Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκητες και υπόθετα στον 3ο μήνα...


Recommended Posts

Γεια σε όλες τις μανούλες! Γενικά έχω μια φυσιολογική εγκυμοσύνη (είμαι στη 12η βδομάδα) χωρίς προβλήματα αλλά από καιρό πριν μείνω έγκυος είχα έντονες ενοχλήσεις-φαγουρα μετά την ούρηση (συγγνώμη για την περιγραφή,δεν μπορώ να το πω πιο ευγενικά:oops:) τα οποία όμως δεν εμφάνισαν τίποτα ανησυχητικο ουτε στο παπ ούτε στις εξετάσεις ούρων που έκανα μετά μέχρι πριν 1 βδομάδα που ξαναέκανα εξετάσεις και τελικά λόγω πυοσφαιρίων ο γιατρός μου είπε να κάνω και λήψη κολπικού επιχρίσματος όπου και εντοπίστηκαν οι μύκητες...:? Ηδη πηρα 6 μέρες τα υποθετα Canesten και τα συμπτωματα έχουν σταματήσει. Ελπίζω ότι παρόλο που δεν είχα κλείσει το 3μηνο να μην επηρέασαν το μωρό μας...Εχει κανει κάποια από εσάς παρομοια θεραπεία στο πρωτο 3μηνο; Και το θέμα είναι ότι αν από τωρα εχω τετοια προβλήματα, αν αρχίσουν οι θαλασσες, τα μπάνια και οι αμμουδιές τι πρέπει να κάνω για να γλιτώσω από τετοια προβλήματα που ποτέ πριν δεν είχα;;:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην εγκυμοσύνη αυτή (η δεύτερή μου) αντιμετώπισα κι εγώ για πρώτη φορά στην ζωή μου το πρόβλημα αυτό!

 

Πρέπει να ήμουνα στον τέταρτο μήνα όταν πρωτοεμφανίστηκε η μυκητίαση και ήμουνα σε ταξίδι στο εξωτερικό. Οπότε η μόνη επιλογή που είχα ήτανε να πάρω κι εγώ κάποιο φαρμακευτικό κολπικό υπόθετο.

 

Δυστυχώς όμως, όπως με είχε προειδοποιήσει και η γυναικολόγος μου, όταν εμφανιστεί μια φορά το πρόβλημα των μήκυτων την εγκυμοσύνη, συνήθως επανεμφανίζεται. Έτσι και έγινε και με μένα. Από τότε πρέπει να έχω πάθει μυκητίαση 3-4 φορές και κάθε φορά γινότανε και πιο επίμονη.

 

Υπάρχουνε διάφορες φυσικές προσεγγίσεις στην κολπική μυκητίαση τις οποίες συζήτησα με τη γυναικολόγο μου και δοκίμασα με επιτυχία:

 

1. Υπόθετα καλέντουλας: αυτά θα τα βρεις σ' όλα τα μεγάλα ομοιοπαθητικά φαρμακεία. Βάζε ένα κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς μέχρι να υποχωρήσουν τα συμπτώματα. Εγώ αυτή τη στιγμή τα χρησιμοποιώ προληπτικά βράδυ πάρα βράδυ.

 

2. Κολπικό τζελ Ιμαλαϊων της Αγιουρβίδα: θα το βρεις πάλι σ' όλα τα μεγάλα φαρμακεία που πουλάνε φυσικά προϊόντα. Είναι πολύ αποτελεσματικό.

 

3. Σκόρδος: πάρε μια σκελίδα καθαρισμένη σκόρδο και αν το αντέχεις (εννοώ να μην σε τσούζει) σκίσε τη λίγο ή κόψε την στη μέση. Βάλε λίγο λαδάκι στο δάκτυλό σου και βάλε τη βαθιά μέσα στον κόλπο. Άλλαζε την κάθε 5-6 ώρες.

