Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;;;;


Recommended Posts

Εδώ!!! εδώ!!! κι εγώ με την πρώτη έπιασα δίδυμα. Στον πρώτο υπέρηχο δεν φάνηκαν και τα δύο, ούτε και στον δεύτερο!!! Στον τρίτο όμως ξεπρόβαλε και ο ντροπαλούλης. Γέννησα πριν ένα χρόνο περίπου, κι εγώ με τον Δασκαλάκη. Έμεινα ευχαριστημένη από τον γιατρό. Ό,τι θέλεις από πληροφορίες ή για τον γιατρό ή για ο,τι δήποτε σχετικό, στη διάθεσή σου:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ευχαριστώ, anonymi δεν σε βρίζω :lol: :lol: απλά θα προσέχω πάρα πολύ την επόμενη φορά. Λιονταράκι μου είπε ο γιατρός δεν θέλω να βάλεις 5 κιλά αλλά αν θα βάλεις μέχρι 15 καλά θα είναι. Τώρα εξαρτάται και από την όρεξη. Βάσω μην απογοητεύεσαι ίσως την επόμενη φορά......να σου τύχει κι εσένα τέτοιος μπουναμάς :mrgreen:. Αlice 6 ο Δασκαλάκης φαίνεται έμπειρος γιατρός, έβγαλα πολύ καλά συμπεράσματα. Εσένα στα πήρε με καισαρική;;

 

Σημ: Μarcopolo στην αρχή που μπήκα και είδα τόσο πολύ κόσμο νόμιζα ότι κάτι μοιράζουν εκεί.........αφού όταν έφυγα νόμιζα πως θα ζητήσω αυτόγραφο!!!!!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ, anonymi δεν σε βρίζω :lol: :lol: απλά θα προσέχω πάρα πολύ την επόμενη φορά. Λιονταράκι μου είπε ο γιατρός δεν θέλω να βάλεις 5 κιλά αλλά αν θα βάλεις μέχρι 15 καλά θα είναι. Τώρα εξαρτάται και από την όρεξη. Βάσω μην απογοητεύεσαι ίσως την επόμενη φορά......να σου τύχει κι εσένα τέτοιος μπουναμάς :mrgreen:. Αlice 6 ο Δασκαλάκης φαίνεται έμπειρος γιατρός, έβγαλα πολύ καλά συμπεράσματα. Εσένα στα πήρε με καισαρική;;

 

Σημ: Μarcopolo στην αρχή που μπήκα και είδα τόσο πολύ κόσμο νόμιζα ότι κάτι μοιράζουν εκεί.........αφού όταν έφυγα νόμιζα πως θα ζητήσω αυτόγραφο!!!!!!!!!!:-D

 

