Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΟΣ ΠΕΛΑΓΟΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΝ ΒΑΠΤ.


ΚΑΤ

Recommended Posts

Γειά σας αγαπητοί και αγαπητές. Μόλις συνδέθηκα για πρώτη φορά και θέλω να μοιραστώ τις ανησυχίες μου για τη βάπτιση του δεύτερου γιού μου που θα γίνει στις 25 Απριλίου. Αν και το έχω ξαναζήσει θέλω αυτή τη φορά να κάνω όσα μπορώ μόνη μου και ο λόγος είναι ο πρώτος μου γιός που είναι σούπερ βοηθός και γλύκας! Πού ο χρόνος όμως για οτιδήποτε πόσο μάλλον για προετοιμασίες τέτοιες. Anyway, η πρόθεση μετράει και αφού έχω πολύ όρεξη θα προσπαθήσω. Θέλω βοήθεια όμως άμεσα με το τραπέζι των ευχών. Πού μπορώ να βρώ χειροποιήτητο βιβλίο ευχών οικονομικό (στην Πάτρα ή αγορά σε άλλη πόλη μέσω Internet ) :D και σε τί μπορώ να βάλω όλα τα καλούδια που έχω υπ'όψιν μου να βάλω πάνω του; Δεν θέλω γυάλινα βάζα, είναι τόσο συνηθισμένα. Ευχαριστώ οποινδήποτε μου δώσει καμιά ιδέα.

:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το που θα βαλεις τα καλουδια μπορει να ειναι σχετικο με το θεμα της βαφτισης.......(πχ σε θαλασσινο θεμα μπορει να τα βαλεις σε "καραβακια" η κοχυλια, αλλιως σε κουβαδακια κλπ.......) εχεις κατι που να εμπνεει...

 

Παντως και τα γυαλινα βαζα δεν ειναι κατι τοσο ξεπερασμενο, υπαρχουν ενα σωρο σχεδια διαφορετικα.........επισης το γεγονος οτι ειναι γυαλινα και διαφανα βοηθουν πολυ στην παρουσιαση......

 

Τι καλουδια εχεις σκοπο να βαλεις μεσα στα δοχεια?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το που θα βαλεις τα καλουδια μπορει να ειναι σχετικο με το θεμα της βαφτισης.......(πχ σε θαλασσινο θεμα μπορει να τα βαλεις σε "καραβακια" η κοχυλια, αλλιως σε κουβαδακια κλπ.......) εχεις κατι που να εμπνεει...

 

Παντως και τα γυαλινα βαζα δεν ειναι κατι τοσο ξεπερασμενο, υπαρχουν ενα σωρο σχεδια διαφορετικα.........επισης το γεγονος οτι ειναι γυαλινα και διαφανα βοηθουν πολυ στην παρουσιαση......

 

Τι καλουδια εχεις σκοπο να βαλεις μεσα στα δοχεια?

 

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Η ιδέα σου για τα καραβάκια είναι υπέροχη. Είναι κάτι που έχω σκεφτεί και εγώ αλλά χρειάζομαι οδηγίες για το πως φτιάχνονται. Έφτιαχνα στο σχολείο με χαρτί ή εφημερίδα αλλά έχω ξεχάσει τελείως τον τρόπο. Άν κάποια ξέρει την παρακαλώ να μου εξηγήσει. Θα της είμαι υπόχρεη. Θα μπορώ να τα φτιάξω απο χαρτόνι ή δεν θα τσακίζει;

Όσον αφορά τα καλούδια θα είναι όλες οι απαγορευμένες λιχουδιές για τα πιτσιρίκια. Τσιχλίτσες, λουκουμάκια, kit-kat, γλυφιτζούρια, ζελεδάκια και ότι άλλο σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις στο τοπικ Θαλασσινες βαφτισεις θα βρεις καπου να περιγραφουν πως ακριβως γινεται το καραβακι.......αν δεν καταλαβαινεις πες μου να το κανω βημα βημα και να βαλω φωτο......

 

Μπορεις να το κανεις και με πιο σκληρα χαρτια αλλα κανε δοκιμες γιατι απο ενα σημειο (σκληροτητας και παχους) και μετα σκιζονται.......

 

Εγω εκανα και προσκλητηριο καραβακι...η προσκληση ηταν πανω στο ιστιο γραμμενη.....

 

 

Λυπαμαι που περσυ δεν εκανα κεραμικη.......θα εφτιανχ μεγαλα τετοια καραβια απο πηλο για γλυκισματα......

 

Εχε υποψη σου παντως οτι μπορεις να βρεις σε καταστηματα πορσελανινα καραβακια...οχι πολυ μεγαλα....ειδα ενα τετοιο περσυ το καλοκαιρι.....μετα την βαφτιση μας..... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηθελα να γραψω cernit ποιος ξερει που ημουνα...

 

επλεα με το καραβι...

 

σε ευχαριστω για το link...

 

Λες να δωσω 12 ευρω να τα παρω??? Αν και φτιαχνω τα περισσοτερα μονη μου , μου εχουν φυγει πολλά λεφτα σε τετοιες βλακειουλες λέγοντας: ..ελα μωρε... αφπυ θα γλυτωσω καποια λεφτα...

 

τεσπα!! σε ευχαριστω πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Τόπικ θαλασσινές βαπτίσεις. Κορίτσια με χάσατε. Πώς, πού, πότε? Έχω χάσει επισόδεια. HΕLP! Vera εξήγησε μου αν μπορείς πού να ψάξω ή αν σου είναι πιο εύκολο πες μου αναλυτικά πως να φτιάξω το καραβάκι. Είσαι έμπειρη σε αυτό το θέμα και εγώ δεν ξέρω πού παν τα τέσσερα. Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατι σα πλαστελινη που το ψηνεις στο φουρνο και γινεται "πέτρα". Μετα το ζωγραφιζεις και ειναι ετοιμο.

 

με αυτο ειναι ωραια να φτιαχνεις κατασκευες όπως prespapier..

ή αν εχεις υπομονη να κανεις τις τρυπες χάντρες...

 

εγω θα φτιαξω ψαρακια και θα τα στοιριξω σε stick και θα τα βάλω μεσα σε γυαλες. Γιατι δεν θελω να παρω αληθινα ψαρια για να στολισω...

Link to comment
Share on other sites

Κατ θα σου βαλω το λινκ.....δεν εχω χρονο να το ψωξω, καπου εκει εχει οδηγιες......αν δε το καταλαβεις μολις μπορεσω θα βαλω φωτο με οδηγιες....

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4298

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μολίς επέστρεψα απο μια έκθεση για γάμο - βάπτιση και βρήκα ένα χριστιανό ο οποίος φτιάχνει ότι του ζητήσεις και αναλαμβάνει τη διακόσμηση εξ'ολοκλήρου. Ο τύπος όμως κατασκευάζει διάφορα καλλιτεχνήματα απο ξύλο, χαρτί και οτιδήποτε άλλο υλικό φανταστείς αλλά έχει διακοσμήσει για βάπτιση μόνο μια φορά και αυτό γιατί έκανε χάρη στη κοπέλα. Όταν τον ρώτησα για χειροποίητο βιβλίο ευχών δεν ήξερε να μου πει τιμή και μου είπε να πάρω τιμές απο τους άλλους εκθέτες και μετά θα μου πεί και αυτός. Καλά ήμουν στην ησυχία μου έχοντας πείσει τον ευατό μου πως θα τα αναλάβω όλα εγώ με ολοδική μου ευθύνη επιτυχίας ή αποτυχίας. Με έχει βάλει σε σκέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...