Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Angelikula περαστικα ευχομαι,μακαρι στο δυμηνο να φανει οτι ολα πηγαν καλα!

Α και ευχαριστουμε για τις νομικες συμβουλες, ετσι για να γνωριζουμε και απο νομικης αποψης τι αντιμετωπιζουμε! Με πηρε τηλεφωνο ο προφεσορας και με ενημερωσε σχετικα πριν βγουμε απο το νοσοκομειο προχθες!

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι δεν υπαρχει ειδικοτητα Υποσπαδιολογου, η τεχνη ειναι εμπειρικη καθαρα, μαθαινεται απο τον καθηγητη σε μαθητη, ειναι λιγοι αυτοι που διδασκουν ανα τον κοσμο, και ως εκ τουτου κανεις δεν μπορει να ονομαζεται ΥΠΟΣΠΑΔΙΟΛΟΓΟΣ!!!

Λετε να φαω καρτα για τα κεφαλαια???

σας φιλω γλυκες μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω πολύ!

 

Πήγαμε σήμερα για τις εξετασεις αιματος και του αναισθησιολογου.

Απεργία δεν είχαν. Οπότε αύριο πρωι πρωι....

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως θα καθισει το παιδι μια εβδομαδα μεσα.

Χωρις πανα, στο κρεβατι. Δεν ρωτησα αν θα ειναι συνεχεια ξαπλα ή

με τις μερες θα σηκωνεται και λιγο να περπαταει να ξεπιανεται.

as1cF540g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMDQ1ZGJ8R2VvcmdlIGlzIA.gif

 

 

as1cM8J0g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMTIzNWR8TWFya29zIGlzIA.gif

Link to comment
Share on other sites

gia sas kai apo mena.ime kseni kai giavto me sinhorite an kano lati.eho kai ego to pedi mu me ipospadia.prin ena misi hrono kaname enhirisi kai apetihe,to pedi evgale mono tu to katetira.tora ine 5 hronon kai ta ksanakanume enhirisi.psahno giatro stiv Thesaloniki.kserete kati gia to Radopulo-ehi kani kamia mama to pedaki tis?mas ide kai o Lambropulos-sto Papagieorgio-kserete kati?evharisto poli

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κόρες... χθες μας είδε ο γιατρός για τον

καθιερωμένο ετήσιο έλεγχο μετά την επέμβαση του

υποσπαδία.

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα από εδώ και πέρα

παρά μόνο μια τελευταία επίσκεψη και πάλι για τυπικό

έλεγχο όταν το παιδί γίνει 12 χρόνων!

Ούτε συρίγγιο, ούτε στένωση... τίποτα.

Η ουρήθρα είναι αυτή που πρέπει να είναι, εκεί που πρέπει να είναι...

Έχει πολύ καλή επούλωση και όποια σημαδάκια έμειναν εξαφανίζονται

με το καιρό.

 

Πόσο χαρούμενη είμαι δε λέγεται...

Δεν το πιστεύω ότι έχουμε ξεμπερδέψει.

Σχεδόν ένα χρόνο μετά και κάθε φορά που

άλλαζα την πάνα του πάντα κοιτούσα το πουλάκι του

μήπως και έχει συμβεί κάτι. Τέλος όμως.... όλα πέρασαν

και πρέπει να τα αφήσω και εγώ πίσω!!!!!!

Μεταξύ μας... αυτό είναι και το πιο δύσκολο, μέχρι

και πριν δυο μέρες έβλεπα εφιάλτες σχετικά με το θέμα.

 

Σας εύχομαι από καρδιάς να βρεθείτε και εσείς στη θέση τη δική μου!

Περαστικά και καλή ανάρρωση σε όσα παιδάκια εγχειρίστηκαν!

Και όσες κοπέλες επιθυμούν να ρωτήσουν κάτι, είμαι στη διάθεσή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαιρετω ολες τις μαμαδες και τους μπαμπαδες που αγωνιουν για την υποσπαδια του μωρου τους!

