Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΑ Κ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΑΣ ΤΡΟΦΗΣ


Recommended Posts

Μηπως ξερει καμια μανουλα να μου πει τα προωρα μωρακια ποτε μπαινουν στη στερεα τροφη?

Στον εκτο μηνα χρονολογικο η διορθωμενο?Το πεπτικο συστημα ποτε ωριμαζει για να δεχτει τροφη?6 μηνες μετα τη μερα που θα γεννιοταν(οποτε μιλαμε για 6ο διορθωμενο) ή 6 μηνες μετα την εισαγωγη της πρωτης στερεας τροφης(οποτε μιλαμε για 6ο πραγματικο μηνα)?

Εμενα το παιδακι μου γεννηθηκε στην 34η βδομαδα.

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,κανονικα τα προωρα υπολογιζονται κ σε διορθωμενη ηλικια κ σε κανονικη ηλικια,αυτο οσον αφορα την αναπτυξη τους γενικοτερα...

εσενα το μωρακι σου,δεν ειναι πολυ προωρο,οποτε μπορει να μην παιζει κ μεγαλο ρολο

εμενα που γεννηθηκαν 28εβδομαδων,τα υπολογιζα ολα σε διορθωμενη ηλικια

δλδ,εφαγαν στερεα τροφη 6μηνων διορθωμενη,κανονικη,ηταν 2,3 μηνες μεγαλυτερα

αυτο ομως θα το δεις στη πορεια,κ θα ρωτησεις κ τον παιδιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

εμενα η παιδιατρος μου είπε δεν ισχυει πλεον η διορθωμενη και παμε με την κανονικη ηλικια,ασε που τρωνε και σαν την κανονικη σε ποσοτητα!! βεβαια εγω προσωπικα στα δικα μου μωρα βλεπω ότι πανε πίσω λίγο σε σχεση με την κινητικοτητα δηλ θα επρεπε να μπουσουλαμε πιο νωρις και αργησαμε.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα και τα δύο μου παιδία πρόωρα, το πρώτο στην 33η και το δέυτερο στην 35η εβδομάδα, και τα δύο ξεκίνησαν φαγητό όταν έκλεισαν τους έξι μήνες από τη μέρα που έπρεπε να γεννηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καμια μανουλα να μου πει τα προωρα μωρακια ποτε μπαινουν στη στερεα τροφη?

Στον εκτο μηνα χρονολογικο η διορθωμενο?Το πεπτικο συστημα ποτε ωριμαζει για να δεχτει τροφη?6 μηνες μετα τη μερα που θα γεννιοταν(οποτε μιλαμε για 6ο διορθωμενο) ή 6 μηνες μετα την εισαγωγη της πρωτης στερεας τροφης(οποτε μιλαμε για 6ο πραγματικο μηνα)?

Εμενα το παιδακι μου γεννηθηκε στην 34η βδομαδα.

 

 

το καλυτερο θα ηταν να ρωτησεις τον παιδιατρο σου που σας παρακολουθει και γνωριζει την καμπυλη αναπτυξης του μωρου σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις τη μικρη δεν την υπολογίσαμε ποτε με διορθωμενη ηλικια, αλλα με κανονικη, αλλα αυτο ειχε να κανει με την αναπτυξη της...αναπληρωσε το "χαμενο" διαστημα πολυ γρηγορα οποτε και τις στερεες τις ξεκινησαμε στον 5ο μηνα κανονικα. Οπως ομως σου προτεινουν και οι αλλες κοπελες να ρωτησεις το γιατρο σου γιατι ολα εξαρτωνται απο την αναπτυξη του μωρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας,σιγουρα θα ρωτησω κ τη γιατρο μου..οταν ερθει εκεινη η ωρα! Τωρα ειμαστε 3 μηνων(διορθωμενη 2). Το ξερω οτι εχουμε καιρο μπροστα μας,αλλα ηθελα να μαθω για να παρω κουραγιο..εχει παλλινδρομηση κ περιμενω πως κ πως να μπουμε στη στερεα τροφη που καπου εκει αρχιζει να στρωνει συνηθως!

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καμια μανουλα να μου πει τα προωρα μωρακια ποτε μπαινουν στη στερεα τροφη?

Στον εκτο μηνα χρονολογικο η διορθωμενο?Το πεπτικο συστημα ποτε ωριμαζει για να δεχτει τροφη?6 μηνες μετα τη μερα που θα γεννιοταν(οποτε μιλαμε για 6ο διορθωμενο) ή 6 μηνες μετα την εισαγωγη της πρωτης στερεας τροφης(οποτε μιλαμε για 6ο πραγματικο μηνα)?

