Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πηρα χθές τις απαντήσεις του καθιερομένου μηνιαίου check-up.

Δηλ. Γενική αίματος, Ούρων, Σίδηρός, (το τοξόπλασμα αργεί ακόμα)

και ο γιατρός στο ΙΚΑ που πήγα να τις πάρω μου είπε οτι έχω ουρολοίμωξη και μάλιστα σοβαρή και να κάνω άμεσα καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα ωστε να μιλήσω με τη γιατρό μου και να μου δώσει αντιβίωση.

Με χτύπησε και λίγο στα πλευρά και στην πλάτη και κατάλαβε λέει οτι πονάω στα νεφρά και αυτό δείχνει οτι είναι σοβαρή και θα χρειαστω "γερή" αντιβίωση. :cry:

Όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ στεναχωρημένη και αγχωμένη.

:(:cry::cry::(

Την γιατρό μου δεν την πήρα γιατί και αυτή θα μου πεί να πάω για καλλιέργεια οπότε αυριο πρωι πρωι θα πάω για καλλιέργεια και τι να πω....ο θεός βοηθός!

Εσείς έχετε παρόμοια εμπειρία?

Ανησυχώ για το μωρό.

Επηρεάζεται απο την ουρολοίμωξη?

Και αν τελικά χρειατεί να πάω αντιβίωση τι γίνεται?

Εγω σε όλη την εγκυμοσύνη μόνο 2 depon χρειάστηκε να πάρω.

Είμαι κατά των φαρμάκων.

Σας ζάλισα αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και ταυτόχρονα πάρα πολύ στεναχωρημένη. :cry::cry::cry:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανυσηχείς!!!!

Η ουρολοίμωξη απ' ότι ξέρω δεν επηρεάζει το μωρό.

Και υπάρχουν αντιβιώσεις που μπορούν να ληφθούν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης....

Η γιατρός σου ξέρει...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου! Η ουρολοίμωξη δεν επηρεάζει το μωρό σου! Και εκτός των άλλων είναι συνηθισμένο φαινόμενο στις εγκύους. Να πλένεσαι καλά χωρίς σαπούνια. μόνο με νερό και αν είναι δυνατόν ακόμα και μετά από κάθε φορά που χρησιμοποιείς την τουαλέτα. Και πολύ βασικό είναι να πίνεις πολλάααααααα νερά. Θα σου πει βέβαια και ο γιατρός σου. Όσο για την αντιβίωση (που το πιο πιθανό είναι ότι θα σου δώσει να πάρεις), υπάρχουν αντιβιώσεις που είναι ok για την περίοδο της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ρε παιδιά ένα περίεργο πράγμα κάθε φορά που ξεκίναγε εγκυμοσύνη ή με δόντι ή με ακροαστικά θα είχα πρόβλημα και έπαιρνα

αντιβίωση στο φουλ χωρίς να ξέρω ότι είμαι έγκυος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια :lol:

Αισθάνθηκα καλύτερα ψυχολογικά με τις απαντήσεις σας και το είχα ανάγκη γιατι για να πω την αλήθεια αισθάνομαι ράκος, αφού πήρα τηλέφωνο τον άντρα μου και απλά έβαλα τα κλάματα (ξέσπασε το άγχος μου) :cry:

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Και πάλι ευχαριστώ :wink:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πινεις πολυ νερο και να τρως πολλα γιαουρτια.

Επισης πλυσεις με χαμομηλακι καλα βρασμενο βοηθαει.

ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΤΗΛ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κι αυτος θα σε καθοδηγησει για ολα.

 

Ημουν 1,5 μηνων εγκυος (δεν το ηξερα ακομα) και εκοψα το δαχτυλο μου με μαχαιρι. Και αντιτετανικο εκανα και 4 ραμματα και αντιβιωση των 500mg πηρα αλλα πηγαν ολα καλα με το bebe!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς το μωρό δεν επηρρεάζεται έτσι απλά... Κι εγώ έπαιρνα αντιβιώσεις (6 την ημέρα) και πολύ ισχυρές για σχεδόν ένα μήνα και το μωρό δεν έπαθε κάτι. Απλά δεν μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε αντιβίωση και ότι κάνεις να είναι πάντα σε συνεργασία με το γυναικολόγο σου. Κάνε κι έναν υπέρηχο καλού κακού, γιατί εγώ κάηκα με αυτό το θεματάκι....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

...........................Κάνε κι έναν υπέρηχο καλού κακού, γιατί εγώ κάηκα με αυτό το θεματάκι....

Ωχ αγχώθηκα πάλι! :(

Τι εννοείς "κάηκες" δηλαδή?

Πρέπει να ανησυχώ?

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι!!!! Δες το θεμά "λοίμωξη" σε αυτή την ενότητα....