Είναι πολύ έμπειρος γιατρός, συνεννοήσιμος, χαμογελαστός και τον βρίσκεις γενικώς στο τηλέφωνο. Στα αρνητικά του, θεωρώ ότι δεν λέει όχι σε καμία, και έχει πήξει από κόσμο, δεν ξέρω αν το κάνει από φιλαργυρία ή από φιλότιμο. Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί να ασχοληθεί λεπτομερώς με την κάθε περίπτωση. Έχω κατα νου και κάποια συγκεκριμενα παραδείγματα, εάν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε και με πμ, γιατί δεν θέλω να τον εκθέσω, αφού ό,τι σου πω αποτελεί προσωπική μου γνώμη αλλά αυτόν μπορεί να τον βλάψει, δεν ξέρω. Πάντως ούτε πολλά λεφτά μας πήρε, και ήρθε και στο δωμάτιο πολλές φορές αφότου γέννησα, πιστέυω ότι αν ήθελα να κάνω κι άλλο παιδί θα ξαναπήγαινα σε αυτόν. Ναι, με καισαρική μου τα πήρε, από την αρχή σχεδόν μου είπε ότι δεν αξίζει να το παλέψουμε για φυσιολογικό, μπορεί το ένα να βγει κανονικά και το άλλο να θέλει καισαρική, ή μπορεί το δεύτερο να δεχτεί πολλή πίεση από τις συσπάσεις, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα σε γελάσω,. Εμένα δεν με ένοιαζε και τόσο πολ΄πυ αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ έμπειρος γιατρός, συνεννοήσιμος, χαμογελαστός και τον βρίσκεις γενικώς στο τηλέφωνο. Στα αρνητικά του, θεωρώ ότι δεν λέει όχι σε καμία, και έχει πήξει από κόσμο, δεν ξέρω αν το κάνει από φιλαργυρία ή από φιλότιμο. Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί να ασχοληθεί λεπτομερώς με την κάθε περίπτωση. Έχω κατα νου και κάποια συγκεκριμενα παραδείγματα, εάν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε και με πμ, γιατί δεν θέλω να τον εκθέσω, αφού ό,τι σου πω αποτελεί προσωπική μου γνώμη αλλά αυτόν μπορεί να τον βλάψει, δεν ξέρω. Πάντως ούτε πολλά λεφτά μας πήρε, και ήρθε και στο δωμάτιο πολλές φορές αφότου γέννησα, πιστέυω ότι αν ήθελα να κάνω κι άλλο παιδί θα ξαναπήγαινα σε αυτόν. Ναι, με καισαρική μου τα πήρε, από την αρχή σχεδόν μου είπε ότι δεν αξίζει να το παλέψουμε για φυσιολογικό, μπορεί το ένα να βγει κανονικά και το άλλο να θέλει καισαρική, ή μπορεί το δεύτερο να δεχτεί πολλή πίεση από τις συσπάσεις, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα σε γελάσω,. Εμένα δεν με ένοιαζε και τόσο πολ΄πυ αυτό το θέμα.

 

 

Alice 6 σε ευχαριστώ, σου έχω στείλει ήδη π.μ. και σε ρωτάω κάποια πράγματα. Κάθε απάντηση δεκτή. Περιμένω και τα παραδείγματα που έχεις κατά νου γράψτα και αυτά. Θα περιμένω. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. :-D

Link to comment
Share on other sites

ελενα μου τι ευχαριστα νεα!!:-Dπω πω πραγματικα χαρηκα πολυ για σας!!:-Dνα εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου τα διδυμακια σου!!!:-D

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελενα μου τι ευχαριστα νεα!!:-Dπω πω πραγματικα χαρηκα πολυ για σας!!:-Dνα εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου τα διδυμακια σου!!!:-D

 

 

mother's heart τι κάνεις;;; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Παρα λίγο να σε φτάσω, άλλο ένα να καθόταν και θα αποκτούσα τρία παιδιά με την μία. Καλά θα έπαιρνα τα βουνά. :lol: :lol: :lol: Όχι πως και τώρα απέχω πολύ :mrgreen:...... μέχρι να το συνειδητοποιήσω.....:roll:

Link to comment
Share on other sites

mother's heart τι κάνεις;;; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Παρα λίγο να σε φτάσω, άλλο ένα να καθόταν και θα αποκτούσα τρία παιδιά με την μία. Καλά θα έπαιρνα τα βουνά. :lol: :lol: :lol: Όχι πως και τώρα απέχω πολύ :mrgreen:...... μέχρι να το συνειδητοποιήσω.....:roll:

 

χαχαχα!!ελενα μου ειναι οντως λιγο δυσκολα στην αρχη!αλλα θα εχεις τοσες χαρες,τοσα χαμογελα,τοσες αγκαλιτσες,τοσα ναζακια γυρω σου,που θα λες χαλαλι η κουραση!!!θα δεις!!θα απορησεις κ συ με τον εαυτο σου,οταν καταλαβεις οτι ολα θα γινονται ολο κ πιο ευκολα!!:lol:

πολυ συγκινουμαι οταν ακουω για διδυμακια!!!:D

οταν με το καλο γεννησεις,θα δεις που ολο θα χαμογελας αυθορμητα κ θα λαμπεις απο ευτυχια,ξεροντας οτι μεσα στο σπιτι σας εχετε 2 μωρουλινια!!θα ανυπομονεις να ξυπνησουν για να σε κοιταξουν κ να τα σφιξεις στην αγκαλια σου!!!:-D

θα χαρω πολυ να τα λεμε κ τοτε!!να μας λες πως ειναι η ζωη σου με τα μικρουλια!!

