Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές για μωρά!


Phani

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι η μικρή μου έχει αρχίσει να βαριέται την σχεδόν ιδία γεύση φαγητού που της δίνω καθημερινά. Τελικά, δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία, ίσως γιατί δεν έχω ιδέες. :(

Τα φαγητά της διαφέρουν στο αν θα έχουν μέσα κοτόπουλο ή κρέας, πατάτα ή ρύζι. Εκτός αν είναι φακές ή φασολάδα. Κι αυτό είναι όλο. Δηλαδή έχουμε 4 διαφορετικά φαγητά που τρώμε. Και όλα μοιάζουν κατά πολύ στη γεύση. Από λαχανικά έχουν πάντα καρότο, μαρούλι, σέλινο και ίσως μαϊντανό.

 

Ίσως να μην είμαι η μόνη που αισθάνεται αυτή την ατονία και σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε σε αυτό το topic διάφορες συνταγές για μώρα. Αν γράψετε από 1 συνταγή η καθεμιά σας, νομίζω ότι σύντομα θα μπορέσουμε να εκδώσουμε και βιβλίο! (χαχα :lol: )

 

Λοιπόν, να δώσω μια δομή με την παρακάτω ΑΠΛΗ πρώτη συνταγή (εσείς απλά με copy-paste και αλλάζετε ότι χρειάζεται για προσθήκη καινούργιας συνταγής):

 

 

 

===============================================

Κοτόπουλο με λαχανικά και ρύζι

===============================================

Ηλικίες :

7 μηνών και πάνω

 

Υλικά *:

1 Πατάτα

1 Καροτάκι

4-5 φύλλα μαρούλι

5-6 φύλλα σέλινο

1 κουταλιά ελαιόλαδο

1 κουταλιά ρύζι

150-200 γρ. Κοτόπουλο

 

*κατά προτίμηση βιολογικά προϊόντα.

 

Εκτέλεση:

Ξεβράζουμε το κοτόπουλο και αφαιρούμε τους αφρούς.

Το αφήνουμε συνολικά να βράσει για 15-20 λεπτά.

Βάζουμε όλα τα υλικά στην χύτρα (μαζί με το νερό μέσα στον οποίο έβρασε το κοτόπουλο) και το αφήνουμε για 10 λεπτά.

Πριν το χτυπήσουμε στο μίξερ, προσθέτουμε και το λάδι.

Έτοιμο!

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντί για ρύζι μπορείς να βάλεις τραχανά.

Προχθές του έφτιαξα κιμά με φιδέ (αντί για μακαρόνια).

Επίσης, σκέφτομαι να φτιάξω σπανακόρυζο (θα κοψω πολύ λεπτό το σπανάκι).

Μια καλή ιδέα για σνακ είναι τυροπιτάκια (ή/και σπανακοπιτάκια) hand made.

Ζύμη: 1 στραγγιστό γιαούρτι (χρησιμοποιώ τον κεσέ σαν μεζούρα)

1 φλ. ηλιέλαιο (επειδή προκειται για το παιδί θα βάλω ελαιόλαδο)

1 φαριναπ

Αφού ανακατέψουμε όλα τα υλικά, μπορούμε να αφήσουμε λίγο τη ζύμη για να "ξεκουραστεί" και στη συνέχεια πλάθουμε τα τυροπιτάκια μας. Για γέμιση θα βάλω ανθότυρο που είναι ανάλατο.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Στέλλα, τα έφτιαξα σήμερα τα τυροπιτάκια! Ο μικρός μου ξετρελάθηκε! :)

Έχετε και γεννέθλια βλέπω?? Χρόνια πολλά! Χρόνια καλά κι ευτυχισμένα! :)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και ο δικος μου ο μικρουλης τρελενεται για τυροπιτακια. Επισης του αρεσουν πολυ ο αρακας (ο μικρος) με μικρα φασολακια και πατατες. Μια αλλη ιδεα ειναι οι πατατες οι κοκκινιστες (γιαχνι) συνοδευομενο απο διαφορα λαχανικα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τούρτα πρώτων γενεθλίων

 

Αφού εψαξα και εψαξα τι γλυκό να φτιάξω για τα γενέθλια του Κωστή -ήθελα να μπορεί να φάει κι αυτός (αλλά να είναι μια πραγματική τούρτα οχι αυτά τα διαφορα χαζο-καροτο-κεικ -συγγνώμη στους fan του είδους) κατέληξα σε ένα συνδυασμό από διάφορες συνταγές και το αποτέλεσμα ΠΕΤΥΧΕ :D περισσότερο απ' οτι περίμενα :wink:

 

Λοιπόν

 

1 πακέτο μπισκότα πτι-μπερ ολικής άλεσης

1 ζελέ ανανά

2-3 κεσεδάκια γιαούρτι στραγγιστό

1 κουτ σούπας ζάχαρη

1 κονσέρβα ανανά σε φυσικό χυμό (ΟΧΙ ΣΙΡΟΠΙ)

Λίγο βιταμ

Λίγο χυμό -εγώ έβαλα ΑΜΙΤΑ motion

 

Φτιάχνουμε το ζελέ σύμφωνα με τις οδηγίες και το ανακατεύουμε με το γιαούρτι και τη ζάχαρη. Το βάζουμε να παγώσει μέχρι να "στέκεται" (περίπου 1 ώρα στην κατάψυξη)

Σπάμε τα μπισκότα και τα περιχύνουμε με το χυμό και το λιωμένο βιταμ ώστε να κάνουμε ένα σχετικά εύπλαστο μίγμα.

Κόβουμε τις ροδέλες του ανανά σε μικρά κομμάτια. Κρατάμε 1-2 για το στόλισμα.

Φτιάχνουμε μια στρογγυλή φόρμα χωρίς πάτο από αλουμινόχαρτο την ακουμπάμε στην πιατέλα μας και στρώνουμε τα μπισκότα στον πάτο. Από πάνω τον κομμένο ανανά και μόλις το γιαουρτοζελέ πήξει το βάζουμε κι αυτό από πάνω.

Στολίζουμε και πάλι στο ψυγείο μέχρι τη μεγάλη στιγμή.

 

 

Εναλλακτικά μπορούμε να φτιάξουμε το γλυκό σε ταψάκι αλλά μετά δεν βγαίνει!! :(

 

Επίσης μπορούμε να προσθέσουμε στην κορυφή σαντιγύ:

Χτυπάμε μια κρέμα γάλακτος παγωμένη σε παγωμένο μπωλ με 1 κουταλιά ζάχαρη μέχρι να πήξει.

 

Είναι πολύ ελαφρύ και κατάλληλο -μην απατάσται ότι το παιδί σας δεν έχει φάει μέχρι τώρα γλυκό -διαβάστε τι έχουν μέσα τα παιδικά γάλατα, γιαούρτια και κρέμες :wink:

 

Καλή επιτυχία!!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...