Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Είναι μια πάθηση του θυρεοειδούς. Ο οργανισμός σου δημιουργεί αντισώματα και μάχεται τον ίδιο σου τον θυροειδή με σκοπό να τον καταστρέψει. Την ίδια πάθηση έχω κι εγώ και μου έχει δημιουργήσει υποθυρεοειδισμό. Το Χασιμότο κάνει συνήθως υπό- και όχι υπερ- θυρεοειδισμό και μάλλον αυτό έχεις κι εσύ και γι' αυτό σου έδωσε χάπια.

 

Και, όχι, απ' όσο γνωρίζω δεν προκαλεί πρόβλημα στη σύλληψη από τη στιγμή που είναι ρυθμισμένος με χάπια. Ελπίζω να ξέρεις ότι πρέπει να το παρακολουθείς με εξετάσεις TSH, T3 και Τ4 ανά εξάμηνο [και ενδεχομένως και αντισωμάτων]...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MOY TO EIΠΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ Τ4 ΤΩΝ 25ΜΓ.ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

αν το ελεγχεις και το παρακολουθεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα...κι εγώ εχω χασιμότο..και έκανα μια κορούλα χωρίς κανενα προβλημα!!!!!

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!

ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.

ΕΙΜΑΙ 25 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΟΖΟΥΣ.

ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ Τ4 ΚΑΙ Τ3.

ΕΧΩ ΑΓΧΟΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘ' ΟΤΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ.

ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΓΩ Ή ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ?

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ!!!Εγω εχω θυροειδη και ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου!!!Εχω και εγω 3 οζους μικρους οι οποιοι δεν ειναι για επεμβαση.Οταν με το καλο μεινεις εγκυος ο θυροειδης σου θα πρεπει να ειναι ρυθμισμενος σωστα γιατι 1ον υπαρχει ενα μικρο ποσοστο αποβολων και 2ον ο θυροειδης αν δεν ειναι ρυθμισμενος σωστα μπορει να προκαλεσει στον εμβρυο νοητικη υστερηση.Μεχρι τον 5ο μηνα κανεις εξετασεις θυροειδη καθε 2μηνο και μετα καθε μηνα μηπως χρειαστει να αυξησεις την δοσολογια του χαπιου που περνεις!!!Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

βασικά έχει σημασία το τί θα δείξει και το αίμα. Κατά πρώτη εκτίμηση δεν φαντάζομαι να έχεις πρόβλημα. Στα 23 μου βρήκα κι εγώ τους μικρούς όζους + TSH ανεβασμένη. Έκτοτε παίρνω καθημερινά χάπι. Αν ο ενδοκρινολόγος σου κρίνει οτι πρέπει να αρχίσεις θεραπεία είναι σημαντικό να την τηρήσεις κατά γράμμα. Αν το κάνεις δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα. Εγώ προσωπικά δυσκολεύτηκα λίγο όχι στο να συλλάβω αλλά στο να πάραμείνω έγγυος :-D (μία βιοχημική, μία παλίνδρομη) αλλά, απ' ό,τι μου είπε η ενδοκρινολόγος μου τότε, δεν οφειλόταν στον θυροειδή μου. Μου είχε τονίσει την ίδια εποχή ότι αν μείνω έγγυος πρέπει να την ενημερώσω ΑΜΕΣΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.. Με παρακολουθούσε κάθε τρίμηνο στην εγκυμοσύνη μου και εννοείται δεν σταμάτησα την θεραπεία - πήρα χάπι ακόμα και την ημέρα που θα έκανα την καισαρική.

 

Εύχομαι τα καλύτερα! :wink:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψε η ria26, εγω ειχα hashimoto που ειναι αυξημενα αντισωματα κατα του θυρεοειδη κ περισι μου το γυρισε σε υπαθυρεοειδισμο. Οταν ηταν αρυθμιστος ο θυροειδης μου ειχε πει κ η γυναικολογος κ η ενδοκρινολογος να προσεξω μην τυχον κ μεινω εγκυος. Οταν τον ρυθμισα, κανενα 2μηνο πηρε με χαπια, μου δωσανε το πρασινο φως!

Τωρα κανω εξετασεις καθε 5 βδομαδες κ απλα μεχρι στιγμης μου εχει αυξησει τη δοση του Τ4.

Μια χαρα, μην αγχωνεσαι, απλα να βρεις ενα καλο γιατρο κ να το παρακολουθεις. Το ζορι εχω ακουσει ειναι αφου γεννησεις που απορυθμιζεται παλι κ πρεπει να ξαναβρεις τις δοσεις απο την αρχη!:?