 

Ο σκόρδος είναι ισχυρό αντιμικροβιακό και αντιμυκητιακό και αποτελεί μια από τις πιο αποτελεσματικές θεραπείες κατά των μυκήτων. Το πιο μεγάλο διάστημα αυτής της εγκυμοσύνης το πέρασα μ΄ένα σκόρδο στον κόλπο :oops:

 

Τώρα εξωτερικά για τη φαγούρα δοκίμασε λαδάκι καλέντουλας, παραδοσιακό γιαούρτι ή Βιταμίνη Ε (πάρε φθηνές κάψουλες όπως αυτές τις Eviol) με μερικές σταγόνες Tea Tree Oil οι οποίες θα βοηθήσουν να σκοτωθεί και τυχών εξωτερικός μύκητας.

 

Επίσης θα στεγνώνεις καλά την περιοχή αυτή με σεσουάρ όταν κάνεις μπάνιο γιατί ο μύκητας ανθίζει σε υγρό και ζεστό περιβάλλον. Επίσης καλύτερα να κοιμάσαι χωρίς εσώρουχο για τους ίδιους λόγους (ξέχνα τα σέξυ εσώρουχα, δυστυχώς στη μυκητίαση επιτρέπονται μόνο τα βαμβακερά).

 

Και φυσικά αν δεις ότι επιδεινώνεται η κατάσταση με τα μπάνια στη θάλασσα καλύτερα να τα αποφύγεις.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα στον 4ο μήνα... πολύ ενοχλητικό. Ο γιατρός μου είπε ότι σε εκείνη τη φάση κύησης απαγόρευε τα φάρμακα και θα μου έδινε φαρμακευτική αγωγή μόνο στο 3ο τρίμηνο και για 3-4 μήνες έκανα πλύσεις με χαμομήλι, πολύ καλό στέγνωμα της περιοχής, βαμβακερά εσώρουχα και υπομονή... δυστυχώς δεν ήξερα τις συνταγές της Rosie τότε!

Τελικά στον 8ο μήνα πήρα 3 υπόθετα Daktarine και ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τώρα διανύω την 4η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και έχω μύκητες από πρίν μείνω έγκυος απλά δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω τον δεύτερο κύκλο της θεραπείας...Χτές το βράδυ είχα αυτή την κουβέντα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς για να κάνω το οτιδήποτε το μόνο που επιτρέπεται είναι πλύσεις με χαμομήλι και μετά την 12η εβδομάδα βλέπουμε....επίσης καλό κάνουν οι πλύσεις με baking soda αλλά και αυτές μετά την 12η εβδομάδα...επομένως υπομονή άλλους δυό μήνες...:)

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

wannabe-mom kalimera! εγω τωρα ειμαι στην 19η εβδομαδα και θελω να σου πω πως στην 12η εβδομαδα αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με σενα και ο γιατρος μου εδωσε και τα κολπικα υποθετα και την αλοιφη και μαλιστα εις διπλουν γιατι τα συμπτωματα δεν υποχωρουσαν! κι εγω ανησυχουσα παρα πολυ μηπως πειραχτει το μωρο μου αλλα ρωτησα αλλους 2 γιατρους εκτος απο τον δικο μου και ολοι με διαβεβαιωσαν πως δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας..ελπιζω να εχουν δικιο και να κραταμε σε μερικους μηνες τα υγιεστατα μπεμπεκακια μας στην αγκαλια!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Τώρα διανύω την 4η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και έχω μύκητες από πρίν μείνω έγκυος απλά δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω τον δεύτερο κύκλο της θεραπείας...Χτές το βράδυ είχα αυτή την κουβέντα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς για να κάνω το οτιδήποτε το μόνο που επιτρέπεται είναι πλύσεις με χαμομήλι και μετά την 12η εβδομάδα βλέπουμε....επίσης καλό κάνουν οι πλύσεις με baking soda αλλά και αυτές μετά την 12η εβδομάδα...επομένως υπομονή άλλους δυό μήνες...:)

 

Μα δεν είναι θέμα υπομονής, είναι θέμα αντοχής! Όσο το αφήνεις τόσο θα χειροτερεύει και μετά θα είναι αρκετά δύσκολο να θεραπευθεί, θα χρειαστείς κάτι πολύ δυνατό. Η καντιτίαση εξαντλεί τον οργανισμό και σε ρίχνει ψυχικά και σωματικά.

