Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σχοινακι Αγ.Ειρηνησ χρυσοβαλαντου


Recommended Posts

ολα ειναΙ στην αθηνα...εχω μηλο και λαδακι αν θελεις...ελα απο το σπιτι να σου δωσω.

 

σε ευχαριστω κ μονο που το λες,σου εστελα πμ.

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα!η Οσια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου ειναι και δικη μου προστατιδα.την ζωνη την φορας αφου νηστεψεις και φας το μηλο και φυσικα πριν μεινεις εγκυος!!!!την φορας συνεχεια!ακομα και οταν εχεις επαφη με τον αντρα σου!και την βγαζεις μονο οταν θες να κανεις μπανιο!και το ιδιο ισχυει και οταν μεινεις εγκυος μεχρι να γεννησεις(οδηγιες απο τις καλογριες της μονης στην λυκοβρυση αττικης.την πρωτη και ισως μοναδικη μονη της Οσιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου). νηστεψα,εφαγα το μηλο και εμεινα εγκυος στην κορουλα μου και οταν στην αρχη ακομα αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα υγειας την εταξα στην χαρη της να βγαλω το ονομα της.οι καλογριες που το συζητησα μαζι τους μου ειπαν οτι οσα παιδια ταζονται στην Οσια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου να βγει το ονομα της πρεπει να ειναι Χρυσοβαλαντω/ης και οχι Ειρηνη καθως ειναι αλλη η Αγια Ειρηνη και αλλη η Οσια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου....

επισης το μηλο και η ζωνη υπαρχουν στην μονη.τηλ δεν υπαρχει.μονο με αλληλογραφια μπορεις να επικοινωνησεις,αν δεν μπορεις να πας εκει.

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν ήρθα στην Αθήνα για να κάνω εξωσωματική για 5η φορά, πήγαμε στο μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου στη Λυκόβρυση.Μήλο μου είχαν φέρει πολλές φορές και είχα νηστέψει και μετά το έτρωγα.Αυτή τη φορά πήρα τη ζώνη και μόλις τελειώσα την προσπάθεια της εξωσωματικής πριν μάθω ότι είμαι έγκυος τη φόρεσα.Μετά από λίγες μέρες ανήμερα του Αγίου Ραφαήλ Λαμπροτρίτη έμαθα ότι είμαι έγκυος.Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 7ο μήνα και έχω δυο κοριτσάκια, πρόκειται να κάνω καισαρική και τη ζώνη θα τη βγάλω μόλις με το καλό γεννήσω και δω τα κοριτσάκια μου!!!!!!!

Αννα μπορείς να βρεις από το google το τηλέφωνο της μονής και να τους πεις να σου στείλουν ζώνη, μήλο, αγιασμό και λαδάκι!!

Μεγάλη η Χάρη της να βοηθάει όλο τον κόσμο!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!! Τι ζώνη είναι αυτή?? Την φοράς στην κοιλιά μέσα από τα ρούχα αν κατάλαβα καλά?? Επίσης πας στο μοναστήρι και σου δίνουν ένα μήλο?? Πόσες μέρες πρέπει να έχεις νηστέψει για να το φας?? Πρέπει να το φάω μαζί με τον άντρα μου ή μόνο εγώ?? Και λαδάκι ζητάς στο μοναστήρι και σου δίνουν?? Καταιγισμό ερωτήσεων ε?? σορυ.... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!! Τι ζώνη είναι αυτή?? Την φοράς στην κοιλιά μέσα από τα ρούχα αν κατάλαβα καλά?? Επίσης πας στο μοναστήρι και σου δίνουν ένα μήλο?? Πόσες μέρες πρέπει να έχεις νηστέψει για να το φας?? Πρέπει να το φάω μαζί με τον άντρα μου ή μόνο εγώ?? Και λαδάκι ζητάς στο μοναστήρι και σου δίνουν?? Καταιγισμό ερωτήσεων ε?? σορυ.... :oops:

καλημερα ιωαννα

το μηλο για να το φας πρεπει να νυστεψεις κ συ κ ο αντρας σου 3 μερες την ζωνουλα θα την φορας μεσα απο τα ρουχα δεμενη στην κοιλια σου εγω φοραω της παναγιας την ζωνη πριν ακομα μεινω εγκυος κ θα την βγαλω οταν παω να γεννησω

