και θυμήθηκα κάτι πρόσφατο. Τον έβαλε η κυρία του τιμωρία γιατί ήταν άτακτος και του λέω: Καλά ρε Γιώργο, γιατί τιμωρία; Και μου λέει: είδες μαμά; Κανονικά θα έπρεπε να ντρέπεται η ίδια η κυρία που με έβαλε τιμωρία μπροστά στους συμμαθητές μου.

΄΄Εσκασα στα γέλια, δεν κρατήθηκα....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

σας παραθέτω τα παρακάτω λινκ αναφέρονται σε διαφορετικές ηλικίες αλλά ίσως να περιέχουν χρήσιμες πληροφορίες

 

2,5 χρονών και γραφει γραμματα!

Είναι 20 μηνών και μιλάει σαν μεγάλος.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

pskimi, απ' ότι φαίνεται στο προνήπιο οι εκπαιδευτικοί μάλλον άσχετοι μου φαίνονται...:( Καλά δεν έχουν ακούσει ποτέ για τα "προικισμένα παιδιά"? Κι αν όχι, δεν έχουν αναρωτηθει με αφορμή το δικό σου? Δεν έχουν ψάξει, σαν επαγγελματίες της εκπαίδευσης? Ανησυχητικό...:(

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου έκλεισε τα τρία τον Μάιο και κάνει αρκετά από αυτά που αναφέρει η piskimi. Δεν θεωρώ ότι είναι χαρισματικό παιδί. Απλώς εγώ η μαμά του (κακώς μάλλον) του τα έμαθα. Το να αναγνωρίζει αριθμούς και γράμματα, να μετράει ή να ξέρει παπαγαλιστί μαθηματικές πράξεις νομίζω ότι είναι πράγματα που πολλά παιδιά θα μπορούσαν να καταφέρουν εάν οι γονείς τους τους τα μάθαιναν. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά όλα "δείχνουν" χαρισματικό παιδί ή απλώς αγχωτική μαμά (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου).

Πάντως τον έγραψα φέτος στην μοντεσσοριανή αγωγή όπου νομίζω ότι γίνεται προσπάθεια βαθιάς κατανόησης του φυσικού κόσμου και των μαθηματικών και όχι απλή αποστήθιση π.χ. της προπαίδειας σαν ποίημα.

Link to comment
Share on other sites

οντως στην ελλαδα ειμαστε σε πολλα θεματα πισω...το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ασχολουμαστε περισσοτερο...

εμενα ο γιος μου απο 18 μηνων ξερει 15 λεξεις στα αγγλικα...τωρα ειναι 2 κ μιλαει τελεια στα ελληνικα...ρηματα τα παντα σαν ενα παιδι 6 χρονων..βεβαια δεν μετραμε πολυ μεχρι το 10 κ του μαθαινω την ΑΒ...τον βλεπω οτι ενδιαφερεται.

μιλησα με μια φιλη μου καθηγητρια αγγλικων κ μου ειπε απο 4 ετων πανε παιδακια κ μαθαινουν αγγλικα...4 ετων 1 ωρα την βδομαδα κ μαθαινουν 20 λεξεις....να της τον παω να κανει μαθημα στα αλλα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως στην ελλαδα ειμαστε σε πολλα θεματα πισω...το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ασχολουμαστε περισσοτερο...

εμενα ο γιος μου απο 18 μηνων ξερει 15 λεξεις στα αγγλικα...τωρα ειναι 2 κ μιλαει τελεια στα ελληνικα...ρηματα τα παντα σαν ενα παιδι 6 χρονων..βεβαια δεν μετραμε πολυ μεχρι το 10 κ του μαθαινω την ΑΒ...τον βλεπω οτι ενδιαφερεται.

μιλησα με μια φιλη μου καθηγητρια αγγλικων κ μου ειπε απο 4 ετων πανε παιδακια κ μαθαινουν αγγλικα...4 ετων 1 ωρα την βδομαδα κ μαθαινουν 20 λεξεις....να της τον παω να κανει μαθημα στα αλλα παιδακια.