δεν είχα πάρει χαμπάρι τη λοίμωξη, εκείνη την περίοδο μεγάλωνε και το μωρό, και απλά τα αμνικά μου δεν ακολούθησαν την ανάπτυξη... Αντιβιωσούλα και όλα καλά μετά απο 20 μέρες... :):)

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνά για την αντιβίωση ξέρω να σου πω ότι υπάρχουν αντιβιώσεις που μπορείς να πάρεις βέβαια πάντα με την συνεργασία του γυναικολόγου, εγώ πήρα αντιβίωση στην εγκυμοσύνη γιατί με έπιασε σκωληκοειδήτης και το μωρό ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα :lol:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ενα άγχος ομολογουμένως μου έφυγε , σήμερα το πρωι εκανα και καλλιέργεια και βλεπουμε...

Πάντως εχω να πω οτι το άγχος τελικά ειναι πολύ άσχημο πραγμα.

Χθες το βραδυ κατεληξα στο νοσοκομείο , μαλλον λόγω αγχους με επιασε κολλικος και ειχα διαχυτους πονους, η γιατρος φοβήθηκε γιατι διαγνωση απο το τηλέφωνο κακα τα ψεμματα δεν γίνεται και ετσι πηγα μια βολτιτσα να βεβαιωθω οτι το μωρο ειναι καλα και οτι (ευτυχως) δεν προκειται για προωρη διαστολή. :shock:

Τελος καλο λοιπον ολα καλα, μακαρι και οι εξετασεις να ειναι αρνητικές.

Τελικο συμπερασμα: ξεκουραση, οχι αγχος, ψυχραιμία και καλή διάθεση.

 

ευχαριστω παντως anyway :wink:

:lol::lol::lol:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

είμαι 5 1/2 μηνών έγκυος και εδώ και 3 εβδομάδες περίπου περνάω μία ουρολοίμωξη που οφείλεται στο βακτήριο e-Colie. Έκανα καλλιέργεια ούρων και με βάση το αντιβιόγραμμα που βγήκε ο γιατρός μου χορήγησε το αντιβιοτικό CECLOR για 10 μέρες. Εχθές έκανα επανεξέταση (γενική ούρων και καλλιέργεια) η οποία έδειξε ότι το βακτήριο υπάρχει ακόμα και τώρα περιμένω το νέο αντιβιόγραμμα. Ο γιατρός μου είπε ότι θα χρειαστεί να πάρω μία δεύτερη αντιβίωση ή κάποια ενέσιμη θεραπεία ... :(

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι τι θα γίνει σε περίπτωση που δεν "πιάσει" ούτε η επόμενη αντιβίωση/θεραπεία.

 

θα ήθελα να ρωτήσω εάν είχατε παρόμοια εμπειρία και πώς αντιμετωπίστηκε.

Δεν ξέρω εάν η Αθηνά έχει ακόμα πρόσβαση σε αυτό το φόρουμ, εάν ναι, ελπίζω να πήγε καλά η πρώτη θεραπεία σου.

 

φιλικά

Σούμι

Link to comment
Share on other sites

βεβαιώσου ότι είναι πολύ διεξοδικό το άτομο που πήρε τα δείγματα.

ένας μικροβιολόγος μου είπε κάποτε ότι αν δεν ξέρει κάποιος,

μπορεί μια εξέταση να δείξει χιλια δύο πράγματα που να μην ισχύουν.

θα δοκίμαζα να πάω και σε άλλο άτομο για σίγουριά. (συστημένο) αν πάλι δείξει κάτι η εξέταση.

 

και για αυτό, και για τον τρόπο που παίρνει κάποιος το παπ τεστ είναι πολύ σημαντικό να είναι ΠΑΡΑ πολύ διεξοδικός και σωστός τεχνικά ο ειδικός....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

είμαι 5 1/2 μηνών έγκυος και εδώ και 3 εβδομάδες περίπου περνάω μία ουρολοίμωξη που οφείλεται στο βακτήριο e-Colie. Έκανα καλλιέργεια ούρων και με βάση το αντιβιόγραμμα που βγήκε ο γιατρός μου χορήγησε το αντιβιοτικό CECLOR για 10 μέρες. Εχθές έκανα επανεξέταση (γενική ούρων και καλλιέργεια) η οποία έδειξε ότι το βακτήριο υπάρχει ακόμα και τώρα περιμένω το νέο αντιβιόγραμμα. Ο γιατρός μου είπε ότι θα χρειαστεί να πάρω μία δεύτερη αντιβίωση ή κάποια ενέσιμη θεραπεία ... :(

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι τι θα γίνει σε περίπτωση που δεν "πιάσει" ούτε η επόμενη αντιβίωση/θεραπεία.

 

θα ήθελα να ρωτήσω εάν είχατε παρόμοια εμπειρία και πώς αντιμετωπίστηκε.

Δεν ξέρω εάν η Αθηνά έχει ακόμα πρόσβαση σε αυτό το φόρουμ, εάν ναι, ελπίζω να πήγε καλά η πρώτη θεραπεία σου.

 

φιλικά

Σούμι

Σούμι καλημέρα, τελικά εμενα ήταν λάθος τα αποτελέσματα και εκανα επαναληπτική εξέταση στην οποία δεν βρέθηκε μικρόβιο.