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψε η ria26, εγω ειχα hashimoto που ειναι αυξημενα αντισωματα κατα του θυρεοειδη κ περισι μου το γυρισε σε υπαθυρεοειδισμο. Οταν ηταν αρυθμιστος ο θυροειδης μου ειχε πει κ η γυναικολογος κ η ενδοκρινολογος να προσεξω μην τυχον κ μεινω εγκυος. Οταν τον ρυθμισα, κανενα 2μηνο πηρε με χαπια, μου δωσανε το πρασινο φως!

Τωρα κανω εξετασεις καθε 5 βδομαδες κ απλα μεχρι στιγμης μου εχει αυξησει τη δοση του Τ4.

Μια χαρα, μην αγχωνεσαι, απλα να βρεις ενα καλο γιατρο κ να το παρακολουθεις. Το ζορι εχω ακουσει ειναι αφου γεννησεις που απορυθμιζεται παλι κ πρεπει να ξαναβρεις τις δοσεις απο την αρχη!:?

 

Αυτό είναι σχετικό. Εξαρτάται κάθε φορά από την περίπτωση. Εμένα ας πούμε δεν χρειάστηκε ούτε την δόση να μου αυξήσει ούτε ξερυθμίστηκε!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

myrella εισαι ευχαριστημενη με το Τ4 το επαιρνα και εγω στην πρωτη εγκυμοσηνη και πιο μπροστα αλλα δεν εκανε καθολου δουλεια και εγω hashimoto υποθυροειδισμο εχω και τωρα παιρνω το euthyrox τον 100 απο την αρχη της εγκυμοσηνης και εχω παρει μονο μισο κιλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙ΄ΑΥΤΟ!

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...

Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Ή ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...;)

Link to comment
Share on other sites

To Thyrohormone 0.1mg

 

έχω την αίσθηση πως ό,τι πάθηση αφορά ορμόνες και δη θυροειδούς σε αυτήν την περίπτωση η θεραπεία για κάθε ασθενή είναι μοναδική. π.χ. δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πώ π.χ. από το thyrohormone έμεινα ευχαριστημένη. Αυτό που μπορώ όμως να πώ με σιγουριά είναι οτί έχω μείνει εντελώς ευχαριστημένη από την ενδοκρινολόγο που έχω τα τελευταία 12 χρόνια! γιατί χάρις σ αυτήν είμαι σούπερ και δεν αντιμετώπισα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Συνεχίζω να επισημαίνω οτι είναι πολύ σημαντικό να ακολουθεί κανείς την θεραπεία του κατά γράμμα.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου και εσυ συντομα με ενα σπορακι στην κοιλια σου!!!Διαβασε και αυτο που βρηκα

 

Επικίνδυνες για εγκύους και έμβρυα οι δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς

 

 

Ιδιαίτερα επικίνδυνες μπορούν να αποδειχθούν για τις εγκύους και τα κυοφορούμενα έμβρυα, οι δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς, όπως ο υποθυρεοειδισμός και ο υπερθυρεοειδισμός, εάν δεν ρυθμιστούν.

Η αποκόλληση του πλακούντα, ο πρόωρος τοκετός, υπέρταση και θυρεοτοξική κρίση στην έγκυο, αναπτυξιακές και μαθησιακές δυσκολίες στο παιδί που θα γεννηθεί και καθυστέρηση στην ανάπτυξη του εμβρύου είναι μερικοί μόνο από τους κινδύνους που ενέχει η δυσλειτουργία του θυρεοειδούς.

 

Ο υποθυρεοειδισμός κατά την κύηση

 

Η συχνότητα του υποθυρεοειδισμού στην κύηση κυμαίνεται γύρω στο 2%. Τα συμπτώματα μπορεί να είναι παρόμοια με τις φυσικές και συναισθηματικές αλλαγές, που παρατηρούνται στην εγκυμοσύνη. Δηλαδή, περιλαμβάνουν αύξηση βάρους, αίσθημα κούρασης, εξάντληση, «πρήξιμο», δυσκοιλιότητα.

 

«Η αδυναμία να θεραπευθεί ο υποθυρεοειδισμός αποτελεί δυνητικά επικίνδυνη κατάσταση, καθώς το έμβρυο εκτίθεται σε αυξημένο κίνδυνο για αναπτυξιακές και μαθησιακές δυσκολίες και αυξάνεται ο κίνδυνος για πρόωρο τοκετό. Ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκαλέσει αναιμία, αποκόλληση του πλακούντα ή χαμηλό σωματικό βάρος γέννησης του νεογνού», ανέφερε ο ενδοκρινολόγος επιμελητής Β στη Δ Μαιευτική & Γυναικολογική Κλινική του Α.Π.Θ Ανάργυρος Κούρτης.

