Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση με 2 ή παραπάνω νονούς


Recommended Posts

Εκεί που δε βρίσκαμε νονό, κι από την αγωνία μας κάναμε πολλές προτάσεις και τώρα δεν ξέρω πώς να ...τους περιορίσω! Ποιον αριθμό νονών βρίσκετε υπερβολικό; Πόσοι μπορούν να έχουν κάποιο ρόλο στην τελετή;

Την άποψή σας παρακαλώ!

 

Μέχρι δυο, νομίζω. Περισσότεροι, ίσως να φαίνεται υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρόκειται βασικά για φίλες μεταξύ τους οπότε θα υπάρχει συνεννόηση. Όμως δεν θα ήθελα να στέκονται απλά στην εκκλησία και να μην έχουν να κάνουν τίποτε. Και να μη δείχνει γελοίο!

 

 

Ποιός σου είπε ότι δεν θα κάνουν τίποτα??Μαζί θα πούνε το πιστεύω και μαζί θα λαδώσουν.Απλά η μία θα το πάρει αγκαλιά μόλις το βγάλει ο παπάς από την κολυμπήθρα και η άλλη όταν θα γυρνάνε γύρω από αυτήν.Το έχω δει πολλές φορές.

Απλά,μην θεωρείς ότι επειδή είναι φίλες,θα υπάρχει οπωσδήποτε και συνεννόηση.Έχω καεί,γι'αυτό στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΝΤΡΕΨΑΝ 2 ΑΝΤΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ,Ο ΕΝΑΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΣ,ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΟΝΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΝΑΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΤΗ ΔΕΙ ΣΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ.....

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα 2 νονες: την κολλητη της μαμας μου και την αδερφη του μπαμπα μου.

πασχα κ.λπ η μια μου επαιρνε ρουχα κι αλλη παιχνιδια. νιωθω πολυ τυχερη μεγαλωνοντας γιατι εχω γνωρισει αρκετα ατομα που μετα ην βαφτιση τους δεν κρατησαν επαφες με τους νονους και αντιστιχα νονους που δανιζονται οι συννεουνται με τους γονεις για τα δωρα γιατι δεν "βγαινουν" οικονομικα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φανατικά υπέρ του ενός νονού. Μπορώ να δεχτώ τους δύο νονούς (που δεν είναι ζευγάρι εννοείται) αλλά παραπάνω από δύο γίνεται κατά τη γνώμη μου γελοίο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε χαρτί που μας έδωσε η εκκλησία όταν πήγαμε να κλείσουμε ημερομηνία βάφτισης έγραφε ότι επιτρέπεται μόνο ένας ανάδοχος :?::?:

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου εχει δυο νονες που δεν εχουν σχεση μεταξυ τους. Η μια πηρε τον σταυρο και η αλλη τα βαφτιστικα. Επειδη εχει δυο ονοματα το ενα το φωναξε η μια και το αλλο η αλλη. Στην αρχη του μυστηριου την κρατουσε η μια αγκαλια και μετα την κολυμπηθρα την πηρε η αλλη. Ειπαν μαζι και οι δυο το πιστευω και την λαδωσαν και οι δυο.

Το Πασχα παιρνουν εναλλαξ την λαμπαδα. Δεν υπηρξε μεχρι τωρα κανενα απολυτως προβλημα.

Τον γιο μου τον βαφτισαν παλι δυο νονες αλλα ηταν μαμα και κορη (η κορη τοτε ηταν 9 ετων). Εννοειται οτι δεν εχει προκυψει κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είμαι υπέρ του ενός νονού ή δύο αν πρόκειται για ζευγάρι! Νομίζω παραπάνω απο δύο είναι υπερβολικό!

Βέβαια όταν είναι δύο ή παραπάνω οι νονοί μπορούν να συνεννοούνται με τους γονείς για το τί θέλει το παιδί και να παίρνει ο ένας π.χ τη λαμπάδα με το αβγό και ο άλλος τα παπούτσια! Αλλά πάντα σε συνεννόηση με τους γονείς γιατί αν τα παίρνουν όλα διπλά στο παιδί στο τέλος θα μάθει σε πολλα δώρα και αναπόφευκτα θα γίνονται συγκρίσεις μεταξύ των νονών για το ποιός έχει φέρει το καλύτερο, ακριβότερο!

