Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαπτιση-τι κανουν οι γονεις κ τι η νονα;


stella27

Recommended Posts

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΝΟΝΑ .

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΝΟΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ :!:

 

EΓΩ ΠΟΥ ΒΑΠΤΙΣΑ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΤΗΡΑ ΜΟΥ

ΤΗΣ ΣΤΟΛΙΣΑ ΜΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΗΣΣΙΑ ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ

ΡΟΥΧΑ ΛΑΜΠΑΔΑ ΚΛΠ

ΣΗΝ ΠΑΛΙ ΣΤΟΛΙΣΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΓΙΑΤΗ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΕΓΩ

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε παιδια γιατι με εχει πιασει παλι το αντιδραστικο μου λεμεεεε.... ο στολισμος στη βαφτιση απο ποτε εχει γινει πια εθιμο και τον ζηταμε απο τη νονα???εθιμο δεν ειναι κατι που υπαρχει ανα δεκαετιες (αιωνιες,χιλιετιες κλπ κλπ ) και αναλογα τον τοπο???

 

παλια δεν υπηρχαν στολισμοι σε βαφτιση δεν υπηρχαν ξεχωριστες μπουμπουνιερες αντε για πειτε μου εσεις γιατι να τα πληρωσει η νονα το στολισμο???δεν ειναι εθιμο νομιζω....ή κανω λαθος???καμια δεκαετια το πολυ ειναι αυτο με το στολισμο στη βαφτιση...βρηκαν απλα τροπο να μας τα παιρνουν και απο εκει....

 

οπως και οι νεα μοδα να κανουμε ξεχωριστες μπουμπουνιερες...εχει γινει και αυτο εθιμο????

 

η νονα πληρωσε σε εμας τα κλασσικα....βαφτιστικα(και ολο το υπολοιπο αναγκαστικο συρφετο..λαδια,πετσετες παπουτσια κλπ κλπ),λαμπαδες,μαρτυρικα,σταυρος και την εκκλησια ....το στολισμο επειδη φαγωθηκε και ηθελε τον πληρωσε μονη της ..οχι ομως επειδη ειναι εθιμο...ΗΘΕΛΕ ....εμεις θα το πληρωναμε θελαμε δηλαδη....

 

εμεις πληρωσαμε τα ρουχαλακια πριν τη βαφτιση ,δωρα νονων,μπουμπουνιερες,προσκλητηρια,γλυκα (αλλο κουλο εξοδο,....οι μπουμπουνιερες για αυτο δεν υπαρχουν???ειναι τα κερασματα που κανανε οι παλιοι.,..τα γλυκα τι μου τα θελουν μετα???), κλπ κλπ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις τα πληρωσαμε οπως λέει η yasemi..Και θα συμφωνησω ότι εθιμο ειναι κατι που επικρατει εδω και πολλα χρόνια..Κλως ή κακως όμως και αυτα τροποποιουνται με το περασμα του χρονου και τελικα καταληγουν να μην εχουν καμια σχεση με αυτο που ηταν κάποτε..

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΣΕΜΙ

ΟΝΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΩΣ

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είμαστε από Θεσσαλονική και εγώ και η νονά, μοιραστήκαμε τις μπομπονιέρες, εμείς κάναμε τα γλυκά, το στολισμό και το φωτογράφο και η νονά πήρε το σταυρό, τα βαπτιστηκά, το δεύτερο και πληρωσε και την εκκλησία.

 

Οσο για τα μαρτυρικά δεν ήξερα καν τι είναι, εδώ στην Αθήνα τα έμαθα. Επάνω δεν εχει κρατησει σαν εθιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΗΧΙΣΕΙ Η ΒΑΠΤΗΣΗ

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ, ΓΛΥΚΑ ,ΠΡΟΣΚΙΤΙΡΙΑ,ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΜΠΑΛΟΝΙΑ

ΤΑ ΧΡΙΣΑΦΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΙΣ 2 ΝΟΝΕΣ ,ΤΡΑΠΕΖΙ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

4000 ΕΥΡΩ ΒΑΛΕ 5000 ΘΑ ΠΑΕΙ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!!