 

Το χαμομήλι μόνο προσωρινή ανακούφιση μπορεί να σου προσφέρει. Όπως μου είπε και η γυναικολόγος μου, αν δεν βάλεις κάτι ενδοκολπικά τότε δεν πρόκειται να φύγει ο μύκητας.

 

Πάντως αν θες να δοκιμάσεις οι τρεις επιλογές που ανέφερα πιο πάνω είναι απόλυτα φυσικές και ασφαλείς για οποιοδήποτε στάδιο της εγκυμοσύνης.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις μανούλες! Γενικά έχω μια φυσιολογική εγκυμοσύνη (είμαι στη 12η βδομάδα) χωρίς προβλήματα αλλά από καιρό πριν μείνω έγκυος είχα έντονες ενοχλήσεις-φαγουρα μετά την ούρηση (συγγνώμη για την περιγραφή,δεν μπορώ να το πω πιο ευγενικά:oops:) τα οποία όμως δεν εμφάνισαν τίποτα ανησυχητικο ουτε στο παπ ούτε στις εξετάσεις ούρων που έκανα μετά μέχρι πριν 1 βδομάδα που ξαναέκανα εξετάσεις και τελικά λόγω πυοσφαιρίων ο γιατρός μου είπε να κάνω και λήψη κολπικού επιχρίσματος όπου και εντοπίστηκαν οι μύκητες...:? Ηδη πηρα 6 μέρες τα υποθετα Canesten και τα συμπτωματα έχουν σταματήσει. Ελπίζω ότι παρόλο που δεν είχα κλείσει το 3μηνο να μην επηρέασαν το μωρό μας...Εχει κανει κάποια από εσάς παρομοια θεραπεία στο πρωτο 3μηνο; Και το θέμα είναι ότι αν από τωρα εχω τετοια προβλήματα, αν αρχίσουν οι θαλασσες, τα μπάνια και οι αμμουδιές τι πρέπει να κάνω για να γλιτώσω από τετοια προβλήματα που ποτέ πριν δεν είχα;;:(

Μετα απο επεμβαση ειχα ουροκαθετηρα για 3 μηνες και επινα αντιβιωση και παρουσιαστηκαν μυκητες.Ο γιατρος μου ειπε να τρωω γιαουρτια τουλαχιστον 5 την ημερα,και πλυσεις με χαμομηλι και μου περασανε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Συγγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω,τρέχω (με αργό τζόκινγκ:D) για το γάμο της κολλητής μου που είναι το Σάββατο...

"Χαίρομαι":rolleyes: που δεν είμαι η μόνη και απ΄ότι βλέπω οι περισσότερες πανω κατω σ'αυτό το μήνα είχατε τα ίδια! Ευχαριστώ πολύ Rosie για τις πιο φυσικές λύσεις, εύχομαι ΑΝ χρειαστούν να μπορώ να τις εφαρμόσω (αν και δυσκολεύομαι λίγο με το θέμα εχμ...δαχτύλου...Αφου και τα υποθετα αναγκάστηκα να τα βαλω με τον εφαρμοστήρα γιατί με το δάχτυλο δεν εφταναν εκεί που έπρεπε και κοντευαν να βγουν!:oops: Εχω ενα θεματάκι,ούτε ταμπόν δεν έχω βαλει στη ζωή μου:shock:)

Τωρα αρχιζω να πιστευω ότι ίσως γι'αυτό δεν μου ειπε ο γιατρός να κάνω κάτι νωρίτερα, για μεγαλυτερη ασφαλεια ίσως τωρα που τελειώνει το 3μηνο. Το χαμομήλι η αλήθεια είναι ότι δεν το δοκίμασα, εστω τοπικά να με ηρεμησει τόσο καιρό. Όσο για τα γιαούρτια κάθε μέρα σχεδόν τρώω απο ένα αλλά 5 :shock: ποιος μπορεί να φάει!Επίσης μου είπαν και για ξινόγαλα αλλά ίσως είναι περισσότερο για ουρλοίμωξη,δεν ξερω...

