Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Νομίζω πως μεταξύ των κ.τ. πρέπει να μεσολαβούν τουλάχιστον 2 έτη. Δηλαδή οι προσπάθειες να ξεκινάνε από τους 15 μήνες μετά την τελευταία εγκυμοσύνη. Είναι ρίσκο νωρίτερα γιατί η τομή δεν προλαβαίνει να επουλωθεί καλά και αυξάνεται ο κίνδυνος ρήξης της μήτρας.

 

Αυτά μου είχε πει ο δικός μου γιατρός (και όσους άλλους έχω ρωτήσει) περί απόστασης μεταξύ κ.τ.

 

Σίγουρα αυτό το όριο έχει τεθεί ως μια ασφαλής περίοδος επούλωσης της τομής και εξαρτάται από την κάθε γυναίκα. Δε θα συνιστούσα σε κάποιον να παραβεί αυτό το όριο μιας και οι κίνδυνοι αυξάνονται κατά πολύ. Επειδή εγώ δεν το κράτησα αυτό το όριο (στη 2η εγκυμοσύνη.... ήταν κάπως απρόσμενα τα πράγματα... απρογραμμάτιστα, η 3η εγκυμοσύνη πήγε πιο προγραμματισμένη) ήμουν πιο επιφυλακτική για την αίτησή μου για φ.τ. μετά από κ.τ.

Αν δηλαδή είχαν περάσει 3 χρόνια από τοκετό σε τοκετό, πιστεύω πως θα επέμενα κι εγώ περισσότερο και ο γιατρός θα ήταν πιο χαλαρός.

 

Επίσης....

Στην 1η κ.τ. η τομή (η εξωτερική, μιας και αυτή μπορώ να βλέπω) επουλώθηκε πολύ γρήγορα. Μέσα σε 30-40 μέρες δε φαινόταν σχεδόν τίποτα! Αν πήγαινα σε άλλο γιατρό δε θα αντιλαμβανόταν πως έχω κάνει κ.τ. Η 2η τομή έκανε 3-4 μήνες... το σημάδι (γραμμή τομής) επέμενε περισσότερο.

Στην 3η κ.τ. το σημάδι φαίνεται ακόμα και μετά από 6 μήνες. Φεύγει σιγά σιγά αλλά είναι πιο "επίμονο".

Αυτό που θέλω να πω είναι πως ο οργανισμός καταπονείται περισσότερο και χρειάζεται πιο πολύ χρόνο για να επουλώσει τα τραύματα της τομής, εσωτερικά ή εξωτερικά.

 

Φαντάζομαι πως το ρίσκο είναι μεγάλο.... και θέλει την προσοχή του.

 

Αν και για να πω την αλήθεια, αφού ο τράχηλός σου άρχισε να ανταποκρίνεται στην προηγούμενη γέννα..... ίσως γίνεται.

 

Αυτά βέβαια είναι αποφάσεις που κρίνονται από τα δεδομένα της κάθε στιγμής. Εξαρτάται από την ψυχολογία της γυναίκας, του γιατρού, τη μεταξύ τους επικοινωνία και φυσικά..... από την κατάσταση του οργανισμού.

 

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως ο γιατρός μου είναι υπέρ του φ.τ. και νομίζω πως έχει κάνει και φτ μετά από κτ. Θα εμπιστευόμουν κάθε του κρίση ...

 

κεχρωσμένα = χρωματισμένα (=είχαν πάρει χρώμα από τα κακάκια του μωρού)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Se pieze poli gia k.t. h sou edose tin epilogi?
Για την πρώτη κ.τ. δε με πίεσε. Μου έδωσε την επιλογή, αλλά τον είδα προβληματισμένο (έχω μάθει να "διαβάζω" τις εκφράσεις του προσώπου του κι ας μην τις δείχνει). Αυτό με έκανε να του πω για κ.τ. Αισθάνθηκα πως κάτι τον έκανε να είναι ανήσυχος.... και δεδομένου ότι δεν είναι άνθρωπος που χάνει την ψυχραιμία του, το μέτρησα αυτό. Εκείνος μου πρότεινε και τα δύο. Αλλά με λίγο περισσότερη προτίμηση στην κ.τ. Ίσως να το μετάνιωσε μετά (βλέποντας και τη δική μου επιθυμία για φ.τ.). Κάποιες φορές μου πέταξε αργότερα "έπρεπε να το είχαμε προσπαθήσει πιο πολύ τότε"... αλλά ξέρω πως κάναμε το καλύτερο, είχαμε μεγάλο άγχος και οι δύο δεδομένων των συνθηκών.

