Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ - Πασχαλινές λιχουδιές


Afroditi D

Recommended Posts

[/b]ΑΝΕΒΑΤΑ ΚΑΛΙΤΣΟΥΝΙΑ

 

 

Υλικά για τη ζύμη:

 

2 κιλά αλεύρι η όσο σηκώσει

2 ποτήρια λάδι

5 αυγά

2½ ποτήρια ζάχαρη

4-5 κουταλιές προζύμι ή νωπή μαγιά

½ ποτήρι γάλα

 

Τα υλικά και η διαδικασία για τη γέμιση είναι ίδια με τα λυχναράκια στην προηγούμενη σελίδα...

 

Εδώ η διαδικασία της ζύμης έχει ως εξής: Διαλύω το προζύμι στο γάλα το οποίο πρέπει να είναι χλιαρό.

Προσθέτω περίπου το μισό αλεύρι δλδ 900-1000 γρ και αφήνω σε ζεστό μέρος να ανέβει. Έπειτα χτυπάω τα αυγά. Σε μεγάλο μπολ ανακατεύω με το χέρι το λάδι με τη ζάχαρη καλά να διαλύσει και προσθέτω τα χτυπημένα αυγά και το μείγμα προζυμιού. Συνεχίζω προσθέτοντας αλεύρι μέχρι να γίνει μια ζύμη που να ξεκολλάει από το μπολ ούτε σκληρή, ούτε πολύ μαλακιά. Αφήνω να φουσκώσει σε ζεστό μέρος μισή ώρα περίπου.

 

Ανοίγω έπειτα φύλλο πάχους 1 εκατοστό και κόβω πάλι κύκλους με διάμετρο περίπου 10 εκατοστά. Βάζω μια κουταλιά γέμιση και τώρα σκεπάζω κλείνοντας για να σχηματίσω ένα παραλληλόγραμμο. Δλδ κλείνοντας τις δυο αντικριστές πλευρές και πάλι τις άλλες δυο ώστε να σκεπάσω τη γέμιση.

Εδώ τώρα θέλει υπομονή και ζεστό δωμάτιο και καλά σκεπάσματα!!

2 με 4 ώρες θα κάνουν να φουσκώσουν τα χρυσούλια μου!

Μετά θα αλείψω με αυγουλάκι θα πασπαλίσω με σισαμάκι και θα τα ψήσω σε μέτριο φούρνο να ροδίσουν ωραία-ωραία.

Τέλος θα εφοδιαστώ με ένα πιρούνι και ένα μαχαίρι όχι για να τα φάω αλλά για να παίξω πόλεμο με όσους εποφθαλμιούν το πιάτο μου!

 

:lol: Α!!! Και αυτά μπαίνουν κατάψυξη αφού ψηθούν. Και επίσης αν περισσέψει ζύμη πλάστε μικρά γλυκά ψωμάκια και ψήστε τα!! Μιαμ-μιαμ!!

Καλή όρεξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ,

Για πρωτη φορα φετος θα κανω τσουρεκια.Θα ηθελα τη βοηθεια σας και εκτος απο συνταγες, τις πολυτιμες συμβουλες και τα μικρα μυστικα της επιτυχιας σας ωστε να τα καταφερω μιας και ειμαι εντελως ασχετη με το θεμα :oops::oops::oops:

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

Φετος θα κανω τσουρεκια πρωτη φορα και θα ηθελα εκτος απο την συνταγη και τις πολυτιμες συμβουλες σας ωστε να πανε ολα καλα.

Παντα θεωρουσα οτι το τσουρεκι ειναι πολυ δυσκολο .....

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Φέτος θα επιχειρήσω για πρώτη φορά να κάνω τσουρέκι.

Το κακό είναι ότι θέλω να το κάνω το Σαββατοκύριακο που έρχεται (των Βαΐων) και να τα πάρω έτοιμα στο χωριό.

