Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ


Recommended Posts

Καλημερα εγκυουλες! Ηθελα να σας ρωτησω πως διακυμανθηκε ο αιματοκριτης σας κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Παιρνατε συμπληρωμα σιδηρου ή οχι? Εμενα το 2ο μηνα ηταν 35,8 και πριν μια βδομαδα δηλαδη τελος 5ου μηνα ηταν 32,6. Ειναι φυσιολογικη αυτη η πτωση? Αμα πεσει κατω απο 30 θα εχω προβλημα?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Με το καλό καταρχήν το μωράκι σου!

Ειναι απολυτα φυσιολογική η πτώση αυτη!

Εξαρτάται βέβαια και πόσο εχεις σε κανονικά επίπεδα.

Εγω είχα πριν την εγκυμοσύνη 41, τους 6 πρώτους μήνες έπεσε μεχρι το 36,5 και το 3ο τρίμηνο σταθεροποιήθηκε στο 38.

Μην ανησυχείς, θα σου δωσει σιδερο ο γιατρός σου και καθε μήνα που θα κάνεις τις αιματολογικές θα τον παρακολουθείς!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω nea mamaka! Δεν ειχα μετρησει ποτε τον αιματοκριτη μου προ εγκυμοσυνης. Αποτι καταλαβα παιζει να ανεβει λιγο στο τριτο τριμηνο ετσι? Σιδηρο παιρνω ενα legofer καθε τρεις μερες.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με 38 (το οποίο είχα καταφέρει μετα πολλών κόπων και βασάνων, προ εγκυμοσύνης :( ). Με το που έμαθα για την εγκυμοσύνη, ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω φυλλικό οξύ και σίδηρο κάθε μέρα. Μάλιστα σίδηρο μου είπε για δυο φορές την ημέρα, αλλά είπα αρχικά να το παλέψω με τη διατροφή και έπαιρνα μόνο μια φορά. Όσο περνάει ο καιρός, ο αιματοκρίτης πέφτει, και φυσικά όλα τα συναφή: αιμοσφαιρίνη, ερυθρά αιμοσφαίρια, σίδηρος, φερριτίνη. Μέσα στον Νοέμβριο έκανα δυο φορές εξετάσεις, 6 Νοεμβρίου είχα 34,5 αιματοκρίτη και 20 Νοεμβρίου είχε κατέβει στο 32. Εννοείται πως παίρνω δυο φορες την ημέρα σίδηρο πια, μου είπε ο γιατρός ότι δεν εχει νόημα να το αυξήσουμε κι άλλο, γιατί δεν απορροφάται από τον οργανισμό η επιπλέον ποσότητα. Πιο πολύ μας ανησυχεί η ταχύτητα με την οποία πέφτει ο αιματοκρίτης. Τώρα έχω προγραμματίσει να κάνω εξετάσεις πάλι την επόμενη εβδομαδα, για να δούμε πού θα βρισκόμαστε....

Πάντως μου είπε ο γιατρός μου ότι από την 27η-28η εβδομάδα θα καλυτερέψουν τα πράγματα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με 38 (το οποίο είχα καταφέρει μετα πολλών κόπων και βασάνων, προ εγκυμοσύνης :( ). Με το που έμαθα για την εγκυμοσύνη, ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω φυλλικό οξύ και σίδηρο κάθε μέρα. Μάλιστα σίδηρο μου είπε για δυο φορές την ημέρα, αλλά είπα αρχικά να το παλέψω με τη διατροφή και έπαιρνα μόνο μια φορά. Όσο περνάει ο καιρός, ο αιματοκρίτης πέφτει, και φυσικά όλα τα συναφή: αιμοσφαιρίνη, ερυθρά αιμοσφαίρια, σίδηρος, φερριτίνη. Μέσα στον Νοέμβριο έκανα δυο φορές εξετάσεις, 6 Νοεμβρίου είχα 34,5 αιματοκρίτη και 20 Νοεμβρίου είχε κατέβει στο 32. Εννοείται πως παίρνω δυο φορες την ημέρα σίδηρο πια, μου είπε ο γιατρός ότι δεν εχει νόημα να το αυξήσουμε κι άλλο, γιατί δεν απορροφάται από τον οργανισμό η επιπλέον ποσότητα. Πιο πολύ μας ανησυχεί η ταχύτητα με την οποία πέφτει ο αιματοκρίτης. Τώρα έχω προγραμματίσει να κάνω εξετάσεις πάλι την επόμενη εβδομαδα, για να δούμε πού θα βρισκόμαστε....

