Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ο μικρός μου είναι 3,5 πήγε φέτος παιδικό και έχουμε περάσει τα πάντα

όλες τις ιώσεις. βήχας, γαστρεντερίτιτδες, πυρετοί αμυγδαλίτιδες, πυρετούς, είμαστε μονίμως με φάρμακα aerolin, aerius, seretide, αλλά ελπίζω του χρόνου που θα είναι κα μεγαλύτερος να λιγοστέψουν τα κρούσματα. Ο ανηψιός μου μέχρι τα 4 ήταν συνέχεια άρρωστος , λίγο μετά τα 4 μέχρι κα τώρα που είναι 7 αρρωσταίνει 1-2 φορές τον χρόνο.

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχεις δικιο Vicky67

Όμως ειναι τοσο ψυχοφθόρο να βλέπεις να πέρνει το παιδάκι σου τόσα φάρμακα. Τώρα η μικρούλα μου έκανε πάλι ωτίτιδα. Μόλις αρχίζουν οι μυξούλες, ο βήχας γίνεται όλο και πιο έντονος και μετά ωτίτιδα.

 

Τι να πώ!!!! Απελπισία με πιάνει καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Με βοηθησατε παρα πολυ, απο την αποψη οτι βλεπω οτι δεν τα περναει μονο το δικο μου παιδι αυτα (και εννοω τον επιμονο βηχα με κορτιζονη/aerolin/singulair ανα τακτα διαστηματα) και καπως παιρνω κουραγιο γιατι εχω απελπιστει με τον βηχα.

 

Μια πολυ καλη ω/ρι/λα γιατρος μου ειχε πει τα εξης για τις μυξουλες. Χρηση οτριβιν για 5 με 6 μερες/ 3 φορες τη μερα και μετα αν οι μυξουλες επιμενουν μονο ορο. Παραλληλα,απο την αρχη, πρεπει να καθαριζεται η μυτουλα του παιδιου συνεχεια απο τις μυξες. Αν δεν μπορει να τη φυσηξει μονο του πρεπει να την καθαρισει η μαμα!!!!! Ξερετε με εκεινη τη συσκευη που 'ρουφαει' τις μυξες (η μια ακρη στο στομα της μαμας και η αλλη στη μυτουλα του παιδιου). Οσο ακουτε μυξες στη μυτουλα του παιδιου τοσο θα τισ ρουφατε. Οσες φορες τη μερα κι αν χρειαστει. Ξερω, ξερω ακουγεται χαλια,ειναι αβολο πολυ για τα μικρα, αλλα πολυ πολυ αποτελεσματικο. Οσο παραμενουν οι μυξες στη μυτη ειναι επικινδυνο για ωτιτιδες και βρογχιτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ! pastoula!! 10 αμπούλες την ημέρα της βάζω. Το καλό είναι ότι έχει μάθει και φυσάει την μύτη της με δύναμη και συνήθως δεν βγάζω εγώ τίποτα με το οtrisalin.

Το καλοκαίρι βγήκε σχετικά καλά αφού συνέχεια την βουτάγαμε στη θάλασσα. Δεν μπορείς να φανταστείς πως καθαρίζει η μυτούλα με το θαλασσινό νερό!!

 

Τώρα που μπαίνει ο χειμώνας να δούμε πως θα τον περάσουμε!!

 

Όσον αφορά το otrisalin εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείται παραπάνω από 3 ημέρες - τώρα τι να πώ..

Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά το otrisalin εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείται παραπάνω από 3 ημέρες - τώρα τι να πώ..

και βεβαια κανει,δεν περιεχει καποια χημικη ουσια,θαλασσινο νερο ειναι κι αυτο.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια καλησπέρα,

Λοιπόν παρακολουθώ τις συζητήσεις σας κ μου ρχεται να βαλω τα κλάματα....Είμαι κι εγώ απογοητευμένη....

