Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ......ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ....

ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ, ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...

 

Δεν χρειαζεσαι περισσοτερα...Εγραψες μονη σου την απαντηση...Αν σε ενδιαφερει να βοηθησεις ομως καποιο αλλο παιδακι ρωτα για τη δημοσια τραπεζα βλαστοκυτταρων στο Παπανικολαου (απο 14/1/2009 και μετα)...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει συζητηθεί πολύ, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=149

 

Επειδή κι εγώ το ίδιο δίλλημα έχω, θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου. Αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό που ζητάνε οι εταιρίες (περί 1700-2000 ευρώ) και δε θα σου λείψουν τα χρήματα από κάτι πιο σημαντικό, να το κάνεις. Πες πως έκανες μια επένδυση και ξέχασε τα χρήματα. Εξάλλου πιο σημαντικό θα είναι να πάνε χαμένα. Επίσης μου είπε ότι ήδη χρησιμοποιούνται τα βλαστοκυτταρα σε περιπτώσεις καρκίνων, όπως πχ λευχαιμία (αν έχεις τα βλαστοκύτταρα δε χρειάζεται να ψάχνεις συμβατό δότη για μεταμόσχευση), δε μιλάμε δλδ για θεωρητικές μελλοντικές δυνατότητες, χρησιμοποιούνται -έστω και περιορισμένα- στο παρόν και ίσως εκτενέστερα στο μέλλον.

Βέβαια ξαναλέω το καλύτερο θα είναι να μην τα χρειαστείς ποτέ... κι εγώ που έχω κάποιες αμφιβολίες, θα τα κρατήσω για τον μπέμπη μου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι περισσοτερα...Εγραψες μονη σου την απαντηση...Αν σε ενδιαφερει να βοηθησεις ομως καποιο αλλο παιδακι ρωτα για τη δημοσια τραπεζα βλαστοκυτταρων στο Παπανικολαου (απο 14/1/2009 και μετα)...

 

Η απάντησή σου είναι διφορούμενη Σοφία Τ.

Απ' τη μια της λες της κοπέλας ότι είναι εμπορικό το θέμα, απ' την άλλη όμως της προτείνεις να βοηθήσει ένα άλλο παιδάκι, πράγμα που σημαίνει ότι αποδέχεσαι τη χρησιμότητά τους.

:roll:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αποδεχομαι την χρησιμοτητα τους φυσικα αλλα οχι τις ιδιωτικες εταιριες που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες για το ποια ακριβως ειναι η χρησιμοτητα τους...

 

Αν αντι να τα πεταξουν απο την κλινικη τα δωρισει στη δημοσια τραπεζα μπορει να βοηθησει ενα αλλο παιδακι.Αν τα δωσει σε ιδιωτικη το ποιο πιθανο ειναι να μην βοηθησουν καν το δικο της παιδι και κανενα αλλο παιδι φυσικα...

 

Γενικα ειμαι κατα της εμπορευματοποιησης στο θεμα μητροτητα-παιδι σε ολους τους τομεις-απο τα ρουχα που ειναι πανακριβα μεχρι τα "ξενοδοχεια-μαιευτηρια" και τις ιδιωτικες εταιριες φυλαξης-και προσπαθω να μην πεφτω στην παγιδα ψαχνοντας οσο περισσοτερο μπορω το θεμα...

 

Δεν προσπαθησα να της πω οτι εχω δικιο προς Θεου...Αλλωστε ο καθενας εχει την αποψη του για το δικο του παιδι...Εγω εχω αυτη την αποψη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειαζεσαι περισσοτερα...Εγραψες μονη σου την απαντηση...Αν σε ενδιαφερει να βοηθησεις ομως καποιο αλλο παιδακι ρωτα για τη δημοσια τραπεζα βλαστοκυτταρων στο Παπανικολαου (απο 14/1/2009 και μετα)...

 

Η απάντησή σου είναι διφορούμενη Σοφία Τ.

Απ' τη μια της λες της κοπέλας ότι είναι εμπορικό το θέμα, απ' την άλλη όμως της προτείνεις να βοηθήσει ένα άλλο παιδάκι, πράγμα που σημαίνει ότι αποδέχεσαι τη χρησιμότητά τους.