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

τι λες κοριτσι μου???εμενα τοσο στοιχισε ο γαμος μου με τραπεζι και με το γαμηλιο ταξιδι μαζιιιιιι....ποσο κοσμο εχεις? :shock::shock::shock::shock:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ασχολούμαι και επαγγελματικά με το θέμα γάμος βάφτιση κάνενας νουνός δεν αγοράζει αποκλειστικά τις μπομπονιέρες. Το 90% μόνο οι γονείς και 10% από κοινού.

 

Οσο για τον στολισμό, έλεος κορίτσια. Είναι δυνατόν να τον κάνει ο νουνός? αντε μια κολύμπήθρα και πολύ είναι, και πάλι αν θέλει. Αν εσύ ως μανα θές να κάνεις τα πάντα δεν φταίει ο νουνός... Ο στολισμός είναι εντελώς των γονιών.

 

Ο νουνός σε όλη την Ελλάδα κάνει αυτα: σταυρό, κουτι για να μπουν όλα τα συμπράγκαλα(θα μπορούσε και να είναι ενα από χαρτοκουτι λευκο στολισμένο εξωτερικα, ρουχα βαφτιστικά, λαδοπανα, λαμπάδα, λαδι σαπουνι πετσετα παππα και 3 κεράκια κολυμπήθρας. Σε κάποια μέρη έχουν και τα μαρτυρικά που τα κάνει ο νουνός. Και τέλος το 2ο ρούχο και μπιτζαμάκια(προαιρετικά) για την ημέρα του μπάνιου. Α και να μην ξεχάσω την αμοιβή της εκκλησίας την πληρώνει ο νουνος.

 

Ηρεμήστε και σταματήστε να ζητάτε από κουμπάρους νουνούς τρελλά πράγματα. Δεν θα βρίσκουμε να μας παντρέψουν και να μας βαφτίσουν τα παιδιά.

 

Κάποια κοπέλα διάβασα ότι έγραψε (δεν θυμάμαι όνομα) οτι ο νουνός κάνει και δώρο στους κουμπάρους. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται πουθενα. Δεν υπάρχει κάν λογική. Τα δώρα είναι για το παιδί όλα το οποίο και βαφτίζεται. Οι γονείς κάνουν δώρο στον νουνο που τους βάφτισε το παιδί

.png
Link to comment
Share on other sites

 

Κάποια κοπέλα διάβασα ότι έγραψε (δεν θυμάμαι όνομα) οτι ο νουνός κάνει και δώρο στους κουμπάρους. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται πουθενα. Δεν υπάρχει κάν λογική. Τα δώρα είναι για το παιδί όλα το οποίο και βαφτίζεται. Οι γονείς κάνουν δώρο στον νουνο που τους βάφτισε το παιδί

 

Γινεται εδω στη Κρητη εχω βαφτισει παιδακια και μου εχουν βαφτισει οπως και πολυς κοσμος δεν υπαρχει περιπτωση να βαφτιστει παιδι εδω και να μην ανταλλα3ουν δωρα κουμπαροι νονοι και γονεις...ρωτα κρητικους να σου πουν...Στη βαπτιση της κορης μου εκανα δωρο στη κουμπαρα ενα σετ περιδεραιο βραχιολι σκοουλαρικια δαχτυλιδι και εκανε σε εμενα σταυρο του αντρα μο ρολοι

 

γενικα οι γονεις κανουν δωρο στο νονο και στη νονα αν ειναι ζευγαρι και αν εχουν παιδια καποιο ρουχαλακι και ο νονος κανει και στους 2 μαμα και μπαμπα και αν εχουν και παιδι καποιο ρουχαλακι

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποια κοπέλα διάβασα ότι έγραψε (δεν θυμάμαι όνομα) οτι ο νουνός κάνει και δώρο στους κουμπάρους. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται πουθενα. Δεν υπάρχει κάν λογική. Τα δώρα είναι για το παιδί όλα το οποίο και βαφτίζεται. Οι γονείς κάνουν δώρο στον νουνο που τους βάφτισε το παιδί