Μπορούν να διατηρηθούν; Αν τα καλύψω με διαφανή μεμβράνη; κανένα άλλο κόλπο; ή θα βγουν χάλια και να μην το επιχειρήσω;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ

(Γίνονται περίπου 60-80 κουλουράκια)

 

ΥΛΙΚΑ

1 κιλό βούτυρο (1/2 κιλό φρέσκο βούτυρο & 1/2 κιλό Βιτάμ)

1 κιλό ζάχαρη

10 αυγά

3 κιλά αλεύρι

3 φακελάκια μπέϊκιν πάουντερ

5-6 βανίλιες

1 ποτήρι γάλα

1 ποτήρι χυμό πορτοκαλιού

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο με τη ζάχαρη ν' αφρατέψει και στη συνέχεια ρίχνουμε τους κρόκους. Προσθέτουμε τα ασπράδια των αυγών μαρέγκα συνεχίζοντας το χτύπημα και ανακατεύουμε. Σε μια μεγάλη λεκάνη ρίχνουμε το αλεύρι, τις βανίλιες και το μπέϊκιν πάουντερ και ανακατεύουμε καλά να ομογενοποιηθούν. Ρίχνουμε το γάλα και το χυμό πορτοκαλιού και ανακατεύουμε.Κατόπιν ρίχνουμε το μείγμα που έχουμε φτιάξει στο μίξερ και ζυμώνουμε καλά μέχρι που να γίνει η ζύμη μαλακιά και εύπλαστη και να μην κολλάει στα χέρια. Στη συνέχεια πλάθουμε τα κουλουράκια σε διάφορα σχέδια και αραδιάζουμε σε βουτυρωμένο ταψί σε αρκετή απόσταση το ένα από το άλλο γιατί θα φουσκώσουν. Αλείφουμε τα κουλούρια με αυγό κρόκο αραιωμένο με ελάχιστο νερό κατά προτίμηση και ψήνουμε περίπου 20-30 λεπτά για κάθε δόση σε φούρνο 200 C. Φυλάσσονται σε μπωλ αεροστεγώς κλεισμένα και διατηρούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

DSC08515.JPG

DSC08524.JPG

 

Είχα πετύχει μια πολύ ωραία συνταγή για νηστίσιμα κουλουράκια με πορτοκάλι και κανέλα. Σε αυτά εδώ αν προσθέσω ξύσμα πορτοκαλιού και κανένα λέτε να έχει αποτέλεσμα;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Φέτος θα επιχειρήσω για πρώτη φορά να κάνω τσουρέκι.

Το κακό είναι ότι θέλω να το κάνω το Σαββατοκύριακο που έρχεται (των Βαΐων) και να τα πάρω έτοιμα στο χωριό.

Μπορούν να διατηρηθούν; Αν τα καλύψω με διαφανή μεμβράνη; κανένα άλλο κόλπο; ή θα βγουν χάλια και να μην το επιχειρήσω;

Καλησπέρα, Μαριλίνα!!

Θα σου πω τι κάνω εγώ. Καλύπτω τα τσουρέκια με διάφανη μεμβράνη όταν είναι ακόμα λίιιγο χλιαρά. Τα τυλίγω καλά να μην μπαίνει αέρας απο πουθενά. Για περισσότερη σιγουριά, μετά τα βάζω και σε σακούλες του σούπερ μάρκετ που τις δένω, για να μην χάσουν την υγρασία τους και ξεραθούν.

Επίσης, αν θέλεις να διατηρήσεις κάποια για αργότερα, μπορείς να τα βάλεις στην κατάψυξη. Την 1η μέρα όμως, που θα είναι φρέσκα. Έτσι, όταν τα ξεπαγώσεις, (αφήνοντας τα σε θερμοκρασία δωματίου) θα είναι σαν φρέσκα. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!και γω θα κανω τσουρεκια!ισως ερθει η θεια μου να τα κανουμε μαζι και η μαμα μου!ειχαν ερθει και τα χριστουγεννα!εμενα μου αρεσει η διαδικασια και οι μυρωδιες μεσα στο σπιτι!εδω λεμε:να μυρισει το σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

aglaia, καλημέρα!

το τσουρέκι σου μπορεί να είναι καταπληκτικό αλλά μου φαντάζει φασαριόζικο και με αρκετές λεπτομέριες (ζύγισμα, μέτρηση θερμοκρασίας...). Για να το κάνω εγώ αυτό θα πρέπει: 1) Να είμαι ξεκούραστη (δύσκολο με δουλειά και παιδιά) 2) Μόνη στο σπίτι διότι τα παιδιά θα νομίζουν ότι παίζουν με πλαστελίνη και θα γίνει χαμός (μόνη έχω να μείνω από τότε που γέννησα, το ίδιο και να κοιμηθώ).

Μήπως κυκλοφορεί κορίτσια στην "πιάτσα" καμιά συνταγή για νόστιμο και γρήγορο τσουρέκι για μας τις πολυάσχολες και πολυκουρασμένες; Έτσι για το καλό να κάνουμε και εμείς κάτι με τα χεράκια μας, μη καταλήξουμε πάλι στον Τερκενλή!