 

Γενικά πάντως είχα προετοιμαστεί κανόνικά για φ.τ. Είχα κάνει και μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής.

 

Στους άλλους τοκετούς γνώριζα τις πιθανότητες και μου εξήγησε αναλυτικά κινδύνους αλλά και δυνατότητες. Ήταν υπερ του φ.τ. και χάρηκε όταν του το ζήτησα.

Δε μας "βγήκε"... τι να γίνει...! Δεν πειράζει... :)

 

Se fovize sti diarkeia tis egimosinis sou?
Όχι καθόλου.

Ο άλλος γιατρός που με παρακολουθούσε στην επαρχία ήταν φοβιτσιάρης. Δε με άφηνε να κουνηθώ. Όχι μπάνιο στη θάλασσα, όχι δουλειές, όχι γυμναστική, τίποτα!

 

Ο Μαντούδης.... (με το θάρρος της γνωρημίας και της επικοινωνίας μας)

είχε δώσει σύσταση... να συνεχίσω τη ζωή μου όπως και πριν. Σε λογικά πλαίσια βέβαια. Και μέχρι εκεί που καταλαβαίνω τις δυνάμεις μου.

Έκανα τα μπάνια μου στη θάλασσα, έβγαινα για τις δουλειές μου, πήγα για εργασία (εκείνο το διάστημα έτυχε να με πάρουν στο εργαστήριο μια βιομηχανίας), και έκανα γυμναστική μέχρι τον 7ο μήνα (με πρόγραμμα για εγκυούλες! :D) Πέρασα ευχάριστα και όμορφα και η εγκυμοσύνη μου έμοιαζε όμορφη και όχι σαν αρρώστια. Ήταν χαλαρός και ήρεμος. Όταν με ανησυχούσε κάτι ήταν άμεσος και πάντα εκεί, όλες τις ώρες.

 

Αυτά στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Στις άλλες... μια από τα ίδια. Ήρεμος, καθησυχαστικός... Έκανα δουλειές στο σπίτι, σήκωνα παιδιά, γυμναστική δεν προλάβαινα να κάνω... με έτρεχαν τα μωρά, από τη δουλειά είχα παραιτηθεί γιατί δεν τα βρήκαμε στα οικονομικά.

 

Se eixe enimerosi mexri pote tha se afine na prospathisis gia f.t. kai meta tha programmatize k.t.?
Για την πρώτη εγκυμοσύνη όχι δεν μου είχε πει κάτι τέτοιο. (Δε φανταζόμουν άλλωστε πως θα γεννούσα εκεί. Γενικά γνωρίζω πως αφήνει τις γυναίκες έως και 42 εβδομάδες (όμως με στενή παρακολούθηση ειδικά προς το τέλος).

 

Για τη δεύτερη γέννα, μου είχε πει να μην ξεπεράσουμε τις 40 εβδομάδες.

 

Για την τρίτη γέννα, και έχοντας την εμπειρία της μεταμεσονύκτιας καισσαρικής :lol: ... (αχ τι έχουμε περάσει με αυτό τον άνθρωπο....!) είπαμε να μην ξενυχτήσουμε (χα χα χα χα... γελάει η μπουμπού από το άλλο δωμάτιο :lol:) και βάλαμε ως ανώτατο όριο τις 39-39,5 εβδομάδες. Η μπουμπού έσκασε μύτη στις 36+6 όπως είπα παραπάνω, και φυσικά.... μεταμεσονύκτια! Αν δεν είχε αφήσει και χρόνο μήπως πάει για φ.τ. ... θα είχε βγει και την ίδια ώρα με το προηγούμενο. :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η καισαιρική μου τόμη μετά απο 16 μήνες φαίνεται ακόμα αρκετά. Απίστευτο Alcyon που σου φεύγει τοσο γρήγορα. Ο γιατρός μου ειπε πως έχει σχέση με το δέρμα κι ποσο γρηγορα θεραπεύται κι όχι με το ποσο γρήγορα επουλώνεται τα τραύματα.