χαρηκα απιστευτα για σενα!!αληθεια!!:-Dμολις ειδα οτι ανοιξες εσυ το θεμα,χαμογελουσα μεχρι τ'αυτια!!ισως επειδη εχουμε μιλησει κ αλλες φορες!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια είναι δυνατόν...:D

Κι εγώ με την πρώτη...δεν πρόλαβα και να το γλεντήσω λίγο καιρό δηλαδή:P:p:p

Και το αντιληφθήκαμε στον 3ο υπέρηχο,εκεί να δεις σοκ!Αφού επέμενα ότι η γιατρός κάνει λάθος.:D

Ιστορικό στην οικογένειά μου δεν υπήρχε.(άλλωστε στην δική μου περίπτωση του ενός σάκου δε νομίζω πως τίθεται θέμα κληρονομικότητας)

 

Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό τα μωράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Έλενα άκου και κάτι που ξέχασα πιο πάνω να σου αναφέρω.

 

Ή αδελφή θείας μου (η οποία είχε γεννηθεί δίδυμη αλλά δεν έζησε η αδελφή της αλλά και η μαμά τους δίδυμη) έχει κάνει 3 φορές δίδυμα!:shock::shock::shock::shock::shock: μια φορά στην πρώτη εγκυμοσύνη μια στην τρίτη, και μια στην τέταρτη! έχει γενικά 7 παιδιά!! μόνο από το τρίτο ζευγάρι των διδύμων παλλινδρόμησε το ένα μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα άκου και κάτι που ξέχασα πιο πάνω να σου αναφέρω.

 

Ή αδελφή θείας μου (η οποία είχε γεννηθεί δίδυμη αλλά δεν έζησε η αδελφή της αλλά και η μαμά τους δίδυμη) έχει κάνει 3 φορές δίδυμα!:shock::shock::shock::shock::shock: μια φορά στην πρώτη εγκυμοσύνη μια στην τρίτη, και μια στην τέταρτη! έχει γενικά 7 παιδιά!! μόνο από το τρίτο ζευγάρι των διδύμων παλλινδρόμησε το ένα μωρό.

 

 

 

Θ Ε Ε ΜΟΥ!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πάντως έχω διαβάσει ότι δεν είναι μόνο η κληρονομικοτητα ή η υποβοηθουμενη εγκυμοσύνη παράγοντες για δίδυμα, αλλά επίσης η ηλικία και ο σωματοτυπος παίζουν ρόλο! Με το καλό τα διδυμακια σου !!!!!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια εγω είμαι στην 24η εβδομαδα σε διζυγωτικα διδυμα διαφορετικου φυλου.Πρώτη εγκυμοσύνη,πρώτη (μιση) ελεύθερη φορα μετα απο 11 χρονια προφύλαξης:shock::shock::shock:Στην οικογένεια είχαμε και οι 2 διδυμους παπούδες, οπότε το είχαμε στο μυαλό μας.Εγώ αν και δεν το κατάλβε η γιατρός με την πρώτη, είχα μια υποψια:lol:

Οσων αφορα στην κληρονομικοτητα (μεχρι και 7 γενιες πίσω)απο αυτα που συζητησα με τη γιατρο μου και απο αυτα που έχω διαβάσει είναι καθαρα θέμα της γυναικας και μάλιστα απο τη μεριά της μάνας της:shock:γιατι τα διζυγωτικά είναι 2 ωάρια οπότε οτι κληρονομηκότητα και να έχει ο άντρας 2 ωάρια δεν μπορεί να κατεβάσει:mrgreen::mrgreen::mrgreen:Επίσης υπάρχει και η περιπτωση να μην οφειλεται μια διδυμη κυηση στην κληρονομικότητα αλλα στη μορφολογία της γυναίκας.Γυναικες ευσωμες ψηλες απο 30 εως 35 και με μεγαλο κύκλο έχουν περισσότερες πιθανότητες.Ενω οι γυναικές που ανηκουν στην μαυρυ φυλη εχούν 25% περισσότερες πιθανότητες.