 

Βρηκα το φορουμ και το θεμα σας τυχαια καθως εψαχνα πληροφοριες για αλλο ζητημα.

 

Θελω να σας πω τις δικες μου εμπειριες ως ενα παιδακι που γεννηθηκα κ γω με υποσπαδια και πως ειναι σημερα τα πραγματα για εμενα που ειμαι ενας ενηλικας αντρας στα 28 μου.Ισως βοηθησει πολλες μαμαδες.

 

Σε ηλικια 4 ετων.Το 1986 (πωπω χρονια πισω) ειχα κανει μια κ μοναδικη εγχειρηση για αποκατασταση υποσπαδιας πρωτου βαθμου (η βαλανικη υποσπαδια οπως λεγεται).

 

Δυστυχως δεν ξερω τι μεθοδο ειχαν ακολουθησει τοτε οι γιατροι μου αλλα οποια κ να ηταν αποδειχτηκε πολυ επιτυχημενη.Δεν θυμαμαι απολυτως τπτ κ απλα οτι εχω ακουσει απο τους γονεις μουΞερω οτι εμεινα μερες απο οτι μου ειπαν οι δικοι μου στο νοσοκομειο.Στα 19 μου προχωρησα κ σε περιτομη διοτι το κεφαλακι δεν εμφανιζοταν κανονικα.Δλδ εβγαινε μεχρι ενα σημειο.

 

Μετα την περιτομη ειχα ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ λειτουργικα και αισθητικα αποτελεσματα.Δλδ πως να το πω απλα.Απολυτα φυσιολογικος!Ουρουσα φυσιολογικα με σωστη κλιση (φυσικα ποτε δεν ειχα κλιση/curve αν κ πριν ουρουσα ορθιος νορμαλ αλλα δεν ειχε πολλη πιεση,δεν ξερω σε τι βοηθησε η περιτομη ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ παντως οτι κ να ηταν ειμαι πανευτυχης που την εκανα) καλη πιεση και οπως ειπα δεν το συζητω για το αισθητικο κομματι.Τελειο.Φυσικα μια μικρη ουλη υπαρχει απο την πρωτη επεμβαση στο δερματακι ακριβως κατω απο την βαλανο το οποιο μπορει να το διορθωσω.Αν κ ειναι κατι χαζουλη κ δεν φαινεται καν.Απλα ξερετε την εμμονη που πιανει εμας τους αντρες με το θεμα πεος.:lol:

 

Επισης να αναφερω οτι το μονο που θυμαμαι ηταν ενα αγχος και της μαμας μου κ του πατερα μου μεχρι καποια ηλικια στο δημοτικο για το μεγεθος του πεος μου.Αν κ προσπαθουσαν να μου το κρυψουν περιτεχνα το αγχος τους εγω το ενιωθα.Δλδ θυμαμαι ''μετρησεις'' κ απο μαμα κ απο μπαμπα μεχρι και στο δημοτικο.Αυτο δλδ το θυμαμαι (σας παρακαλω μαμαδες κ μπαμπαδες μην το κανετε αυτο στο μικρο σας αγορακι...κ να προσπαθησετε να κρυφτετε θα σας παρει χαμπαρι οτι εχετε αγχος :wink:).Φυσικα ως μετρο συγκρισης ειχαν το αδερφο μου (αλλα ηταν πιο μικρος και δεν τους εβγαινε κ πολυ μιας κ σαφως εγω ειχα αναπτυχτει πιο γρηγορα).:-D

 

Τεσπα εμενα αυτο δεν μου αφησε καποιο προβλημα διοτι στην εφηβεια πηρα πολυ ''μποι'' :cool: κ αυτο σε εκεινη την ηλικια δεν μπορουσαν να το διαπιστωσουν οι δικοι μου.Παντα υπηρχαν ερωτησεις ομως τυπου ''πως το βλεπεις το μεγεθος?'' ακομα κ μεχρι τα 14-15.Μετα κοπηκαν αυτα αφου με εβλεπαν οτι ημουν οκ.