Λοιπόν εμέις ξεκινήσαμε με μύξες κ βάζαμε πολύ πολύ ορό. Εν τω μεταξύ επειδή μένουμε κ σε νησί ξεκινήσαμε μπανάκια από όταν ήταν 5 μιση μηνων που μας αρέσουν ΤΡΕΛΑ κ που θεωρούσα ότι τη βοηθάω τη μικρουλίτσα μου...Σιγά σιγά άρχισε το βράσιμο. Πάμε στην παιδίατρο μου λέει δεν ελιναι τίποτα, μυξούλες είναι που έχουν εγκλωβιστεί, πολύ πολύ ορό κ όλα καλά. Όμως το βρασιμο συνεχίζει. Την πάω σε πνευμονολόγο, μου λέει τα ίδια, δεν έχει ακροαστικά, ορό και χτύπημα στην πλάτη κ να μην είναι πολύ ώρα ξαπλωμένη (που δεν ήταν σιγά μην καθόταν!).

Όμως όπως καταλαβαίνεται το βράσιμο ήταν πολύ έντονο παρόλα τα μπάνια κ τις βουτιλες κ τον όρό κ όλα. Ξανά παιδίατρο μου λέει ότι μάλλον θα κάνει κάποια στιγμή άσθμα, προς το παρόν κάνει έναν ήπιο βροχοσπασμό, προτείνει να μη δώσουμε σπρέυ (μου είπε κ για ένα που το λένε πρόληψη?? δε θυμάμαι ) γενικά να μη δώσουμε τπτ, δε χρειάζεται, μόνο με αιθέριο έλαιο ευκάλυπτο εντριβές και στο μπάνιο, ορό και πολύ χτύπημα στη πλάτη (εκείνη προσέξτε μου λέει χτυπάς δυνατα! με λυγισμένα τα δάχτυλα και με την εξωτερική τους πλευρά χτυπάς δυνατά πίσω στην πλάτη δεξιά και αριστερά ΔΥΝΑΤΑ. μου το έδειξε κι όλας). Ωστόσω επειδή το μωρό μου έβραζε πολύ, την ξαναπάω στην πνευμονολόγο η οποία αυτή τη φορά δε συμφώνησε, μου είπε ότι έχει κάνε έντονο βροχόσπασμο κ με στέλνει Αθήνα στην ΣΑΞΩΝΗ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που είναι αλλεργιολόγος (αλήθεια καλό θα ήταν να λέμε ονόματα των γιατρών) κορυφαια όπως μου είπε.

Πήγαμε λοιπόν σε αυτήν, κάναμε κάποιες βασικές αλλεργικές εξετάσεις, όπου φάνηκε πως δεν έχει ειδικές αλλεργίες (δλδ σε τροφές) αλλά έχει μια αλλεργική προδιάθεση και σαν συμπέρασμα μου είπε ότι αντιδρά με αλλεργικό τρόπο στις ιώσεις (κ κάποια άλλη μανούλα το ανέφερς), πέρασε κάποια ίωση και αντιδρά έτσι. Α! Εκείνη μου είπε όχι αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου, το αποφευγουμε γιατί μπορεί να δρα ερεθιστικά και ΟΧΙ δυνατό χτύπημα στην πλάτη. Στην παραγματικότητα μου είπε πολύ απαλό!Λοπόν εδώ κ ένα μήνα σχεδόν έιμαστε με αερολίν κ φλιξοτάιτ και τπτ.απογοήτευση..το μπεμπάκι μου βράζει...η ΣΑΞΩΝΗ λέει πως αυτά είναι χρονοβόρα κλπ κλπ... διάβασα κ τις δικές σας ιστορίες καιαπογοητεύτηκα..

 

σας έπρηξα αλλάδν ξέρω ήθελα να ταπω...δεν ξέρω τι νακάνω..άσε που νιώθω κ ενοχές μήπως με τα μπάνια την κρύωσα (οι γιατροί μου λένε πως δεν φταίει αυτό).

 

ROYLITSA δεν μας είπες για εκέινο το σιρόπι με την πρόπολη..΄΄εκανε τπτ?

