Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά βιβλία.... με νόημα...!


Recommended Posts

σίγουρα τα βιβλία χωρίζονται σε ηλικιακές ομάδες και είανι καλό να καλλιεργούμε τη φιλαναγνωσία από τη βρεφική ηλικία να τονίσω όμως ότι εξίσου σημαντικό είναι αφνός α λειτουργούμε εμείς οι γονείς ως πρότυπο ανάγνωσης και αφετέρου να επιτρέπουμε στα παιδιά μας από μικρή ηλκία να διαλέγουν τα βιβλία τους. και δεν εννοώ από το super market μαζί με τα ψώνια της εβδομάδας. να τα παιρνουμε μαζι μας σε βιβλιοπωλεια και να να τα αφηνουμε αν ξεφυλισουν το βιβλίο, να το επεξεργαστουν και να επιλεξουν. ασε που μεγάλα βιβλιοπωλεια οργανωνουν διαφορες εκδηλώσεις με βιβλιοπαρουσιάσεις που ξετρελείνουν τα παιδιά....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πολύ ωραία σειρά παραμυθιών είναια του Ευγένιου Τριβιζά τα μακρουλα μικρούλικα και εικονογράφηση Βαγγελη Ελευθερίου και είναι τα εξής: ο θαλασσογιατρός , Το παραπονεμένο ελεφαντάκι, Η λαίμαργη φάλαινα, Η πινεζοβροχή, Τα χρωματιστά κοράκια , Ο φαλακρός σκαντζόχοιρος. Πολύ ωραίες ιστοριούλες και πολύ καλη εικονογράφηση. Στο τέλος του παραμυθιού υπάρχουν και ασκησούλες π.χ. ποια είναι πιο πολλά , χρωμάτισε , συνέχεισε το σχέδιο κλπ.

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης άλλα πολύ καλά παραμύθια είναι : για μουσικόφιλους το " Παραμύθια με μουσικά όργανα" της Μαρίας Κυνηγού- Φλάμπουρα. Πολύ ωραία και η εικονογράφηση της Κατερίνας Βερούτσου. Το βιβλίου περιέχει και cd με παραμύθια.Γράφει στο οπισθόφυλο ' Παραμύθια με όργανα και ήχους που θα κρατήσουν συντροφιά στα παιδιά, αλλά και θα τους δώσουν την δυνατότητα να έχουν την πρώτη τους, ισως , επαφή με το θαυμαστό κόσμο της μουσικής. :-P

 

Για λάτρεις της τέχνης έίναι η σειρά της Κατερίνας Γιαννικου ' το έξυπνο μωρό ανακαλύπτει τους μεγάλους ζωγράφους " ειδικά για μωράκια απο 1 έτους και πάνω.:idea:

 

Πολύ καλό για την ασφάλεια των παιδιών μας είναι το "Κορνάρω και οδηγώ στην πόλη", εκδόσεις Σαβάλλας. Μάθε κανόνες οδικής συμπεριφοράς για να είσαι πάντα ασφαλής όταν κυκλοφορείς στους δρόμους της πόλης. Διασκεδάστε τοποθετώντας τα οχήματα σου στο μεγάλο αυτοκινητόδρομο που υπάρχει στο βιβλίο σου.:-D

 

Για τους οικολόγους της παρέας υπάρχουν τα παραμύθια "Ενα τρενάκι γνωρίζει τον κοσμο " και το¨" Ελάτε να σώσουμε το δάσος" της Φλώρας Δρακοπουλου. Στη ίδια σειρά κυκλοφορούν τα Ενας θυμωμένος ήλιος, Η οικογένεια μπερδεμένου, Μήπως είσαι ζαβολιάρης , Οι κυνηγοί που' χασαν τα όπλα τους και Το παράπονο των παιχνιδιών.:!:

 

Και τέλος για τους χιουμορίστες της παρέας υπάρχει η σειρά της Μαριανίνας Κριεζή με τα στιχάκια. " Αχ, γιατί να είμαι γατα", "Στης καμηλοπαρδαλης τη μύτη " , "Είμαι ενας βάτραχος μικρούλης" και το " Μια τίγρη φοβερή, φοβερή και τρομερή". Γραφει στο οπισθόφυλο" Οι ανησυχίες της παιδικής ψυχής σε στιχάκια- γεμάτα τρυφερότητα και χιούμορ.....:-P