 

Παντως για να ξεαγχωσω τις μαμαδες τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση δεν με πειραζει να πω πως το σημερινο μεγεθος σε στυση με μετρηση οπως την κανουν επιστημονικα (ξερετε χαρακας απο την βαση κτλ) ειναι στα 16 εκ.Το παχος δε ποτε δε το εψαξα μιας κ φαινεται ιδιαιτερα ικανοποιητικο.Δλδ νομιζω ειναι σιγουρα πανω απο τον μεσο ορο οπως το αντιλαμβανομαι.:oops:

 

Σημερα εχω απολυτα φυσιολογικη σεξουαλικη ζωη,θυμαμαι μονο την περιτομη στα 19 μου,αισθητικα κ λειτουργικα πολυ ικανοποιημενος κ ποτε δεν ειχα κακο σχολιο απο συντροφο.Αντιθετως κομπλιμεντα ειχα :oops:. Οποτε μαμαδες κ μπαμπαδες μην ανησυχειτε απο τωρα για αυτα.Το πολυ το ''μποι'' το παιδακι θα το ριξει εκει εφηβεια,μετεφηβεια.

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ευχαριστω τους δικους μου που το εψαξαν τοτε το θεμα κ που σημερα σαν ενηλικα μου εχουν δωσει το δωρο να ειμαι ενας απολυτα φυσιολογικος αντρας σε ολες τις αποψεις.Οποτε ναι μαμαδες κ μπαμπαδες ψαξτε το καλα κ δωστε το μωρακι σας ενα καλο μελλον με το να κανετε οσες εγχειρησεις χρειαζονται.Στην περιπτωση μου χρειαστηκα μια μονο αλλα κ παραπανω να ειχα χρειαστει σε μικρη ηλικια τπτ δεν θα θυμομουν.

 

Αυτα απο εμενα κ ελπιζω να πανε ολα καλα με τα παιδακια σας.Οτι καλυτερο κ θυμηθητε δινεται δωρο σημαντικο στα παιδακια σας για το μελλον τους με τις προσπαθειες σας σημερα!!Γεια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα,ειμαι και εγω μια απο τις μανουλες που αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα.Το μωρακι μας ειναι δυομισι μηνων και πριν λιγες μερες μας ενημερωσανε οτι εχουμε βαλανικο υποσπανδια.Εχω τρομαξει γενικα με αυτα που εχω διαβασει και εχω πανικοβληθει.Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να με βοηθησετε στο που πρεπει να απευθυνθω μιας και το αντιμετωπισατε πριν απο εμας,αν μεινατε ευχαριστημενοι φυσικα.Ειμαι απο Θεσσαλονικη εσεις τελικα που καταληξατε?

Link to comment
Share on other sites

να μην πανικοβαλλεσαι

 

η τρυπουλα της ουρηθρας ειναι πολυ μακρια απο την κανονικη της θεση;

σε ενδιαφερει ιδιωτικα ή σε δημοσιο νοσοκομειο;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
να μην πανικοβαλλεσαι

 

η τρυπουλα της ουρηθρας ειναι πολυ μακρια απο την κανονικη της θεση;

σε ενδιαφερει ιδιωτικα ή σε δημοσιο νοσοκομειο;

 

 