:roll:

 

Μαλλον δεν εχεις ψαξει αρκετα το θεμα :?

Σαφως κι εχουν χρησιμοτητα...αλλα ποτε για το ιδιο παιδι...

Εαν ενα παιδι αρρωστησει απο λευχαιμια...δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν τα δικα του ..γιατι ειναι κατεγραμενο στο dna ..οποτε δωρο αδωρο...

Εχει ομως χρησιμοτητα να υπαρχει απωθεμα σε καποια δημοσια τραπεζα...για ολα τα παιδια..

Επισης ακομα και να πεις οτι δεν θα χρειαστει στο ιδιο παιδι..αλλα στο αδερφκι του ..παλι ατοπο ..γιατι δεν σημαινει οτι θα ταιριαζει..

Στο εξωτερικο αυτα δεν υπαρχουν..γιατι ειναι καθαρη κοροιδια...μονο στην Ελλαδα εξακολουθουν και υπαρχουν..αν και οχι για πολυ απ οτι φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Αν αντι να τα πεταξουν απο την κλινικη τα δωρισει στη δημοσια τραπεζα μπορει να βοηθησει ενα αλλο παιδακι. Αν τα δωσει σε ιδιωτικη το ποιο πιθανο ειναι να μην βοηθησουν καν το δικο της παιδι και κανενα αλλο παιδι φυσικα...

 

Στο πρώτο μέρος συμφωνώ απόλυτα. Μακάρι όλες οι μαμάδες να δώριζαν τα βλαστοκύτταρα στη δημόσια τράπεζα, να μην πηγαιναν χαμένα.

Το δεύτερο μέρος με προβλημάτισε... γιατί το λες? Έχεις ακούσει κάτι? Έχει να κάνει με τη φύλαξη? με την επικοινωνία με την ιδιωτική εταιρία? με κάτι άλλο και τι δλδ? Τώρα το ψάχνω κι εγώ το θέμα και προσπαθώ να ενημερωθώ. Για το μονο που έχω πεισθεί, είναι ότι είναι όντως χρήσιμα σε περίπτωση λευχαιμίας, οπότε δεν το συζητάω καν, θα τα κρατήσω...

 

Καλά, για την εμπορευματοποίηση δε το συζητάω... αλλά για σκέψου, ποιο σημαντικό γεγονός στη ζωή ενός ανθρώπου δεν έχει εμπορευματοποιηθεί στο έπακρο? Η γέννηση? Η βάφτιση? Ο γάμος? Ο θάνατος?... Δυστυχώς δεν αποφεύγουμε την εκμετάλλευση. Το δικό μου σκεπτικό τουλάχιστον λέει να μπορέσω κι εγώ να εκμεταλλευτώ σωστά τις δυνατότητες που μου παρέχονται...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το χρονο διαβασε εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=149

 

Ισως να βρεις πολλες απαντησεις στις ερωτησεις σου...Δυστυχως η δικη μου γνωμη δεν νομιζω οτι θα σε επειθε καθως προσπαθησα να αποτρεψω πολλες φιλες μαμαδες να μην τα δωσουν σε ιδιωτικη τραπεζα αλλα απετυχα γιατι καθε μαμα πιστευει αυτο που λες εσυ οτι δηλαδη δεν πειραζει και να ισχυει μερος απο αυτα που υποσχονται ας τα δωσω στην ιδιωτικη τραπεζα...Ομως τελικα οι ιδιωτικες τραπεζες θησαυριζουν σε βαρος των μελλοντων γονιων που θελουν το καλυτερο για το παιδι τους...

 

Σημ: Κι εγω θελω το καλυτερο για τα παιδια μου...Αλλα οχι να με πιανουν και κωτσο...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις ψαξει αρκετα το θεμα :?

 

Ναι όντως, όπως είπα και παραπάνω τώρα το ψάχνω...

Γι' αυτό που λες με το dna επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω, δεν είναι όλες οι μορφές λευχαιμίας κληρονομήσιμες... διαβάζω κάποια studies και θα επανέλθω, εννοείται πως δεν είμαι απολυτη, πληροφορίες προσπαθώ κι εγώ να συλλέξω.