Nouka αφού ρωτησες και άλλους γιατρους με βγάζεις κι εμένα από τις τύψεις μου και μακάρι όλα να είναι καλά!:-)

Τι άλλο να κανουμε βρε κορίτσια, τα βαμβακερά εννοείται ότι είναι αποκλειστικότητα από την πρώτη μέρα που έμαθα για το μωράκι, τα ντουζακια μας επισης καθημερινά, ε αν χρειαστεί να μουλιάζω όοολη μερα θα το κάνω και αυτό!Μόνο τη θαλασσίτσα δε θ'αντέξω να μη δω όλο το καλοκαίρι! Ηδη τη σκεφτομαι και θέλω τόσο να βουτήξωωωωω!:D

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα στον 3ο μηνα και ο γιατρος ηταν καθετος οτι το μονο προβλημα ειδικα για το 1ο τριμηνο ειναι η ληψη φαρμακων απο το στομα. Οποτε κολπικα υποθετα και αλοιφες ειναι η ιδανικη λυση γιατι απο την αλλη δεν μπορεις να αφησεις το προβλημα να χειροτερευει. Ειχα κι εγω τις αμφιβολιες μου, ομως με αυτην την διαδικασια ησυχασα και μαλιστα επειτα επο 15 μερες επανηλθε η φυσικη υγρασια του κολπου και ειμαι μια χαρα. Και φυσικα οπως ειπες κι εσυ εννοειται, πλυσιμο με χλιαρο προς κρυο νερο (ζεστο και υγρο περιβαλλον ευνοει την αναπτυξη των μυκητων), καλο στεγνωμα στην περιοχη, βαμβακερα εσωρουχα, ρουχα που δεν σε σφιγγουν για να αεριζεται η περιοχη οσο το δυνατον και οχι αφρολουτρα και αρωματικα σαπουνια.

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι μήκυτες είναι κάτι φυσιολογικό και καλό είναι να αντιμετωπίζονται μόνο με φυσικούς τρόπους. Τα φάρμακα απλά νααπαράγουν το πρόβλημα, δεν το λύνουν οριστικά. Πόσο μάλλον σε περίοδο εγκυμοσύνης, καλό να να αποφεύγονται τα χημικά αν υπάρχουν φάρμακα της φύσης. Η Rosie τα περιέγραψε τέλεια!!

 

2. Κολπικό τζελ Ιμαλαϊων της Αγιουρβίδα: θα το βρεις πάλι σ' όλα τα μεγάλα φαρμακεία που πουλάνε φυσικά προϊόντα. Είναι πολύ αποτελεσματικό.

 

3. Σκόρδος: πάρε μια σκελίδα καθαρισμένη σκόρδο και αν το αντέχεις (εννοώ να μην σε τσούζει) σκίσε τη λίγο ή κόψε την στη μέση. Βάλε λίγο λαδάκι στο δάκτυλό σου και βάλε τη βαθιά μέσα στον κόλπο. Άλλαζε την κάθε 5-6 ώρες.

 

Αυτά ομολογώ πως δεν τα ήξερα. :idea: Εναλλακτικά με το σκόρδο μέσα στον κόλπο, να σας πω για γιαούρτι. Μετά από οδηγία του γιατρού μου (ομοιοπαθητικού) έβαζα γιαούρτι πριν κοιμηθώ για 2-3 μέρες και το πρωί πλύση εσωτερική με αραιωμένο βάμμα καλέντουλας. Αυτή η καλέντουλα έχει πια ανακυρηχθεί αγία! Εκτός από τους μήκυτες, την χρησιμοποιώ και σε μορφή κρέμας όταν βγάζω εκζέματα.. Εναλλακτικά η πλύση γίνεται και με χαμομήλι ή σοδόνερο.

 

Καλές εγκυμοσύνες εύχομαι και γρήγορα περαστικά!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για τα γιαούρτια κάθε μέρα σχεδόν τρώω απο ένα αλλά 5 :shock: ποιος μπορεί να φάει!Επίσης μου είπαν και για ξινόγαλα αλλά ίσως είναι περισσότερο για ουρλοίμωξη,δεν ξερω...