Εμενα το παιδακι μου γεννηθηκε στην 34η βδομαδα.

H κορη μου γεννηθηκε την 32η εβδομαδα (πριν απο 12 χρονια) και μπηκαμε κανονικα σε διατροφη την χρονολογικη ηλικια και οχι την διορθωμενη.

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου γεννηθηκε στην 32η βδ.

εφαγε με κουταλι οταν ηταν σχεδων 8 μηνων απο την γεννηση του.

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας,σιγουρα θα ρωτησω κ τη γιατρο μου..οταν ερθει εκεινη η ωρα! Τωρα ειμαστε 3 μηνων(διορθωμενη 2). Το ξερω οτι εχουμε καιρο μπροστα μας,αλλα ηθελα να μαθω για να παρω κουραγιο..εχει παλλινδρομηση κ περιμενω πως κ πως να μπουμε στη στερεα τροφη που καπου εκει αρχιζει να στρωνει συνηθως!

 

 

ααα! οκ! δεν ηθελα να ειμαι αγενης, ετσι? απλα πιστευω οτι την σωστοτερη απαντηση θα τη δωσει ο καταρτισμενος επιστημονας που στο κατω-κατω, βλεπει και το μωρο..

 

αν μαζευεις απλα εμπειριες, τοτε να σου πω κι εμεις φαγαμε περιπου στους 6 μηνες ημερολογιακους, οχι διορθωμενους

:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως ξερει καμια μανουλα να μου πει τα προωρα μωρακια ποτε μπαινουν στη στερεα τροφη?

Στον εκτο μηνα χρονολογικο η διορθωμενο?

Απ' όσο ξέρω μπαίνουν στις στερεές όπως όλα τα άλλα μωράκια - 6ο μήνα ημερολογιακό ή όποτε σου πει ο παιδίατρος. Αν έχει ΓΟΠ ενδεχομένως να σου πει να ξεκινήσετε και νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εγώ στην 34η γέννησα και μπήκαμε στη στερεή στον 7 μήνα χρονολογικά, δηλαδή η παιδίατρος τον υπολόγισε με τη διορθωμένη ηλικία. Ίσως είναι όμως ανάλογα το παιδάκι, την ανάπτυξή του, τα κιλά του, δεν ξέρω...

KYWPp3.png
Link to comment
Share on other sites

kappaduo εννοειται πως δεν το πηρα στραβα,απλα λεω πως ειναι νωρις κ δεν εχω ρωτησει τη γιατρο ακομα,ηθελα στατιστικα να μαθω πως γινεται αλλα απο οτι βλεπω οι περιπτωσεις σας ειναι fifty-fifty!

Στο μεγαλυτερο γιο μου λογω παλλινδρομησης ξεκινησαμε στερεα τροφη νωριτερα,στο πεμπτο μηνα δηλαδη,αλλα αυτος ηταν τελειομηνος..τωρα στη μικρη δε ξερω..

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

στα πρ'οωρα παιδακια όλα γίνονται με βάση την διορθωμένη ηλικία.πχ πότε θα μπεί στα στερεά, πότε θα περπατήσει και γενικά η αναπτυξή του. μπορεί το εντεράκι του μωρού να είναι έτοιμο άλλα τα άλλα΄δεν είναι ακόμα έτοιμα (να μασήσει, να στηρίξει το σωματάκι του στην καρέκλα).Συνεπώς όλα γίνονται στην διορθωμένη ηλικία.

Τα εμβόλια τα κάνουμε στη κανονική ηλικία μόνο.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

στα πρ'οωρα παιδακια όλα γίνονται με βάση την διορθωμένη ηλικία.πχ πότε θα μπεί στα στερεά, πότε θα περπατήσει και γενικά η αναπτυξή του. μπορεί το εντεράκι του μωρού να είναι έτοιμο άλλα τα άλλα΄δεν είναι ακόμα έτοιμα (να μασήσει, να στηρίξει το σωματάκι του στην καρέκλα).Συνεπώς όλα γίνονται στην διορθωμένη ηλικία.

Τα εμβόλια τα κάνουμε στη κανονική ηλικία μόνο.

Η κορη μου καθησε 7 μηνων μονη της, μιλησε γρηγορα (στους 14 μηνες ελεγε τα παντα) , περπατησε 12 μηνων και γενικα απο πολυ νωρις φαινοταν σαν τελειωμηνο.

Τιποτα λοιπον δεν ειναι απολυτο.

Για την ιστορια η κορη μου γεννηθηκε στις 32 εβδομαδες, 1570 και εμεινε στην μοναδα 27 μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...