 

να σημειωσω επειδη ξεχασα δεν τον πιεση κ ουτε ειχα κολλημα κ αγχος να μαθω στον γιο μου αγγλικα...εβλεπε το φεγγαρι κ δεν μπορουσε να πει φεγγαρι...κ του ειπα στα αγγλικα λεγεται moon κ ετσι αρχισαμε..τωρα βεβαια ξερει να πει φεγγαρι αλλα ξερει κ moon.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου έκλεισε τα τρία τον Μάιο και κάνει αρκετά από αυτά που αναφέρει η piskimi. Δεν θεωρώ ότι είναι χαρισματικό παιδί. Απλώς εγώ η μαμά του (κακώς μάλλον) του τα έμαθα. Το να αναγνωρίζει αριθμούς και γράμματα, να μετράει ή να ξέρει παπαγαλιστί μαθηματικές πράξεις νομίζω ότι είναι πράγματα που πολλά παιδιά θα μπορούσαν να καταφέρουν εάν οι γονείς τους τους τα μάθαιναν. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά όλα "δείχνουν" χαρισματικό παιδί ή απλώς αγχωτική μαμά (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου).

Πάντως τον έγραψα φέτος στην μοντεσσοριανή αγωγή όπου νομίζω ότι γίνεται προσπάθεια βαθιάς κατανόησης του φυσικού κόσμου και των μαθηματικών και όχι απλή αποστήθιση π.χ. της προπαίδειας σαν ποίημα.

αγαπητη μου palmyr ,εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες.Εαν ασχοληθεις σοβαρα,απο μικρη ηλικια με το παιδι σου,πιθανο να μαθει περισσοτερα απ οσα αναφερεις.Το γεγονος ομως,οτι με τον γιο μου δεν εχει ασχοληθει κανενας(αν και εκπαιδευτικος) με προβληματιζει.Εμαθε να μετραει εως το 10 απο εκπαιδευτικα παιχνιδια.Στην συνεχεια εμαθε μονο του ,να κανει συνδιασμους αριθμων,διψηφιους ,τριψηφιους.Αυτη την στιγμη μπορει ν΄αναγνωριζει αριθμους πανω απο το 1000 και στο προνηπιο θ' αρχισει απο το ....μηδεν να μετραει.Φανταζεστε ποσο πολυ θα βαριεται το σχολειο, απο τα πρωτα βηματα!

Link to comment
Share on other sites

pskimi, απ' ότι φαίνεται στο προνήπιο οι εκπαιδευτικοί μάλλον άσχετοι μου φαίνονται...:( Καλά δεν έχουν ακούσει ποτέ για τα "προικισμένα παιδιά"? Κι αν όχι, δεν έχουν αναρωτηθει με αφορμή το δικό σου? Δεν έχουν ψάξει, σαν επαγγελματίες της εκπαίδευσης? Ανησυχητικό...:(

 

Είναι εύκολο να αναιρούμε με μια κουβέντα όλους τους εκπαιδευτικούς.Προφανώς έτυχες σε μία περίπτωση.Είμαι νηπιαγωγός και έχουμε τελειώσει όλες Πανεπιστήμιο και αρκετές από εμάς κάνουν μεταπτυχιακά και μετεκπαιδεύσεις.Τελοσπάντων...

Όσον αφορά την προβληματισμένη μητέρα...καλό είναι να μην αγχώνεσαι.Προφανώς ο μικρός σου είναι ένα χαρισματικό παιδί με δεικτη ευφυίας λίγο παραπάνω από το κανονικό.Το πρώτο βήμα θα ήταν να απευθυνθείς στο Παίδων ώστε να κλείσεις ένα ραντεβού με κάποιον ειδικό για να διαπιστώσεις αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο.Το θέμα με τα χαρισματικά παιδιά είναι ότι πρέπει πάντα να βρίσκεις ερεθίσματα και ασχολίες που θα τους εξάπτουν το ενδιαφέρον ώστε να μην βαριούνται.Επίσης σημαντικό είναι να προσέξεις και να υποστηρίξεις τη συναισθηματική τους ανάπτυξη έτσι ώστε να μην έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα...αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.Υπάρχει ο κίνδυνος πολλοί από το οικογενειακό περιβάλλον και μη, να τους τονίζουν αυτές τους τις ιδιαίτερες δυνατότητες με αποτέλεσμα να επαναπαυτούν ίσως.Υπάρχει το ΑΠΛΟΥΝ(Ανάπτυξη Παιδαγωγικού Λόγου Υποστήριξης των Χαρισματικών και Ταλαντούχων Μαθητών)όπου θα μπορούσες να απευθυνθείς ώστε να σε καθοδηγήσουν αφού όντως διαπιστωθεί ότι ο γιός σου είναι χαρισματικός.Το παιδί μου ξεβιδώνει και βιδώνει βίδες και χειρίζεται εργαλεία από 12 μηνών.Επίσης συναρμολογούσε puzzle60 κομματιών σε ηλικία 14 μηνών.Θεωρώ ότι έχει χάρισμα στα χέρια του, ιδιαίτερα ανεπτυγμένη τη λεπτή κινητικότητα και αφαιρετική σκέψη...ωστόσο δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ότι είναι και χαρισματικό παιδί.Πιστεύω ότι στις μέρες μας τα περισσότερα παιδιά είναι ιδιαίτερα ευφυή και ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο η ώθηση που παίρνουν από την οικογένειά τους και τι εκείνη τους προσφέρει για την περαιτέρω εξέλιξή τους.Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με την marynip .