 

Το ξινόγαλο κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά όπως και το γιαούρτι, έχουνε και τα δύο προβιοτικά. Ούτε κι εγώ μπορούσα να τρώω πολύ γιαούρτι οπότε πήρα κάψουλες προβιοτιοτικών τις οποίες έβαζα και κολπικά (ξέχασα να το αναφέρω αυτό!). Το καλό με τη μέθοδο αυτή είναι ότι δεν χρειάζεται να τις αφαιρέσεις όπως με το σκόρδο, αλλά ο σκόρδος είναι σίγουρα πολύ πιο αποτελεσματικός!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σε όλες και χρόνια πολλά στις μανούλες!:D Στις εγκυούλες εύχομαι του χρόνου να γιορτάζουν αγκαλιά με το ζουζουνάκι τους και να είναι (είμαστε) τρισευτυχισμένες! Δε βλέπω την ώρααααα!!:D

Προς το παρόν είμαι οκ χωρίς ενοχλητικά συμπτώματα και όλα καλά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο...Επαφές εννοείται δεν είχαμε στη θεραπεία. Μετά φαντάζομαι είναι καλύτερα να είμαστε με προφυλακτικό ε;:roll:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εγω δεν ειχα καποια παρομοια εμπειρια αλλα να σας πω οτι ο δικος μου γυναικολογος και στις δυο εγκυμοσυνες προς αποφυγη ολων αυτων των δυσαρεστων πραγματων μου ειχε δωσει και εβαζα μια φορα την εβδομαδα ενα κολπικο υποθετο dactarin αν θυμαμαι καλα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ετσι δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εγω δεν ειχα καποια παρομοια εμπειρια αλλα να σας πω οτι ο δικος μου γυναικολογος και στις δυο εγκυμοσυνες προς αποφυγη ολων αυτων των δυσαρεστων πραγματων μου ειχε δωσει και εβαζα μια φορα την εβδομαδα ενα κολπικο υποθετο dactarin αν θυμαμαι καλα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ετσι δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα...

 

Ναι, κι εμένα η γυναικολόγος μου μου είπε να βάζω προληπτικά κάτι μια φορά τη βδομάδα αλλά να προτιμήσω τα φυσικά προϊόντα όπως τα υπόθετα καλέντουλας ή το τζελ ιμαλαϊων.

 

Τώρα επειδή είμαι στο τέλος βάζω υπόθετο καλέντουλας βράδυ παρά βράδυ, τρέμω μην το ξαναπάθω γιατί δεν κάνει να βάλω κάτι φαρμακευτικό τις τελευταίες βδομάδες!

 

Ναι αποφεύγονται οι επαφές κατά τη μυκητίαση και μετά μόνο με προφυλακτικό. Αλλά και πάλι φοβάμαι τόσο πολύ να μην ξαναπάθω τώρα στο τέλος που τις κόψαμε τελείως!:(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ο σκόρδος είναι ισχυρό αντιμικροβιακό και αντιμυκητιακό και αποτελεί μια από τις πιο αποτελεσματικές θεραπείες κατά των μυκήτων. Το πιο μεγάλο διάστημα αυτής της εγκυμοσύνης το πέρασα μ΄ένα σκόρδο στον κόλπο :oops:

 

:shock: :shock: :shock: Αν δεν ήξερα πόσο αξιόλογο και ψαγμένο άτομο είσαι θα έλεγα πως κάνεις πλάκα!!!!!

Ευτυχώς μύκητες δεν έχω πάθει ποτέ, αν μου τύχει (χτύπα ξύλο) σίγουρα αυτό θα κάνω.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock: :shock: :shock: Αν δεν ήξερα πόσο αξιόλογο και ψαγμένο άτομο είσαι θα έλεγα πως κάνεις πλάκα!!!!!

Ευτυχώς μύκητες δεν έχω πάθει ποτέ, αν μου τύχει (χτύπα ξύλο) σίγουρα αυτό θα κάνω.