 

Γινεται εδω στη Κρητη εχω βαφτισει παιδακια και μου εχουν βαφτισει οπως και πολυς κοσμος δεν υπαρχει περιπτωση να βαφτιστει παιδι εδω και να μην ανταλλα3ουν δωρα κουμπαροι νονοι και γονεις...ρωτα κρητικους να σου πουν...Στη βαπτιση της κορης μου εκανα δωρο στη κουμπαρα ενα σετ περιδεραιο βραχιολι σκοουλαρικια δαχτυλιδι και εκανε σε εμενα σταυρο του αντρα μο ρολοι

 

γενικα οι γονεις κανουν δωρο στο νονο και στη νονα αν ειναι ζευγαρι και αν εχουν παιδια καποιο ρουχαλακι και ο νονος κανει και στους 2 μαμα και μπαμπα και αν εχουν και παιδι καποιο ρουχαλακι

 

Oι γονείς στον νουνό και στην νουνά ναι. Αλλα όχι η νουνά στους γονείς. Μου φαίνεται παράλογο η νουνά εκτός από όλα τα έξοδα να κάνει και δώρο στους γονείς του παιδιού. πρωτη φορα το ακούω...

 

Μπορεί σε κάποια μέρη να το έχουν αλλά δεν είναι κανόνας.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανονας μπορει να μην ειναι και ο κα8ε τοπος εχει τα ε8ιμα του, ετσι λοιπον και στη κρητη δεν υπαρχει περιπτωσει να μην κανει και ο νονος στους γονεις

ακομα και στους γαμους το αντρογυνο στο κουμπαρο και ο κουμπαρος στο αντρογυνο

 

ετσι ειναι εδω τουλαχιστον.

στο γαμο μου η κουμπαρα μου μας εκανε μια μεγαλη τιβι και εμεις μια καμερα

στοπ βαφτισιμιο μου εκανα δαχτυλιδι και μπρασελε στη κουμπαρα και στον αντρα της χειροπεδα αυτοι μας εκανα σταυρο και ρολοι στον αντρα μου

στη νονα της μικρης μου της εκανα σετ περιδεραιο βραχιολι σκουλαρικια και δαχτυλιδι και αυτη μας εκανε ρολοι του αντρα μου και σταυρο εμενα με αλυσιδα

 

ετσι το εχουμε εδω ο κα8ε τοπος με τα ε8ιμα του , σου φαινεται παρα3ενο οπως μου φαινεται τρομερα παρα3ενο κι εμενα να αγοραζε ι ο νονος τις μπομπονιερες καταλαβες???

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανονας μπορει να μην ειναι και ο κα8ε τοπος εχει τα ε8ιμα του, ετσι λοιπον και στη κρητη δεν υπαρχει περιπτωσει να μην κανει και ο νονος στους γονεις

ακομα και στους γαμους το αντρογυνο στο κουμπαρο και ο κουμπαρος στο αντρογυνο

 

ετσι ειναι εδω τουλαχιστον.

στο γαμο μου η κουμπαρα μου μας εκανε μια μεγαλη τιβι και εμεις μια καμερα

στοπ βαφτισιμιο μου εκανα δαχτυλιδι και μπρασελε στη κουμπαρα και στον αντρα της χειροπεδα αυτοι μας εκανα σταυρο και ρολοι στον αντρα μου

στη νονα της μικρης μου της εκανα σετ περιδεραιο βραχιολι σκουλαρικια και δαχτυλιδι και αυτη μας εκανε ρολοι του αντρα μου και σταυρο εμενα με αλυσιδα

 

ετσι το εχουμε εδω ο κα8ε τοπος με τα ε8ιμα του , σου φαινεται παρα3ενο οπως μου φαινεται τρομερα παρα3ενο κι εμενα να αγοραζε ι ο νονος τις μπομπονιερες καταλαβες???