 

Τι να πω; ποιος ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το είπε ο γιατρός... αυτό θα είναι. Το άλλο το συμπέρανα μόνη μου. Άρα... μπροστά στη δική μου υπόθεση και στη γνώμη του γιατρού... προτίμησε τη γνώμη του γιατρού! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλημερα, διαβασα οτι μπορει να γινει εξεταση της τομης για να δουμε τι πιθανοτητες υπαρχουν για vbac. Γνωριζει καμια πως γινετε και γιατρο που να ξερει να την κανει?

My girl is 3 years!!!!!!!:D

My boy is 10 months!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το γνωριζω.....θα ηθελα παρα πολυ ομως να γεννησω αυτη τη φορα

φυσιολογικα....ο γιατρος μου ομως ειναι ανενδοτος......:(

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

:-)Καλημερα Barbi ξερω πως για να γεννησεις φυσιολογικα μετα απο καισαρικη πρεει να εχει περασει ενα διαστημα τουλαχιστον 3 χρονων για να κλεισει καλα η τομη κ πως για φυσιολ. πρεπει να μην υπαρχει κανενα προβλημα ουτε στη μαμα ουτε στο μωρο για να μπορει κ ο γιατρος να το προχωρησει.
8mvWp2.png8ndUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα εμενα μου αρνουνται ολοι που δεν εχουν ξανακανει (και καλα κανουν αφου δεν εχουν εμπειρια) αλλα και παλι τι γινεται; σκεφτομουν να παω σε εναν στην Αθηνα που εχει εμπειρια αλλα πως θα ξερει αν οντως ειναι ΟΚ η τομη απο πριν αφου δεν ηταν ο γιατρος μου αρχικα...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω ακούσει για αυτή την εξέταση που αποκλείεται να την κάνουν στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό δεν είναι συνηθισμένη πρακτική. Ελέγχει το πάχος της τομής γιατί όσο πιο λεπτή είναι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να ανοίξει. Νομίζω όμως ότι δεν ειναι απόλυτη ένδειξη γι αυτό και οι περισσότεροι γυναικολόγοι στο εξωτερικό που κάνουν vbac δεν κάνουν την εν λόγω εξέταση.

Ngeo23 ακόμα και ο γιατρός που σου έκανε την καισαρική δεν μπορεί να γνωρίζει την κατάσταση της τομής σου σήμερα αν δεν σε ξαναανοίξει για να την δει. Κατά 99% ήταν χαμηλή και οριζόντια πράγμα που σου επιτρέπει να πας για φ.τ.

Link to comment
Share on other sites

hello, euxaristo. exei kanei kamia vbac?

 

υπαρχει και αντιστοιχο θεμα αν κανεις αναζητηση με vbac, λογικα θα το βρεις αλλα δεν ξερω απο εδω καμια πλην μιας που εκανε στην Κυπρο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

να βοηθησω ???

1.http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46220&highlight=vbac

2.http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46310&highlight=vbac

3.http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45469&highlight=vbac

4.http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37385&highlight=vbac

5.http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30513&highlight=vbac

...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα φυσιολογικά μετά από καισαρική, η εξέταση που λέτε δεν είναι παρά ένας απλός υπέρηχος στον οποίο ο γιατρός μετρά το πάχος της μήτρας το οποίο δεν πρέπει να είναι κάτω από ένα όριο.

Γέννησα σε δημόσιο μαιευτήριο (στο Έλενα) με γιατρό τον κ. Ροσόλυμο.

Και επειδή θα ακούσεις από πολλούς ότι "δεν γίνεται"... τα πάντα γίνονται, αρκεί να το προσπαθήσεις και να έχεις κοντά σου τους σωστούς ανθρώπους. Αν ο γιατρός σου σου λέει ότι δεν γίνεται, σημαίνει ότι αυτός δεν μπορεί να το κάνει.

ngeo23 Το πάχος της μήτρας το μετρούν στο τέλος που έχει φτάσει στο ελάχιστο πάχος (και η κοιλια στο μέγιστο μέγεθος!)

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να δεις και από το τικεράκι, τα παιδάκια μου έχουν διαφορά 6 χρόνια και 1 εβδομάδα!