Όχι η τρυπούλα ειναι σχεδόν στην κανονική της θέση, ουσιαστικά είναι δύο τρυπούλες με μισό εκατοστό διαφορά μεταξύ τους.Εχω επισκεφτεί δύο γιατρούς μέχρι στιγμής όπου και οι δύο μου είπανε οτι είμαστε τυχεροί μεσα στην ατυχία μας γιατί προκειταί για πολύ ήπια μορφή υποσπαδία και 'οτι δεν θα χρειαστεί ούτε καθετήρας μετά την εγχείρηση.Ο ένας είναι διευθυντής στην παιδοχειρουργική στο ιπποκράτειο και ο άλλος είναι ιδιώτης στον κυανό σταυρό.Η αλήθεια είναι ότι με ηρεμήσανε αρκετά παρολ'αυτά συνεχίζω να ανησυχώ για την νάρκωση και γενικά στην απόφαση μου για τον ποιον γιατρό θα εμπιστευτώ.Θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό και γενικα η δική σας γνώμη ποια είναι ιδιωτικά ή δημόσια?Ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Είμαι η Ρουλα και γραφτηκα κι εγω στο forum γιατι κι εμενα το αντρακι μου εχει υποσπαδια υψηλο ανω πεικο τον χαρακτηρισαν στο βιβλιαριο. Μενω επαρχια αλλα μπορω να ανεβω Αθηνα. Οποιο κοριτσακι μπορει ας με βοηθησει απο που να ξεκινησω γιατι εχω πελαγωσει!Εχω μαθει για τον κ. Ζουπανο, τον κ. Μαρινοπουλο και απο εσας διαβασα και για τον κ. Hadidi!Οποια βοηθεια εκ μερους σας θα ηταν πολυτιμη!Σας ευχαριστω πολυ και να ειναι καλα ολα τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία_ζ είναι σίγουρο ότι ο πιτσιρικάς σου χρειάζεται επέμβαση; Κατουράει και απ'τις δύο τρυπούλες;

Κουκιδίτσα, αφού μπαίνεις σε διαδικασία διερεύνησης θα σου έλεγα να ρίξεις ένα βλέφαρο και σε δημοσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα στο παίδων αγια σοφία. Όλα να πάνε καλά κοπελούδα μου!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεγκω μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σαφώς και θα κοιτάξω και στο Παίδων αλλα ξέρεις να μου πεις ονόματα; Και γίαυτους που έγραψα ξέρεις κάτι;εσείς που την κάνατε την επέμβαση; Φοβάμαι λίγο το Παίδων που λένε ότι το κρατάνε μέσα 5 ημέρες! Καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Λεγκω μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σαφώς και θα κοιτάξω και στο Παίδων αλλα ξέρεις να μου πεις ονόματα; Και γίαυτους που έγραψα ξέρεις κάτι;εσείς που την κάνατε την επέμβαση; Φοβάμαι λίγο το Παίδων που λένε ότι το κρατάνε μέσα 5 ημέρες! Καληνύχτα!

Εμείς στο παίδων είδαμε τρεις, Νικα, Τσαχουρίδη και Παπανδρεου, και καταλήξαμε και θα κάνουμε την τρίτη επέμβαση μας στον Τσαχουρίδη.

Για Χαντίντι μπορούν να σου πουν άλλες κοπελες απο δω, πάντως αρκετές κοπέλες με τα πιτσιρικάκια τους πήγανε και είχαν άριστα αποτελέσματα.

Για Ζουπάνο δεν πήγα καν γιατί φοβήθηκα τις παρενέργειες της ορμόνης που κάνει, στην τεχνικη που χρησιμοποιεί.

Και για Μαρινόπουλο πάλι μπορουν να σου πουν κοπέλες που έχουν πάει τον πιτσιρικά τους.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο παίδων είδαμε τρεις, Νικα, Τσαχουρίδη και Παπανδρεου, και καταλήξαμε και θα κάνουμε την τρίτη επέμβαση μας στον Τσαχουρίδη.

Για Χαντίντι μπορούν να σου πουν άλλες κοπελες απο δω, πάντως αρκετές κοπέλες με τα πιτσιρικάκια τους πήγανε και είχαν άριστα αποτελέσματα.

Για Ζουπάνο δεν πήγα καν γιατί φοβήθηκα τις παρενέργειες της ορμόνης που κάνει, στην τεχνικη που χρησιμοποιεί.

Και για Μαρινόπουλο πάλι μπορουν να σου πουν κοπέλες που έχουν πάει τον πιτσιρικά τους.

 

 

 

καλησπέρα

 

μετά από πολύ καιρό είδα ότι συνεχίζεται το θέμα.... η αλήθεια είναι ότι μέσα στους πολλούς είχα μπερδευτεί και δεν ήξερα που να γράψω.

