Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


το γιαουρτι βοηθαει στην καταπολεμησει των μηκυτων γιατι εχει καποια ενζυμα

 

ο γιατρος σου ειναι κατα των φαρμακων φανταζομαι

 

και εγω παθαινω συχνα μυκητιαση απο θαλασσα κυριως το καλοκαιρι

 

μπορεις επίσης να πλυθεις με νερο και λιγο ξυδι φαγητου μεσα βοηθαει πολυ

 

περαστικα

Link to comment
Share on other sites

το γιαουρτι βοηθαει στην καταπολεμησει των μηκυτων γιατι εχει καποια ενζυμα

 

ο γιατρος σου ειναι κατα των φαρμακων φανταζομαι

 

και εγω παθαινω συχνα μυκητιαση απο θαλασσα κυριως το καλοκαιρι

 

μπορεις επίσης να πλυθεις με νερο και λιγο ξυδι φαγητου μεσα βοηθαει πολυ

 

περαστικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Εγώ έπαθα μύκητες την προήγουμενη εβδομάδα..Ο γιατρός στην άρχη μου είπε να κάνω μόνο πλύσεις με χαμομήλί,αλλά μετά είχα γίνει τόσο χάλια που τελικά μου έγραψε αλοιφή και υπόθετο..Ευτυχώς μου πέρασε τώρα αλλά για τρεις τέσσερις μέρες ταλαιπωρληθηκα πολύ..

 

Σου εύχομαι περαστικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Το γιαούρτι εξαφανίζει τους μήκυτες όπως η κρέμα και το υπόθετο; Ο γιατρός που μου έκανε την καλλιέργεια μου είπε για κρέμα και ότι οι μήκυτες είναι λόγω εγκυμοσύνης (βέβαια στο α τρίμηνο είχα πάρει utrogestan και διάβασα ότι μήκυτες δημιουργούνται και λόγω φαρμάκων). Επίσης είπε ότι και να φύγουν υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστούν. Εγώ μέχρι στιγμής κάνω ότι μου είπε ο δικός μου γιατρός αλλα το πρόβλημα είναι ότι δε μου πολυαρεσουν τα γιαούρτια.

Link to comment
Share on other sites

:cry: ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΤΩΡΑ (ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ) ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΟΛΠΙΚΗ DACTARIN ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 5Η ΦΟΡΑ. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΟ Σ...Ξ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΔΙΟΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ.............

BILLY 2004- BEBOULA 2008

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου πρωτοεμφανίστηκαν μύκητες ήμουν 16 χρονών (δεν είχα επαφές ακόμα) και υπεύθυνη ήταν μια αντιβίωση που πήρα :mad: Από τότε έχω μεγάλη ευαισθησία και οι οδηγίες του γιατρού ήταν οι εξής:

 

αντιβίωση μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ταυτόχρονα λήψη βιταμίνης Β και γιαουρτιού (η αντιβίωση ουσιαστικά παράγεται από μυκητες και ευννοεί την ανάπτυξή τους - το γιαούρτι καταστέλλει την ανάπτυξη),

οχι στα σερβιετάκια κάθε μέρα,

όχι στα στενά παντελόνια,

όχι στα καλτσόν μέσα απ' τα παντελόνια,

όχι σε πισίνες και υδρομασάζ (μόνο αν έχεις στο σπίτι σου)

μπάνιο μόνο σε καθαρές θάλασσες και όχι με πολύ κόσμο

 

Γενικώς ο,τιδήποτε έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας του κόλπου να αποφεύγεται, μιας και αυτή η αύξηση της θερμοκρασίας ευννοεί την ανάπτυξη μυκήτων. Οι μύκητες αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου (όπως και πολλά άλλα συμβιωτικά μικρόβια), αλλά η υπέρμετρη ανάπτυξή τους προκαλεί τα γνωστά στις περισσότερες συμπτώματα.

