Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Νοητικη" αναπτυξη βρεφους! πως την "βοηθαω"?


Recommended Posts

Καλημερα !!:P

 

Θα ηθελα να ρωτησω 2-3 πραγματακια αν μπορειτε να με βοηθησετε..

Ειτε λογω επαγγελματος (παιδαγωγοι) , ειτε λόγω εμπειριας (μανες)!:-P

 

Η κορη μου ειναι 16 μηνων. Δειχνει ενα παιδακι που φαινεται εξυπνο , μιμιτικό, ηρεμο (με εξαρσεις νευρων!) , παιζει αρκετα μονη της, ζηταει ομως και το παιχνιδι με άλλα παιδακια και με εμας. Κι εγω και η μαμα μου που το κραταει ασχολουμαστε αρκετα μαζι της. Τι άλλο να πω?? α... οτι λεει αρκετες λεξουλες! (μαμα, μπαμπα, παπου, γιαγια, γαλα, γλυκό, μπισκοτο, κακα, μπανιο, μπαλα, πατατα, μπανανα, μηλο. Αν τη ρωτησεις πως σε λενε λεει : Έλα (Μαριέλα) , αν τη ρωτησεις ποσα δοντια εχει λεει οτό (:cool:, αν τη ρωτησεις τι κανει, λεει καλά... )

γενικα φαινεται να ειναι απο τα καλουλια παιδια.

Η απορια μου εμενα ειναι η εξης:

Τι παιχνιδια μπορω να της κανω τωρα ετσι ωστε να της αναπτυξω την νοητικης της φαση??

 

πχ. Αν την ρωτησεις πως κανει ο σκυλος, η γατα, το αλογο, η κοτα, η παπια και η αγελαδα , θα σου το κανει. Αλλα αν της δειξεις μια γατα και της πεις : πως κανει αυτο το ζωακι?" (χωρις να αναφερεις τη λεξη γατα) τότε ..κολλάει!!! Ή αν της πεις : δειξε μου την κοτουλα, το βρησκει μετα απο ωρα...

Αυτο θα πρεπει να ειναι το επομενο βημα μου? Ή παω πολυ γρηγορα?

 

 

πχ.2. Καθε μερα που παμε στη μαμα μου ακουμε το cd "το εξυπνο μωρό ακουει τα χρωματα". Η Μαριελα πια, (εε... το εχουμε ακουσει και χιλιαδες φορες!!!:evil:) με το που τελειωνει το ενα τραγουδι, μου λεει ποιο θα ειναι το επομενο. Η αν οχι, με το που θα ξεκινησει η εισαγωγη , μου λεει το χρωμα. Οχι όλα τα τραγουδια. Το γκρι, το μωβ, το μπλε. Τα δισυλαβα δλδ... Και το ασπρο...

Ειναι ωρα να της δειχνω και τα χρωματα για να τα συνδιασει ή ειναι νωρις ακομα:?? Τι άλλο πρεπει να κανω πια???

 

τι άλλα παιχνιδια πρεπει να ενταξω σιγα σιγα για την αναπτυξη της??? :?:

 

 

τελος... Μια ερωτηση όσον αφορα την επιβραβευση? Καθε φορα που κανει κατι της λεμε μπραβο και χτυπαμε όλοι παλαμακια!! Οταν ξανακανει το ιδιο παλι και παλι και παλι, πάντα λεμε μπραβο ??? Η μηπως την εμποδιζουμε στο να κανει κατι καινουριο???

 

ουφφφ.....

εγω ειμαι τρελη ή ειναι πολυ δυσκολο να εισαι μανα???????:confused:

 

(υ.γ. Θελω να καταλαβετε οτι δεν θεωρω το παιδι μου ιδιοφυια. Γενικα ειμαι πολυ προσεκτικη και τσακωνομαι συνεχεια με τη μανα μου που παιρνει όλο το σοι τηλεφωνο για να τους πει ποσο πανεξυπνη ειναι η κοντυλογραμμενη εγγόνα της!! Απλα επειδη νομιζω οτι το παιδι εχει δυνατοτητες , φοβαμαι μηπως του στερησω αυτο που θελει επειδη σπουδασα λογιστικα και οχι παιδαγωγικα!! :P)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοπέλα μου γιατι πανικοβάλεσαι και δεν χαίρεσαι το παιδάκι σου.Απότα λεγόμενά σου μια χαρά το βλέπω το μωρακι σου......και να φανταστείς οτι δεν είναι καν 1,5 χρονων!Δεν έχει σημασία τι έχεις σπουδάσει (η μητρότητα δεν διδάσκεται πουθενα) το μονο που το παιδί χρειάζεται είναι αγάπη ,τρυφερότητα και φροντίδα και αυτά να είσαι σίγουρη ότι μπορείς απλόχερα να της τα χαρίσεις......Μην ανχώνεσαι κορίτσι μου μια χαρά έξυπνο μωράκι έχεις να σου ζήσει.......