 

αλλο ο γάμος. Στον γάμο το έχουν παντού έτσι. Αλλα εκεί οι κουμπάροι κάνουν δώρο (που ούτως ή άλλως θα έκαναν ώς φίλοι) για το νέο του ξεκίνημα. Αλλά στους γονείς του παιδιού δεν υπάρχει λογική. Ετσι είναι αυτα από τοόπο σε τόπο...

 

Πάντως στην Ρόδο δεν το έχουν που έγινα νουνά.

.png
Link to comment
Share on other sites

dreamcathcer...να κουμπαριασουμε???ωραια δωρα κανετε εσεις γαμωτο.... :lol::lol::lol::lol:

 

xaxxa και να φανταστεις οτι δεν ειμαι κα8ολου φαν των κοσμηματων

πιο καλα εχω να μου παρεις αρωμα ή ενα faux bijoux παρα χρυσαφικο

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να μορφωθώ κι εγώ μια και πρόκειται να γίνω νονά σε λίγους μήνες...! Σχετικά με το τι κάνει ο κουμπάρος εκτός από τα παραδοσιακά, στεφανα, λαμπάδες, εκκλησία στο γάμο και σταυρό, βαφτιστικά και συμπαραμαρτούντα στη βάφτιση, σε κάποια μέρη της Μακεδονίας κάνουν και τις μπομπονιέρες. Ο δικός μου κουμπάρος που είναι Μακεδόνας (και εγώ από τη μαμά μου) ήθελε να κάνει και τις μπουμπουνιέρες γιατί το έχουν έθιμο. Εγώ ακολουθώ τα έθιμα που έχουμε στην Αθήνα, αυτά γνώρισα και αυτά κρατάμε στην οικογένεια μας. Όταν λοιπόν με το καλό γίνω νονά, όπως και όταν πάντρεψα, θα κρατήσω τα έθιμα τα δικά μας. Δηλαδή αν στον τόπο καταγωγής του βαφτιστηριού μου ο νονός κάνει και το τραπέζι, θα έπρεπε να το κάνω κι εγώ; :lol: Και θα μου ξένιζε και αν μου το ζητούσαν....!! Με λίγα λόγια, επειδή σημαντικότερο είναι να κρατήσεις καλές σχέσης με τους γονείς ή με τους νονούς αντίστοιχα, καλό είναι να αφήνεις τα πράγματα να γίνουν απλά. Και εμένα μου φαίνεται παράλογο να ζητάνε από το νονό να κάνει το στολισμό. Βασικά, εφόσον βαφτίζεις το παιδί σου ή παντρεύεσαι είσαι υποχρεωμένος να επωμιστείς και το μεγαλύτερο μέρος των εξόδων, ειδικά αν κάποιο από αυτά δεν περιλαμβάνεται στα έθιμα του άλλου. Και τα έξοδα του νονού ή του κουμπάρου δεν είναι καθόλου λίγα ακόμα κι αν κάνεις τα βασικά...! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που πολλοί αποφεύγουν να αναλάβουν τέτοιες ευθύνες...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΣΕΜΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΟΣΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΦΑΝΙΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

ΛΟΙΠΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΙΧΙΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΑ ΔΙΟΤΗ ΜΕΝΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΙΣΙΤΙΡΙΑ ΤΑΞΗΔΙΟΥ

 

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ 300 ΕΠΕΙ 2 ΕΥΡΩ Η ΜΙΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ =600 ΕΥΡΩ

ΠΡΟΣΚΙΤΙΡΙΑ 120 ΕΠΕΙ 1.5 = 180 ΕΥΡΩ

ΓΛΥΚΑ ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ 1,5 ΕΠΕΙ 250=375

ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΣΤΟΛΙΣΜΑ = 150

ΔΩΡΟ (2 ΝΟΝΑΔΩΝ ΣΕ ΧΡΙΣΑ )= 1500

ΤΑΒΕΡΝΟΥΛΑ ΓΙΑ ΦΑΓΙΤΟ =2000

ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΕΣ ΒΙΝΤΕΟ = 1000 (ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΙΜΗΘΙΚΑ

ΦΟΡΕΜΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑΣ ΕΚΛΙΣΣΙΑΣ=100

ΣΗΝΟΛΙΚΑ _______________________

=5,985 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!

ΕΥΤΙΧΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ

ΕΙΧΑ ΨΩΝΙΣΕΙ ΦΟΡΕΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΨΙΛΟ ΓΙΑ ΓΑΜΟ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΓΑ ΛΟΓΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ

ΕΙΣΙΤΕΙΡΙΑ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΤΡΙΚΛΙΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ 250 ΝΑ ΠΑΣ 250 ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ= 500 + 5,985 =6485!!!!!!!!

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΕΙ ΟΛΑ

ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΩ ΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ ερωτηση λοιπον...οι 300 θα σου ερθουν ολοι????και πρεπει να τους τα πληρωσεις τα εισιτηρια ????και καμπινα κιολας????και γιατι να παρεις χρυσα στις νονες και να μη παρεις κατι πιο χρησιμο και πιο φτηνο??(Εκτος αν τα φορανε)

 

 

300 ατομα οκ ειναι πολλα οποτε μου ακουγεται πιο λογικο αυτα που μου λες..αλλα και παλι ειναιι πολλα βρε παιδι μου τα λεφτα.....ουφ....ακου που φτασαμε για να βαφτισουμε το παιδι μας πρεπει να εχουμε περιουσια....

:?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα δώσεις δώρο στην κάθε νουνά 750 ευρώ. Θεωρώ οτι ειναι πολλά λεφτα για δώρο νουνάς... Υπάρχουν και χρυσα οικονομικότερα.

 

Οι φωτογραφιες και το βιντεο δεν κάνουν 1000 ευρώ προς Θεου... εκτός αν ζητάς πάρα πολλά. Εγω στην δική μας βάφτιση πλήρωσα 350 ευρώ με φωτογραφίες πολλές και βίντεο.

 

Μπομπονιέρα 2 ευρώ δεν είναι οικονομική...

 

Τα μπαλόνια είναι περιττά. Μπορείς να κάνεις μπαλόνια ή στολισμό που θα βγούν οικονομικότερα. Προσωπική άποψη αλλά 150 ευρώ είναι πεταμένα λεφτά...

 

Και φόρεμα για την μικρή σου νομίζω ότι τώρα με τις εκπτώσεις μπορείς να βρείς οικονομικότερο ακόμα και μάρκα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εγραψα οτι η νονα μου εκανε δωρο!

Και εγω πρωτη φορα το ακουσα κ το ειδα...

Αλλα ετσι το εχουν εδω φαινεται..(Κυπρος)

Μαλιστα η δικη μας νονα μου τονισε πως για εκεινη ειναι φοβερη η τιμη που της εκανα να της "δωσω" το παιδι μου, το ηθελε πολυ κ ηθελε να μου κανει δωρο για να με ευχαριστησει.

Πρεπει να σας πω πως κ για μενα ειναι πολυ τιμητικο να γινει νονα του παιδιου μου η συγκεκριμενη γυναικα, ηταν δωρο Θεου να μου το ζητησει!

 

Τα δωρα που ανταλλαξαμε ηταν τα ιδια μαλιστα, συμβολικα!

Δεν εννοω συμβολικα στην τιμη εννοω οτι εγινε συμβολικα να ειναι ιδια..

Ειναι 2 δαχτυλιδια swarofski διαφορετικου χρωματος.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι φωτογραφιες και το βιντεο δεν κάνουν 1000 ευρώ προς Θεου... εκτός αν ζητάς πάρα πολλά. Εγω στην δική μας βάφτιση πλήρωσα 350 ευρώ με φωτογραφίες πολλές και βίντεο.

 

.

 

εγω το φ8ηνοτερο βιντεο και φωτο που εχω βρει ειναι 850 ευρω. για πολυ απλα πραγματα

ετσι οπως τα 8ελω βγαινει περιπου στο χιλιαρικο

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα δώσεις δώρο στην κάθε νουνά 750 ευρώ. Θεωρώ οτι ειναι πολλά λεφτα για δώρο νουνάς... Υπάρχουν και χρυσα οικονομικότερα.

