Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

AVTO PU KATALAVENO EGO INE OTI TA SIMTOMATA DEN LENE PANDA TIN ALITA EXO PONOUS PERIODOY, PONAI I MESI MU, EXO POLLES SISPASIS,EXO EMA, EXO KLISI TIS 40 EVDOMADES...PERPATAO 2 ORES TIN I MERA,,, K TIPOTA EGO POTE TA PARO AGALIA TO AGORI MU??? ME EXI PARI APO KATO OLI AVTI I KATASTASI

Link to comment
Share on other sites

Πόνος στο ισχίο και χαμηλά πίσω στη λεκάνη, μαζί με πόνο περιόδου, αλλά και μία τάση για τουαλέτα (που είναι αληθινή μάλλον γιατί έχω να πάω από προχτές...) υπάρχει περίπτωση να σημαίνει κάτι...?:?:

Link to comment
Share on other sites

AVTO PU KATALAVENO EGO INE OTI TA SIMTOMATA DEN LENE PANDA TIN ALITA EXO PONOUS PERIODOY, PONAI I MESI MU, EXO POLLES SISPASIS,EXO EMA, EXO KLISI TIS 40 EVDOMADES...PERPATAO 2 ORES TIN I MERA,,, K TIPOTA EGO POTE TA PARO AGALIA TO AGORI MU??? ME EXI PARI APO KATO OLI AVTI I KATASTASI

 

Ο γιατρός σου Μαράκι τι σου έχει πει...Είσαι σίγουρα κοντά στο πολυπόθητο, αλλά μήπως να μίλαγες και με εκείνον?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγώ είχα αίμα με βλέννα το μεσημέρι κατα τις 2 και γέννησα το βράδυ.Οι συσπάσεις μου άρχισαν 7 η ώρα το απογευμα και γέννησα σε 5 ώρες.Ελεγα του γιατρου οτι έχω αίμα με βλέννη και μου έλεγε δεν γεννάς ακόμα θα το καταλάβεις.Πονούσα στην κοιλιά χωρίς ομως καποια συχνότητα. ακονίστα.Μετά τις 7 πονούσα με περιοδικότητα.Το αστείο είναι οτι είχα διαβάσει εδώ οτι μπορεί το αίμα με βλέννη να είναι σημάδι τοκετου και το έλεγα στο γιατρό μου και δεν το πιστεύε.Τελικά μου είπε γύρω στις 6 να πάω στο μαιευτήριο να με δεί η μαία αφου τον είχα πρήξει στα τόσα τηλεφωνήματα.οταν πηγα είχα διαστολη 1. Το ενστικτό μου εκεινο το πρωί μου έλεγε οτι θα γεννησω.Το ενιωθα !!

Καλη λεφτερία σε όλες σας:P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ERMA MU PIGES ME DIASTOLI 1 K GENNISES XORIS PROKLISI??? SE ROTAO JATI EXO DIASTOLI (2 K KATI) EDO K MIA EVDOMADA

Ναι είχα 1 και σε 5 ώρες γέννησα.

να ξέρεις οτι η κάθε μια μας είμαστε ξεχωριστές.

πόσως εβδομάδων είσαι?

εγώ ήμουν 39 εβδομαδα

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας και παλι!!Απευθυνομαι κυρίως σε εσας που ηδη εχετε γινει μανουλες, αλλά και οσες είστε σε αναμονή!Ποια ήταν τα συμπτωματα που νιωθατε λίγο πριν γεννήσετε;Εγω είμαι 37w+3d και ήδη νιώθω κάποιες πιέσεις χαμηλα..αλλά ουτε συσπάσεις ούτε τίποτα..και εχω αγχωθει!!Την Παρασκευη θα εξεταστώ και κολπικά μου είπε ο γιατρός;Σε τι εξυπηρετεί αυτός ο τρόπος εξέτασης; Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη...Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...:-P

 