 

Link to comment
Share on other sites

σε χαρτί που μας έδωσε η εκκλησία όταν πήγαμε να κλείσουμε ημερομηνία βάφτισης έγραφε ότι επιτρέπεται μόνο ένας ανάδοχος :?::?:

αυτο συμβαινει γιατι ο νονος εκτος απο την λαμπαδα και τα αλλα δωρακια, στα "χαρτια" φερει την ευθυνη αναδοχου γονεα (μπορεισ να τσεκαρεις και τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης σου ή του αντρα σου). το οτι ενας ειναι ο αναδοχος ειναι κατι εντελως τυπικο και γραφιοκρατικο. το ονομα θα ειναι ενα που θα συμπληρωθει αλλα τα ατομα μπορουν να ειναι στο μυστηριο οσα θελουν οι γονεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εκκλησιαστικα μεχρι 2 νονοι. τωρα ειτε ενας ειναι ειτε δυο το θεμα ειναι το εξης: αγαπαμε το παιδι εφ'ορου ζωης και δεν το ξεχναμε ποτε.

 

Το ξέρεις σίγουρα αυτό; Τυπικά η εκκλησία δέχεται μέχρι δύο; Και στα χαρτιά γράφεται ένας ανάδοχος;

Ας μου πει κάποιος να καταλάβω τελικά τι ισχύει.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις σίγουρα αυτό; Τυπικά η εκκλησία δέχεται μέχρι δύο; Και στα χαρτιά γράφεται ένας ανάδοχος;

Ας μου πει κάποιος να καταλάβω τελικά τι ισχύει.

 

 

Γιατί δεν ρωτάς καλύτερα στην εκκλησία που θα γίνει η βάφτιση??Κάποια πράγματα που για μερικούς είναι αυτονόητα,μπορεί να διαφέρουν από ενορία σε ενορία και από παπά σε παπά.Ρώτα για να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ της άποψης του ενός νονού. Εγώ το βαπτιστήρι μου το αισθάνομαι κυριολεκτικά παιδί μου και όταν με φωνάζει νονά, είμαι ευτυχισμένη. Δεν θα ήθελα ποτέ να μοιραστώ αυτή την λεξούλα ''νονά'' με κανέναν άλλον. Αυτή δεν είναι εξάλλου και η χριστιανική έννοια του νονού; Πνευματική μητέρα ή πατέρας. (αν και δεν είμαι της εκκλησίας)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα θα βαφτισουμε ενα παιδακι εγω και η γυναικα μου μαζι το θεμα ειναι ο παπαs δεχεται κατι τετοιο?

δεν εχω παει ποτε σε βαπτιση με 2 νονουS

πχ o εναs θα πει το πιστευω και ο αλλοs θα λαδωσει υπαρχει προβλημα?

πωs γινεται η διαδικασια με 2 νονουs?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ έχω πάει σε βάφτιση με 2 νονούς, και οι δύο λένε μαζί το Πιστεύω, και οι 2 μαζί τα λόγια μετά και οι 2 λαδώνουν το παιδί!!

Με το καλό η βάφτιση και πάντα άξιοι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα βαφτισουμε ενα παιδακι εγω και η γυναικα μου μαζι το θεμα ειναι ο παπαs δεχεται κατι τετοιο?

δεν εχω παει ποτε σε βαπτιση με 2 νονουS

πχ o εναs θα πει το πιστευω και ο αλλοs θα λαδωσει υπαρχει προβλημα?

πωs γινεται η διαδικασια με 2 νονουs?

Εχουμε γινει και εγω και ο αντρας μου νονοι σε 1παιδακι.Να σου πω την αληθεια,ο αντρας μου ειπε'' το πιστευω'' και μαζι λαδωσαμε.Και βεβαια δεχεται ο παπας.

Με το καλο.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 παιδιά μου είχαμε 2 νονούς. Και οι δύο είπαν το Πιστεύω (ταυτόχρονα) και οι δύο λάδωσαν. Ο ένας μόνο υπέγραψε. Καλύτερα να έχεις ενημερώσει τον παπά από πριν μην δημιουργηθεί κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τον παπα. μαζι θα πουν Πιστευω, εξορκισμους, συντασσομαι, κλπ. μαζι θα λαδωσουν και μαζι θα γυρισουν το παιδι οταν βαπτισθει, δηλ. λιγο ο ενας και λιγο ο αλλος. και οι 2 υπογραφουν το χαρτι.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

μαζι θα γυρισουν το παιδι οταν βαπτισθει, δηλ. λιγο ο ενας και λιγο ο αλλος.

 

 

Δεν έχω δει ποτέ να το γυρίζουν και οι δύο μαζί.Στις βαφτίσεις που έχω πάει,ο ένας κρατούσε το μωρό και ο άλλος την λαμπάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...