 

Χα χα, ούτε κι εγώ θα μπορούσα να το φανταστώ ποτέ αυτό! Το είχα διαβάσει σε ξένα φόρουμς και μ' ένα απλό google search πήρα εκατοντάδες hits πάνω στο θέμα! Ορίστε και ένα άρθρο από το Midwifery Today με επιστημονικές αναφορές:

 

How to Treat a Vaginal Infection with a Clove of Garlic

 

Όταν αργότερα το συζήτησα με τη γυναικολόγο μου (αφού το δοκίμασα, δεν άντεχα τη φαγούρα!) μου είπε ευτυχώς ότι το γνωρίζει και ότι το συστείνει κι αυτή, απλά της έκανε εντύπωση που έσκιζα τον σκόρδο και τον έβαζα όσο πιο βαθιά μπορούσα με τα δάκτυλα μου, χωρίς γαζούλα, applicator, κορδονάκι κτλ. :oops:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλη ευαισθησια στις κολπιτιδες και υποφερω χρονια. Το γιαουρτι που ειχα δοκιμασει, με ανακουφισε αλλα προσωρινα. Για το σκορδο δεν το γνωριζα, ουτε για το τζελ Ιμαλαιων. Προσφατα εμαθα οτι υπαρχουν υποθετα καλεντουλας. Το σκορδο φανταζομαι ειναι θεραπευτικο. Τα υπολοιπα δρουν και προληπτικα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το σκορδο φανταζομαι ειναι θεραπευτικο. Τα υπολοιπα δρουν και προληπτικα?

 

Ναι, σύμφωνα με τη γυναικολόγο μου το τζελ Ιμαλαϊων μπορείς να το βάζεις μια φορά τη βδομάδα προληπτικά και τα υπόθετα πιο συχνά (όπως ανέφερα πιο πάνω εγώ τώρα τα βάζω βράδυ παρά βράδυ παρόλο που δεν έχω τώρα μυκητίαση γιατί είμαι στις τελευταίες βδομάδες εγκυμοσύνης και δεν θέλουμε να έχει μύκητες ο γενετικός σωλήνας.

 

Επίσης προληπτικά να παίρνεις προβιοτικά καθημερινά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σύμφωνα με τη γυναικολόγο μου το τζελ Ιμαλαϊων μπορείς να το βάζεις μια φορά τη βδομάδα προληπτικά και τα υπόθετα πιο συχνά (όπως ανέφερα πιο πάνω εγώ τώρα τα βάζω βράδυ παρά βράδυ παρόλο που δεν έχω τώρα μυκητίαση γιατί είμαι στις τελευταίες βδομάδες εγκυμοσύνης και δεν θέλουμε να έχει μύκητες ο γενετικός σωλήνας.

 

Επίσης προληπτικά να παίρνεις προβιοτικά καθημερινά.

 

Σ΄ευχαριστω. Η ομοιοπαθητικη με ειχε βοηθησει, αλλα δεν ειμαι σε φαση που μπορω να κοψω τον καφε τωρα. Θα κανω προληπτικη θεραπεια, γιατι δεν αντεχω αλλα φαρμακα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια λίγες μέρες πριν μάθω ότι ήμουν έγκυος είχα πολύ έντονη φαγούρα. Ο γιατρός ήταν κάθετος να κάνω μόνο πλύσεις με χαμομήλι.

 

Εμένα προσωπικά το χαμομήλι με έχει σώσει αρκετές φορές από έντονή φαγούρα (υποψία μυκητίασης) αλλά όταν λέμε πλύσεις έγω έκανα συνέχεια. Και 5 φορές την ημέρα. Κορίτσια θα σωθείτε. Καλύτερα να αποφεύγονται τα φάρμακα.

 

wannabe-mom καλύτερα να αποφύγεις τα μπάνια στη θάλασσα, δεν είναι καθόλου απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τάρα αν δεν είσαι έγκυος τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις θεραπευτικά σε περίπτωση άλλης μυκητίασης και Tea Tree Oil ενδοκολπικά σ' ένα ταμπόν με λίγο λαδάκι (πχ καλέντουλας). Και πάλι αν κάνεις ένα google search για "yeast infection tea tree oil" θα βρεις σε πολλά σάιτ ακριβείς οδηγίες. Λένε ότι πάρα πολύ αποτελεσματικό στην καταπολέμηση των μύκητων.

 

Πολλές κοπέλες μάλιστα το χρησιμοποιούνε και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά εγώ δίσταζα λίγο οπότε το έβαζα μόνο εξωτερικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τάρα αν δεν είσαι έγκυος τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις θεραπευτικά σε περίπτωση άλλης μυκητίασης και Tea Tree Oil ενδοκολπικά σ' ένα ταμπόν με λίγο λαδάκι (πχ καλέντουλας). Και πάλι αν κάνεις ένα google search για "yeast infection tea tree oil" θα βρεις σε πολλά σάιτ ακριβείς οδηγίες. Λένε ότι πάρα πολύ αποτελεσματικό στην καταπολέμηση των μύκητων.