Για το τι συμβαίνει στο εξωτερικό δε γνωρίζω, σκοπεύω όμως να μάθω, μιας και έχω συγγενείς που μένουν σε διάφορα μέρη του κόσμου. Πες με άπιστο Θωμά, απλά θέλω πληροφορίες απ' την πηγή, δε στέκομαι απλά σε κάτι που ακουσα.

Μη με παρεξηγείς, δεν είναι ότι σε αμφισβητώ, απλά θέλω να έχω σφαιρική ενημέρωση για ένα τόσο σοβαρό θέμα. Και σ' ευχαριστώ για τη γνώμη σου, δεν έχει σημασία ότι διαφωνούμε, σημασία έχει ότι μπήκες στον κοπο να μου απαντήσεις. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις ψαξει αρκετα το θεμα :?

 

Ναι όντως, όπως είπα και παραπάνω τώρα το ψάχνω...

Γι' αυτό που λες με το dna επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω, δεν είναι όλες οι μορφές λευχαιμίας κληρονομήσιμες... διαβάζω κάποια studies και θα επανέλθω, εννοείται πως δεν είμαι απολυτη, πληροφορίες προσπαθώ κι εγώ να συλλέξω.

Για το τι συμβαίνει στο εξωτερικό δε γνωρίζω, σκοπεύω όμως να μάθω, μιας και έχω συγγενείς που μένουν σε διάφορα μέρη του κόσμου. Πες με άπιστο Θωμά, απλά θέλω πληροφορίες απ' την πηγή, δε στέκομαι απλά σε κάτι που ακουσα.

Μη με παρεξηγείς, δεν είναι ότι σε αμφισβητώ, απλά θέλω να έχω σφαιρική ενημέρωση για ένα τόσο σοβαρό θέμα. Και σ' ευχαριστώ για τη γνώμη σου, δεν έχει σημασία ότι διαφωνούμε, σημασία έχει ότι μπήκες στον κοπο να μου απαντήσεις. :)

 

Σαφως και καλα κανεις και ψαχνεις...κι εμεις ψαξαμε και καταληξαμε καπου :wink:

Εδω μεσα μονο θα βρεις πολλες πληροφοριες με πολλα λινκ ..χρονο να εχεις να διαβασεις :wink:

Και σαφως και να ρωτησεις για το εξωτερικο..εγω ξερω για Ολλανδια και Γαλλια...καμια σχεση με την εμπορευματοποιησει που υπαρχει εδω :? και για την ακριβεια.. δεν το προωθουν καν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εχεις το χρονο διαβασε εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=149

 

Ισως να βρεις πολλες απαντησεις στις ερωτησεις σου...Δυστυχως η δικη μου γνωμη δεν νομιζω οτι θα σε επειθε καθως προσπαθησα να αποτρεψω πολλες φιλες μαμαδες να μην τα δωσουν σε ιδιωτικη τραπεζα αλλα απετυχα γιατι καθε μαμα πιστευει αυτο που λες εσυ οτι δηλαδη δεν πειραζει και να ισχυει μερος απο αυτα που υποσχονται ας τα δωσω στην ιδιωτικη τραπεζα...Ομως τελικα οι ιδιωτικες τραπεζες θησαυριζουν σε βαρος των μελλοντων γονιων που θελουν το καλυτερο για το παιδι τους...

 

Σημ: Κι εγω θελω το καλυτερο για τα παιδια μου...Αλλα οχι να με πιανουν και κωτσο...

 

Φυσικά και θα διαβάσω το link, σ' ευχαριστώ.

Όπως είπες και πριν ο καθένας εχει την αποψή του, δεκτό αυτό. Και ειλικρινά έχω όλη την καλή διάθεση να ακούσω όλες τις γνώμες και φυσικά με προβληματίζει αυτό που λες, ότι είναι εμπορικό το θέμα. Απλά περίμενα να δω επιχειρήματα γι' αυτά που λες (όπως πχ ρώτησα και πριν αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να λες οτι σε ιδιωτική εταιρία δε θα βοηθήσουν τα βλαστοκύτταρα), για να έχεις καταλήξει σ' αυτήν την άποψη, κάποιος λόγος θα υπάρχει και αυτόν τον λόγο προσπαθώ να εκμαιεύσω, μπας και καταλήξω κι εγώ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ααα κι επισης μετα αναφερες οτι το ψαχνεις ..οποτε χρονικα..πρωτα το εγραψα εγω και μετα εσυ...οποτε δεν μπορουσα να ειμαι μαντης οτι ακομα ψαχνεις...