Θεωρώ επίσης ότι τα σημερινά παιδάκια είναι αρκετά "δουλεμένα" από τα σπίτια τους σε σχέση με τα παλιά χρόνια και ότι οι μαμάδες βιαζόμαστε να τα μεγαλώσουμε (δε βγάζω την ουρά μου απ έξω)......

Αρκετά άλλωστε 4 χρονα ξέρουν να γράφουν το όνομά τους ή μικρές λέξεις τύπου μαμά, να διαβάζουν συλλαβές, να μετρούν εως και το 100 και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου πάντως δεν έμαθε παπαγαλιστί την προπαίδεια.Ψάχνει την απάντηση μόνος του,προσθέτει φωναχτά και βρίσκει το αποτέλεσμα. Η τελευταία του αγαπημένη ενασχόληση είναι να μας ρωτά κάθε 10 δευτερόλεπτα πόσο κάνει τόσο και τόσο και τόσο επί τόσο.Μας έχει πρήξει στην κυριολεξία,καμιά φορά δεν αντέχω τις προσθέσεις και τον αποπαίρνω.Ακόμη κι όταν ζωγραφίζουμε ατυός....το χαβά του.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανηψιος του αντρα μου,4 ετων λατρευει την ιστορια και τη μυθολογια.

Καθεται με τον μπαμπα του ή τον παππου του και αντι για παραμυθια του λενε πραγματα απο ιστορια και μυθολογια.Την ιστορια του Οδυσσεα,τον τρωικο πολεμο,για την ακροπολη κλπ.

Το παιδι αυτη τη στιγμη αν το ρωτησεις ξερει παρα πολλα.Τα εχει απομνημονευσει σαν ιστοριουλες και μαλιστα τοσο καλα που ετσι και σε ρωτησει και του πεις κατι λαθος σε διορθωνει κιολας.

Γελαω πολυ μαζι του οταν με διορθωνει...και το χαιρομαι πολυ οχι γιατι ξερει ολα αυτα αλλα για το ενδιαφερον που δειχνει.

Ωστοσο σε καμια περιπτωση δε θεωρω οτι το παιδι ειναι παιδι θαυμα και οτι θα επρεπε να το αντιμετωπισουμε με καποιο τροπο διαφορετικο απότι τα υπολοιπα παιδακια.Το παιδι απλα εχει πολυ καλη μνημη (χαρακτηριστικο το οποιο εχει κληρονομησει απο τον μπαμπα του) και συγκρατει το μυαλουδακι του οτι του πεις.

Μην το παρακανουμε κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να αναιρούμε με μια κουβέντα όλους τους εκπαιδευτικούς.Προφανώς έτυχες σε μία περίπτωση.Είμαι νηπιαγωγός και έχουμε τελειώσει όλες Πανεπιστήμιο και αρκετές από εμάς κάνουν μεταπτυχιακά και μετεκπαιδεύσεις.Τελοσπάντων...

 

Θα ήθελα να κάνω μια απλή διευκρίνηση... Το σχόλιο μου αφορούσε αποκλειστικά και μόνο στους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς που ασχολούνται με τον μικρό του μέλους που άνοιξε το θέμα. Για να μην παρεξηγούμαστε... Φυσικά και υπάρχουν πολλοί ενημερωμένοι εκπαιδευτικοί (μέσα σ' αυτούς και πολλά μέλη του φόρουμ) και τα παιδιά που τους συναντούν στο δρόμο τους είναι πολύ τυχερά. Όμως υπάρχουν και ΠΟΛΛΟΙ που δεν είναι επαρκώς ενημερωμένοι και τότε υπάρχει πρόβλημα, είτε τα παιδιά μας έχουν ειδικές μαθησιακές ανάγκες είτε όχι. Όλοι γνωρίζουμε ότι δεν ζούμε στη Νορβηγία... :cool:

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το παιδί της piskimi είναι προικισμένο. Αλλά δεν ξέρω αν πραγματικά είναι αυτό που θα λέγαμε "μαθηματικό" μυαλό ή απλά ένα παιδί με πολύ καλή οπτική μνήμη. Το ότι μετράει από το 100 και αντίστροφα δεν λέει κάτι ιδιαίτερο, είναι μάλλον πράξη μίμησης. Κάτι που φυσικά δεν έχουν όλα τα παιδιά στον ίδιο βαθμό. Οπωςδήποτε επίσης έχει μια συνδυαστική ικανότητα πιο ανεπτυγμένη σε σχέση με άλλα παιδιά της ηλικίας του. Πάντως δεν χάνει κάτι να το ψάξει, αν όντως πιστεύει ότι το παιδί θα έχει σοβαρά θέματα προσαρμογής στο νήπιο και στο δημοτικό. Σε αυτές τις τάξεις δεν μαθαίνουν όμως μόνο να μετράνε, κάνουν και πρακτική αριθμητική, πράξεις, λύνουν απλά προβλήματα. Εκεί θα πρέπει να δεις τις ικανότητές του. Η αποστίθιση από μόνη της δεν λέει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου είναι 4 τώρα έχει απίστευτη μνήμη. έχει αποστηθήσει βιβλίο της το οποίο έχει αρκετό κείμενο μου πέρνει κανένα 20λεπτο για να της το διαβάσω. Απο μικρή έχει πολύ καλή μνήμη και έχει μάθει με ευκολία γράμματα και αριθμούς και πάλι αποστήθιζε βιβλία της αλλά κατα τ'άλλα είναι σαν όλα τα παιδάκια της ηλικίας της. Απλά μου κάνει εντύπωση πώς γίνεται να θυμάται τόσο μεγάλο κείμενο και να μην της ξεφεύγει όύτε κόμμα εγώ πχ για να το μάθω πιστεύω ότι θα μου έπερνε ώρες και δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα. Και το συγκεκριμένο βιβλίο είναι ναι μεν το αγαπημένο της αλλά είναι κανένα δεκαήμερο που το έχουμε!

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα παιδί που είναι "χαρισματικό" χρειάζεται εξατομικευμένη αντιμετώπιση στο νηπιαγωγείο, το ίδιο όπως κ ένα παιδί που έχει αυξημένες δυσκολίες σε σχέση με τους συμμαθητές του. Κινδυνεύει δηλ. εξίσου να παρουσιάσει προβλήματα συμπεριφοράς λόγω της ιδιαιτερότητάς του, αν δεν υπάρχει η σωστή αντιμετώπιση από τους εκπαιδευτικούς.

 

Αρχικά έχει ανάγκη από προσαρμογή των δραστηριοτήτων στο αντίστοιχο επίπεδο δυσκολίας που δεν θα το κάνει να βαριέται. Ο τρόπος προσέγγισης σε κάθε δραστηριότητα πρέπει να αποτελεί πρόκληση για τις ικανότητές του αλλά ταυτόχρονα να κάνει το παιδί να αισθάνεται ότι τα καταφέρνει. Γιατί τα παιδιά αυτά έχουν πολλές φορές εκτός των άλλων κ την τάση να απογοητεύονται κ να ασκούν αυστηρή κριτική στον εαυτό τους. Η συναισθηματική στήριξη είναι σημαντική. (κ για τον εαυτό τους αλλά κ στις σχέσεις τους με τα άλλα παιδιά)

 

Οι γονείς μπορούν να μιλήσουν με τον άνθρωπο που θα αναλάβει το παιδί αυτό στο νηπ|γείο ώστε να του δοθεί η αντίστοιχη προσοχή.

 

Για να εφαρμοστούν όμως τα παραπάνω κ πολλά άλλα χρειάζεται μικρός αριθμός παιδιών που να αντιστοιχούν σε έναν ενήλικα. Όταν ακούμε για 25 κ 30 παιδιά σε μια τάξη δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά, όσο διάθεση, γνώση κ ικανότητα κ αν έχει κάποιος εκπαιδευτικός. :?

 

Υ.Γ Απ΄όσο ξέρω ο εκπαιδευτικός δεν είναι σε θέση να "διαγνώσει" το αν ένα παιδί είναι χαρισματικό ή όχι γιατί αυτά τα τεστ γίνονται από ανθρώπους με ειδίκευση σε αυτό. Δεν μπορεί να τα ερμηνεύει ο οποιοσδήποτε.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...