Καλό βράδυ

.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγω με αυτα που διαβαζω!

Και εμεις ξεκινησαμε με ενα απλο βηχα και συναχι πριν απο 2 εβδομαδες! Πηγαμε στον παιδιατρο, δεν ειχαν ουτε βρογχιτιδα, ουτε ωτιτιδα...τιποτα, μια απλη ιωση! Μετα απο μια εβδομαδα σηκωσαμε πυρετο και οι δυο μαζι!!!! Πηγαμε ξανα παιδιατρο, παλι τιποτα!!!!! Ομως ο πυρετος δεν σταματαει, το βραδυ δεν κοιμουνται απο το βηχα και το μπουκωμα, ξεκινησαμε aerolin-flixotide-soldesanil-atarax-garamat(σταγονες για την μυτη) + depon,ponstan (για τον πυρετο) και σημερα η μεγαλη μου την ποναει το αφτι της και εχει ωτιτιδα!!!! Και ο παιδιατρος μας εδωσε procef! Τι να πω???? Εχουν εξαντληθει και οι δυο τοσο πολυ που δεν μπορω να τις βλεπω αλλο ετσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τους εκανα εντριβη με την κρεμα της propoline με εχινακεια και ευκαλυπτο.Βοηθουσε αρκετα.Στον Μαριο δεν εδωσα το σετ αερολιν-φιξοταιντ-σολντεσανιλ.του εκανα ομοιπαθητικη και αρρωστησε μονο μια φορα πριν απο αυτη,μετα καθολου.

 

Ομοιπαθητικα σκευασματα θαυματουργα ειναι οι σταγονες

L52 της εταιριας LEHNING(ΓΡΙΠΗ,ΒΗΧΑΣ.ΣΥΝΑΧΙ.ΑΔΥΝΑΜΙΑ)

Drosera complexe N°64(ΞΗΡΟ ΒΗΧΑ)

Kreosotum complexe N°62(ΒΡΟΧΙΤΙΔΑ)

 

http://www.lehning.com

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τα ιδια μας ειπε και η δικη μας γιατρος στην Ελλαδα (γιατι μενω γερμανια), οτι δηλαδη έχει μια αλλεργική προδιάθεση και αντιδρά με αλλεργικό τρόπο στις ιώσεις. Αφου περασαμε εναν χειμωνα (στη γερμανια) με συνεχεις βρογχιτιδες, βηχα κα αντιβιωσεις ειχα απελπιστει εντελως. Μεχρι που ηρθαμε διακοπες το καλοκαιρι στην Ελλαδα και ξαναρρωστησε και εκει η παιδιατρος μας ειπε αυτο που ανεφερα πιο πανω και μας προτεινε το Singulair. Πραγματικα το Singulair ειναι φοβερο.Αποφευγεται και η βρογχιτιδα και το ασθμα, μονο που πρεπει να δινεται καθημερινα ακομα και οταν το παιδι ειναι καλα. Αλλα αξιζει τον κοπο. Τα γραφω αυτα για την μαμα κ Bibi. Ρωτησε τον ή την παιδιατρο σου για το Singulair. Ειναι πραγματικα πολυ καλο, μονο που αν αρχισει το παιδι σου να το παιρνει τα αποτελεσματα θα φανουν μετα 14 μερες (γι'αυτο ισως χρειαζεται και να το παιρνει συνεχεια)

Link to comment
Share on other sites

Mama κ Bibi τα ίδια μας είπε και εμάς η συγκεκριμένη αλλεργιολόγος.

Όμως εμένα δεν με έπεισε καθώς η μικρή μου το έχει αυτό το βήχα από από 10μηνών-τώρα είναι 2χρ και δε σταματάει ούτε τα καλοκαίρια!! Βήχει μονίμως - με φλέμματα. Δεν μπορεί λοιπόν να είναι αλλεργική στις ιώσεις καθώς δεν αρρώστησε το καλοκαίρι (ούτε το χειμώνα αρρώστησε αλλά πές ότι ήταν κάποια ελαφριά ίωση και δεν φάνηκε - το καλοκαίρι όμως????)

