Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κοριτσια και απο οτι το κοβω οντως δε θα τη φτασω γιατι πηγα σημερα να κανω κολπικη εξεταση και εκτος του οτι εχει μαλακωσει ο τραχηλος αρχιζει και η διαστολη μου 1 δαχτυλο χωραει στο τραχηλο μεχρι να μεγαλωσει να περασει το μωρο πιστευω οτι εχω ωρες τι λετε και σεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ βρε κοριτσια εγω ειμαι 33 εβδομαδες και υποφερω απο τσιμπιματα πονους στη μεση και στην καισαρικη!! χαλια οι συσπασεις με εχουν τρελανει...ο γιατρος φοβατε μην γεννησω προωρα με τρελανε στα χαπια..μαγνησιο αμοξιλ βολταρεν υποθετα και κρεμα σηδιρο ασβεστιο χαμος ειναι τοσα που τα ξεχναω..νιωθω να ξεκολανε οι γοφοι μου απο πανω απο κατω χαμος!!θα με δει παλι στης 5 μαιου ελπιζουμε να μην γεννησουμε νωριτερα!!και να σταματησουν οι πονοι!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Teddy-tedi με τόσα φάρμακα πιστεύω ότι το έχετε υπό έλεγχο. Μην ανησυχείς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις εσύ την κατάσταση είναι να ξεκουράζεσαι και να πίνεις μπόλικο νεράκι (έτσι μου έλεγαν εμένα στο Αλεξάνδρα για τις πρόωρες συσπάσεις)...Και υπομονή...

 

 

Χριστίνα είσαι κοντά από ότι φαίνεται. Άντε με το καλό, να κρατήσει λίγο η γέννα και να χαρείς το παιδάκι σου στην αγκαλίτσα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια πηγα σημερα. 1 δαχτυλο χωρουσε λεει στον τραχηλο και εχει μειωθει το αμνιακο υγρο. θα παω παλι ή Δευτερα ή Τεταρτη και αν εχει μειωθει κι αλλο θα μπω για προκληση κι εγω. κριμα ρε γμτ. ηθελα να ερθει φυσιολογικα ο μπεμπης μου...

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχθες πέθανα στον πόνο... τα κοκκαλα μου ανάμεσα στους προσαγωγούς δεν μπορούσα να κουνηθώ το βράδυ ούτε να περπατήσω.... βέβαια είχα μια παρα πολύ κουραστική ημέρα στην δουλεία και μετά περπάτησα και καμια ώρα....τσιμπήματα δεν έχω ... συχνοουρία ναι ... το μωρό έχει βάλει το κεφάλι όλο μεσα στην λεκάνη έτσι μου είπε η γιατρός... ίσως γι αυτό πονάνε τα κοκαλά μου...

κορίτσια στον τελευταιο υπέρηχο η μπέμπα βυζαινε το δάχτυλό της... μαγική στιγμή...αντε πότε θα την συναντήσω;;

την Μ.Δευτέρα θα κάνω κι εγώ κολπική εξέταση..

38+2 σήμερα κι εγώ panmarne πάμε μαζί.... που γενάς;

Link to comment
Share on other sites

Στο Αλεξάνδρα! Πήγα σήμερα για την κολπική. Και εμένα το μωράκι είναι χαμηλά πολύ λέει ο γιατρός, ο τράχηλος είναι μαλακός, η διαστολή στο.....0,5:(, οι συσπάσεις αμέτρητες, τα τσιμπηματάκια επίσης πολλά εδώ και καιρό, η μέση καμιά φορά ακούγεται σαν να σπάει κάτι, τα ποδαράκια μου δεν με κρατάνε....ε αυτά... Ελπίζω η μπεμπούλα μου να αποφασίσει ότι είναι έτοιμη να βγει στον κόσμο στην 39η εβδομάδα και να έχει πάρει ότι καλύτερο από εμένα μέχρι τότε...Θέλω να τη δω....και να τη γεμίσω φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για μενα ειναι λιγο νωρις αλλα με αφησε σπιτι ο γιατρος γιατι ειναι χαμηλα πολυ το μωρο και φοβαται για πρωρο τοκετο.αυτο που λενε με την κοιλια το ξερετε? δηλαδη ποσα δαχτυλα κατω απ το στηθος πρεπει να ειναι η κοιλια για να ξερεις οτι ειαι πολυ χαμηλα το μωρο σε σημειο που κοντευει ο τοκετος?

τωρα αυτα εναι φιλοσοφιες αλλα μηπως ξερετε αυτη τη θεωρια?

γιατι μου φαινεται πολυ χαμηλα σημερα και νιωθω πιεση παλι χαμηλα

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω το μπεμπη μου να τον αγκαλιασω και να τον φιλησω ρε κοριτσια γνωριζει καμια μηπως ποσο κραταει η διαστολη του τραχηλου?γιατι πηγα χθες το πρωι και χωρουσε στο τραχηλο 1 δαχτυλο που σας ειπα και νομιζα οτι το πολυ μεχρι σημερα θα εχω το μπεμπη μου μηπως εκανα λαθος?δηλ μπορει να διαρκει και μερες αντι για ωρες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια γνωριζει καμια μηπως ποσο κραταει η διαστολη του τραχηλου?γιατι πηγα χθες το πρωι και χωρουσε στο τραχηλο 1 δαχτυλο που σας ειπα και νομιζα οτι το πολυ μεχρι σημερα θα εχω το μπεμπη μου μηπως εκανα λαθος?δηλ μπορει να διαρκει και μερες αντι για ωρες?