Πάντως μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά. Συμφωνώ με τη Μαρία που σε συμβουλεύει να δοκιμάσεις επαναληπτικό έλεγχο σε άλλο μικροβιολόγο.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Μετά την επανεξέταση ο μικροβιολόγος μου, μου συνέστησε να ξανακάνω επαναληπτική εξετάση καθώς πίστευε πως δεν είχε γίνει σωστή λήψη.

 

Έκανα δεύτερη λήψη η οποία βγήκε αρνητική! Για καλό και για κακό έκανα και τρίτο τεστ, (καθώς είχα 1 θετικό και 1 αρνητικό αποτελέσμα) και βγήκε πάλι αρνητικό.

 

Τελικά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η διαδικασία λήψης! :lol:

 

φιλικά,

Σούμι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

soumi, άσε και εγώ το ίδιο θέμα. είχα κάνει κολπική καλλιέργεια, η οποία έδειξε 1 μικρόβιο (εντεροκοκκο), πήρα ceclor υποθετα και χαπια για 8 ημέρες. τώρα έκανα καλλιεργεια ουρων και ξαναβρίκαμε το ίδιο μικρόβιο. περιμένω να δω τι θα μου πει αύριο ο γυναικολόγος, αλλά είναι δυνατον να μην το έπιασε η αντιβίωση? αφού έκανα αντιβιογραμμα και πήρα το ceclor! τώρα το νέο αντιβιογραμμα δεν το εδειξε το ceclor, αλλά το augmentin.... λες να είναι λάθος η καλλιέργεια και να την ξανακάνω? αχ Θέε μου τι τραβάμε!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παθει ουρολιομωξη στην πρωτη εγκυμοσυνη και

σαν συμπτωμα ειχα τρομερο πονο στα πλευρα!!! Πηρα αντιβιοση,

επινα πολυ νερο για να καθαριζουν τα νεφρα μου και να μην χρειαστει να παρω δευτερο κουτι ceclor και ολα μια χαρα. Μην

ανησυχεις, ξερω οτι ειναι συνηθισμενο στην εγκυμοσυνη. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια διαβασα τισ απαντησεις σας και καθυσυχαζομαι και εγω γιατι δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχα η μαλλον δεν εδωσα σημασια καθολου για αυτο πρεπει να την εχω ενα η δυο μηνες τωρα και τωρα το ανακαλυψα ουρολοιμωξη..απο κολωβακτηριδιο.θα αρχισω αντιβιωση λογικα τωρα απο 20 που θα με δει ο γιατρος..ειμαι 5μιση μηνων εγκυος να ανησυχώ..ρε γμτ τι τραβαμε ενω στην πρωτη ειχα ενοχλησεις αλλα αρχισε η ουρολοιμωξη αφου γεννησα την πρωτη μου κορη

Την κόρη μου την λένε Μαρία η όμορφη

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δειτε τι τραβαω με το παλιο e-coli!!

Eχω παρει ηδη 3 αντιβιωσεις και δεν φευγει εχει γινει πολυ ανθεκτικο. Τωρα θα ξεκινησω furolin μια αντιβιωση πιο βαρια,,,ουφ!!! Την εχει παρει καμμια σας?

Αναρωτιεμαι αν δε θεραπευσω την ουρολοιμωξη τι θα παθω???Παντως μου εχει γινει εφιαλτης. τι νερα πινω,τι γιαουρτια, τι χυμους ...τιποτα.Ασε που πλενομαι 8 φορες τη μερα...ΨΥΧΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Υποφέρω 20 χρόνια από ουρολοιμώξεις. Είχα κάνει και χημειοπροφύλαξη για 1 χρόνο και μετά είχα ηρεμήσει αρκετά. Σ΄αυτή την εγκυμοσύνη, το έπαθα 3 φορές.΄Εχω πάρει όλες τις αντιβιώσεις, έχω δοκιμάσει τα πάντα.΄Οπως είχε πει ο ουρολόγος που με παρακολουθούσε, έχω κοντή ουρήθρα και είναι πολύ εύκολη η μεταφορά μικροβίων.

Υπομονή σου εύχομαι! Να πάνε όλα καλά και να ηρεμήσεις!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΑRA με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!

Εχεις παρει και furolin τωρα που εισαι εγκυος??

Κι εμενα μου ειπαν πως μαλλον θα παρω furolin και για χημειοπροφυλαξη μετα τη θεραπεια.

Σε αυτη την εγκυμοσυνη εχω παρει του κοσμου τα φαρμακα. Και ειχα πει οτι δεν θα παρω ουτε depon!!εχω κατααγχωθει.

Link to comment
Share on other sites

Furolin είχα πάρει παλαιότερα. Στην εγκυμοσύνη πήρα Amoxil και Ceclor.

Επίσης, επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη απέκτησα ρινίτιδα εγκυμοσύνης η οποία έχει εξελιχθεί σε αλλεργική και υποφέρω από απίστευτο μπούκωμα, έχω χρησιμοποιήσει πολλά αποσυμφορητικά. Δυστυχώς δε με πιάνει τίποτε άλλο.

Καλό είναι να αποφεύγουμε τα φάρμακα, αν όμως υπάρχει ανάγκη, τι άλλο να κάνουμε?

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να γεννηθούν με το καλό τα μωράκια μας γερά!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...