 

Επίσης, ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκληθεί είτε από αυτοάνοση διαταραχή του θυρεοειδή - την αποκαλούμενη θυρεοειδίτιδα Hashimoto - ή ακόμη και από θεραπεία του υπερθυρεοειδισμού. δηλαδή υπερβολική λήψη αντιθυρεοειδικών φαρμάκων. Μπορεί να εκδηλωθεί πριν ή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συχνότερα εμφανίζεται αρκετούς μήνες ύστερα από τον τοκετό. Η διάγνωση μπορεί να γίνει με εξετάσεις αίματος και η θεραπεία επιτυγχάνεται εύκολα με τη χορήγηση λεβοθυροξίνης, η οποία αναπληρώνει ή συμπληρώνει την ορμόνη Τ4 που παράγεται υπό φυσιολογικές συνθήκες από το θυρεοειδή. Το χάπι αυτό μπορεί η γυναίκα να το παίρνει άφοβα σε όλη την εγκυμοσύνη ακόμη και στο θηλασμό.

 

Υπερθυρεοειδισμός κατά την εγκυμοσύνη

 

Ο υπερθυρεοειδισμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι σπάνιος. Ωστόσο, εάν δεν διαγνωσθεί και θεραπευθεί έγκαιρα, μπορεί να προκαλέσει διάφορα προβλήματα τόσο στη μητέρα όσο και στο έμβρυο. Ανάμεσα στα προβλήματα, συγκαταλέγονται οι αποβολές, η καθυστέρηση στην ανάπτυξη του εμβρύου, η εμβρυική ταχυκαρδία, ο πρόωρος τοκετός, η υπέρταση, καθώς και η θυρεοτοξική κρίση, όταν τα επίπεδα των θυρεοειδικών ορμονών αυξηθούν πολύ.

 

Η πιο συχνή αιτία μητρικού υπερθυρεοειδισμού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι η αυτοάνοση νόσος Graves. Η συγκεκριμένη νόσος συναντάται σε 80-85% των περιπτώσεων. Η νόσος προσβάλλει σχεδόν 1 στις 1500 γυναίκες. Οι έγκυες γυναίκες που είχαν νόσο Graves πριν την εγκυμοσύνη μπορεί να παρουσιάσουν κατά την εγκυμοσύνη έξαρση στη νόσο. Εκτός από τη νόσο Graves υπάρχουν και άλλα πιο σπάνια αίτια υπερθυρεοειδισμού, όπως η θυρεοειδίτιδα, η τοξική βρογχοκήλη κλπ.

 

Η θυρεοειδίτιδα στις εγκύους

 

Υπολογίζεται ότι περίπου, μία στις είκοσι γυναίκες, θα εμφανίσει φλεγμονή στο θυρεοειδή αδένα μέσα στους πρώτους μήνες από τον τοκετό. Η κατάσταση αυτή αποκαλείται θυρεοειδίτιδα μετά τον τοκετΌ. Δεν προκαλεί πόνο ή διόγκωση του θυρεοειδή αδένα. Το αποτέλεσμα της φλεγμονής είναι οι διαταραχές στα επίπεδα των θυρεοειδικών ορμονών. Στα αρχικά στάδια, η απελευθέρωση από τον θυρεοειδή μεγάλων ποσοτήτων ορμονών στην κυκλοφορία θα προκαλέσει υπερθυρεοειδισμό, που θα διαρκέσει μερικές εβδομάδες. Στη συνέχεια, ο θυρεοειδής αδένας, λόγω της φλεγμονής, είναι δυνατόν να μην μπορεί να παράγει επαρκείς θυρεοειδικές ορμόνες, προκαλώντας παροδικό υποθυρεοειδισμό. Τα σημεία και συμπτώματα τόσο του υπερθυρεοειδισμού όσο και του υποθυρεοειδισμού μπορεί να μην αναγνωρισθούν από τη γυναίκα και μπορεί να αποδοθούν στην αϋπνία, στη νευρικότητα και στην κατάθλιψη της λοχείας.

 

Η θυρεοειδίτιδα μετά τον τοκετό υποχωρεί από μόνη της ύστερα από έναν έως τέσσερις μήνες. Τα αρχικά συμπτώματα μπορεί να ανακουφισθούν με τη λήψη προπανολόλης. Εξάλλου, αντιθυρεοειδικά φάρμακα, ραδιενεργό ιώδιο και χειρουργείο δεν προτείνονται. Για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του υποθυρεοειδισμού ίσως χρειαστεί χορήγηση λεβοθυροξίνης για έναν έως έξι μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙ΄ΑΥΤΟ!