εμείς εγχειριστήκαμε τελικά από τον Τσαχουρίδη με βαριάς μορφής υποσπαδία και πήγαν όλα καλά....

ήταν η πρώτη μας επέμβαση και είμαστε ικανοποιήμενοι για την εξέλιξη.

αν και μου φαινόταν βουνό πριν, εκ των υστέρων θα έλεγα ότι όλα κύλησαν καλά, η επέμβαση πήγε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα, το παιδί ήταν πολύ συνεργάσιμο και το προσωπικό άψογο.

απλά χρειάζεται υπομονή, ηρεμία , θετική σκέψη ( στην πρώτη κιόλας μέρα θα δείτε ότι το δικό σας πρόβλημα είναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τα όσα θα δείτε και θα ακούσετε....) και το σημαντικότερο μην συγκρίνεται παρόμοιες περιπτώσεις , γιατί τελικά κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

αν κάποιος χρειαστεί περισσότερες πληροφορίες ας επικοινωνήσει με πμ.

 

καλή δύναμη και καλή επιτυχία στα παιδάκια που θα χειρουργήθουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , σας παρακαλώ βοηθηστε με σε κάτι. Η νύφη μπαίνει σε 3 μέρες στον μήνα της και μόλις χθες της είπαν οτι δεν ξερουν τι μωρο έχει ( της είχαν πει κοριτσάκι) γιατι βλέπουν μια ανωμαλια στα γεννητικα όργανα. Πήγαμε σε ένα εξειδικευμένο διαγνωστικό και μας ειπε η γιατρός οτι πιθανών ( κανείς δεν ξέρει σιγουρα μεχρι να γεννήσει) ειναι αγοράκι τμε πιθανή υποσπαδια. Στις δικές περιπτωσεις , το είχατε δει στον υπέρηχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

καλημερα! μετα απο πολυ καιρο και πολλη αγωνια για την εκβαση της πρωτης εγχειρησης, τελικα ειμαστε παλι στο ψαξιμο γιατι μαλλον τα χριστουγεννα ο μικρος θα ξαναμπει χειρουργειο.μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση σε οποιον γνωριζει. ο Ζ..... στο Ιατρ... εφαρμοζει μια μεθοδο με ορμονες απο οσο γνωριζω. ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να την αποφυγουμε? υπαρχει καποιος με εμπειρια απο τον συγκεκριμενο? προκειται να κλεισω και μαζι του ενα ραντεβου απο σεπταμβρη και θελω να παω προετοιμασμενη. ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικα μετα απο πολυ σκεψη και 3 γιατρους που ειδαμε καταληξαμε στον καπουλεα ελπιζω να πηρα την σωστη αποφαση αλλα με επεισε περισσοτερο απο ολους δεν χρησιμοποιει ορμονες και ηλικιακα δηλαδη 18 μηνων νομιζω ειναι καλυετρα απο 6 που ελεγαν αλλοι ...αν καποιος γνωριζει κατι για τον καπουλεα ας μου πει ,δεν ξερω αλλα απο αυτους που ειδα με καθυσηχασε αρκετα θα ελεγα αντε να περασει ο καιρος εχω τοση αγωνια ...

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την ηλικια, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο. Τα μικρα ειναι πιο "συνεργασιμα" και το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι δεν θα εχουν μνημες απο το χειρουργειο. Επισης δεν εχουν ανακαλυψει ακομα το πουλακι τους και δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν καποια ζημια στο χειρουργειο.