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
b120632.jpg

 

Μαρτίν Αγκάσι

μετάφραση: Καλλιόπη Κύρδη

εικονογράφηση: Μαριέκα Χέινλεν

 

Μεταίχμιο, 2007

Τα χέρια είναι για να χαιρετάμε, να παίζουμε, να χειροκροτάμε, να μετράμε, να βοηθάμε τους άλλους, να κατασκευάζουμε πράγματα, να μας κρατάνε ασφαλείς. Υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί τρόποι για να χειριστούμε τα συναισθήματά μας χωρίς να καταφύγουμε σε επιθετική συμπεριφορά.

 

Με τη βοήθεια αυτού του βιβλίου τα παιδιά θα καταλάβουν ότι η βία ποτέ δε βγαίνει σε καλό. Κάθε παιδί μπορεί να κάνει με τα χέρια του διασκεδαστικά και εποικοδομητικά πράγματα, να τιθασεύει τα έντονα συναισθήματα θυμού ή ζήλιας βρίσκοντας εναλλακτικές λύσεις όταν του έρχεται να χτυπήσει κάποιον. Πώς; Χοροπηδώντας, ζωγραφίζοντας, συζητώντας...

 

Τα κείμενα είναι απλά και σύντομα ώστε να διαβάζονται μεγαλόφωνα από ένα παιδί, από μία ομάδα ή μία τάξη. Η χαριτωμένη εικονογράφηση και η αμεσότητα των φράσεων καθοδηγούν τα παιδιά στην υιοθέτηση βασικών κανόνων καλής συμπεριφοράς.

 

Στο τέλος του βιβλίου οι ενήλικες θα βρουν θέματα για συζήτηση και δραστηριότητες που μπορούν να πραγματοποιήσουν με τα παιδιά.

 

Σε αυτή τη σειρά ανήκουν επίσης τα πολύ καλά:

 

"Οι λέξεις δεν είναι για να πληγώνουμε"

 

"Οι ουρές δεν είναι για να τις τραβάμε"

 

"Τα μικρόβια δεν είναι για να τα μοιραζόμαστε"

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥς

Ο γιός (12) μου δύσκολα ενδιαφέρεται για βιβλία.Πρέπει να τον τραβήξει ο τίτλος.

Του άρεσε όμως η σειρά ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΠΑΣΙΚΛΑ , Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ και χτες τελείωσε το ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΥΑΛΙΝΗΣ ΑΥΛΗΣ της Ελένης Δικαίου ,για το οποίο μου είπε ξεκάθαρα <ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΜΑ.>.

Δεν μου έχει ξαναπει ποτέ έτσι για βιβλίο.

Γενικά του αρέσουν βιβλία με χιούμορ ,φαντάσματα και δράκους.Αν έχετε να προτείνετε κάτι , θα σας ευχαριστούσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥς

Ο γιός (12) μου δύσκολα ενδιαφέρεται για βιβλία.Πρέπει να τον τραβήξει ο τίτλος.

Του άρεσε όμως η σειρά ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΠΑΣΙΚΛΑ , Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ και χτες τελείωσε το ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΥΑΛΙΝΗΣ ΑΥΛΗΣ της Ελένης Δικαίου ,για το οποίο μου είπε ξεκάθαρα <ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΜΑ.>.

Δεν μου έχει ξαναπει ποτέ έτσι για βιβλίο.

Γενικά του αρέσουν βιβλία με χιούμορ ,φαντάσματα και δράκους.Αν έχετε να προτείνετε κάτι , θα σας ευχαριστούσα.

 

"Ο αδερφός της Ασπασίας" του Μάνου Κοντολέων. Πολύ ωραίο χιούμορ...

"Τα φαντάσματα της σοφίτας" επίσης του Μάνου Κοντολέων...αρκετά καλό, με τα φαντάσματα της γιαγιάς και του παππού να ζωντανεύουν στη σοφίτα...