Πάντως μου είπε ο γιατρός μου ότι από την 27η-28η εβδομάδα θα καλυτερέψουν τα πράγματα.

 

Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό!! Και εγώ χαμηλά είμαι στο 33 περίπου σχεδόν χωρίς να έχω πάρει καθόλου σίδηρο εως τώρα (λόγω πολλών εμετών). Τώρα μου έχει πεί να παίρνω δύο λεγκοφερ αλλά μία παίρνω μία δεν παίρνω γιατί μου κάνουν δυσκοιλιότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη στην 27-28 μειωνονται οι ρυθμοι που τραβαει το μωρο σιδηρο? Αν κρινω zouzounel μου απο τα δικα σου νουμερα κι αφου παιρνεις τοσο πολυ σιδηρο τοτε μαλλον καλα ειμαι. Εγω μετα τον 2ο μηνα οπου οτι σιδηρο δοκιμασα μου προκαλουσε δυσανεξια τον 3ο με μισο 4ο μηνα δεν πηρα απολυτως τιποτα και τωρα εχω εναμιση μηνα που παιρνω σιδηρο 2 φορες τη βδομαδα.

Εννοειται οτι κι εμενα ολα τα νουμερα στη γενικη αιματος ειναι πεσμενα αιμοσφαρινη, ερυθρα κτλ. Γενικα προσπαθω μεσω της διατροφης να παρω οτι παρω γιατι αυτα τα σκευασματα βρε παιδι μου ειναι τιγκα στα paraben και τα Ε . Υποτιθεται οτι κανουμε καλη διατροφη και δεν τρωμε βλακειες και τελικα τα συμπληρωματα ειναι τιγκα στα συντηρητικα!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα λεγκοφερ είναι ΑΗΔΙΑ! άμα θέλεις έχω να σου χαρίσω αχρησιμοποίητα 3 κουτιά γιατί τα δοκίμασα και το ορκίστηκα ότι δεν θα τα ξαναέπαιρνα.

Πάντως έγω παίρνω το Ferrum Fol Hausman, που είναι μασώμενα δισκία με γεύση σοκολάτας! καμία σχέση με το λεγκοφέρ

Link to comment
Share on other sites

Σ Ο Κ Ο Λ Α Τ Α ????????? :D:D:D:D:D

Ουαου ναι αυτο θελω!!!!!! Ειχα δοκιμασει κι αλλα σκευασματα αλλα επειδη μου προκαλουσαν δυσανεξια κι επεφτα στα πατωματα απο σπασμους :shock: καταληξαμε στο legofer που το δεχεται το στομαχι μου! Αυτο ομως με τη σοκολατα δεν το ηξερα! Θα το δοκιμασω!!!!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ Ο Κ Ο Λ Α Τ Α ????????? :D:D:D:D:D

Ουαου ναι αυτο θελω!!!!!! Ειχα δοκιμασει κι αλλα σκευασματα αλλα επειδη μου προκαλουσαν δυσανεξια κι επεφτα στα πατωματα απο σπασμους :shock: καταληξαμε στο legofer που το δεχεται το στομαχι μου! Αυτο ομως με τη σοκολατα δεν το ηξερα! Θα το δοκιμασω!!!!