Όσον αφορά στο γιαούρτι, ξέρω ότι πρέπει να τρώμε προληπτικά, δλδ για να αποφύγουμε τους μύκητες, δε νομίζω ότι τους καταπολεμά όπως τα αντιμυκητησιακά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

επίσης εαν δεν μπορείτε τα γιαουρτάκια κατα την περίοδο αντιβίωσης, υπάρχουν κάψουλες ultra leivir που περιέχουν το ένζυμο του γιαουρτιού και τις οποίες καταναλώνετε μαζί με την αντιβίωση, εγώ με αυτές σώθηκα. Πάντως την τελευταία φορά οι μύκητες κτύπησαν στο νύχι του ποδιού μου :( και όχι γυναικολογικά.

BILLY 2004- BEBOULA 2008

Link to comment
Share on other sites

:) γεια σας κορίτσια ,αν και μέρες καθυστερημένα.Σχετικά με τους μύκητες εγώ ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, ευτυχώς όμως όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης.

Ήμουν ευαίσθητη αρκετά σε μύκητες (1-2 φορές το χρόνο για 3 χρόνια και πλήρη αγωγή)και τελικά είχα χλαμύδια.χρειάζεται ειδική εξέταση σε κυτταρολόγο , οι μύκητες κάποιες φορές υπάρχουν επιφανειακά ενώ κρύβουν κάτι άλλο και οι γυναικολόγοι χωρίς να σε βάλουν να το ψάξεις συστήνουν εύκολα αντιβίώσεις( ξέρω περίπτωση 6μηνών εγκύου που θα έχανε το μωρό γιατι νόμιζε είχε οτι είχε μύκητες και τελικά ήταν χλαμύδια).

Αυτό βέβαια που μου έτυχε μην σας αγχώνει εσας τις μέλλουσες μανούλες! :D Οι μύκητες είναι συνηθισμένοι στην εγκυμοσύνη.Σχετικά με το γιαούρτι έμαθα πολλά από κοπέλα-φοιτήτρια ιατρικής που έκανε έρευνα οτι : οφελούν τα γιαούρτια που έχουν πέτσα από πάνω (τύπου παραδοσιακά πρόβιο) γιατι η πέτσα έχει όλα τα απαραίτητα ένζυμα.Μάλιστα κοπέλα έκανε θεραπεία μόνο με γιαούρτι ,γιατι το ανοσιοποιητικό της είχε επιβαρυνθεί ,ως εξής: έβαζε στο σερβιετάκι της λίγο γιαόύρτι -την πέτσα αντί για κρέμα για 10 ημέρες περίπου και εξαφανίστηκαν οι μύκητες.Βέβαια κρατούσε τους κανόνες υγιεινής και παράλληλα έτρωγε γιαούρτι.Αυτό είναι καλό για τις εγκύους ώστε να αποφύγουν τα φάρμακα.Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εχω μυκητες και μου ειπε ο γιατρος να βαλω κολπικη κρεμα dactarin.

εχει χρησιμοποιησει καμια σας γιατι φαβαμαι λιγο :(

και ο τροπος που πρεπει να τη βαλω με φαβιζει , θα προτιμουσα κολπικα υποθετα.

 

επισης ο γιατρος μου ειπε στην αρχη να παρω και μια καψουλα fungustatin, την αποια δεν θα πιω τελικα γιατι διαβασα το χαρτακι και λεει οχι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης....και ξενερωσα και με το γιατρο που μου την εδωσε και δεν ηξερε πως δεν κανει για εγκυους????!!!!!!!! :shock::shock:

 

πειτε μου τη γνωμη σας, σας παρακαλω γιατι πρεπει αυριο να αρχισω τη θεραπεια και δεν ξερω τι να κανω.....

 

ευχαριστω πολυ

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΠΧ. ΕΓΩΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΟΥΝΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕΤΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΛ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΕΥΚΡΗΝΗΣΕΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ή ΟΧΙ.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα του τηλεφωνησα αμεσως και μου ειπε να μην τα παρω και να βαλω μονο την κρεμα!!