Για τα μονοζυγώτικα δίδυμα (που είναι ένα θαύμα της φύσης:)) είναι καθαρά τυχαίο γεγονός το οποίο δεν έχει καμία σχέση με κληρονομικότητα και μορφολογια σώματος για αυτό είναι και εξαιρέτικα σπάνιο φαινόμενο 3 στις 1000 γεννήσεις...

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

διαβαστε κι αυτο :

Είμαι έγκυος. Μπορεί να είναι δίδυμα ;

Σύμφωνα με τους ερευνητές, κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου απίθανο, αφού εκτιμάται ότι πολλές εγκυμοσύνες, ακόμη και 1 στις 10, ξεκινούν ως πολύδυμες, αλλά στην πορεία γεννιέται τελικά μόνο το ένα μωρό. Το άλλο έμβρυο συχνά χάνεται τόσο νωρίς, που δεν το αντιλαμβάνεται κανείς. Δεν είναι, όμως, καθόλου απίθανο να ακούσετε τελικά από το γιατρό σας το ευχάριστο νέο: «Υπάρχουν δύο καρδιές που χτυπάνε στη μήτρα!». Πότε;

Στην 8η εβδομάδα. Το υπερηχογράφημα θα σας αποκαλύψει αν κυοφορείτε δίδυμα. Σε τέτοια περίπτωση, ο γιατρός θα παρατηρήσει δύο ­καρδιακές λειτουργίες, πιθανώς και δύο σάκους, πλακούντες κλπ. Η υποψία βέβαια για δίδυμα μπορεί να υπάρξει ακόμη και από την 7η εβδομάδα.

 

H γιαγιά μου είχε δίδυμα. Θα κάνω κι εγώ ;

Όλες οι γυναίκες που έχουμε δίδυμα στην ευρύτερη οικογένειά μας έχουμε σκεφτεί ότι ίσως θα μπορούσαμε κι εμείς με τη σειρά μας να αποκτήσουμε δίδυμα. Πιθανώς -αν και οι γυναικολόγοι διαφωνούν, επειδή θεω­ρούν τις πολύδυμες κυήσεις πιο επικίνδυνες- να μας φαίνεται και καλή ιδέα... Με μία εγκυμοσύνη και μία γέννα, δύο παιδιά και ξεμπερδεύουμε! Ας δούμε, λοιπόν, σύμφωνα με τους ειδικούς, αν έχουμε τέτοια προδιάθεση ή όχι:

› Τα μονοζυγωτικά δίδυμα: Προκύπτουν τυχαία, με συχνότητα που υπολογίζεται 3 στις 1.000, επειδή για κάποιους λόγους χωρίζεται στα δύο το γονιμοποιημένο ωάριο.

› Τα Διζυγωτικά: Υπάρχουν κάποια προδιαθεσικά στοιχεία για να κάνει μια γυναίκα δίδυμα που προκύπτουν από δύο διαφορετικά ωάρια και σπερματοζωάρια, αλλά σχετίζονται μόνο με τη γυναίκα και την ωορρηξία της και όχι με το σύντροφό της ή την όποια οικογενειακή προδιάθεση από τη δική του πλευρά. Έτσι, τα διζυγωτικά δίδυμα είναι πιο συχνά, όταν η μητέρα:

● Έχει οικογενειακό ιστορικό με δίδυμα στην οικογένεια, κυρίως αν η μητέρα της είναι δίδυμη (θεωρείται ότι υπάρχει μια οικογενειακή προδιάθεση). Οι ειδικοί έχουν παρατηρήσει ότι συνήθως στις οικογένειες με διζυγωτικά δίδυμα υπάρχουν και άλλα δίδυμα στην ευρύτερη οικογένεια.

● Είναι μεγαλύτερη σε ηλικία. Σύμφωνα με έρευνες, φαίνεται να διπλασιάζονται οι γεννήσεις διδύμων, όταν η μητέρα έχει περάσει την ηλικία των 35 ετών.

● Ξεπερνά το μέσο όρο στο ύψος και το πάχος.

● Είχε και άλλες εγκυμοσύνες στο παρελθόν.

● Καταναλώνει πολλά γαλακτο­κομικά και γενικά ζωικά προϊόντα. Σύμφωνα με έρευνες, όταν η γυναίκα είναι χορτοφάγος, έχει πέντε φορές λιγότερες πιθανότητες να αποκτήσει δί­δυμα.