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...

Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Ή ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...;)

 

 

και πάλι θα σου πώ οτι αν είναι ρυθμισμένος δεν θα έχεις πρόβλημα!! Δεν έχω δυσκολευτέι περισσότερο ή λιγότερο από κάθε υγιή γυναίκα. ούτε πήρα περισσότερα ή λιγότερα κιλά

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστηχως δεν εχω μεινει ευχαριστημενη με κανεναν απο τους γιατρους που εχω παει.Απλα τελευταια φορα πηγα στο 424 και βρηκα εναν σουπερ γιατρο ο οποιος μου αλλαξε το χαπι και εχω μεινει κατευχαριστημενη μαζι του!!!

Link to comment
Share on other sites

myrella εισαι ευχαριστημενη με το Τ4 το επαιρνα και εγω στην πρωτη εγκυμοσηνη και πιο μπροστα αλλα δεν εκανε καθολου δουλεια και εγω hashimoto υποθυροειδισμο εχω και τωρα παιρνω το euthyrox τον 100 απο την αρχη της εγκυμοσηνης και εχω παρει μονο μισο κιλο...

 

Βασικα εγραψα Τ4 γιατι ειναι πιο γνωστο ονομα, μου εχει δωσει το Medithyrox κ στην αρχη επαιρνα το 88, μετα πηγα 100 κ τωρα παιρνω 112.

Με τα κιλα ειναι αλλο θεμα :lol: δε νομιζω οτι φταιει ο θυροειδης, μαλλον η γουρουνια μου, εχω παρει 8!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου και εσυ συντομα με ενα σπορακι στην κοιλια σου!!!Διαβασε και αυτο που βρηκα

 

και για αυτούς ακριβώς τους λόγους οι ενδοκρινολόγοι επισημαίνουν οτι πρέπει να ενημερωθούν ΑΜΕΣΑ σε περίπτωση εγκυμοσύνης. :-D

 

Κορίτσι δεν είναι τόσο τραγικά όσο ακούγονται όλα αυτά ;) γιατρούλι και δεν μασάμε, ναι?

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

εθειξα το θεμα με τα κιλα γιατι στην 1η εγκυμοσηνη πειρα 13 κιλα σχεδον 1,5 κιλο καθε μηνα με το Τ4 και τωρα με το euthyrox ειμαι στον 5ο και πειρα μονο μισο και τρωω κανονικα απλα μου φαινεται λιγο περιεργο

Link to comment
Share on other sites

εθειξα το θεμα με τα κιλα γιατι στην 1η εγκυμοσηνη πειρα 13 κιλα σχεδον 1,5 κιλο καθε μηνα με το Τ4 και τωρα με το euthyrox ειμαι στον 5ο και πειρα μονο μισο και τρωω κανονικα απλα μου φαινεται λιγο περιεργο

 

Αντε τυχερουλα μη μιλας καθολου! :D μια χαρα σε βρισκω! θα εχεις σουπερ μεταβολισμο σ'αυτη την εγκυμοσυνη μαλλον.

Ρε λες να φταιει ο θυροειδης για τα κιλα που πηρα? αλλα οι εξετασεις ειναι καλες.... μαλλον οι σοκολατες κ τα παγωτα ειναι! :D:p

Link to comment
Share on other sites

αχ χαιρομαι που πειρα μονο τοσα αλλα να μη το ματιασω και τα παρω ολα μαζι απο δς και περα.Δε με ενοχλουν τα κιλα απλα την πρωτη εγκυμοσηνη την ξεκινησα πολλα κιλα και δεν τα εχασα και πριν μεινω τωρα ξανα εγκυος προλαβα και εχσα 4 κιλα αλλα παλι ειμαι πολλααααααααααααααα................

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ!

ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑΤΕ ΠΟΛΥ!

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!

 

Να σαι καλά κοπέλα μου. Και σε σένα τα καλύτερα!:-D

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω πως αν εχεις καλο γιατρο να σε παρακολουθει σωστα,να ξερει ακριβως τι θεραπεια χρειαζεσαι δεν κινδυνευεις απο τιποτα,ειχα αδενωμα πριν την εγκυμοσυνη εκανα την επεμβαση και μετα απο 6 μηνες εμεινα εγκυος..τωρα εχω εναν πιτσιρικο 16,5 μηνων και πανεξυπνο,κανω αιματολογικες σχεδον καθε μηνα και υπερηχο καθε 6,μην στεναχωριεσαι ολα ρυθμιζονται ειναι ταλαιπωρια αλλα τι να κανεις υπαρχουν και χειροτερα..υπομονη και ευχομαι συντομα ενα παιδακι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...