 

και μιλάς με έναν άνθρωπο που δεν πίνει ασβέστιο γιατί με αηδιάζουν γενικότερα τα φάρμακα. Όσον αφορά τα λεγκοφερ όμως σοβαρολογώ για να στα δώσω, τα έχω εδώ κλειστά στο κουτί τους αχρησιμοποίητα γιατί εγώ δεν τα πίνω που να με πληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στην 27-28 μειωνονται οι ρυθμοι που τραβαει το μωρο σιδηρο? Αν κρινω zouzounel μου απο τα δικα σου νουμερα κι αφου παιρνεις τοσο πολυ σιδηρο τοτε μαλλον καλα ειμαι. Εγω μετα τον 2ο μηνα οπου οτι σιδηρο δοκιμασα μου προκαλουσε δυσανεξια τον 3ο με μισο 4ο μηνα δεν πηρα απολυτως τιποτα και τωρα εχω εναμιση μηνα που παιρνω σιδηρο 2 φορες τη βδομαδα.

Εννοειται οτι κι εμενα ολα τα νουμερα στη γενικη αιματος ειναι πεσμενα αιμοσφαρινη, ερυθρα κτλ. Γενικα προσπαθω μεσω της διατροφης να παρω οτι παρω γιατι αυτα τα σκευασματα βρε παιδι μου ειναι τιγκα στα paraben και τα Ε . Υποτιθεται οτι κανουμε καλη διατροφη και δεν τρωμε βλακειες και τελικα τα συμπληρωματα ειναι τιγκα στα συντηρητικα!

 

Νομίζω οτι και για το ασβέστιο ισχύει αυτό και έχει και ασπαρτάμη που έχει κατηγορηθεί για πολλά.

 

Όσο για το λεγκοφερ, το συνήθισα το φιλισιν το σιχαίνομαι όμως, έχω ένα κουτί απο την αρχή της εγκυμοσύνης, στην προηγούμενη δεν είχα πάρει καθόλου.. δεν μου είχε πεί ο γιατρός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εχεις δικιο και το ασβεστιο εχει Ε και ασπαρταμη γι αυτο και αυτο το παιρνω 2 φορες τη βδομαδα. Δεν ξερω αν ολα αυτα οντως βοηθανε σε κατι κι αμα τα απορροφαμε. Εχετε ακουσει ποτε να παθει καποια κοπελα κατι ή το μωρο της επειδη δεν επαιρνε συμπληρωματα? Εγω παντως οχι....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τη γεύση σοκολάτας δεν τα ήξερα, ενδιαφέρον μου ακούγεται! :D

Εχω δοκιμάσει τα περισσότερα σκευάσματα που κυκλοφορούν, τελικά κατέληξα στα resoferon που δε με πειράζουν στο στομάχι και δε μου δημιουργούν δυσκοιλιότητα.

Αχ βρε nat-left πρόσεξε με το ασβέστιο, τουλάχιστον με τη διατροφή αφού δεν παίρνεις συμπλήρωμα, τα μπεμπάκια σου δε θα έχουν πρόβλημα, θα πάρουν από σένα ό,τι τους χρειάζεται, εσύ όμως τι θα κάνεις μετά?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πίνω 2 ποτήρια γάλα το πρωί και 2 το βράδυ και μόλις πάω τη δευτέρα στο γιατρό θα τον ρωτήσω για κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου σε χαπάκι που μου σύστησε μία κοπέλα.

Το resoferon το έπαιρνα παλιότερα, μια χαρούλα είναι, τώρα δεν μου το έδωσε γιατί ήθελε ένα σκεύασμα που να περιέχει και φυλλικό οξύ γιατί είμαι βλάκας και τα αμελώ.

 

Μία ξαδέρφη μου έπαθε σοβαρό πρόβλημα λόγω έλλειψης σιδήρου που είχε πριν μείνει έγκυος και δυστυχώς έπεσε κι άλλο κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου και (δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί είναι πολύ άσχημες) της πήραν το μωρό στη 14η εβδομάδα. Καλό είναι να προσέχουμε λοιπόν (τα λέω για να τα ακούω και εγώ...)