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνω!!Φαίνεταί πολύ έξυπνη αλλά το δικό μας άγχος καμμιά φορά τα πνίγει. Χαλάρωσε και ασχολήσου όταν και με ότι επιλέγει η μικρή. Εσυ απλά να της δείχνεις το σωστό τρόπο και να ενισχύεις ηθικά την προσπάθειά της. Ασε να επιλέξει αυτή το παιχνίδι. Θέλει τραγούδι, τραγούδι, θέλει κούκλα κούκλα, θέλει παραμυθί μαζί κι εσύ. Παρεμπιπτόντως από τη δική μου έχω παρατηρήσει ότι οτιδήποτε κάνει ομοιοκαταληξία αφομοιώνεται πολύ καλύτερα στο μυαλουδάκι τους. Επίσης, εμπειρικά έχω παρατηρήσει ότι η νοητική αναπτυξη είναι κάπως πιο γρήγορη!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα που θεωρώ σημαντικά είναι¨

 

1. Να μιλάς κ να εξηγεις το οτιδήποτε στο παιδί

2. παραμυθια κ τραγουδια

3. Να δουλευει τα χερια της επεξεργαζοντας αντικείμενα π.χ. τουβλάκια, σχηματα σε τρυπούλες, τα αγαπημένα παιχνιδια της δικιας μου ειναι να ξεφυλλιζει περιοδικά κ να βιδωνει καπακια σε μπουκάλια.

4. Επαφή με αλλα παιδακια

5. να δοκιμάζει διαφορες νεες εμπειριες

 

Πανω απο ολα παιχνίδι.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχε κουκλα ειναι κουκλα!!!!!!! Εμεις δεν λεμε τα μισα απο εσας, αλλα ειμαστε κουλ.....;) Προσωπικη αποψη ειναι να το παρεις χαλαρά. Οχι τοσο αγχος. Ουτε πιεση και κυνηγι. Ηδη τα κανετε τελεια τα πραγματα. Εγω ετσι θα συνεχιζα ως εχει. Και εμεις παλαμακια και μπραβο λεμε αν κανει κατι καλο. Δεν σταματαμε ποτε να επιβραβευουμε....δεν χρειαζεται να εισαι παιδο-κατι-γιατρος για να ξερεις τι ειναι καλυτερο γιαυτη. Το ξερεις ηδη και το κανεις ηδη εισαι η μανουλα της. Απλα παρτο πιο ηρεμα και αναλαφρα θα ελεγα εγω. Παιξτε οτι γουσταρει το νινι, και απλα να εισαι και εσυ μαζι της και να της μιλας ΣΥΝΕΧΕΙΑ για οτι κανει. Πιανει το γουρουνακι.....'τι ειναι αυτο, το γουρουνακι καρδια μου, πως κανει? οινκ οινκ'.....χεχεχε .....τραγουδα της επισης οσο μπορεις περισσοτερο, και ποιηματα λεγε της παιδικα. Τους αρεσει....Επισης εγω θα ελεγα δινε της και αντικειμενα του σπιτιου να ασχολητε......ταπερ με καπακια πλαστικα, μπουκαλια πλαστηκα με καπακια επισης, κουταλες....κουτια να βαζει και να βγαζει παργματα απο μεσα.....ψαξε μεσα στο σπιτι να βρεις ακινδυνα αντικειμενα. Και βιβλια. Συνεχισε με τα βιβλια. Να τα κανει δευτερη φυση αυτα......παρε περισσοτερα. Αρχισε να της διαβαζεις εσυ πλεον κανονικα παραμυθια αν τα απλα τα εχει ηδη ξεπερασει.....αλλα ΟΛΑ σαν παιχνιδι. ΠΑΝΤΑ....οχι σαν δουλεια η πιεση.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα !!:P

 

 

πχ. Αν την ρωτησεις πως κανει ο σκυλος, η γατα, το αλογο, η κοτα, η παπια και η αγελαδα , θα σου το κανει. Αλλα αν της δειξεις μια γατα και της πεις : πως κανει αυτο το ζωακι?" (χωρις να αναφερεις τη λεξη γατα) τότε ..κολλάει!!! Ή αν της πεις : δειξε μου την κοτουλα, το βρησκει μετα απο ωρα...

Αυτο θα πρεπει να ειναι το επομενο βημα μου? Ή παω πολυ γρηγορα?

 

Βίκυ έχω ένα βιβλίο σχετικό που γράφει τι παιχνίδια & δραστηριότητες μπορείς να κάνεις ανά ηλικία παιδιού για να βοηθήσεις την ανάπτυξή του. Μου το έφερε δώρο κοπέλα παιδαγωγός προϊσταμένη σε παιδικό σταθμό. Αλλά και πάλι όλα σχετικά είναι, κάθε παιδί διαφέρει, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, και πολλα κανει η μικρή σου.

Θα σου πω τίτλο όταν γυρίσω σπίτι. Φιλάκια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιο που σου έλεγα λέγεται "Πως να βοηθήσετε το παιδί σας να αναπτυχθεί" της Δρ.Geneviene Painter, εκδόσεις Καστανιώτη. Δεν είναι νέο βιβλίο αλλά αυτό που μου άρεσε είναι ότι γράφει παραδείγματα και συγκεκριμένα καθημερινά προγράμματα με δραστηριότητες ανά ηλικία παιδιού. Δε λέω ότι το μεγάλωμα ενός παιδιού μαθαίνεται από τα βιβλία αλλά όσο να ναι παίρνεις ιδέες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ μαμαδες για τις απαντησεις σας!!!

 

(marigoula, θα το ψαξω το βιβλίο...)

 

καμια παιδαγωγος θα μου πει γνωμη?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...