Απλα ο τροπος που εγραψες μου αφησε την εντυπωση οτι εχεις τελειωσει και το θεμα ειναι οτι τοσα και τοσα χαλαμε...1 στις 1000 να μπορει να χρησιμευσουν..ας τα εχω

Link to comment
Share on other sites

Τ οτι εχουμε διαφορετικη γνωμη δεν μας κανει εχθρους...ο γραπτος λογος ειναι περιεργος .... και γραφουμε απλα μια αποψη..εγω παντως απ εδω μεσα ειχα βρει τα πιο πολλα λινκ και κατεληξα σ αυτο που πιστευω σημερα...(και δεν εψαξα γιατι περιμενα να γεννησω...αλλα πιο πολυ για να μαθω τι ειναι αυτο..καθως ειχα ηδη γεννησει :wink: )

 

Εχεις πολυ διαβασμα..και προσεχε ..οχι αυτα που λενε εταιριες.

 

Αντε με το καλο το μωρακι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα διαβάσω το link, σ' ευχαριστώ.

Όπως είπες και πριν ο καθένας εχει την αποψή του, δεκτό αυτό. Και ειλικρινά έχω όλη την καλή διάθεση να ακούσω όλες τις γνώμες και φυσικά με προβληματίζει αυτό που λες, ότι είναι εμπορικό το θέμα. Απλά περίμενα να δω επιχειρήματα γι' αυτά που λες (όπως πχ ρώτησα και πριν αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να λες οτι σε ιδιωτική εταιρία δε θα βοηθήσουν τα βλαστοκύτταρα), για να έχεις καταλήξει σ' αυτήν την άποψη, κάποιος λόγος θα υπάρχει και αυτόν τον λόγο προσπαθώ να εκμαιεύσω, μπας και καταλήξω κι εγώ!

 

Διαβασε το λινκ...Και αν θες μετα το ξανασυζηταμε...Απλα για να σου λυσω την απορια, η γνωμη μου για τις ιδιωτικες εταιριες προερχεται απο συμβουλες του γιατρου μου, απο επιστημονικα δεδομενα τα οποια πεφτουν στα χερια μου και τα διαβαζω, απο τον τροπο γενικα που οι ιδιωτικες εταιριες πλασαρουν τις "υπηρεσιες" τους και απο πολλες αλλες λεπτομεριες.Και οχι δεν μπηκα καν στον κοπο να μιλησω με καμια ιδιωτικη τραπεζα...

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ.......

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑΤΡΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΟΥΝ Η ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΔΩΡΕΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟ.....ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε κορίτσια, το ξέρω ότι έχετε δίκιο για την εμπορευματοποίηση... αλλά και πώς μπορείς να την αποφύγεις? Υπάρχουν μορφές λευχαιμίας (όχι κληρονομησιμες, το ξαναλέω) που μπορούν να θεραπευτούν με τα βλαστοκύτταρα... Ακουσατε και την περίπτωση της οικογένειας με το δεύτερο παιδάκι που έπασχε και αποφάσισαν να κάνουν 3ο παιδάκι, ελεγχόμενα συμβατό με το δεύτερο, ώστε να χρησιμοποιήσουν βλαστοκύτταρα και μυελό για τη θεραπεία του? Ε να, αυτά ακούμε, ακόμα και αν είναι πειραματικές θεραπείες σου δίνουν ελπιδες... ότι αν χρειαστεί... χτυπα ξύλο... και αν πράγματι χρειαστει??? Εκει, σ' αυτήν την πρόταση στηρίζονται όλα, το ξέρω, αυτό εκμεταλλεύονται...

Αφροδίτη σ' ευχαριστώ για τις ευχές κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Σοφια Τ. θα μελετήσω, με το καλό και το δικό σου μπεμπάκι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή που μπορείτε να κατεβάσετε από το :

http://www.megaupload.com/?d=OWJYKHVI

 

Πηγή : http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13061&postdays=0&postorder=asc&start=30

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΔΩΡΕΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟ.....ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ?