ΟΥΠΣ... ΤΟΤΕ ΣΩΣΤΑ ΝΕΥΡΙΑΣΕΣ... ΣΟΒΑΡΟ ΛΑΘΟΣ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΑΤΑΠΑΝΩ...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομαδα πριν γεννησω ο γιατρος μου μου εδωσε Dactarin Σε υποθετα προοληπτικα μηπως και εχω μυκητες...για το χαπακι δεν ξερω αλλα με τα υποθετα δεν ειχα κανενα προβλημα!!!! Γλυκια μου τα περισσοτερα φαρμακα λενε οτι απαγορευονται στην εγκυμοσυνη αλλα αν ειναι αναγκαιο και μας τα δινει ο γιατρος μας κατι παραπανω ξερει εγω στο τελος επησις επαιρνα και χαπια πιεσης,ο καρδιολογος μου ειχε πει οτι τα δινουν(τα συγκεκριμενα)σε εγκυους και ομως μεσα εγραφε οχι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης!!!!!Αν δεν τα επερνα δεν θα εκανα μεγαλυτερο κακο στο μωρο μου με υπερταση????Σιγουρα ναι!!! Πρεπει να εμπιστευεσαι τον γιατρο σου κατι ξερει παραπανω ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κολπιτιδες βακτηριδιακής αιτιολογιας ενοχοποιουνται για αποβολες σε προχωρημενη κύηση, καθώς και για προωρους τοκετους.

Ειναι λοιπον πολυ σημαντικό λοιπον ν ΄ αποθεραπευτούν..

 

Κολπίτδες απο μυκητιασεις ειναι μονον ενοχλητικές και μπορει το πολυ-πολυ ,

αν συντηρηθουν μεχρι τον τοκετό, να παρουσιαστουν μύκητες και στο νεογνό.

Κι αυτή αντιμετωπίζεται με τοπικη θερπαεια (υποθετα ή κολπικη αλοιφη καθως και αλοιφη για εξωτερική χρηση)

 

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά τον τρίτο μήνα που έκανα στον γιο μου θεραπεία (για κάτι που δεν θυμάμαι πως το λένε) με αντιβίωση από εκεί και πέρα κάθε 3ή εβδομάδα είχα μύκητες :shock: μέχρι και τον 7ο! Εμένα μου έδινε λίγο πιο ελαφριά υπόθετα, τα λένε pevaryl. Απλά αν έχεις ελεύθερες σχέσεις με τον άντρα σου (χωρίς προφυλακτικό) θα πρέπει να κάνει και αυτός θεραπεία για να μην κολλάτε μετά ο ένας τον άλλον. Αυτά. Μην αγχώνεσαι είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην εγκυμοσύνη ειδικά αν το πάθαινες και πριν μείνεις έγκυος. Απλά μην τα αφήσεις χωρίς θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Dactarin χρησιμοποιησα και εγώ έπειτα από ιατρική συμβουλή του γιατρού μου, απλά μου είπε για 7 ήμερες να κάνω αγωγή, μου παρουσιάστηκαν όταν ήμουν στον 7ο μήνα. Βοήθησε πάρα πολύ, απλά έβαζε και ο άντρας παρόλο που δεν είχε ενοχλήσεις. Δεν νομίζω πάντως ότι μπορεί να σε βλάψει.. εξωτερικής χρήσης είναι.. Α!! από τότε δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο εκτός από σαπούνι χαμομηλιού μου είπε ότι βοηθάει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα από την καλιέργεια κολπικού υγρού που μου είχε πάρει ο γυναικολόγος, το αποτέλεσμα μύκητες.

επικοινώνησα με τον γυναικολόγο ο οποίος ήταν πάρα πολύ καθυσηχαστικός πέρα από πλύσεις με χαμομήλι να μην κάνω τίποτα άλλο, δεν χρειάζεται για την ώρα καμιά φαρμακευτική αγωγή.