Ο δικος μου χειρουργηθηκε 5 μηνων και δεν υπηρξε καθολου ταλαιπωρια, ουτε απο τη δικη μου πλευρα, ουτε απο του μπεμπη, ο οποιος ηταν στον κοσμο του και μες την τρελλη χαρα ολη την ωρα!! Και το συγκρινω με τα αλλα παιδακια που χειρουργηθηκαν μαζι μας 13 μηνων και 2,5 ετων που καταλαβαιναν τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το κομματι η αληθεια ειναι οτι ειμαι μπερδεμενη... αλλα οσοι γιατροι δημοσιου ειδα οχι μονο παιδοχειρουργοι αλλα και παιδιατροι μου ειπαν οτι ειναι εγκλημα να τα χειρουργεις πριν το χρονο και οτι αυτο ειναι στρατηγικη των ιδιωτικων γιατρων .ακομα και οταν γεννησα μεσα στο ιασω μου ειπαν το ξεχνας τωρα το θεμα αυτο και το θυμασαι μετα τον χρονο..τι να πω μπερδεμα και εγω φανταζομαι οτι οσο πιο μικρο τοσο καλυτερα μονο ο μιχαηλ μου μιλησε για 6 μηνων αλλα με τεστοστερονη!!

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω μου το εχεις πει αλλα (βλακεια μου το ξερω)νιωθω ανασφαλεια με εναν γιατρο που ειναι μακρια δυσκολη αποφαση, εδω τον καπουλεα τον εχω παρει εκατο τηλεφωνα και το χειρουργειο θα γινει σε ενα χρονο σκεψου μετα το χειρουργειο τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

φιλοι-φιλες καλημερα.απο καιρο διαβαζω τα μηνυματα σας και θελω να σας πω την εμπειρια μου καθοτι εχω υποσπανδια ανω πεικο.ειμαι γεννημενος το 74 και μεγαλωνοντας καταλαβαινα οτι ειμαι διαφορετικος απο τα αλλα αγορακια.οι γονεις μου δεν μου καναν εγχειρηση λογω οικονομικου αλλα και οτι ειναι ελαφριας μορφης υποσπανδιας.μεγαλωνοντας λογω οτι ειμαι αρκετα εγωιστης σαν χαρακτηρας ειπα στον εαυτο μου οτι η φυση ετσι με εκανε και αυτος ειμαι εγω.στις σχεσεις μου δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα γιατι πριν προχωρησω επελεγα να εχω καλη επικοινωνια με την κοπελα μου.τωρα ειμαι παντρεμενος με τρεις γιους.πριν να γεννηθουν τα παιδια μου ειχα αρκετο αγχος μηπως κληρονομησουν το προβλημα.ευτυχως οχι.νιωθω οτι ακομα και η ελαφρας μορφης υποσπανδια θα ειναι τεραστιο προβλημα για καποια παιδια με ευαλωτο χαρακτηρα αλλα και για τους γονεις.ιατρικα δεν μπορω να σας συμβουλεψω γιατι οτι εμαθα για το θεμα το εμαθα διαβαζοντας ιατρικα βιβλια και συζητοντας με γιατρους μεγαλος πια.θελω να σας πω ομως οσοι το αντιμετωπιζετε να ειστε ψυχραιμοι γιατι η ιατρικη πλεον κανει θαυματα θα το ξεπερασετε και θα το θυμαστε σαν ενα κακο ονειρο.καλη επιτυχια σε ολους, και αν μπορω να βοηθησω σε κατι λογω της εμπειριας μου θα το κανω με μεγαλη χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες σας. Εύχομαι τα καλύτερα για τα παιδάκια σας, έχω κι εγώ ένα αγοράκι 8,5 μηνών με υποσπαδία και ψάχνουμε με τον άντρα μου την καλύτερη αντιμετώπιση.

Ivet, σε παρακαλώ, για να μην κουράζω εδώ μέσα με πράγματα που έχουν ειπωθεί πολλές φορές, σου έχω στείλει από καιρό πμ. Αν έχεις λίγα λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Χθες καναμε το δευτερο χειρουργειο μας απο τον Prof.Hadidi στην Αθηνα. Αφου το πρωτο χειρουργειο ηταν αψογο, χωρις καμια επιπλοκη, μας εφτιαξε χθες την ακροποσθια-πετσακι. Το χειρουργειο κρατησε μολις 20 λεπτα, το παιδι βγηκε χωρις καθετηρα, και αφου μειναμε λιγες ωρες στη βραχεια νοσηλεια μεχρι να ξυπνησει και να φαει, πηγαμε σπιτι. Δεν ταλειπωρηθηκε καθολου το παιδακι, δεν πονεσε και δεν δωσαμε καθολου παυσιπονο. Υπαρχει μονο ενα μικρο οιδημα το οποιο υποχωρει ωρα με την ωρα και μπορω πια να πω με μεγαλη χαρα και υπερηφανεια οτι εχουμε ενα τελειο και καθολα φυσιολογικο πεος-αισθητικα και λειτουργικα.