 

Αναρτησα σχετικο θεμα με την ανακοινωση στο in.gr αλλα ακομη δεν καταφερα να παρω τηλ για λεπτομερειες...Μολις και αν μαθω θα σας ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω για θεσ/κη εγω που το ειχα ψαξει για Αθηνα τους ειχα πει στη δημοσια αν ερχονται ΙΑΣΩ και μου ειχαν πει τοτε το 2007 οτι ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ..οποτε και εγω τα εδωσα αναγκαστικα σε ιδιωτικη γιατι ηθελα να τα κρατησω....ελπιζω να εχουν αλλαξει τα πραγματα.... :(

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή που μπορείτε να κατεβάσετε από το :

http://www.megaupload.com/?d=OWJYKHVI

 

Πηγή : http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13061&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

Πολυ σωστα...Επ΄ευκαιρια του συγκεκριμενου θεματος μολις την ειδα...zouzounel θα καλυψεις τις αποριες σου σε μεγαλο βαθμο...

 

Επισης για την yasemi: εννοειται πως δεν ερχονται...Ουτε και απο τις ιδιωτικες ερχονται.Ο πατερας θα παει το δειγμα στη δημοσια τραπεζα...Ποιος σου ειπε οτι ερχονται στο μαιευτηριο?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη καλη μου ποιος θα το συλλεξει??? αντε το παιρνει ο γιατρος και μετα τ???στο δινουν μολις εχεις γεννησει και το κρατας????

 

 

στο ΙΑΣΩ λογικο μου ακουγεται να μην ερχονται γιατι εχει δικια του εταιρεια...κοπελας διπλα που γενναγαμε μαζι που ειχε αποφασισει για αλλη ιδιωτικη απο αυτη του ΙΑΣΩ ηρθαν απο την εταιρεια που τους ειχε ενημερωσει και το παρελαβαν κλπ κλπ κλπ

 

 

λιγο επικινδυνο δεν ειναι να το πας μονος σου????απορια :roll:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω για τις ιδιωτικες εταιριες:οι γονεις παιρνουν το κιτ φυλαξης και κατα την υστεροτοκια (την εξαγωγη του πλακουντα) ο γιατρος σου θα παρει το δειγμα και θα το τοποθετησει στο κιτ.Εν συνεχεια ο μπαμπας ή οποιος αλλος δικος σου μπορει το μεταφερει στην εταιρια...Θεωρητικα δεν υπαρχει προβλημα στη μεταφορα γιατι το δειγμα ειναι σε ειδικο δοχειο.Δεν ακουσα ποτε για κανενα απο τις ιδιωτικες τραπεζες να πηγαινει στο μαιευτηριο...

 

Οσο για τις δημοσιες τραπεζες,επειδη τωρα θα αρχισει να λειτουργει στη Θεσσαλονικη,δεν ξερω πως γινεται η διαδικασια.Δεν ξερω καν αν δεχονται δειγματα απο ιδιωτικα μαιευτηρια...

 

Παντως αν θες σιγουρη απαντηση στο ποιος μεταφερει το δειγμα ρωτα καποια κοπελα που εχει δωσει βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη εταιρια....Νομιζω ομως πως θα παρεις την ιδια απαντηση που σου εδωσα κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τον Οκτωβριο του 2007. Ο γιατρος πηρε το δειγμα και ο αντρας μου τηλ στην Εταιρια που ειχα παρει το κιτ. Αν και ηταν κυριακη μεσημερι μεσα σε μιση ωρα ειχαν ερθει και τα ειχαν παρει. Φυσικα τοτε δεν υπηρχε τιποτα για τις δημοσιες τραπεζες στην Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις λαθος απλως και σε δικους μου γνωστους ετυχε να τα πανε οι ιδιοι, σε μενα ηρθαν. Μπορει να παιζει ρολο η εταιρια. Εκτος απο αυτο επειδη ειχαν καποιο προβλημα με το δειγμα επι ενα μηνα δεν μου τηλ για τα λεφτα αλλα μονο οταν αποκατασταθικε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...