Αλλά...το έχω ξαναγράψει...αφού ο γιος σου έχει καταλάβει (γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό) ποια είδη λογοτεχνικών βιβλίων του αρέσουν πηγαίνετε σε ένα βιβλιοπωλείο ή μια δανειστική βιβλιοθήκη να διαλέξει μόνος του...είναι πολύ σημαντικό να μην επιβάλλει κανείς στον αναγνώστη τι θα διαβάσει παρά να είνααι δική του επιλογή...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

"Ο αδερφός της Ασπασίας" του Μάνου Κοντολέων. Πολύ ωραίο χιούμορ...

"Τα φαντάσματα της σοφίτας" επίσης του Μάνου Κοντολέων...αρκετά καλό, με τα φαντάσματα της γιαγιάς και του παππού να ζωντανεύουν στη σοφίτα...

Αλλά...το έχω ξαναγράψει...αφού ο γιος σου έχει καταλάβει (γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό) ποια είδη λογοτεχνικών βιβλίων του αρέσουν πηγαίνετε σε ένα βιβλιοπωλείο ή μια δανειστική βιβλιοθήκη να διαλέξει μόνος του...είναι πολύ σημαντικό να μην επιβάλλει κανείς στον αναγνώστη τι θα διαβάσει παρά να είνααι δική του επιλογή...

 

Το μόνο που του επιβάλω να διαβάζει είναι τα σχολικά του βιβλία κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.Αυτό με τη δημοτική βιβλιοθήκη , θα το κοιτάξω από Σεπτέμβρη γιατί τώρα είναι κλειστά.

Καταλαβαίνεις ότι ο γιος μου είναι στο στάδιο προεφηβίας -εφηβίας και ειδικά τώρα το καλοκαίρι που έχει και ελεύθερο χρόνο , προτιμά να πάει βόλτα με τους φίλους του μέχρι τις 9 , παρά να έρθει μαζί μου για να διαλέξουμε βιβλίο.Οπότε πάω μαζί με τον μικρούλη μου ο οποίος ξετρελενεται και κοιτάζω να βρω κάποιο που θα τον ενδιέφερε.Βλέπω όμως ότι τα περισσότερα νεανικά βιβλία , είναι για κορίτσια ,ίσως να φταίει και το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ξέρω , οπότε είναι λίγο δύσκολο το να επιλέξω κάτι.

Έπειτα δεν του λέω ότι κοίτα σου αγόρασα βιβλίο να διαβάσεις ,το βάζω απλά στη βιβλιοθήκη όπου βάζω ότι καινούργιο αγοράζω και μάλιστα έτσι ώστε να πέσει το μάτι του επάνω.Από περιέργεια θα πάει και θα το κοιτάξει , δεν υπάρχει περίπτωση , γιατί πάντα κοιτάζει τα βιβλία που αγοράζω.

Link to comment
Share on other sites

Ουρανία Μπαντήλα - Στο Μαγικό Κόσμο της Μουσικής

εκδοσεις ΝΑΚΑΣ enakas-music store

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=102598

Πολυ ομορφο βιβλιαρακι για φιλομουσσα παιδακια!!!!

Επεξεργάστηκαν by andrian
ξεχασα το link
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο πλανήτης που χαμογελά.....

Συγγραφέας: Μαριλένα Παππά

Εκδόσεις:Χατζηλάκος

 

Το ωραιότερο βιβλίο για παιδιά που έχω διαβάσει.......

Ίσως και για μεγαλύτερες ηλικίες...

 

Για να πάρετε μια ιδέα σας έχω την περίληψη...

 

Ο πόλεμος με τα πινέλα για το θεό Βάρβα και την αδίστακτη μάγισσα Κουμάρα δεν έχει τελειωμό. Το σύμπαν μάχεται υπέρ του καλού όμως η μάγισσα φαίνεται να κερδίζει έδαφος…. Το χαμόγελο της Γης βυθίζεται σιγά-σιγά μες στις καταστροφές που ζωγραφίζει πάνω της η Κουμάρα….

Είναι ικανό το σχέδιο του θεού Βάρβα να σώσει τον πλανήτη; Θα μπορέσουν άραγε δύο μικρά παιδιά να επαναφέρουν τη Γη στην ευτυχία με μοναδικά τους όπλα τα χρώματα και τις αγνές καρδιές τους; Το ταξίδι προς τα έγκατα του κόσμου μόλις ξεκίνησε… 12846_1262222268093_1005796210_30817674_5568565_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα !

Ξέρει καμιά σας να μου προτείνει κάποια παιδικά βιβλία- παραμύθια που να έχουν θέμα τους φίλους και την φιλία για ηλικίες 4 5 ετών ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!Θα ήθελα να αγοράσω κάποιο βιβλίο για να μαθει το παιδί να μοιράζεται τα παιχνίδια του.Έχετε να προτείνετε κάτι για παιδιά 3 χρονών?

Link to comment
Share on other sites

Ένα απίστευτο βιβλίο που άρέσει σε όλα τα παιδιά με τα οποία το έχω δουλέψει όλα τα χρόνια που εργάζομαι ως νηπιαγωγός (και που κάνει τους μεγάλους να μένουν με ανοιχτό στόμα και να συγκινούνται) λέγεται "Η Αργυρώ γελάει" από τις εκδόσεις Πατάκη.

Λίγα λόγια για το βιβλίο;

Η Αργυρώ γελάει, τραγουδάει,

κάνει κούνια κι όλο μας χαμογελάει.

Η Αργυρώ είναι θυμωμένη, είναι ευχαριστημένη,

είναι χαρούμενη ή είναι λυπημένη

Η Αργυρώ δε διαφέρει σε τίποτα από τα άλλα παιδιά...

Και όμως έχει μια μεγάλη διαφορά: Η Αργυρώ είναι σε καροτσάκι!

 

Δείχνει στα παιδιά ότι η αναπηρία δεν σημαίνει και αποκλεισμός. Ένας ανάπηρος μπορεί να συμμετέχει στις ίδιες δραστηριότητες με τους "κανονικούς" ανθρώπους, απλά με κάποιες προσαρμογές!

Ψάξτε το, διαβαστε το, δείξτε το στα παιδιά σας, δουλέψτε το μαζί τους!

 

Και μια συμβουλή, όταν διαβάζετε ένα βιβλίο με τα παιδιά, γνωρίστε το πρώτα. Μελετήστε το εξώφυλλο, δείτε ποιός είναι ο συγγραφέας, ο μεταφραστής, ο εκδότης. Αν το παιδί είναι μικρό εξηγήστε τι δουλειά κάνει ο καθένας, ποια η βοήθεια του για να βγει το βιβλίο που έχουμε στα χέρια μας....

Αν πάλι διαβάζετε σε πολύ μικρό παιδάκι, που δεν διαβάζει μόνο του, δείχνετε με το δάχτυλο ό,τι διαβάζετε! Είναι μια μικρή αλλά πολύ σημαντική ενέργεια. Βοηθά το παιδί να αντιληφθέι ΤΊ είναι τελικά αυτό που διαβάζουμε και προς ΠΟΙΑ φορά διαβάζουμε. Δηλαδή, διαβάζουμε αυτά τα μαύρα "σχεδιάκια" (ω, ναι! Ένα παιδί που δεν ξέρει τι είναι τα γράμματα έτσι θα τα χαρακτηρίσει), όχι τα "άσπρα ρυάκια¨" (το έχω ακούσει και αυτό) και διαβάζουμε από τα Αριστερά προς τα Δεξιά και όχι κάπως αλλιώς. Εισάγεται έτσι το παιδί στο μηχανισμό της ανάγνωσης, πολύ βασικό για αργότερα που θα μάθει στο σχολέιο να διαβάζει!

Link to comment
Share on other sites

Ντέπορα και raw για τις ηλικίες που είναι τα παιδάκια σας απευθύνεται η σειρά φραουλίτσα απο της εκδόσεις ψυχογιός.http://www.psichogios.gr/site/Books/categories?ctgry3=57&age=2

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

τελευταια ο μεγαλος μου μου κανει πολλες ερωτησεις σχετικα με το θανατο γιατι συμβαινει,τι γινεται μετα κτλ κτλ (δεν ειχαμε κανενα δυσαρεστο στην οικογενεια!) αλλα βρηκα και αγορασα ενα βιβλιο που ειναι ειδικα για παιδια 4-8 χρ και εξηγει λιγα πραγματα μεσω μιας ιστοριας αρκετα ρεαλιστικης και μας αρεσε πολυ λεγεται " ο παππους του ροκο"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πλανήτης που χαμογελά.....