 

Γενικά το έχουμε ψάξει πάρα πολύ - μέχρι και τέστ DNA μας βάλανε να κάνουμε- και τελικά μετά από πάααααρα πολλές συζητήσεις που κάνω με άλλους γιατρούς (μας ξέρουν όλοι σχεδόν) και με μαμάδες και από τους γνωστούς μας κατάλαβα ότι σχεδόν τα μισά και ίσως παραπάνω παιδάκια θα το περάσουν αυτό αλλά θα τους φύγει κάποια στιγμή αργότερα. (Τώρα τι φταίει και τα παιδάκια μας αρρωσταίνουν πιο συχνά απ'ότι αρρωσταίναμε εμείς παλιά δεν το ξέρω - αλλά κοιτάω γύρω μου και καταλαβαίνω εν μέρει!!!!!!)

 

Εμείς θα κάνουμε μία τελευταία προσπάθεια με ακτινογραφία ιγμορίων μήπως δείξει κάτι - άν δεν δείξει κάτι η εξέταση τότε δεν θα κάνουμε άλλες - του έχουμε αλλάξει τα φώτα του παιδιού στις εξετάσεις!!!

 

Όσον αφορά την προπολη δεν αγόρασα αλλά βάζω μισό κουταλάκι μέλι στο γάλα της μικρής - το κάνω αυτό περίπου 1 μήνα και ο βήχας έχει μαλακώσει κάπως - μη φανταστείς τεράστια διαφορά αλλά δεν έχει συνέχεια αυτά τα ξεσπάσματα που είχε παλιότερα!

 

Αυτή τη στιγμή η μικρη κάνει seretide & sungulair (και είμαστε στο φθινόπωρο ακόμη - το χειμώνα ελπίζω να μην το βγάλουμε όπως πέρισυ :( ) Επίσης αυτό που την βοήθησε πάρα πολύ την μικρή είναι το atrovent όμως΄είναι απαίσιο και το αφήσαμε καθώς το βράδυ πεταγόταν στον ύπνο της και φώναζε κλαίγοντας "όχι το πράσινο" Αλλά βοηθάει πραγματικά.

 

Τέλος μίλησα με την παιδίατρό μου και μας είπε να της κάνουμε το εμβόλιο για τις ιώσεις - όχι ότι άν το κάνει δεν θα αρρωστήσει αλλά θα τις περάσει πιο ελαφριά. Ξέρω ότι στα παιδάκια που έχουν αναπνευστικά προβλήματα βοηθάει - τώρα θα το δούμε αυτό και στην πράξη.Συζήτησέ το πάντως κι εσύ με τον δικό σου παιδίατρο. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Όντως είναι απελπιστικό να μην μπορείς να κάνεις κάτι αποτελεσματικό για το παιδάκι σου και να το βλέπεις να ταλαιπωρείται έτσι :cry: Δεν είχα ποτέ πολλά πάρε δώσε με γιατρούς και πίστευα ότι για όλα υπάρχουν θεραπείες. Όμως άλλα βιώνω.... :cry:

 

Επίσης το χειμώνα της έκανα εισπνοές με ευκάλυπτο - όμως ο ευκάλυπτος σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να γίνει τοξικός - θέλει προσοχή.

 

 

Αthena αυτά τα ομοιοπαθητικά σε τι δοσολογία τα δίνεις?? Επίσης η κρέμα με τον ευκάλυπτο κάνει για παιδάκια (από ποιά ηλικά)?/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αthena αυτά τα ομοιοπαθητικά σε τι δοσολογία τα δίνεις?? Επίσης η κρέμα με τον ευκάλυπτο κάνει για παιδάκια (από ποιά ηλικά)?/