κ λαδακι θα βαλεις μονη σου ρωτησε εκει αν θες απο που μπορει να το παρεις αν κ νομιζω οτι θα το βρεις μονη σου γεμηζεις η ιδια απο το καντηλακι της αγιας μπουκαλακια πουλανε εκει

ευχομαι η αγια να σε βοηθησει οπως βοηθησε εμενα κ ολες τις γυναικες να μεινουν εγκυες κ να γινουν μητερες

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!! Τι ζώνη είναι αυτή?? Την φοράς στην κοιλιά μέσα από τα ρούχα αν κατάλαβα καλά?? Επίσης πας στο μοναστήρι και σου δίνουν ένα μήλο?? Πόσες μέρες πρέπει να έχεις νηστέψει για να το φας?? Πρέπει να το φάω μαζί με τον άντρα μου ή μόνο εγώ?? Και λαδάκι ζητάς στο μοναστήρι και σου δίνουν?? Καταιγισμό ερωτήσεων ε?? σορυ.... :oops:

 

Γειά σου Ιωάννα!!!!Είναι ένα λεπτό σχοινάκι (σαν χοντρή κλωστή να φανταστείς) και το φοράς μέσα από τα ρούχα.Το μήλο σου το δίνουν από το μοναστήρι, νηστεύεις 3 μέρες και από λάδι και μετά κοινωνείς και το τρως.Αν θέλει μπορεί να νηστέψει και ο σύζυγος και να φάτε και οι δύο.Επίσης αγόρασα ένα βιβλιαράκι με την παράκληση της Αγίας Ειρήνης από το μοναστήρι και μου είπαν οι μοναχές ότι κατά τις μέρες της 3ήμερης νηστείας πρέπει να διαβάζουμε καθημερινά την παράκληση.Λαδάκι και αγιασμό σου δίνουν στο μοναστήρι.

Link to comment
Share on other sites

χάρη στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου γεννήθηκα κι εγώ. η μητέρα μου μετά από 2 αποβολές, δύο χρόνια προσμονής, σοβαρά προβλήματα υγείας, με έταξε στη χάρη Της, πήρε το μήλο, έδεσε τη μέση της με το σχοινάκι και ήρθα εγώ. 5 κιλά μωρό!

 

από τότε μου έχει μεταδώσει την ευγνωμοσύνη της για την Αγία, την αγάπη της για Εκείνη. όποτε την επικαλέστηκα, στα δύσκολα, σε χειρουργεία, σε εξετάσεις, στην εγκυμοσύνη μου, στο κρεβάτι όσο είχα αποκόλληση, ήταν δίπλα μου. στη χάρη Της έδωσα το 2 όνομα της κόρης μου. δυστυχώς αλλιώς το είχα σκεφτεί. αλλιώς ήρθαν τα πράγματα.

πάντα την έχω στην προσευχή μου για την οικογένειά μου!

πολλές ξαδερφούλες μου απέκτησαν παιδί, όταν την επικαλέστηκαν σε αυτή τους την επιθυμία.

Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη που είσαι δίπλα μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αγοραζουμε πίστη.

αν ενδιαφέρεσαι να σου δώσουν για τη γυναίκα σου και γι 'αυτό τα αποδέχεσαι ως θαυματουργά, θα βρεις τον τρόπο να σου τα στείλουν.

αν θέλεις, στέλνεις κάτι για το μοναστήρι. έκείνοι βοηθούν κόσμο που πεινάει.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώσατε για να πάρετε αυτά τα θαυματουργά αντικείμενα?

αφου δεν πιστευεις γιατι μπερδευεσαι και μαλιστα με πολυ ειρωνικο υφος; κανε την δουλεια σου και ασε μας να κανουμε την δικη μας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ξερω οτι τη ζωνη της Αγιας τη φορας μονο οταν εισαι εγγυος κ οχι πριν....Ειστε σιγουρες οτι μπορεις να τη φορας πριν????:shock:

για ποια ζωνη μιλας Χρυσοβαλαντη; την Αγια Ζωνη της Παναγιας ή της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για ποια ζωνη μιλας Χρυσοβαλαντη; την Αγια Ζωνη της Παναγιας ή της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντω;

Της Χρυσοβαλάντου....Για της Παναγιας πρωτη φορα την ακουω....που μπορω να την βρω(της Παναγιας)????