● Ανήκει στη μαύρη φυλή.

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ανυσηχω πολυ γτ εχω ακουσει πωσ το ενα ειναι μεγαλυτερο κ το αλλο πιο μικρο κ με λιγοτερα κιλα..ενημερωστε με αν ξερεται κατι...σασ ευχαριστω προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Αχ! και εμείς περιμένουμε τα δίδυμα μας... με 2 φορές που κάναμε ελεύθερα τα πετύχαμε και να σκεφτείτε φοβόμουν ότι θα δυσκολευτώ να κάνω παιδιά!!!! Ιστορικό υπάρχει στην οικογένεια, η αδερφή της μαμάς μου έχει δίδυμα διχοριακά όπως και εγώ αλλά ποτέ δεν περίμενα ότι θα τα περιμένω και εγώ... μήπως τελικά να παίρναμε και κανένα λαχείο;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχθές επισκέφθηκα για πρώτη φορά τον γιατρό, (Δασκαλάκη) ήμουν κοντά στην 7 εβδομάδα. Μόλις με εξέτασε με ρώτησε αν έχουμε ιστορικό δίδυμων κυήσεων στην οικογένεια….. του είπα όχι………μάλιστα του διευκρίνησα πως η σύλληψη αυτή έγινε με την πρώτη επαφή που είχα ελεύθερα με τον άνδρα μου μετά από χρόνια προφυλάξεων διότι δεν θέλαμε παιδιά τον πρώτο καιρό. ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......μου λέει συγχαρητήρια είστε η πρώτη στην οικογένεια που κυοφορείτε δίδυμα και μάλιστα σε διαφορετικούς σάκους…… κ.λ.π. τα υπόλοιπα δεν τα πολυκατάλαβα γιατί είχα πάθει ψιλοεγκεφαλικό. Πείτε μου όσες γνωρίζετε είναι δυνατόν χωρίς να υπάρχει ανάλογο ιστορικό, χωρίς να έχει μεσολαβήσει η επιστήμη και με μια μόνο φορά να συμβεί τέτοια σύλληψη;;;; Έχετε ανάλογα περιστατικά;;; Κοντεύω να τρελαθώ από την ώρα που το έμαθα, έπαθα σοκ! Στην συνέχεια ακούσαμε καρδιές, εκεί μου ήρθε το δεύτερο εγκεφαλικό, σε σημείο που εγώ και ο άνδρας μου να φύγουμε από το ιατρείο ξεχνώντας όλες τις ερωτήσεις που θέλαμε να κάνουμε……

Σημ: και για να γελάσουμε…… μου λέει ο γιατρός: καλά να πάθεις, αφού φυλαγόσουν τόσο καιρό σου ήρθαν όλα μαζί. :roll:

Συγχαρητηρια και με το καλο.

Αν ψαξεις στην οικογενεια ολο και κατι θα βρεις ;).

Η δευτερη εγκυμοσυνη μου και με επαφες μονο τον πρωτο μηνα, ηταν διδυμη. Στην πορεια βρηκαμε πολλα διδυμα στην οικογενεια στο πολυ πολυ παρελθον κτλ κτλ.