 

Πολλές κοπέλες μάλιστα το χρησιμοποιούνε και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά εγώ δίσταζα λίγο οπότε το έβαζα μόνο εξωτερικά.

 

Οχι δεν ειμαι εγκυος. Το tea tree oil το ειχα χρησιμοποιησει καποια στιγμη, ισως και να ηταν στη διαρκεια της τελευταιας εγκυμοσυνης, αλλα δεν εκανε τιποτα. Προφανως τοσα χρονια φαρμακευτικης αγωγης επηρρεαζουν...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον πάντως το ότι σε βοήθησε η ομοιοπαθητική.

Η γυναικολόγος μου παρόλο που είναι και ομοιοπαθητικός δεν μου σύστησε κανένα ομοιοπαθητικό σκεύασμα παρά μόνο τις φυσικές εναλλακτικές που ανέφερα πιο πάνω.

Εκτός και αν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είμαι έγκυος...

 

Επειδή με ταλαιπώρησε πολύ η μυκητίαση στην εγκυμοσύνη αυτή διάβασα τόσα πολλά που θα μπορούσα να γράψω βιβλίο επί του θέματος :roll:

 

Γνωρίζω ότι η διατροφή επηρεάζει αλλά η δική μου διατροφή είναι πολύ προσεγμένη και ακόμη και η γυναικολόγος μου ισχυρίζεται ότι οφείλεται στις ορμόνες της εγκυμοσύνης (γιατί δεν το έπαθα όμως και στην πρώτη;; ).

 

Προληπτικά επίσης μπορείς να πίνεις χυμό cranberry (όχι αυτό με τη ζάχαρη, υπάρχει συμπηκνωμένος χωρίς ζάχαρη στα βιολογικάδικα) και κατά τη διάρκεια της μυκητίασης έπαιρνα 4 ταμπλέτες cranberry την ημέρα.

Επίσης βοηθάει πολύ αν εισάγεις στη διατροφή σου καρυδέλαιο (coconut oil) γιατί είναι αντιμικροβιακό και αντιμυκητιακό (μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εξωτερικά στις περιπτώσεις μυκητιάσεων του στήθους μια είναι ακίνδυνο για τα βρέφη).

 

Good luck! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ομοιοπαθητικη για διαφορες παθησεις, και ειχε δυναμωσει το ανοσοποιητικο μου. Δεν ειχα χρησιμοποιησει καποιο ενδοκολπικο σκευασμα.

Ξερω οτι το ασπρο αλευρι και η ζαχαρη επηρρεαζει στους μυκητες, αλλα εγω κανω διατροφη. Εχω ευαισθησια στα γυναικολογικα, και ουρολοιμωξεις παθαινω συχνα. Για τον χυμο το ακουσα προσφατα οτι βοηθαει στην ουρολοιμωξη. Αν θελεις στειλε μου με π.μ. τα στοιχεια της γυναικολογου σου. Με ενδιαφερει οτι ειναι ομοιοπαθητικος, και φανταζομαι εισαι ευχαριστημενη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ευαισθησια στα γυναικολογικα, και ουρολοιμωξεις παθαινω συχνα. Για τον χυμο το ακουσα προσφατα οτι βοηθαει στην ουρολοιμωξη.

 

Ναι ο χυμός από cranberry βοηθάει πολύ και στις ουρολοιμώξεις. Ουρολοίμωξη έπαθα μετά τη γέννα και επειδή θήλαζα η γυναικολόγος μου δεν ήθελε να πάρω τίποτα το φαρμακευτικό οπότε την καταπολεμήσαμε με χυμό cranberry, cranberry tablets (αυτές πάλι μπορείς να τις πάρεις προληπτικά, δύο την ημέρα αν θυμάμαι καλά) και εχινάκεια.

 

Θα σου στείλω πμ σε λίγο με τα στοιχεία της.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...