Απ οτι μαθαινω και τα αλλα παιδακια που χειρουργηθηκαν χθες και σημερα ειχαν επισης πολυ καλα αποτελεσματα, ελπιζω οι γονεις να μας μεταφερουν και τις δικες τους εμπειριες.

 

Ο Prof.Hadidi θα ερθει ξανα στην Ελλαδα συντομα. Οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερες πληροφοριες μπορει να μου στειλει π.μ.

http://www.hypospadias-surgery.com ειναι το site οπου μπορειτε να βρειτε ολες τις πληροφοριες σχετικα με τον υποσπαδια και τις τεχνικες του Καθηγητη Χαντιντι.

 

Αγαπη ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Ονομάζομαι Ελένη και έχω ένα γιο 91/2 μηνών με υποσπαδία επιπέδου 3(κάτω πεϊκό). Ύστερα από επικοινωνία με κάποιες κοπέλες από το forum αποφασίσαμε να τον πάμε στη Γερμανία να χειρουργηθεί. Τελικώς στις 02 Ιουλιου του 2011 όταν ήταν 71/2 μηνών χειρουργήθηκε στην Emma Klinik με τον Prof. Hadidi.

Πραγματικά δεν περίμενα ποτέ ότι ένα ταξίδι για νοσηλεία 2 εβδομάδων σε κλινική θα κατέληγε σε ταξίδι αναψυχής στο τέλος. Και αυτό οφειλόταν γιατί δεν χρειαζόταν να είσαι ένα 24ωρο στην κλινική να παρακολουθείς διαρκώς το παιδί σου πάνω από την κούνια του. Το παιδί μου δεν πονούσε και την ίδια μέρα κιόλας του χειρουργείου βγήκαμε βόλτα στη πόλη με τους δύο καθετήρες να βρίσκονται στο κάτω μέρος του καροτσιού και το παιδί μου να κάθεται στο καρότσι φυσιολογικά λες και δεν ήταν χειρουργημένο. Έπαιρνε ανά 12 ώρες ένα υπόθετο που ήταν για τον πόνο και αυτό μόνο αν χρειαζόταν και 3 φορές την ημέρα την αντιβίωση του. Ύστερα από 2 ώρες χειρουργείου μου το έφεραν κοιμισμένο και μόλις ξύπνησε ήπιε το γάλα του σαν να μην συνέβαινε τίποτα.

Αλλά και η όλη μεταφορά μας ήταν εύκολη. Με το που κατεβήκαμε από το αεροπλάνο και πήραμε τις αποσκευές, μας περίμενε έξω το ταξί και μας πήγε κατευθείαν στην κλινική.

Τώρα ύστερα από 2 μήνες από το χειρουργείο το παιδί μου δεν έχει κάνει κάποια επιπλοκή και φαίνονται όλα φυσιολογικά. Μετά από 4 μήνες θα κάνω το 2ο χειρουργείο στην Ελλάδα με τον Hadidi που η νοσηλεία θα είναι μίας ημέρας.

Η μόνη μου ταλαιπωρία πραγματικά ήταν οι 3 ώρες του αεροπλάνου που ο μικρός ήθελε να παίξει και ήταν από χέρι σε χέρι μέχρι να περάσει η ώρα. Αυτή ήταν η εμπειρία μου από την Emma Klinik και τον Proffesor Hadidi.

Ελπίζω να φανεί χρήσιμη η εμπειρία μου σε κάποιες μητέρες που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με τα παιδιά τους. Ευχαριστώ πολύ την Αγάπη, την Μαρία και την Κατερίνα για τις συμβουλές τους και την βοήθεια τους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...