Συγγραφέας: Μαριλένα Παππά

Εκδόσεις:Χατζηλάκος

 

Το ωραιότερο βιβλίο για παιδιά που έχω διαβάσει.......

Ίσως και για μεγαλύτερες ηλικίες...

 

Για να πάρετε μια ιδέα σας έχω την περίληψη...

 

Ο πόλεμος με τα πινέλα για το θεό Βάρβα και την αδίστακτη μάγισσα Κουμάρα δεν έχει τελειωμό. Το σύμπαν μάχεται υπέρ του καλού όμως η μάγισσα φαίνεται να κερδίζει έδαφος…. Το χαμόγελο της Γης βυθίζεται σιγά-σιγά μες στις καταστροφές που ζωγραφίζει πάνω της η Κουμάρα….

Είναι ικανό το σχέδιο του θεού Βάρβα να σώσει τον πλανήτη; Θα μπορέσουν άραγε δύο μικρά παιδιά να επαναφέρουν τη Γη στην ευτυχία με μοναδικά τους όπλα τα χρώματα και τις αγνές καρδιές τους; Το ταξίδι προς τα έγκατα του κόσμου μόλις ξεκίνησε… 12846_1262222268093_1005796210_30817674_5568565_n.jpg

 

Κι εσείς είστε η συγγραφέας του, η εικονογράφος ή η εκδότριά του;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο πλανήτης που χαμογελά.....

Συγγραφέας: Μαριλένα Παππά

Εκδόσεις:Χατζηλάκος

 

Το ωραιότερο βιβλίο για παιδιά που έχω διαβάσει.......

Ίσως και για μεγαλύτερες ηλικίες...

 

Για να πάρετε μια ιδέα σας έχω την περίληψη...

 

Ο πόλεμος με τα πινέλα για το θεό Βάρβα και την αδίστακτη μάγισσα Κουμάρα δεν έχει τελειωμό. Το σύμπαν μάχεται υπέρ του καλού όμως η μάγισσα φαίνεται να κερδίζει έδαφος…. Το χαμόγελο της Γης βυθίζεται σιγά-σιγά μες στις καταστροφές που ζωγραφίζει πάνω της η Κουμάρα….

Είναι ικανό το σχέδιο του θεού Βάρβα να σώσει τον πλανήτη; Θα μπορέσουν άραγε δύο μικρά παιδιά να επαναφέρουν τη Γη στην ευτυχία με μοναδικά τους όπλα τα χρώματα και τις αγνές καρδιές τους; Το ταξίδι προς τα έγκατα του κόσμου μόλις ξεκίνησε… 12846_1262222268093_1005796210_30817674_5568565_n.jpg

Κι εσείς είστε η συγγραφέας του, η εικονογράφος ή η εκδότριά του; Τίποτα από αυτά ..... Μου άρεσε και το πέρασα.... Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση ........

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ηδη προταθεί, "Το δώρο της παπλωματους". καλό και χρήσιμο για τους καιρούς που ζούμε. Εγώ θα αγοράσω τη σειρά των εκδόσεων Μεταίχμιο γιατί ο γιος μου

βγάζει βία τώρα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το "Δώρο της παπλωματούς" είναι πραγματι πολύ καλό βιβλίο! Έχει κυκλοφορήσει και το επόμενο, "Το ταξίδι της παπλωματούς", πολύ καλό κι αυτό. χρήσιμο για όλα τα παιδιά και ειδικά για μοναχοπαίδια...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

"Δεν πειραζει να εισαι διαφορετικος", του Τοντ Παρ, απο τις εκδοσεις Μεταιχμιο παιδικο.

 

Νομιζω οτι ολα τα παιδια πρεπει να το διαβασουν, εχει τρομερα μυνηματα μεσα...