Link to comment
Share on other sites

O αιματοκρίτης μου,από την αρχή -σχεδόν- της εγκυμοσύνης μου ήταν χάλια.

Ξεκίνησα με 37 (που έχω σε κανονικές συνθήκες).

Στον τρίτο μήνα (και παίρνοντας ήδη σίδηρο 2 φορές την μέρα) ,έφτασα στο 30.

Στον 4ο μήνα έφτασα στο 31.

Στον 5ο μήνα έφτασα στο 29,7.

Στον 6ο μήνα έφτασα στο 29,6.

Στον 7ο μήνα έφτασα στο 31,2!!

Η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω είναι να πίνετε το συμπλήρωμα σιδήρου νηστικές και να το συνοδεύετε πάντα με φρεσκοστιμμένη πορτοκαλάδα (Ευχαριστώ για αυτή την συμβουλή την Dalia !).Επίσης να καταναλώνετε πολύ βοδινό κρέας (προτιμώ τις μοσχαρίσιες μπριζόλες).

Εύχομαι ολόψυχα να σας πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες να κρατήσετε αγκαλίτσα τα παιδάκια σας κι όλες αυτές οι δυσκολίες να είναι ένα μακρινό όνειρο!!!

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα 41!!!Σιγά σιγά κατέβαινε 39 τον τρίτο μήνα, 38 τον τέταρτο. Στα μέσα του πέμπτου είχα 34 το οποίο το κρατώ σταθερό μέχρι και σήμερα. Σίδηρο πήρα από τον τέταρτο μήνα και μαλιστα 2 φορές την ημέρα, αλλά η πτώση πτώση. Επίσης να σου πω ότι έχω σιχαθεί να τρώω φακές και σπανακόριζα....Αλλά ο άτιμος ο αιματοκρίτης δεν ανεβαίνει, δεν ανεβαίνει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης να σου πω ότι έχω σιχαθεί να τρώω φακές και σπανακόριζα....Αλλά ο άτιμος ο αιματοκρίτης δεν ανεβαίνει, δεν ανεβαίνει.....

 

Δυστυχώς ο σίδηρος από τις φακές και το σπανάκι δεν απορροφάται από τον οργανισμό μας. Μόνο το μοσχαρίσιο κρέας βοηθάει.

Αιματοκρίτης προ εγκυμοσύνης 33. Μάλλον θα πιάσω πάτο με την εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω οτι σας τρώω όλες!!Εμένα πριν δύο μήνες είχε φτάσει στο 28,9 με συμπληρώματα legofer τα οποία μάλλον δεν απορροφούσε ο οργανισμός μου για κάποιο λόγο και τα αλλάξαμε σε Microfer οπου ανέβηκε στο 30,4 και έχει μείνει στάσιμος ένα μήνα τώρα.Πάλι καλά πάντως! Τουλάχιστον έχουν σταματήσει οι ζαλάδες και οι ατονίες.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο οργανισμος μου δεν απορροφουσε το microfer και πηρα τωρα το λεγκοφερ αλλα δεν ξερω αν και αυτο το απορροφαω

Πως μπορουμε να το καταλαβουμε οτι απορροφιεται αφου ο αιματοκριτης ετσι κι αλλιως πεφτει?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι αφού συνεχίζει και πέφτει σημαίνει οτι δεν τον απορροφάει. Εμένα είχε φτάσει να πέσει μέχρι και 1,5 μονάδα σε μία εβδομάδα!!Πάντως αυτό που μου είχε πεί ο γιατρός μου είναι οτι θα αργήσει κάποιο διάστημα να αναστραφεί η κατάσταση γιατί θέλει χρόνο να "πιάσει η θεραπεία". Τουλάχιστον όμως να μένει σταθερός.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

AAAχχχ.. κοριτσάκια...