Ο γιατρός μου έχει εμπειρία σε vbac και μου τον συστησαν οι μαίες από την ευτοκία, όταν έψαχνα. Δεν είναι ο γιατρος που μου έκανε την καισαρική, αυτός μου το είχε αποκλείσει να γεννήσω φυσιολογικά οπότε... άλλαξα γιατρό!

Ο Ροσόλυμος δέχεται Τρίτη και Πέμπτη στα απογευματινά ιατρεία του Έλενα, ιατρείο έξω δεν έχει (όπως και κανένας γιατρος του Ελενα δεν έχει, αυτό απαγορεύεται).

Θα ακούσεις μέχρι και ότι ...απαγορευεται το vbac στο Έλενα... μην ακούς τίποτα. αν έχεις τις προϋποθέσεις, μπορείς να γεννησεις φυσιολογικά με τον Ροσόλυμο.

Ποσων εβδομάδων είσαι;

Link to comment
Share on other sites

kalimera, den eimai egkyos akoma alla to psaxno gia na do pote mporo na meino kai ti proipotess yparxoun giati den telo na xanakano kaisasariki. Den thelo na meino eguos kai na mou pei o giatros den ginete. Soy eipe poso kairos xriazete na perasi apo tin kaisariki h epidi eixe perasi arketos kairos den sto anefere?

My girl is 3 years!!!!!!!:D

My boy is 10 months!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Είμαι καινούργια στο φορουμ. Πρίν 17 μέρες γέννησα την κορούλα μου με καισαρική τομή. Ξεκίνησα για φυσιολογικό τοκετό αλλά τελικά λόγω κεφαλοπυελικής δυσαναλογίας και δυστοκίας (δεν ανοιγε ο τράχηλος), κρίθηκε απαραίτητη η καισαρική, μετά από 10 ωρες πόνων.

Μου χει στοιχίσει που δε γέννησα φυσιολογικά αλλά δεν είχα άλλη επιλογή καθώς θα διακινδύνευα το μωρό μου αν επέμενα σε φυσιολογικό. Τελικά υπήρχε και περιτύλιξη!!

Δε μετανιώνω που δέχτηκα να κάνω την καισαρική αφού ήταν έτσι τα πράγματα αλλά δε μπορώ να συμβιβαστώ με το γεγονος ότι από δω και πέρα θα γεννάω μόνο με αυτό τον τρόπο! Εζησα τους πόνους της γέννας και δεν πρόλαβα βα ζήσω τη στιγμή της εξώθησης! Το θαύμα της ζωής! Δε μπορώ να δεχτώ ότι δε θα το ζήσω ποτέ στη ζωή μου!!

Με το γιατρό μου δεν έχω μιλήσει ακόμα αλλά έχω αμφιβολίες για το αν θα επιχειρούσε φυσιολογικό τοκετό σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη!

Θα ήθελα να μου δώσετε τα στοιχεία γιατρών που αναλαμβάνουν vbac!

Επίσης, Πόσες το έχετε επιχειρήσει;;

Θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω δικές σας εμπειρίες!!!

Παιδί ΄'ετσι κ αλλιώς είχαμε σκοπό να ξανακάνουμε μετά από 3 χρόνια! Δεν είναι αρκετό διάστημα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

 

Φιλιάα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και να σου ζήσει το μωράκι σου! Και εγώ για φυσιολογικό τοκετό ξεκίνησα αλλά αφού έμεινα μετά από 9 ώρες πόνων χωρίς διαστολή τραχήλου κατέληξα να γεννήσω με καισαρική. Και έμεινα και εγώ με αυτήν την "απογοήτευση" γιατί αφού έφτασα μέχρι το τέλος να μην νιώσω και αυτήν την στιγμή.. Τέλοσπάντων!! Ο γιατρός μου πάντως που το είχα ρωτήσει αν στην επόμενη εγκυμοσύνη θα μπορούσα με φυσιολογικό μου είπε ότι θα μπορούσα κάτω από κάποιες προϋποθέσεις και αυτό το συζητάμε τότε...

line_m121_beg_boy_time_1223956800_text_cf20ecf0efecf0e9f1dceaeff220ece1f220e5dfede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...