εγω ειχα πολυ εντοους πονους στα κοκκαλα της λεκανης(εχω στενη λεκανη) απο μια μερα πριν, μιλαμε σηκωσα ολο το νοσοκομειο, μου εκαναν παυσιπονες ενεσεις για να ηρεμησω, το μωρο εν τω μεταξυ ηταν ψηλα, διαστολη καθολου και την επομενη το πρωι σπασαν τα νερα μου και μεσα σ μιση ωρα κατεβηκε η μπεμα κι εκανα και διαστολη και ενοιωθα μονο σαν να θελω να παω τουαλεττα (ενω ειχα κανει κλυσμα την προηγουμενη), πηγα στο μπανιο τιποτα και μετα μου λενε οι μαιες οτι γενναω. και στη γεννα καθολου δεν πονεσα, δυο φορες "σφιχτηκα" και βγηκε η μπουμπου μου!!!!!

*απο την ωρα που μου εσπσαν τα νερα με εβαλαν στον καρδιοτοκογραφο, οπου βεβαια ειχα περασει και τη μιση νυχτα, και δεν εδειχνε οτι εχω πονους γεννας, ελπιζω να μην περασω το ιδο μαρτυριο και τωρα.........

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έχω και εγώ... αλλά με κρατάνε με τα χάπια οι γιατροί του νοσοκομείου που θα γεννήσω...για να μην γεννήσω ακόμα... αύριο θα δω την γιατρό μου να δω τι θα μου πει....

 

αυτα τα χαπια ρε γαμωτο..... επαιρνα στην κορη μου απο τον 5ο μεχρι τις 36 εβδομαδες τα prepar, το τι ταχυπαλμιες μου κανανε.... αλλα μετα αν δεν υπαρχει καπιος σοβαρος λογος μην παιρνες φαρμακα τις τελευταιες εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Από συμπτώματα ε... λίγα πονάκια περιόδου και μέσης από το βράδυ.. και όποτε περπατάω την νοιώθω τη μικρή να σπρώχνει, σαν σουβλίτσες... Αλλά εντάξει έχω ΠΗΤ 28/04. Δεν κατάφερα να χρησιμοποιήσω το τικεράκι να μη σας τα λέω συνέχεια...:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

panmarne, μαζι εχουμε πητ...κι εγώ μια από τα ίδια λίγα πονάκια που και πού, ελάχιστες συσπάσεις και λίο η μέση μου ιδίως αν κουράζομαι πολύ στην δουλειά.... μας βλέπω να αργούμε ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

εγω εχω ΠΗΤ 07/05, εχω 2 μερες πολυ εντονα τσιμπηματα απο κατω σα να μου περνανε βελονες και ζαλαδες που δεν οφειλονται σε πιεση ή ζαχαρο. τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι τα τσιμπηματα ειναι φυσιολογικα και η ζαλαδα ειναι επειδη ημουν ξαπλωμενη ανασκελα και πατουσα την αρτηρια που δινει αιμα στη μητρα. θα παω την Πεμπτη να με δει.

την προηγουμενη Πεμπτη μου εκανε κολπικη εξεταση και ειναι λεει και ο τραχηλος και ο μπεμπης σε μεσαια κατασταση κατι που ειναι καλο για τη βδομαδα μου και το οτι ειναι πρωτο μου μωρο.

δεν ξερω, παντως εγω δε με βλεπω να φτανω την ΠΗΤ...

εγω γενναω στο Ιασω.

με το καλο τα μπεμπακια σας!

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ενημερώσω συμφορουμίτισες (μια και σας έχω πρήξει) σχετικά με την κολπική εξέταση....την έκανα. Δεν πόνεσα... Θέλω τον τρόπο μου... Και από ότι φαίνεται τη γέννα θα την φέρουμε εις πέρας με τη μαία και όχι με το γιατρό:lol:. Να' ναι καλά η γυναίκα!!!!