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Της Χρυσοβαλάντου....Για της Παναγιας πρωτη φορα την ακουω....που μπορω να την βρω(της Παναγιας)????

συγνωμη αλλα εχω σημερα πολλα στο κεφαλι μου! δεν εχεις ακουσει για την Αγια Ζωνη της Παναγιας; εγω πηγα σε ενα μοναστηρι και μολις ειπα στον καλογερο τι παθαμε πως χασαμε το παιδι μου την εδωσε και μου ειπε αφου εξολογηθω και νηστεψω να την φορεσω και πριν την εγκυμοσυνη και μετα..

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα εχω σημερα πολλα στο κεφαλι μου! δεν εχεις ακουσει για την Αγια Ζωνη της Παναγιας; εγω πηγα σε ενα μοναστηρι και μολις ειπα στον καλογερο τι παθαμε πως χασαμε το παιδι μου την εδωσε και μου ειπε αφου εξολογηθω και νηστεψω να την φορεσω και πριν την εγκυμοσυνη και μετα..

 

δηλαδή σε οποιοδήποτε μοναστήρι την δεινουν????

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ η ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΩ ήταν ανέκαθεν η προστάτιδά μού και επισκέπτομαι συχνά το μοναστήρι με το άντρα μου και τον γιό μου. Προσπαθούσαμε περίπου 1,5 χρόνο να μείνω έγκυος με αρκετές δυσκολίες και μόλις έβαλα την ζώνη τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος!!την φορούσα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και την έβγαλα λίγο πρίν μπώ στο χειρουργείο. Με βόηθησε η Αγία να πάνε όλα καλά γιατί κόντεψα να το χάσω το μωρό μου.

 

Πίστη να έχετε και θα σας βοηθήσει η Αγία Ειρήνη να το θυμάστε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε οποιοδήποτε μοναστήρι την δεινουν????

στον τοπο μου υπαρχει ομωνυμο μοναστηρι αλλα εγω την πηρα απο το Πορτο Λαγος.. ειχαμε παει εκδρομη και πηγαμε στο εκκλησακι που ειναι στην λιμνη στον Αγιο Νικολαο.. συναντησαμε εναν πολυ καλο μοναχο με ολη την σημασια της λεξεως και προτου τελειωσω την κουβεντα μου μου εφερε την ζωνη και ενα φυλακτο για την κορη μου.. φυσικα δεν πληρωσα τιποτα.. γιατι πρεπει να τα λεμε και αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ η ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΩ ήταν ανέκαθεν η προστάτιδά μού και επισκέπτομαι συχνά το μοναστήρι με το άντρα μου και τον γιό μου. Προσπαθούσαμε περίπου 1,5 χρόνο να μείνω έγκυος με αρκετές δυσκολίες και μόλις έβαλα την ζώνη τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος!!την φορούσα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και την έβγαλα λίγο πρίν μπώ στο χειρουργείο. Με βόηθησε η Αγία να πάνε όλα καλά γιατί κόντεψα να το χάσω το μωρό μου.

 

Πίστη να έχετε και θα σας βοηθήσει η Αγία Ειρήνη να το θυμάστε αυτό.

πόσο χαίρομαι!!!!!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας

 

αγαπητά μέλη έτσι ώστε να έχετε το χώρο να επικοινωνήσετε για το θέμα της θρησκείας κ πίστης ειδικά σε σχέση με την σύλληψη παρακαλούμε επισκεφτείτε το συγκεκριμένο καφέ που ανοίξαμε, στο φόρουμ του parentscafe.gr με τιτλο Σύλληψη: Θρησκεία κ Ελπίδα !

όπου μπορείτε να καταθέσετε τις ιστορίες σας καθώς και τις ιστορίες ή εμπειρίες άλλων ειδικά για αυτό το θέμα.

 

Σας περιμένουμε στο τόπικ

Σύλληψη: Θρησκεία κ Ελπίδα !

που βρίσκεται στην ενότητα

clear.gifΔιάφορα Ενημερωτικά Social Groups

 

 

Οδηγίες εγγραφής:http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

 

 

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού: http://parents.org.gr/forum/showthre...32#post1397532

 

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...