5jhbau3mn.png

v0cb8riwy.png

Link to comment
Share on other sites

“ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ”

 

της Γεωργίας Βεληβασάκη

 

σε μουσική του Κώστα Αθυρίδη

 

Το Μικρό Μυστικό της Ζωής είναι μια μουσική ιστορία που αναφέρεται στη σχέση του Ανθρώπου με τη Φύση. Μια ιστορία ειπωμένη με στοχαστική διάθεση και έντονο οικολογικό προβληματισμό. Ο παραμυθένιος λόγος της Γεωργίας Βεληβασάκη, πλάθοντας με ευαισθησία και χιούμορ λέξεις και εικόνες άλλοτε φανταστικές και άλλοτε ρεαλιστικές, περιγράφει την ακόρεστη επιθυμία του ανθρώπου να εκμεταλλευτεί και να υποτάξει τη Φύση, χωρίς να συνειδητοποιεί ότι έτσι οδηγείται στην αυτοκαταστροφή. Το μόνο που ίσως μπορέσει να τον σώσει είναι να βρει το Μικρό Μυστικό της Ζωής.

 

 

Το παραμύθι απευθύνεται στα λίγο μεγαλύτερα παιδιά που έχουν την ανάγκη να ρωτούν και σε γονείς που ίσως βρουν εδώ ένα μονοπάτι για να απαντήσουν. Ποιο να ΄ναι άραγε το μυστικό; Πού να είναι κρυμμένο;

 

Η συμμετοχή των τραγουδιστών, των μουσικών και των ηθοποιών υπογραμμίζει την αναμφισβήτητα ιδιαίτερα προσεγμένη παραγωγή. Η εικονογράφηση της Μαρίας Κοντογιώργου, ευρηματική, μυστηριώδης, ενίοτε σουρεαλιστική, δεν παύει να κρατά γερά μέσα της τα ζωντανά χρώματα του παιδικού καβαλέτου. Συνδιαλέγεται ουσιαστικά με το κείμενο και αποκαλύπτει κρυμμένες πτυχές του.

 

Το “Μικρό Μυστικό της Ζωής” είναι ένα παιδικό παραμύθι, ή μήπως μια πέρα ως πέρα πραγματική ιστορία που αφορά και τους μεγάλους;

 

Το έργο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις POLYTROPON με διανομή ΠΑΤΑΚΗ, ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Νοημα δεν ξερω αν εχουν αλλα σιγουρα βρισκουν απαντησεις που κατανοουν

 

1. Το βιβλιο των ΓΙΑΤΙ : Martine Laffon - Hortense de Chabaneix .

Εκδοσεις Ελληνικα Γραμματα

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=31048&page=1

 

71 "γιατι" βρισκουν απαντηση

Γιατι υπαρχουν ασθενειες,

γιατι φοβομαστε το σκοταδι

γιατι δεν εχουμε ολοι τον ιδιο θεο,

γιατι δεν εχουμε ολοι το ιδιο χρωμμα

γιατι παυουμε να αγαπαμε καποιον

γιατι βρεχει

γιατι βρονταει ο ουρανος

γιατι ο αερας ειναι αορατος

γιατι οι γονεις δουλευουν συνεχεια κλπ

 

 

 

2. Το βιβλιο των ΠΩΣ : Martine Laffon - Hortense de Chabaneix .

Εκδοσεις Ελληνικα Γραμματα

 

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=19987

71 πως βρισκουν τροπο....

Πως σκεφτομαστε σε μια ξενη γλωσσα,

πως ξερουμε οτι ειμαστε ευτυχισμενοι,

πως και ποτε θα γινω μεγαλος,

πως επιπλεει ενα μεγαλο πλοιο

πως θα σταματησω τους τρομερους θυμους μου

πως θα απαντησω στην βια

πως αναπνεει ενα μωρο στην κοιλια της μαμας

πως γινονται τα παιδια :lol::lol: (αργα το βρηκα το βιβλιο τα χουμε λυσει αυτα)

πως θα ζησω με εναν γονιο

πως ξερουμε οτι αγαπαμε καποιον αληθινα

πως θα πω στους γονεις μου οτι φοβαμαι οταν μου φωναζουν

πως κολαει ενα σπασμενο οστο

πως θα αντισταθω σε ενα εκλερ σοκολατας (αν θελετε να κοψουν τα γλυκα δεν βοηθαει αυτο το βιβλιο γιατι βρισκει γιατι τα τρωμε και τονιζει το κακο της υπερβολης απλα :lol:)

πως θα ομολογησω ενα λαθος χωρις να μαρτυρησω καποιον κλπ

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...