Link to comment
Share on other sites

aglaia, καλημέρα!

το τσουρέκι σου μπορεί να είναι καταπληκτικό αλλά μου φαντάζει φασαριόζικο και με αρκετές λεπτομέριες (ζύγισμα, μέτρηση θερμοκρασίας...). Για να το κάνω εγώ αυτό θα πρέπει: 1) Να είμαι ξεκούραστη (δύσκολο με δουλειά και παιδιά) 2) Μόνη στο σπίτι διότι τα παιδιά θα νομίζουν ότι παίζουν με πλαστελίνη και θα γίνει χαμός (μόνη έχω να μείνω από τότε που γέννησα, το ίδιο και να κοιμηθώ).

Μήπως κυκλοφορεί κορίτσια στην "πιάτσα" καμιά συνταγή για νόστιμο και γρήγορο τσουρέκι για μας τις πολυάσχολες και πολυκουρασμένες; Έτσι για το καλό να κάνουμε και εμείς κάτι με τα χεράκια μας, μη καταλήξουμε πάλι στον Τερκενλή!

 

Συμφωνω και περιμενω

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia, καλημέρα!

το τσουρέκι σου μπορεί να είναι καταπληκτικό αλλά μου φαντάζει φασαριόζικο και με αρκετές λεπτομέριες (ζύγισμα, μέτρηση θερμοκρασίας...).

 

Αν έχεις αρτοπαρασκευαστή, τις θερμοκρασίες τις ρυθμίζει ο αρτοπαρασκευαστής:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11453&highlight=%F4%F3%EF%F5%F1%DD%EA%E9

 

Η συνταγή είναι αναλυτική για να μπορούν να τη φτιάξουν και οι πιο άσχετες (όπως εγώ) χωρίς να κινδυνεύουν να τους αποτύχει. :wink:

 

Οι πιο σχετικές τα καταφέρνουν και με το μάτι και δεν χρειάζονται τις λεπτομέρειες, τις ξέρουν ήδη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εδώ και χρόνια έχω αγοράσει από το Lidl ενα ταψάκι αντικολλήτικό με σχέδια για να φτιάχνεις σοκολατένια αυγά. Το πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει ήταν ότι όταν βάλεις την σοκολάτα, την αφήσεις 3/4-1ώρα στο ψυγείο και πας να τα βγάλεις δεν ξεκολάνε με τίποτα. Τα άφησα και ολόκληρη μέρα αλλά δεν κατάφερα τίποτα! Δυστυχώς προσπάθησα και χτες να φτιάξω αλλά το ίδιο αποτέλεσμα. Εχετε κάτι να μου προτείνετε; Εχουν τόσο όμορφα σχέδια! Αραγε το έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς και τα κατάφερε; SOS...

Link to comment
Share on other sites

sophiesch http://www.vefashouse.gr/vefashouse/dept.asp?flaglist=0&dept%5Fid=93&ListAbsolutePage=1 δες εδώ έχει διάφορα προιόντα ... (μη τυχών κ έχει πρόβλημα το ταψάκι )

πιστεύω με την βοήθεια ένος σεσουάρ για τα μαλλιά και χρησιμοποιόντας το ελάχιστα λεπτά - δευτερόλεπτα ... θα μπορούσες να τα ξεκολίσεις απο την φόρμα. :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλά ....τελικά ειναι πολυ μικρός ο κόσμος :lol: Κοιτα να δεις τι βρίσκει κανείς ..... Το τσουρεκάκι μου !!!! :D

 

Η συνταγή και οι φωτογραφίες εδω : http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/04/blog-post_05.html

 

Το έφτιαξα το Πάσχα και έγινε

ΑΠΑΙΧΤΟ & ΑΝΑΡΠΑΣΤΟ!!!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν και΄γω έλεγα πως τα τσουρέκια είναι δύσκολα, αλλά φέτος έκανα με την πανεύκολη συνταγή του Σ.Παρλιάρου και είχαν μεγάλη επιτυχία να την τολμίσετε και σεις και θα με θυμηθείτε.:-D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν και΄γω έλεγα πως τα τσουρέκια είναι δύσκολα, αλλά φέτος έκανα με την πανεύκολη συνταγή του Σ.Παρλιάρου και είχαν μεγάλη επιτυχία να την τολμίσετε και σεις και θα με θυμηθείτε.:-D

 

Κι εγώ πρώτη φορά έκανα φέτος του Παρλιάρου και όλοι ξετρελαθήκαμε με το αποτέλεσμα !!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...