Alice ειναι πολυ πιθανον να μην ξερει η φιλη μας αν ειναι στον ιδιο σακο ή οχι. Τα δικα μου στην 8η εβδομαδα φαινοντουσαν να ειναι στον ιδιο σακο. Στην αυχενικη μου ειπαν οτι ηταν σε διαφορετικο και στο β επιπεδου οτι απλα εχουν μια διαχωριστικη γραμμη στον εναν σακο. Υπαρχουν λοιπον διδυμες κυησεις που οι δυο σακοι μπορει να ειναι διπλα διπλα και οχι ο ενας πανω κατω, δεξια αριστερα και δεν φαινεται ξεκαθαρα απο την αρχη. Και για να μην νομιζεις οτι ο γιατρος ηταν ασχετος, το β επιπεδου στο Ιασω μου το ειχε κανει τοτε ο Παπαναγιωτου που πολλες τον εχουν θεο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χαχαχα!!! Τι μου θυμίζεις!!! Καθυστέρηση...Δεν επιδιώκαμε εγκυμοσύνη...Κάνω το τεστ...θετικό! Λέμε οκ, άντε, θα'χουμε παιδάκι! Πάμε στο γιατρό, μας πάει στον υπέρηχο, ρωτάει για ιστορικό διδύμων στην οικογένεια, δεν το είχα ψάξει ποτέ, δεν το είχα καν σαν πιθανότητα, νομίζω οτι με ρωτάει έτσι, πληροφοριακά, λέω μάλλον όχι κ αυτός λέει με ένα ατάραχο ύφος: "δίδυμα είναι"!!! Σε διαφορετικό σάκο! Εκείνο το σπαστικό γέλιο-κλάμμα που δε σταματάει δε το'χω ξανακάνει ποτέ!!! 5 ετών σήμερα, αγοράκι-κοριτσάκι! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετά την πρώτη φορά χωρίς προστασία είπα σε μια φίλη μου "ε, με μια φορά δεν νομίζω να έμεινα έγκυος..." αυτή ήταν ετοιμόγεννη τότε, είχε μείνει και αυτή με την πρώτη φορά και μου κούναγε το κεφάλι. Ένα μήνα αργότερα πήγα για τεστ παπ με την αδερφή μου και μου είπε η γιατρός μου "μα, εσύ είσαι έγγυος"! Ευτυχώς ήταν και η αδερφή μου εκεί, γιατί πήρα μεγάλη χαρά -κυρίως επειδή ήταν δίδυμα- και ήθελα να τη μοιραστώ :)

Γέννησα στις 34+1 με καισαρική και παρόλο που ήταν μεγαλούτσικα τα παιδιά (2,020+2,250) έμειναν 2,5 μήνες στη μονάδα εντατικής θεραπείας (φρίκη...)

Τώρα κλείνουν χρόνο και έχουν γίνει κουκλιά, είναι η χαρά μου και οι 2!

Να ξέρεις οτι σου έτυχε λαχείο, όταν με κοιτάζουν και τα 2 και μου χαμογελάνε είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο :)

να σου ζήσουνε!

Link to comment
Share on other sites

ναι καλε γινεται!η αδερφη μου μια φορα χωρις προφυλαξη κ τσουπ!διδυμακια!στη 2 εγκυμοσυνη ειχα διδυμα αλλα απο την αρχη το αποροφησε ο αλλος.ακουσαμε μια καρδια αλλα οι σακοι ηταν 2.αντε με το καλο!αν πας για τριτο σε βλεπω πολυτεκνη!!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κορίτσια! :P

Κι εμείς δίδυμα από τον πρώτο μήνα "προσπαθειών" (1η εγκυμοσύνη)! Σε διαφορετικούς σάκους! Εκ των υστέρων μάθαμε ότι η αδερφή του παππού μου ήταν δίδυμη με ένα αγοράκι που είχε πεθάνει. Η μαμά μου πάντα έλεγε ότι έχουμε ιστορικό στο σόι, αλλά κι εκείνη δε θυμόταν λεπτομέρειες.

Στις 4/4 μπαίνουμε στον 4ο και αύριο πάμε για την αυχενική διαφάνεια!

Έχουμε πολύ αγωνία! Περιμένουμε πώς και πώς να τα ξαναδούμε!

Να'στε όλες καλά και να τα χαίρεστε τα διδυμάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά! Όλα καλά με την αυχενική! Περιμένουμε τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις αίματος τώρα! Μάλλον αγοράκια και τα δύο!! :) Αλλά δεν είναι βέβαιο ακόμη.. Εύχομαι τα καλύτερα και σε 'σένα! Καλό μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα καλημέρα

μια από τα ίδια κι εμείς... πρώτη φορά γονείς με δίδυμα και έχουμε φρικάρει!!! έπρεπε να το περιμένουμε μιας και στην οικογένεια από όσο ξέρω έχουμε 3 γενιές δίδυμα, αλλά δε μας πήγε καθόλου στο μυαλό γιατί έχουμε και μια παλινδρόμιση στο ιστορικό μας.

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...