 

δεν έχω ιδέα... καμία να μας διαφωτίσει???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι πως διαστολή 1-2 εκατοστά (ίσως και παραπάνω) μπορεί μία γυναίκα να έχει και εβδομάδες προς το τέλος της εγκυμοσύνης της. Μπορεί όμως και από την ώρα που θα αρχίσει να ανοίγει να ξεκινήσει σύντομα και ο τοκετός. Πάντως, ο τοκετός σου δεν έχει αρχίσει μόνο και μόνο επειδή έχεις διαστολή. Αλλιώς θα σε κρατούσαν.

Όπως και να 'χει είναι πολύ θετικό πως έχει γίνει ήδη αυτή η προετοιμασία. Μάλλον θα γεννήσεις γρήγορα κι εύκολα!!!!!!

Εύχομαι με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

χριστινα μ :ναι για ιπποκρατειο στεφτομαι αλλα δεν εχω παει καθολου εκτος απο μια φορα στην αρχη που ποναγα.....λεσ να εχω προβλημα αν τυχει να εφημερευει αυτο>????

 

φοβαμαι γαμωτο τι θα συναντησω...οσο πλησιαζει ο καιροσ θελω το κοριτσακι μ και απο την αλλη με φοβιζει.ουφ

 

εσυ πωσ νιωθεις νομιζω 18 εχεισ πητ?

 

Εχω πονο συνεχεια απο κατω ειναι φυσιολογικο ανοιγει κι αλλο αυριο που θα παω μπορει να με κρατησουν το πιο πιθανο γιατι τη πεμπτη ειχα διστο λη 1,5 τωρα λογικα θα εχει ανοιξει κι αλλο θα δειξει αν πας παντως στο ιπποκρατειο και σε οποιο εφημερευει θα σε γεννησουν δεν υπαρχει προβλημα μη φοβασαι ολα καλα θα πανε η ΠΗΤ μου ειναι αυριο αντε να δουμε...:lol:

Link to comment
Share on other sites

οχι κοριτσια δε με κρατησαν και στεναχωρεθηκα ειχα 2,5 διαστολη και με αφησαν γιατι αν το προκαλουσαμε με φαρμακα το πιο πιθανο ηταν να παω καισαρικη πηρα παραταση ως τη πεμπτη αν δε γεννησω τη παρασκευη 8 το πρωι γενναω στεναχωρεθηκα ηθελα το μωρακι μου να το κρατησω στην αγκαλια μου αλλα αυτο εχει αλλα σχεδια τοσο πολυ του αρεσει και δε βγαινει τι να πω πια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σημερα ξυπνησα με πονο εντονο χαμηλα και το αποτελεσμα πηγα στη τουαλετα και μου επεσε η βλεννη μου πολυ χαρηκα αντε πλησιαζω ποσο μακρια ειμαι δε ξερω αλλα σιγουρα πλησιαζω ειχε καμια αναλογη εμπειρια να μου πει μετα απο ποσο γεννησε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι ώρες μακριά νομίζω κοριτσάκι μου - άντε με το καλό σου εύχομαι - και μετά να γράφεις κι εσύ στο ποστ που μόλις ανοίξαμε για τις φρέσκες μαμάδες!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ χριστινα μου γέννησα μετά από μερικές μερούλες που είδα την βλεννη... αλλά εγώ έπαιρνα τα χάπια για τις συσπάσεις και μπορεί γι'αυτο να μην γέννησα μέσα σε λίγες ώρες...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια σημερα 37+3 και εχω βλενες με καφετια μεσα απο το πρωι.

 

πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι τα πρωτα σημαδια του τοκετου και να με δει το πρωι.

 

λετε να εφτασε η ωρα?

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια σημερα 37+3 και εχω βλενες με καφετια μεσα απο το πρωι.

 

πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι τα πρωτα σημαδια του τοκετου και να με δει το πρωι.

 

λετε να εφτασε η ωρα?

 

elmat αφου εχεις και καφετια...ειναι θεμα ωρων...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

elzu σε ευχαριστω πολυ τι χαπια επαιρνες για να κανει η μητρα σου συσπασεις?

 

χριστινα μου για να μην εχω συσπασεις...και γι'αυτο κατεληξα να μην εχω συσπασεις πταν επρεπε...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

elmat ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση.ειμαι 37 εβδομαδων και 3 ημερων και σημερα το πρωι ειχα κατι ροζ.μετα τιποτα βεβαια...πηρα τηλ τον γιατρο και μου ειπε οταν ξεκινησω να ποναω να τον ξαναπαρω....εσυ πως εισαι ? αντε να δουμε .........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια...!

Διανυω αισιως την 36 βδομαδα.

Να ρωτησω κατι αν σας ετυχε..

Μηπως ειχατε πριν τον τοκετο κραμπες στον κολπο? εδω και λιγες μερες εχω και σημερα το πρωι ηταν πιο εντονες.

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...