 

Μου έφυγε ένα βάρος κορίτσια πραγματικά!!! Και όσο για τα αποτελέσματα της κολπικής: δεν έχω διαστολή αλλά έχει μαλακώσει ο τράχηλος...αγάλι αγάλι...;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. ειμαι 39w.απο χθες νιωθω πολυ εντονα τσιμπηματα απο κατω, κυριως το βραδυ, και σημερα καθως περπατουσα. επισης και πολυ εντονη συχνοουρια αυτες τις μερες.τι δηλωνουν αυτα τα τσιμπηματα?

αν δεν εχω γεννησει μεχρι το σαββατο θα μπω με προκληση.

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου καλημέρα.. εγώ αυτά τα τσιμπήματα τα ένοιωθα λίγο πριν γεννήσω...δεν νομίζω ότι θα αργήσεις... πάντως την πρόκληση μην την φοβάσαι...και εγώ έτσι γέννησα... είχα κολλήσει ένα ολόκληρο βράδυ διαστολή 4... άντε με το καλό κοριτσάκι μου και με έναν πόνο...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω τσιμπήματα και μάλιστα εδώ και καιρό. Είναι έντονα και συχνά κυρίως το βράδυ που φαίνεται ότι η μικρή σπρώχνει περισσότερο. Η μέση μου χτες με πέθανε κι έκανε και διάφορους ήχους (αφού τρόμαξε και ο άντρας μου). Όσο για τη συχνοουρία, άλλη δουλειά δεν κάνω...κάθε τρεις και λίγο....

 

Παρ' όλα αυτά φαίνεται να είναι νωρίς ακόμα και εγώ ανυπομονώ....:rolleyes:

 

 

Α! Σήμερα μπήκαμε αισίως στην 38η εβδομάδα!!!

Link to comment
Share on other sites

νιωθω πολυ εντονα τσιμπηματα απο κατω, κυριως το βραδυ, και σημερα καθως περπατουσα. επισης και πολυ εντονη συχνοουρια αυτες τις μερες.τι δηλωνουν αυτα τα τσιμπηματα?

Γεννάς σύντομα αυτό νομίζω!!!! Τα τσιμπήματα - σου πιέζει τον τράχηλο οπότε θέλει να βγει σιγά σιγά. Και η συχνοουρία ότι έχει κατέβει αρκετά χαμηλά και πιέζει την κύστη. Μπράβο σου, με το καλό σου εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω τα εχω ολα αυτα και μαλιστα περπαταω με τα ποδια ανοιχτα καλα πολυ γελιο δεν υπαρχει πονανε και τα κοκκαλα μου αριστερα και δεξια πανω απο τους προσαγωγους η γιατρος μου ειπε οτι ανοιγουν περπατημα πολυ παντως τσιμπηματα και ολα αυτα τα εχω στο φουλ δεν ξερω ρε κοριτσια αλλα κατι μου λεει οτι δε θα φτασω τη ΠΗΤ μου 18/4 αλλα θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι παω Χριστινα, σα την παπια. τα τσιμπηματα συνεχιζουν ακαθεκτα και οταν ειμαι ορθια και οταν περπαταω και η τουαλετα εχει αυξηθει κατα πολυ απο την προηγουμενη βδομαδα. θα παμε αυριο να δει τι γινεται...

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεννάς σύντομα αυτό νομίζω!!!! Τα τσιμπήματα - σου πιέζει τον τράχηλο οπότε θέλει να βγει σιγά σιγά. Και η συχνοουρία ότι έχει κατέβει αρκετά χαμηλά και πιέζει την κύστη. Μπράβο σου, με το καλό σου εύχομαι!!!!

 

μακαρι!!αν και το σαββατο παω μαλλον με προκληση, ελπιζω βεβαια να μπω νωριτερα!!να σου ζησει marirena η κορουλα σου!!ειδες τελικα ολες οι πρωτοτοκες φαγαμε ολο τον μηνα..:-(

 

nncXp3.png?h2VLPLkC

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...