 

μεγαααλο θέμα ο αιματοκρίτης. Εγώ ξεκίνησα την προηγούμενη εγκυμοσύνη μου με 36 (πάντα είναι χαμηλος λόγω στίγματος) και ενώ έπερνα όοολα τα συμπληρώματα που έπρεπε (σίδηρο, filicine κ.τ.λ.) κατρακύλισε στο 27!!

 

Τώρα λοιπόν ξεκίνησα με τον ίδιο πάνω κάτω, με τη διαφορά πως ψιλοξεχνάω ( :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: ) τα χάπια μου. Με πειράζει και το σήδιρο στη δυσκοιλιότητα... χάλια. Άντε να δούμε πού θα φτάσει...

:cry::cry:

 

Πάντως νοιώθω μια χαρά! :D:D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με ~37 (προ)

Στις 9 εβδ ~36

Στις 15 εβδ ~33 και κάτι (με 1 microfer)

Στις 19 εβδ ~35 ( με 2 microfer)

Από κει και πέρα παίρνω 1 microfer και σπιρουλίνα που μου σύστησε η ομοιοπαθητικός μου. Εξετάσεις θα κάνω σε λίγες μέρες και θα σας πω τα αποτελέσματα.

Η σπιρουλίνα είναι απόλυτα φυσικό προϊόν (φύκι), απόλυτα ακίνδυνο και εξαιρετικό συμπλήρωμα διατροφής αφού περιέχει σχεδόν όλα όσα χρειάζεται ο οργανισμός σε 1:D Επίπλέον βοηθάει στη απορρόφηση όσων παίρνουμε από τις τροφές :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ Κορίτσια τι θέμα και αυτό. Εμείς ξεκινήσαμε με 37 και λόγω του στίγματος ξεκίνησα αμέσως σίδηρο και φιλικό οξύ και φτάσαμε στο 27 σε 3 μήνες και με διατροφή.. καθημερινά μοσχάρι. Με κάτι αλλαγές και προσπάθειες φτάσαμε να σταθεροποιηθούμε στο 28!!!! Παίρνω 2 διαφορετικά σκευάσματα σιδήρου, (απο 2 το καθένα) αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι τι είναι αυτό το paraben και γιατί ακριβώς δεν είναι κατάλληλο και πως ξέρω ότι το συγκεκριμένο χάπι το περιέχει ή όχι????

Link to comment
Share on other sites

κι εγω λογω στιγματος ολα εις διπλουν... 2 legofer, 2 filicine... αλλα και προ εγκυμοσυνης αλλα και κατα τη διαρκεια τα επιπεδα ειναι χαμηλα... δεν ειναι κατι που με αγχωνει μιας και το εχω συνηθησει τοσο καιρο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Αχ Κορίτσια τι θέμα και αυτό. Εμείς ξεκινήσαμε με 37 και λόγω του στίγματος ξεκίνησα αμέσως σίδηρο και φιλικό οξύ και φτάσαμε στο 27 σε 3 μήνες και με διατροφή.. καθημερινά μοσχάρι. Με κάτι αλλαγές και προσπάθειες φτάσαμε να σταθεροποιηθούμε στο 28!!!! Παίρνω 2 διαφορετικά σκευάσματα σιδήρου, (απο 2 το καθένα) αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι τι είναι αυτό το paraben και γιατί ακριβώς δεν είναι κατάλληλο και πως ξέρω ότι το συγκεκριμένο χάπι το περιέχει ή όχι????

Ηeidi αν ρίξεις μια ματιά σε συστατικά απο τις κρέμες σώματος η σαμπουάν και αφρόλουτρα που έχεις στο σπίτι θα το βρείς σίγουρα. Είναι οτι συστατικό έχει στην καταληξή του το συνθετικό ...paraben. Φαντάσου οτι αυτές οι ουσίες έχουν κατηγορηθεί για καρκίνους και διάφορα άλλα ευχάριστα! Υποτίθεται οτι λειτουργούν αθροιστικά στον οργανισμό.Αλλά δεν φανταζόμουν οτι υπάρχουν και στα φάρμακα.Ποιός στο είπε να το προσέχεις?

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...