 

είχε καμιά σας παρόμοια κατάσταση??

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στην τελευταία μου επίσκεψη είχε βρει μύκητες και μου έδωσε προληπτικά 3 κολπικά υπόθετα να βάλω.

Έκανα και εγώ πλύσεις με χαμομήλι άλλα δεν έφυγαν.

 

Οι μύκητες μαλακώνουν τον τράχηλο και επειδή εμένα ο μπέμπης είναι εδώ και πολύ καιρό με το κεφάλι προς στα κάτω φοβούνται για πρόωρο τοκετό.

 

Καλό θα είναι να το παρακολουθήσεις λίγο καιρό.

Περαστικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μήκυτες στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Προσπάθησαν να τους καταπολέμησω με χαμομήλι και ταμπόν με γιαούρτι (με γελάτε) ως γνωστό περιέχει βάκυλο που καταστρέφει τους μήκυτες εξού και αντιβίωση με γιαούρτι. Αλλά φιλενάδα τίποτα τελικά αναγκάστικα και εγώ και χρησιμοποίησα κολπικά υπόθετα για τρεις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Εγώ είμαι 9 εβδομάδων και με το που έκανα τεστ και είδα ότι είμαι έγκυος είδα και τους μύκητες! Ο γιατρός μου είπε να μην κάνω τίποτα απολύτως κολπικά μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο, μόνο πλύση εξωτερικά με χαμομήλι. Κι εγώ έχω πλακωθεί στα γιαούρτια και στα νερά αλλά τζίφος... Επίσης δεν τρώω καθόλου γλυκά! Οι μύκητες τρέφονται απο την ζάχαρη όπότε καλό είναι να μην τρώμε γλυκά! Μπορεί να κανουν κακό στο μωρό μου οι μύκητες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι επηρεάζουν το μωρό αφού είναι καλά προστατευμένο μέσα στη μήτρα. Οι μύκητες είναι κολπική πάθηση. Το θέμα είναι μεγάλη ταλαιπωρία για τις μέλλουσες μαμάδες.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια ... και γω είμαι στην 29η εβδομάδα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα... Ο γιατρός με συμβούλεψε μόνο πλύσεις με χαμομήλι και τίποτα άλλο . και γω ανησυχώ για το μωράκι αλλά μάλλον είναι καλά προστατευμένο ...

και στην πρώτη μου εγκυμονσύνη είχα παρουσιάσει μύκητες , μέχρι τον τοκετό μου είχαν φύγει χωρίς φαρμακευτική αγωγή και όλα καλά . περαστικά σας !!!

Δώρα , μανούλα Μάριου !!!!

Σε λατρεύω μικρό μου μπισκοτάκι !!!

Link to comment
Share on other sites

Δες και το θεματάκι εδώ όπου προτείνω κάποιες φυσικές εναλλακτικές λύσεις τις οποίες συζήτησα και με τη γυναικολόγο μου.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1559456#post1559456

 

Εκτός από τη φοβερή ενόχληση που προκαλούν σε μια γυναίκα οι μύκητες στον κόλπο καλό είναι να καταπολεμηθούν πριν από τον τοκετό γιατί ενδέχεται να περάσουν στο μωράκι καθώς κατεβαίνει από το γενετικό σωλήνα με αποτέλεσμα να παρουσιάσει στοματική μυκητίαση (oral thrush). Και αν θηλάσει τότε οι μύκητες θα περάσουν στο στήθος σου και ο θηλασμός θα γίνει ανυπόφορος!

 

Όπως αναφέρω και στο τόπικ πιο πάνω μια και είμαι στις τελευταίες βδομάδες η γιατρός μου μου συνέστησε να βάζω προληπτικά υπόθετα καλέντουλας βράδυ πάρα βράδυ για να αποφύγω μια έξαρση μυκήτων πριν τον τοκετό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...