 

Οι φωτογραφιες και το βιντεο δεν κάνουν 1000 ευρώ προς Θεου... εκτός αν ζητάς πάρα πολλά. Εγω στην δική μας βάφτιση πλήρωσα 350 ευρώ με φωτογραφίες πολλές και βίντεο.

 

Μπομπονιέρα 2 ευρώ δεν είναι οικονομική...

 

Τα μπαλόνια είναι περιττά. Μπορείς να κάνεις μπαλόνια ή στολισμό που θα βγούν οικονομικότερα. Προσωπική άποψη αλλά 150 ευρώ είναι πεταμένα λεφτά...

 

Και φόρεμα για την μικρή σου νομίζω ότι τώρα με τις εκπτώσεις μπορείς να βρείς οικονομικότερο ακόμα και μάρκα.

 

 

οι τιμές για σέρρες και δράμα είναι υψηλές (το ξέρω γιατί έρχομαι συχνά από τα μέρη σας) αλλά για αθήνα είναι οικονομικά όπως τα περιγράφει...

ο φωτογράφος στον γάμο μου πήρε 1800 ευρώ! (βέβαια καλύτερη δουλειά δεν έχω δει πουθενα) τον ίδιο θα φωνάξω και στη βάφτιση

 

Το δώρο της νονάς κυμαίνεται από 300 -500 ευρώ εκτός κι αν νιώθεις παραπάνω υποχρέωση...

Το στολισμό τον κάνει η νονά , οπότε το αφείνω πάνω της...

 

Απλά στη βάφτιση ελπίζω να μην έχω πολλούς καλεσμένους (γύρω στους 100 -120).. όπως είχα στο γάμο μου (300 άτομα)

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα δώσεις δώρο στην κάθε νουνά 750 ευρώ. Θεωρώ οτι ειναι πολλά λεφτα για δώρο νουνάς... Υπάρχουν και χρυσα οικονομικότερα.

 

Οι φωτογραφιες και το βιντεο δεν κάνουν 1000 ευρώ προς Θεου... εκτός αν ζητάς πάρα πολλά. Εγω στην δική μας βάφτιση πλήρωσα 350 ευρώ με φωτογραφίες πολλές και βίντεο.

 

Μπομπονιέρα 2 ευρώ δεν είναι οικονομική...

 

Τα μπαλόνια είναι περιττά. Μπορείς να κάνεις μπαλόνια ή στολισμό που θα βγούν οικονομικότερα. Προσωπική άποψη αλλά 150 ευρώ είναι πεταμένα λεφτά...

 

Και φόρεμα για την μικρή σου νομίζω ότι τώρα με τις εκπτώσεις μπορείς να βρείς οικονομικότερο ακόμα και μάρκα.

 

οι τιμές για σέρρες και δράμα είναι υψηλές (το ξέρω γιατί έρχομαι συχνά από τα μέρη σας) αλλά για αθήνα είναι οικονομικά όπως τα περιγράφει...

ο φωτογράφος στον γάμο μου πήρε 1800 ευρώ! (βέβαια καλύτερη δουλειά δεν έχω δει πουθενα) τον ίδιο θα φωνάξω και στη βάφτιση

 

Το δώρο της νονάς κυμαίνεται από 300 -500 ευρώ εκτός κι αν νιώθεις παραπάνω υποχρέωση...

Το στολισμό τον κάνει η νονά , οπότε το αφείνω πάνω της...

 

Απλά στη βάφτιση ελπίζω να μην έχω πολλούς καλεσμένους (γύρω στους 100 -120).. όπως είχα στο γάμο μου (300 άτομα)

 

αλλη τιμή έχει ο φωτογράφος για γάμο και άλλη για βάφτιση. Έγω στον γάμο πλήρωσα 1500 ευρώ και στην βάφτιση 350 στον ίδιο φωτογραφο.