4 σταγονες σε νερο,τεσσερις φορες την ημερα.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω.το singulair ειναι σε χαπι η σε σιροπι?μου το προτεινε κι εμενα για τη μικρη ο παιδιατρος κ μου πε σε χαπι.πως γινεται να παρει παιδι 3 ετων χαπι?δεν ρωτησα ακριβως δεν ξερω αν θα της το δωσω

Link to comment
Share on other sites

Εμείς της δίνουμε τα φακελάκια σε σκόνη (την οποία ή την δίνεις όπως είναι ή την ανακατεύεις με λίγη στερεά τροφή - κατα προτίμηση γιαούρτι όχι σε όλο το γιαούρτι αλλά βάζεις τη σκόνη στο κουτάλι και λίγο γιαούρτι και το δίνεις)

 

Το ξέρω ότι υπάρχει και σε χάπι αλλά δεν ξέρω από ποιά ηλικία και μετά ξεκινάνε να το δίνουν σε αυτή τη μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις τη σκονη περναμε ειναι ακριβως το ιδιο.Αλλα μια φιλη μου περυσι που ηταν 3 ο γιος της το χαπι περνανε ( προσοχη ομως γιατι νομιζω το χαπι ειναι 2 ειδων αναλογα την ηλικια ) και απ'οτι μου ειπε διαλυεται αμεσως στο στομα.

Εγώ παιδια εχω ευχαριστα τον επιασε βηχας 3-4 μερες ορο,2 μερες οtrivin και μια φορα σιροπι antis και τελος.Εχθες που πηγα στον παιδιατρο και συζητησαμε μου ειπε οτι αφου ειχαμε το ιστορικο με την βρογχοπνευμονια και τις 2 βρογχιολιτιδες καλο ειναι μεχρι τα 5 να κανουμε το αντιγριπικο.Παντως περυσι που το ειχαμε κανει ο χειμωνας περασε πολυ ανωδυνα με κανα δυο φορες πυρετο μεχρι 38,5 και μυξουλες.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μονη διαφορα στη σκονη Singulair και στο χαπι ειναι οτι τη σκονη μπορεις να την δινεις ανεξαρτητα με το ποτε εφαγε, ενω το χαπι (το οποιο τρωγεται ευχαριστα) πρεπει να το δινεις 1 ωρα πριν το φαγητο ή 2 ωρες μετα το φαγητο. Και τα δυο βεβαια δινονται το βραδυ πριν τον υπνο. Εγω δοκιμασα και τα δυο στο δικο μου παιδι που ειναι 2 χρονων.Δυσκολευομουνα ομως να κρατησω τα ωραρια για το χαπι (αντε να πεισσε ενα παιδι δυο χρονων μη φας τωρα θα φας σε π.χ. μιση ωρα) γι'αυτο του δινω τη σκονη.

Υπαρχει και ελαια ευκαλυπτου για παιδια, μονο που ειναι σε στυλ αλοιφης. Εχει τα ιδια αποτελεσματα με τα αιθερια ελαια για μεγαλους.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ευκάλυπτος σε αιθ ελαιο...

 

μηπως ξερουμε απο τι ηλικια μπορουμε να "χρησιμοποιουμε" τα αιθερια ελαια στα μωρακια?

 

Και εγώ χρησιμποιώ ευκάλυπτο όταν είναι κρυωμένη, μου το πρότεινε ο παιδίατρος.Εμένα τώρα είναι 2 χρονών και κάτι και μιας και αρρωσταίνουμε συχνα το χρησιμποιούμε εδώ και κάτι μήνες..τώρα για μικρότερα παιδάκια δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Απο μωρά μπορει να χρησιμοποιηθει ο ευκαλυπτος. ειναι φυτο σε αιθ ελαιο. στο μαξιλαρακι 2-3 σταγονες για να εισπνεεται. Επίσης το χειμώνα και πάνω στο καλοριφερ. με την ζεστη μυρίζει ολο το δωμάτιο. μπορείς να το κάνεις και για εισνοπές. σε κατσαρολα βραστο νερο. μερικεσς σταγόνες και εισπνοές.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...