 

και οσο για τις τιμές της μπομπονιέρας πιστεψέ δεν είναι οικονομική. Ασχολούμαι επαγγελματικά και ξέρω πόσο κάνουν τα υλικά. Αν τα βρίσκεται ακριβότερα πάρτε τα και φτιάξτε μόνες σας... σιγουρα πιο οικονιμικά θα τα βρείτε. Ακόμα και στη θεσσαλονίκη που ξέρω τα 2 ευρώ δεν είναι οικονομική. Οχι οτι δεν θα βρεις και με 4 ευρώ αλλα δεν σημαίνει οτι το 4 ειναι ακριβή και το 2 οικονομική. Και στην τελική διαλέξτε ρε κορίτσια πιο οικονομικά σχέδια.

.png
Link to comment
Share on other sites

να φτιάξω μόνη μου αποπκλείεται... είμαι εντελώς κουλή σε αυτά!

προσκλητήρια θα πάρω με 1 ευρώ και μπουμπουνιέρες το πολύ 1.20...

λεφτά γιαυτά τα θεωρώ πεταμένα

μόνο ο φωτογράφος αξιζει...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

ΚΙΤΑΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΑ!!

ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΑΝΤΕ 1.5 ΕΠΕΙ 300= 450 ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΝΕ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΑΦΙΚΑ ΣΤΗΣ ΝΟΝΑΔΕΣ ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ

ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΡΙΚΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΛΑΘΟΥΝΕΣ, ΡΙΛΑΞ, ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΕΣ,, ΑΠΟΣΤΙΡΟΤΗ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΑΛΑΞΙΕΡΑ ΜΠΑΝΙΕΡΑΚΙ

ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΕ ΥΠΟΧΡΕΟΜΕΝΗ!!

ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ

ΟΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΘΑ ΜΙΡΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΑ ΒΑΠΤΙΣΙΑ ΛΟΓΟΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ!!

ΚΙΤΑΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!!!

ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΩΡΑΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΤΙΡΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ;;

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις εχουμε βαφτησει δυο φορες και σε λιγες μερες παμε για τριτη. Πηγα προχθες να ρωτησω τιμες και μου εκανε εντυπωση πως παρολο που τις υπολοιπες δυο πληρωσαμε εμεις, ως νονοι, τις μπομπονιερες, τωρα λεει επειδη εχει ακριβεια και οι μπομπονιερες ειναι αντικειμενο και κοστιζουν, τις κανουν οι μαμαδες, γιατι οι μαμαδες θελουν να δωσουν αναμνηστικο για την βαπτηση του παιδιου τους και οχι οι νονοι! Και ως συνηθως γινονται και στελνονται μαζι με τα προσκλητηρια! Εγω ειπα ηδη στην κουμπαρα οτι θα τις κανω εγω, αλλα τα εξοδα πλεον και για τους νονους ειναι παρα πολλα!(Παντως οταν θα γεννηθει με το καλο η μπεμπα μας και την βαπτησουμε, εγω ως μαμα θα τις πληρωσω γιατι τα λεφτα ειναι αρκετα για εξτρα χρεωση του νονου!) Τωρα οσον αφορα το δωρο που πρεπει να παρει ο νονος απο την μαμα του μωρου εγω ξερω οτι πρεπει να μην ειναι συμβολικο, αλλα να εχει την ιδια αξια με τα εξοδα του νονου! Για τον στολισμο της εκκλησιας, ξερω οτι πρεπει να τον κανει η μαμα γιατι αυτη θελει να φενεται πιο ωραια η εκκλησια που θα βαπτηστει το μωρο της στις φωτογραφιες και στην ταινια!(πολλοι καταστηματαρχες ομως κανουν δωρο με τα βαπτηστηκα και τον στολισμο της κολυμβυθρας!). Αν και πιστευω οτι ο στολισμος ειναι πολυ τελευταια μοδα και παρολο που δειχνει ωραια, νομιζω οτι θα πρεπει να αποφευγεται γιατι καλο θα ηταν να μενουμε περισσοτερο στο καθ'αυτου μεγα μυστηριο της βαπτησης και στην εκκλησιαστηκη ομορφια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...